Geen verwachting, doch wel hoop in Surinaamse harten De man, die in het spookhuis trok OP DE „RENVILLE" WERD DE WAPENSTILSTAND GETEKEND Koninklijke familie bezoekt Carré Gandhi beëindigt \zijn vasten Overval bleek gefingeerd Prinses Margriei Maandag 19 Jan. 1948 70ste Jaargang no. 7714 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Surinaamse delegatie op Schiphol geland Mr. Dr. Buiskool Voorzitter der delegatie Toenemend anti-semitisme in Duitsland is jarig Wie morgen kolengeld moeten halen Cijfer 0 voor schoenen Waar zijn onze schepen? Treinbotsing in Ver. Staten Meer dan 65 mensen zijn er vermoord ER is één man in Parijs, die geen last heeft gehad van het nijpen de tekort aan woonruimte. Hü, de 38-jarige Pierre Piolet, ambtenaar van de Franse staat, kwam in het vorige jaar te-rug uit Marokko met zijn vrouw en kinderen. Hij hoefde niet lang te zoeken want hij trok eenvoudig in een „spook"-huis. Good-will kan leed voorkomen Generaals geven order tot wapenstilstand WEERBERICHT Oplichter door gramophoonplaten ontmaskerd k'n.m v. Het „Plan-M" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.j elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 (Van onze speciale verslaggever). De mist bracht Zaterdag drie en eei# half uur vertraging in het landings uur van de Constellation P. H. TDA, aan boörd waarvan zich de Surinaamse delegatie bevond, die op de Ronde Tafelconferentie te Den Haag zal medewerken aan de nieu we structuur van het Koninkrijk. De delegatie staat onder leiding van mr. J. A. E. Buiskool, in de kop van Noord-Holland een bekende per soonlijkheid, thans president van het Hof te Suriname, die wij bereid von den ons in de douaneloods van Schip hol een kort onderhoud toe te staan. Mr. dr. Buiskool toonde zich zwijg zaam en achtte zich gebonden aan de belofte, welke de gedelegeerden elkan der gedaan hadden, tegenover de pers niet op de conferentie vooruit te lopen. „Wij gaan naar de Ronde Tafelcon ferentie in Den Haag, aldus deelde mr. Buiskool namens de delegatie mede, om mede te werken aan de volledige liquidatie van het koloniaal regiem. Als wij niet de verwachting hadden, dat ook Nederland daaraan wil mede werken, zouden wij niet naar Neder land gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samenwerking en zien daarin het belang van alle delen van het Koninkrijk der Nederlanden, dat wij vernieuwen, maar in stand houden willen. Omtrent de plaats, welke Su riname in het vernieuwde Koninkrijk zal innemen, kunnen wij ons niet uit laten, omdat wij niet op de conferen tie willen vooruitlopen. Suriname is als land van het Westelijk Halfrond Amerikaans georiënteerd, maar dat doet niet af aan het Nederlands karak ter van Suriname. Een juiste toepas sing van de democratische beginselen brengt 'mee, dat Suriname zelf voor zijn belangen zal opkomen. Het Handr vest der Verenigde Volkeren kan daar bij als richtsnoer dienen. Wij hopen, dat deze Ronde Tafelconferentie een nieuwe en betere periode zal inluiden". Nadat de delegatie-voorzitter door familieleden, die eveneens ter begroe ting op Schiphol aanwezig waren, in beslag genomen was, slaagden wij er andermaal in mr. Buiskool enkele ogenblikken te spreken. Op onze vraag, hoe hem zijn werk zaamheden in Suriname bevielen, gaf mr. buiskool 't korte en alleszeggen de antwoord „best". „De stemming on der de Surinamers is heel goed". Al heeft men geen grote verwachtingen van de conferentie, men hoopt, dat er Een blij gegons ging langs de geheel gevulde rijen van Theater Carré te Am sterdam en alle bezoekers stonden op om met luid applaus de Koninklijke