DUC SCHUURPOEDER Cabaret-Dansant Deïournooibode Kunst en bewustwording Stad en Omgeving. Tentoonsleüingsplannten krijgen vastere vorm ad f 0.15 Zangers laten voor zich zingen SPAART ZEEP EN SCHUIMT Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt v.v.v. Waarborgsom van f 25000 noodzakelijk is verkrijgbaar aan ons kantoor Inlichtingen verzocht ABONNEERT U OP DIT BLAD Is hier iets van U bij? WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Wieringer Raad bijeen Contaciavond Helders Mannenkoor Clubavond K.N.M.V. Kapitein Cromhout Toneelavond buurtvereniging „Kemphaanst r aat Bruggen en wegen onder de loupe Jan de Man, Duo Ridel Fidel, Wout Melis. DE ROSKAM. N.S.-film draait voor de Julicmadorp. Marktbericht Purmerend Marktberichten 'n Erdal-producidus goed Maandagavond kwam in de trouwzaal van het raadhuis een aantal vertegenwoordigers van verschillende vo.-enigingen bijeen, om met de initiatiefnemers van de grote „Tentoonstelling 1918" van gedachten te wisselen over de verdere uitwerking van de plannen. In deze vergadering, die onder prerfdfum stond van burgemeester G. Ritmeester, wa ren o.m. aanwezig de directeur der Rijkswerf, de hoofdofficier M.8.D. der le klasse S. G. Raren- dregt, de vertegenwoordiger van de Commandant Marine, kapi tein-luitenant ter zee D. J. Kom mer, afgevaardigden van de be sturen van de beide Midden standsverenigingen, de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de Gemeenschap Jullanadorp. de Helderse Gemeenschap, en ver scheidene andere organisaties. Ma een kort en kernachtig ope ningswoord van burgemeester Rit meester gaven resp. de heren J. Snel en P. Quast een uitéénzetting van de vorm die de initiatiefnemers in ge dachten aan de tentoonstelling had den gegeven. Zij gaven daarbij blijk, naast de zeer belangrijke ideële kant van de zaak ook de practische moge lijkheden waarmede verschillende practische moeilijkheden nauw ven bonden zijn te hebben overwogen. Van verschillende zijden uit ae vergadering werd instemming met de plannen betuigd, terwijl daarbij even wel sterk de nadruk werd gelegd op de financiële moeilijkheden, die on getwijfeld overwonnen moeten wor den. Ook burgemeester Ritmeester achtte voorshands dit onderdeel het bplangrijkst. De tentoonstelling op zichzelf zal zeker slagen en zij moet ook slagen wanneer men kan beginnen met een waarborg fonds. waarin voor ten minste 25000 is getekend. Er gingen enkele stem men op, die vreesden, dat een derge lijk bedrag in Den Helder nooit bij een gebracht kan worden, maar de burgemeester daarentegen en met hem' verscheidene andere aanwezigen - waren op dit punt niet zo pessi mistisch gestemd. Deze waarborg som zal zetter bij elkaar komen, mits alle belanghebbenden van de grote culturele èn commercëls betekenis van een tentoonstelling als de onder havige, worden overtuigd. Er zijn naast de middenstan ders ook verschillende ande e be volkingsgroepen, die terdege be lang hebben bij het welslagen van efcn tentoonstelling, dte eens het licht laat schijnen op onze stad-in-opbouw, op onze moge lijkheden en capaciteiten. Den Helder is Neerlands eerste ma rinebasis, met in de toekomst zeker 60.000 inwoners, een stad, die voor de gehele kop van Noord-Holland van toonaange vende betekenis moet zijn en blij ven. Den Helder zal daarom alle zeilen moeten bijzetten, wil het in vergelijking met andere ste den van dezelfde grootte niet ach- In de avond van Zondag 29 Febru