een handelaar in medicijnen... I am «i om door J. D. v. Exter J de huisarts Bel TERRA INCOGNITAdoor J. D. VAN EXTER i ii r J Dr MEENK'S Durf te L Verdwijnt het oude vertrouwen van veel patiënten? Gesprek met dr. Giesberger ZEVEN GEBODEN Twaalf ambachten één geluk VAN BOEK TOT BOEK DAMRUBRIEK Wu luisteren naar.... op en zeg im Nederlandse schenkirig aanvaard Moedep deed het zelf V.. BRITS ONTWERP VOOR VERDRAG MET BENELUX Van nabij i en verre \<Tr FEUILLETON even Handel in valse tabakskaarten G (Van onze eigen redacteur) Het is heel stil in het doktershuis. Het is dan öok ver na middernacht. Maar plotseling wordt de rust verstoord. Tel rinkelt de telefoon. En met een gewoonte-gebaar grijpt de arts naar het toestel naast zijn bed. „Wat is er nu eigenlijk precies aan de hand?", vraagt hij aan de over zijn woorden struikelende man aan de andere telefoon. „Dan mó-je maar komme kijke!" klinkt het bijna vijandig. En zulke dingen gebéuren, zegt dokter Giesber- ger, een bekend Zeister huisarts, niet eens, maar vele malen. Waarmee wij zo maar midden in een belangrijk probleem zitten, dat van de positie van de huisarts in het oog van de patiënten. Inderdaad, een belangrijk pro bleem, want, zo zegt dokter Giesberger openhartig, soms lijkt het er wel eens op, dat men ons gaat beschouwen als handelaars in medicijnen. Om deze laatste opmerking hebben wij gelachen. Maar pas op, daar was nog een sprekend voorbeeld. Laatst op een nlacht, vertelt onze zegsman, moest ik een zieke collega vervangen en werd uit m'n bed gebeld of de dokter onmiddellijk wilde komen. Wat scheelt er aan?, vroég de dokter. Moe der d'r tand bloedt zo. Ja maar, zei de dokter weer, zou U daar nu niet eerst dit en dat voor doen? Hadden ze al gedaan, en het hield niet op. Maar komt u dan bij mij?, vroeg de dokter, ik kan vannacht nog wel voor werkelijk ernstige gevallen geroepen worden. Nee, dat ging niet. Het spijt me zeer, besloot de dokter, ik kan 't niet doen. Maar nogmaals, als u hier wilt komen, zal ik u graag helpen. Toen ging de telefoon, tien mi nuten later weer. Het verzoek om te, komen klonk zo mogelijk nog dringender. En ik bèn gaan kijken, zegt dokter Giesberger, maar toen ik er was, zeiden ze: Ja, ziet u dok ter, 't is net opgehouden,,.. En daarom ben ik een beetje reso luut geworden, zegt deze jonge huis arts energiek. Ik ben begonnen met zeven geboden in de wachtkamer: Hoe kan de patiënt de taak van z'n huisarts helpen verlichten? Door: 1. Huisbezoek alleen aan te vragen voor die gevallen welke beslist niet op het spreekuur behandeld kunnen worden. 2. Huisbezoek des morgens vóór 9 •uur aan te vragen. 3. Zijn huisarts slechts te telefone ren voor spoedgevallen. 4. Zijn huisarts niet lastig te vallen buiten spreekuurtijd. 5. Op het spreekuur zakelijk te zijn en slechts te spreken over zaken, die van medisch belang zijn. De Zondagsdienst alleen te gebrui ken voor spoedeisende gevallen, die geen uitstel van behandeling tot de volgende dag dulden. Dan de hulp in te roepen van de dichtstbijwonende dienstdoende arts, zo mogelijk vóór des morgens 10 uur. 7. Te bedenken, dat zijn huisarts na zijn dagtaak des avonds ook behoefte heeft aan rust in zijn gezin of enige verstrooiing. Het „de nacht niet indur- ven" kan tot een klank worden, die zelfs de meest toegewijde arts opstan dig doet worden. Zo k a n het zijn! Neen, zo moet het worden! Ja, zegt dokter Giesberger, en dan houd ik er natuurlijk ook in de practijk da hand aan. Hoe mijn ervaringen hierna zijn? Ik mag niet klagen, al zijn er natuurlijk mensen, die het nooit leren. Maar iedere huisarts kent deze gevallen spoedig in zijn practijk. De briefjes. Met de