bevin wil west-europa bundelen tinus osendarp voor zijn rechters TRYGVE LIE IN DEN HAAG Vrijdag 23 Jan. 1948. 70ste Jaargang No. 7718 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verdragen mei Nederland, België en Luxemburg? Bioscoop en belasting Entreeprijs vrijwel gelijk H. M. DE KONINGIN maakte rijtoer door de Jordaan Koorddanser viel in leeuwenkuil Blondines werden rood en geel WEERBERICHT 9 Moord te Tiel Kanker door bestraling te genezen? Olympische biefstuk voor alle deelnemers Een eis van 15 jaar „Ik was een schandvlek voor mijn vaderland" DE HELLING AF Schond Nederland het bestand? Ski-mysterie in Mürren BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers C01I1T TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis een verklaring over de buitenlandse politiek afgelegd. Bevin gaf o.m. te kennen, dat de tüd voor de „consolidatie van West-Europa" aange broken is. Weliswaar stelde hij geen officiële politieke eenheid met Frank rijk voor op dit ogenblik. De tijd is gekomen om wegen en middelen te vinden, zo zei hij, om „onze betrekkingen met de Benelux (België, Luxem burg en Nederland te ontwikkelen). Met deze landen zullen wij de be sprekingen aanvangen in nauwe overeenstemming met onze Franse bond genoot. Ik hoop, dat met de Benelux'landen verdragen getekend zullen worden. Tezamen met ons verdrag met Frankrijk kan dit leiden tot een belangrijke kern in West-Europa. We zullen andere Europese landen van historische betekenis in dit grote plan moeten opnemen, onder meer het nieuwe Italië." Wij hebben het recht de verwante zielen te organiseren Het is de politiek van de Sowjet- Unie geweest,, aldus Bevin, om met alle middelen communistische contro le in Oost-Europa te bewerkstelligen en het blijkt, dat in het Westen het- zelfde doel wordt nagestreefd. Wij hebben deze methode kunnen opmer ken in Polen, Bulgarije en Hongarije en onlangs in Roemenië en volgens onze informaties worden elders soort gelijke pogingen aangewend. De naburen van Griekenland in de Balkan hebben de spot gedreven met de Verenigde Naties. Er bestaat zeer groot gevaar, dat zij en hun Sowjet- mentors hier een grote misslag be gaan. Ik zou hier plechtig tot de groot ste voorzichtigheid willen adviseren. Provocaties van deze soort leiden soms tot ernstige verwikkelingen, waarvan wij en ik hopen, dat zij verme den zullen worden. Als men voort gaat met een politiek, waarbij ge tracht wordt Europa direct of indirect te doen beheersen door één macht, waarbij van elk middel gebruik wordt gemaakt, zijn wij genoodzaakt de con clusie te trekken, dat dit zal leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Ik hoop dat dit denkbeeld door niemand van ons zal worden aangemoedigd. jet-Unie de verwante zielen in het Oosten georganiseerd heeft. De regering is altijd van mening geweest, dat de verbrokkeling van Duitsland onvermijdelijk het ontstaan van een soort irredentistenbeweging tot gevolg zou hebben, die niet de herrijzing van een vredelievend Duits land maar van een oorlogzuchtige gèest met zich zou brengen. Daarom zijn we tegen die verbrokkeling. Over de West-Europese landen, met inbegrip van Italië, zei Bevin nog, dat zij hun overzese gebiedsdelen zouden kunnen ontwikkelen op een wijze, die de beste en blijvendste resultaten voor de gehele wereld zou opleveren. Deze samenwerking op ontzaglijke schaal zou zich uitstrekken over Europa, het Nabije Oosten, Afrika en het Verre Oosten. CONSERVATIEVEN ACHTER BEVIN. Namens- de conservatieven verklaar de Eden in het Britse Lagerhuis, dat de door Bevin geschetste politiek alle hoop gaf voor het herstel van de poli tieke stabiliteit in Europa en derhalve een basis schiep voor een duurzame vrede. De eenheid van West-Europa kan