EUROPA'S BEVOLKING VEROUDERT INGEZONDEN STUKKEN STAD EN PLATTELAND Stad en Omgeving. Tweejarig bestaan melkslij tersvereniging „Samenwerking" Kraaien—Adelborsten WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? De heer Velthuijs verlaat de NIWIN 0. en 0. is stichting geworden Is hier iets van U bij Voor de NIWIN „Met volle zeilen" Sovjet Unie vertoont enorme aanwas r~ Attentie svp I V J Bedrijfspensioenfonds Landbouw JMgezonde*t Beschaving op de dansvloer Meervoudige Kamer Schurftige hond en S.D. agent Een vraag naar ware kunst Het kanker-onderzoek Onderschrift van de redactie. Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Helderse melkslijters- vereniging „Samenwerking" werd Maandag aan de leden dezer vereni ging een feestavond aangeboden in de Casino-zaal aan de Molengracht. Er was een aardig programma samenge steld, dat geheel werd verzorgd door de leden zelf. De voorzitter, de heer G. Kooijman, herinnerde de aanwezigen aan het vele werk dat in de laatste twee jaar is gedaan om alle melkslijters te over tuigen van de noodzaak van volledige samenwerking. In het bijzonder richt te spr. zich in zijn toespraak tot zijn r-ede-bestuursleden, zonder wier hulp do Helderse melkslijtersvereniging nooit tot stand zou zijn gekomen. „En ik kan u verzekeren", aldus de heer Kooijman, „dat geen van allen meer terug zou willen, omdat, nu wij allen verenigd zijn, ook gezamenlijk kunnen profiteren van de leveranties aan gro te instanties. Maar nog zijn wij niet tevreden, er staan nog verschillende punten op onze agenda, en ter ver wezenlijking hiervan zullen wij wer ken zoals wij voor de wijkverdeling hebben gewerkt". Na deze hoopgevende woorden werd een begin gemaakt met het feestpro gramma, dat tot laat in de avond werd voortgezet. Schetsjes en enige zang nummers wisselflen elkaar af, onder broken door het muzikale optreden van G. Kooijman Jr als accordeonnist en door „The Musical Ramblers" on der leiding van Jaap Kwak. In de pauze werd een verloting ge houden van verschillende smakelijke en nuttige voorwerpen, terwijl de heer F. Brondsema van de gelegenheid ge bruik maakte om namens alle leden het bestuur te bedanken voor hetgeen zij in de laatste twee 'aar voor de goede zaak hebben gedaan. Als blijk van waardering werd de voorzitter 'n eikenhouten tafel aangeboden en even eens werden' de andere bestuursleden met zeer mooie cadeaux verrast. Hun dames werden evenmin vergeten; zij kregen ieder een bouquet prachtige witte seringen. De accordeonist G. Kooijman Jr. be gon het tweede gedeelte van het geva rieerde programma, dat werd besloten met het optreden van het dameskoor, De zangnummers werden aan de pia no begeleid door mej. J. v. Toledo. De heer Visser als pianist begeleidde met de heer Kwak als drummer de accor- deonsoli van G. Kooijman. Na afloop werd er nog gezellig ge danst, waarbij de muziek werd ver zorgd door het muzikale kwartet van Jaap Kwak. Afgelopen Zondagmiddag had de competitiewedstrijd tussen de Kraaien en Adelborsten I plaats op het Her mesterrein. Beide partijen deden hun uiterste best om tot eikaars doelen door te dringen, maar dit is niet gelukt. De voornaamste oorzaak hiervan was de modderige toestand, waarin het veld verkeerde; de spelers verspilden hun energie dan ook met glijden over het terrein. Zoals reeds bij het begin van de wedstrijd duidelijk was, waren beide elftallen tegen elkaar opgewassen. De eindstand verraste daarom niemand: 0-0. Het tweede elftal van de Adel borsten Hockeyvereniging heeft te Beverwijk met 7—0 van DEM gewon nen. kunnen deelnemen aan onze advertentiewed strijd. Waar U ook woont, veraf of dicht- bij, allen PUZZLEN MEE IN DE ADVERTENTIES VAN DE WINKELSTAND Laatste positie Ned. schepen (passa giers- en vracht) Dinsdag 8 Febr. 1948: Abbekerk, Sydney—R'dam, 2 Febr. van Aden. Aldabi, R'damRio de Ja- neiro, pass. 3 Febr. Madeira. Aldera- min, R'dam—Perzische Golf, pass. 2 Febr. Kaap Villano. Amstelkerk, 3 Febr. van Monrovia te Port Boet ver wacht Arnedijk, 1 Febr. van New Orleans naar Londen en R'dam. Formsum, Amst.