toenemende specalisering en de uitbreiding van de mogelijkheid voor poliklinische behandeling door 'n specialist, dreigt de huisarts af te zak ken tot schrijver van specialisten-ver- wijsbriefjes, vernemen wij voorts. Toegegeven wordt dat er huisartsen zijn die tegen deze gang van zaken geen bezwaar maken, het schrijven van een verwijsbriefje vraagt weinig tijd maar het overgrote gedeelte dat zich zijn taak als geneesheer diep be wust is, verzet zich tegen deze mis kenning van capaciteiten en wenst zelf het ogenblik van specialistische be handeling te stellen naar aanleiding van onderzoek en behandeling. De door de patiënt gekozen huisarts ziet zich als zijn vertrouwensman cn adviseert naar zijn beste weten, maar ik geloof, zegt dokter Giesberger pein zend, dat het vertrouwen in de huis arts een beetje verdwijnt, en dat is heel jammer. Jazeker, moesten wij beamen, want is het eigenlijk niet zo, dat een huis arts vóór de patiënten veel meer kan betekenen dan de man, die ons van lichamelijke kwalen geneest? U bedoelt, dat hij ook een huisvriend moet zijn, antwoordde onze zegsman. het Ziet u, dit kunnen we nog wel zeggen van de dokter op een dorp, maar in de stad, neen, ik geloof, dat daar een groot deel van de mensen de huisarts beslist anders is gaan zien. Wat na tuurlijk niet wil zeggen, dat in de stad de ideale verhouding niet meer be staat. Het groeien van een dergelijke ver houding is natuurlijk een kwestie van jaren, maar ze is erg belangrijk. Hoe vaak gebeurt het immers niet, dat lichamelijk lijden wordt veroorzaakt door omstandigheden, welke de dok ter eerst leert kennen, wanneer hij met het wel, maar vooral met het wee van een bepaald gezin op de hoogte is Wij hebben dokter Giesberger voorts nog een aantal vragen gesteld over de taak van de controlerend arts, een onderwerp, dat geheel op zichzelf staat, en waaraan onze zegsman enige uiterst belangrijke beschouwingen vastknoopt. Doch hierover in een vol gend artikel. Oplossing probleem 17. Stand. Zw. 13 sch. op: 7, 8, 9, 10, 13, 14, 17, 19, 22, 23, 24, 35, 36. Wit 13 sch. op. 25, 26, 28, 33, 34, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 47, 49. Opl, 1. 42—38 (23x32), 2. 38x18 WOENSDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur NRCV: 7,30 Engelse koren 7,45 Een woord van de dag 8,30 Lichte Morgenklanken 8.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken 9,30 Symphonisch morgenconcert 10,30 Morgendienst 11,00 Trio 11,30 De jeugd maakt werk 13,05 Cemati Trio 13,30 Vv'eeroverzicht 13,33 Metropol» orkest I,15 Programma pianomuziek 1,45 Tele- mann-cyclus 3,15 Radio koperkwartet 3,30 Holanda sextet 3,00 Mariniers kapel 3,45 Kleuters luisteren. 4,00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 4,15 Vee- nendaals meisjeskoor. 4,45 Voor onze jon gens en meisjes 5,30 Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk 5,35 Sans souci 6.00 Ned. koren en korpsen 6.30 Ned. Strijdkrachten 7,15 Dubbel Vier 7,45 Engelse les. 8,15 Requiëm 8,10 Her denking Grondwetsherziening 9,35 Mu- sette-Orkest 10,00 Orgelconcert 10,45 Avondoverdenking 11,00 Fluitsonates II,30 Orgel (gramofoonplaten) Hilversum II, 415 m., geeft Nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. vara: 7,15 Gramofoonplaten 8,50 Voor de huis vrouw 9,00 Mendelssohn en Elgar (gr.pl.) 9.30 Waterstanden 8,35 Beethoven (gr- Pl10,00 Morgenwijding 10,30 Kook- praatje 10,45 De wensen van de Ketel lapper van Ballingarry 11,00 Beroeps keuze 11,30 Non-Stop-programma (gr- Pl.) 13,00 Carlo Carcassola 12,30 Weer praatje 12,38 The Kilima Hawaiïans 1.20 The Ramblers 2,00 Gesproken por tretten 2,15 Jeugdconcert 3,00 Ru moer om dokter Dries 3,30 De Rood- bostjes 3,45 De regenboog 4,15 Vra gen staat vrij 4,45 Het stond in de krant 5,15 De Troubadours 5,45 Onder de Tropenzon 6,20 E T A-Trio 6,30 Plato spreekt tot ons 7,00 Beginselprogramma Partij van de Arbeid 7,15 Nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Cürsus 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,15 Opera-proloog 9,15 Schuldig of onschuldig 9.2Ó Het doek valt (Hoorspel) 10,20 Tango Rumb: Orkest 10,45 Van boek tot boek 11 Nieuwe successen van ovrr de Oceaan (13x22), 3. 