volgens Eden niet op basis van het socialisme wordén opgebouwd. Trygve Lie, temidden van zijn delegatie, tijdens zijn bezoek aan Parijs, op zoek naar huisvesting voor de volgende algemene vergadering der Ver. Naties. NIET TEGEN DE SOVJET UNIE. De Britse regering zal kleine mo gendheden niet als politiek instru ment gebruiken om moeilijkheden tussen de grote mogendheden te ver oorzaken maar de Britse regering kan geen samenwerking tussen vier mo gendheden aanvaarden, als één van die vier blijft voortgaan zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leggen. Ik heb, zo ging Bevin voort, altijd de ruimste voorstelling aangaande Europa gehad met inbegrip natuurlijk van de Sowjet-Unie. Niets van hetgeen onze regering gaat ondernemen zal ge richt zijn tegen de Sowjet-Unie of te gen enig ander land maar wij hebben het recht de verwante zielen in het Westen te organiseren zoals de Sow- De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebesturen een nadere circulaire doen toekomen in zake het verhogen van de verrhake- lijkheidsbelasting. Voor bioscoopvoorstellingen wordt een percentage van 45% in het alge meen verantwoord geacht. Ten einde het streven om het bioscoopbezoek meer dienstbaar te maken aan de op voeding en voorlichting van het volk te steunen, verdient het echter aanbe veling de heffing voor de voorstellin gen, welke geaeht kunnen worden dit belang te dienen, op een lager per centage te stellen, n.1. 35% voor elke voorstelling, waarin naast andere films Nederlands journaal en/of cul turele en wetenschappelijke films wor den vertoond tot een gezamenlijke lengte van tenminste 500 meter. Even tueel reeds bestaande vrijstellingsbe palingen of lagere tarieven voor voor stellingen, welke geheel uit laatstbe doelde films bestaan, kunnen daar naast gehandhaafd blijven. Voor ver hoging der belasting op de bioscoop voorstellingen is te meer aanleiding, nu de Directeur-Generaal van de pre zen voornemens is een beschikking uit te vaardigen, waarbij de tarieven voor het bioscoopbezoek met 12% worden verlaagd. Aan de exploitant zal de bevoegdheid worden gegeven, de ver- TOakelijkhedenbelasting, voor zover deze meer dan 20% bedraagt, op het publiek te verhalen. Dit betekent, dat voor de voorstellingen, waarvoor 35% belasting verchuldigd is, de prijs voor. het publiek ongeveer gelijk blijft. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat ten aanzien van de tarie ven voor het bezoeken van vermake lijkheden, uitgezonderd de bioscopen, geen prijsvoorschriften gelden. De on dernemers hebben dus de bevoegdheid hun toegangsprijzen te verhogen, ten einde eventuele verhoogde belasting op het publiek te verhalen. De datum van ingang der verhoging zou de mi nister op 1 April a.s. gesteld willen zien. Een grote schare Amsterdammers stond gistermiddag voor het Paleis op de Dam, toen de Koningin om twee,uur uitreed voor een officiële rijtoer door een der volkrijkste buurten van de hoofdstad, de Jordaan. H. M., verge zeld van haar hofdame mevr. L. Th. de Beaufort, nam plaats in een hof- auto waarvan de kap was neergesla gen. Het gevolg van H. M. nam in de twee volgauto's^plaats. De stoet reed naar het N.- en Z. Hollandse koffiehuisje, waar H. M. en haar gevolg de wagens verlieten en een korte rondvaart door het westelijk ha vengebied maakten. Aan boord bevond zich ook de havenmeester B. de Vries. Vervolgens werd de rijtoer voortgezet. Driemaal werden H. M. bloemen aan geboden tijdens het laatste gedeelte van de rit, n.1. bij het Kindertehuis „Ko ning Willems Huis" in de Egelantiers straat, bij de papierfabriek van de N V. voorheen P. J. Brancart en Zn. in de Egelantiersstraat en tenslotte bij de lagere school van de Ver. tot Heil des Volks aan de Lindegracht. Even