Stad en Omgeving- Nieuws industrie in Den Helder „VERFAI LLE" De „NOORD-HOLLAND" in Den Helder gestationneerd Binnenkort vestiging van confectiefabriek Bakkum VERLOVINGSRINGEN Helderse huisvrouwen actief Een nieuwe lijst Thomas Magyar Doktersdienst Uit het politierapport Het ontwaken van de Europese mens Dagelijks van 26 uur (Zaterdags 211 WARME PIKANTE VLEES-CROQUETTEN Banketbakkerij WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Geslaagd ABONNEERT U OP DIT BLAD Pakpapier zonder bestelling Coöperatie „Helder en „Het Vrije Volk Nog zes arrestaties Cabaretavond met Jan de Man Wiering jen. Gevonden en verloren Wiron's Sympbonie-orkeu musiceerde De Amsterdamse Stafmuziek komt! Burgerlijke Stand Predikbeurten Naar wij vernemen, zal over enkele maanden alhier een nederzetting wor den gevestigd van de Confectieindustrie F. Bakkum Jr„ le Weteringplant soen 2b en 2c, Amsterdam, welke zich speciaal bezighoudt met de vervaar diging van mantels en japonnen. Het bedrijf zal vooreerst worden onder gebracht in het perceel Spoorgracht 1, waar thans nog het plaatselijk bureau voor de wederopbouw gehuisvest is. Reeds verleden jaar werden door genoemde firma pogingen gedaan, om een bedrijf in Den Helder te vestigen. De directie beschikte over gegevens van het Economisch-Technologisch Instituut, waaruit bleek dat onze stad op verschillende manieren door de oorlog was getroffen, maar dat er goe de redenen bestonden om goede ver wachtingen voor de toekomst te koes teren. Er waren zeer veel huizen ge sloopt, en ook de bevolking was in vergelijking met de vooroorlogse toe stand sterk teruggelopen, maar het stond vrijwel vast dat het bevolkings aantal met enkele tienduizenden voor uit zou gaan. Uiteraard zou het wo ning- en bedrijfsruimtevraagstuk daar bij een handicap vormen, die echter met het vorderen van de wederopbouw allengs zou verdwijnen. De heer Bakkum had eveneens zeer terecht de indruk gekregen, dat Den Helder niet alleen zeer gaarne ver schillende takken van industrie bin nen haar grenzen zou krijgen, maar bovendien dat daartoe ook practisch de mogelijkheden aanwezig waren. De verwezenlijking van zijn plannen moest echter even worden uitgesteld, daar geen enkel perceel in Den Helder be schikbaar was. Het gemeentebestuur, dat hem bij zijn pogingen volledig heeft ondersteund, bleef echter dili gent. Toen kwam vast te staan, dat het Streekbureau (thans plaatselijk bureau voor de wederopbouw) in het voor malige kledingmagazijn aan de Lan- gestraat zou worden ondergebracht, kon aan het perceel Spoorgracht 1 een andere bestemming worden gegeven. Men heeft daarbij wel een heel goede keuze gedaan, door het ter beschik- king te stellen aan 'n levenskrachtig be drijf, dat straks op materiëel terrein zal kunnen medewerken aan de we deropbouw van Den Helder. De vestiging van de nieuwe confec tiefabriek zal dus in ieder geval moe ten wachten tot het bureau voor de wederopbouw zal zijn verhuisd. Zeer waarschijnlijk zal dat in Maart het ge val zijn. .Zodra het gebouw leeggeko men is, zal de Confectiefabriek Bak kum beginnen met hfet bedrijfsklaar maken, door de plaatsing van machi nes en wat er allemaal nog meerite doen valt. Uiteraard wordt veel voor bereidend werk reeds thans verricht. Het ligt in de bedoeling, hier voor lopig een bedrijf te vestigen waar in hoofdzaak vrouwelijke krachten, om streeks veertig in getal, werkzaam zijn. In het bedrijf te Amsterdam wer ken ruim honderd mensen, waarvan echter niet een deel naar Den Helder zal worden overgeplaatst, omdat de firma deze nieuwe vestiging geheel als een uitbreiding beschouwt, als het be gin van een nieuwe uitbouw van