—Hampton Roads, pass. 3 Febr; San Miguel. Groote Beer, Amst.Java, 3 Febr. té Algiers ver wacht. Johan de Witt, A'damJava, 2 Febr. te Port Said. Lindekerk, Cal- cutta—R'dam, 2 Febr. van Savona. Maetsuycker, A'dam—Java, 2 Febr. 23 uur van Port Said. Nieuw-Holland, Amst.Java, pass. 2 Febr. Ouessant. Oranje, van Amst. te Batavia, datum 1 Febr. Sommelsdijk, R'damNew Orleans, 2 Febr. te Havanna. Stuy- vesant, 2 Febr. van Pontadelgada naar Plymouth. Tarakan, MakassarAm sterdam, 3 Febr. te Suez verwacht. Tawali, BelawanNederland, 2 Febr. te Suez. Tjibodas, 3 Febr. van Phi- ladelphia naar Nederland. Veendam, R'dam—New York, 2 Febr. pass. Nan- tucket lichtschip. Waterman, R'dam —Java, pass. 2 Febr. 14 uur Suez. Zeeman, SingaporeR'dam, pass. 2 Fe bruari 14 uur Point de Galle. Wat de dames en heren van het Hel derse NIWIN-comité reeds lang hadden voelen aankomen, is in de laatste comité-vergadering een feit geworden. De voorzitter, de heer W. Velthuijs, deelde mede dat tot zijn grote spijt zijn gezondheidstoestand en zijn vele andere bezigheden het hem niet langer toelie ten, werkzaamheden voor de NIWIN hoe sympathiek deze hem ook waren te verrichten. Wij, die hem menigmaal de NIWIN-hamer hebben zien en ho ren hanteren, weten dat het moeilijk voor hem was, dit besluit te nemen. Hij had van het een en ander reeds schrif telijk mededeling gedaan aan de bur gemeester, die het comité in de winter |van 1946 had geïnstalleerd. De secretaris van het comité, de heer W. C. de Bie, bedankte de aftredende voorzitter voor hetgeen hij in het be lang van onze jongens overzee had ge presteerd, waarna ook de heer A. G. van der Linde enkele hartelijke woor den tot de heer Velthuijs sprak. De vergadering besloot het voorzitterschap voorlopig op te dragen aan de heer A. J. G. van der Braak. Nadat de komende „Mevrouw Spoor aandelen actie" was besproken, ver zocht de heer Van der Linde aan de secretaris, om nogmaals de Helderse verenigingen voor te stellen op feeste lijke bijeenkomsten en dergelijke een collecte ten bate van de NIWIN te hou den, zoals reeds door meerdere vereni gingen is gedaan. Blijkens de berichten uit Indië is de Kerstpakkettenactie ten volle geslaagd. Menige dankbrief kwam bij het secre tariaat, en ook bij particulieren in Den Helder, binnen. Te zijner tijd zullen wij in een afzonderlijk artikeltje het een en ander uit deze brieven citeren. De commissie voor O. en O. heeft on der leiding van de heren Bouman en Landman in de loop der jaren reeds veel goed werk voor onze militairep van land- en zeemacht verricht. Tel kenmale bleek echter, dat het niet be zitten van rechtspersoonlijkheid voor deze commissie een handicap kon zijn. Daarom werd onlangs besloten, de commissie te veranderen in een stich ting, waaraan het grote- voordeel ver bonden is, dat O. en O. thans contri buanten kan inschrijven. Er zal een raad van toezicht en een commissie van advies worden gevormd. In het huidige bestuur hebben zit ting: de heren G. J. J. Bouman, voor zitter; J. Toes, tijdelijk secretaris; J. J. Landman, penningmeester; Th. Bijh- ma, 2e voorzitter; P. M. Brouwer, 2e secretaris; C. A. Dekkers, A. Muzerie, R. Nienhuis en J. Wijker, leden. Gevonden: bonnetje van levens middelenkaart, bril, zwarte glacé hand schoen (linker), hond, (bruin geel), rode portemonnaie met inhoud, vulpen, (grijs), vulpen, vulpen (zwart), 1 paar wanten, (grijs-groen), zwembroek. Verloren: achterschot van vracht auto, handdoek met stuk zeep, porte monnaie inh. ruim 10.