Hoe een Engelsman amerika ziet Vermiste taxi-chauffeur op het smokkelpad was Geen mars naar Djogja SOCIALISTISCHE CONFERENTIE OVER PLAN-MARSHALL Van nabij en verre Maandag 12 Jan. 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna 70ste Jaargang no. 7709 uitnodiging van Op Labour-partij Deens schip gestrand bij Schiermonnikoog Begroting van de provincie Noord-Holland WEERBERICHT Uitgebreide spionnage in Noorwegen J Nieuwe smokkelaars bende op het spoor? Deviezen- en edelstenen- smokkelarij ontdekt Ruim duizend kilo boter ges.tolen te Opmeer Kelderraampje ingedrukt KINDERKAMER IN DE WOLKEN Maart 1948 crisis in de Ver. Staten BUREAU: Koningstraat 78—80 Den, Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Naar uit Londen wordt gemeld za, de Britse Labourparty op 21 en 22 Maart te Londen een conferentie beleggen van de socialistische par tijen in de onder het plan-Marshall vallende landen, waarop ook Duitse en Oostenrijkse partij zullen worden uitgenodigd. De uitnodigingen zullen door de Britse Labourpartij en de Franse so- cialistische partij gezamenlijk wor den gedaan. Aan de conferentie zul len behalve de Engelse en de Franse ook deelnemen de Zweedse, Noorse, Deense. IJslandse, Nederlandse, Belgische, Luxemburgse, Duitse en Oostenrijkse partij. Of ook de Zwit serse, Italiaanse en Griekse partij zullen deelnemen staat nog niet vast, gezien hun houding ten aanzien v het plan-Marshall. Het besluit komt van de commissie voor internationale socialistische con ferenties, die overeenkomstig de wens van de Britse partij, besloten heeft niet zelf een dergelijk initiatief te ne men, daar dit aanleiding zou kunnen gven tot een conflict met Oost-Euro pa en de Italiaanse partijen, welker houding ten aanzien van het plan- Marshall verschilt van die der meer derheid. De Belgische en Franse so cialisten hadden er op aangedrongen, dat de commissie wel de organisatie Gistermiddag om ongeveer 1 uur is het motorreddingvaartuig „Insulin- de" van Oostmahorn uitgevaren naar het Huibertgat, waar op de Lauwers- gronden een Deens stoomschip, de W. Th. Malling, is gestrand. Het schip liep met hoog water vast en op het ogenblik, dat de eb intrad, was er vrijwel geen beweging in te krijgen. Het is de sleepboot dan ook niet gelukt de positie van het schip te verbeteren Er is geen direct gevaar, de beman ning bevindt zich nog aan boord, doch met ruimende wind bestaat er kans, dat de toestand critiek wordt. De Lauwersgronden zijn een groep zandbanken, die zich bevinden tussen do eilanden Schiermonnikoog en Rot- tumeroog. Tussen deze eilanden be vindt zich het zeegat, dat de toegang vormt tot de Eems. Op het ogenblik ligt de reddingboot „Insulinde" langs zij van het gestrande vaartuig. Het 2982 ton metende Noorse schip „Veni" zonk ten Westen van Colom- sey (Schotland). Een Brits weerschip, dat te hulp snelde, slaagde erin de uit 28 koppen bestaande bemanning te redden. Met 10 graden slagzij liep het Por tugese schip „Colonial" de haven van Kaapstad binnen. Er was brand ont staan in één der ruimen, welke brand nog niet geblust was, toen het schip Kaapstad bereikte. De begroting der provincie Noord- Holland voor de dienst 1948, die giste ren gepubliceerd is, is opgemaakt vol gens het nieuwe model en verdeeld in 3 afdelingen, n.1. de gewone dienst, de kapitaaldienst en de reserve kas- en verrekendienst. De gewone dienst sluit met een be drag van f 11.696. 