Variété 1W. Grife Radiösierrei Stad en Omgeving. Jan's Jolige Journaal Bartje, meester Corporaa! en Yvel Dlawnurg op het matje BAL NA tot 3 uur Bestuursleden der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Feestavonden Werfsportvereniging WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Jaarvergadering boksclub „De Ring" „Winnubst'' concerteert Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers Bridge-nieuws QXa. VCwljCLk. Winkel won overtuigend van H.D.C. 3 Rond de Helderse literatuur Jan's Jolige Journaal Helder «gaat feesten N.C.R.V.-filmayond Lj U X j ij Nogmaals: de M.V.Z.-avond Feestavond „F.A.C." - Voor de NIWIN Den Burg. In de Zaterdag gehouden oprich- itngsvergadering van bovengenoemde partij waarvan wij gisteren mel ding maakten werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd mr, U. D. Stikker. In het hoofdbestuur werden o.a. be noemd burgemeester Ritmeester van Den Helder en de heer F. F. Hols- muller te Alkmaar. Maandagavond opende de Directeur der Rijkswerf, de hoofdofficier MSD der le klasse S. G. Barendregt, de eer rte feestavond die geheel georgani seerd en verzorgd werd door het werf' personeel. Dit verheugende resultaat kon worden bereikt door de volhar dendheid van het bestuur der Werf sportvereniging. In het bijzonder richt te spreker zich tot de voorzitter, de heer Selier, die het leeuwenaandeel had in de organisatie van deze drie ontspanningsavonden. En zelfs bij deze opening gaf de heer Selier opnieuw blijk van zijn activiteit toen hij zonder veel omhaal van woorden aan kolonel Barendregt de somma van 1250.— overhandigde, welk bedrag door het personeel was bijeengebracht ten bate van het nog' jeugdige Fonds tot steun van Hulpbehoevende werklieden. Met een warm applaus werd dit succes be loond. Na deze inleiding was het de beurt aan de artisten cm van hun bekwaam heid blijk te geven. We'kunnen over het gebodene slechts onze waardering uitspreken, want een goed en rijk ge varieerd programma werd ten tonele gebracht. Als eerste traden op de Werf - melodisten onder leiding van de heer Dierendonck, een uitstekend amateurs- orkest dat waarlijk niet voor een be roepsgezelschap behoeft onder te doen. Vooral het optreden van de Kalua's, een gedeeltelijke omwerking van de Werfmelodisten, met Alwine Meijer als vocaliste, was bijzonder goed, terwijl de verlichting het effect nog verhoogde. En „Euterpe" het kort geleden opge richte dubbel-mannenkwartet onder leiding van de heer D. Ploeg, verraste ons ten zeerste met een mooi repertoi re, waarvan wij speciaal willen noe men „Der Apotheker" van G. Kahnt en het „Avondliedje" van Diikstra. Kokini toonde zich een vaardig imitator van Klein Artis-geluiden, terwijl Mr. Jack Bonso les gaf in het jongleren, waarbij hij niet schroomde een bloementafeltje op zijn neus te laten balanceren. En deze hokus pokus werd ten top gedre ven door het optreden van de gooche lende Joe Burton, die een sigaret vond waar hij een zakdoekje had neergelegd en een dozijn vingerhoeden uit zijn oren, neus en mond vandaan wist te peuteren. En nu we het toch over goo chelen hebben, mogen wij zeker niet vergeten de bonte whiskyproducenten uit het schetsje „De fijnproevers", op gevoerd door De Wona's. Mr. Mulreta, de Zondagse naam van de heer Ramler, zong enige liederen, evenals Mr. Kosti, die de première zong van het nieuwe „Werfsportlied". De brenger van de populaire accordeonliedjes was de heer Smit en de heer J. Reekers bespeelde de piano. Het acrobatengroepje Fokra bo's vertoonde enige staaltjes van krachi en lenigheid, waarvoor de 16- jarige J. Boon zeker een pluimpje ver dient Het laatste nummer van het pro gramma was een „Tableau", een sym boliek van kracht en lenigheid. J. A. Sevink bleek zowel een uitste kend conferencier als declamator te zijn, onder het motto: „U wordt be dankt, heren". Aan het einde van het repertoire, dat naar onze smaak te veel overladen was, zorgden „The Musical Ramblers" on der leiding van Jaap Kwak weer voor een gezellig bal. