Vrede van Munster Kwart millioen vluchtelingen in N.-Griekenland DAMRUBRIEK TERRA INCOGNITA door J. d. VAN EXTER Het derde eeuwgetij Durf ie Lt .even JMgezoadm Moord, plundering, brandstichting Onder blote hemel bij 15 gr. vorst Van nabij en verre Verdwijnt de beroemde Middachter Allee? Berlijnse beer zonder klauwen Vivian was jaloers Ned. elftaltraining begint van de Wu luisteren naar.... FEUILLETON Was de Maasbode mis? (Van onze correspondent) De noodkreten en smeekbeden om hulp uit de Noordelijke pro vincies van Griekenland, die het toneel van een min of meer open lijke oorlog zijn geworden (de ge bieden dus grenzende aan Albanië, Joegoslavië en Bulgarije), nemen van week tot week een dringender karakter aan. De stroom van vluch telingen, die uit deze gebieden vloeit, neemt voortdurend in om vang toe en betekent een ernstig probleem voor de economie van het hele land, niet slechts wat de ver zorging van de vluchtelingen aan gaat, maar in de eerste plaats van wege de voortdurend dalende land bouwproductie in deze gebieden, aangezien het hier vrijwel uitslui tend een boerenbevolking betreft en daarbij een boerenbevolking uit de belangrijkse productiegebieden van Griekenland. Deze stroom van vluchtelingen is nu tot 270.000 mensen aangegroeid; 170.000 ervan komen alleen al uit de land bouwstreken van Macedonië. In mid delgrote plaatsen uit de provincie zo als Florina, Larissa, Arta, is het aan tal inwoners dit jaar bijna verdub beld, terwijl in dorpen, die „veilig" heten, het aantal inwoners zelfs ver tienvoudigd is. Overal komt men groe pen vandakloze vluchtelingen tegen, die hun hele have en goed hebben ver loren. De Griekse minister van wederop bouw, Kondos, doet moeite om ten minste voor zeer eenvoudig onderdak zorg te dragen. In Larissa en Alexan- dropolis zijn verscheidene huizenblok ken ingericht voor het opnemen van vluchtelingen en men heeft er barak ken gebouwd. In het gebied van Didi- rokastro, waar het probleem van de vluchtelingen een bijzondere omvang heeft aangenomen, wordt onder de vluchtelingen het noodzakelijkste ma teriaal verdeeld om het hun mogelijk te maken zelf woon- en slaapgelegen heden te bouwen. De vertwijfeling in bovengenoemde gebieden is zo hoog gestegen, dat een eerste vereiste is, dat er aan deze toe stand ten snelste een einde wordt ge maakt. Voor de boeren die verhinderd zijn, om welke productieve arbeid dan ook te verrichten, blijft slechts de mogelijkheid over om hun grond te verlaten, d.w.z. of naar de partisanen over te lopen èf naar het Zuiden weg te trekken. Aanslagen, moord, plun dering en brandstichting zijn dagelijk se verschijnselen geworden en nie mand is van zijn leven zeker. Ex-koning Mi- chael en prinses BourbonParma |a>|i ucnhc hebben elkaar tN CKRc thans op het sta- tion van Davos voor het eerst na Michaels troonafstand ontmoet. Twee vrije mensen in een vrij land. Dat zal een zorgeloze ontmoeting zijn' geweest. xNaar verluidt heeft Franco de Amerikaanse zaakgelastigde en de Spaanse minister van buitenlandse za ken op een jachtpartij uitgenodigd. Als er nu maar geen bokken worden ge schoten. xTwee Noorse kranten concerns hebben contracten getekend voor het leveren van krantenpapier aan Engeland in 't jaar 1948. Een over eenkomst, die wel in de papieren zal lopen. xVolgens het blad „Ber- lingske Tidender" zal Denemarken op Groenland, waarin ook andere mogend heden belang stellen, in twee jaartijds 20 meteorologische stations bouwen. Men zal dus voortaan in Denemarken wel weten