de zaak. Ook voor de Helderse middenstand zijn deze plannen niet zonder beteke nis, in het bijzonder voor onze con fectiezaken, die straks mantels en ja ponnen van eigen bodem kunnen ver handelen! KEIZERSTRAAT 15 - TEL 2626 DEN HELDER OVER ESPERANTO. De Nederlandse Vereniging van huis vrouwen, afdeling Den Helder, ontwik kelt een gezonde activiteit. Reeds ver schillende ontspannings- en ontwikke lingsavonden zijn georganiseerd en nog veel staat op het programma. Donderdag was het onderwerp van belangstelling de internationale taal, 't Esperanto. De vereniging had mr. Kal- ma uit Amsterdam uitgenodigd om over deze materie te spreken. Mr. Kalma, zelf een „geboren" Esperantist, wist z'n toehoorders op vlotte en geestige wijze het belang van een wereldtaal duidelijk te maken. Hij wees hierbij cp de bijna onhoudbare toestand op in ternationale congressen en conferenties, waar gewoonlijk een Babylonische spraakverwarring heerst. Dit probleem, vol voetangels en klemmen, vordert ontzettend veel tijd; om b.v. alle leden van de UNO kennis te laten nemen van de inhoud van een rede in de Engelse taal die één uur duurt is ongeveer 240 uur ingespannen arbeid nodig. De tol ken vervullen één der belangrijkste functies, maar de gevolgen van deze wantoestanden zijn achterdocht en wantrouwen. Dr. Zamenhot een Pools oogarts, be greep dat aan dit taalprobleem, dat se dert mensenheugenis een bron van twist geweest is, een einde moest ko men. Hij construeerde het Esperanto, een kunstmatige taal, die aan de eisen van rechtvaardigheid, eenvoud en doel treffendheid moest voldoen. En zijn taal die de naam kreeg van Esperanto, „hopende", voldoet hieraan, dat bewijzen de verenigingen, welke in letterlijk alle landen talrijke leden tel len. Een uitgebreide literatuur van elk land stelt iedereen in staat om de lan den en hun bevolking buiten de natio nale grenzen te leren kennen en waar deren. Correspondentie met iedereen in elk land is mogelijk omdat Esperan to neutraal is, zonder politieke of an dere oogmerken. Na de pauze, waarin mr. Kalma een uitgebreide collectie lectuur, boeken, brieven, kaarten en platen uit alle de len der wereld aan de aanwezigen ter inzage legde, gaf spreker een eenvou dig overzicht van de logische en een voudige opbouw van het Esperanto. Aan het einde der causerie dankte de afdelingspresidente, mevr. v. Veen, de spreker voor de prettige wijze waar op hij het doel en de mogelijkheden van het Esperanto had uiteengezet. Op ons bureau ligt ter inzage de 463 namen tellende passagierslijst van het m.s. „Willem Ruys", dat op 3 dezer uit Batavia is vertrokken en op Vrijdag 23 Januari a.s. te Rotterdam wordt verwacht. oo s e bewondering „Een reis door Europa" De honderden gelukkigen, die gistermiddag in de gelegenheid wa ren om geconfronteerd te worden met een begenadigd kunstenaar als Thomas Magyar, zullen nog lang met vreugde terugdenken aan het schone uur, dat deze grote violist hun heeft bereid. Een uur vol schoonheid, maar ook een uur vol lering. De jongelui, die thans onze middelbare scholen bezoe ken, en aan wier aesthetische vor ming op zulk een voortreffelijke wijze wordt gewerkt, mogen zich gerust bevoorrechte wezens noe men. Degenen, die het initiatief tot deze schoolconcerten hebben ge nomen, komt dan ook niet alleen een woord van lof, maar zeker ook van welgemeende dank toe. De pianist Wolfgang Wijdeveld, een theoretisch en technisch vooraanstaand kunstenaar, leidde voortdurend de uit te voeren werken in. Hij vertelde .bij het begin, dat de aanwezigent (er wa ren ook vele tientallen volwassenen bij) door Magyar zouden worden ge leid op een reis door