Herinneringen aan strenge winters im om door J. D. v. Exter TERRA INCOGNITA door J. D. VAN ÉXTER In 1621 liep men van Texel naar Vlieringen MINSTE NEDERLANDSE „FAKIR" IN ZWITSERLAND I i am J Durf te Leven J 1740: wolven in Amsterdam bij Kou, Griep, Pijn Valse tientjes in omloop Wu LUISTEREN NAAR.... Vijfhonderd maal met degen doorstoken Schandaal in Athene feuilleton Ze willen het zelf van BOEK TOT BOEK 't Is huilen met de Yen pe ouden van dagen, die meerma len beweerden dat het niet meer kon winteren, zijn het vorig jaar danig in 't ongelijk gesteld. „De oren vroren je bijkans van 't hoofd", zou men in Friesland zeg gen. Toch kon Vriezeman oudtijds ge ducht van leer trekken. Echt inte ressant is het te snuffelen in kro- nieken en andere oude geschriften, waarin de zogenaamde „ouderwetse winters" werden beschreven. In z'n bekende „Chronyck van Hoorn" vertelt Velius ons van de winter van 1564, die met geweldige gestrengheid regeerde. Precies op tijd, omstreeks Kerstmis sloeg Vriezeman hier z'n tenten op. De lucht was helder blauw en 'n straffe Oostenwind blies over de velden, 't Bleek dat het ernst was. want de vorstperiode duurde tot Maart van het volgend jaar. Niet enkel de grote rivieren bevroren, doch ook de Zuiderzee bleef vele weken aaneen ge sloten. Rijn vroor dicht tot Keulen. De winter van 1607 vertoonde veel ge lijkenis met die welke we het vorige jaar hebben meegemaakt. De 19e Deo. begon 't plotseling heel hard te vriezen. Na 'n week trad gedurende een dag of vier de dooi in. Onverwachts echter keerde Koning Winter terug en werd het voorgoed menens. Tot diep in Maart hield de vreselijke' koude aan. De Rijn vroor dicht tot bij Keulen, de Schelde tot Antwerpen, evenals alle Zeeuwse stromen. De vissen vroren in massa dood, evenals het te veld levende wild. Tien -jaar later liet de vorst zich wederom geducht gelden; veertien we ken aaneen hield de winter stand. De weiden en akkers hadden door de strenge koude zodanig geleden, dat de gerst en hop voor de bierbrouwerijen de volgende zomer ontbraken. 't Schijnt dat de toenmalige bewoners der Hollandse gewesten bierdrinkers van professie waren en het gemis van die drank geducht voelden. Velius ver telt in z'n Chronyck dat de mensen in 't Noorderkwartier bij gebrek aan bier die zomer water moesten drinken. In het begin der 17e eeuw volgden de strenge winters elkander vrij snel op. Een merkwaardige was die van 1621. Men begaf zich over 't ijs rustig van Friesland naar Vlieland, liep van Vlieland naar Texel en vandaar naar Wieringen. De Noordzee was aldaar tot 36 vadem bevroren. Zó verschrikkelijk koud was het, dat de mensen zich bijna niet op straat durfden te begeven en velen het met de dood moesten beko pen. De winter van 1674 deed niet minder van zich spreken. Op 4 Maart van dat jaar liepen zelfs nog enige personen van Enkhuizen naar Stavoren. In het jaar 1667 was de vóórwinter heel zacht, tot in 't laatst van Februari de vorst nog geweldig kwam opzetten, 'n Rijmpje uit die dagen vertelt daaromtrent het volgende: „Op St. Mathijs (24 Febr.) Was er nog geen ijs, Maar de achtste Maart Reed men met sleê en paard Over de Dordtsche Waard". In verschillende tijdschriften wordt de ijselijke winter van 1740 beschreven, die herinneringen opwekt aan de overwintering op Nova-Zembla, waar van Tollens getuigt: ..En de ingedragen sneeuw die aan het houtblok zit, Valt op de vuurplaat af, maar blijft er droog en wit". In „De oude Tijd" van J. ter Gouw vinden we omtrent deze koude-periode het volgende vermeld: „Hoewel het geen aaneengesloten winter was en de hevige vorst zo nu en dan met enkele dagen dooi weer werd afgewisseld, trad de vorst telkens weer met grotere gestrengheid op. De thermometer van Fahrenheit daalde tot 23 graden onder het nul- Punt. In geheel Oostelijk Europa deed de wintervorst zich gelden. De wolven werden uit Rusland