Orkest Jack Coomans Thee DUC SCHUURPOEDER Volksuniversiteit een belangrijk instituut DE ROSKAM" weer SPAART ZEEP EN SCHUIMT Vergunningen voor de Zeevisserij Stad en OMUf^oing Het ontwaken van de Europese mens Slaapt Den Helder in nrohe!rt tvTai88ance' Wan«eer men probeert zich als groep te handhaven, m n Niwin-attracties op ZATERDAG 31 JANUARI, Helderse Tennis Club Koninklijk goedgekeurd WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? De „Walcheren" boven de stad Schade Enquête Commissie wordt opgeheven Projectiel gevonden „Fort Erfprins" wordt ontruimd Diefstallen Hr. Ms. „Vulkaan'' naar Nieuwediep Goede start van het N.K.J.B.-werk Biljarten Persoonlijke kampioenschappen en Predikbeurten Nieuws van de r;J Helderse Sportraad Leger des Heils-nieuws Commandant Hr. Ms. „Korienaer" Volledige lijst Johan van Oldenbarnevelt'' 'o Erdal-productdus goedf jMgezondm Een vraag naar ware kunst In de laatste lezing, die dr. S. T' yf!.Praa* heeft gehouden voor de Helderse Volksuniversiteit over „Het ontwaken van de Europese mens vroeg hy vooral de aan dacht voor de geestelijke cultuur van de mens. Hy bouwde daarby voort op hetgeen hy in de beide voorgaande lezingen had behan deld. In de 18e eeuw erkent men de men- selgke waardigheid en het recht, dat hij heeft op geluk. Het is de erken ning van een geplaatst-zijn. Rous- seau, tijdgenoot der romantici, ver trouwt op het gevoel, gezien als een sfeer Van stemmingen. Robespierre geeft een definitie vap de vrijheid en nog een typische tijdsgedachte dat is dan een vrjjheid die begrensd, is omdat zy anderen niet in gevaar mag brengen. Daarnaast moet echter alle begaafdheid ontplooid worden, met de natuur als achtergrond. De Middel eeuwse mens reageerde geheel anders by technische revoluties dan de 18e eeuwer doet. Bij de één overheerste 'n ,lZoe\ vfn °yergave, van afhanke lijkheid, de ander komt in opstand te- wh0!1.!?* die hi;i niet heer sen kan. Hij legt er zich bij neer, maar wil er niettemin vandaan vluchten. Deze typische tweeslachtigheid is één der eigenschappen van de Europese mens gebleven. Wy zien dit bijvoorbeeld bh' de mannen der wetenschap, die daardoor tot specialisatie zyn gekomen, Tegen over deze maatschappelijke noodlots gedachte stellen Marx e.a. hun aaneen sluiting tot groepen. De geschiedenis bepaalt de mens. By Nietzsche is het J w v «Igcht. Men verdiept zich m het onbewuste zielsverlangen, maar tot slaaf van iets an- de». Het denken ia daarby een bege leidingsverschijnsel geworden. Men weet geen weg meer en toch wordt men voortgedreven, ïndividu en samenleving. De geschiedenis van Europa is die van cultuurvorming en zelfwetgeving en de eewte phase daarin is die van ®®rfde'l|k, dement en een eigen wet- teiykheid, de tweede phase dat auto nome onbewuste krachten tegen de bewustheid in opstand komen. Ook in de godsdienst als geopenbaarde waar- 18 er een autonoom besef. In de Middeleeuwse godsdienst onttrok men zich niet, en zy die dit wel deden plaatsten zich buiten de samenleving. Sinds de renaissance en ook tijdens de hervorming gaat de persooniyke overtuiging een belangryker rol spe- begrip „vryheid" heeft in de Middeleeuwen met de typische groeps- ♦«i e6n andere betekenis dan Ht,AZld"le°' dat er van een indivi duele vryheid weinig meer overblyft Het wordt een vryheid in gebonden- ontplooiing van het individu wordt bedreigd door krachten, die hy zelf ontketend heeft. Hij kan ze vooral op het terrein van de techniek - met meer beheersen, hy weet er Kï™* ,meer mee- De techniek schrydt steeds verder en de mens ont dekt ten slotte de atoombom Het probleem van de menseiyke vryheid wordt in onze dagen steeds meer urgent en drukkend. Steeds meer mensen krijgen een eigen