Kruistocht door Hr. Ms. logementsschip „Neptunus Tavenu's tweede seizoenvoorstelling phiuShave i Drijvend hotel voor achthonderd man De metamorfose van een pantserschip fcf As PHILIPS STAALBAARD Zwaardvis wint van Bruinvissen ABONNEERT U OP DIT BLAD Filmavond N.C.G.O.V. WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Geslaagde opvoering van „De kleine Apostel" in Casino Julianadorp, Lezing over chemische onkruidbestrijding 3jiqe<zmden Vergat je het? Toen we op 27 Februari 1946 de dag waarop H.M. Koningin Wilhelmina bij het Monument „Voor hen die vielen" de nagedachtenis eerde van de helden de» Javazee bet Duitse „Flakschiff" „Undine" de haven zagen binnenslepen, hadden we de grootste moeite om in dit vuilgroene bakbeest de oude „Jacob van Heemskerck" te herkennen. We aarzelden tussen „Hertog Hendrik" en „Heems- kerck", en we besloten het maar op „Hertog Hendrik" te houden. De deskundi gen op de Rijkswerf hebben het eens goed nagepluisd, met oude tekeningen er bij, en toen bleek dat deze onooglijke „Undine" toch Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerck"-lncognito was. Je zou toen voor het casco geen cent meer gegeven heb ben. Het zag er uit als een kluifje voor de sloper, dat maar zo gauw mogelijk naar Hendrik Ido Ambacht moest verdwijnen.... Dat eerloos lot is het oude pantserschip bespaard gebleven. Het ging niet naar de sloper, maar het werd voor de zoveelste maal opgelegd in de mil- lioenenhoek op de Rijkswerf, zo dat heet in afwachting van een nadere bestem ming. Op de afdeling scheepsbouw van de werf werd getekend en gerekend, gepast en gemeten, de oude „Heemskerck" werd gewikt en gewogen, tot einde lijk kwam vast te staan, dat het pantserschip tot logementsschip zou worden verbouwd. Toen kwamen weldra de eerste brand en snij-apparaten aan boord, precies zoals in Hendrik Ido Ambacht het ge val geweest zou zijn. Met man en macht werd aan het casco gesloopt, maar daarbij werd de bedoeling de verbouwing tot logementsschip geen dag uit het oog verloren. Zo is het maandenlang een chaotische toe stand aan boord geweest. Een enkele maal hebben we ons gewaagd in het geratel der pneumatische hamers, tussen de electriciteitskabels, tussen de bouten en stukken staalplaat, en we hebben toen graag op het gezag der vaklieden willen aannemen, dat 't met de „Heemskerck" best in orde zou komen. Wjj waagden het niet, dat openlijk in twijfel te trekken. We wis ten trouwens wel, dat je een schip in aanbouw niet moest bezoeken in de veronderstelling een keurig aange veegde en met palmen versierde ex positieruimte te zullen aantreffen. Welnu, het is best in orde gekomen en thans nu het met de „Neptunus" op een oor na gevild is mogen we oprechte bewondering koesteren voor hetgeen de Rijkswerf van de oude „Heemskerck" heeft weten te maken. Op een morgen in de vorige week hebben we met hoofdingenieur De Jonge een rondwandeling door het ge hele schip gemaakt, waarbij we vol doende van de vakbekwaamheid van ons werfpersoneel werden overtuigd. Onze tocht door het schip had alles weg van een afstandsmars-met-hin- dernissen over vijftien kilometer, met dit verschil, dat we bf de finish niet met een medaille werden verrast. Trap-af trap-op, verblijf-in verblijf- uit, van het ene waterdichte schot naar het andere, van hut naar hut. Van boeg tot hek, van dubbele bo dem tot het dak van de seinhut heb ben we onze „Neptunus" bewonderd, waarbij we het grootste respect heb ben gekregen voor, de wijze waarop men de beschikbare ruimte heeft we ten te benutten. i Toen wfl de „Neptunus" bezochten, was een legertje van niet minder dan zeventig schilders druk bezig, de finis hing touch aan het logementsschip aan te brengen. Wij konden toen eens even zien wat het resultaat is van welover wogen streken met de kwast. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat de „Neptunus" onder een geur van terpentijn en andere geheimzinnige1 verfbestanddélen bezig was, groot toi let te maken, Zowel van binnen als van buiten, want de takboordshuld werd van een keurige grijze laklaag voorzien. Bij dat „groot toilet-maken" werd het dak niet vergeten. Gierende schaafmachines hebben het bovenste laagje weggevreten, zodat het boven dek met recht als nieuw geworden is. ZES DEKKEN. Het spreekt vanzelf, dat de hoofdvorm van het schip dezelfde is gebleven. Het pantserdek en de pantsergordel heeft men netjes la ten zitten en ook in de plaats der waterdichte schotten is vrijwel geen verandering gebracht. Alleen kwam na 't uitslopen der voort stuwingsorganen zoveel ruimte vrij, dat het koebrugdek over de gehele lengte van het schip heen kon worden doorgetrokken. In het „ruim", onmiddellijk boven de dubbele bodem van het schip, wer den bergplaatsen en nachtverblijven voor de manschappen ingericht. Daar boven, dus op het „koebrugdek" (vlak onder het pantserdek) bevinden zich werkplaatsen en dagverblijven. In dit gedeelte van de „Neptunus", dat we het „sousterrain" zouden kunnen noe men, is geen enkele patrijspoort zodat men hier uitsluitend bfl kunstlicht kan werken. Vrees voor een kelderatmos feer behoeft evenwel niet te bestaan, daar de „Neptunus" van een voortref felijk ventilatiesysteem is voorzien. De bedorven lucht wördt afgezogen, terwijl verse verwarmde lucht wordt aangevoerd. Op het „tussendek" (dus achter de patrijspoorten) zijn de hutten gebouwd voor de commandant, officieren, onderofficieren en kor poraals, terwijl zich daar op het achterschip ook de longroom- offlcteren bevindt. De inrichting daarvan verdient alle lof. Z(j is eenvoudig, maar zeer smaakvol, terwijl de afwerking de toets van iedere crltiek kan doorstaan. De keurige beschildering is geheel in lichte pasteltinten gehouden, ter wijl het meubilair van fraai teak hout werd vervaardigd. De voor het merendeel twee- en drieper- soonshutten zijn alle van warm en koud stromend water voorzien, terwijl binnenkort ook een radio aansluiting zal worden aange bracht. Het „bovendek", dat men van de valreep komende betreedt, is voor de bewoners van de „Neptunus" een heel belangrijk dek. Hier bevinden zich namelijk de kombuis en de bottelarij. Bij het lezen van het woord „kombuis" moet men niet denken aan een piete peuterig klein en zwartberookt hokje waar een geblakerd fornuisje staat te blozen. De kombuis van de „Neptunus" kan het best vergeleken worden met de model-keuken van een groot hotel, geschikt om van dag tot dag duizend hongerige magen tevreden te stellen. Prachtige, met olie gestookte kook- ketels, met er boven een loopkat om de zware balen aardappelen en groen ten te vervoeren, zijn om het hart van iedere rechtgeaarde kok te stelen. Van niet minder betekenis zijn de was- en doucheplaatsen, ook op het bovendek, waar vele tientallen Jan tjes tegelijk hun toilet kunnen maken. De twee wasplaatsen bevinden zich achter en voor, terwijl de doucheplaats direct achte.r de „bak'' is aangebracht. Handige drukkranen zorgen er voor, dat ze niet teveel water kunnen ver morsen en dat is maar goed ook, want aan boord van een schip al lijkt het ook nog zo veel óp een hotel kan men nu