over half vier keerde H. M. in het Paleis terug. De secretaris-generaal der V.N., de Iheer Trygve Lie, is gisteravond tegen half zeven in gezelschap van de he ren A. Pelt en Charles Fonck op Oud- Wassenaar gearriveerd. Om ruim zeven uur arriveerden de overige leden van het gezelschap van de heer Trygve Lie met de trein in 's Gravenhage. Het waren mej. Gurie Lie, de dochter van de secretaris-ge neraal der V.N., de heer Lethbridge, secretaris der commissie der V.N., die thans de Europese landen bezoekt, de heer Clark, speciaal belast met de ho telzaken, en de heer Stoneman van de afdeling voorlichting der V.N. Zij werden ontvangen door Mr. Kneppelhout, gezantschapsattaché, ver bonden aan het ministerie van Buiten landse Zaken. Onmiddellijk na aan komst vertrokken zij naar kasteel Oud-Wassenaar. De reis heeft aan de heer Trygve Lie totnutoe deze indruk gegeven, dat er zowel in Zwitserland en Frankrijk als in België beslist mogelijkheden zijn, om er de vergadering der V. N. te hou den. Vergelijkingen met bv. de V. S, In een circus te Manchester is een koorddanser uitgegleden en in een kooi met vijf leeuwen gevallen. De leeuwentemmer snelde met een stalen vork te hulp en droeg daarna de acro baat naar buiten. Tijdens de avond voorstelling trad de koorddanser, wel iswaar met zijn arm in het verband, weer op. Hoezeer zij er persoonlijk ook op gesteld zouden zijn, mogen fruittelers in Herefordshire geen blonde meisjes in dienst nemen voor het besproeien van vruchtbomen, aldus heeft de „Commissie voor Landbouw in tijd Van oorlog", die nog steeds haar functie uitoefent, besloten. Ofschoon de meisjes, die de vrucht bomen in Herefordshire bespuiten, met rubbermaskers waren uitgerust, bleken deze maskers geen voldoénde bescherming tegen de inwerking van de teerolie op de huid van blonde meisjes te bieden en werden deze meisjes in het gezicht zo rood als pioenen. Onmiddellijk kregen de meisjes an dere apparaten, die hen, naar was ge garandeerd, niet rood zouden kleuren. Dat Whs waar, doch met deze appara ten werden de blondines geel. Brunettes ondervonden deze scha delijke invloed niet. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: BEWOLKT. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Aanvan kelijk zwakke en veranderlijke wind, later wat toenemend en draaiend naar Oostelijke richtin gen. Enige daling van temperatuur met voornamelijk in het Noorden en Oosten van het land lichte vorst. Later op de dag zal de tem peratuur in het Zuiden en midden /an het land weer enige graden oplopen. Gisternacht omstreeks één uur is te Tiel een moordaanslag gepleegd waar van de 37-jarige fruithandelaar B. van Dee uit Tiel het slachtoffer is gewor den. De moordenaar is reeds gearres teerd. Van Dee zat in gezelschap van en kele kennissen onder wie Van den Broek in 'n café aan de Westluidense- straat. Er ontstond ruzie,, waarbij Van Dee, die enigszins onder invloed van alcohol zou hebben gestaan, enkele minder prettige opmerkingen tot v. d. Broek richtte. Na een hooglopende woordenwisseling verliet Van den Broek het café. Hij ging naar de wo ning van zijn vader aan de St. Wal burgbuitensingel, waar hij een brood mes haalde. Daarop keerde hij terug naar de Westluidensestraat, waar hij vóór het café Van Dee opwachtte. Nadat deze de deur uit was gegaan, volgde Van den Broek hem en sprak hem aan. Er volgde in de Tolhuis straat een korte woordenwisseling, waarna Van den Broek plotseling zijn broodmes te voorschijn haalde en Van Dee enige steken in hoofd en tussen schouderbladen toebracht. Dodelijk ge wond stortte Van Dee neer. Noch het slachtoffer noch de moor denaar stonden in Tiel gunstig bekend. De dader heeft inmiddels voor de po litie een volledige bekentenis