WENEN, gevaarlijkste stad van Europa II im i am m i om door J. D, v. Exter r PUROL TERRA INCOGNITA door j. d. van exter Op elke wond WEER EENS IETS ANDERS Herrie in .Hef Groie Theaier" Als bij ons in de hongerwinter ▼AN NABIJ EN VERRE Belediging in „De Ochtendpost" Het schip van Kloosterboer Mr. Dr. BUISKOOL woordvoerder Voor de Vrouw j Eventjes 16 K.M. in 21 jaar J Daar zat muziek Jeugd anno 1947 Wu LUISTEREN NAAR.... FEUILLETON Durf te Leven .Individuele aanvrage voor werkkleding A. J. Koejemans vrijgesproken (Van onze O.-Europese correspondent). Het is nacht in Wenen. Een man loopt in de verlaten straten luid te zingen, zodat een politieagent naar hem toekomt en hem verzoekt de nachtrust niet te verstoren. „Ach agent, wilt U even dat mes uit mijn rug halen" vraagt de nachtelijke zanger, waarop de agent infor meert waarom de man dan niet om hulp geroepen heeft. Ja, ziet TJ", verklaart de man. „Als ik om hulp geroepen had, was er toch niemand gekomen". Deze mop circuleert op het ogenblik in Wenen en schetst de toestand van rechtsonzekerheid en onveiligheid, die thans in Wenen heerst. Niets en niemand is meer zeker in de vroeger zo vrolijke stad aan de Donau. De stad wordt bestuurd door de vier grote geallieerden, die het nooit eens zijn en ieder voor zich maatregelen nemen, die hun goeddunken. Links en rechts wordt zonder overleg gevor derd en een beroep is nergens moge lijk. Tenslotte bemoeit de politie zich nergens mee, zodat talrijke desperado's uit allerlei landen onderdoken in We nen om daar te leven van roof en plundering, 's Avonds na negen uur is het beslist gevaarlijk zich nog op de straat te begeven, want dan loopt men de kans in het geheel niet, of in het gunstigste geval alleen gekleed in een onderpantalon, naar huis terug te komen. Nog één dezer dagen kwamen een paar Nederlandse chauffeurs, die waarschuwingen in de wind hadden geslagen, letterlijk uitgekleed thuis, toen zij zich des avonds op straat ge waagd hadden. De voedselpositie in Wenen is wel Iets beter dan in de grote Duitse ste 4en, maar nu twee jaar na het einde fan de oorlog moet men er nog steeds tfomen met 1700 calorieën. Wekelijks krijgt men per hoofd on geveer 1850 gram brood, 150 gram vlees, wat vet en wat suiker en soms een kilo aardappelen. Dat wil zeggen, bonnen voor deze goederen worden aangewezen, maar dikwijls niet geho noreerd. Groenten en fruit zijn er in het geheel niet. Daarbij komt nog, dat de lonen zeer laag zijn (ongeveer de helft van de lonen in Nederland), ter wijl de prijzen belangrijk hoger lig gen dan in ons land. WONDERKACHELS WEER OPGELD. DOEN Er heerst dan ook een toestand, ongeveer gelijk Han die, welke wij kenden in de hongerwinter. Licht, gas en brandstoffen zijn er vrijwel ook niet en in de winkels is één van de artikelen die men nog krij gen kan het ons zo welbekende wonkerkacheltje. Verder zijn de winkels ongeveer leeg; men kan er slechts wat onbruikbare en nut teloze zaken kopen tegen fantas tisch hoge prijzen. Men vraagt zich dan ook af waarvan de Wener leeft Hij zelf zegt van de hoop, maar dat gelooft hij eigenlijk niet, want de toe stand is uitzichtloos. Iedere- avond weer grijpt men naar de krant om die even later weer ontmoedigd uit de vin gers te laten glijden, als hij ervaren heeft dat het in de geallieerde be stuursraad, het Grote Theater, weer slaande herrie is geweest, dat weer voorraden en machines naar elders ver dwenen zijn en dat de Grote Vier het nog steeds niet eens zijn geworden over het toekomstige lot van Oostenrijk. Dezer dagen hebben de Russen weer vijfenzeventig locomotieven uit Oos tenrijk naar Zuid-Slavië weggeschon ken. Natuurlijk was daarover het no dige debat in de bestuursraad. Ameri ka en Engeland lanceerden