Uw huis kwijt? Hoe komt U aan een nieuw? Jan's Jolige Journaal Helder kon niet in haar spel komen Belangrijke voorlichtingsavond De financiering van de herbouw De Parnpus-Piraat De heer Van Wijngaarden jubileert SCWOUEREM HELDERDE HUIZEN ONDER DE HAMER. GEMUILKORFDE HONDEN A P.G.S. wint met 5—0 Marktberichten Tentoonstelling „De Nederlandse vrouw" HERMES-NIEUWS T af eltennis-n ieu ws Texel Scheepvaart De wedstrijd waar ik was De meer dan driehonderd stadgenoten, die Vrijdag op de Wederopbouw- voorlichtingsa vond hebben geluisterd naar de uitéénzettingen van de heer W. Scheerens,z(jn stellig om elf uur naar huis gegaan met geheel andere inzichten, dan waarmee zU om acht uur waren gekomen. Daarmee willen wU niet zeggen, dat zij met een opstandig hart naar Casino waren getogen om drie uren later volkomen bedaard, opgelucht, tevredengesteld en optimis tisch te vertrekken. Maar toch wrel dat de spreker op boeiende en zeer des kundige wijze opheldering óp tal van belangrijke punten heeft Tjveten te geven, en begrip heeft weten te verwerven voor de ontzaglijke moeilijk heden waarmede de wederopbouw-instanties te worstelen hebben. Dat de heer Scheerens bovendien een duidelijke en bevattelijke toelichting heeft gegeven op de financiering van de herbouw zoals die in het Wetsontwerp op de Oorlogsschaderegeling is omschreven, was vooral voor onze Helderse gedu peerden van grote betekenis. In zijn openingswoord legde burge meester Ritmeester al dadelijk het noodzakelijke contact tussen beide zij den van het podium. Hij verklaarde een volledig begrip te hebben voor de moei lijkheden en grieven der gedupeerden, maar verbond daaraan direct de ge dachte dat het onder de huidige om: standigheden uitgesloten is een toestand te scheppen waarin geen enkele grief meer wordt gehoord. Het is nu eenmaal noodzakelijk om bij hèt nemen van maatregelen het algemeen belang voor op te stellen, tengevolge waarvan velen zich zij het ook nodepersoonlijke offers moeten getroosten. Een goed Ne derlander wil graag in het algemeen belang een offertje brengen, mits hij maar van de noodzaak van dat offer wordt overtuigd. RECHT OP ANTWOORD. De heer Scheerens sloot in het begin van zijn toespraak daarop aan, door te zeggen, dat ieder, op de vele vragen die er leven, van overheidswege een dui delijk en objectief antwoórd moet kun nen verwachten. Eén van de eerste vra gen is. Wat is er in de drie jaren na de bevrijding op wederopbouwgebied gebeurd, en is daarin nog enig systeem te onderkennen? Spr. beantwoordde de ze vragen in een uitermate vlot, boeiend en gedegen betoog, waarin hij eerst in korte trekken de déplorabele toestand bij de bevrijding schetste (in geheel Ne derland 90.000 huizen totaal vernield, 40.000 zwaar beschadigd en 400.000 met lichte oorlogsschade), om daarna te overzien wat inmiddels werd bereikt. De cultuurgrond die toen onder wa ter stond (tien procent van de totale oppervlakte!) heeft reeds weer de eer ste oogst opgeleverd. De voedselvoorzie ning is gestabiliseerd, de industrie draait op volle toeren, de financiële po sitie is in verhouding met andere West- Europese landen zeker niet ongunstig te noemen, bruggen en wegen werden hersteld, het vervoersapparaat werd weer op peil gebracht. Duizenden nood woningen en noodboerderijen werden gebouwd en bijna zeventig procent van de licht beschadigde woonhuizen wer den hersteld Dat alles is tegenover de heersende nood inderdaad te klein, maar we zullen moeten toegeven dat een zeer moeilijk deel van de weg naar herstel is afgelegd. Een leek wil bij het