afgelegd.' zijn eigenlijk nog niet te treffen, om dat men met uitzondering van Geneve, in Parijs en Brussel nog niet gereed is. In deze steden, zoWel als in ons land, kan men alleen zien in hoeverre er mogelijkheden zijn, om na de noodza kelijke voorbereidingen en werkzaam heden tot een geschikt' centrum voor een vergadering der V. N. te komen. In elk geval kan reeds gezegd worden, dat de drie bezochte landen ernstige gegadigden zijn, om de V. N. te ont- vanen. Blijkens eert oproep in 't tijdschrift „Medisch Contact" heeft de minister van Sociale Zaken aan de voorzitter van de Gezondheidsraad opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beweringen van dr. J. Samuels te Amsterdam, volgens welke deze door een behandeling met kortegolfstralen in staat zou zijn zonder operatief in grijpen kwaadaardige gezwellen als kanker e.d. te bestrijden. De minister beoogt met dit onder zoek, zo spoedig en duidelijk mogelijk te doen vaststellen, of de beweringen van dr. Samuels juist zijn, waardoor de mensheid onschatbare diensten zouden kunnen worden bewezen, of in het belang der wetenschap de on juistheid van de beweerde methode aan te tonen. Als bijzonderheid van het door de VS gedane aanbod om ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Londen alle deelnemers van voedsel te voor zien kan nog gemeld worden dat deze bijvoeding bestaan zal uit rundvlees, kalfsvlees en bacon ter waarde van 750.000 gulden. Generaal John Kilpa- tric, bestuurslid van het Amerikaanse Olympisch Comité, heeft verklaard, dat het onaangenaam geweest zou zijn indien goed doorvoede Ameri kaanse athleten tegen hongerige bui tenlanders zouden moeten uitkomen. De oud-athleet Tinus Osendarp stond gisteren terecht voor 't Haagse Bijzonder Gerechtshof, verdacht van tal van arrestaties ten behoeve van de Duitse „Sicherheitsdienst" en het neerschieten van vluchtelingen. Osendarp kwam op 1 September 1940 bij de Haagse politie, werd in 1941 lid van de NSB en in October 1943 lid van de Germaanse S.S. Van October 1944 tot Mei 1945 maakte hij deel uit van het „Einzatzkommando Den Haag van de Sicherheitsdienst". Een der eerste getuigen in deze zaak was de Leidse medische student H. K. Jacobs, lid der „vrije verzetsgroepen", die zich op zekere dag in de buurt van het huis Thomsonplein 5 te Den Haag bevond om daar enige andere verzetslieden te spreken. Dit huis werd door de S.D. bewaakt. Jacobs zag een autovan de S.D. en kon niet meer wegkomen. Hij werd met die auto door Osendarp naar de Nassaustraat gebracht. Maar Jacobs sprong in de Javastraat bij de Alexan- derstraat uit de auto. Osendarp ach tervolgde hem en gaf twee waarschu wingsschoten in de lucht. Daarna vuurde hij op Jacobs, die in het on derlijf getroffen werd. Volgens Jacobs schoot Osendarp op twee meter af stand, terwijl Osendarp beweert, dat het vijftien meter was. President Jhr. mr. F. van Meeuwen: „Waarom moest u schieten? Ik krijg toch de indruk, dat u harder kon lo pen dan getuige". Osendarp: „Ik kon hem niet inha ler.". Pres.: „U kon toch harder lopen? U liep 75 meter op hem in voordat U hem raak'te". Osendarp: „Ik kop niet meer. U moet rekenen, dat ik niet in athletiek- kleding was, maar in uniform met zware laarzen". Een reeks grotere en kleinere S.D.- overvallen, aan welke Osendarp actief erkende te hebben deelgenomen, pas seerde de revue. Verschillende arres tanten keerden na de oorlog niet terug. Geen der getuigen klaagde over het optreden van de rechercheur der S.D. Osendarp op het gebied van mishan deling, zoals vele S.D.