bepaald onvriendelijke dingen aan het adres van de Russen, die op hun beurt op- In Italië zal met ingang van 1 Febr. de tabaks distributie opge heven worden De Egyptische regering heeft aan de Poolse en Joegoslavische troe pen drie maanden uitstel gegeven om het land te verlaten. Deze troepen, die tijdens de oorlog als gealliëerden in Egypte zijn gekomen, werden daar on der Brits bevel gesteld. Acht Deense vissers in twee kleine schepen hebben hun grootste en beste vangst 1 n de haven van Esbjerg in West-Jut land binnengebracht. Het zijn twee landingsschepen van 200 ton die zij drijvende in de Noordzee hebben aan getroffen. Het Irflakse kabinet is «getreden uit protest tegen de oppo sitie tegen het nieuwe verdrag met En geland. in het Britse Hogerhuis zijn de debatten begonnen over het voorstel der regering tot beperking van de bevoegdheden van dat huis. Van Chinese zijde komen geruchten over een opstand in de Oekraïne waar aan meer dan een millioen personen w>u deelnemen. Een man uit eerlen vond, toen hij in zijn alcker groef, een kistje inhoudende 40 gou-1 den tientjes. Hij heeft het eerlijk naar het politiebureau gebracht. De Nijmeegse recherche heeft verschil lende personpn aangehouden, die sa rton 3000 textielpunten hadden ver duisterd. Te Assen is een provin ciaal comité opgericht, dat actie voert «gen de plannen der regering inzake de volgens het comité ongeoorloofde diensttijdverlenging. Tot griffier van de Staten van Zuid-Holland werd henoemd mr. F. A. Helmstrijd, ge meente-secretaris van Arnhem. merkten dat er ook nogal zo een en ander naar de Amerikaanse en Britse bezettingszónes in Duitsland verdwenen was. En dan zijn er nog de verwoestin gen. Het mag hier dan niet zo erg zijn als in Duitsland, de verwóestingen zijn hier niet onbelangrijk. Het zwaarst ge troffen zijn de arbeiderswijken en de enorme blokken arbeiderswoningen, die eens de trots waren van vooruitstre vend Wenen, vormen thans een troos teloze aanblik. Eigenlijk verwondert men zich nog dat er iets gedaan wordt om de toè- stand wat te verbeteren. Zo is er thans een geldsanering gaande. Hoe lang dat zal helpen moet maar worden afge wacht, want er zullen toch weer mil- lioenen bijgedrukt worden, die nodig zijn om de kosten van de bezettings machten tè betalen. EéN DING IS NIET VER ANDERD. In één opzicht is Wenen niet veran derd: het is de stad van het toneel ge bleven. Er zijn nu twintig theaters, die iedere week een heel programma af werken. En de belangstelling voor de theaters is zó groot, dat plaatsen in de sluikhandel te krijgen zijn. Maar het theaterleven is dan ook het enige, dat nog herinnert aan voorbije tijden. Verder leeft men van de ene dag in de andere, steeds weer hopend, dat er eindelijk eens een beslissing ge nomen wordt omtrent het uiteindelijk lot van Oostenrijk. Voor de Wener zul len wij hopen, dat dit spoedig zal ge beuren, maar wij twijfelen er aan of dit wel het geval zal zijn. De heren confe reren en de Wener wacht af. Wegens belediging in een artikel, dat hij in het weekblad „De Ochtendpost" op 14 September J.l. publiceerde, is mr. J. A. van der Starp uit Den Haag con form de eis door de Haagse rechtbank tot een geldboete van 300.subs. 30 dagen veroordeeld. De rechtbank sprak deze verdachte vrij van het sub b ten laste gelegde, te weten de belediging van prof. Scher- merhorn (die de heer van der Starp in een artikel met Mussert had ver geleken). Daarentegen achtte de recht bank belediging van de Lt. Gouv. Ge neraal dr. van Mook, die door de heer Van der Starp van „gigantisch en b stachtig landverraad" was beschul digd en die hij een „onbetrouwbare en intrigerende halfbloed" had genoemd, bewezen. Met grote opluchting heeft de Belgi-, sche politie het „politieke