Familie te begroeten, die althans voor de meeste bezoekers onverwacht de middenloge betrad van Theater Carré; en Zaterdagmiddag de voorstel ling van circus Strassburger bijwoon de. Alleen de kleine Prinses Marijke ont brak. H. M. de Koningin, gekleed in grijze bontmantel, betrad onmiddellijk achter de prinsesjes Beatrix en Irene, gekleed in lichtgrijze bontmanteltjes en Margriet in een wit bontmanteltje, de loge. In de hal had mej. Elly Strassburger H. M. een bouquet roze anjers aange boden. Voor de eerste maal was H. M. geheel zonder gevolg. Na de vorstin kwamen Prinses Juliana in donkerbrui ne bontmantel en Prins Bernhard in lichtbruine overjas binnen, en namen met H. M. direct achter de klejne prin sesjes plaats. Met grote interesse volgde de Konink lijke Familie het rijk gevarieerde pro gramma, dat circus Strassburger deze weken ter gelegenheid van 't 60-jarig jubileum van Theater Carré uitvoert. He drie jonge prinsesjes leefden even hevig mee als de vele kinderen in de zaal met de clowns die de klappen kre gen en zij volgden met grote spanning de grote verrichtingen van de artisten in de piste. Even voor half vijf eindig de de voorstelling, en na aan de direc tie haar grote tevredenheid te hebben betuigd, verliet H.M. en met haar het Prinselijk gezin het theater. Het Duitse nieuwsbureau in de Ame- likaanse zóne, Dena, deelt mee, dat de Duitse sociaal-democratische leider Kurt Schumacher op een bijeenkomst van het partijbestuur te München heeft verklaard, dat het anti-semitisme in Duitsland nog toeneemt. Zijn partij, voegde hij er aan toe, zal het energiek bestrijden, want anti-semitisme sluit ..nationalisme" in. een einde komt aan de teleurstel lingen, die de Nederlandse regering het rijksgebied op het Westelijk half rond heeft bereid. Laat ik het zo sa menvatten: men hoopt in Suriname, dat de regering eindelijk datgene zal ver werkelijken, wat zij haar sinds jaren beloofd heeft". „De conferentie zal waarschijnlijk niet Woensdag, doch Dinsdag 27 Ja nuari geopend worden, daar de dele gatie uit Cura?ao te Iaat komt". „Curacao komt met een opdracht". „Wij hebben van de staten van Su riname vrij mandaat gekregen". Met deze opmerkingen moest onze zegsman volstaan en namen wij af scheid met de wens, dat de Ronde Tafelconferentie voor de Surinaamse delegatie en haar energieke voorzitter datgene zal brengen, wat zij zich er van hebben voorgesteld. Gisteren bracht mr. Buiskool een be zoek aan zijn vrouw en schoonouders te Barsingerhorn en zijn broer te Hoorn. Gandhi heeft zijn vasten beëindigd, nadat men zich bereid verklaard had zijn zeven voorwaarden te aanvaarden. Gandhi wenste o.m., dat de 117 mos keeën te Delhi, die na de ongeregeld heden van September tot tempels of residenties zijn omgebouwd, door niet- Mohammedanen weer in hun oorspron kelijke staat worden teruggebracht zon der enige pressie van de zijde der re gering. Voorts moeten niet-Mohamme- danen te Delhi er geen bezwaar tegen maken, dat Mohammedanen uit Pakis tan naar Delhi terugkeren. Gandhi verklaarde, dat, indien de be loften tot handhaving van de vrede ge stand gedaan zouden worden, hij „met verdubbelde kracht" zou trachten de hem toegemeten tijd te blijven leven. Volgens de opinie van geleerden, zo zei hij, is dat'tenminste honderdvijfen twintig jaar, sommigen menen honderd vijf en dertig. Onmiddellijk nadat Gandhi zijn si naasappelsap had genuttigd, ontvingen de aanwezigen op zijn verlangen een vrucht. Tot de aanwezigen behoorden I Nehroe en Radjandra, de voorzitter van de constituerende vergadering. „Gisteravond, 19 Januari, om 7 uur Canadese tijd, dat