935, de kapitaal- dienst met f 27.631.853 en de reserve kas- en verrekendienst met f84.187.313. De ruimere middelen, welke gedepu teerde staten verwachten door het van kracht worden van het voorstel der commissie-Oud, zijn in de raming van de'rijksuitkering begrepen, dit be drag is n.1. f 1.593.000. De raming van de uitkeringen uit de motorrijtuigen belasting is f 2.225.000. De opcenten voor de grond- en personele belasting worden niet verhoogd. Op de bevol- 'ng is f 80.000 geraamd voor uitga- en wegens instandhouding van mo- umenten. De onvoorziene uitgaven erden op f 30.000 geraamd. Gedeputeerde Staten stellen de Pro- mciale Staten voor een geldlening n te gaan voor uitbreidingswerken van het Provinciaal Electriciteitsbe- 'J groot f 18 809.000 en een voor 't f^^QOOO Waterleidingbedriif' groot Weersverwachting, geldig tot he denavond: ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met nu en dan regenbdien en enkele opklarin gen. Aanvankelijk afnemende-, er weer tot krachtig toene mende- en aan de kust tijdelijk stormachtige-, naar westelijke richtingen omlopende wind. Zacht weer. van de conferentie ter hand zou ne men. Hun voorstel werd echter met elf tegen vijf stemmen verworpen. Voorts is besloten, dat de aanstaande conferentie van socialistische partijen van 4 tot 6 Juni te Wenen gehouden zal worden. Er is een subcommissie gevormd tot het houden van toezicht op admi nistratie en financiën van 't gezamen lijk bureau der partijen. Deze sub commissie bestaat uit vertegenwoor digers van de partijen van Engeland, België, Nederland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Gezaghebbende Nederlandse krin gen te Batavia hebben naar aanleiding van berichten van Republikeinse zegs lieden, waarin gezegd wordt, dat men in Republikeinse kringen bevreesd is voor een hervatting van de politionele actie en dat een termijn voor het ant woord op de ingediende amendemen ten ultimatief gesteld is, en voorts naar aanleiding van berichten, volgens welkè hervatting van de politionele actie als een voldongen feit gesteld wordt, aan Aneta verklaard, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegre pen zijn, of het antwoord uit Djokja nu bevredigend zal luiden of niet. Uit andere bron vernam Aneta nog, dat een duidelijk antwoord op korte termijn gevraagd is, opdat een eind zal komen aan de heersende onzeker heid inzake het standpunt der Repu blikeinse regering. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het nu reeds vijf weken geleden is, dat de „Renvil- le" in Priok is aangekomen en dat de beide delegaties sedert 10 December j.1. geen ontmoeting aan boord van het schip meer gehad hebben. Men wacht nog steeds op het resultaat van de informele besprekingen over een reeks voorstellen. H.M de Koningin bezocht „Schipper naast God" H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond een bezoek gebracht aan het theater „De la Mar", waar het Neder lands toneel Jan de Hartog's toneel stuk „Schipper naast God", opvoerde. De Koningin werd in de hal van het theater begroet door de directeur, de keer P. Grossauw, en diens echtgenote Fien de la Mar, welke laatste de Ko ningin een boeket rose anjers en or chideeën aanbood. De Koningin, die gekleed was in een grijze bontmantel, waaronder een paarse robe, volgde de voorstelling met veel aandacht en liet na afloop haar adjudant haar tevredenhend over het gebodene overbrengen. Het conservatieve, te Oslo verschij nende blad „Morgenbladet" bevat op de frontpagina een artikel onder de kop: „Uitgebreide spionnage.in Noorwegen". Hierin worden de grote mogendheden beschuldigd van spionnage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk ge richt tegen de Sovjet-Russen, die vol gens het blad de methode toepassen, waarbij een schip bij een strategisch punt in de buurt van een of andere verdedigingsstelling aan de grond laten lopen. Bij de hierop volgende bergings werkzaamheden zouden een groot aan tal Russen zich lange tijd in de omge ving ophouden. Bij Kristiansand b.v. zouden de Rus sen maanden bezig zijn geweest met het bergen van een klein walvisvaar tuig. Hetzelfde zou bij Bergen geschied zijn. Onlangs zou een Russisch schip, de „Ryskin", dat uit Odessa kwam, vlak in de buurt van een fort buiten Harstad (in het Noorden van Noor wegen) aan de grond gelopen