ari j.1. is met een zware hersenschud ding in het R.K. Ziekenhuis te Win schoten een 24-jarige man opgenomen, die opgeeft te zijn genaamd Willy Mansier, en zegt geen vaste woon- en verblijfplaats te hebben. Deze jongeman bevond zich in de ttein, die van Groningen te Winscho ten, om ongeveer 23.30 aankwam op Zondagavond. Hij verklaarde die dag per trein van Den Helder naar Winschoten te zijn gereisd en te Zwolle uit de trein te zijn gevallen. Gedurende de reis is hij zijn overjas, waarin zich o.m. zijn portefeuille bevond, kwijt geraakt. Het is niet bekend, hoe hij in Zwolle weer in de trein is geko men en of hij in Groningen zelf nog in de trein naar Winschoten heeft kunnen stappen. Stationspersoneel te V/inschoten heeft hem in een coupe bewusteloos liggende aangetroffen. Het signalement van Willy Mansier, óie 3 December 1923 te Avereest is geboren, luidt als volgt: Lang ongeveer 1.80 m., flink pos tuur, breed voorhoofd, donkerblond achterover gekamd haar, bruine ogen, spreekt met een Overijsels accent. Blijkens lidtekens heeft hij reeds een blindedarm en breukoperatie onder gaan. Hij was gekleed in een lichtgrijs colbertcostuum. Allen die inlichtingen omtrent deze persoon kunnen verschaffen, wordt verzocht zich ten spoedigste met de inspecteur van politie te Winscho ten, telefoon 500, in verbinding te stellen. terop geraken. In Den Helder moet in figuurlijke zin een frisse win„ ue bevolking moet blflk geven, Iets. te willen en te durven ondernemen, dan zal het resultaat zeker navenant zijn. Er werd besloten, om alvorens de plannen verder tot ln de finesses uit te werken allereerst de waar borgsom bijeen te brengen. Op zeer korte termijn zullen de nodige stap pen daartoe worden ondernomen. De activiteit van de initiatiefnemers kennende, twijfelen wij er niet aan, of zij zullen heel spoedig een beroep doen op allen, die maar enigszins bjj de tentoonstelling betrokken kun nen en moeten worden. Dat geldt voor de middenstanders, maar ook voor grote fabrieken buiten de stad etc. etc. Laten zij allen vast zich voorbereiden op een flinke inteke ning. Men lette wel: het ingetekende bedrag wordt niet in een bodemloze put geworpen, maar dient voor de vorming van een waarborgfonds dat hopenlijk in het geheel niet aange- spropen behoeft te worden. Hoe groter de activiteit, die wij thans allen aan de dag leggen, hoe kleiner de kans dat de tentoonstel ling ons geld gaat kosten, en hoe groter de zekrrheid dat de tentoon stelling voor onze stad een belang rijke niet ln geld af te meten bate afwerpt! Gevonden: autoped met lucht banden; autoped, dubbeltjes-armband, alpino muts, zilveren broche, bril, dop van autowiel, wollen das (wit-br). wollen das (grijs m. strepen), dop van vulpen, zwarte herdershond, diverse wollen wanten en handschoenen, paar glacé handschoenen, muisgrijze haze windhond, jonge herdershond, paar glacé handschoenen, paar zwarte da mes kaphandschoenen, heren polshor loge, dames polshorloge, marine on-, dierscheidingsteken. padvindersporte- monnaie, inh. briefjes en lipssleutel, bruin leren portemonnaie, inh. distri butiebonnen, ring met sleutel, 4' schar nieren, Amerikaanse vulpen, vulpen (groen), vulpen (bruin), bruin zadel- dekje, grijs leren portemonnaie, inh. één gulden. Verloren: bruine actentas met schroevendraaiers, witte bontkraag, bril in etui, bril, dop van auto, doublé halsketting met gele steentjes, bruine muts, witte muts, zwarte portemon naie met inhoud, portemonnaie inh. f 8. een sleutel en bonnen, 11 rubber Pertos moffen, portemonnaie met geld, loonstrookje, zwemkaart e.d., bruin lederen port. inh. f 7 en een naamkaartje, portefeuille, inh. f 12.50 en persoonsbewijs, ring met 3 sleutels, paar kinderschaatsen, dubbele zeil- doekse tas, inh. 2 leesboeken. 