is 12 uur in onze tijd, heeft H.K.H. Prinses Juliana in het ziekenhuis te Ottawa het leven ge schonken aan een welgeschapen doch ter. Moeder en kind maken het uit stekend." Zo luidde woordelijk het nieuws, dat Radio-Londen in de vroege ochtend van 20 Januari 1943 over de wereld verspreidde. Ir 't ondergesneeuwde Ottawa werd, heden 5 jaar geleden, Prinses Mar griet geboren. En vandaag herdenkt Nederland de verjaardag van dit prin sesje, wier naam, volgens de woorden van H. M. de Koningin, een eerbiedige hulde wil zijn aan de nagedachtenis van onze helden te land en ter zee, waar ook ter wereld gevallen, en aan hen, die als martelaren het leven lie ten voor de zaak des vaderlands. Dinsdag a.s. kunnen de houders van een.kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Be t/m Bn, aan het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. C.D.K. deelt mede, dat in het tijd vak van 19 Januari tot en met 13 Maart a.s.een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 0, dan wel op de cijfercom binatie 54, 64, 74, 84 en 94 voor zo ver de bon 612 zich nog aan hun in- egvel bevindt. Luc v. Dam wordt geopereerd Dc Nederlandse kampioen middenge- wicht Luc van Dam had reeds enige tijd last van zijn linker knie. In de af gelopen week was Luc van Dam in Brussel en demonstreerde daar voor enkele Belgische journalisten. De pijn in de knie werd erger en na een on derzoek door de bekende chirurg dr. Koopman uit Rotterdam bleek, dat van Dam een voetbalknietje heeft. Morgen wordt van Dam in het Dia- conessenhuis aan de Westersingel te Rotterdam opgenomen. Na de operatie moet van Dam nog 10 a 12 dagen in het Dlaconessenhuis ver blijven en gaat dan in training voor zijn eerste wedstrijd na de operatie. Deze match zal gaan tegen de winnaar van de partij DelannoitDauthuille, die Zaterdag a.s. in Brussel gebokst wordt. Op 9 December 1.1. werd bij de po litie te Bergen op Zoom aangifte ge daan van een roofoverval op de Moer- straatse baan aldaar, waarvan een fa brieksarbeider het slachtoffer zou zijn geworden. Twee personen die zich als kommiezen hadden voorgedaan, zouden hem met een vuurwapen bewusteloos hebben geslagen en hem daarna van zijn geld hebben beroofd. De recherche, die in dit geval aanvankelijk geen licht kon brengen, heeft thans de zaak opge helderd, waarbij gebleken is, dat deze overval gefingeerd was. Op de Moerstraatsebaan had zich het slot van een liefdeshistorie afgespeeld in een vechtpartij, waarbij de fabrieks arbeider G. B, het onderspit had moeten delven. Om zijn figuur te redden had hij de overval gefingeerd. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Zaterdag 17 Jan.: Aals- dijk 18 Jan. n.m. v. Antwerpen te Rott. verw.; Aardijk 16 Jan. v. New-Orleans n. Rott.; Abbedjjk, 18 Jan. v.m. v. Ant werpen te Rott. verw.; Batavia, Rotter damBatavia, pass. 16 Jan. Maladex Maladiven; Delft 17 Jan. v. Callao (Peru) n. Arica (Chili); Helder, 16 Jan. v. Curagao n. Madeira; Hermes 16 Jan. v. Barranquilla n. Christobal; Jaar- stroom 16 Jan. v. Kotonau n. Port Har- court; Kalianda, RotterdamBatavia, 16 Jan. v. Colombo; Maaskerk, vertrekt 22 Jan. v. Lagos nv Accra; Oranje, Am- sterdam-Batavia, 17 Jan. v. Suez; Radja 16 Jan. v. Halifax n. Port Said; Van 't Hoff 16 Jan. v. Boston n. New-York; Utrecht 15 Jan. v. Los Angelos en 11 Febr. te Kaapstad verw.; Westerdam wordt 19 Jan. 7 uur v.m. v. Hew-York te Rotterdam verw. Twee goederentreinen zijn te Battle Creek (U.S.A.) op elkaar in gereden, waarbij een felle brand ontstond. Een machinist, een stoker en een conduc teur worden vermist. Later werd gemeld, dat nog een