verantwoordeiykheid, maar men kan helaas die verantwoorde- ïykheid niet aan. Zullen wy de vernietigende krachten overwon nen hebben, alvorens die krachten ons hebben overwonnen Met een toepasseik woord besloot dr. Van Praag zyn zeer interessante lezingen. De heer Nykamp, als voorzitter van de Volksuniversiteit, dankte de spr. voor hetgeen hy zijn hoorders jam mer genoeg te gering in aantal ge bracht had. Te weinig belangstelling. Wy zyn het met de woorden van de heer Nykamp ten volle eens. Wanneer de avonden van de Volksuniversiteit door zo weinig belangstellenden be zocht worden, dan is dat zeer zeker niet aan aard en inhoud der lezingen te wyten. Dan is dat men late deze gedachte eens goed tot zich doordrin gen te wyten aan een gebrek aan geesteiyke inhoud bij degenen, die eigenlyk op de Volksuniversiteitsavon den thuis hoorden. De Helderse bur-, gery heeft onder zich wel zovele „echte" semi- en pseudo-intellectuelen (de laatste zyn de ergste), dat derge- lyke belangwekkende avonden toch minstens honderd bezoekers moeten trekken. Voor Den Helder, dat immers pre tendeert een levende stad te zyn en dat een levende grote stad hoopt te worden, is de Volksuniveslteit een be langrijk Instituut. Het zou zeer te be treuren zyn wanneer deze culturele instelling door een gebrek aan belang stelling en wy bedoelen nu niet al leen belangstelling voor de Volks universiteit zelf, maar ook en vooral de belangstelling voor de zeer uitéén- lopende onderwerpen, die daar worden behandeld moest wegkwijnen. Zul len wy de vernietigende krachten over- wonneh hebben, alvorens die krachten ons hebben overwonnen? BalMasqué met speciale mede georganiseerd door Dansinstituut MO.UTON te 8 uur Toegangskaarten uitsluitend aan de zaal op vertoon van introductie 1.Deze introducties verkrijg baar aan de zaal en Instituut Mouton. Costuum niet verplicht, masker wel /I Laatste positie Ned. schepen, passa giers- en vrachtschepen, Donderdag 29 Januari: Aldabi 28 Jan. van R'dam naar Buenos Aires. Alhena 28 Jan. van Santos naar Rio de Janeiro. Congostroom 28 Jan. van Lagos naar Tacoradi. Grote Beer, 28 Jan. van Amsterdam naar Java. Indrapoera, vermoedelijk 28 Jan. van Soerabaja via Batavia naar Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, JavaAmsterdam, passeerde 28 Jan. Perim. Kerto- sone, BataviaR'dam, pass. 28 Jan. (7.30) Perim. Kota Agoeng, verm. 5 Febr. van Batavia naar Halif ax. Kota Baroe, JavaR'dam, 28 Jan. 14 uur van Aden. Kota Gede, 27 Jan. van Ma- kassar te Balik Papan. Loenerkerk, R'damCalcuttd, 28 Jan. van Genua. Modjokerto, verm. 3 Febr. van R'dam naar Batavia. Oranje, Amst.Ba tavia, 28 Jan. van Belawan naar Sin gapore, alwaar 29 Jan. verwacht. Waterman. R'dam-—Java, 28 Jan. van Algiers. Alamak 29 Jan. v. Karachi n. Bombay. Amstelkerk, 29-1 van Dakar n. Freetown. 'Arkeldijk, New Y k-Rotterdam, 28-1 17 uur te Ant- wc pen. Johan de Vitt, Amsterdam Batavia, 29-1 van Algiers. Kota In- ten, Java—Rotterdam, 29-1 10 uur .te Suez. Maaskerk, 28-1 van Monrovia te Freetown. Maasland, 28-1 van Santos naar Montevideo. Oranje, AmsterdamBatavia, 29-1 te Singapore Tabinta, AmsterdamJava, 28-1 van Suex. Gistermiddag tegen het aangaan van de werf werd veler aandacht ge trokken door een reusachtig vlieg tuig, dat „op verdachte wijze" boven de stad rondcirkelde. Het neuswiel en de beide grote landingswielen staken uitdagend naar beneden en ook de remklappen aan de vleugels waren uitgedraaid, zodat het scheen of de kist een noodlanding wilde maken. Aan de drie richtingsroeren en de vier motoren was het vliegtuig duidelijk te herkennen als een Constellation. Enige keren draaide de „Connie een ererondje boven de dorre vlakte van Oud Den Helder, alsof zij een zacht plekje zocht om