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Dinsdag 27 Jan.. Alchi- ba, Rotterdam-Porto Alegre, pass. 26 Jan. St. Vincent k. v. Alhena, 24 Jan. van Montevideo naar Santos. Alphacca, pass. 27 Jan. v.m. Vlissingen en wordt 27 Jan. ca. 17 uur van Mon tevideo te Rotterdam verw. Amstel- kerk, Amsterdam-West Afrika, wordt 29 Jan. te Dakar verw." Borneo, Am- sterdam-New York, 26 Jan te Newport News. Boschfontein, 26 Jan. van Mombassa n. Tanga. Delftdijk, 26 Jan. van San Francisco n. Vancouver. Duivendijk, Rotterdam-Vancouver, 16 Jan. v. Cristobal. Japara, 23 Jan. van Manilla te Los Angelos. Java, Amsterdam-Batavia, pass. 25 Jan. Vlis singen (uitgaand). Joh. de Wit, Am- sterdam-Java, pass. 26 Jan. Kaap St. Vincent. Limburg, 24 Jan. van San Francisco n. Ned.-Indië. Loenerkerk, Rotterdam-Calcutta, 26 Jan. te Genua. Lombok, Calcutta-Los Angelos, 25 Jan. te Manilla. Maasland, Amster- cJam-Buenos Aires. 28 Jan. te Santos. Mapia, Colombo-Amsterdam. 26 Jan. te Suez. Meliskerk. Amsterdam-West- Afrika, 27 Jan te Bordeaux. Prins Willem van Oranje. Antwerpen-Mex- andrië. 26 Jan. van Algiers. Rijn land, 25 Jan. v. Bahia n. Macaio. Salatiga. West-Afrika-Amsterdam, p**s. 27 Jan. Vlissingen n Antwerpen. Ta- lisse, 26 Jan. v. Vera Cruz n. Jucaro en Nederland. UtrecM, 27 Jan. v. Los Angelos te Trinidad. Van Heutsz, 25 Jan. van Hongkong n. Singapore. Zuiderkruis, 24 Jan. v. Batavia n. Rot terdam. De boksclub „De Ring" heeft Maan dagavond haar eerste jaarvergadering gehouden in Lunchroom de Boer. Om streeks kwart over acht opende voorzit ter Weissenborn'de vergadering. Zoals gebruikelijk werd begonnen met de notulen, waarna de secretaris, de heer Klos, het jaarverslag voorlas. Het is een jaar geweest van inspan nende arbeid, waardoor de vereniging thans een hoogte bereikt heeft, die voor een boksvereniging al$ een unicum kan worden beschouwd. Spreker betuigde zi.in dank aan verschillende leden, die tot het bereiken van dit resultaat heb- Iben bijgedragen, in het bijzonder in structeur Van der Heyden, onder wiens uitstekende leiding flinke boksers ge kweekt zijn. Ook is de vereniging dr. Van der Most veel dank verschuldigd voor zijn werk als ringarts. Tenslotte werd nog dank gebracht aan de heer Augusteijn voor de vele goede dien sten. Laatstgenoemde twee heren wer den op voorstel van het bestuur tot ere-leden benoemd. Hierna was de beurt aan de heer Hokke voor de lezing van zijn finan cieel verslag. Daaruit bleek, dat „de Ring" met grote uitgaven te kampen heeft gehad. Toch is de vereniging thans zover, dat zij vrij van schuld is en zelfs een kassaldo heeft van f 500. Bij de daarna volgende bestuursver kiezing werden de beide aftredende be stuursleden herkozen. 