33—29 (24x33), 4 39x28 (22x33), 5. 25—20 (14x25), 6. 43—38 (33x42), 7. 47x38 (36x47), 8. 26—21 (47x50), 9. 21x5 (35x44), 10. 5x1!! Zwart 5045 wit 49x40 zw. 4550. wit 3430 zw. 25x45 en wit 16 ge wonnen. Prachtig probleem. En nu nog even het volgende eindstandje: Zw. 2 sch. op: 16 en 21. Wit 4 sch. op: 38, 43, 44, 50. Wit aan zet gaf de partij remise maar hij had als volgt kunnen winnen. 38—32 21—27 (gedw.), 32x21 (16x27), 4*—39 (27—31 want 2732 kan niet). 4338 (31 37 of 31—36 blijft gelijk), 50 45 (3741), 39—34 en zwart kan noch op 46, noch op 47 dam halen zonder te verliezen. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 18 van A. Schut (zie diagram). Zw. 9 sch. op. 11, 12, 13, 14, 17, 21, 28, 34, 40 en dam op 46. W. 11 sch. op: 22, 25, 28, 29, 31, 35, 38 44, 48, 49. Wit speelt en wint. Moeilijk!! door Freddy Stroh. Bij de Uitgeverij en Drukkerij Hol- landia te Baarn verscheen dit vlotte meisjes boek, dat wij met grootste pleizier hebben gelezen. 1 reddy Stroh heeft de grote verdienste, dat zij al dadelijk de juiste toon weet te treffen en dat zij die weet te hand haven tot het einde toe. Er schuilt in dit boek, dat de lotgevallen behandelt van Marjan Dumont een tikje humor en een tikje gevoeligheid, zonder dat deze ook maar één ogenblik naar het senti mentele overhelt. Er is de nodige span ning bovendien. Als wij één bezwaar mogen laten gelden, is het, dat de schrijfster haar hoofdfiguur wel een ietsje te mooi getekend heeft, doch dit zij haar gaarne vergeven. Het boek van de twaalf ambachten is voor onze jongemeisjes een boek van blijmoedig optimisme en wie het koopt, koopt een paar honderd bladzijden zonneschijn. „Bel Stalin op en zeg, dat ik hem straks kom bezoekenMet die woorden richtte lord Beaverbrook zich tot zijn secretaris, die hem in oorlogstijd met een 60-tal Engelse deskundigen naar Moskou had ver gezeld om de minimum behoefte van de Sovjet-Unie aan oorlogsmaterieel op te nemen. De secretaris vond de opdracht pijnlijk, want de Engelsen waren eerst een half uur geleden in hun hotel gearriveerd. Groot was zijn verbazing, toen de in de arm geno men Russische tolk hem mededeelde, dat Stalin his Lordship wilde ont vangen. Tien minuten daarna was Beaver brook in het Kremlin en onmiddellijk stelde hij na de kennismaking de brandende kwestie aan de orde. Stalin tekende een paar figuurtjes zoveel duizend tanks, zoveel duizend vliegtuigen en voertuigen enz. enz. Beaverbrook kraste met zijn pen af en toe streepjes door de scheppingen van Stalin daarmede uiting gevend aan de onmogelijkheid volledig Sta- lin's plannen te accepteren en er werd vrij vlot overeenstemming be reikt, beklonken met wodka!. Beaverbrook vertrok naar zijn hotel, zag de leden der missie met nogal verveelde gezichten bijeenzit ten, wendde zich tot zijn secretaris en zei: „Bel Stalin even op, zeg hem, dat het stom vervelend in dit hotel is en vraag hem of er niet een band of zo kan komen spelen". Maarschalk Stalin vond ook dat goed en spoedig weerklonken vrolijke tonen in het hotel. „Wanneer begint de conferentie?" informeerde een der 60 experts na enige dagen voorzichtig bij Lord Beaverbrook. „O, die