eenmaal niet klakke loos zoet water gebruiken. De vloer van kombuis, was en doucheplaatsen is geheel betegeld met hardgebakken stenen, wat het onderhoud zeer ver gemakkelijkt. De andere vloeren in het schip bestaan grotendeels uit hout graniet, dat het in het interieur goed „doet" en ook eenvoudig schoon te houden is. „HET PITRUIM". De „Neptunus" heeft'ook een „pit- ruim". Dat is niet het ruim onder in het schip, waarover we boven schre ven, en waar de nachtverblijven zich bevinden, al zou hiervoor het woord „pitruim" een toepasselijke benaming zijnHet echte „pitruim" is te vin den op het tentdek en 'het is de ruimte waar de aardappelen en groenten wor den schoongemaakt. Uit dit woord blijkt al, dat de aardappeltjes keurig netjes worden „ontoogd", alvorens ze aan de goede zorgen van de kok wor den toevertrouwd. Met de groente is het al niet anders; het schoonmaken en snijden gaat machinaal, zodat men niet bevreesd behoeft te zijn, in zijn vette hap stukjes vingertop te zullen tegenkomen. Op hetzelfde dek heeft ook de admi nistratie van het schip zijn heiligdom. Ideale werkruimten, waarin alleen de patrijspoorten de „pennelikkers" er aan zullen herinneren, dat ze aan boord van een schip zitten. Men kan de vraag stellen, waarom deze pa trijspoorten niet door „gewone" ramen WERFSPORT In ons nummer van Woensdag kwa men onder bovenstaand kopje enkele zwem-mededelingen voor. Onze zwem- medewerker vertelde iets over een op handen zijnd contact tussen de Werf- sportvereniging en de Bruinvissen, waarbij hij de vraag opwierp of het niet wenselijk was, dat de Werfsport- vereniging zich aansloot bij 'n officiële organisatie. In zijn enthousiasme ging hij daarbij zo ver, om zelfs te gaan spreken over de „diverse landelijke or ganisaties op sportgebied". Het is ech ter geenszins zijn bedoeling geweest om zich met deze opmerking buiten het zwembassin te begeven, en suggesties te lanceren in de richting van het bruine monster, de ping-pongbal, of welke tak van sport dan ook. Hij zou zich daarmede wel een tikje „buiten spel" geplaatst hebben. Wij blijven van mening dat voor het beoefenen van al deze takken van sport reeds voldoende gevestigde verenigingen in onze stad aanwezig zijn. Reeds meermalen hebben wij doen uitkomen, tegen iedere versnippering op sportgebied te zijn. Een ieder, die aan wedstrijdsport wil doen, kan zich aansluiten bij één der plaatselijke clubs, waar men zich onder deskundige leiding verder kan bekwamen. Voor de afdeling zwemmen van de Werfsportvereniging willen wij in de geest van hetgeen onze zwemmedewer- ker beoogt, een uitzondering maken, omdat eerstens de Rijkswerf in het be zit is van een uitstekend geoutilleerd zwembad, en ten tweede gezien de tcename van het aantal bij zwemver enigingen aangesloten zwemmers de Zwemclub van de 'Werfsportvereniging wel bestaansrecht heeft zijn vervangen. In de eerste plaats om het uiterlijk van het schip geen geweld aan te doen, en in de tweede plaats uit zuinigheidsoverwegingen. Op het seindek vinden we de droog- kamer, de fan-kamer en de seinhut. Langs een steil ijzeren trapje kunnen we nog een étage hoger en komen dan op de plaats waar straks de sa- luutbatterjj zal worden opgesteld. Op dit kleine dek, dat we dus het „saluut- dek" zouden kunnen noemen een officiële naam heeft het niet staan de belde voorraadtanks voor zout- en zoetwater, die min of meer beschouwd kunnen worden als de watertoren van het schip. Door de aanwezigheid van deze tanks wordt de druk in alle lei dingen op peil gehouden. Wie zin