en de Karpathen door honger verdreven en kwamen herhaaldelijk voor in onze Oostelijke provinciën. Zelfs liep vol- gens de kroniekschrijvers één dier rovers door tot Amsterdam, waar hij zn honger met honden en kippen stilde. De Zuiderzee lag tot op grote diepte evroren. Enldjuizen ontving druk be- ,.Pek van de Friezen, die over het zee- jis kwamen. Zelfs Hindeloper vrouwen n heur eigenaardigé kledij bezochten P Priksleetjes de koopstad. De 26e van dat jaar arriveerden in huizen niet minder dan 160 sleden vertoefden 3000 schaatsenrijders uit mesland in de stad. Zelfs de 13e Maart reed men nog over de Zuidezee" het lekkere levertrsan-product, be- v« vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meer nut van het voedsel, extra calorieën voor de groei. Eis Sanostol! Menigeen zal in deze uitzonder lijk zachte Januari-maand nog wel eens terugdenken aan de strenge winter van het vorig jaar, die als een gesel over het land ging. Tal van vergelijkingen zijn er toen, vooral door de ouden van dagen, gemaakt met de be ruchte winter van 1890'91. Maar dat er ook voordien winters zijn geweest, die een aardig woordje meespreken, vindt U beschreven in nevenstaand artikel, dat naar wij hopen U geen koude rillingen bezorgen zal. Thialf opnieuw op de troon. Reeds acht jaar later zat Thialf ander maal weken aaneen op de troon, wat blijkt uit het volgende tijdvers: „In 't Jaer Seventien Honderd Veertig Agt, Toen was 't Een slegte Tijt voor Koopman en 't Ambagt. De waerheyt seg ik uw. Dit zult ge verders hooren, x De Fransman in ons lant. Tien weken lang gevroren". Omtrent de strenge winter van 1763— 1764 vinden we 'n aardige bijzonder heid vermeld. In die winter bracht Wijbren Koopmans, burgemeester van Bolsward, een der beroemdste hard rijders» van Friesland, 'n brief van Stadhouder Willem XV te Den Haag naar diens moeder Maria, de bekende en geliefde „Marijke moei" te Leeu warden. Deze geweldige tocht ge schiedde in één dag via Enkhuizen Stavoren over de Zuiderzee, 'n afstand van 30 k 40 uren gaans. De winter van 1890. Persoonlijk herinner ik me nog heel goed de barre winter van 1890—'91, die ongetwijfeld kon wedijveren met de meest strenge uit de oude doos. Reeds in het laatst van November hield de Er zijn sinds geruime tijd een groot aantal valse bankbiljetten van tien gulden in omloop, die nauwelijks van de echte te onderscheiden zijn. Het publiek heeft er zelden erg in wan neer het zo'n vals biljet ontvangt. Niettemin zijn ^r reeds veel van deze valse bankbiljetten bij verschillende rijksdiensten opgespoord. Omtrent de herkomst tast men echter nog volko men in het duister. Er is reeds een uitgebreid onderzoek gaande. Hangen de dit onderzoek, zou het zeker wen selijk zijn, dat het publiek de groot ste oplettendheid betracht en zich bij twijfel zonder verwijl met de politie in verbinding stelt. Zelfs de kleinste aanwijzing kan tot ontmaskering der daders leiden. vorzt z'n intocht. Hoewel na enkele dagen de dooi intrad voorspelden de Friese vogelaars, dat de winter binnen enkele dagen met verwoede strengheid zou terugkeren. Ende voorspel lingen van de weerprofeten kwamen uit. Eensklaps sloeg Vriezeman weer z'n tenten op. In enkele dagen waren de breedste boezemwateren reeds ge stremd; steeds feller werd de koude. Meermalen daalde de thermometer tot 22 graden onder 't vriespunt, gepaard gaande met 'n straffe, ijzige Oosten wind. Weken aaneen kon «men volop genieten van de ijssport. De bekende Friese „ijsherbergen": „de Dille", „de Fröskepolle" en „de Hooidammen", aan grootscheepsvaarwater gelegen, ont vingen bezoek van duizenden schaat senrijders en maakten flinke zaken. Weken aaneen organiseerden de ijs- clubs hun hardrijderijen; op verschil lende plaatsen werden wedstrijden met paard en ar gehouden. Natuurlijk vond die winter onder grote belangstelling de beroemde Elf steden-tocht