2 vul pennen, zwart en rood in rood etui, vulpen (Osmia), zilverbon van f 2.50, blauw lederen port. inh. f 13.50 en enig zilvergeld, zilveren armbandje, ring met 3 sleutels. Inlichtingen op het hoofdbureau van Politie. De „Noorder Kunstkring" organiseer de Maandag in Formosa een belang wekkende culturele avond waarop de heer Beekhuis van Till een lezing hield over het onderwerp „Kunst en bewustwording". De voorzitter van de kring, de heer W. van Schoonhoven, kon een grote schare belangstellenden welkom heten en gaf direct hierop 't woord aan de spreker. Gedurende de laatste 500 jaren, al dus de heer Beekhuis, heeft de een voudige, intuïtieve mens zich ontwik keld tot een verstandelijk, hoogstaand wezen. Onder de leuze „Kennis is macht" is het intellect opgevoed ten koste van onze intuïtie. En juist door die intuïtieve erkenning van de sa menhang tussen het leven dat buiten ons en in het leven dat in ons is, wordt het ik-complex doorbroken en wordt het inzicht verdiept in de din gen die ons omgeven, En inzicht is liefde en liefde is de essentiële factor voor de bewustwording van het bo venpersoonlijke. Het verstand is in plaats van onze dienaar, onze leider geworden. En macht, de doelstelling van verstande lijke ontwikkeling, heeft niet te doen met liefde, de onontbeerlijke factor voor de kunstzinnige uitingen van de mens. Want kunst begint daar waar het verstand ophoudt, het is een be wust worden van het onbewuste. Een persoon die dagelijks een zelfde weg langs loopt, zal op de duur de omge ving van die weg kunnen dromen, maar toch kan een geslaagd schilderij, een afbeelding van een fragment van diezelfde weg, een diepe indruk op hem maken. Het wezen der kunst kan niet zuiver omschreven worden. Het al of niet geslaagd noemen van een schilderij heeft alleen subjectieve waarde. Het „mooi vinden" is afhan kelijk van de geaardheid en ontplooi ing der toeschouwers, omdat bij be oordeling of bezichtiging van een schilderij er een wisselwerking moet plaats vinden tussen dat schilderstuk en de toeschouwer. Dit betekent dat de schilder, tijdens het schilderen zijn ik-bewustzijn verliest en daarbij tot de erkenning komt, dat er een band bestaat tussen onszelf en de materie rondom ons. Pas wanneer hij deze er kenning ook in zijn werk weet weer te geven, kan het schilderij geslaagd genoemd worden, en kan het méér ge ven dan de werkelijkheid. Hieruit is het te verklaren dat hoewel de tech niek van religieuze schilderijen niet altijd zo volmaakt is als het lijkt, toch het bovenpersoonlijke er uit straalt waaraan het dan ook zijn speciale cul turele waarde ontleent. Een voorbeeld hiervan is het oeuvre van Vincent van Gogh, die al was hij een groot schil der toch moeite had met het han teren van het penseel. Hij wist de dualiteit, de tijdgeest die in het laatst der 19e eeuw uit bijna alle schilderijen sprak, te overwinnen. Hij doorbrak het ik-complex, het bezitselement, en liet in zijn werk de natuur spreken en merkwaardig daarbij is dat door het uitbeelden van het innerlijk sentiment de natuurlijke kleuren in zijn werk verdwenen. Hoe groter de psyche, hoe groter