hoe de wind waait. x Radio Cairo deelt mede, dat de Egyp tische regering aan alle ambtenaren, die zich bij de strijdende Arabieren in Palestina willen aansluiten 6 maanden, verlof heeft toegestaan. Het is te ver wachten, dat vele niet tijdig na dat verlof zullen terug keren. xDe po litie in Doornspijk maakte proces-ver baal op tegen een autobestuurder wiens aanhangwagen niet was verlicht. Later bleek, dat deze wagen in Naar- den was gestolen evenals een jeep, die in Bussum ontvreemd was. Dank zij t verduisterde achterlichtje is men dus een heel wat grotere verduistering op het spoor kunnen komen. xIn Har- lingen werden drie zwarthandelaren achter slot en grendel gezet en 4500 zwarte sigaren in beslag genomen. Het is te verwachten,' dat de leden van de ze zwarte tabaks-affaire nog wel eens een zware pijp zullen roken. xVol gens een student in Engeland graast een koe gemiddeld 7 uur bij daglicht en 2% uur in het donker. Voor het herkauwen gebruikt zij bijna 7 uur per etmaal en van het kauwen 5 uur. De koe brengt II14 uur liggend door en legt. in de wei ongeveer 4 km per dag af. De student die dat alles heeft mee gedeeld en bliikbaar met zijn stop wateh achter de koe aangewandeld is, heeft wel een extra glaasje melk ver diend. Op iedere verhouding van een poli tiek standpunt volgt onmiddelijk de wraak van de tegenpartij. Bijzonder onhoudbare toestanden heersen er in de streek van de Albanese grens, bij Janina, waar het „Democratische Le ger" ernaar streeft om een voldoend groot gebied onder zijn contröle te krijgen om daar de eigen „Vrije Re publiek" te kunnen vestigen. Hoe lang zal dat doorgaan? Vreedzame bergdorpen veranderen hier in één na,cht in rokende puinho pen, want de troepen van Generaal Markos zijn slechts zeer zelden in staat om de veroverde dorpen blijvend te bezetten. De terugtocht betekent hier steeds brand en vehnieling, het wegvoeren van de veestapel en alle voorraden, die er te vinden zijn. Reeds sedert maanden is de bevol king, 'vooral het mannelijke deel, ge wend onder de blote hemel te slapen, in de bossen en de grotten, om aan de politieke vergelding en de gedwon gen recrutering te ontkomen. Ook in dit land, waar het klimaat zo gunstig is, daalt nu de temperatuur 's nachts in de kale winderige bergen van het Pindus-massief tot 15 graden onder nul. Sommige steden lijken elke nacht op een enorm volkskampement, tot zich de mannen, 's ochtend weer in de omliggende dorpen naar het werk op de velden begeven. Allen hebben slechts één vraag op de lippen: „Hoe lang moet dat nog duren?" Van de beroemde Middachter Allee zijn volgens mededelingen van Th. H. Klinkspoor In het maandschrift van de Ned. Helde Mij. van de in April 1945 nog 1421 meter lange laan nu nog slechts 841 meter over. Als ge volg der vellingen van de overgeble ven beukep in het door de Duitsers vernielde laangedeelte is dus btJna 600 meter verdwenen. Van de pl.m. 1500 bij de aanleg van de laan ge plante beuken zijn nog 639 overgeble ven. Uit tellingen der Jaarringen in 1924 is komen vast te staan, dat de beuken toen circa 180 jaar oud wa ren. De leeftijd zou dan nu ruim 200 jaar zijn. Wat de heer Klinkspoor aan het slot van zijn mededelingen schrijft, is voor de vele bewonderaars van de Middachter-AUee minder pret tig: „Algehele velling van het resteren de gedeelte is reeds herhaalde malen overwogen, vooral nu de laan na de Duitse vernieling zoveel van haar schoonheid heeft verloren. De bomen zijn zeer oud, zij kunnen gevaar op leveren voor het steeds