vierde man wordt vermist. MeeSW dan vijfentwintig wagens zijn ontspoord. REMARQUE NAAR DUITSLAND TERUG. De schrijver van „lm Westen nichts Neues", „Der Weg Zurück" en „Are de Triomphe", Erich Maria Remarque, die 15 jaar niet in Duitsland is geweest, zal deze maand zijn geboortestad Osna- brück bezoeken. DE IMMAN VAN JEMEN NIET DOOD. Het bericht, dat Imman Jehia, de Koning van Jemen is overleden, werd door het secretariaat van zijn zoon, Seif Al Islam Abdoellah, formeel te gengesproken. Seif Al Islam, die momenteel te Lon den verblijf houdt, heeft thans officiële berichten uit Jemen ontvangen, dat de 85-jarige Imman nog in leven is. Althans alle buren vertelden, dat het moest spoken in dat huis. En Piolet zelf moet toegeven, dat, als „alle mensen die hier gestorven zijn, terug zouden komen om te spoken, dit de grootste spokenverzameling zou zijn, die ooit bijeen was". Want ten minste 65 mensen zijn er vermoord in een kleine driehoekige kamer naast Piolet's garage. Hun lijken werden in stukken gesneden en in een put met ongebluste kalk gegooid, totdat het vlees was weggebrand. De been deren werden dan verbrand in de, kachel van de centrale verwarming. De dader van al die moorden is ook dood. WantPiolet woont in het huis van de beruchtedr. Marcel Petiot. Petiot verloor zijn hoofd onder de guillotine, tot het laatste toe volhou dend, dat hij onschuldig was en schreeuwende: Ik zal gewroken wor den!'' Maar Piolet zegt dat hij tot nog toe niets gezien heeft van Petiots hoofdeloze en wrekende geest. „Ik geloof niet in spoken" zegt Aan boord van de „Renville" is Zaterdagmorgen 't wapenstilstands verdrag tussen de Nederlands-In dische regering en de Indonesische Republiek getekend. Het juiste tijdstip van de ondertekening was acht uur vijfentwintig Nederland se tijd. Na de ondertekening van de wapen stilstandsvoorwaarden voerde Abdoel Kadir als eerste het woord. Hij bracht hulde aan de commissie voor haar „on verstoorbare welwillendheid" en zeide, dat de commissie haar „eerste overwin ning" had behaald, „een overwinning var de rede en het gezond verstand". Abdoel Kadir le voorts, dat de moei lijkheden weliswaar nog lang niet ten einde zijn, doch dat met de onderteke ning van dit bestand de eerste mijlpaal is bereikt. „Waar het nu op aan komt is, dat aan de bepalingen van dit be stand uitvoering worde gegeven, snel, eerlijk en te goeder trouw". REPUBLIEK TELEURGESTELD. Ook Sjarifoeddin bracht hulde aan de commissie en zeide: „Wij zijn vanzelf sprekend teleurgesteld, dat de Neder landse voorstellen, waarop uiteindelijk de overeenkomst is bereikt, zo ver af liggen van wat Mjij gehoopt en ver wacht hebben van de voorstellen van de commissie van goede diensten. Niettemin hebben wij deze wapen stilstandsovereenkomst geaccepteerd, omdat wij verzekerd zijn van de toe nemende samenwerking met de Neder landse regering. Wij zijn voornemens 't bestand oprecht uit te voeren en toe te zien op de volledige effectieve uit voering. Wij doen dit, volledig aanne mend, dat politieke besprekingen ogen blikkelijk zullen beginnen". Sjarifoeddin zeide, dat de verzeke ring van republikeinse samenwerking tot het vinden van een oplossing stil zwijgend besloten ligt in de concessies, welke de republiek deed t.a.v. de over eenkomst van heden. Hij zeide, dat aan aanhangers van de maakt, dat het in het belang van vrede lievende besprekingen is, dat de beslis sing met consideratie wordt beoordeeld. NIET VOOR NIETS GEWEEST. De heer Kirby zeide dat wellicht de methode van selectie der leden van de commissie voor goede diensten de ver wachting heeft gegeven, dat