- en 3 oude snoepkaarten, 1 vulpen. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. De totale opbrengst van het Zater dag J.l. gehouden bal-masqué van Dansschool „Mouton" was f 94.85. Het bedrag is aan de NIWIN- penningmeester overhandigd. Breezand. KWAJONGENSWERK? De heer S. deelde ons mede, dat van zijn fiets, die hij enige tijd onbeheerd liet staan, de lichtdynamo was afgerukt. Er is aangifte van gedaan bij de p-litie. We willen er hier echter toch ook even op wijzen, dat dergelijke heldendaden natuurlijk nooit te pas komen maar nu zeker niet, nu het zo moeilijk of onmo gelijk is het vernielde te herstellen of door nieuw te vervangen. Anna Paulowna. „Met ballet en gymnastiek, zang, muziek, acrobatiek houden wij de naam van Dokev hoog!" Zo luiden een paar regels uit het openingslied van Dokev's nieuwste revue en In derdaad zo is het. Twee avonden, Zaterdag en Zon dag, is de revue nu opgevoerd, beide malen voor een volle zaal en beide keren was het publiek er opgetogen over. O ja, er zijn een paar zwakke plekjes in, een paar nummers, die zonder bezwaar geschrapt konden worden, maar we zijn er toch alle maal een beetje trots op, dat een eigen vereniging, alleen met eigen krachten, zoveel goeds voor het voet licht kon brengen. En, zonder daar mee iets te kort te doen aan de ver diensten van „De Tango Serenaders" die nu voor de muziek zorgden, wil len we in verband met het voorgaande tocji even opmerken, dat het ons speet niet als voorheen ock een Pol ders ensemble dit, deel van de revue te horen verzorgen. „Met volle zeilen" heet de revue. Welnu, die naam is goed, want er zat een flinke gang in. Een kort, pittig openingswc»ird, als van een kranig gymnast als Dokev's voorzit ter, de heer Vergouwe, verwacht mag worden, de vaandelgroet na de op mars van alle medewerkenden en dan komen Thomasvaer en Pieternel (Chr. Hoogmoed en mevr. B. Blok Oostdijk) vertellen van de bloei en groei van Dokev gedurende 40 jaren. Het ijverige bestuur krijgt een pluim, er wordt met trots gesproken over de successen van Jan Spigt en Groenen dijk, de ere-leden worden genoemd, maar vooral een ere-saluut gebracht aan Siewers, die 40 jaren lang D.O. K.E.V. met krachtige hand leidde. In vlug tempo volgen dan de an dere nummers, te veel om ze alle te noemen. Hoogtepunten waren o.i. de acrobatiek, de hoogrekoefeningen van de heren, brug van dames en heren, het zuiver gymnastische deel dus van het programma. De dièpzeefantasie, het ijsfeest, het matrozenballet, Ba- chantendans en Wenen danst bekoor den het oog door fraaie décors en mooie costumes. En dan neen, we roemen niet meer alleen nog ons compliment voor de brugoefeningen van de heren senioren! Aan het einde van de opvoering dankte de heer Vergouwe allen die tot het welslagen hadden meege werkt: zaalhouder De Boer, de heer Stellingwerf, die de teksten schreef, de band en mevr. H. de JongRaap, die veel met de piano instudeerde, de grimeur, de heer Ebbing, maar Boven al „de man aan het stuur", de leider Siewers. Tweemaal nog wordt de revue op gevoerd in