heeft om het wolkendek nog dichter te benaderen, kan zijn hart op halen door in de grote mast te klau teren, die er ook om overwegend aesthetische redenen (en o.a. ook voor het aanbrengen van eventuele pavoi- seerlijnen) is neergezet. De schoor steen staat er niet alleen „voor het mooi", omdat de „Neptunus" hierdoor als het ware ademhaalt. De aan- en afvoerleidingen voor verwarming en kombuis monden in deze robuuste schoorsteen uit. MAXI3IAAL 819 MAN. Er zou over dit prachtige loge mentsschip, waarop maximaal 819 man onderdak kunnen vinden (49 officieren, 90 onderofficieren, 576 manschappen in kooien en 104 manschappen in hangmatten) nog veel meer te vertellen zijn. Over de ophanging van de kooien, over de verwarmingsinstallatie, over de noodverlichting, de ziekenboeg, de toiletten, de bibliotheek, de pantry, het kommaliewant en de scheepsklok, een zware bron zen bel, die (naar ons onder voor behoud werd meegedeeld) als noodklok gehangen heeft in de toren van de R.K. kerk aan de Kerkgracht. Morgenochtend gaat de „Neptunus" de werf af, om met de neus naar bui ten ligplaats te krijgen even ten Zui den van het Koninklijk Instituut. Twee uithouders van dertien meter zullen er voor zorgen, dat de „Nep tunus" op vijf meter van de steiger blijft. Het loont de moeite, om eens langs de haven te lopen en te trach ten de oude „Heemskerck", voor de geest te halen. Men moet dan het wateroppervlak anderhalve meter hoger denken, want door de verbou wing is de waterverplaatsing vermin derd van 5000 ton tot 3200 ton. Daar door is de arrogante voorsteven beter zichtbaar geworden en daardoor ook is een brede strook van de pantser gordel boven water gekomen. Ook zal het aardig zijn, om eens de oude met de nieuwe „Heemskerck" te t vergelijken. „Het oudje doet het nog best," zult u ongetwijfeld zeggen, al is dat oudje nu overgestapt in een heel andere branche. Dat ze deze be langrijke stap belangrijk 'èn voor de Koninklijke Marine èn voor Den Hel der heeft kunnen maken, is te dan ken aan de werkers van 's Rijks ma rinewerf, die sinds kort weer met ere het Rijkswapen boven de hoofdpoort draagt. Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS* VERKOOP - MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Woensdagavond bij de laatste ont moeting tussen de Adelborsten-zwem vereniging „De Zwaardvis" en de Z. en P.C. „De Helderse Bruinvissen", bewe zen de Jonkers hun suprematie. Nadat het eerste deel zwemmen was ver- zwommen was de stand gelijk: 1515. De beide polo-wedstrijden waren winst punten voor de Bruinvissen, maar de estafette-wedstrijden van déze laatste avond gaven de Adelborsten de over winning. De eindstand luidt: A.Z.V. „De Zwaardvis" 52 punten; Z. en P.C. „De Helderse Bruinvissen" 42 punten. Tegen de Adelborsten Rab, Roele en De Winter, die voor de 3 x 40 m wissel- slag-estafette 1 min. 21.4 sec. nodig had den konden J. PlOoy, P. Gode en H. Wildenberg niet op (1 min. 26.8). Voor al Piet Gode's schoolslag viel op. Adriaansen, Kusters en v. d. Schraaf wonnen in 1 min. 23.2 sec. van de Bruinvissen Esbach, Van Drimmelen en F. de Rochemont (1 min. 26.8, dus als de andere ploeg). De 4 x 80 m borstcrawl estafette gaf het volgende resultaat: 1. Adelborsten (C. v. d. Hoeven, De Bruine, Quak en Rab), 3 min. 50,9 sec.; 2. Adelborsten (De Winter, Loke, Ho- bóken en v. d. Schraaf) 3 min. 55.6 sec.; 3. Bruinvissen (J. Baarda, v. d. Water, Gode en de Rochemont) 4 min. 9 sec.; 4. Bruinvissen (Wildenberg, J. Leder, L. Davidse en P. Plooy) 4 min. 17.6 sec. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de commandant van het Insti tuut en enkele leden van de Sportraad. Na afloop heeft Jonker Gonggrijp, president van de senaat van het Adel borsten Corps, dé wisselbeker uitge reikt, daarbij de hoop uitsprekend, dat deze dualmeet nog vele jaren in de zelfde aangename atmosfeer als 1948 zal kunnen worden gehouden. Woensdagavond gaf de afd. Den Helder van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereniging voor een grote schare be langstellenden een propaganda-film- avond. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter, de heer C. J. Bijlsma, een kort welkomstwoord, waarin hij het doel der vereniging uiteenzette en de hoop uitsprak, dat velen zich ge drongen zouden gevoelen om met hen de heersende drinkgewoonten te be strijden. Hierop werd een aanvang gemaakt met het filmprogramma, dat behalve enige goede bijfilms de hoofdfilm Nelly" bevatte. een film met een propagandistische strekking, eindigen de in een pleidooi voor de bereiding van de druif tot zoete most. Hoewel in deze film het drankleed niet al te sterk naar voren trad, zal ze door haar goede filmische kwaliteiten een goede indruk hebben achtergelaten. In de pauze hield de heer D. v. Veen propagandist der vereniging, een toe spraak. Hierin wees hij er op, dat aan de hand van bijbelteksten de noodza kelijkheid van de geheelonthouding niet wordt aangetoond, maar dat deze wel overeenkomt met de geest, die uit de bijbel spreekt. Spr. ging, aan de hand van het Onze Vader hierop na der in om te besluiten met een op wekking om als Christen mede de schouders onder dit mooie werk te zetten. Van de gelegenheid om zich als lid van de afd. Den Helder op te geven, werd door een vijftal bezoekers gebruik gemaakt. Het was alzo een voor de drankbestrijders geslaagde avond. Aagtekerk, R'damSydney, 11-2 te Haifa; Alcyone, 11-2 van Monrovia n Freetown; Aldabi, R'damRio de Ja- neiro, 11-2 180 mijl z.w. van Bahia; Alhena, 11-2 van Teneriffe (Buenos AiresR'dam); Bali, 11-2 van Penang naar Singapore; Bloemfontein, 11-2 v. Durban naar East Londen; Cistula, 11-2 van Abadan naar Singapoi*e; Con- gostroom, W.-AfrikaA'dam, 11-2 te Le Havre; Delftdijk, VancouverRot terdam, 10-2 van Seattle; Duivendijk RotterdamVancouver, 9-2 te San Francisco; Kamerlingh Onnes, 10-2 v. Batavia naar Rotterdam; Leuvekerk, A'damPerzische Golf, pass. 11-2 Gi braltar; Linge, 11-2 van Huelva naar Nederland; Modjokerto, R'damBata via, 11-2 21 uur van Marseille; Nw.- Holland, A'damJava, 11-2 in Suez kanaal; Oranje, 11-2 van Singapore n. Colombo, alwaar 14-2 verw.; Tabinta 11-2 van Sabang naar Padang; Water man. R'damBatavia, pass 11-2 17 u. Point de Galle; Westland, A'damRio de Janeiro, pass. 11-2 St. Paulsrock. Alderamin, AntwerpenPerzische Golf, 12 F-br. van Port Said; Ceronia, 11-2 van Curaeao naar Rio de Janeiro; Grqete Beer, A'damBatavia, pass. 12-2 Kaap Guardafui; Helder, 11-2 van Liverpool naar Antwerpen; Hugo de Groot, New YorkNederland, 9-2 te Baltimore; Jaarstroom, 11-2 van Da kar naar Amsterdam; Laurenskerk, R'damCalcutta, 11-2 te Genua; Loe nerkerk, RotterdamCalcutta, pass. 11-2 Perim; Merwede, 11-2 van San Francisco naar Montevideo; Modjoker to, R'damBatavia, 12-2 te Genua; Rossem, W.