ZUIDERZEESTEUNKLANTEN WERDEN RIJKAARDS President Truman eert een neger TERRA INCOGNITA door j. d. van exter Vervoer en Staats bemoeiing Durf te Leven \Bömiemü« Urk behoort tot geen enkele provincie Vissers besomden in vijf maanden 50 a 60 duizend gulden Rebus-prijivraag voor Diaconessenhuis Arnhem Snuif en wrijf Wu luisteren naar.... Eerste Luxemburgse luchtlijn Patricia Roe Zaterdag in Amsterdam ROEP DE POLITIE FEUILLETON Van nabij i en verre HOESTPARELS Vliegveld Twente (Van onze reizende redacteur) „Wat baat het of m(jn kleinzoon d'akker ploegen zal", zingt Maria van Urk, de dichtere» van het gelijknamige voormalige eiland, in een van haar weemoedige volksliederen, geïnspireerd door de gevolgen van de afslniting der Zuiderzee in 1932. Die strofe is verouderd, want de stellige verwach ting, dat het ingedamde IJsselmeer dood water worden zou, dat derhalve de gehele visserij ten dode opgeschreven zou zijn, is tot verbazing der Urkers allerminst bewaarheid. Integendeel, als er ergens leven te vinden is, dan i» het wel onder de oppervlakte van die nog altijd zeer uitgestrekte grauwe plas, waar het wemelt van snoekbaars en paling, de bron der wel vaart van Neerlands enige gemeenten, die niet tot een provincie behoren. slag heeft 65.000 gulden in de gemeen telijke schatkist gebracht. Gemeente zonder zorgen dus.... concludeer ik glimlachend. Zegt U dat maar zacht, aldus de burgemeester, wij zitten met een te kort van maar even 250 woningen op de 4500 inwoners. Iedereen woont bij iedereen in. En de wederopbouw heb ben wij hier niet mee, want Urk is geen geteisterd gebied. Vorige week zijn de eerste zestien woningen sedert de bevrijding.... aanbesteed. Zo schie ten wij dus wel op! U zult heel Urk moeten volbou wen, vrees ik. Daar gaat het aardig op lijken; Urk heeft een oppervlakte van 80 ha, waarvan er 30 bebouwd zijn. En van die bebouwing gaan wij dan nog een 130 woningen wegsaneren. Bovendien moeten wij behalve ons woningtekort inhalen ook nog normaal uitbreiden wegens geboorte-overschot en tenslot te is er dan nog industrieterrein nodig voor vier rokerijen en een visconser- venfabriek. Dan mag u wel een stuk polder annexeren! Daartoe hebben wij dan ook een verzoek ingediend. Een 100 ha. zouden wij erbij willen hebben, te weten het opslagterrein van de Zuiderzeewer ken, maar de Dienst schijnt het te willen vasthouden met het oog op de Zuidelijke polders. Hebt u nog andere toekomstplan nen? Wij onderhandelen met de IJsel- se centrale voor stroomlevering. Tot nu toe maken wij zelf stroom, maar onze motoren raken aftands. En dan zal de Waterleiding-maatschappij Over- JAREN geleden hebben de Staten Generaal hun goedkeuring ge hecht aan het ontwerp-Zuiderzee- «teunwet, dat het, toen het wet ge worden was, mogelijk maakte de alachtoffers van de afsluiting finan cieel te steunen uit 's Rijks kas. Die slachtoffers waren de vissers van Marken en Volendam, van Blokzijl en Vollenhove, van Medemblik en Inkhuizen, van Kampen en Elburg, van Huizen en Harderwijk, van Bun schoten en Schellingwoude en hoe al die plaatsjes rondom de Zuiderzee mo gen heten. Het zijn er tientallen en er zijn er heel kleine bij kent u Laa- xum bij het Rode Klif? en flink grote, zoals Urk, het zelfbewuste stad je met zijn 4500 inwoners op de kei- leemrots daar in het hartje van wat eens onze onstuimigste zeeboezem was. Het kostte velen moeite de gang naar het Rokin, die Amsterdamse gracht, waar het steunkantoor geves tigd was. Maar nu? De slachtoffers zijn allang geen slachtoffers meer, vertelt mij een Ur- ker Noordzeevisser, eigenaar van een trotse motorkotter, die meer dan een ton heeft gekost; en de ware slachtof fers komen niet in aanmerking. Wie zijn dat dan? Dat zijn de Waddenvissers, die haring en ansjovis moeten missen, en de