Breezand. Ook daar zal de belangstelling wel groot zijn. (Van onze correspondent te Parijs) Vóór de Franse revolutie was Frankrijk het land met het hoogste geboortecijfer in Europa. In het jaar 1650 woonde er 20 pet. van de Europese bevolking op Frans grond gebied, in 't jaar 1800, dus midden in de grote Europese oorlogen, nog 16 pet. Toen, in het ja'ar 1800 tel de Frankrijk 27,5 millioen inwo ners, Groot-Brittannië en Ierland nauwelijks 19 millioen, Italië 18 millioen, Duitsland niet eens 24 millioen. In 't jaar 1940 telde Frankrijk iets meer dan 41 millioen inwoners en 7.7 pet. van de Europese bevolking woon de op Franse bodem. De oorlog kostte aan Frankrijk tot 1941 ongeveer 1,5 millioen doden, voor het merendeel mannen in de kracht van hun leven. Op 1 Juni 1941 telde Frankrijk 39,7 millioen inwoners. Heden ten dage is Frankrijk het dunst bevolkte land ten Westen van Rusland en de Oost-Europese staten. Per vierkante kilometer telt het 76 in woners, tegen 193 in Engeland, 145 in Duitsland, 141 in Italië en meer dan 200 in België. Als de achteruitgang van het geboortecijfer in Frankrijk verder voortschrijdt, dan zal dit land in het jaar 1985 nog slechts ongeveer 29 mil lioen inwoners tellen. Daar komt bij, dat de bevolkingspyramide uiterst on gunstig is. De jonge generaties zijn zeer slecht vertegenwoordigd, de mensen boven 60 jaar zijn in de meerderheid. Op 100 arbeiders in de productieve leeftijd, dus tot de leeftijd van 50 jaar, komen er 75 die niet tot werken in staat zijn. Het percentage van de oudere mensen boven 65 jaar is tussen 1939 '"n 1943 vrijwel twee keer zo groot gewor den. 't Vrouwenoverschot van 1.492.000 in het jaar 1939 is tot 4.353.000 in 't jaar 1946 gestegen. De zuigelingensterfte bedraagt 40 pet. En dat is het resultaat van de oorlog. Maar ook voor sommige overwinnende Europese staten is de balans even on gunstig als voor de Duitsers, die, wan neer men de militairen mag geloven de oorlog alléén hebben verloren. Nooit meer kan een West-Europees volk een oorlog winnen en de hele politiek van deze volkeren moet daarin bestaan, de oorlog zo mogelijk te vermijden. 9 En thans de Russische kolos. Sedert 1940 bedraagt de toenemir\ van de Russische bevolking ondanks de oorlo gen 55 pet. Het aantal inwoners zal in BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina J. d. v. P. A. Leyen en F. J. Blom. Johanna P., d. v. W. C. Kortekaas en E M. van Kam pen. Martinus A. d. v. J. E. van der Vlugt en A. C. Alders. Mar'' d v. W. Schuiling en H. Hollander. Nico- laas S., z. v. N. J. J. de Wit en M. Vlaar. Johanna P. F., d. v. P. N. Vaars en M. Oudejans. Guus je C. M. d. v. J. Glasbergen en M. M. Zonne veld. Ondertrouwd: J. J. Speur en G. van der Tuin. F. Snip en G. Hem mes. A. Evers en G. van Dalen. A. Kies en A. Raven. Getrouwd: G. J. Lobregt en J. de Jong. O v - leden: W. G. Braaf, oud 8 dagen. R. Daalder, oud 67 jaar. Onze gemeente tel&e op 1 Januari '48 6938 inwoners, waarvan 3643 m. en 3295 vr. NAASTEPADS NIEUWE TOER- WAGEN. Zaterdagmiddag kwam hij even bij ons voorrijden, de heer R. Naastepad, met zijn nieuwe autobus, een keurig in gerichte wagen, speciaal gebouwd en bestemd voor gezelschappen die een tocht willen maken, voor clubreizen, enz. Op alle plaatsen, twee en dertig, zit men vooruit-rijdend, bij grote tocht vrije en van niet splinterend glas ge maakte ramen. Het moet een genot zijn in deze prachtige wagen eens een reisje te ma ken. Eén onzer medewerkers, die zich momenteel met het onderwerp „Den Helder en Huisduinen in vroeger tijden" bezighoudt, zoekt naar een aantal gegevens en boe ken etc., die daarop betrekking hebben. 