'De eerstvolgende wedstrijd zal op 7 Februari a.s. gehouden worden tegen „De Amateurs" uit Rotterdam. Voorts heeft „De Ring" een uitnodiging ont vangen om op 17 Februari naar Leeu warden te komen. Na de rondvraag werd de vergade' ring door de voorzitter gesloten. De harmoniekapel „Winnubst" geeft onder leiding van de heer H. B. Schen kels op Dinsdag 3 en Woensdag 4 Fe bruari a.s. in Casino een concert voor donateurs en genodigden, 't Program ma vermeldt o.m. de ouverture „Iphy- genia in Aulis" van Von Glück; het „Ballet d' Isoline" van Messager, „Tschaikowsky-herinneringen" van Meijns en Alford's marsenfantasie „Co- lonel Bogey en parade". Na de pauze wordt door enkele dames en heren to nelisten een klucht opgevoerd. Men neme er nota van dat het concert om half acht begint. Tijdens de muziek wordt geen toegang verleend. In de hal van de Tivoli-bioscoop is een grote zeemijn geplaatst met een heel ander doel dan waarvoor dit moordtuig oorspronkelijk werd gefa briceerd. Deze mijn doet namelijk dienst als collectebus voor de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. De na tuurkundige inhoud, van deze collecte bus is heel groot. Moge ook de finan ciële inhoud straks navenant zijn. Het geld komt ten goede aan de oorlogs invaliden en de nabestaanden van hen, die in de strijd ter zee, te land of in de lucht zijn gesneuveld. De grote strijd tussen de beide Hel- derse rivalen, de HBC 1945 en de VBC, is gestreden, en dat het geweldig ge spannen heeft bewijzen de uitslagen. Elke club won 2 wedstrijden, verloor er 2 en speelde er 1 gelijk. De uitslagen luiden: HBC 1945 I —VBC II 40 HBC 1945 II —VBC I 29—64 HBC 1945 III—VBC III 64—39 HBC 1945 IV—VBC V 67—22 HBC 1945 V —VBC IV 22—55 De stand luidt als volgt: le klasse A VBC II 6 3 3 0 9 98 RKBC Schagen I 6 3 2 1 8 133 Wieringen I 5 3 1 1 7 43 HBC 1945 I 7 -2 2 3 6 12 Schagen II 6 0 0 0 0 —290 le klasse B VBC I 6 6 0 0 12 +169 HBC 1945 II 7 3 0 4 0 21 Wieringen II 5 2 0 3 4 17 Schagen I 6 2 0 4 4 45 RKBC Schagen II 6 2 0 4 4 96 2e klassee A Schagen IV 6 4 0 2 8 31 HBC 1945 III 7 3 1 3 7 13 VBC III 6 3 1 2 7 59 Wieringen V 5 3 0 2 6 16 RKBC Schagen III 6 0 2 4 2 88 2e klasse B Wieringen IV 4 2 2 0 6 58 Schagen III 4 2 1 1 5 39 HBC 1945 IV 5 2 I 2 5 29 VBC V 5 0 2 3 2 —124 2e klasse C VBC IV 5 4 1 0 9 117 Wieringen III 4 3 0 1 6 47 Schagen V 4 0 2 2 2 46 HBC 1945 V 5 0 1 4 1 —115 Het eerste kampioensteam is dus be- kend. Het is het eerste viertal van VBC, dat met zes gewonnen wedstrij den doof de concurrenten niet meer in te halen is. Proficiat VBC! in DE ROSKAM, Tel. 2862, op Zondag 1 Februari a.s., om 8 uur. Medewerkenden KEES PRUIS, Mr. DOODLE, droogkomiek. SWIPS, de oerkomische snel tekenaar. DE 2 ROSSINI'S en FLORIDA Europa's onovertroffen accor deonshow, zang en dans. Zo juist terug van hun succesvolle tour nee door Indonesië. CLEM CLEMENTS neemt U bij de neus. YANK en Co. laten U brullen. Toegangsprijs 2.bel. inbegrepen. Plaats bespreken en kaartverkoop op Vrijdag en Zaterdag aan de zaal van 40 tot 12 uur. De laatste clubcompetitie-wedstrijd van H.D.C. heeft plaats gehad en wel tussen H.D.C. 3 en Winkel 1. Slechts bij een falen van Schagen 1, dat in deze afdeling de leiding neefl, had één der beide tientallen nog een kans op de bovenste plaats, maar II.D.C. heeft deze kans niet gebruikt en verloor tegen het sterke Winkel met overtuigende cijfers. De afgebro ken partij is minstens remise voor H.D.C. De uitslagen waren: F. Post (inv.)C. Amels 02 A. B. v. OoyenJb. v. da Welle afg. L. SimonseJ. Helder 11 P. VerkerkF. Mantel 02 P. Arends—-C. Lodder 02 A. v. VeenH. Bregman 02 A. v. d. SlootC. Hartog 02 A. B. v. OoyenJb. v. d. Welle afg. P. OostB. -van Dijk 20 H Kraan (inv.)J. v. d. Molen 20 5—13 Nu de clubcompetitie geëindigd is, even een kleine nabeschouwing, waarbij blijkt, dat H.D.C. dit jaar met haar 3 gepromoveerde tientallen in de hogere afdelingen een goed figuur heeft geslagen. Immers, het le tiental bezette in de Hoofdklasse de 7e plaats, het 2e tiental in de le klas de 2e plaats en het 3e tiental in de 2e klas de 3e plaats. Een resultaat, waarmede wij 2 jaar. na de