palingvissers van de Noordholland se binnenwateren. Hoe bedoelt u dat? Kijk, dat binnen de Afsluitdijk na 1932 geen zeevis meer zou voorko men kon iedereen voorzien, maar dat zij ook uit de Waddenzee zou wegblij ven, daarop had niemand gerekend. Vandaar, dat de Waddenvissers niet onder de Zuiderzeesteunwet vallen. En wie kon hebben voorspeld, dat de palingen het tegenwoordig in 't IJsel- rneer zo naar hun zin hebben, dat zij eenvoudig niet meer de binnenwate ren optrekken? En wist u in 1932, toen wij de vlag halfstok lieten han gen, omdat er nooit meer een haring te vangen zou zijn in het Val van Urk of daaromtrent, te voorspellen, dat er tegenwoordig aan snoekbaars, waar van wij toen nog het bestaan niet af eisten, méér verdiend zou worden dan ooit tevoren aan de haring en de ansjovis van weleer? Wordt er dan zoveel aan ver diend? vraag ik. Wij hadden in 1947 een record omzet aan de gemeentelijke visafslag: 22 millioen gulden is er opgebracht, bijna driemaal zoveel als het jaar te voren, dat met 8.5 ton ook al een re cord had gevestigd, vertelt mij burge meester G. Keijzer. Hoe verklaart u dat? Dat is te danken aan de vrije prijzen. Tot '46 was 60 cents per pond bet maximum. Maar nauwelijks was °e rem los of de pondsprijs liep op tot een rijksdaalder. Meer dan één visser heeft tussen 1 Mei en 1 Octo- ber, het palingseizoen, 50 tot 60 dui dend gulden besomd. Urk verdient geld als water.... En Urk vaart er wel bij. Schulden fn hypotheken zijn afgelost, velen nebben hun vaartuigen verbeterd. De vl00t; tweehonderd schepen sterk, telt nu al een half dozijn Noordzeekotters, 1f^,aAr.van de waarde op meer dan iw.000 gulden wordt geschat. De af- zich oploBsinS van een rebus op liot f reeds een prettige bezigheid. vei-hoogt nog aanmerkelijk het ge- egen, als het hier een puzzle betreft, arvoor een keurcollectie fraaie prij- .J" ®sA^ikbaar i* gesteld. In totaal Vj Prijzen beschikbaar voor de - Rebus-prijsvraag, welke geor- h. ,seer<* wordt ten behoeve van de Ar„i?UW van Diaconessenhuis te ,5 'tt; Het zal onze lezers een vreug- naar'J j 'n groten getale mede te dingen itoo^tf®Zv, priJzen en hiermede hun thiou te dragen voor dit synaps- te;,;, j Voor de rebus en de voor advl *0t deelneming zie men onze Eav«rtentie-pagina. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met 1 MIJNHARDïlMMBr D 00 5 60CT1 ijsel hier water gaan leveren. Wij heb ben tot nu toe alleen een leiding voor niet-drinkbaar water maar met een 80 aansluitingen. Voor menselijk gebruik hebben wij hier alleen het regenwater ter beschikking; u begrijpt wat dat heeft betekend in die droge zomer van '47. Tot November hebben wij drink water moeten aanvoeren! Moet ik uit deze maatregelen af leiden, dat u bezig bent uw gemeente bij Overijsel in te lijven? Wat zegt Noord-Holland daar wel van? Het provinciaal bestuur heeft hier sinds 1942 niets meer te vertellen, al hebben wij nog wel voor de Provin ciale Staten gestemd. Urk ressorteert rechtstreeks onder Binnenlandse Za ken. Bevalt u die uitzonderlijke situ atie? Neen, niet erg. Ik wou, dat ik maar weer bij de een of andere pro vincie behoorde, welke dan ook.... Zaterdag 17 Januari HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag. 9,05 Kamer muziek. 10,15 Reisje langs de Do- nau. 11,00 Zieken, bezoek. 11,45 Orgelwerken van Franck 12,03 Jan Rietveld, tenor, en Jos Car- pay, orgel. 12,33 Klaas van Beek. 1,00 P.egerings-ultzending. 1,30 Dansorkest (vervolg). 1,50 Toneel en film. 2,10 The Kentucky Minstrels. 2,40 Elck wat Wils 3,15 Concert der jongeren 4,00 Man nenkoor „Laus Deo". 6,00 André de Raaf en Jac Schutte. 7,35 Banden die binden. 8,05 De gewone man. 8,30 Lichtbaken. 9,00 Italiaans Opera-concert 10,00 Weekend Serenade. 11,20 Om roep Kamerorkest. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 8, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Am- brose en orkest. 8,18 Johan Jong. 8 40 Morgenklanken. 9,35 Gramofoon- muziek, VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,35 Nederlandse componisten. 11,00 Uitzending arbeiders in de continu bedrijven. 12,00 Lucienne Boyer1 en Tur ner Layton. 12,33 „Vincentino" 2,00 Als een bonte vogelvlucht. 2,15 Harmo nie-orkesten. 3,15 Gevarieerd platen- programma. 4,15 Binnen zonder klop pen 5,15 Volksconcert, 6,15 Klaas Peereboom. 6,30 Om en nabij de twin tig. VPRO: 7,30 Voor de jeugd, 7,45 De Bijbel in steen. VARA: 8,05 Vara- Varla 8,15 En nu.... Oké! 9,15 K. Voskuil. 9,30 Week end orkest. 10,00 Lady Dona. 10,30 Malando. 11,30 Lest best (Van onze parlementaire redacteur). Bij de behandeling der begroting van Waterstaat en Verkeer van minister ir. H. Vos, heeft deze iets gezegd, dat bij de replieken dadelijk reactie wekte en wel, dat hij niet inzag, waarom de overheid van het terrein van het wegvervoer zou moeten geweerd. De regering wil gelijke tred houden met de stijgende productie, die im mers moet worden gevoerd. Ir. Vos had groot respect voor alle geledingen van het vervoer, dat met slecht mate riaal méér vervoert dan vóór de oor log met goed materiaal. Maar dat kan zo niet blijven; een goede, geleide ont wikkeling van het verkeer zal nodig zijn, mede door komende nieuwe wet telijke maatregelen, die een volslagen ondergrond zullen moeten leggen, in gemeen overleg tussen regering en Kamer. Wat betreft de contróle, overleg met Justitie is gaande om tot beter, eenvou diger controle te komen; t.a.v. het Zon dagsverbod zal naar nauwkeuriger toezicht worden gestreefd. Komende tot het Wegvervoer-Personen, erkende de bewindsman, dat de Wet Autover voer Personen geen richtlijnen geeft, maar dat de minister beslissingen neemt. De eerste toepassing der her stelde wet moet nu gaan beginnen. Hij hoopte de wijziging der wet in het begin der volgende maand te kunnen indienen. Intussen kan met beslissingen niet worden gewacht op die wet, waar mee de grootst-mogelijke spoed zal worden betracht. De minister hoopte richtlijnen te geven omtrent het streekvervoer, welke in geen enkel opzicht in strijd met de wet zullen zijn. De bewindsman ont kende, dat de spoorwegen een eigen weg zouden willen volgen. Het zal moeten komen tot streekvervoer-onder- nemingen, die rekening zullen moeten houden met de spoorwegen en het streekbelang en de aanvragen om een vergunning zullen naar gelang van binnenkomst worden beoordeeld, met beroep op de Kroon. Nu wat betreft het grote vraagstuk der A.T.O. De minister erkende, dat hij zich in de Memorie wat ongelukkig had uitgedrukt inzake de exploitatie kosten. De moeilijkheid ligt in het feit, dat de spoorwegen een gezamenlijke onkostenrekening hebben, doch de mi nister zal alsnog trachten afzonderlijke cijfers te verkrijgen. De ATO heeft een allengs onoverzichtelijke constructie gekregen, welke moet worden vereen voudigd, door splitsing der verschillen de taken. Wanneer die bereikt is, zal een beter overzicht te verkrijgen zijn. De bewindsman zag geen reden om het overheidsbedrijf van het wegvervoer uit te sluiten. Met steun van eigen regering en van een Schotse maatschappij zal het Groot hertogdom Luxemburg met ingang van 1 Februari aanstaande zijn eerste lucht lijn gaan exploiteren op Parijs, Ziirich en Frankfort. Er zal een geregelde dienst verzorgd worden met twee Da- kota's. De Schotse maatschappij „Scot- tish Aviation Ltd" levert het benodig de materiaal en vooreerst ook de pi loten. Het grondpersoneel bestaat ge heel uit Luxemburgse krachten. Jonge Luxemburgers zullen eerst in Schotland en daarna in eigen land tot piloot wor den opgeleid. De regering zal contróle voeren over de exploitatie van de lijn. De