Europa, waarbij zij telkens even zouden stilstaan bij de grootsten der scheppende kunstenaars op muzikaal gebied. Bij iedere verdere étappe legde Wijdeveld op rustige en duidelijke wijze uit, waarop de luis teraars in het bijzonder moesten letten. Hij verklaarde het karakter van de werken en zette uitéén over welke uitdrukkingsmogelijkheden de violist beschikt. Thomas Magyar leerde zijn hoorders óók. Hij heeft niet gesproken, en dat behoefde ook niet, want zijn spel sprak voor zichzelf. Op onvergetelijke wijze speelde hij prachtige composities van Italiaanse, Franse, Spaanse, Russische, Hongaarse en Roemeense meesters. Hij wist daarbij het typische karakter Van elk dier meesters, van elk dier landen, voortreffelijk uit te beelden. Dat geldt vooral voor de dansen van Slavische herkomst, en de folkloristische Hon gaarse werkjes zoals het driedelige „Horalia" en de „Ruralia Hongarica" van Ernst von Dohnanyi. Hij speelde Italiaanse operafragmen ten, melodieën van Corelli en Tartini, en lichte bevallige Franse pronkju- weeltjes van élégance. Het uur ging snel voorbi,j. Maar in dat uurtje wer den door twee bescheiden kunstenaars ontroeringen gewekt, die de toehoor ders ongetwijfeld rijker en gelukkiger hebben gemaakt. Nu Uw voorjaarskleding Chemisch gereinigd. STAM STOOMT sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51, Den Helder. Tel. 2467. De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit week-end te Den Helder waargenomen door de artsen dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712 en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. Enkele maanden geleden schreven wij over een „meisje" dat zo grappig was om telefonisch taxi's te besteHen etc. Het bleek een jongen met een meis- jpsstem te zijn. Deze jongen heeft thans een opvolgster. Zij bestelde telefonisch een ta*i op een bepaald adres, maar men wist daar van niets. De politie tracht ook deze jongen (of zou het nu een meisje zijn?) in haar netten te vangen. Voor de bibliotheek van de heer Van der Molen aan de Brakkeveldweg werd op klaarlichte dag een onbeheerd staande fiets ontvreemd. De bemanning van H.H. torpedojager „Evertsen", die na een maandenlang verblijf in de Oost, in Den Helder is aangekomen, heeft als surprise twee jonge panters medegenomen, waarvan één naar Artis, de andere naar Bljjdorp zal gaan. Lezingen voor dé Volksuniversiteit. Is er een Europese mens? Is in Euro pa een zodanige homogeniteit, dat van een parate geestelijke cultuur gespro ken kan worden? En heeft de Europese cultuur iets bijzonders te brengen, wanneer we vergelijkingen gaan trek ken met bijvoorbeeld Amerika en Rus land? Deze vragen stelde dr. S. P. van Praag in zijn eerste lezing die hij voor de Helderse Volksuniversiteit gehouden heeft over „Het ontwaken van de Europese mens". Amerika heeft een typisch ïndividu- listische, en Rusland een collectivist1- sche cultuur. Daartussen zweeft de Europese cultuur met haar personalisme, uitgaande van het individu als deel van de gemeenschap. De Europese mens heeft inderdaad een geheel eigen ka rakter, met een sterke impuls tot gees telijk werk. De sterke scheppingsdrang drijft hem van het één naai- het ander. In Amerika staan de practische proble men op de voorgrond, terwijl in het Oosten juist de nuchtere werkelijkheid niet zo heel 'ernstig genomen wordt. De oude cultuur van de Méden en Perzen is ten dele bewaard gebleven in dGriekse cultuur, maar pas met het ontwaken van het Mohamedanisme is de expansiteit over Europa gekomen, met een dunne laag van Christelijke cultuur. De Arabieren zagen zich, ook economisch, bedreigd door de nieuwe godsdienst. De doortocht