smokkel- schip" de Maria Lecina uit de Ant werpse haven zien vertrekken. Enige tijd geleden was er veel gerucht over di' schip. De „kapitein" bleek de Be ruchte Jan Kloosterboer uit St. Pancras te zijn, die een vals paspoort had ge kocht. Hij werd aan de Nederlandse justitie uitgeleverd. De geronselde be manning bestond nagenoeg uit geen an dere „matrozen" dan Belgische politie ke delinquenten. i Ook de delegatie van Suriname heeft besloten tot de- benoeming van een woordvoerder uit haar midden. Hier voor is aangewezen mr. dr. J. A. E. Buiskool. Als er iets is, waartegen de huis vrouw vechten moet, dan zijn het de duizend „eventjes". Er is geen man op de wereld, die kan beseffen wat een marteling deze kleinigheden zijn in haar bestaan. Zij is er de volslagen slavin van eri zij kan er toch niet bui ten. Want in de nuchtere practische huishoudens, waarin de huisvrouw niet aan die 1000 eventjes wil mee doen, ontbreekt de vrouwelijke* sfeer totaal. Natuurlijk zijn er mensen die geen behoefte gevoelen aan zo'n sfeer en die vóór alles een koele zakelijkheid, onberispelijke netheid en grote accu ratesse verlangen, maar in het gemid delde Hollandse huishouden wordt de sfeer van de duizend eventjes wél ge waardeerd. De zeer vrouwelijke huis vrouw wijdt heel haar dag aan deze kleinigheden: even de baby knuffe len, even moeder opbellen, even naar de zieke hond bij de buren kijken, even naar de kruidenier hollen om te vragen of hij nog van die speciale jam heeft, waarvan Bob zoveel houdt. Dan even vlug stof afnemen en plotseling bedenken dat zij nog vergat de plan ten in de andere kamer te gieten en als zij daarmee bezig is even de dorre blaadjes afknippen, en o, schrik! zij moet nog gauw aan tante Maria schrij ven, die morgen zestig jaar wordt en dan gauw «ven naar de bloemist om haar een fleurige hulde te bezorgen op de feestdag. Daar ziet ze een kar met prachtige appels voorbijrijden. Even vragen wat ze kosten. Dót is een mee valler: 10 cents goedkoper dan bij de winkel in de buurt! Gauw even boven geld halen. Ach, kijk het eens ingere- gend hebben! Vlug betalen en dan gauw even terug om de boel op te dweilen. En daar huilt baby al; het is ook werkelijk tijd voor zijn flesje. Wat vliegt zo'n ochtend toch om. Nu even de melk warmen en even zelf een kopje koffie drinken. Dan naar de peuter en natuurlijk vraagt die in zjjn eentje een heleboel eventjes. Op die wijze gaat het heel de dag door met het gevolg dat iedereen zegt dat het jonge vrouwtje toch zo gezel lig is en om alles denkt, ieders smaak en wensen onthoudt en iets bijzonders eigens maakt van haar home. Maar ook vloeit hieluit voort dat de vrouw des huizes vrijwel nooit tot zitten komt, 's avonds te moe is om een boek in te kijken en manlief soms tot het kookpunt brengt, omdat zij nooit op tijd klaar kan zijn en steeds te laat is bij een afspraak: „Ik kon het heus niet helpen. Ik had niet om de bleker gedacht en moest toen nog even de was tellen! En toch, ongedurige man nen, heeft dat ijverige vrouwtje het in de grond van haar hart best met u voor! De toewijding van tante Pos is bijnaspreekwoordelijk. Deson danks laat ook zij wel eens een steek vallen. Dat ondervond de firma Trusany v.h. Wed. Spier te Zutphen, die gisteren een brief kaart uit Lochem, gedateerd 2 Januari 1927 ontving van de vol gende inhoud: „Zoudt U voor ons twee mantels korter willen maken? Wij komen daarvóór naar Zutphen en willen er dan op wachten en tevens in de opruiming een paar hoeden uit zoeken". Hulde, tante Pos! Beter laat dan nooit. Hoewel aan het verzoek om de mantels korter te maken niet meer voldaan behoeft te worden, daar de mode nu lange rokken voorschrijft. Ook het uit zoeken van een hoed in de oprui ming zal nog