beoordelen van de resultaten op wederopbouw gebied het zeer belangrijke herstel werk wel eens over het hoofd zien, en let dan uitsluitend op de nieuw bouw. Voor 1946 werd een bouw plan ontworpen, omvattende 10.000 nieuwe huizen. Men was tot dit ge tal gekomen op grond van taxaties, niet alleen van hetgeen wij in Ne derland zouden kunnen verwerken, maar ook van hetgeen wij mogelij kerwijs aan materialen zouden kun nen importeren. Onze import blééf echter vijftig procent beneden de taxatie, zodat aan het eind van 1946 slechts 2000 hulzen gereed en een groot aantal in aanbouw was. Aan het eind van 1947 waren 12-000 hui zen gereed gekomen, terwijl er ruim 35.000 in aanbouw waren. Men wil In *1948 voor iedere gereedge komen woning een nieuwe op stapel zetten. 350.000 HUIZEN TEKORT. Men moet bij het vaststellen van het te verwerken bouwvolume ervoor zor gen, dat de bouwmarkt niet wordt over voerd, terwijl ook rekening gehouden moet worden met het gebrek aan ar beidskrachten en bouwmaterialen. Wan neer we een prachtige lange bouw-zo- mer hebben, wordt gauw geklaagd over het trage tempo waarin wordt gebouwd, zonder dat wordt gedacht aan de trans portmoeilijkheden (cementvervoer per schip bijv.), die deze zelfde prachtige droge zomer met zich brengt Wanneer in Amerika een staking uitbreekt, dan zitten wij in een minimum van tijd zonder betonijzer. Op het ogenblik is in Nederland een tekort van 350 000 huizen. De normale voor-oorlogse huizen-pro ductie was 40 000 per jaar. Zelfs wanneer de behoefte niet van jaar tot jaar toenam, zouden nog 8 a 9 jaren opbouw in voor-oorlogs tem po nodig zijn om uit de misere te komen Gelukkig ziin echter ook op het gebied van de woningbouw technische vindingen gedaan, waar door de bouw van huizen (pre-fa- bricated woningen) aanmerkelijk kan worden versneld. Het zal niet lang meer duren, of Nederlandse fabrieken zullen in massa onder delen afleveren van huizen, die wat aantrekkelijkheid, deugdelijkheid, duurzaamheid en bewoonbaarheid betreft, de toets van iedere critiek kunnen doorstaan. De heer Scheerens besloot zijn toe spraak voor de pauze, door allen erop te wijzen dat de wederopbouw niet al leen een zaak is vocrr de wederopb" "w- ïnstanties, maar van het gehele volk. De gedupeerden, de ambtenaren de ar chitecten, de aannemers en de bouw vakarbeiders moeten elkander niet zien als partijen (welk woord een zekere tegenstrijdigheid van belangen inhoudt), maar als groepen van belanghebben den, die gezamenlijk met volledig begrip voor eikaars moeilijkheden alle krachten moeten- inspannen om ons land er met de meeste spoed bovenop te helpen. FINANCIERING HERBOUW. Na een aardig filmpje en een kort woord van ir. J. F. A. Alozerij, direc teur van Openbare Werken, beklom de heer Scheerens opnieuw het podium, ditmaal om het een en ander te ver tellen over de financiering van de herbouw, zoals deze wordt beschreven in het wetsontwerp op de Oorlogs schaderegeling. In dit ontwerp zijn de schadegevallen in drie groepen ver deeld. a. Lichte schade (maximaal 3000) aan woningen en/of bedrijfsruimten. Deze zal in de meeste gevallen voor 100 procent worden vergoed (aangesla- genen in de vermogensbelasting c.s. ontvangen 75 procent). De kosten van verbeteringen en uitgesteld onderhoud zijn uiteraard voor rekening van de eigenaar. b. Zware schade (boven 3000). Daarbij worden de herstelkosten vol gen? twee maatstaven berekend: vol gens het prijspeil van Mei 1940 en vol gens het huidige prijspeil Aangenomen dat de eerste taxatie 2000 en de tweede 4500 bedraagt, dan krijgt