der Moren werd in 732 tot staan gebracht, maar Europa moest toen voor zichzelf zor gen. Het feodale stelsel ontstond dat de Middeleeuwse samenleving een ge heel -apart, kar.akler heeft gegeven. Dr van Praag schetste zo' "vervolgens de ontwikkelingsgang van de Europe se cultuur, waarbij hij Veel aandacht schonk aan de geestelijke, achtergrond van dit ontwikkelingsproces. Het was een zeer belangwekkende lezing, waar van dr. van Praag Dinsdagavond a.s. in de Vakschool voor. Meisjes het vervolg zal houden. Laatste positie Ned. passagiers- en Vrachtschepen Vrijdag 16 Jan.: Aalsdijk, New-York-Antwerpen, 15 Jan. Vlissin- gen gepass.; Abbekerk 15 Jan. v. Sydney n. Aden en Rotterdam; Alchiba, 15 Jan. v. Antwerpen n. Pernambuco; Alkaid, 15 Jan. v. Natal (Brazilië) n. Pernam buco; Alphard, 15 Jan. v. Pernambuco te Santos; Aludra, Rotterdam-Calcutta, 15 Jan. v. Genua; Arnedijk, 13 Jan. v. Mobile n. Galveston; Balanipa, Rotter - dam-Batavia, pass. 15 Jan. Finistèrre; Bantam, Halifax-New-York, pass. 15 Jan Kaap St. Vincent; Baralt, 12 Jan. v Kingston (Ja) n. Port au Prince; Bloemfontein, 15 Jan. v. Port Elizabeth n. East Londen; Bredero, Japan-Rotter dam, 14 Jan. te Penang; Celebes, 11 Jan. v. Galveston te Houston; Duivendijk, Rotterdam-Vancouver, 15 Jan 180 mijl Noordoost van Azoren; Hugo de Groot, 16 Jan. v. Colombo te Halifax verw.; Kedoe, Java-Rotterdam, wordt 23 Jan. 12 uur aan de Hoek van Holland verw.; Kertosono, Java-Rotterdam, 12 Jan. v. Singapore; Marken, Rotterdam-Batavia, 15 Jan. v. Suez; Meerkerk, Rotterdam- JjjShangHai, 15 Jan:' 'V. Aden!: Melampüs, Macassar-Amsterdam, 14 Jan. te Colom bo; Riouw 15 Jan. v. Penang te Singa pore; Rondo 16 .Jan. v. Lemsahmuk n. Singapore, alwaar'19 Jan. verw.; Sala- tiga 16 Jan. v. Pointe Noire te Free town verw.; Tarakan, Makassar-Am- sterdam, pass. .15 Jan. Straat Soenda; Willem Ruys, Java-Rotterdam, 15 Jan. v Port Said. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch electrotechnisch ingenieursexamen onze stadgenoot, de heer G. A. Bussing. Vrijdagochtend werd opnieuw het Helderse havenwater gekliefd door de scherpe steven van een der vertegenwoórdigsters van Hollands Glorie. Ditmaal waren het niet de slanke lendenen van ëcn snelle torpedobootjager, waarvoor, onder schuimend proest het blauw-groene zeewater moest wijken, nu was het de trotse boeg van de 513 ton metende sleepboot „Noord-Holland", die geluid loos de haven binnenvoer en achter in de haven voor het Magazijn van Wijs muller meerde. Vroeg in de morgen was zij vanuit IJmuiden vertrokken met bestemming Den Helder waar zij voorlopig gesta tionneerd zal blijven. In 1945 liep zij te Gulfport, U. S. A. van stapel en werd in datzelfde jaar door de rederij Wijsmuller aangekocht. Maar niette genstaande haar jeugdige leeftijd heeft zij reeds grote prestaties geleverd. Een van de Engelse marine overgenomen torpedobootjager, de „Garland" werd vanuit Roryth in Engeland, naar Am sterdam gesleept. Op 30 September van het vorige jaar vertrok ze vanuit Rot terdam naar Rio de Janeiro met de bokken „Wulp" en „Kluit" waarvan de laatste een belangrijk aandeel had ge leverd in het bergingswerk in onze ha ven. En het was eveneens de „Noord- Holland" die tesamen met de „Nestor", de Noor „Plato", van de IJmuidense pier haalde. Ge zult begrijpen, déze sleper trok onze bijzondere belangstelling, om wel ke reden wij dan ook onze schreden naar de buitenkant richtten om kennis te maken met dit vaartuig, dat onder Nederlandse vlag en met Hollandse be manning Neerlands naam op alle wa teren hoog zal houden. Boven in de stuurhut, waar de roer ganger een vrij uitzicht heeft naar al le