zijn. Deze drie plaatsen zijn, aldus het blad, de hoofdkwartieren van resp. het zuide lijk, westelijk en noordelijk militair district. De geallieerde mogendheden zouden tevens pogen, te weten te ko men, welke Noren met haar sympathi seren. Mijnontploffing te Metz Waarschijnlijk door de aanwezigheid van mijngas heeft te Metz een mijn- ontploffing plaats gehad, waarbij, door dat één der geredde mijnwerkers aan zijn brandwonden is overleden, het aantal doden tot 9 is gestegen, 36 mijn werkers liggen met brandwonden in het ziekenhuis en naar men aanneemt, bevinden zich nog 5 man ondergronds. Men stelt alles in het werk om hen te redden. De zaak-Van Geelkerken Het onderzoek in de zaak-van Geel kerken, de plaatsvervanger van Mus- sert, zal, naar wij vernemen, een zeer uitgebreid onderzoek van twee a drie maanden vergen. Minstens twintig be zwarende punten worden tegen Van Geelkerken aangevoerd, o.a. zijn lei derschap van de Jeugdstorm en het feit, dat hij inspecteur-generaal van de landwacht was. Hij zal voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof terecht staan. TERUG IN HET VADERLAND. Met het s.s. „Nieuw Holland" keerden de eerste gedemobiliseerden in Nederland terug uit Indonesië. Het schip, dat 1200 militairen aan boord had, bij het passeren van de sluizen te IJmuiden. De schrik De echtgenote van een ko lenhandelaar te Delft miste op een gegeven moment haar man. En opeens begreep ze: hij was bedolven onder die hoop kolen, welke pas gestort bleek te zijn. Ze belde de politie en die verscheen met verscheidene man netjes. Schoppen werden uitge deeld en de politie begon in het zwarte goud te graven. Na een poosje kwam de knecht en vroeg, wat er aan 't handje was. De agenten deden hem het droe ve relaas, maar de knecht barstte in lachen uit. De baas?die was op het station bezig een Wagon te lossen. Toen de Rotterdamse politie Donder dagdagavond het bericht doorgaf, dat de 38-jarige taxi-chauffeur H. B. al 24 uur zoek was met een 7-persoons taxi, waarmede hij had moeten voor komen bij een café, dacht zij aller eerst aan een ongeluk. Zij sloot de mogelijkheid van een smokkelaffaire niet uit, omdat bekend was, dat er meer chauffeurs zijn, die, hoewel niet direct tot een smokkelbende beho rende, niettemin hun bemiddeling verleenden, wanneer er over de grens hier en daar een karweitje op te knappen viel. Vandaar dat om de Bra bantse politie werd gealarmeerd. De chauffeur was naar later bleek inderdaad op een smokkelrit. Hij had gedacht slechts enkele" uren nodig te hebben voor een rit heen en terug naar de grens. Hij werd nog dezelfde avond door de rijkspolitie te Rijsber- gen aangehouden met zijn wagen vol Belgische tapijten. De aanhouding van deze auto werd gemeld, maar het was de rijkspolitie niet bekend, dat zij in Rotterdam thuis hoorde. Rotterdam werd niet direct in ken nis gesteld en zo maakte men zich daar ongerust en kwam tot de aangifte van de vermissing. Vermoedelijk was het opbellen naar de taxi-onderneming, waarbij B. in dienst was, slechts af gesproken werk en was bekend, dat B. juist op die tijd dienst had. Ook is het mogelijk, dat hij geheel alleen met de wagen weg wilde en zich slechts z.g. liet opbellen, om er tussen uit te kunnen gaan. Hoe het ook zij, hij reed naar een afgesproken plek bij de Bel gische grens in Brabant en laadde daar een flink aantal Belgische tapijten in. Men spreekt van ongeveer 40. Of die te Rotterdam dan wel elders moesten worden afgeleverd, staat nog niet vast, maar zeker is, dat hij via Zundert terugreed in de richting van de Moerdijk. De Zundertse controle post van de rijkspolitie wilde de snel rijdende auto tot staan brengen, maar toen dat niet gelukte, waarschuwde zij telefonisch de collega's te Rijsbergen, die nu op de weg met een aantal wa gens een barricade vormden. Hierdoor was B. gedwongen te stoppen. Hij pro beerde