bevrijding ruimschoots tevreden mogen zqn. Er staan echter nog verschillende belangrijke ontmoetingen te wachten, o.a. de nederlaagwedstrijd tegen G.S. te Bovenkarspel, en de jaarlijkse bekerwedstrijden tegen Texel en Damlust in Zuid-Scharwoude. Aangezien de 4e klas van H.D.C. momenteel uitgespeeld is, bestaat de mogelijkheid, dat een beperkt aantal nieuwe leden kan toetreden voor de nieuwe indeling in deze klas. De aan melding kan geschieden op de speel avond, Donderdags, in het clublokaal Hoogstraat 65. Aan het slot van mjjn vorig artikel stelde ik, dat de allerbe langrijkste inspiratiebron voor Helderse literatuur wel het werk en het karakter is van onze blau we ridders. Onze mensenredders, wier woonwijk door de mofse be zetter zo ruw is verwoest. Maar zo zult ge me tegenwer pen het is toch niet zo, dat er spe ciaal een uitgesproken volkskarakter moet bestaan of dat er wereldschok kende gebeurtenissen moeten plaats vinden, wil er een boek geschreven kunnen worden? En dan kunt ge vol komen gelijk hebben. U zult willen wijzen opoch, noemt U bijvoor beeld Sil de Strandjutter, Bartje, Hilde. Maar U zult het met mij eens zijn, dat in deze personen een karakter wordt vastgelegd, dat niet alleen aan die ene persoon toebehoort, maar representatief is voor een groot aan tal. Er zijn wel honderd, wel duizend Bartjes! Ge zult dus naar andere voorbeelden moeten zoeken. Bijv. Ciske de Rat. Het gegeven is dood- simpel, in enkele regels samen te vat ten. Waarom is het dan een boeiend boek geworden? Omdat de schrijver talent heeft! Kapstok en redders. En nu kunnen we komen tot de onderscheiding tussen schrijverscapi- citeiten en onderwerp. Allicht zullen enkele lezers omtrent mijn-vorig arti kel hebben opgemerkt, dat ik een kapstok zocht. Zonder te verantwoor den motivering redeneerde ik als het ware naar de boeken over die Hel derse zeeridders toe. En hier is dan de nadere motivering. Zonder er direct de juiste formulering aan te geven zocht ik naar een bron van inspiratie, die geografisch bepaald was. En als zodanig kan dan alleen de volksgroep van Dorus Rijkers en de zijnen gelden. Dat is een groep, die vroeg of laat een schrijver zal grijpen. Het kan haast niet anders of te eniger tijd zal een auteur in een kennismaking met zo'n volkje inspiratie vinden. Dat type zal hem boeien en tot het produceren van een werk aansporen. Kleine gebeurens Naast het onderwerp staat dan des schrijvers talent. Dat laatste als ver zamelwoord voor: kunnen waarnemen, fantaseren, aanvoelen, uitdrukking geven, of met één ander woord: kun nen scheppen. Schrijvers, die dat kun nen, zullen overal hun onderwerpen weten te vinden. Heus, gelooft U mij, zij hebben van de hun omringende we reld niet zo heel veel nodig. Hoe vaak is niet een simpel gebeuren of een enkele persoon de aanleiding geweest tot een meesterwerk? Wij lazen dezer dagen in het week blad Vrije Katheder een artikeltje van Annie RomeinVerschoor. .Leest U hier volgende alinea: als ik U vertelde van Meester Corporaal, die ons zang les gaf, klein ongeduldig manne tje, met een paar ogen als harde stuivers, die ons met zijn mooie bariton voorzong: Hoe zee, ik ben vlug en flink ter been in een klas, waar één kind dage lijks met een karretje werd bin nengereden en één met de rinke lende stap van een ombeugeld been over de drempel hipte". Zijn deze enkele regels van deze be gaafde vrouw (wist U, dat zjj haar jonge jaren doorbracht in Den Helder, waarvan ze de Fröbelschool op de Laan nog verfoeit, omdat de juf frouw haar mèt snotneus en zónder zakdoek op de bank zette) niet vol doende om een achtergrond te