kanten, staat kapitein M. de Koe, die ons welwillend allerlei bijzonderheden vertelt. Het schip behoort met z'n 2350 As P.K. tot de sterkste Nederlandse sleepboten. De machines en instrumen ten waarmede de sleepboot is uitgerust zijn alle uiterst modern. De marconist beschikt over een zender waarmede hij de gehele wereld kan bereiken. In een apart» hut staat het grote giro-kompas, het z.g. moederkompas; twee dochter kompassen zijn in de stuurhut gemon teerd. Een moderne ijskast, houdt de bemanning bij lange „trips" bevrijd van blikgroenten, waarvoor de stuurman slechts z'n mondhoek optrekt.... Langs een steil ijzeren trapje dalen we af in de machinekamer, waar alles glimt en glanst als een bewijs'van de zorg waarmede de machinisten hun do mein behandelen. Twee massale diesel motoren staan naast elkaar met daar voor twee grote dynamo's! Een wirwar van stangen, buizen en slangen, waar tussen besmeurde matrozen met onver stoorbare gezichten rondlopen. Als we de rpachinekamer verlaten hebben gaan we langs de officiershut ten, de slaapplaatsen der matrozen, de kraakheldere keuken, en door het ma trozenverblijf naar de ruimte wa5r de s'eeptros is opgeborgen, een stalen ka bel van 450 m. lengte met een omtrek van niet minder dan 6,5 duim. Alles aan boord getuigt van kracht, de winch, de manillatros, de beeting en het merk waardig hoge voorschip. Voorlopig zal deze sleepboot met haar 18 man aan boord op de rede van Den Helder klaar liggen om op elk mo ment ter assistentie te kunnen uitvaren. Bij een kruidenier in de Van Hogen- dorpstraat vervoegde zich een mans persoon. die een pakket kwam brengen met de boodschap: „Hier is het bestelde papier. Ik krijg f 12.50 van U". De jongen achter de toonbank betaalde in goed vertrouwen, maar later bleek nie mand in de zaak iets van een bestelling te weten. Hetzelfde overkwam een winkelier in Koegras, die op deze wijze met een pak boterhampapier werd verrijkt. Mochten er nog andere winkeliers zijn, die op deze wijze bij de neus wer den genomen, dan doet men het oc.»te, daarvan even de politie in kennis te stellen. W iïpt Vrije Voik Natuurlijk moes nieuwe, een antwoord CT^^e artikel over uitvoerige en -n ons nummer de Coöperatie-affaire jg ging van Donderdag. affaire (de in feite niet eens ove^e^ d Kop vermeldde tT°"n het schrijven over), maar w j insinuatie omdat „Het Vr««Wc heb- aan ons adres ha<d lrlijke wijze een ben op rustige en b n heel vette enkel klein puntje op een gezet. Wpt Vrije Volk" Natuurlijk moest vet en de i even proberen ons pun.dden niet heel klein te praten- Jij ha^ anders verwacht. maar wel Volk" heeft zich daarme gaat een glibberig pad begeven eigenlijk buiten alle Pe^eyan dat blad soen, dat de verslagg sensatiezucht ons met ronde per- verwijt. De verslagge weten, dat soonl,* goed genoe» om te we- vvij van sensatie in deze reld niet veel moetenh ersoonlijk Juist omdat wij ook hem p veel te goed kennen, zullen wj niet al te hard vallen. Dat is p r.odig. daar hij zich in zijn p van gisteren op zijpaadjes, heeft bege ven, zonder de kern van onze argu mentering te ontzenuwen. Hij zou a in trouwens toc.hl"e er aneen SrlXofh-acVt remise te ha( len uit een verloren partij, doom tot rn «"r'~i je maakt. Hij mag daarmee rustig doorgaan.. Wij geven hem gee woord meer. Wij gunnen „Het Vnje Volk graag de eer van heC laat e woord. Misschien is een belangnjK dagblad dat aan zijn lezerskring ver. plicht. De Helderse politie heeft nog een zestal personen gearresteerd, die bui ten de distributie om aan Van de Vu ver goederen hadden geleverd Te Haarlem werd de 53-jarige J. bedrijfsleider van de Coöperatie „De Eendracht" aldaar, aangehouden. Tegen hem werd proces-verbaa.l opgemaakt omdat hij 1800 textielpunten aan Van de Vijver had verkocht. De persoon van wie W. de punten had betrokken de 24-jarige kantoorbediende mej. J M. L. uit Hillegom, werd eveneens aan gehouden, alsmede de 24-jarige H. van D. en zijn 25-jarige vrouw M, van D.