is al lang afgelopen",- was het onverwachte antwoord, „maar als we zo gauw weer vertrekken, denkt men in Engeland, dat we niets ge daan hebben!" De „Daily Express" maakt melding van dit verhaal, dat door een zekere sir George Usher aan een diner in Zuid-Afrika is geopenbaard. Volgens het Engelse blad is Usher destijds mee geweest naar Moskou, zodat de „br<»n" onverdacht is. 101. Gevlucht? Waarom? Voor wie?" wil het glimwormpje weten. „Voor een spook" zegt Pim plechtig. „Een spook, dat uit het raam van het kasteel hing „Een spook? Wat is dat", vraagt het glimwormpje nieuwsgierig. Daar heb ik nog nooit van gehoord. Dat moet ik nodig aan de anderen vertellen. Een paar minuten later zit er een hele familie glimwormen om hen heen, die allemaal net als David, ook een klein lampje op hun voorhoofd hebben, dat een zacht licht uitstraalt. 102. Het is werkelijk een gezellig gezicht, want bij het zachte licht, dat de wormenfamilie uitstraalt, kunnen zij alles goed zien. Dus U komt hier niet om te wonen" zucht David Glimworm. „Jammer.... we hebben hier ahders heel ruime gangen hoor. Verleden jaar hebben we hier een konijnenfamilie ge had, maar die is er helaas weer van door. Maar al komt U alleen maar om te schuilen. U mag evengóed gerust eens rondkijken hoor". Het Nederlandse Olympisch Comité deelt ons mede, dat het organisatie comité der Olympische Spelen Londen 1948 de schenking van 100.000 kg groenten door Nederland gaarne heeft aanvaard. Het ligt in de bedoeling, dat de voorzitter van het organisatie comité, Lord Burghley, en de secre taris, mr. Holt, een bezoek aan Ne derland zullen brengen, bij welke ge legenheid deze schenking officieel zal worden aangeboden. Het gebeurde in Sibculo. Al «eni ge malen was zoonlief van school thuisgekomen met een scheur in zijn broek. Aan moeder, die hier over danig uit haar humeur was, vertelde hij, dat er in de bank, waarop hij in school zat, een spij ker stak. Hij had het meester al verteld, maar die scheen het te druk te hebben en schonk "er geen aandacht aan. Toen het nu voor de derde keer weer voorkwam, dat broer met 'n nieuwe winkelhaak thuis kwam, was de maat vol. Achter op moe ders fiets moest hij mee en gewa pend met hamer en een nijptang toog men op de school af. 'n Paar flinke klappen, een ruk met de nijptang en de oorzaak van moe ders ergernis was verwijderd. Als slot heeft moeder meester nog even aan de tand gevoeld. VIJF ZONDAGEN. De merkwaardigheid van de maand DE HEVIGSTE HOOFDPIJN verdwijnt direct na gebruik van onze poeders. 5 c t. per poeder. BRASKAMP N.V, FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN Naar te Parijs vernomen wordt, be studeert het Transe ministerie van Buitenlandse Zaken thans een Brit» ontwerp voor een bondgenootschaps-/ verdrag, dat afzonderlijk door Frank rijk en Engeland aan Nederland, België en Luxemburg zal worden voor gelegd. Naar verluidt heeft Engeland zich bij het ontwerp nauwkeurig gehouden aan de bepalingen van het verdrag van Duinkerken, dat tussen Trankrijk en Engeland is gesloten. Men verwacht niet, dat eventuele Franse suggesties veel van het Britse voorstel zullen af wijken. Een groep van 37 vooraanstaande Amerikanen heeft zich tégen de po litiek van Wash ington in Duits land verklaard. Amerikaans stratosfeer- dat 134 manschap- xEen transportvliegtuig pen kan vervoeren heeft een geslaagde proefvlucht gemaakt. xDe leider var de permanente Vietnamese delega- Iva n alleen haar duur van 29 dagen, maar tle ln Frankrljk 18 gearresteerd omdat ditmaal heeft Februari bovendien 5 Zondagen, n.1. de le, de 29e en de drie tussenliggende Zondagen. Dit feit komt slechts eenmaal in de 28 jaar