-IndiëA'dam. pass. 11-2 Ouessant; Sinkep, A'damJava, 12-2 te Lissabon; Sumatra. Java-New York, pass. 12-2 Gibraltar; Tiba, Montevideo Rotterdam. pass. 11-2 Kaap Frio; Veendam; 10-2 van Bermuda te New York. „Ze zouden allemaal zo graag anders willen, maar ze kunnen niet", zegt het zieke jongetje Johan over de paria's die hem gastvrij in hun midden hebben opgenomen. Hij zegt dat tegen de strenge Commissaris* van Politie Ferrière, die vooralsnog zich tot taak heeft gesteld, de be drijvers van overtredingen op te sporen en te bestraffen. Wij kunnen zeggen, dat om deze uitspraak van „De kleine Apostel" het hele stuk „De kleine Apostel" van A. W. G. van'Riemsdijk draait. De schrijver wil even de aandacht vragen voor de verschoppelingen en vertrapten, dié leven aan de zelfkant der beschaving, die door deze beschaving worden uitgestoten. HU is van mening, dat degenen die op een hogere sport van de culturele en maatschappelijke ladder Staan (of denken te staan) deze paria's een vriendschappelijke hand moeten reiken om hen uit het slijk te trekken, en zodoende menige misdaad te voorkomen. Van Riemsdijk heeft deze gedachte op overtuigende wijze willen uitdra gen, en hij is daarin voor een groot deel geslaagd, al heeft hij zich te veel laten leiden door de intentie, een „volksstuk" te moeten schrijven. Wan neer „De kleine Apostel" wordt ge speeld met de bezieling, die door de schrijver wordt gewenst, en met uit buiting van alle effecten, dan nadert het bedenkelijk de veelvuldig gemale- cijpe draken-categorie. SPEL TAVENU heeft deze volledige be- zieling Woensdagavond niet aan de dag gelegd, en evenmin werd gretig gebruik gemaakt van de vele moge- l:.jkheden om de toeschouwers tot tra nen toe te bewegen, en dat is beide mis schien maar gelukkig ook, al pleit het op zichzelf niet voor TAVENU's presta- tjf. Inderdaad was de spanning in het stuk minder dan zij had moeten en kun nen zijn, en dan de spelers (een enkele uitzondering daargelaten) ons door hun incidentele optreden wilden suggere ren. Hiermede benaderen wij het eni ge punt van critiek, dat wij op deze tweede TAVENU-uitvoering in dit sei zoen hebben: de uitbeelding der ka rakters hoeveel waardering wij daarvoor overigens ook hebben was niet altijd even suggestief. Het geëxal teerde en affectieve in het optreden der paupers kwam niet steeds vol doende tot uiting. SPELERS Mevr. Schellinger-Pasman creëerde een juffrouw Schat? houdster van een vclkslogement, die nog niet „volks", niet „ordinair" genoeg was. Haar uit spraak en emotionaliteit, hoe goed vol gehouden ook, waren nog te geculti veerd. Mej. Judith Klaver vervulde de rol van het opgeschoten school meisje Truida, en zij deed dat ge zien het leeftijdsprobleem voortref felijk. Mej Hanna Brizee als Koos de monstreerde van alle spelers de groot ste „geladenheid; zij legde in haar rol een constante spanning, die wij misten in het spel van mej. Willy Reekers als Francisca. Deze was in haar op treden soms te vluchtig, terwijl zij toch in de kaarlegscène een grotere begaafdheid toonde. De heer C. R. Fieterse als Houtpoot was met de heer J Peerdeman als Horlogemaker van de heren het best op dreef; zij kweten zich beide uitstekend van hun taak, ook weer met een keurig volgehouden dictie. De heer C. Pieterse als Een- arm bevredigde ons een tikje minder; hij kwam nimmer volkomen „los". De heer J. Verhage speelde een zeer aan vaardbare politieman, al was hij in de scène van zijn bekering tot vriend der paria's niet geheel overtuigend. De heer D. Prins had als agent van politie een kleine bijrol, die door hem behoorlijk werd gespeeld. We besluiten met mej. Gré Ruig, die de rol van Johan, de Kleine Apostel, te vervullen had. Zij heeft worstelend met een overeenkomstige moeilijkheid als mej. Klaver een bewonderens waardige prestatie geleverd. Zij had deze rol naar onze mening