plaats. Ook na het einde der vorige eeuw heeft de winter van zich doen spreken. Bijzondere vermel ding verdient de vorstperiode 1928 '29. Aanvankelijk had het de schijn of we een „kwakkelwinter" zouden krij gen, tot plotseling de vorst met hevige gestrengheid optrad en weken aaneen regeerde. Vlijmscherp sneed een ijzige kou over de velden, zodat in enkele dagen vaarten, plassen en meren wer den bevloerd. In de Zuiderzee begon onmiddellijk het „grondijs" te lopen, zodat in' korte tijd de geheele scheep vaart was gestremd. Op veel plaatsen bereikte het ijs meer dan een meter dikte. Talrijke tochten per auto op de Zuiderzee werden ondernomen; zelfs over Urk naar Kampen. Ook over de Wadden bracht men egn bezoek aan Ameland, Schiermonnikoog en Ter schelling. Precies bij het begin van Lentemaand viel de dooi in; toch wer den op de eerste Zondag in Maart nog talrijke autotochten naar Marken on dernomen Duidelijk blijkt wel, dat de Holland se winter een grillig heerschap is, die geheel onverwacht geducht z'n rech ten kan doen gelden. D. HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,30 Morgen- gebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Morgen concert (gr.pl.) 10,15 Uit het boek A m usements-orkes der boeken 10,40 11,00 Zonnebloem 11,35 Als de ziele luis. tert 11,45 Orgel 12.00 Angelus 12,03 Quatremains 12,30 Weeroverzlcht 12,33 Het orkest zonder naam 12,55 Zonne. wijzer 1,15 Welk boek? 1,20 Het or kest zonder naam 1,35 Piano-orkest (gr- pl.) 1,50 Van man tot man 2,00 R K Muziekvereniging „De Unie" 2,25 Opera „Butterfly" 3,15 Lichte Franse orkest werken 4,00 Elck wat wils (gr.pl.) 5,00 Na schooltijd 5,15 Volksliederen, quartet 5,45 Wat het buitenland leest 5,00 Oude melodieën 6,2Q The Kilima Hawaiïans 6,30 Regeringsuitzending 7,15 Alle hens aan dek 7,30 Oude en nieuwe tunes (gr.pl.)8,05 De gewone man 8,12 De Zilvervloot 8,45 De drie landen (Belg.—Luxemburgs programma) 9,00 Zigeuner-orkest 9,15 Concert uit gebouw „Tivoli" te Utrecht 9,50 Uit de schatkamer van het Oude Testament 10.37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Katholiek nieuws 11,20 Soiree Da sante (gr.pl.) HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6 en 11 uur. VARA: 7,15 The Masqueraders 818 Opera-program ma 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Lichte morgenklanken 9,30 Waterstanden 10,00 Morgenwijding 10,20 Zang (gr.pl.) 10,30 Voor de vrouw 10,45 Het Hol lands Strijktrio 11,15 De zanger zonder stem 11,30 Johan Jong (Orgel) AVRO: 1200 George Gershwin concert 12,30 Weerpraatje 12,33 Sportagenda 12,33 Gramofoonplaten l,l3 Radio-Dansorkest 1,45 Zwitserse liedjes 2,00 Kookkunst 2,20 Folk Song symphonie 3,00 Ons volk en zijn dichters 3,20 Gramofoon platen VARA: 4,00 Omroep Kamer orkest 4,30 Tussen twaalf en zestien - 5,00 Omroep-Kamerokest 5,20 Wij en de muziek 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Dolf van der Linden 7,00 Denk om de bocht 7,15 Regeringsuitzending VPRO; 7.30 Cursus 8,05 Zang 8,30 Cursus VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien 9,30 Radiorakel 9,50 Op vleug'len van muziek 10.00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Gramofoonplaten. VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Mozart-concert. disch tijdschrift werden bekend gemaakt. De pro fessoren, die het onder- De „Nederlandse fakir" Mirin Dajo, die zijn lichaam met een degen laat doorboren zonder dat hij hiervan nadelige gevolgen schijnt te on dervinden, heeft in de laatste zomer ook te Zürich enkele voorstel ling gegeven. In aanwe zigheid van een groot aantal toeschouwers liet hij zich hart en maag verscheidene malen door boren. Verschillende art sen woonden de „ppera- tie" bij en verklaarden van mening Jte zijn, dat het hier geen trucwerk betrof doch om zeer merkwaardige medische verschijnselen ging. Nadat de voorstellin gen van Mirin Dajo dooi