-ers plachten te doen. Wel bleek dat Osendarp actief aan tal van arrestaties en het oprollen van illegale organisaties heeft deelge nomen. Zo nam hij deel aan een overval op het centrum van het illegale blad „Het Nieuws" in de vroege morgen van 6 Maart 1945. De hier aanwezigen wer den gearresteerd. Terwijl de arrestan ten zich aankleedden, sprong één hun ner, Frans Lem, door een raam naar buiten. Twee man vuurden op hem. Een getuige verklaarde, dat Osendarp met een revolver en een ander met 'n machinepistool geschoten heeft. Osendarp ontkende zulks ten stellig ste, maar een andere getuige verklaar de eveneens dat de hardloper gescho ten zou hebben. Volgens getuige zei Osendarp tegen Lem, die gewond was aan een arm en een been, ongeveer: „Je mag blij zijn, dat ik niet dit ding (een machinepistool) in plaats van het pistool gebruikt heb, anders was je om zeep geweest". f Osendarp ontkende dit ten heiligste. F. Lem werd kort na zijn arrestatie ■tg Rotterdam bij wijze van represaille voor het leven van een Duits officier gefusilleerd. De Dagblad-directeur van „De Te lex" vervoerde in Maart 1945 ongeveer 30.000 nummers van een bevrijdings nummer in een verhuiswagen. De S.D. greep dit transport. Bij verhoor ver klaarde de heer S. geslagen te zijn, v/aarvan één keer door Osendarp. „Ik kreeg van hem een zodanige veeg om mijn oren met de vlakke hand, dat ik drie maanden na de be vrijding nog last van doofheid had", aldus deze getuige. Osendarp ontkende de heer S. „die hij zo goed van de sportvereniging VUC kende, geslagen te hebben. Uit een rapport bleek de opvatting, dat Osendarp, „wiens geestelijke kwa liteiten omgekeerd evenredig waren aan zijn sportieve prestaties", slacht offer werd van de Duitse propaganda en van zijn NSB-omgeving. Er waren tal van gunstige verkla ringen over hem afgelegd. EEN GEBROKEN MAN. Mr. P. S. de Gruyter, advocaat-fis caal, somde daden van Osendarp als S.D.-agent op. Spr. achte Osendarp's aandeel in een aantal arrestaties en het schieten op Jacobs en Lem bewe zen. Zijn handelingen droegen 'n ern stig karakter, aldus mr. de Gruyter. De activiteit van verdachte Osen darp ten behoeve van de Duitsers was groot. Mr. de Gruyter achtte 'n strenge straf, afgezien van verdach- tes bekendheid, op haar plaats. Hij eiste derhalve een gevangenis straf van 15 jaar. Osendarp is nu 32 jaar. Toen de eis werd uitgesproken had Osendarp de grootste moeite zich te beheersen. Hij slikte herhaaldelijk moeizaam en zakte, toen zijn raads man, mr. W. van der Chys uit Delft, aan het pleidooi begon, als gebroken in zijn bank terug. Wat later veegde hij tersluiks zijn tranen weg. Mr. W. van der Chys ging uitvoerig in op het NSB-milieu waar zijn cliënt uit voortkwam. Indien de omstandig heden van zijn milieu anders waren geweest, dan zou Osendarp nog steeds een der meest sympathieke figuren in de internationale sportwereld zijn ge weest. Het gebeurde heeft hem aan gegrepen. Hij heeft een vrouw en twee kleine kinderen en wacht in overgave uw vonnis af, aldus mr. van der Chys. Tinus Osendarp kreeg het laatste woord. „Mijnheer de president, ik erken, dat ik fout ben geweest en ik betreur het, dat ik een schandvlek voor mijn vaderland was", zeide hij. De uitspraak van het hof werd op 5 Februari bepaald. LIET gaat met de regeling van de Indonesische kwestie, terugge bracht tot het geschil Djógja—Neder land, onze regering niet naar den vleze. Wij verwonderen ons daar geenszins over. Wie dacht, dat de leiders van de Republiek zo maar een twee drie het hoofd in de schoot zou den leggen, na het gedurende bijna twee en een half jaar anders gepro beerd te hebben, had ons inziens wel wat al te erg buiten de waard gere kend. Al had hier waarschijnlijk bjj <;en wél geheel berusten toch het scherm der schone schijn vele gehei me bedoelingen verhuld, die men zeker met redenen mocht vermoeden. Want een Ver. Staten van Indonesië v/aarvan een Republiek zoals deze thans te