9 In de oorlogsjaren is in vele archieven door de Duitsers op zo danige manier huis gehouden, dat deze nagenoeg alle incompleet zijn. Wij doen daarom een beroep op onze lezers en lezeressen, om ons van het eventueel bezit van boek werken op dit terrein te willen in kennis stellen. Wellicht is het dan mogelijk dat onze medewerker deze boeken korte tijd ter inzage krijgt. Mededelingen graag schriftelijk of mondeling aan ons bureau in de Koningstraat, of via het telefoon nummer 2345. Bij voorbaat onze welgemeende dank! NIEUW WERELDRECORD OP DE 4 MAAL 110 YARDS DAMES. Tijdens de Australische athletiek- kampioenschappen voor dames heeft de ploeg van een nieuw Zuid-Wales wereldrecord 4 maal 110 yards op 28.4 seconde gebracht. Het oude record stond op naam van Nederland met 48.8 sec. en werd 18 Mei 1944 te Amsterdam gevestigd door de nationale Nederlandse ploeg be staande uit- de dames F. Blankers Koen, Adema, Timmer en G. Koudjjs. het jaar 1970, incjien de toeneming van de bevolking in het huidige tempo doorgaat, 250 millioen bedragen. Van daag is het aantal inwoners van Euro pees Rusland nog 40 millioen zielen minder dan dat van de landen van Noord-West en Centraal Europa. In het jaar 1970 zal het aantal inwoners van Europees Rusland dat van Groot-Brit tannië, Ierland, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Nederland, België, Scandi navië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakijs, Hongarije, Letland en Litauen samen met 25 millioen overtreffen. De sombere kant van dit probleem is echter het verouderen van de bevol king in alle Europese landen met uit zondering van Rusland. Voor heel West-Europa zal het aantal jonge mensen tussen 15 en 34 jaar in 1970 slechts 39 pet. der bevolking be dragen en terwijl het aantal der jonge Russen in 1970 ongeveer 43,5 millioen zal zijn, zullen Frankrijk en Engeland op niet meer dan 5 millioen «lk kun nen bogen. Evenzeer zal het aantal valide mannen van 15 tot 64 jaar in Rusland dat der mannen op dezelfde leeftijd in de andere Europese landen met een veelvoud daarvan overtreffen; in de Sovjet-Unie zal het 't aantal van 80 millioen overschrijden, welk aantal gelijk zal zijn aan dat van de valide mannen in Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Italië en Nederland teza men. Het is duidelijk, dat er hier proble men worden opgeworpen, waarvoor de atoombom geen oplossing kan geven. Problemen, die slechts vanuit een hoger geestelijk standpunt op waarachtig menselijke wijze kunnen worden opge lost. Voorop moet echter staan de een wording van Europa, de eerlijke con structieve samenwerking, die aan alle Europeanen een voortleven garandeert. Anders sterft Eurpa uit. Vanwege de ingestelde sociale verze keringscommissies van het Bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw is ter vaststelling van de toekomstige rechten van de onder dat fonds vallende per sonen per 1 Febr. een begin gemaakt met de registratie en wel in de provin cie Groningen. De registratie in de ove- rige provinciën zal zo spoedig moge- lijk volgen. Voorshands ial de registra tie beperkt blijven tot de mannelijke loonarbeiders en wel tot hen, die op de leeftijd van 1765 jaar, sedert 1 Mei 1947 in enige tak van de landbouw hebben gewerkt. Ofschoon aanvanke lijk alleen voor de akkerbouw en vee houderij voorbereid, hebben ook an dere landbouw-bedrijfstakken, waar order die van de tuinbouw, de wens tot aansluiting bij het