maatschappij bezit een aanvangs- kapitaal van zes millioen Luxemburgse francs (ongeveer 340.000 gulden). Enige dagen geleden heeft ter ge legenheid van de vijfde herdenking van zijn sterfdag de officiële uitgifte plaats gehad van een speciale 3 cents Amerikaanse postzegel met de beel tenis van wijlen dr. George Washing ton Carver, de internationaal beken de Amerikaanse geleerde en opvoed kundige. De Directeur-Generaal van de Pos terijen, Jesse Donaldson, kondigde de uitgifte dezer nieuwe zegel aan tij dens een plechtigheid in het Tuskegee Instituut te Alabama, alwaar dr. Carver het eerst grote vermaardheid verwierf door zijn onderzoek op land bouwkundig gebied. In een telegram aan de president van het Tuskegee Instituut, dr. F. D. Patterson, gaf pres. Truman uiting aan zijn voldoening over de voortzet ting van de taak van dr. Carver door de Carver Stichting van het Instituut en hij prees „de geest en de werk wijze van deze hooggewaardeerde, ge leerde en weldoener der mensneid''. De Engelse filmactrice Patricia Roe, bekend uit „2000 vrouwen", „De ma donna der zeven manen", „Het volk der zee", „De vrijbuiter", „Bloed wraak" en „Zigeunerbloed" zal Zater dagmorgen per auto van Brussel naar Amsterdam reizen. Zij wordt om streeks 2 uur des middags bij het Doe len Hotel verwacht. Des avonds om kwart over tien komt zij in het thea ter Tuschinsky, waar zij de premiere van „Zigeunerbloed" met een kort woord zal inleiden. Daarna verlaat zij de zaal, ondertussen aan het publiek niet minder dan 500 van haar portret ten uitdelend, voorzien van haar hand tekening. Bernard Slijdel, publiciteits-direc- teur van de Eagle Lion My„ vergezelt haar op haar reis. „Ik niet" klonk het vorige week angstig door de luidsprekers tij dens een concert van het Röntgen- trio over Hilversum II, waarop een bulderende basstem kortaf beval: „Waarschuw de politie". De stom-verbaasde luisteraar, die juist genoot van het „Mit innigem Ausdrück" uit Schumann's Trio in F., heeft zich ongetwijfeld allerlei mogelijkheden voor de geest ge haald, wat deze volkomen onver wachte en sensationele woorden te betekenen hadden. Een juist ontdekt misdrijf? Moord in de studio? Het antwoord is minder sensatio neel. Het Röntgen-trio speelde in de AVRO-studio, terwijl in een andere zaal opnamen werden ge maakt van een VARA-hoorspel. Juist op het moment, dat de ac teur de politie wilde laten roepen raakte een technicus bij 't klin kerbord in de war met de vele draden en stak de stekker van de VARA-opnamen in het verkeerde stopcontact, met het gevolg, dat de zinsnede tijdens het Röntgen- concert in de aether werd geslin gerd. CoovrUht R.D.P. Door: HILLEGONDA VAN REENEN „Waarde John, Ik waardeer je brief en de wijze, waarop je hem geschreven hebt. Ja, ik heb Arthur verloren. Als je hier wilt komen om eens ernstig met mjj over de toekomst te praten, zal ik je ontvangen. Niet op de Manor, op Beverley Place, wanneer je wilt. Ik ben op 't ogen blik In Londen en voel mij, zonder Arthur, erg eenzaam. Arthurs schoenen zijn leeg. Als ik mt)n opinie over je zou kunnen herzien, zou je er in kunnen stap pen. Maar dat zal wel afhangen van onze ontmoeting als het tot een ontmoeting tussen ons komt. Bel mij op als je deze brief ont vangen hebt, opdat ik zal weten, dat h(J terecht gekomen is. En kom dan eten, al» je geen andere afspraak hebt. Je weet welke plan nen ik voor Arthur had. Je bent geen idioot, ondank» je ongeluk kige pogingen om ons van het tegendeel te overtuigen. Hij hield veel van je. Indien mogelijk, zou ik mijn plannen op jou willen overbrengen. Je OSBORNE RIVERSIDE." Frank Newton zette grote ogen op. Een onbeschrijflijke opwinding maak te zich van hem meester. Een schit terend panorama van de toekomst trok aan z(jn geestesoog voorbij; het oude leven, de goede