wel moeilijkheden opleveren. Ja, er is ook wel veel veranderd in 21 jaar, maar, dat kon zelfs tante Po's niet voorzien. in Het Concertgebouworkest, dat op de terugreis van Brussel, waar een concert werd gegeven, Wernhout pas seerde, ondervond daar enig opont houd, omdat door de douane in kof fers en muziekfoudralen artikelen werden aangetroffen. In beslag geno men werden o.a. textiel, sigaretten, ehocolade, rozijnen ete. 95. Ja hoor, Pom is in het gat ge vallen, dat door takken aan het oog onttrokken was. Het lijkt wel een soort hol. „Ben jij daar Pom?" riepen Pim en Pam, want zij kunnen niet zo goed zien, omdat het donker is. „Ja, vooruit, help me eruit", roept Pom weer. „Voor dat het spook komt".. „Waarom", zegt Pam onnozel. „Je wou toch schuilen? Nu, hier heb je een prachtige schuilplaats!" 96. „Toe, ben je altijd de lolligste thuis?" bromt Pom, die niet in een stemming is om grapjes te maken. „Help me er liever uit!" „Toch is het nog niet zo'n gek idee van Pam", zegt Wetsnavel ineens. „Ik geloof dat het 't beste zou zijn als we ons allemaal in dit gat lieten zakken. Hier hebben we in ieder geval een pracht schuilplaats. Het moet al een heel knap spook zijn, dat ons hier vin den wil". De schade, die de Zaanse schooljeugd aan gemeentelijke objecten aangericht heeft, bedroeg in 1947 ruim 8000. Aan bestratingen en plantsoenen werd voor 7259,20 vernield. Voor een be örag van 800.sneuvelde aan ruiten van verschillende scholen. Aan de openbare verlichting moest voor 131.50 hersteld worden. Met de ver nielingen aan particuliere eigendom men wordt de totale schade op 10.000 geraamd. De ruimte, die van de taille uit een rokwijdte aangeeft, doet het figuur breder lijken dat dit in werkelijk heid is. Dit behoeft voor slanke figuren geen bezwaar te :ajn, doch zwaardere figuren kunnen de vereiste rok- wijdte beter op een andere manier verkrijgen, ni. door ingezette banen, die aan de taiHe smal beginnen en naar onderen klokkend uitlopen, zoals op de tekening is aangegeven. Het achterpand van de rok bestaat uit twee delen, zodat een naad in het midden 'romt. De rug van het lijfje ls glad. De ingeknlpte delen van het voorpand worden ingerimpeld waar na het pasje wordt opgestikt'. Een grote strik van dezelfde stof vormt verder de enige garnering. Het andere model kan heel geschikt van twee soorten stof worden ge maakt. Heeft U een japon, die onder de arm versleten is dan men dit verhelpen door het gebruiken van een andere stof. Deze stof wordt dan op de japon gestikt en van een knoopgarnering voorzien. De rok bestaat uit vier banen, die van boven glad om de taille sluiten en naar onderen klokkend uitlopen. Van voren zijn schuine steekzakken aangebracht. De japon met de strik kan onder J 2003124 en de andere japon onder J 2004/24 bjj de administratie van „Bella", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, k t 0.95 worden besteld. J 2003/24 ia de bovenwijdten 8696 en 102 cm. Aan stof is voor dit model bij een bovenwijdte van 96 cm. ong. 2.50 m. van 140 cm. breed nodig. J 2004/24 kan in'de bovenwijdten 88—94 en 100 cm. worden besteld. Voor bovenwijdte 94 era. is voor dit model 2.50 m. stof van 140 cm. breedte nodig. Cooyrisht R.D.P, DAT LOOPT OP OHGELUKKEH UIT 0IK. HOU JE MAA0 KLAA0.. EEN EH TWINTIG lOJNT U HE VE^TAAM &QADEM HAA0 LlHtó I ÖAA0?.