— S., die gezamenlijk de 1800 punten voor 50 a 60 cent per stuk hadden geleverd aan mej. L. De Haarlemse po litie zal nader onderzoeken, op welke wijze dit echtpaar aan de bonnen is ge komen. De Haarlemse politie heeft ook met de bedrijfsleider W. nog een ap peltje te schillen, daar deze voor zijn zaak verschillende goederen buiten de distributie om dus zwart heeft gekocht. 'Voorts hééft de Heldersepolitie te' .Amsterdam procë's-verbaai opgemaakt tegen de 27-jarige J. W„ die'een cou pon stof aan Vari de Vijver zwart had verkocht, en te Duivendrecht tegen de 59-jarige fabrikant E. J. H. V. aldaar, die aan Van de Vijver diverse bakke rijgrondstoffen had geleverd. De zang- en operettevereniging „Ons Genoegen" is onder leiding van de heer A Krijgsman druk bezig met de voor bereidingen der eerstvolgende grote operette-uitvoering. Een deel van deze voorbereidingen is de zorg vöor de cos tuums en verdere toneelbenodigdheden, waarbij de zeer hoge kosten wel de allergrootste moeilijkheid vormen. Het zou echter jammer zijn, wanneer door de aanwezigheid van dit struikelblok de opvoering geèn doorgang zou kun nen vinden. Het doet daarom sympathiek aan, te vernemen dat enkele Helderse ama- teur-artisten zich hebben voorgenomen door het organiseren van twee gezel' lige cabaretavonden een som geld bij een te brengen. Dit geld zal aan „Ons Genoegen" worden aangeboden, en zal ongetwijfeld in grote dank worden aan vaard. De initiatiefnemers tot deze avonden zijn de heren Jan de Man en Wout Melis, die met een klein Helders caba retgezelschap volgende week Zaterdag en Zondag (24 en 25 Januari) in de „Roskam" een revue zullen verzorgen. Daarbij wordt medewerking verleend door het duo Ridelfidel, eeh groepje zangeresjes, de heer Steenkist als mond orgelsolist, en door de heer A. Krijgs man. In de loop van de volgende week zul len door middel van een advertentie nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Verloren: een portemonnaie inh f 0.50, een bus-abonnement en* een schoenenbon, portemonnaie inh. f 3 en koffie-bonnen. Inlichtingen gemeente bode. DE KUNSTKRING KOMT MET „JEANNE D' ARC". De Kunstkring heeft voor haar le den een uitstekende keus gedaan door Nel Oosterhout op Vrijdag 23 Januari in Cinema de Haan te laten optreden met „Jeanne d' Are". COLLECTE. Aan het Leger des Heils te Amster dam is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze ge meente. EEN MOOI SUCCES. De heer P. de Vries te Oosterland behaalde op de hondententoonstelling met zijn Schotse collier een mooi suc ces, daar beide dieren onder „zeer goed" werden gekwalificeerd. Onder de leiding van de heer WilW Boon ga' bovengenoemd orkest voot het eerst weer na 2i/? jaar een geslaagde muziekavondlm Cinema d, Haan te Hippolytushoef. Het viel zeer te betreuren dat zaal niet geheel was bezet. Wat hier n, maandenlange studie naar voren werd gebracht had zeer zeker een stampvol, fe zaal verdiend. Van het vijftal num. mers dat vóór de pauze werd gespeeld willen we Trovatore van Verdi en Gerl loff's L'Artiste noemen. Hierna kwam de bekende hersen. gymnastiek waarbij vijf dames en 5 he. fen elkander de loef wilden afstekeo. De eindstand van Mieke was 13 om 13 beide partijen stuitten op het ongeluk nummer! Na de pauze kwam de plaatselijks toneelvereniging ..Amicitia voor het voetlicht en we kunnen