doen opgaan voor een voortreffelijke roman, mits de auteur voortreffelijke capaci teiten heeft? Resultaten. Bezien wij tegen deze achtergrond, dat wat er verschenen is. Of beter, laat ik uw aandacht vestigen op enkele werken en werkjes, waarmede ik dan een verwijt van onvolledigheid bfl voorbaat opvang. Geschiedenis. De geschiedenis van Den Helder valt eigenlijk buiten dit gebied. Toch een enkele opmerking daarover. Boeken daarover zfln al oud: 1847 het werk van Van Dam, 1875 dat van Dekker en een paar tot een boekje gebundelde artikelen in de Helderse Crt. (ver-' schenen in 1927) is de hele oogst van 2 eeuwen! En al moge er dan geen voldoende economische aanleiding zijn tot het opnieuw bewerken en uitgeven van een historie van Noord-Hollands- Noordpunt, de geschiedenis van Huis duinen lijkt mij voorhands nog altijd een aantrekkelijk onderwerp voor een boeiend boek! Een uitzonderlijke plaats in de lite ratuur neemt de historische novelle in. In 1933 schreef W. F. la Lau: „Helden der Zee", een novelle, zich in 1824 afspelend. Doel was niet uiting te geven aan de zucht tot schrijven, zegt la Lau, maar het Dorus Rijkers fonds te steunen. Maar het is een tot voldoening stemmend pennevruchtje geworden, dat drie drukken beleefde! Dorus in de Tweede Kamer. Dorus Rijkers-literatuur daar komt bij Levy Grunwald (of om gekeerd: Yvel Dlawnurg). Beoordelen we Grunwald als strijder voor betere financiële situaties onder de Blauwe Ridders, dan komt hem grote lof toe. Zijn hart "klopt warm voor deze be hoeftige mensen en het leidde hem tot aanpakken. Zo gezien hindert het ook niet, dat enkele van zyn boekskes literair niet het hoogste peil bereik ten. Koning Dorus' entrée in de Twee de Kamerleest U dat droombeeld- verhaal nog eens na, als U het nog in uw boekenkast heeft staan„De Mosselenslokker", een aantal leuke verhaaltjes. Wat moet ik zeggen van Grunwalds beschrijving van zijn ont moeting met de Duitse Kroonprins? Laat ik zeggen: ik betwijfel de litte raire verdienste, zoals ik ook betwij fel of zijn toekomstdroom 1952 logisch wel goed doorwrocht is. Onze marine: A. Chambon. Het Marine-leven! Den Helder, Vlis singen, Rotterdam, Oost en West. Maar slechts één Instituut: Willems oord sedert jaren en decennia. Is het wonder, dat in 1929 een boek ver scheen: Nieuwediep en Instituut? On der het pseudoniem Q X geeft Pieter Muller een serie verhalen over het leven der Jonkers. Vlotte pen, vrolijke taferelen. En natuurlijk moeten we hier noemen Albert Chambon, onder welk pseudoniem A. W. P. Angenent een serie boeken schreef, volkomen beant woordend aan het doel van het comité „Onze Marine": het besef levendig te houden, dat een goede marine een kostbaar bezit is. Wie heeft gehoon* Onze tekenaar Jan Homan leest de krant met argus-ogen, zoals wij trouwens van iedere abonné ver wachten. Bij hem zit de tekenstift echter los in de handen en iedere gebeurtenis, welke hem treft, wordt omgezet in een schets. Uit deze tekeningen zullen wij iedere week een greep doen en U het resultaat laten zien van zijn visie op berichten uit stad en streek. DE REDACTIE. De V.V. Helder viert op Vrijdag 6 Februari een intiem feest met leden en donateurs. Wanneer wij namen lezen als Eddy Canzony, Tony van Swol en Peter Tikos in het programma, dan kunnen wij de Helder-familie nu wel reeds een gezellige avond voorspellen. Deze prominente artisten zijn echter niet de enigen, die hun kunnen zullen demonstreren, want de groep bestaat uit 10 personen. Wel 'n bewijs dus dat men er naar heeft gestreefd weer iets goeds te brengen. Wij verwijzen nog even naar de ad vertentie in dit nummer, waarbij de le den en donateurs heden (Woensdag) en morgenavond de gelegenheid wordt ge- t :n twee plaatsen af te halen a 1.