drukker wor dende wegverkeer. Ook aan een beu kenlaan komt een einde, doch wfl kunnen er zeker van zijn, dat eerst dan tot gehele velling zal worden overgegaan, nadat hiertoe na rijp be raad en ampele besprekingen is be sloten, door allen, die dit nationale natuurmonument ter harte gaat." CoDvrieht R-D.P. EN DAM GEBEUPT HÉT MET VOLLE W0t?Cr HET VOEDSEL WEËq. NkMJ. BUITEN GESTOTEN De Berlijnse beer, het symbool van de stad als hoofdstad van Pruisen en het „Reich", heeft zijn klauwen verlo ren. De gemeenteraad heeft namelijk het nieuwe wapenschip van de stad goedgekeurd, waarop de beer als cen trale figuur behouden is, doch zonder klauwen en tong. Miami. (Floraida, 26 Jan. (United Press) - Vincent Spirit! heeft goede redenen naar voren ge bracht om van zijn vrouw Vivian te scheiden. Vivian was zo ja loers, dat zij eerst alle foto's van vrouwen uit de krant knipte, al vorens Vincent die mocht lezen. Zij draaide de radio uit zodra zich een vrouwenstem door de luidspreker liet horen, want ook daardoor Werd haar jalouzie aan gewakkerd. Vivian hield haar geliefde Vincent zo kort, dat hij met 25 Amerikaan se centen per week genoegen moest nemen. Toen zij pas ge trouwd waren, dat was in 1946, kreeg hij vijftig cent. Toen zij op zekere dag ontdekte dat hij een foto van zijn zuster in zijn bin nenzak had, dwong £ij hem, de foto af te geven. Dinsdag 3 Februari zal de wekelijk se training van het Nederlands elftal op het VUC-terrein te Den Haag weer worden voortgezet. De volgende 31 spe lers zijn uitgenodigd oefenavonden bij te wonen. Kraak, Stormvogels; de Munck, Sit- tardse Boys; Landman, Neptunus; Van Raalte, Blauw Wit; Alberts, Vites- se; Van Bun, MW; Schij venaar, Edo; Lasschuit, Edo; Beenhakkers, NAC; Fanger, DWS; Spel, DWS; Temming, DOS; Stoffelen, Ajax; de Vroet, Feyenoord; Vermeer, Excelsior; Schaap, Gooi; Schwencke, HBS; Möhring, En schede; Drfiger, Ajax; van Dijk, Ajax; Bruin, Ajax; de Graaf, Limburgia; Lenstra, Heerenveen; van Male, Spar- ta; Mulders, PSV; Nass, VW; Rijvers, NAC; Roozenburg, Neptunia; Terlouw, DCV; C. vd Tuyn, Hermes DV3 en Wilkes, Xerxes. Oplossing probleem 16. Stand- Zw. 12 sch. op: 2, 8, 9, 10, 13, 18, 22, 23, 24, 26, 28, 29. Wit 12 sch. op: 25, 27, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 48, 50. Opl. 1. 38—32 (22 x 31), 2. 42-^38 (31 x 33), 3. 25—20 (28 x 46), 4. 35—30 (24 x 44), 5. 50 x 19 (46 x 39, 3 stukken), 6. 43 x 5!! Nu nog even het volgende standje: Zwart 5 sch. op: 8, 13, 19, 23, 34. Wit 5 sch. op: 22, 25, 35, 37, 43. Wit was aan zet en het spel verliep aldus: 25—20, (23—29), 20—15 (29 33), 15—10 (33—39), 22—17!! (39 x 48), 10—4 (48 x 12), 4 x 1 (34—39 gedw.), 1—34 (39 x 30) en 35 x 2. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 17 van H. LAROS. (Zie diagram). Zw. 13 sch. op: 7, 8, 9, 10, 13, 14, 17, 19, 22, 23, 24, 35, 36. - W. 13 sch. op: 25, 26, 28, 33, 34, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 47, 49. Wit speelt en wint. Denkt om aet eindspel! Vrijdag 30 Januari zal het 300 jaar geleden zijn, dat de gezanten van onze Republiek hun handtekeningen plaatsten onder het vredestractaat van Munster. Dit was de eerste officiële stap, om aan de 80-jarige oorlog een einde te maken; de jure was het toen nog lang geen vrede: pag op 4 April bekrachtigden de Staten-Gen. de vrede en niet eens met algemene stemmen: twee van de zeven waren „tegen", uit eigenbelang! Men ziet, 't ging nogal stroef. En tenslotte vond op 5 Juni de officiële afkondiging plaats; toen, in het