pensioenfonds te kennen gegeven. Daarom zal de re gistratie zich tot alle land- en tuin- bouwbedrijfstakken uitstrekken. Zodra de massale registratie van de werkne mers is geschied, zal eventueel op de zelfde wijze een registratie van de niet- loonarbeiders volgen. Het staat name lijk thans nog niet vast of en in hoe verre -de landbouwers en tuinders on der het pensioenfonds zupllen vallen. VEESTAPEL NOORD-HOLLAND Volgens d September-telling 1947 telde de provincie Noord-Holland toen 182.006 stuks rundvee en 36.782 stuks varkens. Met het aantal rundvee staat Noord-Holland van de provincies op de zesde plaats, met de varkens op de laagste (elfde) plaats. De Noordhollandse rundveestapel in Mei 1939 op 100 stellende, waren de indexcijfers in Sept. '45 78, in Sept. '46 80 en Sept. '47 77. Vergeleken met Mei 19C3 dus een teruggang met 23 en vergeleken met Sept. '45 en '46 resp. en 3 Voor geheel Nederland liep sinds Mei 1939 de rundveestapel terug met 21 en de varkensstapel met 33 In Sept. '47 waren er ruim 22 milli oen stuks rundvee en ruim 1 millioen varkens. In Juli 1947 had de voormalige Op perwachtmeester van de Sta tspolitie te Schagen Tacke F. twee ingezonden stukken geplaatst. De eerste maal maakte hij enkele aanmerkingen op 't beleid van de opperwachtmeester A. S. waarop hij de tweede maal terugkwam, omdat een redacteur van de Nieuwe Schager Courant meende stelling te moeten nemen voor S. Door de manier waarop F. deze in gezonden stukken had gesteld voelde S. zich beledigd en hij diende een aan klacht in tegen F., zodat deze zich Dins dagmorgen voor de Meerv. Kamer te Alkmaar, onder presidium van mr. v. Regteren Altena, moest verantwoorden. In zijn tweede ingezonden stuk had verdachte t.a.v. de verdediging van de redacteur van de Nieuwe Schager onder meer geschreven: „Kar. Schelvis zich zelf niet verdedi gen? Is dat om een of andere reden niet wenselijk voor hem? Men spreekt wel eens van een schurftige hond. Is de heer Eriks vergeten, dat hy mij verteld heeft hoe de Wieringers spreken over Schelvis, toen hij gestationneerd was te Wieringen in de Duitse bezet tingstijd? Waarom hem zo te verdedi gen?" Tegen de eerste alinea nu maakte de heer S. bezwaar. Verdachte verklaarde dat 't niet zijn bedoeling was geweest om S. als een schurftige hond te betitelen, doeh dat hl' alleen m; ar een vergelijking had ge maakt, omdat dit soort dieren zich in het algemeen niet scijnt te verdedi gen. De officier mr. Meischke was in het geheel niet te spreken over de schrij verij van verdachte en eiste een boete van 200.of 40 dagen en voegde aan toe, dat bij herhaling de gevangenis deuren zouden openstaan. Ook sprak hij nog de wens uit dat de kranten dit soort misselijke en beledigende artike len niet meer zouden opnemen. S.D. AGENT Bijna zouden wij zeggen, in aanslui ting op de tweede alinea van "een ge deelte van het ingezonden stuk van verdachte F, wat wij hierboven memo reerden, werd de volgende zaak behan deld. Berend K. uit Hippolytushoef had de opperwachtmeester S., die in de bezet tingstijd inderdaad op Wieringen was gestationneerd, na de bevrijding uitge maakt voor S.D. agent K. verklaarde da haren raehtara dit opzettelijk te hebben gedaan in de hoop dat S. hem zou aanklagen om op deze manier minder juiste handelingen van S. te openbaren. „Driemaal", vertelde verdachte K„ „heb ik een aanklacht bij de POD of bij de daartoe bevoegde instanties ge daan, doch nimmer heb ik daar iets van gehoord. Ik heb maar weinig ver stand van het gerecht en daarom dacht ik op deze manier