de autonomiteit. In deze kente ring in de tijdgeest heeft Vincent van Gogh een belangrijke rol gespeeld. Geest en stof vormen geen dualiteit, geen scheidbare begrippen, maar een eenheid die spreekt uit jje scheppen de arbeid in de ruimste betekenis van. het woord. En er klinkt reeds, zij het ook bescheiden, een protest tegen het intellectualisme, het groeiend ik-ge- voel, dat de oorzaak is van de moder ne, chaotische wereld. Langzaam abn rijpt het inzicht dat de jeugd te een zijdig opgeleid wordt en het is daarom verheugend te noemen dat ook aan het bovenverstandeKjke het muziekon derwijs aandacht geschonken wordt. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Dinsdag 2 Maart: AAGTEKERK, RotterdamSydney, 1-3 te Bombay. ABBEDIJK, New YorkAntwerpen, pass 1-2 Bisjhoprock ALAMAK, BombayRotterdam, 2-3 te Barcelona. ALCHIBA, 29-2 van Montevideo te Bahia Blanca. ALDE- BARAN, 1-3 van Rotterdam te Newport News. ALGENIB, AntwerpenPer- nambuco, pass 2-3 Fernando Noronha. ALCHORAB, 29-2 van Montevideo naar Santos. ALKAID, 1-3 van Vic toria naar Bahia. ALPHACCA, Rot terdamJapan, 1-3 van Genua. AM- STELDIJK, 1-3 van New Orleans naar Londen. BLOEMFONTEIN. Kaapstad Amsterdam, pass. 1-3 Las Palmas. BLIJDENDIJK, 2-3 van Baltimore te Philadelphia. BOISSEVAIN, 2-3 van East Londen te Durban. DELFTDIJK VancouverRotterdam, 2-3 geankerd bij Balboa. GROOTE BEER, 28-2 van Batavia naar Amsterdam. HELDER, AntwerpenCuragao, pass. 2-3 Lizard. KAROSSA, RotterdamBatavia, pass. 1-3 Oporto. KEDOE, Rotter damJava, 1-3 te Londen. KOTA AGOENG, JavaHalifax, 29-2 van Co lombo. KtoTA BAROE, Batavia Rotterdam, pass. 1-3 Gibraltar, wordt 6-3 3 uur vm. verwacht. LIMBURG, 2-3 van Singapore te Madras. LISSE- KERK, CalcuttaRotterdam, 1-3 te Suez. MAASLAND, 29-2 van Buenos Aires naar Amsterdam. MACUBA, 1-3 van Sydney naar Pladjoe. MOD- JOKERTO, RotterdamJava. pass. 1-3 Point de Galle. NIJKERK, 1-3 van Amsterdam te Mombassa. OPHIR, 2-3 van Soerabaya te Makassar. ORANJE, BataviaAmsterdam, 2-3 van Southampton, 3-3, 7 uur vm. te IJmui- den verwacht. ORANJEFONTEIN, 1-3 van Durban naar Lorenzo Marquez. PAPENDRECHT, RotterdamAba- dan, pass. 1-3 Perim. PRINS MAU- RITS, 1-3 van Antwerpen naar Beirouth RIJN, 1-3 van Rotterdam te Lubeck. SOMMELSDIJK, 29-2 van New York naar Java. VOLENDAM, Rotterdam Batavia, pass. 1-3 vm. Ouessant. WATERMAN, JavaRotterdam, 29-2 van Colombo. WESTERDAM, 1-3 v. Rotterdam te New York. ZAAN 1-3 van Sas van Gent te Lübeck. Vanavond om kwart over acht be gint in de bovenzaal van hotel „Het Wapen van Den Helder" de clubavond van de KNMV-groep. Het bestuur heeft thans de volgende samenstelling: J. J. Schnittfink, voorzitter; L. Gers- seu, secretaris; J. Visser, penning meester. De sport- en propaganda- commissie bestaat uit de heren P. J. Bakker, A. Blaauwboer, P. J. Blok- hoff, M. Govers, W. Jans en I. Hu- bregtsen. In Maart komt de heer Jan P. Stro bos op uitnodiging van de Natuur historische vereniging met een aantal films naar Den Helder. De KNMV-le- den, die deze avond willen bijwonen, kunnen zich vanavond daarvoor opge ven. De leden en donateurs van het Hel ders Mannenkoor werd Zaterdagavond in Casino, ter afwisseling van het ge bruikelijke concert-menu, een feest avond geserveerd. De voorzitter, de heer H. Boogert, sprak het openings woord, waarin hij de hoop uitsprak dat op deze avond, waarop de zangers nu eens voor zich zouden laten zingen, al len zich zouden amuseren. Het