de gemeenteraad van Zürich op ethische gron den waren verboden, on derwierp de Nederlandse fakir zich aan een gron dig medisch onderzoek, waarvan de resultaten dezer dagen in een me- zoek hebben geleid, mer ken in de aanvang van hun rapport op. dat Da jo zich in een tijdvak van drie jaren niet min der dan 500 maal heeft laten doorsteken. Zijn polsslag is 108, hetgeen doet vermoeden dat de hartspieren licht bescha digd zijn. Nadat de de gen 40 minuten in het lichaam zit is de polsslag gedaald tót 60. Andere lichamelijke afwijkingen doen zich tijdens de de milimeter, daarna wordt het weefsel door de rest van de degen op zij gedrukt. Met een der gelijk instrument, zo stel len medici vast, is het mogelijk de menselijke organen te doorboren zonder dat zich grote bloeduitstortingen voor doen. De uitwendige wonden worden door Da jo of een van zijn assis tenten, nadat de degen is teruggetrokken, eenvou dig met de vinger dicht- gedrukt. Opmerkelijk is volgens het rapport, dat het wapen niet gedesin fecteerd wordt. Het rapport constateert doorboring niet voor, dat de fakir gedurende daargelaten het feit dat de operatie gevoelloos is. Dajo na elke „operatie" bedekt is met zweet. De degen waarmede Dajo doorstoken wordt bestaat uit een 70 cm. lange, zeer scherpe naald zonder snijdend gedeelte, evenwel. De punt van de degen maakt volgens het medisch rapport slechts een wonde van een tien- De medici zijn van oor deel dat de verlaging van de polsslag het gevolg kan zijn van autosugges tie. Wat de ongevoelig heid betreft menen zij te mogen aannemen dat deze van hypnotische oor sprong is en dat een der assistenten daarbij een belangrijke rol speelt. 83. Wetsnavel, die zich erg gewich tig voelt, hij is immers de beste vriend van de drie dappere broertjes, deelt nu de laatste orders uit. „Denk erom, alle maal muisstil voorwaarts. Vooral niet praten. Hebben jullie dat allemaal goed begrepen?" vraagt hy nog eens. „Ik hoop maar dat laii het zelf niet vergeet", zegt Pam fluisterend tegen Pim en Pom. 84. Alle dieren knikken heftig. Ze hebben alles goed begrepen. „Vooruit dan, ten aanval", rodfc>t Wetsnavel. Pim, Pam en Pom gaan voorop. „Ik voel me niets lekker," fluistert Pam na een tijdje. „Het is zo stil hier. Ik hoor niets". „Dat moet juist" bromt Pim. „Ik vind het toch wel erg stil hier", zegt Pam weer en kijkt eens achterom. Maar door het hoge gras kan hij niets zien. Zij zagen voor 't eerst een stad Zes mannen van middelbare leef tijd, van het eenzame eiland Tristan da Cunha in de Zuidelijke Atlantische Oceaan, zijn naar Kaapstad gekomen om Zuid- Afrikaanse soldaten bij te staan bij de bezetting van. het nog zui delijker gelegen Marion Island. Zij hadden nog nooit een stad ge zien en voelden zich. overrompeld en onwennig. Zij waren onaangenaam getroffen door de'korte rokken en open blouses der. dames en de paarden op straat maakten meer indruk op hen dan de leeuwen, en Bavianen in de dierentuin. Ook het gladde oppervlak van de straten ver baasde hen meer dan draaimolens en fabrieken. Meer nog dan het gemak waar mee de auto's zich bewogen, be wonderden zij de zittingen, die weelderiger waren dan welk meubel ook bij hen thuis. Zij vonden het echter helemaal niet onaangenaam d« stad na vijf dagen weer te verlaten. „Wij wil len tijd hebben om over de bloe men, bodem en dingen die we ge zien hebben na te denken", zeiden zij. Naar aanleiding van een schandaal op het Griekse ministerie van ravi taillering zijn een directeur en twee chefs van dienst gearresteerd. Er zouden ook achttien industrieëlen bij de zaak betrokken zijn. Met de geconstateerde onregelmatig heden zou in totaal een bedrag van driehonderd-millioen dxachme gemoeid zijn. Men schijnt aan zakenlieden ka toen van eerste kwaliteit in rekening gebracht te hebben tegen prijzen van katoen van mindere kwaliteit. Er zal op het ministerie een