de gedupeerde voor 2000 een inschrij ving in het Grootboek voor de Weder opbouw plus een herstelcrediet van 250Ó. Teneinde de zware schadegeval len niet ten achter te doen staan bij de gevallen beneden 3000, worden deze cijfers resp. vastgesteld op 3000 en 1500. Bedraagt dus de schade volgens het prijspeil van Mei 1940 4000 en volgens het huidige prijspeil 9000, dan wordt de gedupeerde voor 4000 inge schreven in het Grootboek en krijgt hij een herstelcrediet van 5000. c. Totaal verwoeste percelen. Hier van wordt de verkoopwaarde per Mei 1940 getaxeerd. Voor dat bedrag wordt de gedupeerde ingeschreven in. het. Grootboek voor de Wederopbouw. Dit bedrag wordt de grondslag voor de verdere financiering. Gesteld, dat de verkoopwaarde per Mei 1940 zou be dragen 2400, terwijl de bouwkosten van een nieuw gelijkwaardig perceel thans 14000 zouden bedragen. Dan wordt de gedupeerde voor 2400 inge schreven in het Grootboek. Het Prijzen- bureau voor onroerende zaken stelt de huurwaarde van het nieuw te bouwen perceel op bijv. 300. Van dit bedrag worden de vaste lasten (grond- en straatverlichting, brandassurantie, on derhoud, 4 van de grondwaarde, 2 voor leegstand en 2 administratie kosten) afgetrokken. Dan blijft over de z.g. netto-huuropbrengst. Het is rede lijk wanneer de gedupeerde deze netto huuropbrengst gebruikt voor de aflos sing van het bedrag dat hem als crediet gegeven wordt op een rentevoet van 4 Bedraagt dus bijv. de netto huuropbrengst 100, dan kan de ge dupeerde een rentedragend opbouw- crediet ontvangen van 2500. Hij heeft dan nog nodig 14000 2400 plus 2500) 9100. Dit bedrag zal hem als een renteloos opbouworediet zonder verplichte aflossing worden verstrekt. In het bovenstaande gaven wij in zeer korte trekken de hoofdlijn van de herbouwfinanciering weer. Het kan voorkomen, dat een gedu peerde zelf ook een bedrag beschik baar heeft, of dat hjj zijn herboufv- plicht wil verkopen (dat laatste kan uitsluitend geschieden wanneer de koper inderdaad een huis wil bou wen; men kan dus volgens boven staande regeling geen bestaand huis kopen). Al dergelijke gevallen die nen door de betrokkenen zelf met het gemeentelijk bureau voor de wederopbouw, Spoorgracht 1, te worden besproken. In zijn slotwoord verklaarde de burgemeester uit drukkelijk, dat de ambtenaren van genoemd bureau te allen tijde bereid zijn, inlichtingen over deze materie te verstrekken. Wellicht kunnen wij in een volgend artikeltje nog nader op enkele punten terugkomen. Het boekje „De ^ampus-Piraat" is verkrijgbaar aan ons. loket, bij de be zorgers en agenten van onze courant in Den Helder en omliggende gemeen ten en bij de volgende adressen: J. de Graaf, Winkel 148 Boekhandel Koffeman, Urk; Jonker, Stroet C 142, Dirkshorn; J. Bais, Kerkplein 23, Hip- polytushoef; Tummers, Molenvaart, An na Paulowna; T. Kroon, Molenvaart 133 Anna Paulowna; mej. Dogger, Oude- schild 183; M. J. Bremer, Weststraat 17, Oosterend; W. Kievit, Schildereind, Den Burg.iTexel; Fa. Rey, Weverstraat, P<T, Burg, Texel; W. Jonker, Den Hoorn 102, Texel; G. Keizer, De Waal 4, Texel. Het zal op Maandag 8 Maart een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer J. F. van Wijngaarden, directeur van het Helderse kantoor der Nederlandse Middenstandsbank, bij 't middenstands bankwezen in dienst kwam, na voor dien reeds bij een coöperatieve bank te Delft werkzaam te zijn geweest. Na zijn directeurschap te Delft werd hem de leiding opgedragen van het rayonkan toor te Utrecht, welke functie hij tot '34 heeft bekleed. In dat jaar werd hij benoemd tot