Waar 't leven verklankt wordt De films van deze week De bollententoonstelling ie Breezand Bacon-export en selectie-mesterij Op bezoek bij Ome Keesje Puzzelaars, attentie! Woensd. 25 Febr. a.« RUWE HAHDEM TIVOLI Zigeunerbloed DE WITTE Zeeduivels Wieringen Ernstig ongeval bij dorsmachine C Vandaag is hei Zaierdag De Pampus Piraai V Bevolking liep iets térug Voor de SIM AVI Doktersdienst Het G. IJ. Varkensstam boek te Alkmaar bijeen U LUISTERT NAAR DE AVONTUREN VAN KEESJE.... OucTredder ten grave gedragen Groninger Vereniging "-.'"crTTT de Met een vrij klein aantal burgers van Den Helder en mannen van de Ko ninklijke Marine trotseerden wij gis teravond de populaire luchtstromin gen,, die de Jutterij in een frigidaire transformeerden, om ons in Tivoli te laven aan „Zigeunerbloed", de Artfaur Rank-film in Technicolor. Gedurende de eerste paarhonderd meter hebben wij getracht, de grillige kleurige beel den, de beeldschone vrouwen en de laten wij zeggen knappe man nen, uit deze wonderlijke achttiende eeuwse geschiedenis serieus te nemen Dat kflcte niet. En dat was ons mis schien niet kwalijk te nemen. Zolang wij zaten te wachten op het plaatje „Pauze" (dat niet kwam gelukkig) vonden wij alles even potsierlijk Langzamerhand begonnen wij het ver makelijk te vinden, tot tenslotte vurige Jassy (Margaret Lockwood) de interessante Dilys (Patricia Roe) ons volkomen in hun geraffineerd ge spannen netten hadden gevangen. We raakten een beetje gewend aan de grillige wendingen in het verhaal, aan de pracht en praai van de oude Engel sê landgoederen, aan de sprookjpsach ti'ge scènes in lieflijke landouwen en aan de vele druppelen bloeds die wer den geplengd. En wij gaven ons over aan de speelse geest van Arthur Rank ondanks alles bewondering krijgend voor de bijzonder knappe wijze waar op htj zoveel baarlijke nonsens op een zo charmante manier heeft weten op te dissen. We werden op de baren van een heftig bewogen zee heen en weer geslingerd tussen liefde en haat, tussen'ridderlijkheid en sadisme, tussen bekrompenheid en breedheid van blik, en we vergaten door al deze slinge ringen j,de ernst waarmede wij aan vankelijk diep in Jessy's donkere ogen hadden gestaard. Er klonk zelfs een donkere ondertoon in de film toen de wonderlijke figuur van Lindy (Esma Cannon) werd ingevoerd. Deze tra gische vrouwenrol deed bij ons de ernst van de eerste meters terugko men. Na de heel, heel lange grappige en grillige inleiding leidde de camera (zoals zovele camera's) ons via slinkse wegen in een rechtszaal, waar Jessy en- Lindy zich voor een gruwelijke moord hadden te verantwoorden. Met grote belangstelling volgden wij het verloop van de procedure, somwijlen tijd vindend om te, mediteren over de grote verantwoordelijkheid eens rech ters, tot wij grotelijks werden opge lucht door Lindy's bekentenis-in-het- aangezich-des-doods en door Jessy's vrijspraak. Helemaal opgelucht konden wij heengaan, en er weer aan herin nerd worden, dat de lente in Den Hel- der's straten beslist nog niet lachte, toen Jessy een lang en gelukkig leven tegemoet ging aan de zijde van Barney Hatton (Dermot Walsh), gelijk wij reeds, verwachtten tóen Barney het, zigeunermeisje uit de handen van brute knapen redde, maar toen nog heel wat schokkende gebeurlijkheden stonden te gebeuren. We hebben ons gisteravond niet verveeld. Of het moest zijn tijdens het voor programma, toen een quasi-gewichtige muzikale film herinneringen opriep aan Schubert en Liszt en wie weet wat voor componisten nog meer, met vóór deze herinneringen al maar de figuur van Frederic Feher, de maker der overigens goed gespeelde muziek