blijde zomerseizoen, konden de „vredesfeesten" wor den gevierd. Maar ook op dit gebied was de geestdrift niet eens una niem. Amsterdam zette de bloemetjes buiten, zoals onze joyeuse 17de eeuw dit kon, en Vondel's diepe orgeltoon gaf aan die jolijt een muzi kale begeleiding, waardoor ons verwende oor nög gestreeld wordt: „De koeien geven melk en room, Het is al boter tot den boöm". Niet overal! Een stad als Leiden gaf ook op het gebied van feestbetoon een voorbeeld van mokkende afzijdig heid het verkoos binnen zijn wal len geen feest voor een vrede, die de „heren" niet zinde! De moderne beoefenaar van de ge schiedenis, die er weinig voor voelt de Knekelhuizen der leerboekenweten schap te stofferen met steeds meer dor re doodsbeenderen, vraagt zich in een jubileumsjaar als 1948 in de eerste plaats af: en hoe reageert óns geslacht op een belangrijk historisch feit als de succesvolle afsluiting van de grote strijd om ons volksbestaan? Leeft er onder ons meer dan het gedachteloos napraten van een afgekloven en niets zeggend flauwiteitje, als: „Onze vade ren hebben tachtig lange jaren voor de vrijheid gestreden"? Hebben wij inderdaad een levend begrip van wat daar drie eeuwen geleden te Munster gebeurde? Het zou wel eens belangwekkend zijn een zorgvuldig onderzoek in te stellen, óók onder de beoefenaars van de z.g. intellectuele beroepen of b.v. een figuur als Adriaan Pauw nog in ons volks geheugen voortleeft. Adriaan Pauw was de centrale fi guur in het groepje regenten-diploma ten, dat voor onze Republiek de onder handelingen voerde te Munster. In deze oude Duitse bisschopsstad hadden in de jaren 16431648 èlle belangrijke mogendheden van Europa hun ver tegenwoordigers. Immers het complex van oorlogen en coalities, dat hier ge liquideerd moest worden, was allengs tot waarlijk Europese proporties uit gegroeid. En Adriaan Pauw nam in de tijd rondom 1648 een positie in, welke, de historische verhoudingen in aanmer king genomen, te vergelijken is met die van een minister van Kleffens in ónze tijd: er was immers een internationale „nieuwe bedeling" in de maak en bij het uitwerken daarvan moest ook de Stem-van-Nederland worden gehoord! Adriaan Pauw was het orgaan, dat de stem van de jonge Republiek in het in ternationaal concert verneembaar maakte. DIPLOMATEN EN „HELDEN" Het is wel opmerkelijk, dat deze meesters in het diplomatieke schaak spel niet de genegenheid van het „volk" bezitten. Zijn liefde strengelt zich met duizenden fijne ranken om figuren als de Horinees Jan Haring, die moeder ziel-alleen de vlag van het vijandelijk admiraalschip naar beneden haalde. Of om die Leidse weesjongen, die er in 1574 kloekmoedig op uitging om te zien of de Spanjool werkelijk de af tocht had geblazen en in de hammen- schans voor zijn uitgerammelde maag een pot met hutspot vond in plaats van de gehate „Spekken"! Zulke feiten slaan neer in een onverwoestbare tra ditie, „Leidse hutspot" is populair, Mun sters diplomatenspel niet! Dit interessante proces van vergeten enerzijds en onthouden anderzijds boeit een ïnodern-ingestelde onderzoeker uitermate. In ons geval kan dit procés wel' enigszins verduidelijkt worden. Toen in 1621 na afloop van het Be stand de oorlog werd hervat, was het tijdperk van de tot de verbeelding sprekende romantiek reeds lang voor bij. Dat had maar kort geduurd, de jaren 15721588 hadden de hoogte punten gevormd. Vooral na 1621 werd onze oorlog steeds meer onderdeel van een ingewikkeld Europees conflict, waarbij belangen op het