eindelijk iets te be reiken." In 1943 had verdachte gestaakt en S. had hem daarvoor gearresteerd en naar het gemeentehuis gebracht waar hij overgelèverd werd aan de S.D. De op perwachtmeester bracht toen een on gunstig rapport over mij uit, vertelde verdachte verder, waar ik van schrok. Ik werd overgebracht naar de Wete ringschans en alleen door de bemoeiin gen van de burgemeester en mijn baas Ben ik weer vrij gekomen. Getuige S. gaf een en ander wel toe, doch zeide, dat het niet Zijn bedoeling was geweest K. aan de S.D. uit te leve ren. Ik heb hem alleen gearresteerd met de bedoeling om hem een reprimande te geven en toen ik met hem bij het gemeentehuis aankwam, stonden daar toevallig enkele wagens van de S.D. n S.D.'ers en kon ik niet anders. Ik geef toe dat ik misschien wel een slip of the pen heb gemaakt" eindigde S. zijn „ge- tuige-verklaring". De officier e'ste voor het scheldwoord „S. D. agent" 25.of 10 dagen. Hier zal, evenals in de zaak tegen F., te gen wie 200.of 40 dagen werd ge- eist, over veertien dagen uitspraak vol gen. Wanneer men op een feestavond of een uitvoering van de een of andere vereniging het daar aanwezige publiek eens in ogenschouw neemt, ziet men dat een ieder zich heeft beijverd om zo goed en voordelig als het gaat voor de dag te komen. Dit is een zeer te waarderen uiting van wat men in de regel aanduidt met „beschaving". Maar helaas, als zo'n avond wordt besloten met een bal! Dan verdwijnt bij een gedeelte der aanwezigen als bij toverslag de „beschaving". Er wordt dan niet meer gelet op de be leefdheid, men houdt geen rekening met de gevoelens der andere aanwe zigen, men trekt zich van de ruimte die beschikbaar is niets aan, kortom, men hotst en botst tegen de andere paren op, men gedraagt zich als een wildeman. De vele personen die zich hieraan ook steeds ergeren, zullen begrijpen, dat ik hiermede de z.g. „Swing"-dans op het oog heb. Zijn die ongure bewegingen nu niet na te laten? Zo iets kan men toch kwalijk meer betitelen met de naam Dans". Een dans is m.i. een serie sierlijke en gracieuse bewegingen op de maat van de muziek. Daar kan de „swing" toch geen aanspraak op ma ken! Deze dans heeft alleen als resultaat, dat de partijen bij het beëindigen er van in het bezit zijn van verhitte ge moederen! De ene partij heeft zich ge- ergerd door de herhaaldelijke botsin gen die zich hebben voorgedaan, ter wijl de andere partij zich heeft verhit door te „swingen". Het zou aan te bevelen zijn als de plaatselijke autoriteiten zich eens van deze wantoestand op de hoogte stel den, en dan ook prompt een „swing"- yerbod uitvaardigden! Dit zou veel kwaad en ongerief uti de weg ruimen en het peil van «de genoemde avonden omhoog brengen. Want nu zijn er tal van mensen, die graag eens zouden willen dansen, maar die zich laten afschrikken, als zij zien hoe het op de dansvloer toegaat! Nu is het absoluut de waarheid dat elke tak van ontspanning zijn aan hangers heeft. Zo ook met „swingen". En ook deze liefhebbers misgunnen wij hun pretje niet. Maar laat dat „swingen" dan op daarvoor speciaal ingestelde avonden plaats vinden. Dan weet ik zeker dat er op de gewone dansavonden meef deelnemers zullen komen. De exploitanten van feestzalen e.d., die in deze geest maatregelen dur ven nemen, zullen zeker succes boe ken. OPMERKER. Met belangstelling nam ik kennis van het ingezonden stuk van onze plaatselijke nestor der muziek. In derdaad vraagt men zich af: Heeft het Helderse publiek geen gevoel voor vocale of instrumentale kunst? 