zich neer te prikken, maar toen verdween ze bo ven het Marsdiep, langzaam, als lcpend op haar laatste benen, oftewel draaiend met haar faatste propel- lcrtje. Het was de PH-TAW „Walcheren", die haar basis Schiphol had verlaten voor het maken van een oefenvlucht. Voor nadere byzonderheden oven zo'n oefenvlucht mogen we herinneren aan het uitvoerige artikel in ons nummer van Zaterdag 24 dezer. De Schade Enquête Commissie te Den Helder zal met ingang van 1 April a.s. worden opgeheven. De afwikkeling der lopende zaken zal worden overgenomen door de Schade Enquête Commissie te Amsterdam. Kortgeleden is de Helderse Ten nisclub in het bezit gekomen van een belangryk document: het be sluit van de Koninkiyke goedkeu ring. Het is zelfs tot op zekere hoogte een historisch document, omdat het werd ondertekend door H. K. H. Prinses Juliana, als Re gentes van het Koninkryk der Ne derlanden de regeringstaak van Haar Moeder waarnemende. De on dertekening geschiedde te Londen, toen H. K. H. Prinses Juliana de huweiyksplechtigheid van Prinses Elizabeth bijwoonde. Met deze Koninklijke goedkeuring is één der wensen van de HTC ver vuld. Een andere wens drukt het be stuur en de circa honderd leden ech ter nog zwaar op het hart. De beton- banert waarop getennist wordt hebben namelijk meer weg van de startbanen voor veertig tons transportvliegtuigen dan van de ideale gravelbanen waar op de schone tennissport eigenlijk be oefend behoort te worden. Den Heider is, wat dit betreft aardig achterop geko men. Alkmaar, Schagen en Beverwijk kunnen hun gasten laten spelen op banen, die aan alle eisen voldoen. Wanneer de HTC andere clubs ont vangt, kan zij deze niets anders aan bieden dan de kale, dorre en volko men onsportieve 1 betonvlakken, die ware schoenenmoordenaars genoemd kunnen worden. De HTC-ers doen natuurlyk hun uiterste best om niettemin Den Helder bij hun tennisvrienden van buiten een goede indruk te laten maken. Zy tonen hun de DonkereDuinen en het uit zicht op de Razende Bol, zy voeren hen langs de dyk en langs Hr. Ms. schepen in de haven, en gelukkig gaan de gasten dan 's avonds getroost he nen. Zij zeggen, dan tegen elkaar iets in de geest van: „Den Helder is toch niet zo erg dichtgeplakt met kranten als we dachten, maar die tennisbanen ....da's hopeloos Het bestuur van HTC is echter nog niet hopeloos. Het hoopt nog steeds, en vreest bovendien, want de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennis Bond overweegt ernstig om de HTC uit te sluiten van de competitie, daar deze club te slechte banen heeft. Het spreekt vanzelf dat het HTC-bestuur zyn uiterste best doet om deze nekslag af te weren. Op het land van Gouwenberg by de „Friese Buurt" werd bij graafwerk 'n projectiel gevonden. De marine werd hiervan in kennis gesteld. Thans is definitief afgekomen, dat het bewarings- en verbiyfs- kamp „Fort Erfprins" met in gang van 1 Februari a.s. wordt opgeheven. Het kamp zal in de periode van 1 Februari tot 1 April a.s. worden geliquideerd, zodat het dan voor andere doel einden ter beschikking kan ko men. Geruchten, als zou de Ko ninkiyke Marine plannen hebben met het fort, kunnen wy niet be vestigen. De winkelier B. uit de Gasstraat ver miste uit zijn zaak twee knotten wol en een overall. Hy heeft daarvan aan gifte gedaan bij de politie. Een bewoner van de Dahliastraat had zijn fiets neergezet in één der werk plaatsen van de Rykswerf. Tijde'. 