spel stonden, die slechts voor een kleine groep te overzien waren. Die oorlog werd ge voerd met huurtroepen, uitsluitend be staande uit vreemdelingen. De oorlog werd een kwestie van geld en fijn uit gekiend diplomaten-spel. Bovendien speelde dit alles zich veelal vèr van de reeds lang veilig ontruimde, Noor delijke gewesten af. ER ZIJN VELE LEGENDEN Prof. Jan Romein heeft ergens de opmerking gemaakt, dat de legende van de „Kenau's" en de „Coppelstock's", die Hilversum I, 301 m, geeft nieuws om 7, 8, 1, 7 en 10.30 uur. NC RV: 8.15 Orgel spel. 8.30 gram.- platen. 9.00 Bij jonge zieken. 9.30 Symphonie morgen concert. 10.30 Orgeldienst. 11.00 Weer- ken van Haydn. 11.30 Alt. 12.00 Celesta ensemble. 12.33. Scala-sextet. 1.15 Pia no. 1.45 Telemann-cyclus. 2.30 Varens in de huiskamer. 4.15 Meisjeskoor. 4.45 Bijbelvertelling voor de jeugd. 5.35 Do- nauklanken. 6.00 Kerkkoor. 6.30 Re geringsuitzending. 7.45 Eng. les. 8.15 Radio Philh. Orkest. 9.40 Amusements orkest Kon. Marine. 10.10 Zwitsers mo- zaiek. 10.45 Avondoverdenking. 11.30 licht klassiek avondconcert. Hilversum II, 415 m, geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 gram.platen. 9.00 Mendelssohn. 9.35 gram.platen. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Onze keuken. 11.00 Populair nonstopprogramma. 12.00 Orkest Carlo Carcassola. 12.38 The Ki- lima Hawaiians. 1.20 The Ramblers. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Rumoer om Dikke Dries. 3.45 De Regenboog. 4.15 Vragen staat vrij. 4.45 Het stond in de krant. 5.15 Le Moulin Rouge. 5.45 Re geringsuitzending. VPRO: 7.30 Am sterdam 1948. VARA: 8.15 Metropole orkest; 9.00 Walther Rathenau (hoor spel). 10.15 Ensemble Jean Presto. 11.15 Dansmuziek. los van de controleerbare waarheid, zo'n onverwoestbare levenskracht be zitten, juist zijn ontstaan in de periode, dat de burgerij-zélf niet meer mee streed. Die legendevorming is n.1. al tijd een uiting van liefdé voor een ver leden, dat volkomen is afgesloten en nu opgeluisterd wordt, zoals alles, ook de bloedigste, ook de banaalste gebeurte nissen door onze historie-scheppende geest tot een gedicht worden herscha pen. Na 1621 krijgt alles een „zakelijk" karakter, dat soms enigszins modern aandoet. Zo héél veel onthoudbare en verbeeld- bare gebeurtenissen vinden er niet meer plaats. Test uw geheugen maar eens, lezer! Na 1640 practisch geen en kele meer. Neen, die „80 jaar vechten" van de volksuitdrukking is rekenkun dig wel wat aan de hoge kant! Reeds in 1643 begonnen te Munster en Osna- brück de onderhandelingen, om aan de 30-jarige en de 80-jarige oorlog een einde te maken. In 1646 verschenen daar ook onze gezanten. Ook in die tijd waren diplomaten-congressen dingen met talloze voeten-in-de-aarde. Een verheffende aanblik boden ze ook niet. Gekuip en omkoperij wat de klok sloeg. Onze gezanten waren op dat gebied ook niet „achterlijk", lieten zich gaarne de handpalmen smeren. Een regent uit die dagen verdedigde de corruptie zeer openhartig: een wagen kan niet lopen zonder een behoorlijke dosis „wagensmeer"! Zeeland dwars boomde een vlot verloop zo veel het kon. Eigenbelang: oorlog maakte zijn winstgevende Kaapvaart mogelijk. Maar na ongeveer 2 jaar heen-en-weer- praten, kuipen, omkopen en nög eens weer omkopen door een andere belan gengroep, kwamen op de boven geda teerde winterdag onze handtekeningen onder het tractaat! De 80-jarige oorlog was ten einde! Is het wonder dat de détails aan het volksleven zijn ontsnapt? EUROPA'S GRONDWET.... En toch! Te