en tevens regisseur van dit re- ciame-achtige filmpje. Dan was het alleraardigste filmpje van de zeilwed strijden te Sydney, waar óp de muziek van Strauss' „Perpetuum Mobile" een hele vloot pittige 18-voets jolletjes el kaar de lauweren betwistte, heel wat aantrekkelijker. We moesten telkens terugdenken aan de laatste Hemel vaartsdag, toen ..H.W.N." op het Am stelmeer zulke gezellige zeilwedstrij, den hield. Maar dat heeft niets met Zigeunerbloed te maken A. O. Als variatie op het thema „ko misch" brengt de Witte deze week 'n goede speelfilm. Aan het .einde van de Napoleontische tijd werden de zeeën bevaren door talrijke zeilsche pen van allerlei nationaliteiten. De scheepvaart was zeer afhankelijk vah de weersomstandigheden en stond bovendien voortdurend bloot aan de nietsontziende roofzucht der zee schuimers en slavendrijvers. Van deze tijd vol ruw geweld en zeemans-romantiek vertelt deze prachtige film. Langdurig vertraagd door het kalme weer, dobbert het Amerikaanse vrachtschip „Olive Branch" rond op de Atlantische Oce aan, onder commando van kapitein Dorman (Robert Barrat), onbekend met het feit dat Amerika een maand geleden de oorlog heeft verklaard aan het Britse Rijk. Als, op de 4e Augustus, de Engelse brik „Beetle" het vuur op het schip opefit, is de be manning dan ook zeer verontwaar digd. Bij het gevecht dat hierop volgt verliest Kapitein Dorman het leven, en moet zijn dochter Carrunpa (Louise Platt) die zich aan boord bevindt, achterlaten onder de hoede van zijn eerste stuurman Dan Marvin (Vic- tor Mature). Maar Carunna gaat hiermee niet accoord, zij zweert wraak tegen de moordenaarsvan haar vader en is hierdoor wars van alle redelijkheid en goede raad van Marvin. Maar de „Beetle" ontmoet met haar buit, de „United States" 'n Amerikaans fregat, dat de Engelse vlag doet strijken. Dit betekent ech ter het begin van het spannende avontuur van geweld tegen geweld om de liefde van een meisje. Een film waar deze liefde tussen Corunna en Marvin niet op de voor grond gebracht wordt, maar omge ven wordt door 'n spannend en goed verhaal, verfilmd naar het bekende boek „Captain Caution" van Kenneth Roberts. Vandaag valt de hamer en wordt de wedstrijd gesloten doorplaatsing van de laatste letters. D.e slagzin is nu com pleet en moet zo spoedig mogelijk worden inge leverd, in elk geva vóór of op Vrijdag heeft zich alhier een ern stig ongeval voorgedaan. De drie en twintigjarige arbeider C. Maas geraakte tijdens het schoonmaken van het rondsel van een dorsmachi ne van het dorsbedrijf van Lont in de machine bekneld. Een zijner benen werd beneden de knie ge heel verbrijzeld. Dokter van Basel verleende de eerste hulp, waarna het ongelukkige slachtoffer naar het Sint Lidwina ziekenhuis te Den Helder werd -vervoerd. Het been zal geamputeerd moeten worden. een bij uitstek geschikte dag om 0.60 op zij te leggen voor de verrassing van Uw jongen of meisje. Koopt vandaag of Maandag nog een exemplaar van Op 31 December bestond de bevol king van deze gemeente uit 3555 man nen en 3313 vrouwen, totaal 6868. In gekomen 138 m. en 192 vr„ totaal 280. Geboren 89m. en 88 vr„ totaal 177. Vertrokken 223 m. en 197 vr., totaal 420. Overleden 25 m. en 28 vr., totaal 53. Op 31 Dec. j.1. bestond de bevol king dus uit 3534 m. en 3318 vr„ to taal 6852, wat een teruggang met 16 zielen betekent. Hef aantal vertrok kenen is groot i.v.m. de afvoering van vele geëvacueerden uit de Wieringer- eer en Den Helder. Het grote geboor te-overschot hield de zaak echter nog in evenwicht. r Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 64, terwijl 5 huewlijken door echtscheiding