niet beter kunnen vertolken, en mag zeker de draagster van het stuk worden genoemd. WAARDERING Tot zover de kleine aanmerkingen, die wij op het geleverde spel menen te moeten maken. Voor het overige beeft de eerste avond (de tweede woonden wij niet bij) een zeer goede indruk bij ons achtergelaten. De rol- kennis van alle spelers viel zeer te loven, evenals de aankleding van het toneel. De milieutekening werd hier door prachtig geaccentueerd. Ook de grime (die ditmaal de heer Polman voor zijn rekening had genomen) was uitstekend verzorgd. Het geheel ver liep vlot en werd door de aanwezigen in hoge mate geapprecieerd. Dat laatste moet vooral voor TAVENU een hele geruststelling ge weest zUn, daar noch de werkende leden, noch de donateurs vertrouwd zijn met het milieu dat In „De klei ne Apostel" wordt geschetst. Wan neer we dit in aanmerking nemen, dan heeft onze Helderse toneelver eniging onder de regie van de heer J. Ekkers een prestatie geieverd, die alleszins aan onze verwachtingen die zeker niet bescheiden waren beantwoord. Met de opvoering van dit zware stuk heeft TA VENU aan zUn donateurs niet al leen een avond van goede ontspan ning geboden, maar hen bovendi een ogenblik laten stilstaan b0 de fhentaliteit van mensen die over het algemeen buiten hun gezichtskring en dus buiten hun belangstelling leven. Blijkens de reactie van sommige aanwezigen, die lachten wanneer daarvoor geen enkele aan leiding bestond, was dat niet over bodig ook. Tfcnslotte kunnen wij mededelen, dat ook degenen die nog niet tot de TA- VENU-donateurs behoren, in de gele genheid worden gesteld „De kleine Apostel" te gaan zien. Op Woensdag 25 Februari a.s. hoopt namelijk TA VENU een extra-uitvoering, eveneens in Casino, te geven. Gezien het feit, c'at het toneelminnend publiek in Den Helder niet bepaald te kust en te keur kan gaan, verwachten wij voor deze derde opvoering een grote be langstelling. Een algemene ledenvergadering van da Bedrijfsvereniging „Koegras—Cal- lantsoog" en de Bond van Oud-leerlin gen te Julianadorp in het café „Prins Hendrik" van C. A. Rol. Het woord is aan J, Henderikse, hoofd van de Lagere Landbouwschool alhier, over het on derwerp „Chemische onkruidbestrij ding". Spr. begint met een uiteenzet ting over onze cultuurplanten die nogal gevoelig zijn voor één en ander, terwijl de verschillende onkruidgewassen zich ncgal tamelijk goed thuis gevoelen op onje gronden en voor sterke uitbrei ding vatbaar zijn. Zo noemt spr. ver schillende onkruiden op, die enige dui zenden zaadjes kunnen voortplanten, zoals stekelzaad en nog enkele andere soorten, die door middel van de wind ver weg waaien. Tere planten als bie ten enz. kunnen grote schade onder vinden door deze onkruiden en er zal flink geharkt moeten worden om het onkruid de baas te kunnen blijven. Komt men in moeilijkheden, dan zou de boer de chemische middelen kunnen gebruiken, doch spr. verkiest de mecha nische bestrijding boven de eerst genoemde. Behalve de oude middelen tct bestrijding van onkruiden, zoals kalkstikstof, gemalen kainiet e.a., be staat er een groep chloraten-houdend» middelen en de d.n.c. preparaten. Het kan In poedervorm worden toegediend, zodat zij van de granen, die stijl op groeien afvallen en blijven liggen op da onkruidplanten, die spoedig verwelken en dood gaan. Ook de kainiet, waarin vergiftig chloor zit, werkt voor 't on kruid nadelig. Hiervan moet men 4 k 600 kg per ha gebruiken. Korenbloemen moeten echter met 1200 kg per ha be streden worden wil het resultaat heb ben, doch dan geeft men te veel chloor voor de granen die er van gaan lijden. Het beste is te strooien wanneer het onkruid 2 a 3 blaadjes krijgt. Kalkstik stof wordt nogal gebruikt op bieten, 14 drgen na de uitzaai van bieten, die tevens dan nog .voordeel hebben van een gedeelte der meststof. Roodbeen, klrproos, korenbloemen en melden ge ven hier echter weinig om. Ijzervitriool (verioolsulfaat) geeft goed voor mos en weiland. D.N.C.