Munster en Osnabrück werd een reeks tractaten gesloten, dia voor langer dan een eeuw de „grond wet" van Europa zouden vormen. En iets héél belangrijks is de. onuitge sproken, grondgedachte daarvan, die ook wij, mensen- van de 20ste eeuw, best kunnen begrijpen. Dit is de grote lijn: de „Rijksgedachte", of de „univer sele monarchie", zoals onze voorouders zeiden, had afgedaan, niet één machtige politieke kolossus zou in zijn invloeds sfeer de wet aan allen voorschrijven, Spanje niet aan de Noordzee, Oosten rijk niet aan de Oostzee of de Sont. Europa zou bestaan uit een bonte veel heid van „souvereine" staten en in dit rijkgeschakeerde, ietwat onsamenhan gend geheel gold het beginsel van vol komen nationale zelfstandigheid. Een beginsel, dat door een schrijver als Emery Reves, als thans volkomen ver ouderd en gevaarlijk veroordeeld-wordt. In deze jaren werden geboden de be ginselen van „Europa's evenwicht" én „volstrekte neutraliteitspolitiek" en Adriaan Pauw kon zeggen, „dat hij er bij geweest was". Wie zal durven beweren, dat deze be ginselen thans na twee wereldoorlogen en een derde, die dagelijks door aller lei commentaren als' „de toekomstige" wordt gequalificeerd, al hun aanhangers hebben verloren? EGB. TER WHEEME. nog een britse trein opgehouden. Nadat, zoals eerder gemeld, Vrijdag avond j.1. een Britse trein door de Sowjet-Russen bij de grens van hun zone was opgehouden, is gisternacht opnieuw een Britse militaire trein, die u't Berlijn naar de Britse zone ging. bij de zonegrens door de Sowjet-Rus- sische autoriteiten vastgehouden. Door: HILLEGONDA VAN REENEN HOOFDSTUK X. Dolly kwam thuis met de hoge taart in haar doos van wit bordpapier, dichtgebonden door de vrouw van de banketbakker met een zilveren lint, dat geluk brengen moest. „Hij heeft onze taart gebakken, toen wij trouwden", zei de vrouw van de banketbakker, op haar man wijzend, die slechts node van zijn meesterstuk scheen te kunnen scheiden „maar ik verzeker u, dat zij niet mooier was dan deze." De morsige straat was een heerlijke plaats om vandaag naar huis terug te keren. Linda zat voor haar raam op de derde verdieping om te zien wat er te zien viel, en zij zag de gelukkige aan staande bruid, schrijdend als een ko ningin', glimlachte, boog, zich naar bui ten en riep: „He, Dolly, wat heb je daar?" En Dolly lachte en straalde en riep terug „Ja, als je dat eens wist!" Mrs. Gladstone loodste haar jongste spruit naar de wereld der straten de zuigeling, in haar wagen, gemaakt van een zeepkist op oude wielen, de baby in de enige soort wa gen, waarin de buurt haar kinderen rondreed. Toen het kindje Dolly zag, begon het op en neer te springen ln ac kist, waaraan zij met een touw vastgebonden was strekte haar armpjes uit en maakte kirrende ge luidjes. Mrs. Gladstone zei, toen zij langs kwam: „Als mijn man en ik vanavond iets voor je kunnen" doen,- Dolly, heb je het maar voor het zeggen". Mensen passeerden Dolly als vage gestalten in een droom. Zij zag niet, dat William Drake in een deuropening staan bleef om haar naar binnen te zien gaan. Hij stond met zijn ronde, zwarte hoed tegen zijn borst gedrukt als een huldebetuiging maar zij zag het niet en ging naar binnen. Hij zou niets an ders dan de zoveelste vage schim ge weest ^ijn in de gouden droomwereld waarin zij bewoog. Zingend liep zij naar boven, onver schillig voor wie het hoorde, onver schillig voor een mogelijke Carrol, die haar met Hartstochtelijke woorden ver schrikken zou. Hij koesterde geen wrok tegen haar