niets anders dan lof hebben voor dit beschaafde en talentvolle optreden dat niet voor be- roepstoneel behoeft onder te doen!. De heer Meijert Kooy, de plaatselijk bekende dichter-zanger, bracht vervol, gens enige zeer in de smaak vallende zangnummers uit eigen repertoire. Het Wiron Symphonie besloot de avond met een vijftal prachtige mu. ziekwerken waarvan o.a. De Barbij an Sevilla een keurige vertolking ge. noot. Bravo! We hebben nu weer eens kunnen zien wat onze plaatselijke ver enigingen waard zijn. Het zal voor velen een verblijdende mededeling zijn te vernemen, dat het ook door zijn veelvuldig optreden voor de radio zo bekende stafmuziekcorps van de Amsterdamse politie alhier komt concerteren. Dit concert zal plaats vinden op Donderdag 5 Februari a.s. in de zaal van Cinema de Haan. Wij twijfelen er niet aan, of een talrijk publiek zal de ze gelegenheid dit prima korps te mo gen beluisteren niet voorbij laten gaan. Geboren: Pieter J, zoon van C Kooij en M M Poppen All J, dochter van A Hoogesteger en T Blaauboer Sijtske G, dochter van J Henstra en N M Halfweeg. Overleden: Jacob Lont, 84 jaar, weduwnaar van P Halfweeg Doopsgezinde gemeente, Zondag 10.30 uur Westerland ds. A. P. Goudsbloem; 2.30 uur, den Oever, dr. A. P. Gouds bloem; 7.30 uur, H.-hoef ds. A. P. Goudsbloem. Evangelisatie, Den Oever, 10 uur, herdenking 50-jarig bestaan. Bus ver trekt 9.30 uur van kerk Westerland; .Maandag 7 uur 50e jaarvergadering te Hippolytushoef. Bus vertrekt 6.30 uur yan Den Oever. =.- f8 Jap. half-elf de heer vd Berg; 19j# uur Oosterland ds. vd. Winden; half elf Barsingerhorn de heer Wika Pietersen; 14Tuur, Eenigenbrug ds. vd Winden; 10.30 uur den Helder ds. vd Winden. 50-jarig bestaan evangeli satie. 18 Januari 1948 hoopt de Vereniging tot Evangelisatie te Wieringen; aange sloten bij de Bond van Evangelisaties in, en ten bate van de Ned. Herv. Kerk in een dienst in de oude Kapel te Den Oever haar vijftig-jarig bestaan te herdenken. Maandag 19 Januari zal de 50e jaar vergadering worden gehouden te Hip polytushoef. Oud-voorgangers en Be stuursleden worden gevraagd deze sa menkomsten bij te wonen. aanbesteding nieuwe wegen. Dinsdag j.1. hield de Plaatselijks Commissie voor Ruilverkaveling Wie- ringen een openbare aanbesteding voor het maken van 10 km. nieuwe wegen. De uitslag was als volgt: Firma Jan Ooms, Avenhorn f154.400: N.V. Wegenbouw, Harlingen f 167.900; Gebr. Elzinga, Arum f 168.100; Jok- Rombout, Franeker f 165.838; Geruis loze Weg, Heemstede f 138.800; v/d Hei de Bos. A'dam f 127.750; G. H. Mei- chers, A'dam f 126.319; Oosterbeek Krul, A'dam f 115.630; Reef's Aann. Mij., Oldenz. f 215.000; Gebr. Schelvis. Heemstede f 212.542; P. v. Heteren, Al melo; Gebr. Vos Berger, Putten f 180.500; Jannes Bosker Ozn., Wierin gen. De gunning is aangehouden. film over reddingswezen. De DETV zal in deze gemeente twee filmavonden organiseren waarbij propaganda-film van de N. Z. H. Bw* dingmij. zal worden vertoond. De ee - ste avond zal worden gehouden inzaa „Wiron" op 30 Jan. a.s., de tweede op een nader te bepalen datum in ma De§ Haan. visserij. URK, 13 Januari 1948. Door 8 vaartuigen werd heden <*a gevoerd 854 pond snoekbaars, Pr« 7072 cent en 187 pond witvit, P™ 2526 cent per 14 kg. van wie. Gevonden: duimstok, portemonnee inhoudend enig geld. Verloren portemonnaie inh. ®n geld en een rokerskaart. beroepen. Bij de Ger. kerk te Wieringen JJ' roepen cand. Holwerda te Wolves (Fr.) VISSERIJ. URK, 4 Januari. Door 40 v®®rtU''nii werd heden aangevoerd: 2991 P jj snoekbaars, prijs 6570 cent en pond witvis, prijs 2426 cent P- r>

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2