tussen deze drie leden constant een ernstige controverse zou bestaan. De commissie heeft echter steeds in de geest van on partijdigheid gewerkt en getracht haar taak te verrichten met toewijding aan de principes van de Verenigde Naties. Wij vorderen langzaam en de macht van de commissie was zeer beperkt, doch heden is gebleken, dat het werk niet voor niets is verricht. De Republikeinse opperbevelhebber, Generaal Soedirman, heeft Zater dagavond ongeveer 20.45 uur Java- tjjd de eerste instructies voor de wapenstilstand voor Radio-Djogja voorgelezen. Precies om 21 uur Javatjjd sprak generaal Spoor de troepen toe en las dezelfde instruc tie voor, waarbü hij nog zeide: „Het bestand beoogt de beëindiging van de vijandelijkheden, sabotages enz. in de ruimste zin van het woord. Ik moet wederom het uiterste aari dis cipline en besef van de troepen vragen". Dr. Beel dankt Commissie van Goede Diensten De minister-president heeft aan de voorzitter van de Comrftissie voor Goede Diensten te Batavia het volgen de telegram gezonden: Namens de Ne derlandse regering betuig ik Uwe com missie gaarne mijn dank voor het be langrijke resultaat door Uwe goede diensten in het belang van Nederland en Indonesië en van de internationale republiek duidelijk zou worden Se- gemeenschap bereikt. Piolet, een vriendelijke, kleine man met een hoornen bril op. En zijn vrouw, de knappe, blonde madame Piolet is evenmin bang. Zij gebruikt de vroegere kalkput, waar alle lijken nu wei uit zijn, als wijnkelder....... De kachels, die als crematorium dienst deden, heeft Piolet schoon laten ma ken. Er kwamen nog een paar been deren uit. Zij branden weer, En de buren snoven, toen zij weer rook uit de schoorsteen zagen komen argwa nend. Maar het rook niet zoals in de dagen van dr. Petiot. Tijdens het onderzoek tegen Petiot heeft de politie de vloeren van zijn huis opgebroken en overal gaten in de muren geboord in een mislukte jacht op verborgen geld en juwe len. Toch geloven nog heel wat men sen, dat er nog waardevolle dingen in bet huis verborgen moeten zijn. Maar Piolet neemt zich niet de moeite er naar te zoeken. ,Wat heb ik eraan?" vraagt hij. „Het geld zou toch niet van mij zijn". Piolet's enige concessie aan het griezelige huis, dat hij bewoont, is dat hij het kleine driehoekige kamer tje op slot houdt en niet gebruikt. „Er zijn daar zoveel mensén gestor ven", zegt hij. Overigens heeft hij de trots van een museumbewaarder, als hij bezoekers zijn woning tocit. Als zijn kinderen, van 4 en 6 jaar, ten minste niet thuis zijn. Want wij wil len niet over de zaak-Petiot spreken als zij er bij zijn", zegt hij. Piolet is heel toevallig aan dit spook"-huis gekomen. Op zoek naar een woning na zijn terugkeer uit Ma rokko liep hij er voorbij en zag een huis leeg staan. ',U kunt daar niet wonen", zeiden de mensen en dan be gonnen zij te fluisteren: „Het is het huis van dr. Petiot, waar al die men sen vermoord zijn". „En wat zou dat", was Piolet's ant woord. „Het heeft een dak en vier muren. Ik geeft niets om die histo rie''. Zo lieten de Piolets alles schoon maken en repareren en trokken er in. ,De huur is heel bescheiden'', zegt hij nog. „Neen, ik lees nooit spookverha len", zegt Piolet. '„Dat is alle maal onzin!" Weersverwachting, geldig tot he denavond: BUIIG. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Wisselend be wolkt met voornamelijk in de kuststreken enkele regenl, hagel- of natte sneeuwbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Vorig jaar werd voor het tribunaal te Terneuzen behandeld de zaak tegen G. J. F. van der P., aldaar, die tijdens de bezetting directeur was van de N.V. De Hoop, handel in bouwmaterialen. In deze zaak werd geadviseerd tot ver beurdverklaring van 150.000 aandelen, toebehorende aan beschuldigde. Op dit advies werd fiat geweigerd, waarmede de zaak verwezen werd naar het Goesse tribunaal, waar deze vorige maand op nieuw werd behandeld. W., die geen deel uitmaakte van het college dat de zaak behandelde, schijnt geweten te hebben, dat het fiat in deze zaak geweigerd werd, omdat de opge legde verbeurdverklaring te hoog werd geacht en .heeft van deze wetenschap misbruik gemaakt. Via een tussenper soon, die inmiddels ook werd gearres teerd. bood hij v. d. P. zijn bemidde ling aan in deze zaak, teneinde een la gere verbeurdverklaring te bewerk stelligen, doch hij stelde hierbij als voorwaarde, dat de onderhandelingen op neutraal terrein zouden worden, ge voerd. De heer v. d. P. ging hier, na gerech telijke instanties te hebben gewaar schuwd zogenaamd op in, waarna op 27 December j.1. te Antwerpen werd on derhandeld. Hierbij was ook de tussen persoon aanwezig, terwijl men zich van gerechtelijke zijde verdekt had opge steld en het gevoerde gesprek op gra- roofoonplaten werd opgenomen. Z. stelde hierbij als eis 10 pet. van het be drag. dat minder dan 150.000 zou worden verbeurd verklaard, te ontvan gen, er daarbij op wijzende, dat reeds meerderen op deze wijze waren ge holpen. Na een nauwkeurig onderzoek der zaak is men dezer dagen tot arres tatie van W. en diens tussenpersoon, een commissionnair D., overgegaan. De schorsingen in de Het hoofdbestuur van de K.N.M.V. heeftin zijn gister gehouden vergade ring de motie inzake een aantal schor singen, welke motie door een onlangs gehouden buitengewoon algemene ver- ga4ering met grote meerderheid van stemmen was aangenomen, besproken, nadat een referendum onder de leden van het hoofdbestuur niet tot een defi nitieve uitspraak had geleid, In deze motie werd het hoofdbestuur uitgenodigd de op 7 September 1947 uit gesproken schorsingen in zoverre te herzien, dat de heren P. J. van Aartsen én P. Knijnenburg per 1.1.'48 en de heer J. de Ridder per 1.5.'48 weer als lid der K.N.M.V. zouden worden toege laten. De discussies in de buitengewone al gemene vergadering en de redactie van de bewuste motie hebben het hoofd bestuur versterkt in zijn mening, dat ce destijds uitgesproken straffen alles zins gerechtvaardigd waren, hetgeen het hoofdbestuur nochtans niet heeft laten weerhouden aan de motie gevolg te geven om te "ton?n, dat dit 'bestuur bereid is alles te doen om zo spoedig mogelijk weder tot normale toestanden in de K.N.M.V. te komen. Dit betekent dus, dat de heren van Aartsen en Knij nenburg ingaande 19 Januari '48 weer als lid zullen worden aangenomen, ter wijl zulks, wat de Ridder betreft, het geval zal zijn per 1 Mei a.s. Ewald Kaiser, vice-voorzitter van de communistische partij in Noord- Rijnland-Westfalen, heeft te Iserlohn verklaard, dat er geen „Plan-M", dat een communistisch complot voor het verlammen van de economie van West- Duitsland zou bevatten, bestaat. Hij voegde hieraan toe, dat hij verant woordelijk was voor de gehèle organi satie van de communistische partij in Noord-Rijnland-Westfalen, waar het plan volgens het docuqient zou wor den uitgevoerd, en dat er geen pro bleem in organisatorisch opzicht was, waar hij geen kennis van droeg. Gedurende de ziekte van Koning Paul van Griekenland heeft Koningin Frederika verschillende van ztyn plichten overgenomen. Men ziet haar hier aan het front bü KonRza, waar zij de troepen inspecteert.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1