directeur van het kantoor te Den Helder. Onder zijn leiding heeft de Neder landse Middenstandsbank alhier, die zich reeds voordien een goede plaats in het zakenleven in de kop van Noord- Holland had .verworven» haar positie nog meer gevestigd. De directeur ging van het standpunt uit, dat men vooral tegenover de kleine credietnemers niet uitsluitend een strikt zakelijke houding 'diende aan te nemen, maar dat boven dien het geven van economische ad viezen in de ruimst» zin van het woord tot de taken van een middenstands bank moest worden gerenkend. ?o heeft de heer Van Wijngaarden zich in de loop der jaren tegenover de rekeninghouders bij zijn bank niet al leen'leren kennen als een strikt eerlijk een deskundig financier, maar bovenal als een man, wien .men om zijn mense lijke kijk op dikwijls zeer persoonlijke aangelegenheden volkomen zijn ver trouwen kon schenken. Het is daarom niet te verwonderen, dat de heer Van Wijngaarden zich in de betrekkelijk korte tijd dat hij in onze stad werk zaam is, tal van vrienden heeft verwor ven, en dat niet alleen in de kringen van de middenstand, maar ook daar buiten, omdat hij zich voortdurend voor verschillende verenigingen en or ganisaties verdienstelijk heeft' weten te maken. Dat was voordien reeds het geval. Het was niet voor niets, dat hij 27 jaar geleden door de Leidse Voetbalbond tot lid van verdienste werd benoemd, en dat hij erelid werd van het Leidse ASC. Ook in Den Helder ging dadelijk zijn belangstelling naar het culturele en so ciale leven uit, getuige zijn bestuurs functies in verschillende verenigingen en comité's, waarvan wij zonder vol ledig te kunnen zijn noemen: De Al gemene Middenstandsvereniging „Den Helder", de winkeliersvereniging „Ko ningstraat-Spoorstraat-Keizerstraat", de buurtvereniging Koningstraat, de Hel derse Gemeenschap, de districtsraad voor 't Consumentencrediet, het plaat selijk Niwin-comité. Het zal ons dan ook niet verwonde ren, wanneer op 8 Maart als de heer Van Wijngaarden 's middags van drie tot vijf uur ter gelegenheid van zijn jubileum (dat niet op zijn initiatief, maar op uitdrukkelijk verzoek van het Hoofdkantoor wordt gevierd) recipieert de tuinzaal van hotel Bellevue te kléin zal blijken te zijn. QINGEN ttV .STAK ING Ook de laatste wedstrijd van Hel der is op een teleurstelling uitgelo pen. Het Amsterdamse APGS heeft op duidelijke wijze getoond tot de sterk ste clubs uit de afdeling te behoren. Kort voor het einde zuchtte er iemand achter ons, dat het maar gelukkig was dat deze wedstrijd het einde betekende van het seizoen voor Helder I. En inderdaad, zo is het. Ook deze laatste wedstrijd bracht geen opleving in het weer geheel veranderde Helder I Men had enkele- andere spelers opge steld en hoewel het duidelijk bleek, dat een 2e elftal-speler, nog geen le elftal- speler is, waren er desondanks toch ook lichtpunten. Óp de rechtsbackplaats stond Toes, een jonge speler uit het 2e. Hjj was deze middag de beste speler van Helder. Niet alleen dat hij serieus verdedigde, maar vooral zijn spelopvat ting was subliem. Hij was de enige spe ler, die zjjn taak in het systeem goed volbracht. Wij zagen hem dan ook steeds tegen de linksbuiten der gasten opstaan. Voor hem was het bijzonder jammer dat zijn clubgenote!