Djogja is gegrondvest, gaat deel uit maken, betekent op de duur ongetwijfeld een naar de hegemonie over de andere deelstaten drijvende Republiek, die dan ten slotte eigen haan koning kan doen kraaien en zich, toch nog de rest op „democra tische" wijze meeslepend, los zou kunnen maken van haar partner in de Ned. Indonesische Unie: Neder land met de gebieden in de West. En wat dan? Heeft men in Nederland zich op deze zeer wel mogelijke consequenties wel terdege bedacht? Hier gebeuren dingen, die men ogenschijnlijk beschouwd, niet te diep peilend gezien, zou kunnen toe juichen. Doch of dit zoals het wordt geregeld wel steunt op ons staats rechtelijke basement, moet zeer in twijfel worden getrokken. Wij zeiden het reeds: het gaat de regering niet naar den vleze in deze kwestie. Daarvan kon de Tweede Kamer bij monde van de Minister der Overzeese Gebiedsdelen, mr. Jonkman, kennis nemen. Als basis voor verdere bespre kingen na de wapenstilstandsovereen komst, was aan deze overeenkomst door toedoen van de Commissie van Drie een zestal punten toegevoegd, die door de Nederlanders werden ge accepteerd, zoals ze er lagen. De Re publiek blijkt ze echter slechts te aanvaarden onder verwijzing naar be paalde zinsneden, welke voorkomen in de notulen van een vergadering d.d. 13 Jan. j.1. van de Commissie Van Drie met de Rep. delegatie. Vol gens een Rep. woordvoerder zou de Comm. v. Drie zich in die voege heb ben uitgelaten, dat de overeenkomst niet betekende, dat de Republiek niet meer zou beschikken over eigen weermacht, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. Volgens de minister wordt nadere opheldering verwacht. Het debat is uitgesteld. En daar staan wij nu in' het hemdVeel commentaar is hier verder niet nodig. Men zal bij goed inzien zijn eigen gevolgtrekkin gen wel kunnen maken. Hetgeen wij verzwegen, doch ver wacht hadden, is gebeurd. Het is met de Republiek, zoals zij zich thans voordoet, kwaad ananas eten. Wij vragen ons eigenlijk af of hier nog wel twee partners: Nederland en Djogja optreden. Het lijkt er meer cp, dat Djogja Den Haag van plan is te vertellen, dat slechts haar wil en wens verwezenlijkt kunnen worden. „De Nederlandse regering acht zich uitsluitend gebonden aan de in de zes punten geformuleerde beginselen", al dus de minister. Wij zijn benieuwdhoe deze kwestie zich verder zal ontwikkelen. AD INTERIM Een Indonesisch voorlichtingsbureau te Rangoon heeft een bericht uit Djog ja van het Republikeinse persbureau Antara bekend gemaakt, volgens het welk de Nederlanders binnen 48 uur na ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst het bestand ge schonden hebben. Volgens dit bericht zouden driehon derd man Nederlandse troepen, ge steund door de luchtmacht en zware mortieren, Maandagochtend twee kam pongs van Malang hebben aangevallen en hierdoor zware schade hebben ver oorzaakt. Er zouden doden gevallen zijn. De Britse skiploeg, die thans in Zwitserland aan wedstrijden deel neemt en tenslotte in de Olympische Winterspelen zal uitkomen maakt gé bruik van een nieuwe gestroomlijnde ski, die naar men beweert niet alleen veel lichter, maar ook 10 pet. sneller is dan de tot dusverre bestaande ski. De nieuwe ski is van staal, plastic en hout vervaardigd. Nader wordt gemeld, dat het ge heimzinnige feit zich heeft voorge daan dat een van deze ski's plotseling uit Muerren, waar de Britten thans oefenen, verdwenen is. Men gelooft dat één van de buitenlandse concur renten dit gedaan heeft om te voor komen dat de Britse ploeg van deze ski's tijdens de Olympische wedstrij den gebruik zou maken. Aangezien er slechts één paar gezonden is zal dus niet met de snellg ski's geoefend kun nen worden.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1