- per stuk. Dit kan geschieden bij de heer Wiersma, Keizerstraat, van 79 uur. Het ligt voor de hand dat de grote Helder-familie niet op één avond in Casino kan. Zij, die dus het eerst komen hebben de zekerheid dat zij op Vrijdag 6 Fe bruari bij de gelukkigen behoren. Voor de tweede groep zal een gelijke avond georganiseerd worden na de Paas dagen Vrijdagavond a.s. wordt in het evan gelisatiegebouw Palmstraat een propa- ganda-filmavond van de Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging gegeven. Om acht uur spreekt ds. M. Hamming het openingswoord, waarna o.m. enke le films zullen worden vertoond. Eén daarvan is de N.C.R;V.-film „In vol be drijf", opgenomen in de eigen studio. Het slotwoord zal worden gesproken door majoor H. Hordijk van het Leger des Heils. van z(jn: „Vandersteng"-serie? Heeft U ze nooit gelezen? Besteedt er dan eens een Zondag aan! Kostelijk zijn de marine-schetsen, waarvan in 1945 de vierde druk verscheen. Angenent is een schrijver met ta lent, die niet stil is blijven staan bij zijn geslaagde creatie van de matroos le klas Vandersteng. Van zijn hand verschenen o.m. boeken over Tromp, De Ruyter, de K XVIII etc., die het lezen alleszins waard zijn. Kortom een auteur, die in deze rij ten volle en met ere zijn plaats verdient! Namen en titels. Kent U de boeken van Klaas Sme- lik? Zijn trilogie: „En altijd roept de zee", „Storm over Oceanen" en „Een vloot wordt een volk". Leesbare, al leszins leesbare producten van een schrijver, die bewezen heeft te kun nen schrijven. Misschien heeft U gedacht: hij stapt van Dorus Rijkers af zonder het aar dige boek van Adema te hebben ge noemd. Inderdaad. Maar vergat ik de Alkmaarse auteur niet een beetje op zettelijk? Maar in de Leeszaal is dat boek nooit thuisEn U heeft ge lijk als U zegt, dat het dan dus wel een goed en gevraagd boek moet zijn. En dan: Jan Mens. U neemt me wel niet kwalijk, dat ik U er op wijs, dat er nog een Jan Mens is. Ik bedoel met de laatste de typograaf, die zulke aardige gedichtjes in onze kolommen schreef en met eerstgenoemde mens- Mens de auteur van de brieven aan Comelius en van de vacantie-verhalen op Huisduinen, die ook in onze cou rant stonden. Meer bekend zijn zijn „Koen", „Dde Gouden Real" e.a. Weinigen zullen misschien weten, dat ook mevrouw J. P. Zoomersi Vermeer jarenlang hier woonde. Haar boeken, (zoals bijv. „Het boek van Koosje") worden nog veel gelezen, hoewel ze wat rauw van expressie zijn. Van Dorus Rijkers naar Coen Bot. U zag natuurlijk ook het'nieuwe boek „Van schipbreukeling tot redder". Het zijn de mémoires van de schipper van de „Dorus Rijkers". Een boek over redders en reddingen met een moderne motorboot met radio en andere uit vindingen, ook een boek met een stuk ellende van Duits fabrikaat. En danik wilde U nog een naam noemen, maar laat ik dat bewaren tot een volgende (en tevens laatste) be schouwing. HENK DB JUTTER. De' prijzen van de verloting, die ten bate van de vereniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering" werd gehouden, zijn gevallen op de volgende nummers: 5363 (hoofdprijs), 3218, 4082, 4283, 4077, 5271, 3323, 3324, 2709, 1903, 898, 1983, 1599, 1638, 4301, 4207, 4172, 2026, 3544, 2182, 218, 449, 3642, 1531, 3059, 971, 4822, 1602, 171, 3497, 3711. 5994. 675, 5140, 3060, 5193, 4639, 4663, 4831. 