„HEHALLO VOOI5PVE£. sv WILT U MU HU- MET HET MOTOPISCH CENTQJM IH G0OTE SPANNING VOLGEN 01001 EN TOETS. PE0 TELEVISIE DETOHELEH, DIE TlCH |N HET LICHAAM VAN DE LANGE AFSPELEN JNT 000 VAN DE LANGE.WAA0 ZICH HET EVENWICHT^ TOESTEL BEVINDT, IS DE TOESTAND CgjTIE*:, MAAQ,... DE TELEFOON- EH TELEVISIE-CENTPALE IS UIT6ESCHA.ICELD. Door: HILLEGONDA VAN REENEN Eu- voor de eerste maal zag hij zoals hij zich afgevraagd had of hij het ooit bij haar zien zou de wan hopige blik van de verslagen vrouw in Dolly Gray's ogen. Hij zag,, wat hij gevreesd had eens te zullen zien, dat hij gehoopt en gebeden had nooit by haar te zullen zien ;hij zag, wat hü z0 goed kende. Hij bleef staan, roerloos, ondervroeg haar met zijn ogen. Haar vingers gle den over het witte voile japonnetje. Zijn blik dwaalde er heen en toen naar de tafel; hij zag de hoge taart; hij begreep er de betekenis van. En morgen de huwelijksdag.... En toch stond zij daar als dodelijk gewond. Maar zo vele vrouwen richt ten zich op van deze doodsbedden en stonden weer aan de wastobbe, en kookten en brachten kinderen groot. In zijn berusting in het feit dat zij getroffen was er zwaar getroffen als andere vrouwen mengde zich zijn woede, die hij, al was hy dan 'n dienaar Gods, nooit geheel bedwin gen kon als het haar betrof. En werk tuigelijk balde zich zijn rechterband hard en gespierd, een krachtiger hand dan hij voor de vredige uitoefe ning van zijn beroep nodig had tot een vuist. Maar hij zei rustig, met de scha duw van een glimlach om zijn lippen, hoewel zijn ogen haar onderzoekend aankeken „Ik ben even aangelopen om een huwelijkscadeautje te bren gen, Dolly". Uit zijn zak nam hij een klein, plat pakje, dat hij op tafel legde, zonder zijn ogen ook maar een ogenblikje van haar af te wenden. Hij zag hoe haar mond zich vertrok, het maskerachtige van haar gezicht verdween; zij smoorde een snik. Zo in het geheel niets voor Dolly Gray, zo in het geheel niets voor d« dappere strijdster, die haar vesting zo flink te gen alle vorige aanslagen, die het le ven er op gepleegd had, had weten te verdedigen. En toen hij die gesmoorde snik hoor de, schrok hij en huiverde hij, ver bijsterd en ontdaan. Zij nam het cadeau op «n zette haar tanden op elkaar en probeerde met trillende vingers het touwtje los te maken. Hij haalde zijn zakmes te voor schijn om het touwtje voor haar door te snijden, zei zacht: „Ik wist niet pre cies wat je graag zou willen hebben. Maar ik dacht... je houdt zo van mooie dingen voor je huis, nietwaar...?" Hij wist niet wat te zeggen. Wat Newton had gedaan? Want natuurlijk was het Newton; niemand anders zou haar zo wanhopig kunnen maken. Had hij zich bedronken, was hij zijn baantje kwijt, zat hij op het bureau....? Wat? Tenslotte gelukte het hun met ver eende krachten het pakje te openenen teen Dolly het leren doosje openge knipt had, zag zij zes zilveren theele peltjes; echt zilver. Niet van die grote zoals de buurt ze kende als zij ze gebruikte. Nee kleine lepeltjes, met mooi bewerkte stelen, theelepeltjes, zoals een dame in haar salon gebruik te; een hulde en een compliment van de' magere, strenge geestelijke, die wist, dat Dolly Gray van mooie din gen voor haar huis hield. Het doosje lag open op tafel, naast de hoge taart. Thans zag hij haar op haar knieën, snikkend. Zij was naast de tafel neer gegleden en legde haar hoofd op haar armen. Zij gaf zich over aan haar wanhoop. Het enige wat hij. zeggen kon was: „Dolly, kind... Dolly... Dolly... oh, Dol ly...", en alles wat zijn oren, tussen de geluiden van de rumoerige straat bui ten hoorden, was het geluid van haar snikken. „Dolly... Oh, Dolly. Je maakt jezelf ziek. Wat is er toch gebeurd?" Over de tafel wierp zij hem toe wat zij al die tijd in haar hand ge klemd had gehouden. Hij las Newton's brief. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 31 JANUARI. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsbe richten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. K.R.O. 7.30 Morgengebed; 7.45 Het Christ- schall Kamerkoor; 8.15 Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 9.05 Piano (gr.pl.); 10.