voor zijn onfortuin lijke ontmoetingen met William Dra- ka an Frank Nawton. Da ontmoetin gen waren niet beledigend voor hem geweest; hij kon niet beledigd wor den, noch door een weigering, noch door een aframmeling. Het maakte zijn verlangen naar de slanke Dolly Gray met haar weelde van donker bruin haar nog slechts groter. Hij was inderdaad thuis, die avond, het was bijna zeven uur en rukte zijn deur open toen hij haar hoorde zin gen en stond in de broek van zijn smoking en zijn smokingbemd op de drempel, met een groezelige handdoek zijn handen afdrogetid, geurend naar sterk geparfumeerde zeep, zoals zij hem zo dikwijls had zien doen. „Zo, Dolly! Morgen ga je trouwen, hè? Kom even binnen en vertel me er wat van. Dat kan toch geen kwaad? Ik bén werkelijk een brave kerel. Wij c'oen de deur op slot en drinken een glas port. Ik heb een fijne fles. Je man behoeft het nooit te weten". Zij liep langs hem heen, hield niet eens op met zingen. Maar dit hinder de hem niet; het prikkelde hem. Hij hield van hooghartige, trotse meisjes. Een belediging van haar was niets an ders dan het aperitif voor het feest, waarvan hij nog altijd overtuigd was dat het komen zou. Want was hij niet de welvarendste jongen uit de buurt, met een flinke ruim* kamer voor zich alleen, avond kleding en een ring aan zijn vinger als hij met een meisje uitging? „Als je je zo haast omdat je denkt, dat hij thuis is, vergis je je. Hij is net weggegaan". Maar zingend zette zij baar tocht langs de steile trap voort. Beneden haar wierp Carrol zijn deur dicht, zo hard mogelijk lachend, opdat zij het horen zou. Het kon haar zelfs niet schelen, dat Frank uit was. Zij was er zelfs blij om. Hij mocht niet terugkomen voor dat de taart uitgepakt was en op de tafel stond. De aanblik van de taart was het voornaamste deel van de verrassing. Als zij langs haar neus weg zeggen zcu: „Ik heb voor morgen een taart gekocht", zou dat lang niet hetzelfde ziin. „Nee, nee. De taart moest voor zich zelf spreken. Zij trad haar kamer binnen, die in een vroege Aprilschemering lag. En zij zag haar blinkend en ordelijk, rustig en vredig: haar tehuis. Zij had haar altijd voor indringers weten te bewaren, behalve voor één, de beste. Zij had haar heiligdom we ten te bewaren. Op de tafel stond de mand met ap pels. Geachte Redactie: In uw blad van heden, kwam het bericht voor betreffende de geëxecu teerde Jodenverraadster Ans van Dijk, die, zoals u het van de Maas bode vernam, als katholiek stierf. In het bericht kwam een enormiteit voor Waarop wel even gewezen mag worden. Ik lees n.1., dat zij, na Doop en H. Communie, enige uren voor de exe cutie de sacramenten der stervenden ontving. Wanneer u de Maasbode woordelijk geciteerd heeft, dan mag de redactie van dat blad er he catechismusboek nog wel eens op naslaan, om aan de weet te komen, dat het laatste sacra ment, het H. Oliesel, niet aan een ter dood veroordeelde vóór ^e executie mag worden toegediend. Men moet in sterfgevaar zijn door een ziekte of ongeval wil men geldig het H. Oliesel kunnen ontvan gen. Met dank voor de plaatsing, G. T. STAVENUITER. reuzenvliegdekschepen voor de amerikaanse marine? De militaire correspondent van de „New York Times" bericht uit Wash ington, dat de Amerikaanse marine de aanbouw overweegt van reusachtige vliegdekschepen met een waterver plaatsing van 60 tot 80 duizend ton, die in staat zouden zijn bommenwerpers van 22 tot 50 ton met grote actieradius tt lanceren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3