*- hun taak niet begrepen. Was het wonder dat bij na iedere aanval van de gasten gevaar lijk was? De Amsterdammers behoefden maar een boogballetje over het midden te ge ven en de binnenspelers waren in een schietpositie. Vooral de debuterende midhalf had er deze middag geen kijk op. Wel liet hij zien dat 2ijn techniek op behoorlijk peil stond. De tweede open baring was doelman Scheurleer, die Boogaard op verdienstelijke wijze ver ving. Eén doelpunt Had hij kunnen voorkomen, maar daarentegen voor kwam hij verschillende malen op su blieme wijze erger. Helder I zag er als volgt uit: Scheur leer; Toes en Himpers; Beekhoven, Kwinkelenberg en Hoebe; Heijblok, Dorlijn, Bal, Puhl en Wieren. Het begin was al weinig hoopvol Voor Helder. Bij een ongevaarlijke aan val dei* gasten faalde Kwinkelenberg en de midvoor liet deze kans niet on benut. Onhoudbaar lag de bal in het net, 01. Kort hierna noteerden wij al blunder nummer twee in de achter hoede, doch nu onderschepte Scheur leer de voorzet van rechts heel subliem. Van de voorhoede van Helder ging weinig kracht uit. De buitenspelers wa ren bang en het binnentrio vond een verdediging tégen zich, die voor haar taak goed berekend was. In laatste instantie zorgde doelman Bonneveld voor een schoon doelgebied. Het was typerend dat het eerste schot van links half Hoebe kwam. De bal ging echter juist over de lat. Een goede aanval der gasten besloot de linksbinnen met een kcpbal. Scheurleer wist er echter wel raad mee. Toch was het slechts uitstel. Dt rechtsbinnen passeerde drie witjak- ken in één serie en kopte de opge sprongen bal voor de tweede maal in het net. Het wekte geen verwondering dat de gasten steeds weer in de aan val kwamen. Verschillende spelers van Helder liepen rond als een kat in een vreemd pakhuis. Vóór de rust gebeurde er niet veel meer. In de tweede helft hadden we ge dacht een meer op de bal zittend Het- dei te zien. Het was echter een illusie. Het waren weer de gasten die de toon aangaven. Toch had Bal bepaald pech toen hij na 10 minuten de bal met een keurige omhaal naast het doel zag vei- dwijnen. De kans van de dag kreeg Wieren, die alleen voor Bonneveld de bal slechts 'n futje gaf, waarmede deza geroutineerde doelman geen moeite had. Eén wel heel duidelijk bewijs van systeemloos spef bood het derde doel punt der gasten. Een voorzet van rechts ging over de verdedigers heen en 'ie midvoor had geen moeite met een strak en hard schot de stand te verhogen, 03. Had dus eerst Helder twee unieke kansen gehad om de balans in even wicht te brengen, nu speelde men een verloren Wedstrijd. Het vierde doelpunt was wederom een doorspeelbal, waarbij niemand van Helder kans zag de bal aan te raken. Met een kalm schot bracht de midvoor de stand op 04. Waarschijnlijk werd dit Helder te erg. We constateerden ten minste enige goede aanvallen. Een voor zet van Wieren stompte Bonneveld se rieus weg, maar Dorlijn kopte resoluut in Een teruggekomen achterspeler kop te de bal uit doel. Dit had een verdien de tegengoal kunnen zijn. Twee felle schoten n.^ van Wieren en Beekhoven stopte Bonneveld fraai. Vijf minuten voor het einde wandelde de midvoor nog eens door de Helder-verdediging heen en bracht de stand op 05. Toen de goed fluitende scheidsrechter het laatste signaal gaf had APGS de punten en Dorlijn Sr. als troost de centen. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Februari 120,000 kg Rode kool 12i2017,90; 160,000 kg Gele kool 6—9,20; 12,000 Witte kool 10,10— 21,60: 2000 kg uien 36,30—42,20 en grove 32—42,90 570 kg Witlof I 44 qp II 13—30 WARMENHUIZEN, 28 Februari 1948: 200 kg uien 43.