algehele reorga nisatie plaats vinden. CODVrfïht R-D.P. origineel product Door: HILLEGONDA VAN REENEN Hij goot de rest van zijn cocktail naar binnen. De eerste sterke drank sinds Dolly in zijn leven gekomen was. En hoe heerlijk smaakte het hem! „Mijn nieuwe butler mengt ze niet zo goed als Stone", zei Osborne. „Ik vond het toch heel lekker". „Je ziet er goed uit, John". „Ik voel mij ook goed, sir". Een lange, gespannen stilte. „Ik ben blij, dat je mij geschreven hebt". „Ik ben blij, dat het in goede aarde gevallen is". Toen de welluidende klank van de gong, beneden geslagen, zacht door 't gehele huis klinkend. „Kom". Daar was de glanzende tafel met de geweldige armkandelaar, de glans van het uitgezochte fruit, het inschenken van de port, precies zoals hij er de laatste maanden zo dikwijls aan ge dacht had. Het diner was afgelopen. Welk een diner! Een verrukkelijke biefstuk met champignons en kleine doperwtjes. Hij moest denken aan het vlees, dat Dolly met zoveel zorg in haar enige pan placht te braden. O. jammerlijk, pijnlijk belachelijk! Zijn brief zou haar alles duidelijk maken zij was zo verstandig, zij zou hem begrijpe'h. En na vanavond zou hij waarschijnlijk in staat zijn om haar geld te sturen om de kosten te cjgkken van die tweede kamer, die zij samen ingericht hadden. Maar hoe wel hij haar niet geheel verbannen kon, dacht hij toch slechts vaag en oppervlakkig aan Dolly en alles wat met haar in verband stond. Onbelang rijkheden, fouten, moesten allemaal weggevaagd worden en hij zou op nieuw beginnen. Hij kende .de dwin gende noodzaak van het artikel, waar aan hij tot nu toe geen aandacht ge schonken had de schone lei. De schone lei, die was het, waarnaar duizenden mensen hunkerden en hij had haar! De diepe, krakende stem van de ou de heer aan het hoofd van de tafel zei, toen de butler verdwenen was: „Nu kunnen wij praten. Wij moeten eens ernstig met elkaar spreken. Je ziet er gezond uit, John". John antwoordde snel: „Ik heb goed voor mijzelf gezorgd". Hij zag zichzelf vaag zwart met wit in het glanzende tafelblad en even snel als hij het gezegd had rees voor zijn geestesoog het beeld op van de ongeschoren leegloper, dat hem slechts enige weken geleden uit een gebar sten spiegel aangestaard had de ver- /aarloosde jongen zonder overhemd, de uitgehongerde. Zij, die hem gered had.... Maar dit vertelde hij Osborne niet. Tijd genoeg als en wanneer de oude heer er naar vroeg. „Als een man zijn lichaam in goe de conditie houdt, als het bergaf waarts met hem gaat, is dat het be wijs, dat er wat in hem zit", zei Os borne. „Alleen een lafaard laat zich gaan zodra #zijn zakken leeg worden". Slechts een volkomen onwetendheid kon deze rijke, oude man zo doen spreken. De volkomen onwetendheid van wat er werkelijk gebeurt met iemand, die het water tot de lippen voelt stijgen. „Laat maar", dacht John. „Je ziet er goed uit", zei Osborne. „Goed verzorgd; je hebt niets van de zwerver. Je bent niet naar de blik sem gegaan, zoals ik voorspeld had". „Nee, niet 'helemaal". „Ik ben blij, dat ik mij vergist heb. Schenk je nog eens in". John deed het. Hij kende de port, een zeldzaam merk; zij werd slechts bij bijzondere gelegenheden geschon ken en dit gebaar scheen hem dichter bij Osborne te strengen. „Ter ere van jou, John", zei Osbor ne. op de port wijzend. „Ik heb het gezien, oom. ik voel mij bijzonder vereerd". Met een klank van voldoening in zyn stem ging Osborne voort: „Je ziet er uit als een man, die gewerkt heeft". „Ja, oom. Ik heb gewerkt, met mijn handen". Hij stak ze glimlachend uit. Zij droegen de sporen van het werk bij mr. Simmons, ondanks het warme water en de schuimende zeep van de oude Stone. Een geamuseerde glim lach vertrok Osborne's mond, toen hij naar die handen met de kortgeknipte nagels keek. In de vermoeide, doffe ogen verscheen iets als een glans. „Goed!" „Hoe gemakkelijk