— Klein, klein kleutertje; 10.15 Een kijkje in drie landen; 11.Zonnebloem; 11.45 Con certo Grosso; 12.— Angelus; 12.08 Zang en piano; 12.30 Weeroverzicht; 12.35 dansorkest;; 13.Reg. uitzending; 13.50 Film en toneel; 14.10 Pianoconcert; 14.20 Engelse les voor beginners; 14.40 „Pie ture Parade"; 15.10 Gr.platen; 20.15 De butantenconcert; 15.45 K.R.O.-kiosk; 16.„Zang en Vriendschap"; 16.15 Bij het Se eeuwfeest van de Vrede van Munster; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.— De Wigwam; 18— Volksliederenkwartet; 18.30 Reg. uit zending; 19.15 Reg. uitzending; 19.30 Voorrangsrecht op kruispunten; 19.50 „Banden die binden"; 20.05 De gewon® man; 20.30 Lichtbaken; 21— Radio- potpourrie; 21.40 „De Wegenwacht"; 22— Wcekendserenade; 22.45 Avond gebed; 23.20 Symph. avondprogramma. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsbe richten 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A. '.15 Gr.platen; 8.18 Tango Ramba- orkest; 8.40 Lichte morgenklanken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Koorzang; V.P.R.O. 10— Morgenwijding; V.A.R.A. 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Piano; 11— „De familie Carré"; 12.— Cor Steyn (orgel); 32.30 Weerpraatje; 12.33 De Trouba dours; 13.20 Virtuoso-Trio; 14.„Als een bonte vogelvlucht; 14.15 Harmonie orkesten; 15— „Franco Spanje'"; 15.15 Disco-matinee; 16— De organisatie v. h. onderwijs; 16.15 „Binnen zonder kloppen"; 16.15 Artistieke staalkaart; 37.05 De nieuwe woonruimtewet; 17.15 Volksconcert; 18.15 Olympische winter spelen; 18.30 Om en nabij de twintig; 19— Kamermuziek. V.P.R.O. 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Cursus. V.A.R.A, 20.15 De Notenkrakers; 21.15 Socialis tisch commentaar; 21.30 Weekend- orkest; 22— Lady Dona; 22.30 „The Ramblers"; 23.15 Hobby-Hoek; 23.30 .Melodie en sfeer". Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die werkzaam zijn In een zelfstandig be-' roep of la een bedrijf met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders, voor zover zij na 30 September j.l. geen werkkleding hebben ontvangen, op een formulier MD 333-06 een aan vrage om werkkleding bij de distri- butiedienst kunnen indienen. De distributiediensten zullen plaat selijk nader bekend maken, wanneer hiertoe tussen 2 en 14 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan. Zij, die in aanmerking komen voor werkkleding, zullen reeds dadelijk bij de indiening van de aanvrage een bon ontvangen, welke voorzien is van een der num mers 1 t.m. 6. Omtrent de geldig verklaring dezer nummers zal telken male een afzonderlijke publicatie ver schijnen. Veertien dagen geleden stond de vroegere hoofdredacteur van het dag blad „De Waarheid", de heer A. J. Koejemans terecht voor de Amster damse Arrondissementsrechtbank* omdat hij op 24 September J.l. een carlcatuur in zijn blad had opgeno men, die het openbaar ministerie be ledigend achtte voor minister-presi dent Beel. Men zag deze afgebeeld met een jachtgeweer, terwijl er voor hem op de grond een man lag, die uit hei hoofd bloedde. Mr. B. Kist, Officier van Justitie, eiste toen f,500 boete of 25 dagen hechtenis. Thans sprak de rechtbank de heer Koejemans vry. Het college was van mening, dat de beledigende vorm van de plaat niet was bewezen. „De cari- catuur brengt weliswaar tot uitdruk king, dat de regering verzet tegen troepenuitzendingen naar Indië op bloedige wijze onderdrukt, maar dit is regeringsplicht, zodat in het bij zonder hier van een belediging geen sprake is", aldus luidde het vonnis. SPIONNAGE-COMPLOT ONTDEKT De Hongaarse regering heeft ?en spion- nage-organisatie ontdekt, welke mili taire gegevens aan Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk verstrekt zou heb ben.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3