—; 73300 kg rode kool 12—16.90; 60200 kg gele kool 6—9; 1000 kg bieten 6.50. y VOOR VEILIGER VAARWATER O» S»nyrf fcf mi|W«g«vo<v Nu besloten is, dat de Koninklijke Marine de mijnenveegoperaties langs 'de Nederlandse kust zal uitbreiden, publiceren wij een kaart van de vaar route en mijnenvelden voor onze kust. Naar aanleiding van een verzoek van dc Ned. Christen Vrouwenbond de ten toonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" de gehele Zondag te sluiten, maakt 't hoofdbestuur der tentoonstel ling bekend: dat zij na rijp beraad, tegemoet ko mende aan de wensen van het prot. christelijk volksdeel, besloten heeft om der wille van de eenheid, de tentoon stelling „De Nederlandse vrouw 1893— 1948" in de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage van 18 Augustus tot 30 Sept. des Zondagsmorgens eerst na kerktijd om 12 uur voor het publiek toeganke lijk te stellen. Tevens maakt het hoofdbestuur be kend, dat de beschikking is gekregen over zendtijd en wel 3 Maart van 13 20 13.30 uur over de zender Hilversum II Mevrouw Meihuizenter Braake en mevTouw SeretSijthoff zullen spre ken over de tentoonstelling, haar opzet en doel. UIT: WORMERVEER. De wedstrijden Kraaien IHermes I (dames en heren) werden afgelast. THUIS; HERMES S—HERMES 4 (dames) 2—0. De dames yan 't derde hebben op goede wijze revanche genomen en verdiend gewonnen. Van 't begin af vielen zij geweldig aan, maar het vierde elftal gaf zich toch niet zo maar gewonnen. Toch konden zij niet verhinderen, dat het derde twee doelpunten maakte. De wedstrijd leiding was goed. O HERMES 8—ZAND VOORT 4 (1—2) (heren) Deze wedstrijd is wel gelijk op gegaan tussen de beide teams. Dit blijkt wel daar geen van beide elftallen voor de rust het doel kon vinden. Na de rust veranderde het totaal. Pl.m. 1 minuut na de rust lukte het Hermes te scoren, maar onmiddellijk daarna luwde de vreugde doordat Zandvoort gelijk maakte. Het tweede doelpunt van Zandvoort was een fout van de verdediging van Hermes. Hermes probeerde nog wel gelijk te maken, maar het lukte toch niet meer. Met een ongewijzigde stand floot de scheidsrechter het einde. HERMES 2—ZANDVOORT 3 (heren) 20. Door deze overwinning heeft Her mes zich stevig op de vierde plaats genesteld. Over de wedstrijd het vol gende: t Voor de rust een gelijkopgaande wedstrijd. Toch is het Hermes die een doelpunt maakt Na de rust probeert Zandvoort een doelpunt te forceren Hermes doet een snelle uitval en de stand is 20. Nu is Zandvoort niet meer te houden. Aanval na aanval volgt, doelpalen sneuvelen, maar geen doelpunten. Met een 20 stand komt tian ook het einde. HORNA 2TVA 1 (Heren) 10— J.l. Zondag speelde een uit' reserves bestaand team een wedstrijd tegen een Hoorns team. Het werd een grote ne derlaag. Een volgend keer beter heren. IVA 1 (Dames) KAMPIOEN! Het was voor de dames een zeer drukke dag j.l. Zondag, ze moesten nl twee wedstrijden spelen in Hoorn. De grootste concurrent was Horna 2 uit Hoorn. Was het de vorige maal een ge lijk spel, deze keer werd het een 73 overwinning voor de IVA dames. Mevrouw Sinjewel wist al haar par tijen te winnen. Ook mej. Kuiper wist bet tot 3 overwinningen te brengen. Het dubbelspel leverde een overwin ning op voor IVA. Tegen het derde team van Horna werd het een gelijk spel. Mevr. Sinje wel wist het'in deze wedstrijd tot 2 overwinningen te brengen. Ook mej. Goedegebuur wist het tot 2 overwinningen te brengen, dit is een goed resultaat te noemen. Mej. Kuiper wist het tot 1 overwin ning te brengen. Het dubbel werd eervol verloren. Voor de dames is de cempetitie ten einde, en ze baan het volgend compe titieseizoen in de 2* kl. spelen. Bravo dames goed gedaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter A., z. v. Klaas Schagen en Marretje Roeper. Ondertrouwd: Willem J. Zijm en Catharina Riteco. Getrouwd: Jacob Knol en Trijn tje Kikkert. Overleden: Geertje C. Prins, 9 leus; Christina C. M. Broekhoven, 42 dagen, d. v. H. Prins en A. J. P. Fee jaar, echtgen. van Joannes Buisman; Martin' J., z. v. M. Witte en D. Kooij. Laatste pos. Ned. passagiers- en vrachtschepen, Zaterdag 28-2: Alkaid, 27-2 van Rio de Janeiro naar Victo ria; Barendrecht, 27-2 van Tandjong Oeban naar Auckland Nw. Zeeland; Boschfontein. 