oude tijd, hoop en vreugde en rijkdom. Hij was tot nieuw leven geroepen. Als voortge dreven door een onweerstaanbare macht doorkruisten de gedachten zt|n brein. De laatste maanden armoe de. Dit huwelijk krankzinnigheid. Deze gore armoede onuitsprekelijk. „O, God!" riep hij uit. „Vrij! Weer mij zelf! Weg van dit alles! Vanavond nogvanavondvanavond!" Deze zelfde avond zou hij nog bij Osborne kunnen zijn. Gesprekken zoals hij die gewend was, geurige wij nen, alle heerlijkheden van de wereld aan zijn voeten. Arthurs schoenen! Huiverend liep hij op en neer, bleef bij het raam staan, ké<?k naar buiten. De straat als een vuile rivier, al deze armoedige straten als vuile rivieren, rommel en verdorde bladeren mee slepend, her- en derwaarts, mee slepend deze mensen, die even weinig wilskracht hadden als dieren; hoe kon hij het ooit, ooit voor mogelijk ge houden hebben dat Het zou nooit mogelijk geweest zijn. Het was zelfmoord. Het was krank zinnigheid. En toen, terwijl zijn ge dachten verder holden en de zekerheid van dit heerlijke leven dat hij slechts voor het grijpen had hem als een flonkerende ster wenkte, dwong hij zich een ogenblik tot be zinnen, zoals een grote der aarde zich voor een seconde op een onbelangrijk heid bezinnen zou. Zijn gedachten dwaalden naar Dolly. Hij dacht aan haar vreemde, vluchtige, tedere, doch oppervlakkige gedachten, die reeds een brede kloof tussen hen schiepen. En terwijl die luchtige, vluchtige ge dachten aan Dolly de flonkerende he mel van zijn geest bewolkten, dacht hij aan de tijd. Het was vijf uur ge weest, toen h(j de brief opende. Tijd! Er hing zo veel af van de tijd, van snel besluiten, van snel handelen! Hij tastte ln zijn zak, naar zijn geld. Genoeg, Zonder dat hij het wUde, vormden zich allerlei plannen in zijn hoofd. Zij kon elk ogenblik thuis komen. Hij had het korte briefje geschre- schreven, prikte het aan de mand met appels op haar tafel. Haar kamer had alle bekoorlijkheid voor hem ver loren. Haar naaimachine stond onder de kap op de tafel; op alles lag het stempel der armoede. De geranium leek niet langer het land van de bloeiende Lotus. Passie, toen zij hem dag aan dag verpleegd had, passie opgewekt door haar worsteling met Carrol, passie, aangewakkerd door de vlam van haar prachtig haar, passie was van alles de schuld. Had zijn bloed niet vaker sneller voor een meisje gestroomd? Natuurlijk. HQ stond reeds op straat, liep snel, vermeed de weg, die zij komen moest, liep zonder opkijken door, tot hjj in een geheel andere buurt was. En toen stapte hij naar een telefooncel en bel de sir Osborne Riverside, Beverley Place, No. 16, op. „Zeg sir Osborne, dat mr. John Ri verside om acht uur bij hem is. Hoe maakt sir Osborne het?" „Dat gaat wel." (Wordt vervolgd' Geboren als kind van slaven-oudwi, werd dr. Carver door zijn loopbaan het symbool voor de opheffing van de Amerikaanse neger. Bij het vele, dat door hem werd bereikt, nemen de door dr. Carver genomen proeven ter bevordering van de landbouw in het Zuidelijk deel van de Verenigde Sta ter. een belangrijke plaats in. Hij was lid van de Koninklijke Vereniging van Kunsten te Londen en in het bezit van vele Amerikaanse onderscheidin gen. Hij overleed te Tuskegee in 1943. Het Amerikaanse Dagblad The New York vestigde de aandacht op bet feit, dat de gouverneur van de staat New York, Dewey, de dag van 5 Januari had uitgezocht als een spe ciale dag om hulde te betonen ter ere van de 5de herdenkingsdag van het overlijden van dr. Carver en ver klaarde in een hoofdartikel, dat dr. Carver waarschijnlijk geen schoner monument zou wensen dan de erken ning, dat hij door zijn voorbeeld het tijdstip nader had gebracht, waarin alle mensen, ongeacht hun kleur, de zelfde waardering zullen ontvangen uitsluitend op grond van hun