4756, 3937, 1784, 4422, 223, 1397 5397, 1601. De trekking werd gehouden óp de feestavond ter ge legenheid van het jubileum van Klaas Veenstra. In ons verslag over deze avond ver zuimden wij te vermelden, dat de pen ningmeester van „M.V.Z." verblijd was met de prachtige som van 600, dank zij de bemiddeling van dr. J. Buiskool, president van het Hof van Justitie te Suriname en voorzitter van de Suri naamse delegatie op de Rijksconferen tie te Den Haag. Dr. Buiskool heeft te Paramaribo een schilderstuk van de heer Jaarsma, voorstellende de stran ding van de „Lilian", ten bate van de Helderse Blauwe Zeeridders te gelde gemaakt, met genoemd mooi resultaat. Het spreekt vanzelf dat het bestuur voor dez.e geste zeer erkentelijk is. Van de directie der plaatselijke bios copen heeft het bestuur van „M.V.Z." voor alle leden en hun vrouwen, en ook voor de weduwen van oud-redders, een gratis toegangskaart voor Tivoli of De Witte gekregen, te besteden op een wil lekeurige avond. Laakbare houding van het publiek. En nu we het toch over de „M.V.Z."- avond hebben, moet ons een opmerking van het hart. Indertijd schreven we on der het hoofd „Een splintertje" iets over het reserveren van plaatsen voor genodigden, waarbij we in het bizon der spraken over de plaatsen voor de pers. Thans heeft de pers geen- klach ten over de haar toegewezen plaatsen, maar wel over de wijze waarop werd omgesprongen met de zetels die voor mr. dr. Buiskool en zijn gezelschap wa ren gereserveerd. Toen deze vier ge nodigden arriveerden, bleken namelijk alle gereserveerde plaatsen (er waren zelfs negen plaatsen in reserve geno men) te zijn bezet door mensen, die daarop geen recht hadden. Toen hun daarop gewezen werd, betoonden zij zich niet zo beleefd om elders een plaatsje te zoeken. Het gevolg was, dat de heer en mevrouw Buiskool (die hun vertrek naar Den Haag speciaal had den uitgesteld om de avond bij te wo nen) het maar beter oordeelden om te vertrekken. Wie hier dg schoen past, trekke haar aan. Voor de leden van de dames-gym nastiekvereniging „F.A.C." werd Zater dagavond in de zaal van Dansschool Siebeling een feestavond georganiseerd, waarop een show werd gegeven op het gebied van zang, dans, ballet en confe rence. Het gebodene was werkelijk zeer de moeite waard. De jeugdband ver zorgde keurig de muzikale begeleiding. De dames maakten een goede beurt met hun clublied, „Op een woonschuit wil ik leven" en „Meisje tabe". Het hoogte punt van de avond was het Hawaii-bal- let, ingestudeerd onder leiding van de heer J. Dekker. De zelfvervaardigde costuums kwamen, ondanks de iets te zwakke kleurlichten, prachtig tot hun recht. De rest van het programma om vatte verschillende aardige schetsen en er kwam zelfs een Abessijnse volksdans in voor, waarbij het publiek mocht mee doen. Om drie uur in de nacht werd deze alleszins geslaagde soirée-show ge sloten. Op de feestavond van de buurtver eniging VlamingstraatMolenstraat werd een collecte gehouden ten bate van de NIWIN. De opbrengst daarvan was f 27,15, welk bedrag aan de pen ningmeester van het comité, de heer J. F. van Wijngaarden, Koningstraat 7, is afgedragen. VERGUNNING GEWEIGERD. De minister van Economische Za ken heeft aan de heer S. Rijk, Wes- terweg 10 te Den Burg, vergunning geweigerd tot het vestigen van een onderneming, bestemd of mede stemd voor de uitoefening van metselbedrijf. B. be- ee» EN W. VERLEENDEN VERGUNNING. Door B. en W. werd aan P. Former vergunning verleend tot de bouw van een veestalling nabij de Waal, terwijl aan W. Boon en aan M. C. de Gorter vergunning werd. verleend tot het bovwen van een woonhuis, respectie velijk nabij Oosterend en te Den Burg. Een en ander echter behoudens goedkeuring van de Wederopbouw.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2