Minister van Marine acht kruisers noodzakelijk Tweede Kamer wenst een deviezennota Deense Dakota neergestort Drie weken gratis reizen voor gedemobliseerden Rouwdag in India Vrijdag 13 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste W* No. 7735 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna CONFERENTIE DER ZESTIEN LANDEN? WEERBERICHT Geen verruiming van textieldistributie Namen slachtoffers Dakota-ramp Adriaenssens-Bruyland winnen Zesdaagse BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Nieuwe „De Ruyter" loopt volgend jaar van stapel In haar avondvergadering heeft de Tweede Kamer gisteren de algeme ne beraadslaging over de begroting van het departement van Marine voortgezet. De minister van Marine ad interim, de heer F i e v e z, ontkent dat de be groting scheef is getrokken ten op zichte van andere begrotingen. Zake lijk is deze begroting verantwoord. De minister wijst er op, dat de thans aangevraagde gelden in 1948 ook zul len kunnen worden besteed. En tevens zullen in 1948 worden verwerkt de bedragen, welke van vorige begro tingen over zijn. Van 1946 is 85 en van 1947 30 millioen overgebleven, zodat er een bedrag van 115 millioen boven de nu uitgetrokken bedragen beschik baar is. Globaal zullen in 1948 2000 zeemili ciens, mariniers, in werkelijke dienst zijn opgeroepen. Mocht het nodig blij ken, dat de brigade na 1 Jan. 1949 wordt gehandhaafd, dan zal de na- jearsploeg 1948 eveneens 2000 man moeten worden opgeroepen. De bouw van het bergoord te Ma- llno ter recreatie der marine is be gonnen met een limiet van f 300.000. Verder wordt niet gegaan. Dat de op bouw van Makassar er door geschaad «ou zijn, kan spr. niet aannemen. Wat het verblijf van marine-officie- ren in hotel Witte Brug betreft, daar omtrent deelt de minister mede, dat aanstonds is uitgezien naar een goed kopere huisvesting, die men o.a. vond in hotel „Hertenkamp". Alle verzoeken tot démobilisatie van Indische dienstplichtigen zijn ingewil ligd. De groep Epuropese dienstplich tigen van vóór 1945 zal weldra geheel geliquideerd zijn. Alle verzoeken om ontslag van schepelingen zijn ingewil ligd. 300 beroepsschepelingen zijn met buitenlandse vrouwen gehuwd; 70 ge zinnen vertoeven in het buitenland. Verder ontslag van deze groep vindt voortgang. Allen zullen in de tweede helft van 1948 ontslag hebben. De minister licht verder toe, dat de officiersrang inderdaad ook voor on derofficieren bereikbaar is. Het ligt in de bedoeling de maxi mum leeftijd voor bevordering tot of ficier te brengen op 47 jaar. Dat be tekent, dat de betrokkenen dan nog drie jaar in een officiersrang kunnen dienen voor zij met pensioen kunnen gaan. In verband met de opleiding merkt de minister nog op, dat de Kon. Ma rine wordt opengesteld ook voor re serve-officieren. Reeds 125 hunner zijn beroepsofficier geworden. Er wordt voorts op toegezien, dat de adelbors ten uit alle maatschappelijke klassen voortkomen. Het Amerikaanse systeem van op leiding zou spr. niet willen overnemen. Ten aanzien van de opmerkingen over de opbouw der vloot merkt de minister o.m. op, dat het niet mogelijk is alle wapens in één type te concen treren. In navolging van het buitenland is men tot differentiatie overgegaan. Bij onze jagers is de onderzeebootbestrij- ding vooropgesteld en de vliegtuigbe- strijding behouden; de torpedo's heeft men prijsgegeven. De hoofdtaak onzer marine be scherming der koopvaardij onder werpt de minister aan een nadere beschouwing, waarbij hij concludeert, dat kruisers bij convooibescherming onmisbaar zijn. In een smaldeel vor men de kruisers het gevechtscentrum. De noodzakelijkheid van kruisers staat naar sprekers oordeel onomsto telijk vast. Ook in bondgenootschappe lijk verband moet z.i. altijd het stre ven gericht zijn op een harmonische bijdrage. Als we met een eigen team in de gezamenlijke oorlogvoering ko men is dat vele malen beter dan dat we met losse bijdragen komen. Spr. deelt mede, dat de „Zéven Provinciën" al van stapel is gelo pen en dat de ,.De Ruyter" in 1949 van stapel zal lopen. Tenslotte merkt de minister nog op, dat het vlootplan in de volksverte genwoordiging zal moeten komen. Daarvóór zal een grondige studie en discussie nodig zijn, waarbij de door de heer Vorrink bepleitte open dis cussie ook aan de orde kan komen. Taak en samenstelling van de vloot dienen grondig onderzocht te worden ook in het licht van de internationale samen werking. Het smaldeel prejudicieert niet op het vlootplan. De begroting werd goedgekeurd. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt het voor waarschijn lijk gehouden," dat er over drie of vier weken te Parijs opnieuw een conferen tie zal worden gehouden van afgevaar digden uit de landen, die aan het plan- Marshall willen deelnemen. De zestien landen, die het vorig jaar de conferentie bijwoonden, zouden ook thans present zijn. De regeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië polsen thans de an dere veertien landen over het houden van een nieuwe conferentie. De Ame rikaanse. Britse en Franse regering zijn het in beginsel eens geworden over de wenselijkheid van Zodanige conferentie. De invitaties zullen door Engeland en Frankrijk gezamenlijk verzonden wor den. Men verwacht, dat de nieuwe con ferentie zich zal bezig houden met 1) het stichten van een permanente orga nisatie der zestien landen. 2) Studie van verdere mogelijkhe den van samenwerking tussen de Europese landen. De voorwaarden tot de Amerikaanse hulp aan Europa zullen, naar men meent te weten, opzettelijk niet als punt van bespreking op de agenda ver meld worden. 250STE NIWIN-ARTIST IN BATAVIA. Gistermiddag is het Niwin-gezelschap onder leiding van Sylvain Poons uit Nederland te Batavia aangekomen. Sylvain Poons is de 250ste artist, die door de Niwin naar Indië werd uitge zonden. Een vertegenwoordiger, van de Deen se luchtvaartmaatschappij in Frankfort heeft meegedeeld, dat een Deense Da kota, die van Kopenhagen naar Zü- rich vloog, op 65 km van laatstgenoem de stad verongelukt is, naar wordt aan genomen ten gevolge van slecht weer. De vier leden van de bemanning en acht der zeventien passagiers zijn om het leven gekomen. De machine was Donderdagmorgen van het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen opgestegen en stortte bij Geesen neer. Nog altijd Churchill Op een vraag van het Britse Gal- lup-Instituut voor opinie-onderzoek luidende: „Als gij een gesprek zoudt kunnen voeren met een grote persoonlijkheid uit de Britse geschiedenis, aan wie zoudt gij dan de voorkeur geven", kreeg Winston Churchill de meeste stemmen. Als tweede volgde koningin Victoria en vervolgens Nelson, Hen drik VIII en Shakespeare. De Hertog van Windsor kwam op de 11e plaats, vóór de tegenwoordige koning en ko ningin en maarschalk Montgomery. Prinses Elizabeth was de 17e. Plankton in een sandwich De Amerikaanse laboratoria, speciaal die, welke zich bezig houden met Oceanisch onderzoek, hebben ont dekt, dat plankton een micro-orga nisme, dat in onnoemelijke hoeveel heden door het zeewater zwerft en vele vissen tot voedsel dient niet alleen lastig kan zijn voor vissers, wier netten verstopt raken met een rode of groene substantie, maar even goed dienstbaar gemaakt kan worden aan de oplossing van het wereld voedselprobleem. De Amerikaanse „Fishing Gazette" vertelt hierover, dat geleerden in een laboratorium in Florida erin geslaagd zijn, uit 20.000 micro-organismen een hoogst voedzame en vitaminenrijke sandwich te vervaardigen. Vérder heeft men zich met succes bezig ge houden met de fabricage van plank ton-zeep. De onderzoekers zijn het er over eens, dat de enorme plankton- voorraden der Oceanen het wereld voedseltekort voor een aanzienlijk deel zouden kunnen opheffen. Inmid dels heeft men de nieuwe sandwich de naam „planktonburger" gegeven. Rendierdieven in Noorwegen Tijdens een parlementsdebat heeft de afgevaardigde Cato- Sverdrup, een rijke groot-grondbezitter uit 't Noorden van Noorwegen, verklaard dat een bende Nazi's „en andere immorele elementen" gewapend met Duitse vuurwapens, in' Finnmarken (Noord-Noorwegen) opere ren. Volgens betrouwbare berichten pleegt de bende georganiseerde over vallen op rendierkudden van Lappen. De dieren worden gevild en men laat de kadavers achter. Soms zouden de dieven boten in het Varanger-Fjord als basis gebruiken. Tot diep in het land voelen de Lappen zich bedreigd. Sver drup drong erop aan, dat politie of mi litaire eenheden een eind aan de strooptochten zouden maken. F 39.000 VAN SCHRIEKE WORDT GECONFISQUEERD. Het Haagse tribunaal heeft gisteren geadviseerd het vermogen van profes sor Schrieke, de voormalige secretaris generaal van het departement van justitie, tot een bedrag van f 39.000 te confisqueren. Een gedenkpenning ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum zal door de Firma Begeer te Utrecht worden uitgegeven. De penning is vervaardigd door de beeldhouwer Maarten Pauw en stelt aan de ene zijde voor: H.M. de Koningin, aan de andere zijde een vrouwenfiguur als symbolische uitdruk king van de grote gaven van de jubilerende vorstin. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan demobiliserende militai ren, die in de komende weken, en maanden uit Indië zullen terugkeren, bij hun aankomst in Nederland een spe ciaal gratis treinabonnement voor re kening van de legerautoriteiten te overhandigen. Dit abonnement geldt voor de eerste drie weken van het ver blijf in Nederland om de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties weer in contact te treden. Het geldt alleen voor de treinen en autobusdiensten van de Nederlandse spoorwegen, dus niet op gemeentelijke- of particuliere bus- of tramverbin dingen. Er worden tussen legerautori teiten en de directie van de Neder landse Spoorwegen nog onderhandelin gen gevoerd over de vaststelling van de prijs en enkele technische details. Oudste grenadier 100 jaar Het Brabantse plaatsjeWerkendam, bekend om zijn zalmvisserijen, was gis teren in feesttooi. Van de officiële ge bouwen en zeer veel particuliere wo ningen, wapperde de driekleur. En dit alles ter ere van de 100-jarige Frans Duynhouwer. Op zich zelf is dit in ons goede land, dat toch bekend staat als door een sterk ras bewoond, niets bijzonders. Veeleer is het omdat deze honderd-jarige de oudste grenadier is, die Nederland telt. Chileense presdent naar Zuidpool De president van de Chileense repu bliek, Gonzalez Videla, is onverwachts naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Hij maakte een rondreis door Zuid- Chili. Zijn plan veranderend, scheepte hij zich Woensdag in de haven van Fortescue in op hat vrachtschip „Pinto", dat door oorlogsschepen begeleid, koers zette naar Soberanio op het eiland Greenwich. In officiële kringen wordt de reis van de president uitgelegd als een ant woord op de Britse nota's, waarin de rechten van Chili op het Zuidpoolge bied werden bestreden. JEAN PAUL SARTRE NAAR ONS LAND. De bekende Franse philosoof en schrijver Jean Paul Sartre, die o.m. het scenario schreef voor de film „Les jeux sont faits", zal op Vrijdag 20 Februari a.s. in het City Theater te Amsterdam de Nederlandse première van dit film werk bijwonen. De film wordt hier on der de titel „De weg zonder einde" door de N.V. „City-film" uitgebracht. Weersverwachting, geldig tot he denavond: ZACHTER NA REGEN. Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen. Daarna enige stijging van temperatuur. Tot krachtig toe nemende wind tussen Zuid en West. De drie Musketiers Drie carnavalsvierders zijn te Gen nep van een koude vastenavond thuis gekomen. Toen zij over de Maasbrug naar huis wilden gaan, zijn ze door de duisternis misleid. Het is in verband met werkzaamheden en de slechte ver lichting, ter plaatse zeer gevaarlijk. Een hunner is bij de opgang van de brug misgelopen en omlaag, gestort. Hij kwam met een smak op een pij ler terecht, en werd door een zijner metgezellen met grote moeite uit zijn hachelijke positie gered. Het slachtof fer S. bleek een hersenschudding te hebben opgeloken. Beiden veronder stelden, dat de derde musketier door gelopen en naar huis was gegaan. Toen dit later niet het geval bleek te zijn, maakte zich een grote ongerust heid van hen en hun familieleden meester. Men toog op onderzoek uiten vond nummer drie van het gezelschap zekere J. liggend in een weiland naast de brug. Hij bleek bewusteloos te zijn en werd naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Telefoonkabel Nederland-Denemarken Naar het ANP van de zijde der PTT verneemt, zal men ten vroegste in de zomer van 1950 een aanvang maken met het leggen van twee zeekabels van het eiland Romö (Denemarken) via de Lauwerszee naar Groningen. De kabels zullen Kopenhagen met Groningen ver binden, waarvoor plannen betreffende de landgedeelten waarover de kabels gelegd zullen worden nog in voorberei ding zijn. Belgische gas- en electrische bedrijven gevorderd Tijdens de gistermiddag gehouden Belgische kabinetsraad is besloten over te gaan tot de burgerlijke mobilisatie van alle publieke en particuliere gas- en electriciteitsbedrijven in België. Dot houdt in, dat niet alleen het ge hele gas- en electriciteitsbedrijf door de regering gevorderd wordt, doch te vens, dat alle arbeiders worden gemo biliseerd. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft gisteren zowel de be groting van Economische Zaken als die van Marine zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de C.P.N. wenste bij eerstgenoemde be groting geacht te worden te hebben tegen gestemd. Een motie van de heer Nederhorst (PvdA), werd aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de grootst mo gelijke openbaarheid inzake het econo misch beleid gewenst is, in verband waarmede gevraagd wordt zo spoedig mogelijk te overleggen een nota over het plan 1948 en een deviezennota. Een tweede motie werd teruggeno men. Bij de beantwoording van de verschil lende sprekers merkte de minister van Econom. Zaken, de heer v. d. Brink, op, dat het beleid ten aanzien van de de- viezenkwestie niet alleen hem oompe- teert. Intussen kan hij wel zeggen, dat de deviezen-situatie zeer slecht is en dat het niet mogelijk zal zijn het aan koopprogramma, ook in deze over bruggingstij d, te blijven volgen. Spr. zal met zijn ambtgenoot van Fi nanciën overwegen een nota over «de deviezen-situatie samen te stellen. De motie-Nederhorst acht de minister over bodig; ook zonder de motie zou hij doen wat erin gevraagd wordt. t Wat de textieldistributie betreft, verklaart spr., dat het thans onver antwoord en onmogelijk is om te vol doen aan de verzoeken tot verrui ming. AMERIKAANSE KRUISER NAAR ROTTERDAM De Amerikaanse' luchtverdedigings kruiser „Spokane" zal Zaterdag a.s. een operationeel bezoek brengen aan Rotterdam. De bedoeling van dit be zoek is, het personeel der Amerikaanse marine, dat in de Europese wateren dient en Plymouth als basis heeft, van tijd tot tijd gelegenheid te geven een haven op hei vasteland te bezoeken. Hier volgen nog zeven namen van slachtoffers der Dakota-ramp nabij Padalarang: de eerste luitenant-vlieger A'. van der Veen, sergeant-vlieger H. M. Duffels, sergeant-majoor radio-tele grafist P. F. Breedveldt, sergeant-ma joor monteur B. H. Gerdes, allen van de militaire luchtvaart. Voorts serge ant K. N. I. L. L. Paay, luitenant-kolo nel-vlieger C. Terhuin, regionaal lucht vaart commandant Java, en majoor J. P. Alberding, chef technische dienst mi litaire luchtvaart. Van de overige slachtoffers kunnen de namen nog niet gepubliceerd worden in verband met het feit, dat de familieleden nog niet gewaarschuwd zijn. Reeds eerder was opgave gedaan van de namen der omgekomen artisten, die voor de Niwin op tournee waren, n.1. Johan Gutlich (cellist), Elisabeth Everts (pianiste), Francien Gerritsen (declamatrice) en Rudy Broer van Dijk (violiste) De laatste avond van de Antwerpse Zesdaagse had een eigenaardig verloop. Om 8 uur lagen de koppels Adriaens- sensBruyland en SchulteBoeyen nog 5 ronden achter op de toenmalige leiders LapebieSeres. Daarna ont brandde zich een hevige strijd tussen beide koppels in een wedren om de leiding. Ronde na ronde werd ingelo pen en om 9 uur was de situatie zo, dat het Belgische koppel met twee ronden voorsprong op de anderen aan de kop lag. De Nederlanders hadden dit tempo niet kunnen volgen en toen om half elf het eindschot viel was de stand, tevens het definitieve eindklassement: 1. AdriaenssensBruyland 57 p.. Op twee ronden: 2. ThyssenDepauw 148 p„ 3. van SteenbergenOckers 120 p„ 4. LapebieSeres 93 p. Op drie ronden: 5. Bruneel (alleen) 227 p„ 6. SchulteBoeyen 53 p„ 7. De- meulemeesterVerboven 25 p. Op vier ronden: 8. VerhagenLa- crosse 135 pnt.. Op vijf ronden: 9. KintDepredomme 72 pnt.; 10. De BackerDe Stobbeleire 41 pnt. DE EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN In een beschouwing over het poot- aardappelprobleem in verband met de export komt het mededelingenblad van de Stichting voor de Landbouw tot de conclusie, dat het uitgesloten moet wor den geacht een poterexport van 400 tot 500.000 ton per jaar in de toekomst te handhaven. Naar de mening van experts dient het poterareaal ingekrompen te worden om binnen afzienbare tijd niet voor al te grote teleurstellingen te staan. Deze conclusie geldt