ver diensten. De plechtigheid te Tuskegee was het begin van soortgelijke plechtig heden door heel Amerika. Te Padua is een kind geboren, dat aan elke hand acht vingers en aan elke voet acht tenen heeft. Een lastig klant je voor zijn latere schoenmaker. Zijn onderwijzer mag er wel aan denken hem niet op zijn vingers te laten re kenen. Een Amerikaanse majoor is aan de inwoners van een dorpje in de Ardennen 500 stel beddelakens ko men brengen in ruil voor lakens die men daar destijds voor de Amerika nen had afgestaan tijdens het offen sief van Von Runstedt. Hij zal wel met vreugde begroet en met onderschei ding behandeld zijn. Hij is daar in elk geval de man die de lakens uitdeelt. In het Noord-Limburgse dorpje Velder werden deze week drie mei kevers gevangen, die blijkbaar door de zachte winter in de war waren ge raakt. Men heeft hun blijkbaar een kalender voorgehouden maar zij dach ten er niet aan nog een paar maanden onder te duiken. Naar wij vernemen zijn deze pioniers van de lente intus sen tot Januari-kevers gepromoveerd. Bij een stationscontróle te Deven ter werd een meneer uit Den Bosch aangehouden die niet minder dan 700 ongebanderoleerde sigaren bij zich had. Zij bleken na onderzoek van eigenbouw vervaardigd te zijn, maar droegen een zo brede gouden band, dat zij ver boven hun stand gekleed gingen. Het was wel duidelijk, dat de eigenaar daarvoor geen textielpunten heeft moeten geven. In België zijn de prijzen in de hotels, restau rants en eetgelegenheden met 10% verlaagd en behoeft men geen bonnen meer in te leveren. Hier in Holland wordt overwogen in de restaurants geen bonloze maaltijden meer te ver strekken. Zouden wij als onderdeel van de Benelux-combinatie niet tot dezelfde prijsverlaging als in België kunnen komen? Het zijn sterke benen die hier de kosten van de luxe kun nen dragen. Gemeld wordt dat op 23 Januari de Rotterdamse Tabaks- markt weer gaat draaien. Als er dan maar geen tabak geveild wordt waar we draaierig van worden. Een zevenjarige jongen in Melun ten Zui den van Parijs heeft 15000 francs uit een slagerswinkel gestolen en er snoepgoed voor gekocht. Als hij zijn vriendjes er niet van mee gedeeld heeft zal dat snoeperige knaapje heel wat te verwerken hebben gekregen. Zowel de moeder van deze veelbelo vende knaap als de gedupeerde slager zullen na deze snoepmaaltijd wel tot de overtuiging zijn gekomen dat de jongen zich misselijk gedragen heeft. Naar verluidt heeft ex-koning Michael al zijn bezittingen verloren, omdat deze geconfisceerd zullen wor den en heeft hij zijn land practisch platzak moeten verlaten. Zijn gevolg is in Zwitserland reeds in minder luxeuse hotels gelogeerd en een deel van het personeel zal een ander baan tje moeten zoeken. Koning Michael heeft vergeten de kroonjuwelen mee te nemen en het is in de gegeven om standigheden begrijpelijk dat hij geen order kan geven ze na te sturen. Hij heeft evenwel de Russische Orde van Verdienste bij zich die hem twee jaar geleden door de Sowj et-regering werd geschonken en die waarschijnlijk eni ge kostbare stenen bevat die handels waarde hebben. Het komt dus tenslot te hierop neer, dat hij van zijn eigen „Verdienste" zal moeten leven. /WITGAL r AÜKIt K-EN APILDOORN De president der rechtbank te Alme lo heeft in een kort geding, waarin ontruiming door de staat gevorderd werd van het vliegveld Twente, de Staat in het ongelijk gesteld en de Staat bevolen, het vliegveld binnen 6 weken te ontruimen. Naar aanleiding hiervan vernemen wij, dat de Staat het vliegveld thans zal vorderen op grond van de alge mene vorderingsregeling 1944. Deze regeling bevat voor wat de schadeloos stelling aangaat dezelfde bepalingen als die, welke gelden bij een normale onteigening door de wet.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3