voor. (Vrije Volk). Copyright R.D.P. GROTE HEMEL? W-W-WAAD BEN inspecteur BARENDSE EN ALS DE LAN6E IN ZUN CEL WAKKEe W0QDT EN DE 06E.N OPENT. ZIET H'J 'N BEKEND GEZICHT VOOR ZCH...ZUM 6EHEUGEH ZIT VOL MET HEPIN- NEQIN6EN AAM DE MAN, DIE VOOR. HEM STAAT".. WANT DE LANGE WORDT GEWEKT DOOR INSPEC- :UR BAREHDSE, DIE. NIET KAN VERMOEDEN DAT HU TEGEL'JK MET DE LANGE EN DE CHEF TE PAKKEN HEEFT. RlKKl Door: HILLBGONDA VAN REENEN Ik zou wat geleerd hebben van zulke mensen. Op de ateliers van be roemde schilders zie je wat van het leven, zie je wat van de wereld. Weet ik van Linda. Hij dacht aan de vrouw, die in het huis tegenover Dolly woonde. Dolly, tot nu toe heb je nooit willen poseren, zelfs niet voor een be roemd schilder als Downing. Je hebt altijd gezegd, dat het je niets verder brengt. Nu zal het mij bij hem brengen. Bij hem? Maar hij begreep het. Zij gaf New ton niet op. De bloemen de prach tige bloemen hoewel harteloos of handig bedacht hadden dit ge wrocht. Zij zei opgewonden: Ik zal men sen leren kennen; misschien wel men sen, die hem kennen; ik zal veel le ren, ik zal mij zelf gereed maken om hem terug te zien. Ik zal goed uit -v' -i ogen kijken, ik zal naar hem in een voorzichtig natuurlijk; ik hem niet hinderen in zijn loop baan. Maar hoe zou ik hier iets te weten kunnen komen, hier 'van huis naar de fabriek en omgekeerd? Je wilt ons dus verlaten, Dolly? Nee, ik houd beide kamers aan, maar voor de rest zal ik heel zuinig zijn. Ik zal al mijn geld nodig hebben om mij zelf op te voeden. Dolly, wat je ook doet, misschien hoor je wel nooit meer iets van hem. Ik wil het in elk geval proberen. Toen wachtte zij ongeduldig, tril lend van opwinding tot Drake weg zou gaan. Zij verlieten samen het huis. Huwelijksdag en daar gaan de do minee en de bruid, zei mrs. Gladstone, teen zij hen zag. Maar Dolly was al weer veel te ver diept in haar toekomstdromen om te horen wat deze alledaagse wezens zei den of dachten. Drake bleef staan, vroeg zacht; Zal ik het de mensen vertellen, Dolly, zodat ze je niet met vragen lastig val len? En hij keerde onmiddellijk naar het kwalijk riekende huis terug om mrs. Gladstone op de hoogte te brengen. Maar Dolly liep verder, naar de bre dere straten in het westelijk deel van de stad. HOOFDSTUK XL Ward Downing was alleen in zijn groot en mooi atelier, vol kunstvoor werpen uit vele landen. Hij had in 'n buitengewoon slecht humeur gewerkt aan het portret van lady Lilian Pres ton. Het deugde niet, er deugde niets van, het wilde niet leven. De huid was geen huid, de lippen verrieden geen liefde, geen ziel keek uit de gro te schitterende ogen, omgeven door de donkere kringen. De gestalte was als een omhulsel, zonder een jonge vrouw er in. Dat kwam, zei hij, doordat zij geen innerlijk bezat. Haar werkelijke mond kende niet meer liefde dan de geschilderde mond, zei Downing en haar werkelijke ogen hadden geen ziel die er lichtjes in ontstak. En welk 'n massa van zulke meisjes en vrouwen schilderde hij; en hoeveel meer ver langden er naar door hem geschilderd te worden! Voor-haar portret had lady Lilian zich in een lang gewaad van goud brocaat gehuld. Ward Downing dacht dikwijls in het drukke leven, dat hij leidde, aan het fabrieksmeisje uit Whitechapel; het meisje, dat menselijk was, en van de aarde. En dat niet voor hem poseren wilde. Ellendige bekrompenheid, dat hij tot zichzelf gezegd, en tegen Lilian over dit meisje sprekend: Belache lijke moraal van haar stand. Kan ik niet uitstaan! Wat zij zich voorstelt wat haar overkomen zou de idioot! begrijp ik niet. Wat overkomt hen gewoonlijk? vroeg Lilian. Oh, dat weet ik niet en het kan mij niet schelen ook. Van