werden ontbonden. In het Koninklijk Instituut voor de Marine en op de „Jacobevan Heems kerk" heeft een lflst gecirculeerd voor de SIM AVI (Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen uit Oost en West), Voor een totaal be drag van rond 112 werd op deze lijst ingetekend. Van Zaterdag 21 Februari 16 uur tot Maandag 23 Februari 8 uur zijn bij geen gehoor bij de eigen arts, alleen voor spoedgevallen, aanwezig de artsen Olrep, de Groot, Tamsma, Werner, de Boer, vd Sluis, van Slooten, Groenhart, Swaters. ruwe huidPurol 30 ct. P.UR0L1N (v.erfijnd product vpor idajvrouwJ. Doo; 4o ct. In aansluiting op wat we reeds over deze tentoonstelling schreven, kunnen we thans mededelen, dat de openstelling met twee dagen is verlengd. Na nog opgemerkt te hebben, dat de mooie verwarmingskachels, die zo onopvallend in de tentoonstellings zaal zijn ondergebracht, afkomstig zijn van de firma Nic. Schulte en Zoon te Noordwijk en dat in zaal Bossen de firma's A. Huiberts van Breezand en De Vries van Leeuwarden tulnbouw- materiaal, sorteermachine en land- bouwwagen exposeren en ook de heer Kaandorp daar met een stand aan wezig is, laten we nu de uitspraken der jury's volgen. Voor de vakinzendingen bestond de jury uit de heren J. Rozen, P. Jonk heer en Van der Hart; voor huis- en schoolbroei uit de heren A. van Kempen en P. Hendriks van Koegras en De Haas van Zijpe. SCHOOLBROEI (hyacinthen) le prijs R.K. School, Breezand; 2de prijs R.K. School, Spoorbuurt; 3de prijs School m. d. Bijbel. De R.K. School in Breezand won dus, evenals het vorige jaar, de wis sèlbeker, die daardoor haar eigen dom werd. O.L. School II, Breezand: blauw Ali Smit; wit Jaap Burger; rose Bets Tïll. R.K. School, Breezand: blauw Cor- rie de Groot; wit Nellie Steenvoor den; rose Wim Koopman. School m. d. Bijbel: blauw Barend Plagmeijer; wit Adri Jansen; rose Geertje Bergsma. R.K. School, Spoorbuurt: blauw Atie Leyen; wit Kees van Kuyeren; rose Anny Bottema. O.L.S. I, Kleine Sluis; blauw Jan Muntjewerf; wit Jannie Mul. O.L. School III, Oostpolder: blauw de school; wit Lex Kooy; rose Cor Hoogmoed. HUISBROEÏ Groep I (voor volwassenen, aan wie bollen waren uitgereikt voor 10 potten, waarvan 5 tulpen, 3 hyacin then en 2 narcissen); le prijs totale inzending A. Meester, de wisselbeker wérd het vorige jaar gewonnen door N. Verbruggen; 2e prijs totale in zending W. Kaan; 3e prijs totale in zending H. v. Dalen. Prijzen voor beste tulp: 1. W. Kaan; 2. N. Verbruggen. Prijzen voor beste hyacinth: 1. H. van Dalen; 2. A. Meester, Prijzen voor beste narcis: 1. A. Meester; 2. H. van Dalen. Groep Ia, voor personen van 1417 jaar. Bollen uitgereikt voor 5 potten, waarvan 2 tulpen, 2 hyacinthen en 1 narcis. le prijs totale inzending K. de Ro ver ;P2e prijs totale inzending Th. Smakman Thz.; 3e prijs totale inzen ding S. Langelaan. Prijs voor beste tulp: K. de Rover; hyacinth id.; narcis S. Langelaan. Groep II. Ale Groep I, maar bollen naar eigen keus: le prfls totale in zending G. Vink met lof v. d. jury, won voor de tweede maal de wissel beker en is nu eigenaar; 2e prfjs to tale inzending L. Looyesteijn; 3e prijs totale inzending N. en J. Ver bruggen; 4e prijs totale inzending P. Molenkamp; 5e prijs totale inzending C. Okkerse. Beste tulp: le pry« G. Vink; 2e prijs idem. Beste hyacinth: le prijs N. en J. Verbruggen; 2e prijs G. Vink. Beste narcis: le prijs G. Vink; 2e prijs idem. Groep III, geheel vrije inzending: le prijs totale inzending J. N. de Winkel; le prijs A totale inzending A. C. Alders; 2e prijs totale inzen ding N. en J. Verbruggen; 3e prijs totale inzending G. Vink; 4e prijs totale inzending