is hij te voldoen", dacht John weer. En dat deel van zichzelf, dat in 't armoedige leven van de armoedige straten opstandig en donker en sinis ter geworden was, streed met het deel, dat verlangde en hunkerde als een kind, dat allerlei heerlijks verwacht. CWordt vervolgd) „U zult hoogstwaarschijnlijk geope reerd dienen te worden," zegt de Ne derlandse huisarts, wanneer hij een ziektegeval ernstig inziet. Maar alvo rens dit te doen raadpleegt hij eerst een specialist, wiens uitspraak doorslag gevend is. De Amerikanen döen dit anders. „Wilt u me opereren?" vragen ze aan hun huisarts. En een weigering „ne men" ze niet, want dan zoeken ze net zo lang tot zij een arts vinden, die wel toestemt. Een medische commissie heeft thans een onderzoek ingesteld of de opera- tier, waaraan de burgers zich zo ge willig onderwerpen, inderdaad nood zakelijk waren. Zij kwam tot de ont stellende ontdekking dat meer dan de helft der operaties overbodig was ge weest. Men onderzocht b.v. tie blinde darm van 35 geopereerden: 27 stuks waren in uitstekende staat. Men nam nu een proef met 1000 kinderen, die door een groep dokters onderzocht waren: bij 400 kinderen behoefden de amandelen niet, bij 600 wèl weggenomen te wor den. Een tweede groep dokters onderzocht nog eens de 400 niet geopereerde' kin deren. En zie, volgens deze dokters moesten bij 200 kinderen wèl en bij 200 niet de amandelen weggenomen. De 200 kinderen, die geen operatie be hoefden te ondergaan werden hierna door een derde groep dokters onder zocht: bij 100 moest men wèl, bij 100 niet de amandelen wegnemen. Hierna staakte de commissie het on derzoek want stellig was er niet één kind aan de operatie ontsnapt! Ja, in de „States" deelt de dokter met de operateur de kosten, die een ope ratie met zich brengt. En dat verklaart veel, zo niet alles! Helvoirt aan de Lei. Brabantse schetsen door An- toon Coolen de oudere. Verzameld en ingeleid door Willem Hoffman en geïllusteerd door Andine Huygen-Van Houten. Uitgeverij en drukkerij Hollandia te Baarn. Het is werk van Antoon Coolen, de oudere, de man, die in Helvoirt op het kantoor van zijn vader voor notaris studeerde, maar de stoffige folianten terzijde schoof en redacteur van „De Telegraaf" in Amsterdam werd, waar hij in 1905 op 30-jarige leeftijd is ge storven. Nog vóór hij bij „De Telegraaf" werkte, ?ond hij er zijn Brabantse schetsen in, die gaarne geplaatst wer den en de bundel welke thans versche nen is, doet ons dat volkomen begrij pen. Zoals Felix Timmermans zich in zijn werk kon uitleven in het stedeke Lier, zo schrijft Coolen bij voorkeur over het leven en werken in Helvoirt, waar hij zijn jongensjaren doorbracht. Hij kende er iedereen en al die eenvou dige Brabanders boden hem volop ge legenheid hun kleine leventjes in alle schakeringen van lief en leed, van ernst en humor te beschrijven. De lief de voor zijn geboortegrond en voor de eenvoudige mannen en vrouwen van het Brabantse platteland komt. in al deze bonte schetsen tot uiting. Willem Hoffman, die ze heeft gebun deld, heeft onze streeklectuur met een onderhoudend en met gevoel geschre ven boekje verrijkt. Ad. Japan, het land van de Rijzende zon en de Mikado, van de rijst en de goedkope fietsen vóór de oor log, neemt zo langzamerhand de positie over van Duitsland na de vorige oorlog. Weet U het nog van de inflatie, die toen in het Germaanse rijk tot bankbiljetten leidde met astronomische cijfers? Zo is het thans ook in Japan, waar, naar Japanse financiers be rekenden, 200 milliard yen aan bankpapier circuleert. En de per sen draaien maar door.... Indien men deze 200 milliard yen aan bankpapier achter elkaar zou leggen, zou men. twintig maal de aardomtrek kunnen volmaken en na deze arbeid met de resterende briefjes levenslang kunnen rente nieren als.... er geen inflatie was.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3