3 zijn afwezigheid heeft een onbekende het karretje geleend, en het tot nu toe niet ugbezorgd. Een rode stallantaarn,,die 's avonds het verkeer waarschuwt voor een op gebroken gedeelte van de Rijksweg, is gestólen. En dat tijdens de duisternis, zodat de dief het verkeer ernstig in ge vaar heeft gebracht. Gelukkig bemerk te een opzichter spoedig de afwezig heid van de rode lamp, zodat hij een remplagant ervoor kon ophangen. Naar wy vernemen, zal Hr. Ms. werkschip „Vulkaan" op 17 Februari a.s. in Den Helder worden gestation- neerd. Vermoedelyk zal de bodem lig plaats krijgen voor de Atjeh-garage. In de vrolijk versierde Casinozaal aan de Molengracht bood St. Lucas, de Nederlandse Katholieke Jongerenbewe ging, afdeling Den Helder, haar leden een soirée aan. Kapelaan Dekker sprak het openings woord, waarbij hij zyn jeugdige toe hoorders niet verveelde met een lange rede maar na een hartelyk welkom voor allen van het podium verdween om vervangen te worden door de heer H. B. Schenkels, dirigent van het R.K. Harmonie-orkest „Winnubst". Met een vrolyke mars van Rousseau werd hun kort, maar bijzonder mooi repertoire ingezet.'Wij noemen hier slechts „Ga- schichten aus dem Wienerwald" van Joh. Strauss, „Orphée aux Enfers" van J. Offenbach en „Fantasie du Dauphin" van L. Blémant. De klarinetsoli wer den gespeeld door L. Toes en J. Greu- ter. De hoogeerwaarde heer deken A. H. Harst hield vervolgens een korte toe spraak. waarin hij de nadruk legde op het feit dat deze avond het officiële begin was van 't N.K.J.B.-werk in Den Helder, een werk dat tot doel heeft de godsdienstige, geestelijke ert cul turele ontwikkeling der jongeren in verenigingsverband te bevorderen, in het bijzonder richtte spreker zich tot de onder de jongeren zo populaire kape laan Dekker, aan wiens voortdurende activiteit het te danken is dat het jeugdwerk zo krachtig wordt aange- P3De voorzitter der vereniging, de heêr R. Beukersdankte namens alle leden de moderator evenals de dirigent en leden van „Winnubst" voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Nog vroeg in de avond werd een be gin gemaakt met dansen onder leiding van de heer J. Zeeman, terwijl de „Mu sical Ramblers" onder leiding van Jaap Kwak op deskundige wijze spoedig een vrolijke stemming onder de jeugdige danslustigen wisten te brengen. Met een gezellige polonaise nam deze zeer geslaagde avond een einde. Reeds bij de aanvang van dit tournooi om de titel kampioen 2de klas hebben wij opgemerkt, dat het er zou spannen Laten we meteen maar zeggen, dat we de spijker op de kop hebben geslagen. De allereerste partij was al zeer sensa tioneel. Le V O P-speler C Kok begon ln zijn eerste beurt dit tournooi met een serie van 100. Hij beëindigde zyn partij met *en gemiddelde van 12,50. De stand r,a twee ronden was, dat ieder van de acht spelers één gewonnen en éen ye*- lol en partij had. Ze stonden toen dus allen gelijk met 2 punten. Dinsdagavond werden de wedstrijden voortgezet en werd de 3de en 4de ronde verspeeld. Vooral deze wedstrijden waren spannend Zo bijvoorbeeld de partij P Heyblok J 'stand bij de 34ste beurt 142—145. P Hey blok maakt met 8 de partij uit. J Bruul moet nog 5 maken in de nastoot, om remise en dus nog 1 punt te winnen. Het publiek, vrij groot in getal, kijkt ademloos toe. De acquitstoot lukt met nog 4 - met nog 3 met nog 2 (voe t u de spanning?) met nog 1 - poedel! En Bruul Is met 1 punt verschil geslagen En dan de partij Jb Woud—G Karman In de 12de beurt was de stand 31—74. jb Woud stond 44 punten achter Mrar met de morele steun van zijn vele O G- vrienden, vocht hij door. En :n de 24ste beurt was de stand 130129 De spanning was voelbaar. Maar toen gooide Karman er een schepje op en met een serie van 21 beëindigde hij zijn partij en had 2 Winstpunten meer. Zo wint 51 Veul een partij van J Rob met 4 punten verschil. De stand na vier ronden Is: gew. 3 3 Koffie VOOR ZONDAG 1 FEBRUARI. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J Borghardt, 19.30 uur bediening Hei' lig Avondmaal.1 Geref. kerk, Bethei kerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Ham ming. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgezinde ge meente, 10.30 uur ds. mr. J. A. Ooster- baan. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer Van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis; Maan' dag 20 uur vrouwenkrans Californiö' straat 8; Vrijdag 20 uur Bijbellezing en bidstond. Hugo de GroQtstraat 23. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen, Weststraat 59, 10 30 uur Zondagsschool, 17 uur verga dering. Oud-katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst, pastoor Verheij. Evan gelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uui samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bij belkring; Donderdag 19.30 uur vrou wenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligings samenkomst, 15 uur muziek- en zang- j. fin verl. 1 1 2 2 2 2 Theo Kramer G Karman J Kok Jb Woud P Heyblok H Veul J Bruul J Rob De vijfde en zesde ronde werden gister avond en de laatste ronde wordt heden avond verspeeld bij Woud op de Binnen haven. 3 gem 5,66 4,98 5,18 4,48 4,29 3,94 3,87 3,68 Zoals U reeds vernomen heeft, speel, de de Helderse Sportraad j.L Zaterdag zijn eerste uitwedstrijd te Purmerend met 'n team van 32 denksportmensen. Voorzitter Beukenkamp van de Pur- merender gemeenschap ontving ons in de keurig ingerichte bovenzaal van het Herenlogement. We beginnen om half acht precies, spreden af dat alle teams 4 uur zullen spelen, zodat om half twaalf de totale uitslag bekend kan zijn. De kleine 14- jarige Geus krijgt als tegenstander de 68-jarige dominé Banga. Deze bijzon dere partij schaak blijkt later op de avond van beslissende betekenis te zijn ten aanzien.van de -totale overwinning De kopspelers voor dammen zijn C. Dekker tegen Leibbrand, voor schaken Cnossen tegen Wijker, voor bridgen PollSnoerwang en BakkerDoms te gen Rob—Klin en van Batenburg Klijzing.. Reeds om vijf over half negen velt Leibbrand met zijn snel, sterk spel als eerste Helderse winnaar zyn tegen stander; Dekker maakte een ernstige fout in de opening. Onze eerste verliezer voor dammen is Bezemer, die een fout maakt welke hem vijf stukken kost. Bij bridgen beëindigt het eerste Helderse team om half tien de eerste helft, met een 28-15 voorsprong, het tweede team met een achterstand van 2436, terwijl het 3de team, onze katholieke vertegenwoordi gers, met een zeer soliede 3019 de eerste helft besluit. Bij schaken is de adelborst van Loon de eerste verliezer. Zijn collega de Winter, die aanvankelijk heel slecht staat, weet op te halen en kon nog re mise bereiken. De derde jonker is het bestuurslid Sjoers van de Rangers. In het verdere verloop van de avond blijkt, dat onze dammers te zwak zijn uitgekomen, de bridgérs uitgesproken sterker zijn en de schakers vrijwel van gelijke kracht. Niet minder dan zes van de tien partijen schaak moeten om half tien arbitraal worden beslist, het geen zeer jammer' is. Nadat negen par tijen bekend zijn en de stand 4 V,4 <4 aangeeft, buigt de arbitragecommissie zich over het bord van ds. Banga en de kleine Geus. Twintig minuten lang beschouwen de beide experts deze zeer ingewikkelde partij, die aanvankelijk op winst stond voor Geus. Hij moest echter door tijdnood in de laatste ogenblikken binnen vijf minuten 6 zet ten doen en maakte daarbij een ver gissing. Tengevolge hiervan eindigt de strijd schaken in een 5%414 over winning voor Purmerend. Voor de Helderse Sportraad was het een groot genoegen aan dit eerste con tact te mogen meewerken. Ongetwij feld kan Purmerend in April a.s. in onze stad op een hartelijke en vooral warme ontvangst rekenen! Het zal vele inwoners van Den Hel der genoegen doen