P. en H. Looye steijn; 5e prijs totale iiizending P. Molenkamp; 6e prijs totale inzending K. de Rover; 7e prijg totale inzen ding L. Looyesteijn, 8e prijs totale inzending G. Zeeman; 9e prijs totale inzending C. Looyesteijn. Beste tulp: le prijs J. N. de Win kel; 2e prijs G. Vink. Beste hyacinth: le prijs N. en J. Verbruggen; 2e prijs A. C. Alders. Beste narcis: le prijs J. N. de Win kel; 2e prijs A. C. Alders. Beste totale inzending huis broei G. Vink. Eerv. vermelding N. en J. Verbruggen. Prijzen Vaktentoonstelling: le prijs sortiment en kwaliteit Gebr. Captein en Gebr. Van den Berg, Breezand; 2e prijs sort. en kwaliteit Homan en Van Oosten; 3e prijs J. F. v. d. Berg, Anna Paulowna. Decoratieve opstelling: le prijs Gebr. Captein en Gebr. v. d. Berg; 2e prijs Homan en Van Oosten; 3e prijs J. F. v. d. Berg, Anna Paul. Beste trompet-narcis: Flower Car- pet, Belle en Teeuwen, Lisse. Beste Incomperable, man en Van Oosten. Beste Gele Tulp: Zaailing no. 4 J. F v. d. Berg, A. P. Beste Witte Tulp:, Mount Hood, Jac. Tol, St. Pancras. Beste Rode Tulp, Red Pitt, J. G. v. d. Hoek en Zoon, Breezand. Beste Rose Tulp, Pink Suprème, Gebr. Captein, Breezand. Beste Randtulp, zaailing no. 116( J F. v. d. Berg, A. P. Tweede prijs Incomperable Carl- ton, G. Berbé Az„ Breezand. Broeiproevenbedrijven: le prijs Van den Hoek, 't Veld; 2e prijs G. v. d. Berg, Az„ Breezand. Fortuna, Ho- Gisteren had in het café Central op het Hofplein te Alkmaar dc al gemene vergadering plaats van het Noordhollands Groot Yorkshire Var kensstamboek. De vergadering, die druk bezocht was, al waren nog lang niet alle leden opgekomen, stond onder leiding van de heer B. van Kampen te Spierdijk, die echter als bestuurslid aftrad en niet herkiesbaar was, zodat tijdens de vergadering de heer P. N. Laan te Opmeer in het bestuur werd geko zen, met een meerderheid van 52 te gen 7 stemmen. De heren Dr. Ir. P. C. Labouchère te Utrecht en Ir. W. van Oyen te Alkmaar hielden inlei dingen resp. over „De Groot York shirefokkerij in ons land en de mo gelijkheden van bacon-export" en „Selectie-mesterij als hulpmiddel bij de selectie". In. zijn openingswoord wees de heer Van Kampen erop, dat men in het al gemeen van bevredigende resultaten mag spreken, hoewel, ondanks pogin gen, in die richting, de toewijzingen nog niet. voldoende zijn. Spr. drukte zijn vertrouwen in de toekomst uit, wat betreft gunstige resultaten en het inhalen van de ontstane achterstand. De notulen van cje vorige vergade ring leverden geen stof tot aan- of op merkingen. Uit de mededelingen bleek, dat de drie beren uit Tsjecho-Slowa- kije, die door de vereniging zijn aan gekocht, nieuwe standplaatsen zullen krijgen, terwijl tevens werd medege deeld, dat op 16 Januari van dit jaar het stamboek zijn 40-jarig bestaan her dacht. In verband hiermede bood de voorzitter alle aanwezigen enkele con sumpties aan. Het bestuur van „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering" is gistermor gen met enkele leden naar Callants- oog gereisd, om daar aan één van hun oude makkers, het MVZ-lid Jan Hollander, de laatste eer te bewijzen, Jan Hollander overleed deze week in de ouderdom van 81 jaar. Hij was oud-roeier van de Callantsoger red dingboot. Deze eenvoudige, stoere visserman heeft menig keer zijn leven veil gehad om dat van een an der te redden. Dat men deze opoffe ringsgezindheid naar waarde heeft weten te schatten, bewees de hulde, die zijn nagedachtenis werd bewezen, o.a. door de voorzitter van M.V.Z., de heer Jan van Dok. Voor de Groninger Vereniging heeft de auteur' H. G. Bleeker zijn éénmansstuk „De Lindenborg" voor