nog zonder wagen te vluchten, maar ook dat gelukte niet. Het is mo gelijk, dat men met deze arrestatie een nieuw smokkelaarscomplot op het spoor is, dat zijn vertakkingen tot boven de Moerdijk heeft. Zowel de Brabantse rijkspolitie als de recherche te Rotterdam is nog met het onderzoek bezig en het wordt niet uitgesloten geacht dat binnen enkele dagen nieuwe ontdekkingen worden gedaan. Nadat de politie te Rijsbergen de Rotterdamse taxi-chauffeur met de auto had aangehouden, werd de auto overgebracht naar- Breda, waar zich een opslagplaats van in beslag geno men goederen bevindt. Terwijl de auto daar in een der straten stond, werd zij opgemerkt door de 12-jarige verkenner Hans Beelen. Deze had op Donderdagavond het verzoek om in lichtingen over de vermiste wagen door de radio gehoord. Hij had lettel en nummer van de wagen genoteerd en deze klopten met de auto, die hij daar zag staan. Zo werd de politie op de hoogte gebracht van het vinden van de vermiste auto. Nieuw Brits-lraks verdrag Groot-Brittannië en Irak hebben overeenstemming bereikt over 't slui ten van een nieuw verdrag van alli antie ter vervanging van het in 1930 ondertekende. Het nieuwe verdrag zal komende week ondertekend wor den. Over de tekst van het verdrag zijn besprekingen gevoerd door Bevin en Saijid Salih Jabr, de Iraanse mi nister-president. Bij het verdrag van 1930 werd het Britse mandaat over Irak beëindigd en de onafhankelijkheid van Irak er kend. In diplomatieke kringen koestert men de hoop, dat de spoedig tot stand gekomen herziening van het verdrag met Irak de weg zal bereiden voor eveneens succesvolle besprekin gen met Transjordanië en mogelijk ook met Egypte. MOSKOU BEHEEFT „WARMSTE" WINTER IN 50 JAAR. Na 24 uur dooi en regen zijn de straten van Moskou in modderbanen veranderd, iets dat in Januari bijna niet voorkomt. De hoofdstad der Sov jet-Unie beleeft de „warmste" winter sedert 50 jaar. VLIEGTUIG BIJ FLORENCE NEERGESTORT. Bij Florence is een militair vliegtuig, uit Rome komende, neergestort. De be manning van vier personen kwam om het leven. Botsing tussen taxi en locomotief In de nacht van Zaterdag op Zondag botste op het Hobbemaplein te Den Haag een taxi van de Redtax, tegen een langzaam rijdende locomotief. De chauffeur van de taxi probeerde nog cp het laatste ogenblik te remmen, rnaar door de gladheid van de weg slipte de wagen en sloeg tegen de lo comotief. De twee inzittende dames, de 53-jarige A. J. M. R. en de 77-jarige G. A. V. werden beiden met een her senschudding in het ziekenhuis Johan- nes de Deo opgenomen. De chauffeur van de taxi kwam er met de schrik van af. PASSAGIERS VAN DE „DWINA" GERED. De 780 passagiers van het Sovjet- Russische schip „Dwina" zijn allen aan boord van ter hulp uitgevaren Sovjet schepen genomen. Het schip zelf is met onbekende bestemming op sleeptouw genomen, zo verklaren Amerikaanse marine-autoriteiten. Zaterdag werden enige personen te Eindhoven, de notaris O., de accoun tant G. en de makelaar P. in arrest gestel-i. in verband met een grote de- viezensmokkel-affaire, die dezer dagen door de fiscale opsporingsdienst te Nijmegen is ontdekt. De verdachten werden op last van de officier van justitie naar Den Bosch vervoerd Xvlen vermoedt dat men hier te doen heeft met een der uitlopers van een wijd vertakte deviezensmokkelarij, die haar centrum in Amsterdam heeft. De ver dachte personen zouden zich bezig hebben gehouden met het verhandelen van geldcoupures en geldwaardige coupures, benevens edelstenen, die in Duitsland van in nood verkerende bur gers zouden zijn aangekocht. De smok kelhandel zou zich uitstrekken over Nederland, Duitsland, België, Luxem burg en Engeland. Een juffrouw wist de brillanten en diamanten over de Nederlandse grens te smokkelen. Reeds 17 landen voor Olympisch Hockeytournooi Het blijkt thans, dat reeds 17 lan den zich voorlopig