te vernemen, dat de Bevelvoerende Officier van Den samenkomst, 15 uur muziek- en zang- Helder> er in gesiaagd is de Kadetten dienst, 19 uur .openluchtsamenkomst, JU Kweekschoolstaf van het Leger des i\/i on>1 n J UICUOl, XV V.V.X j; uur "verlossingssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 18.30 uur Bijbelbespreking; Donderdag 20 uur heiligingssamenkomst, o.l.v. brigadiers Palstra. Geref. gemeente, Janzen- dv/arsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees- dienst; Dinsdag 19.30 uur ds. L. Rijksen, .van Leiden. JULI AN AD ORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds M. Hamming. Star of hope mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer de Vries. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur, ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem. geen dienst. Tot commandant van Hr. Ms. tor pedobootjager „Kortenaer", die begin April naar Oost-Indië zal vertrekken, is benoemd de kapitein-luitenant ter zee Jhr. H. A. M. A. van Adrichem Boogaert. XXV.XU<„X Vi -XXX. O en Kweekschoolstaf van het Leger des Heils voor een Zondag naar onze stad te krijgen. De Brigadiers Palstra, sinds kort uit Indië terug gekomen en aan gesteld voor de Kweekschool, zullen zelf mede aanwezig zijn. Kaarten voor alle samenkomsten zyn verkrijgbaar bij alle Heilssoldaten van Den Helder. Zie verder de advertentie in dit blad. Op ons bureau ligt thans ter inzage de volledige passagierslijst van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat op Zondag 15 Februari a.s. te Amster dam wordt verwacht., Met ingang van 15 April 1948 zal elk Nederlands vissersvaartuig, dat de zeevissery uitoefent en zeevis in orts land aanvoert, een daartoe strek kende vergunning van het Bedryfschap voor VisserUproducten aan boord moeten hebben. Dit betekent, dat niet alleen de trawlers en loggers, die van de Noordzeehavens uit ter verse visvangst of ter haringvangst uit varen, doch ook de kleinere vaartuigen als kotters, botters enz. na ge noemde datum slechts aan het bedrijf mogen deelnemen als daartoe ver gunning is verleend. De voorwaarden, waaronder een ver gunning wordt verstrekt, zyn opge nomen in de „Verordening op de Zee visserij 1947", gepubliceerd in het Voed selvoorzieningsblad Nr. 4 van 1948. Tot goed begrip diene, dat de vissers, die op de Waddenzee binnen de eilanden reeks en in de zeegaten van Zuid- Holland en Zeeland binnen de z.g.n. strokende kustlyn de visvangst uitoefe nen, niet onder de bepalingen van deze verordening vallen. Hetzelfde geldt voor garnalenvissers, die uitsluitend de garnalenvissery beoefenen. Deze vis sers zyn reeds in het bezit van ver gunningen om de garnalenvisserij te bedryven. Voor welke vaartuigen? Er worden twee soorten vergunnin gen verstrekt, n.1. één met een perma nent en één met een tijdelijk karakter. Een permanente vergunning wordt verleend voor elk vissersvaartuig, dat als zodanig ter beschikking staat van een reder of visser, die op 1 September 1939 gerechtigd was daarmee in Neder land zeevis aan te voeren. Is het vaar tuig. waarmee de reder of visser in 1939 mocht vissen, verloren gegaan, dan wordt voor een daarvoor in de plaats gesteld vaartuig een vergunning verstrekt, mits het vervangende vaar tuig gelijkwaardig is aan het verloren gegane. Garnalenvissers, die op 9 Mei 1940 gerechtigd waren garnalen in Ne derland aan te voeren, doch die vóór 5 Mei met hun vaartuig de zeevissery hebben beoefend en vis sers, die in de periode van 1 Sep tember 1939 tot 10 Mei 1940 regel matig en zonder vrywillige onder breking de Waddenzeevisserij heb ben uitgeoefend, komen eveneens in aanmerking voor een vergun ning voor de zeevissery met gelyke bepalingen omtrent vervanging van verloren