alles. Hangt er van af hoeveel hersens zich achter hun uiterlijk verbergen. Ik heb mij dikwijls afgevraagd, zei Lilian, waar jullie modellen toch vandaan komen. ,Oh, van overal en nergens. Maar toen plotseling, op deze April morgen, werd er op de deur Van zijn atelier geklopt; met de zware zilveren klopper, die hij meegebracht had uit Spanje en hij hoorde Alphonse, zijn Franse bediende, openen. En eensklaps stond Dolly Gray op zijn drempel. Een meisje om voor u te poseren, sir, zei Alphonse. En Ward Downing riep uit: Einde lijk! Hij wierp zijn palet weg en trad op Dolly toe. Zij keken elkaar aan. Hij leek haar jonger, dan zij oorspronkelijk gedacht had, onvriendelijker, in zijn schilderskiel, met zijn sluik haar in de war gemaakt door een ongeduldige hand, en zijn gezicht vertrokken door zijn slecht humeur. En wat hij in haar zag, terwijl als door een wonder zijn gezicht verhelderde en zijn mond zich in een glimlach vertrok, was een ver andering. Een weliswaar geringe, maar toch duidelijk merkbare verande ring, 'n verandering veroorzaakt door- wat? Door verdriet? Ja. Hij zag wan hoop, vastberadenheid, doch ook glans op haar gezicht. hij. pogingen deed tot het vestigen van een onafhankelijke democratische re publiek van Vietnam. xIn Johan- nesburg komen zoveel immigranten dat men ze slechts met grote moeite onderdak kan brengen. Mannen alleen schijnen nog onderdak te kunnen krij gen. —x— De hertog van Aosta, een neef van wijlen koning Emanuel, die eens tot koning van Kroatië is uit geroepen, is op 47-jarige leeftijd in Zuid-Amerika overleden xÖrville Wright, die met zijn broer Wilbur het eerste vliegtuig construeerde, dat in 1903 de eerste geslaagde vlucht maak te, is een ziekenhuis te Dayton in Ohio op 67-jarige leeftijd overleden. Zijn broer Wilburg stierf in 1912. x De „Maastreechter Staar" heeft aan president Truman het ere-lidmaatschap aangeboden. Dat is geschied bij «wijze van eerbetoon aan de Amerikaanse sol daten die op 13 en 14 September 1944 .Maatsircht hebben ingenomen. x Op de boerderij van de heer A. Jager aan de Broekdijk te Kesteren heeft een der kippen een dubbel ei gelegd. Het bestaat uit twee aan elkaar bevestigde eieren. De beide helften hadden een normale inhoud. xNu door het zachte weer het gras er beter voor staat dan in de zomer laten verscheide ne boeren om het schaarse winterrant- soen aan te vullen hun vee van tijd tot tijd reeds in de weide. In geen ja ren blijkt dat mogelijk te zijn geweest. xDe prijzen van linnen goederen zijn in een nieuw calculatieschema ge regeld, waarbij de tot op heden be staande bewerkingskosten zodanig zijn verminderd, dat de inmiddels gestegen grondstoffenprijzen voor het publiek geen prijsverhoging tengevolge zullen hebben. De Belgische en Nederlandse politie is er door samenwerking in geslaagd een handel in valse tabakskaarten op het spoor te komen. De recherche van Amersfoort had ontdekt, dat zes Ha genaars het plan hadden in Maastricht valse tabakskaarten op te kopen. De Maastrichtse recherche slaagde er in dit gezelschap, dat in een luxe auto naar Maastricht kwam, te volgen tot éen café. Daar konden ze aangehou den worden. Zij hadden geen tabaks kaarten bij zich, maar wel een bedrag van f 10.000, waarmede zij de kaarten hadden willen kopen. De caféhouder verklaarde later 250 valse tabakskaar ten van een Amsterdammer te hebben gekocht. Deze konden inderdaad in be slag worden genomen. De Maastricht se recherche heeft toen de zaak ver der onderzocht, waarbij bleek, dat ook textielpunten waren vervalst. Er wer- (Wordt vervolgd) I den vijftien personen1 gearresteerd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3