27-2 van East Londen naar Port Elisabeth; Chama, 23-2 van Abadan te Sydney; Coruda, Port Said-Heysham, pass. 27-2 Gibraltar; Java, Amsterdam-Batavi, 28-2 te Be- Iwan; Indrapoera, Java-Rotterdm, pass. 27-2 Ouessant, wordt 1-3 8 uur v.m. te Rotterdam verw.; Johan de Witt, 27-2 van Batavia naar Neder land; Karossa, Amsterdam-Batavia, pass. 27-2 Beachy Head; Kota Baroe, Batavia-Rotterdam, pass. 27-2 Malta; Limburg, 28-2 van Belawan naar Ko- weit; Maetsuycker, 27-2 van Poa Pladjoe naar Batavia; Manoeran, 26-2 van La Plata te Buenos Aires; Melis- kerk, 27-2 van Port Gentil naar Poin te Noire; Muiderkerk, 27-2 van Fre- mantle te Melbourne; Nieuw Hol land, 27-2 van Sabang naar Padang; Nigerströom, 28-2 van Porto Aleran- der te Lobito; Noordwijk, 28-2 van. Vlissingen te Huelva< Oranje. Bata- via-Amsterdam, pass. 27-2 Algiers; Ossendrech,t, 27-2 van Huelva naar Amsterdam; Poelau Laut, 27-2 van Saigon naar Singapore; Prins Alexan- der, 27-2 van Haifa naar Engeland; Roepat, 26-2 van Batavia naar Bela wan; Salland, 28-2 van Santos te Rio de Janeiro; Sibajak, Rotterdam-Ba- tavia, 28-2 5 uur van Aden; Singkep Stad Schiedam. Calcutta-Nederland, 27-2 te Genua; Tasman, 27-2 van Be lawan naar Tandjong Oeban; Tegel berg, 28-2 van Singapore te Penang; Tiberius, 26-2 van Lissabon naar Pireaus; Waterman, Batavia-Rotter dam, pass. 27-2 Sabang; Wieldrecht (Nwe Tanker), vermoedelijk 1-3 van Mobile naar Land's End v.o.; Zuider kruis, 27-2 van Rotterdam naar Ba tavia. Zwijndrecht 27-2 van Bor deaux naar West-Afrika. Helder speelde haar laatste wed strijd van het seizoen' 19471948. De resultaten waren de laatste weken niet denderend. Het is dan ook begrijpelijk, dat de leiding niet erg optimistisch gestemd was, vooral nu deze strijd ging tegen het sterke APGS. Alle bekende wit jakken en sport liefhebbers waren natuurlijk pre sent. Vooral op de gereserveerde banken treft men steeds de krach ten aan, waar Helder op steunt. Een moeilijke taak -lebben deze heren momenteel. Vooral de jeugdleiders doen er goed aan nu alle krachten te verzamelen. De jeugd moet naar voren en geluk kig heb ik ook deze middag weer enkele pupillen van deze leiders aan het werk gezien. Jeugdleider Blom was dubbel-pessimist. Met een dikke das om zat hij in het zonnetje te braden. Het is toch op vallend dat Helder maar geen slui tend elftal op de been kan bren gen. Technisch en individueel goede spelers, maar zij vormen geen geheel. Straks wanneer ook het tweede is uitgespeeld, moet er iets gebeuren. De slappelingen aan de katjt zetten en een elftal op stellen dat Helder weer de ge vreesde naam geeft. De spelers zijn er voor. Dat stait voor mij vast. Ik hoorde fluisteren dat Hoebe zijn laatste wedstrijd speelde. Dat kan je niet menen, Piet. De mid- halfplaats moet voor jou gereser veerd blijven. Daar ben jij op je plaats, zeker nog drie jaar. Trek je besluit in, want straks kom je toch weer terug. Dat het geen ge slaagd eind was tegen APGS zal ik maar vergeten. De spelers doen het over enkele weken beter om de Beker. Afge sproken? VOETBALENTHOUSIAST.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2