gedragen, daarbij zichzelf aan de piano begeleidend. Deze operette werd een kwart eeuw geleden dag aan dag in de Groninger Schouw burg opgevoerd. Het is een spel van bonte folklore en oude romantiek, dat door de heer Bleeker op leven dige wijze werd gebracht. Al de liedjes van vroeger, de typi sche Groningse humor, kwamen uit stekend tot hun recht. Het was jam mer, dat het stuk niet in zijn geheel kon worden vertoond, al hebben alle aanwezigen zich een goede voorstel ling ervan kunnen maken. „De Mar tini-toren" en „Ernst, mien jong, moest sloapen goan" zullen menig Groninger nog in de oren klinken. De gehele bijeenkomst had veel weg van een groot familiefeest, waarbij het publiek zelf als operettekoor mocht fungeren. Bijzondere eisen van het hoor spel. „11 ET is opmerkelijk", zegt hij, als per week een hij tijdens een korte pauze even nodig en wie een goed stuk heeft ge- komt praten, „het is opmerkelijk hoe schreven kan er op het toneel Veel populair dit echte Hollandse hoorspel meer mee verdienen dan voor de mi is geworden. Er is een vaste kern, die, crofoon. Een hoorspel wordt goed be Jaarverslag. Uit het omvangrijke jaarverslag van de secretaris, de heer C. Roeper, stip pen wij aan, dat de belangstelling voor het stamboek toeneemt, hoewel het aanbod van jonge beren nog gering is. De subsidieregeling werd vervangen door een stelsel van premies bij de districtskeuringen, die dit jaar op ver schillende plaatsen zullen worden ge houden, allen tussen 8 en 17 Maart a.s. Er werden nieuwe geboortekaarten ingevoerd, terwijl een strengere selec tie werd toegepast. Uit een overzicht van de gehouden tentoonstellingen bleek, dat deze over het algemeen goed geslaagd waren. Op één daarvan werd een stamboekzeug met 21 biggen aan gevoerd. Op de expositie in Den Haag be haalde Noord-Holland 47 punten mét 23 prijzen uit 32 inzendingen, waar onder een kaïppioensprijs. Woorden van lof sprak het verslag over de keu rige wijze van verzorging, die één der oorzaken van deze mooie resultaten is. dat de held van het verhaal een lang leven beschoren zal zijn. Trouwtens, het is niet gemakkelijk een hoorspel te vinden, dat de luister aars even sterk zal boeien. De geza-4.ax uwen, aai aaaraoor v^n in- menlijke omroepverenigingen hebben vloed is op de fokkerij. En waar vol- ner wwlr oor, twintigtal hoorspelen doende materiaal Financiën. De rekening over 1947 sloot in in komsten en uitgaven op een bedrag van f 33831,60, terwijl de begroting voor het jaar 1948 een totaal van 24250 vermeldt. De financiële com missie had een en ander in orde be vonden, zodat rekening en begroting werden vastgesteld. Tot- leden van de nieuwe kascom- missie werden zonder hoofdelijke stemming benoemd de heren D. Olie te Beemster, D. J. de Jong te Wijde Wormer en J. J. Kistemaker te Den Helder. Als plaatsvervangers werden aangewezen, de heren H. G. de Vries te Haarlem en J. Muys te Heiloo. Bacon-export. Dr. Ir. LabouChère hield vervolgens zijn inleiding, waarin hij er o.m. op wees, dat door een nieuwe regeling verwacht mag worden, dat binnenkort weer 2000 varkens per week naar En geland zullen worden uitgevoerd. Men zal goed doen met het G. Y. varken op de ingeslagen weg voort te gaan en niet dit varken voor de bacon-ex port te gebruiken. In vergelijking met het Ned. land- varken noemde spr. het gering aan tal G. Y. beren, dat daardoor Willem z(jn ,j£OM BINNEN!", roept de gastheer vriendelijk als Schrijver dezes met de teke naar voor de speelkamer van de V.A.R.A.