niet voor alle productiegebieden in even sterke mate. Er zal enig verschil zijn in de te kweken hoeveelheid poters op veen gronden, zandgronden en kleigronden. Enige argumenten, die tot boven staande conclusie leiden, zijn de toe komstige vergroting van graan- en vet- productie, waardoor, naar verwacht, wordt het aardappelverbruik zal afne men, de concurrentie van andere poot- aardappel-producerende landen, die groter is dan vroeger en de kwaliteits verbetering van deze buitenlandse po terproductie; daarnaast verwacht men dat de valutapositie van diverse im porterende landen een stimulans voor eigen productie zal zijn. Aangedrongen wordt dan ook op op voering van de Nederlandse kwalitei ten o.a. door stamselectie, juiste rassen- keuze en het zoeken van nieuwe ex portrassen ter vervanging of aanvulling van het bestaande assortiment. Daar naast zal nog meer dan vroeger reke ning moeten worden gehouden met handelspolitieke verplichtingen en de uitbuiting daarvan ten behoeve van de pootaardappelproductie. Millioenen defileerden langs Gandhi's as Gisteren lagen in India handel en industrie stil ter herdenking van de dertiende dag na de moord op Gandhi en ter gelegenheid van het feit, dat overal in India gedeelten van de as van de grote leider plechtig zouden worden onderge dompeld. Gedurende de nacht hebben millioenen mensen gedefi leerd langs in vele steden van het Dominion opgestelde urnen. 's Morgens waren te Allahabad, vanwaar het voornaamste deel van Gandhi's as per trein vertrok naar de plaats waar de Ganges en de Djoemna samenvloeien, bijna twee millioen rouwenden verzameld, zo meldt radio New Delhi. Bij de aankomst van de trein met de stoffelijke overblijfselen van Gandhi cirkelden vliegtuigen van de Indische luchtmacht boven Alahabad en strooi den een regen van bloemblaadjes uit. Pandit Nehroe de eerste minister van India, bevond zich aan het station. In middels stond een grote menigte langs de route opgesteld, 'waarlangs de urn naar het ontmoetingspunt der twee ri vieren Ganges en Djoemna zou worden gebracht. De koperen urn werd op een met bloemen bedekte auto- geplaatst naast de beeltenis van de Mahatma. Op het teken van trompetters zette de stoet zich, voorafgegaan door gepant serde auto's en bereden politie in be weging. Volgens ooggetuigen sprongen velen, die langs de kant stonden, in het water, toen de stoet de rivier be reikte. De urn werd op een amphibi- auto overgebracht, die het water in reed. Hierop weerklonk een luid ge jammer van de dicht opeengepakte me nigte op de kant. Nehroe baadde zijn voeten in de ri vier en leden van Gandhi's familie, die zich in een boot bevonden, wasten zich in het heilige water. Nadat de urn met water was besprenkeld en de naaste familieleden van Gandhi ieder een handvol rozenblaadjes in het water hadden geworpen, kondigde trompet geschal het einde der plechtigheid aan. D« groentenexport naar Frankrijk De in December j.1. gehouden be sprekingen met Frankrijk leidden tot een handelsverdrag, waarin o.a. de le vering van een hoefèelheid van 32.000 ton groenten aan genoemd land was opgenomen. In verband met de mone taire moeilijkheden, waarin Frankrijk verkeerd heeft en met het oog op de reeds vergevorderde tijd zal het kwan tum uit te voeren groenten vermoe delijk belangrijk minder bedragen. De uitvoer heeft voornamelijk be trekking op peen en uien, waarvoor reeds licenties zijn afgegeven. In to taal zullen binnen het kader van deze licenties ca. 12.000 ton peen en uien naar Frankrijk kunnen worden geëx porteerd. Hiernaast zullen waarschijn-i lijk nog ongeveer 1500 ton gele kool, ca. 500 ton witte kool en een paar honderd ton schorseneren kunnen worden uitgevoerd. Betreffende een mogelijke uitvoer van gele kool naar Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk worden nog steeds on derhandelingen gevoerd. HOGE STRAFFEN VOOR DESERTEURS. Zes militairen, (Me zich voor de krijgsraad te velde te Rotterdam, wegens het niet terugkeren van m- sehepingsverlof hadden te verant woorden, werden veroordeeld tot straffen variërend van 4 jaar tot 2 jaar gevangenisstraf. Bij keuring was gebleken, dat zfj volkomen geschikt waren voor de dienst ito Indonesië. De politie te bey heeft na de dood ven Gandhi gedurende relletjes t

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1