hebben laten in schrijven voor 't Olympisch Hockey tournooi te Londen, te weten Afgha nistan, Argentinië, Oostenrijk, België, Denemarken, Nederland, Verenig de Staten, Zwitserland, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Groot-Brittannië, In dia, Palestina, Frankrijk, Egypte, Italië en Spanje. De bedoeling is, dat er groepen van vier worden gevormd, en mochten er nog meer inschrijvin gen volgen, hetgeen niet aannemelijk wordt geacht, dan zullen de 4 groe pen elk dienen te bestaan uit vijf of meer landen. In de Ameri kaanse zóne zou Hitler's tolk Dr. Paul Schmidt ge arresteerd zijn. Een zeven jarige jongen te Parijs stal frs. 15.000 uit een slagers winkel en versnoepte het gehele be drag Zaterdag is een Franse expeditie naar de Zuidpool vertrok ken. Prinses Anne, de verloofde van ex-koning M.ichael, is in Luxem burg aangekomen. Portugese vrouwen hebben in Lissabon 'n stand beeld onthuld van president Salazar uit dank voor het feit, dat Portugal buiten de oorlog bleef. De geal lieerden weigerden hun toestemming aan een voorstel om een half millioen mark ter beschikking te stellen voor de herdenking van de Duitse revolu tie van 1848. In Frankrijk stort te een vliegtuig neer. De piloot redde zijn leven door gebruik te maken van zijn parachute. In Engeland dreigt een tekort aan films. De Amerikaan se filmmaatschappijen hebben nog geen twintig nieuwe films voorhanden. Prpf. IN W. Brogan, hoogleraar aan de Uni versiteit van Cambridge, hield Zaterdag in Rot terdam een lezing on der de titel: An Englis- man looks at America. In het eerste deel van zijn voordracht zette prof. Brogan uiteen, welke oorzaken ten grondslag liggen aan 't karakter van de huidige Amerikaan. Ze gaan te rug, aldus spr. tot de Europeanen en kleurlin gen, die honderden jaren geleden in de nieuwe wereld voet aan wal zet ten en die, gedwongen door de vreemde om standigheden, waarin ze zich totaal onvoorbereid geplaatst vonden, ty pische eigenschappen gingen ontwikkelen, die nu nog karakteristiek zijn voor hun afstamme lingen. Deze eigenschap pen, plus de enorme na tuurlijke hulpbronnen deden Amerika de hui dige economische macht verwerven, die een ge deelte van de wereld aantrekt en de rest af stoot. De Amerikaan streeft naar uniformi teit op politiek, fiscaal en monetair gebied. De ze eenheid is voortgeko men uit de 160 jaar ge leden uitgevaardigde „constitution". Opmer kelijk als men bedenkt, aldus spr., dat in Euro pa eerst de politieke si tuatie stabiel moest zijn om een grondwet tc doen ontstaan. De Ame- rikaan heeft een zeer sterke historische zin, die van groot belang zal blijken in de komende debatten over het plan- Marshall. Het tweede deel van zijn lezing ving prof. Brogan aan met een voorspelling, n.1., dat het Marshall-plan in de een of andere vorm er zeker door zal komen. De Amerikanen voelen zich als een soort van uitverkoren volk, als beschermers van de rest van de wereld, hetgeen Lincoln reeds tot uiting deed komen, toen hij zei: America is the last best hope of earth. Het fi nanciële offer, dat om 't plan te kunnen verwe zenlijken van de Ameri kanen zal worden ge vraagd, is in genen dele onoverkomelijk. De Amerikaan ziet dit alles wel in, al zujlen de partijen zich in de de batten bedienen van voor 't plan ongunstige argumenten. Het debat, aldus prof. Brogan, zal lang en „rather foolish" »ijn, de Amerikaan, zo zeide hij, houdt van me- lodramatiek, overdrij ving en onderstreping maar het plan zal er door komen als 'n uiting van wijsheid en edelmoe digheid. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben inbrekers te Opmeer een goede slag geslagen. Door indrukking van een ruit is men in de kelder van het gebouw doorgedrongen en heeft men kans gezien om niet minder dan drie- en-veertig kisten boter, inhouden de ruim duizend kilo, te stelen. Het heeft er alle schijn van, dat men hier te doen heeft met een goed ge organiseerde bende, die de laatste tijd er haar werk van maakt per auto de zuivelfabrieken in Noord-Holland te plunderen. Zo werd enige tijd te rug ingebroken in de fabriek te Wie- ringerwaard, waar boter werd ont vreemd, uit de fabriek te Lutjewinkel werden suiker en cacao gestolen en te Assendelft werd weer boter gestolen. De inbraak te Opmeer werd ge pleegd onder zeer bijzondere weersom- standigheden, die het de dieven mo gelijk maakten betrekkelijk ongestoord te werken. Het stórmde namelijk hard, zodat alle geluiden van de inbraak overstemd werden door het geloei van de storm. Het principe volgens hetwelk de in brekers te werk zijn gegaan, is het zelfde als wat bij de reeds genoemde zuivelfabrieken werd toegepast. De dieven hebben namelijk het ra,am waardoor ze wilden binnendringen, eerst beplakt met papierstroken, waarna men de ruit geruisloos kon in drukken. Twee jaar geleden vond aan deze fabriek op dezelfde wijze een in braak plaats. Duizend kilo boter vertegenwoordi gen in de zwarte handel zeker een waarde van 15000.zodat de inbre kers wel met een buitengewone buit zijn gaan strijken. Er wordt door de politie een uitge breid onderzoek ingesteld. Grote hoeveelheden pap, zware pakken papieren luiers, bontgekleurd speelgoed en leesboekjes werden Za terdagmorgen aan boord van het K.L. M.-toestel naar Batavia gestuowd. Dat deze attributen voor deze Indië- reis noodzakelijk en ononbeerlijk wa ren, bleek wel uit het gekrijs en ge brul, dat uit het passagiersrestaurant op Schiphol weerklonk. Dit was n.1. bevolkt met 26 krijsende, lachende of slapende babies en kleine kinderen, omstuwd door zorgzame moeders, die- zich in 't kader der gezinshereniging met hun kroost bij hun echtgenoten in Indië zullen voegen. Reserve-stewardessen, „grounds- hostesses" en meisjes van de afdeling inlichtingen fungeerden als hulptroe pen, terwijl chique geklede ambtena ren van het ministerie van O. G. zich kennelijk onwennig tussen de diverse looprekjes etc. bewogen, vermaningen en raadgevingen uitdelend. Een grote mensenmenigte -zwaaide enthousiast ten afscheid, toen ge zagvoerder Viruly om 11 uur de Con- stellation, waarin zich 63 zielen be vonden, startte. Voor de twee stewardessen zal het een gedenkwaardige vlucht worden, met deze luidruchtige vliegende kin derkamer. Welingelichte kringen te Washing ton verwachten, dat de V.S. in Maart 1948 voor een serie crises in binnen landse aangelegenheden en op het gebied van de buitenlandse, econo mische en hulpverleningspolitiek zullen komen te staan, aldus meldt Reuter's correspondent uit Washing ton. Daar het debat in het Congres over het plan-Marshall in die maand waar schijnlijk in een beslissend stadium zal komen, verwachten Amerikaanse functionarissen, dat Amerika dan vrij wel tegelijkertijd voor de volgende feiten gesteld zal worden: 1. Engeland zal vermoedelijk zijn dollarlening verbruikt hebben, ter wijl Frankrijk en Italië dan de gelden van de tussentijdse hulpverlening op gebruikt zullen hebben, voordat het Europees herstelprogramma uitgevoerd kan worden. 2. De eigen voedselexport zal be dreigd worden door het verminderen der voorraden, de minder goede oogst- vooruitzichten en de grotere behoefte van het eigen land. 3. Nieuwe prijsstijgingen door te kort aan levensmiddelen, in het bij zonder vlees. 4. Eis tot loonsverhoging van de atbeiders in de grootste industrieën, waardoor inflatie dreigt. Indien het Congres een anti-inflatie- wetgeving zou aannemen, maatregelen zou nemen tot graanbezuiniging, spe culatie zou tegengaan en de bespre king en uitvoering van het plan-Mars hall zou bespoedigen, zouden deze cri ses nog voorkomen kunnen worden, aldus welingelichte waarnemers te Washington. Op het ogenblik is daar echter nog weinig kijk op.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1