-studio staat. We zijn bij Oome Keesje op be zoek, maar het ziet er hier an ders uit dan we ons dat jaren lang hebben voorgesteld. Er ligt een dik kleed op de vloer, dat het geluid van elke voet stap volkomen dempt, er staan microfoon-staven in een hoekje, er liggen kabels over de grond, er hangt een grote blikken plaat waarmee men het waarschijn lijk kan laten „donderen", er bengelt een gong aan een touwtje en er staat een ruw houten deur zonder meer die blijkbaar" alleen open en dicht gedaan wordt als er be zoek komt of de heer des hui zes op stap gaat. met eeg korte onderbreking in de be- taald. maar is na een enkele opvoering zettingstijd, nu al twintig jaren elke practisch waardeloos geworden. Zondagmiddag „Ome Keesje" brengt. Het gesprek is afgelopen. Er moet In heel Europa is geen radiofiguur, die gewerkt worden. De tekst voor de uit- het zo lang heeft volgehouden als de- zendingen over twee weken moet wor- ze avontuurlijke zwerver. Honderd- den gelezen eri dan is het tijd voor duizenden volgen van week tot week de opname, zijn grote en kleine belevenissen en De inspiciënt Jan Lang, het manus de oorzaak daarvan is waarschijnlijk, je-van-alles, die dieren moet naboot dat dit hoorspel het nuchtere, dage- sen, instrumenten moet bespelen, de lijkse leven verklankt. Geen hoogdra- telefoon en de bel moet bedienen en vende zinnen, geen holle phrasen deuren moet openen en sluiten als er maar de weergave van het eenvoudi- bezoek komt of gaat, zet alles wat er ge dagelijkse gebeuren, de kleine nodig is gereed en met Ome Keesje dingen van de dag, de vreugde en het verdwijnen wij in een kamertje, dat leed van de gewone man waaraan ook door een raam uitzicht op de spelers een filmfiguur als Charley Chaplin z'n geeft en waar Jan Moene, die het ge- succes heeft te danken". luid regelt, in een omlijsting van in- „Is het spelen voor de radio moei lijker dan op het toneel?", willen wij weten. „Het is niet met elkaar te vergelij ken", zegt Ome Keesje. „Kleding, spel, décor, mimiek, het is alles uitgescha keld, evenals het directe contact met het publiek. Bij de radio komt het al leen op het geluid aan. Elke menselij ke regetie verdriet, vreugde of ver wondering moet op de juiste wijze verklankt worden en dat eist van alle spelers een enorme concentratie, want een tikje te veel of te weinig kan dc sfeer breken en de gehele scène be derven." flME KEESJE is oorspronkelijk een bij-figuur geweest. „Twintig jaar geleden", zegt Willem van Cappellen, „begon ik met f)ME KEESJE, die er heel anders uit van Kobus laat horen. Gijs Piet te ziet dan zijn stem doet vermoeden Nuijl Sr. geeft hem met zijn diepe en die ook niet helemaal 85 jaar ietwat vermoeide stem antwoord en lijkt zit gezellig met juffrouw Betje z°. nu en dan. mengt Arie Carel aan een lange, ovale tafel en we ko- Rljke zlch tm hetr gesprek. Juffrouw men juist op het goede ogenblik, want .(de act"ce «etty Beek) heeft ,.uyu ik met een hohhpn hpjnek Arie is er en Giis dltmaal nlet veel te zeggen, evenmin fcoorspel voor kinderen, namelijk „De en Kobus en er zijn ook nog enkele a!s Robert Sobels, die een gulle huis- familie Mulder", de geschiedenis van f 11 „ncton i, vnrencferel rle eigenaar moet voorstellen. De jonge een man, een vrouw en een kind. Om toevallige gasten, een varensgezel de actrice Fiep Spelman moet a,s Truus er wat variatie in te bre^gen Ufit ik huiseigenaar, de jonge vrouw van de vrouw yan de zieke caféhouder daar een oud mannetje aan huis ko- Lurkstra optreden, in wiens stamkrdeg men en dat was „Ome Keesje". Het de varensgezel Willem Tollenaar is merkwaardig, dat alle anderen lang- een papegaai zal verkópen. zamerhand op de achtergrond zijn ge- strumenten zit. Er draaien gramofoon- Het is verrassend het hoge geluid