gegane schepen. Een vergunning, welke tot wederop- zeggens toe geldt, wordt verleend voor elk vissersvaartuig voor zover het (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Dezer dagen had de ondergetekende het genoegen, in de Ned. Herv. kerk te Schagen een abonnementsconcert bij te wonen, waar optrad de bariton Lau- rens Bogtman, aan de velugel begeleid door Hans Schouwman. Deze fenome nale kunstenaar heeft een liederen- programma vertolkt op een wijze die herinnerde aan de onvergetelijke mees terzanger Messchaert. Ieder insider op het gebied van de vocale kunst weet dat het vertolken van liederen de hoog ste eisen aan de zanger stelt. Laurens Bogtman, met zijn prachtige bariton. niet reeds in aanmerking komt voor een vergunning met permanent karak- ter dat gedurende de oorlog regel- hieraan ten volle, en gaf in de matig de zeevisserij van Nederland uit °°r gezongen composities van heeft beoefend krachtens een zgn. ty delijke vergunning van de voormalige Nederlandse Visserijcentrale of van het bedrijfschap. Geen vergunning wordt verstrekt indien bij het vaartuig, waar- versireKi inuieu uj.j uci vwwx.vv*xe», -Ï^a «eb uijwuhch vdii uit tune voor gedurende de ocjrlog een tijdelijke onwillekeurig bij mij de vraag: vorCTiinninff is verstrekt, na 5 Mei 1945 hier in Den Helder niet ees< O- vergunning is verstrekt, na 5 Mei 1945 ingrijpende veranderingen aan casco en machinerieën hebben plaats gehad. Voor de vervanging van door oorlogs omstandigheden verloren gegane vis sersvaartuigen is bepaald, dat 'een ver gunning wordt verleend indien de ver vanging vóór een nader te bepalen da tum heeft plaats gehad, dan wel dat by nieuwbouw aangetoond wordt, dat de door hem b— Schubert tot Debussy bewijzen van zijn meesterschap. Voordracht, dictie en uitdrukking waren van de hoogste or de. De zanger vond in Hans Schouw man een waardig partner. Na het bijwonen van dit concert rees „Kan hier in Den Helder niet geschieden wat in Schagen wel mogelijk is?" Zul len kunstenaars van dit hoog gehalte ons ook komen verkwikken? Door de handen ineen te slaan lijkt my zulks zeer wel mogelijk. Waar voorheen de meest beroemde gezelschappen, als het Budapester-, Hayot-, Dresner-, en Rosé- kwartet, het Concertgebouw-sextet, de cellist Loevensohn, de violiste Kathleen nieuwbouw aangeioonu wuiui, u«i ccuisi iwcusuuu, ue viuusie i\.amieen bouwopdracht vóór deze datum is ge- Parlow en meermalen de Australische «even pianist Percy Grainger hier zijn opge- Wil een reder of visser het vaartuig treden, Ms ook thans plaats voor kun- waarvoor hem een vergunning is ver- tenaars van hoog gehalte, leend vervangen door een ander, dan Laurens Bogtman heeft te kan hem tegen inlevering van deze vergunning een andere vergunning voor het in de vaart te brengen schip wor den verstrekt, mits beide schepen ge lijkwaardig zyn. By verkoop van sche- Schagen, aan het concert voorafgaande, voor de jeugd een vocale voordracht gegeven over het onderwerp: „Het dier in de muziek". Ook in combinatie met de thans in Den Helder periodiek gege- JijKwaaraig zyn. rsij veiivuup va,, -•* sla pen op regelmatige wijze van visser aan ven jeugdconcerten kan een dergelijk T.:1j-nn „aam van optreden zeer wel nlaats vinden. visser kan de vergunning op naam van de nieuwe eigenaar worden gesteld. Tenslotte laat de verordening aan het Bedrijfschap de mogelykheid open tot het verlenen van vergunningen zonder inlevering van een reeds verstrekte vergunning. optreden zeer wel plaats vinden. Gaarne hoopt ondergetekende een steentje te kunnen bijdragen tot het organiseren van concerten waar de ware kunst hoogtij viert. A. J. LEEWENS, Plaatselijk muziekmeester

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2