't Vorig jaar gaf de heer Laurens Bogtman ook in onze stad een con cert. De opkomst was bedroevend. Als impressario werden door mij en kele jaren geleden enige concerten gearrangeerd; als solisten traden op Feike Asma, Jaap Stótijn, Hélène Ludolph e.a. Met hetzelfde resultaat. Vraagt men aan hen die lid zijn van een plaatselijk koor of hen die zelf de muziek beoefenen: Waarom bent U niet geweest? Honderd uitvluchten! Is de entréeprijs te hoog? Verleden jaar kreeg ik een verzoek van de heer Felix de Nobel, via het Ned. Impressariaat, hier een concert te verzorgen door het Nederlands Ka merkoor. Kosten ong 750. 't Een en ander moest voor mijn eigen risico ondernomen worden. Door de opge dane ervaring bedankte ik er voor. Wel was het mogelijk op Wieringen een dergelijk concert te geven. De heer Leewens zou graag een steentje willen bijdragen. Dit spreekt vanzelf. Laat hij echter bedenken, dat dit een zware steen moet zijn, Wil men iets bereiken? Laat de plaatselijke muziekleraren en dirigen ten dan beginnen om de hen toever trouwde leerlingen en musici eens op een concert te wijzen, de uit te voeren werken eens voor hen inleiden en met hen nabespreken, hun aandacht wek ken voor dit schone werk. Dan kweekt men interesse. Want met een half uur deskundige toelichting kan men soms meer muziek leren dan door een uur Louis Schmidt of con sorten. Hopende, dat de stoot, door de heer Leeuwens gegeven, resultaat moge hebben, verblijf ik met dank aan de redactie voor de verleende plaats- JOH. P. C. STRANG. Wij menen uit het bovenstaande te mogen opmaken, dat „Opmerker" niet swingt". Wij ook niet. De mensen die er wèl aan doen, weten misschien maar vermoedelijk niet te vertel len, waarom zij zo graag swingen. Om dat zij het als één van de meest vol maakte uitingen van Terpsichore's kunst beschouwen, ofwel omdat zij het een probaat zwijmel- en verhit- tingsmiddel vinden. Ongetwijfeld zal de in voorbereiding zijde „Danswet" een paraaf je over het swingen bevat ten. Laten we echter van de swing ziekte geen gewetenszaak maken. De charleston zijn we ook vergeten. Had. HM. Crt Enkele dagen geleden las ik een be richt in de Helderse Courant, dat van regeringswege een onderzoek zou wor den opgedragen naar de methode van Dr. Samuels, met betrekking tot de genezing van kanker. 't Zou toch van harte toe te juichen en een zegen voor de mensheid zijn, als dit onderzoek zich in posi tieve zin zou ontwikkelen. Immers, de statistieken zouden ons kunnen zeggen, .dat talrijke mensen tussen de 40 en 65-jarige leeftijd (natuurlijk ook ouder) aan deze ziekte ten offer vallen. Ik denk hierbij vooral aan kanker aan de maag, lever, endeldarm, uberus, blaas, etc. Als Dr. Samuels dan inderdaad een middel heeft gevonden om deze ziekte te genezen (hetzij dan met kortegolf- bestraling of anderszins), dan verdient hij de onuitsprekelijke dank van de lijdende mensheid. Maar als de ziekte eenmaal in posi tieve zin is geconstateerd, dan kan men het m.i. wel beschouwen als het laatste bedrijf van een treurspel. Het enige mooie van kanker is, (voor zover er dan van „mooi" gespro ken kan worden!!) dat men het niet op jeugdige leeftijd krijgt. Laten we de hoop uitspreken, dat het onderzoek zo volledig mogelijk en op recht geschieden zal, opdat het werk van Dr. Samuels volkomen recht zal wedervaren. Mocht het onderzoek negatief zijn, welnu, men schrome dan niet hieraan op uitgebreide wijze publiciteit te geven. Met dank voor de plaatsing, H. Dan Helder, 2 Febr. 1948.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2