-middelen (nieuwe) waarmee in 1947 vele proeven zjjn ge nomen in Wageningen, welke op win tergranen goed voldeden, worden nu gebruikt door vroeg te sproeien. Zo mergranen moeten pl.m. 6 cm boven de grond staan. Spr. noemt verschillende adressen waar deze middelen te ver krijgen zijn. Sproeit men bij droog weer, en komt er spoedig regen, dan is het toch bestrijdend. Voor het vlas Is 't niet aan te bevelen. Sinax W. is toegepast hetwelk alle een-jarige planten deed verbranden, doch vlas dat gekneusd werd door 't lopen of rijden ging radi caal dood. Ook voor erwten bestaat hiermede groot gevaar, evenals bieten. Op grasland zijn nog nieuwe middelen gebruikt de z.g.n. twee-viermiddelen. Er wordt sterk aangeraden om er stik stof achteraan te strooien, om het gras flink aan 't groeien te krijgen. Juli en Aug. zijn door de hogere temperaturen het beste om de middelen aan te wen den. Komt er op dit toegepaste middel direct grote regenval, dan zijn de re sultaten niet groot meer. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld. BUURTVERENIGING „HET KLEINE DORPJE". Bovengenoemde vereniging hield hare jaarvergadering in het café „Prins Hen drik" van G. A. Rol. Er waren 31 le den aanwezig. De voorzitter I. J. Gaa- keer Pz. heette namens het bestuur al len welkom. De secretaris, ds, J. P. Salm, leest vervolgens het jaarverslag 1947. Het aantal leden bedraagt thans 82. De kascommissie deelde mede, de boeken en bescheiden accoord te heb ben bevonden. De ontvangsten bedroe gen f 690.85, de uitgaven f 253.50, zodat er een voordelig saldo van f 437.35 in kas was per 1 Jan. 1948. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend en herkiesbaar mevr. Kos terGreeuw en ds. J. P. Salm. Er gaat een stem op om beiden bij acclamatie te herkiezen. Met 29 en 28 stemmen werden de aftredenden herkozen en aanvaardden hunne benoemingen. Als lid van de kascommissie was aftredend D. Purmer en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen K. Zon. Na de pauze werden de plannen voor dit en het zomerseizoen besproken en al kon men nog niet definitief alles vastleggen, toch was het resultaat be vredigend te noemen. Nog deze maand zal een gezellige avond worden geor ganiseerd, waarbij een zustervereniging uit Den Helder hare medewerking zal verlenen, benevens diverse plaatsge noten. Bij de rondvraag kwamen nog een paar interne aangelegenheden naar vo ren, waarna sluiting volgde. VISSERIJ URK, 10 Febr.: Door 46 vaartuigen werden heden aangevoerd: 3016 pond snoekbaars 6771 cent en 1031 pond voorn en rode baars 1422 cent; alles per pond. Vraag aan de Helderse jongeren! Kort geleden vroeg ik je mening over de kwestie of de jeugd in nood was en zo ja. welke nood. Ik ontving diverse reacties. Maar er vergaten er ook heel wat mij hun mening te zeg gen. Toch wil ik die alsnog graag ho ren. Het kan nog! Ook jouw oordeel is van belang en komt ter sprake in de jeugddienst in de Lutherse kerk (Weezenstraat) op a.s. Zondagavond, half 8. Schrijf daarom nog, voor het te laat is. J. K. SCHENDELAAR H. Treubstraat 50 Den Helder.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2