raakt en Ome Keesje tot de centrale platen en er zijn schakelkasten Lurkstra uit het volkscafé en de in spiciënt, die een manusje-van-alles is. Ze hebben de foliovellen voor zich waarop Ome Keesje (de auteur-regis seur Willeni van Capellen) de tekst w iauljc van één der eerstvolgende uitzendingen Keesje uit de massieve „kop' heeft gestencild en vallen bij het rol- lem van Cappellen te hort,. lezen telkens in als ze aan de beurt maar twintig jaren de hoofdrol van rispeten komen. v dit hoorspel vertolken hebben hem 'Wam Heskes. de bij alle radioluis- zóó met deze figuur vereenzelvigd, teraars bekende Koos Koen, trekt zijn dat hij er niet de minste moeite mee bovenlip wat op als hij de kraekstem heeft. Hetty Beek, alias Juffrouw Betje vol en het hinnekende lachje van Ome figuur is gegroeid is. Nu is hij 85 jaar knopjes en lichtjes. Achter het raait) Keesje uit de massieve „kop" van Wil- en nog even vitaal als toen hij heeft gestencild en vallen bij het rol- lem van Cappellen te horen komen, eerst voor de microfoon kwam loion tollrarie van Wil- en nog even vitaal als toen hij voor 't zit de regisseur, die de te spelen scène ------- tot in alle details in zijn hoofd heeft. „Dan zal er langzamerhand toch 'n Kobus en Gijs staan met hun tekst tijd komen, dat u hem niet meer kunt voor de microfoon in de studio en gebruiken". wachten op het teken om samen naar Willem van Cappellen glimlacht een het café van Lurkstra te gaan. beetje raadselachtig en we begrijpen, (Slot volgt.) is, zijn te weinig fokverenigingen om de teelt effectie ver te maken. Sprekende over de bloedlijn, be toogde de heer Labouchère, dat een goede beer grote invloed op de stam uitoefent, zoals b.v. wel blijkt met de beer 1870 uit Gelderland. Vaak wor den de zeugen te jong bij de beer ge bracht, hetgeen nadelig genoemd mag worden. Met cijfers toonde spr. aan hoe het vleespercentage tussen 1934 en 1938 steeg van 45.8 tot 46.9%, terwijl dat van het vet daalde van 46.9 tot 45.7. Over de oorlogsjaren was de slechte voedselpositie van nadelige in vloed, doch in 1943 en 1947 zien wij resp. d'e cijfers 53% en 39% -en 51.6% en 40.6%. In 1943 had 37,3% meer vlees dan vet en 62,7% meer vet dan vlees, in 1939 was dit precies omgekeerd, n.1. 62,4% en 37,6%, terwijl wij thans, in 1947, zijn, waar we wezen willen, n.1. bij de cijfers 99,4% en 0.6%. Spr. waarschuwde nadrukkelijk tegen verslapping, waardoor inzinking zou kunnen volgen. Een nieuwe regeling voor fokzeugen is in- voorbereiding. Thans is goede selectie niet mogelijk. Zonder vooruit te lopen op de maatregelen, hoopte spr. tóch op meer algemene vrijheid, vooral wat betreft de hoeveelheid voe der, die maatstaf moet zijn voor het aantal te houden zeugen. Tot besluit wees de heer Labouchère op de ham ontwikkeling, die gelijk hij met cijfers aantoonde, speciale aandacht vraagt. Selectlemesterfl. Waar de vorige spreker zich rêeds op dit terrein had begeven, volstond Ir. Van Oyen met enkele aanvallende opmerkingen. Spr. wees erop, dat het stamboek leiding geeft, door selectie naar exterieur (en vruchtbaarheid) en óoor verstrekking van gegevens voor een doelmatige teeltkeuze. Hoewel de selectiemesterij in Hoorn slechts van 1936 dateert, brengt zij toch het werk van het stamboek op hechtere basis en vervolmaakt het. Vooral het volledig benutten van het voer komt de economie in de varkenshouderij zeer ten goede. Nadat spr. had stilge staan bij het werk van de selectie- mesterij, wees hij erop, dat men zoveel mogelijk moet komen tot stamvorming, waarna de rondvraag de vergadering besloot.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3