programma werd geopend door het optreden van het dubbel mannen- kwartet „Euterpe" onder leiding van de heer D. Ploeg. Dit nog jonge en semble gaat onder haar uitstekende leiding een goede plaats innemen in het culturele leven van Den Helder. Ten gehore van een groot aantal des kundige zangers werd een achttal lie deren uitgevoerd. Als eerste „Die Ves per" van L. von Beethoven, gevolgd door „Zilveren golfjes", geschreven- door de dirigent van het mannenkoor de heer H. Arisz. Uitstekend uitgevoerd werd „Avondliedje" van H. Dijkstra, met als solist de heer D. Ramler. Met „Vaarwel" van W. Nicolai meende „Eu terpe" afscheid te kunnen nemen Van haar enthousiast publiek, maar de zan gers werden met een ovatie terugge roepen. Öp speciaal verzoek werd het door hen zo goed gezongen „Droom land" van J. S. Fearis nogmaals ten ge hore gebracht. Onder leiding van de heer Strang verscheen hierna op het podium het jeugdige Julianadorp's accordeongezel schap, dat met een aardige muzikale show de stemming onder de aanwezigen prachtig wist te beïnvloeden. Als voca- liste bij dit gezelschap trad op mej. A. Mooy. Het artistiek gevoel der zangers uitte zich niet alleen in zingen, want ook op het toneel legden de leden van „De koormannetjes" een gezonde activiteit aan de dag. In de dwaze klucht „Mijn heer Pumps als keukenprinses" kreeg de vrouw de handschoen toegeworpen, die later echter weer snel werd opge pakt. Met een hartelijk applaus werden de artisten voor deze aardige lachsprin- ter beloond. Eveneens verleenden aan deze avond de „Parola's" hun medewerking. Dit abrobatengroepje heeft zich een poosje niet in het openbaar vertoond, maar de leden ervan hebben toch hun training De radiopraatjes van Kapitein Crom hout, georganiseerd door de Stichting De Nederlandse Koopvaardijweek 1348" zijn een groot succes, hetgeen gebleken is uit honderden oplossingen cie zijn binnengekomen op de eerste poging van Kapitein Cromhout om zijn toehoorders gezagvoerder op een schip te maken. De Kapitein heeft 'n aantal rondvaarten en goede boeken beschikbaar gesteld aan degenen, die hem op de beste manier uit zijn moei lijkheden hebben geholpen. Eén van deze gelukkigen was de heer M. Roels, Jan Verfailleweg 6, Den Helder. niet verwaarloosd, gezien het beheerste en correcte werk dat deze jonge mensen ten beste gaven. Met een warm applaus gaven de aanwezigen blijk ook waar dering te hebben voor sportieve pres taties. Na de verloting werd nog enige uren gezellig gedanst, waarbij de muziek werd verzorgd door Jaap Kwak e"n zijn „Musical Ramblers". Zaterdag j.1. vierde de buurtvereni ging „Kemphaanstraat" haar 2-jarig be staan met een toneelavond in het speel tuingebouw van de Vogelwijk. Omstreeks kwart over acht opende de voorzitter der vereniging, de heer vd Vinden, deze avond met een har telijk welkomstwoord tot leden en ge nodigden en deelde mede dat de avond zou worden verzorgd door „Streven Naar Beter", een uit leden der buurt vereniging bestaande toneelclub. Ver der sprak spreker de wens uit, dat de aanwezigen zich ten volle zouden amu seren waarna hij de leiding overgaf aan de voorzitter van genoemde to neelclub, de heer Frinks. Wat hierop volgde is teveel om op te noemen, het één na het andere schetsje werd ten tonele gebracht. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd op koffie en gebak, hetgeen, na de adembenemende en soms dolle situaties op het toneel, ten- zeerste op prijs werd gesteld. Na de pauze was het een aanéénschake- ling van Cowboy-songs, declamatie, schetsjes en tractaties. Vóór men er erg in had was 't half twaalf en gaf de voorzitter het woord aan de heer de Beurs, voorzitter van de speeltuinvereniging „Vogelwijk". De heer de Beurs sprak zijn verwon dering uit over de saamhorigheid die in de buurtvereniging „Kemphaanstr." aanwezig 'is. Spreker vergeleek, het aantal buurtverenigingen van even na de bevrijding en het aantal van nu. Hij trok hieruit de conclusie, dat het wel net zo makkelijk is een vereniging te liquideren als in een bevrijdings- roes er één op te richten. Tenslotte spr&k hij de wens uit, dat de buurt vereniging „Kemphaanstraat" nog vele jaren zal mogen bestaan en dat over een jaar of 20 jongeren gevonden zul len worden, die het werk van het hui dige actieve bestuur kunnen overne men. Hierna sprak de heer Harjer als voorzitter van de buurtvereniging „Rei gerstraat". Deze zeide niet veel meer aan de woorden van de heer de Beurs te moeten toevoegen; wel wenste hij mede te delen, dat het hem verbaasde dat zo'n kleine vereniging zo iets als deze toneelavond kon organiseren. Na gewezen te hebben op. de prettige sa menwerking tussen de buurtvereni gingen Reigerstraat en Kemphaanstraat besloot de heer Harjer met de beste wensen voor het komende jaar. Om even voor twaalf werd deze ge slaagde avond met een kort maar har telijk woord besloten. Zaterdagmiddag kwam de Wierin ger Raad onder voorzitterschap van Burgemeester Kolff bijeen. Afwezig waren de heer Sv Tjjsen, zonder en de heer J. Lont Gzn. met kennisge ving. INGEKOMEN STUKKEN. Het verzoek van de Kleuterschool te Hippolytushoef en „Oost-Wieringen' te Den Oever om een subsidie van f 5 per leerling werd aangehouden tot de volgende vergadering. Vervolgens werden z. h. st. goedge keurd: De voordrachten tot beschik baarstelling van gelden voor de school tuintjes aan de. school te Oosterland; betreffende het uitbrengen van advies aan Gedeputeerde Staten over de toe kenning ener gratificatie en de rege ling inzake kindertoelagen aan de secretarissen en ontvangers; de voor dracht tot het opnieuw verstrekken van voorschotten onder verband van eerste hypotheek ten behoeve van en kele woningen, gebouwd voor Helder se vluchtelingen; voordracht tot ver huring van een gedeelte van het raad huis aan de heer Tj. R. Groendijk, waarnemend notaris en voordracht tot het opnieuw wijzigen en vaststellen van het raadsbesluit van 27 Juni 1947 inzake de verbetering der financiële positie van het gemeentepersoneel. Vervolgens kwam aan de orde de nota naar aanleiding van de door de Raad besproken wijziging van de wijk- verordening Drankwet (overbrenging vergunning van wijk D naar wijk A). De heer C. J. Bosker meent, dat het prae-advies van B. en W. waarin naar het zielenaantal wordt gerekend, z.i. niet het juiste is. Aan de visafslag te Den Oever, waar thans een grote drukte heerst, ziet spr. deze vergunning meer op haar plaats. Ook de heren Mulder en Visser sluiten zich bij deze woorden aan. Bij de stemming verklaarden de heren Engel, Bosker en Visser zich tegen. Goedgekeurd werd de voordracht tot wijziging en aanvulling van de verordening op de heffing van leges, alsmede de voordracht tot wijziging en aanvulling van de verordening op de heffing van een belasting op ver makelijkheden. Hier stémde de com munistische fractie tegen. Het prae- advies nopens een aanvrage van het R. K. Kerkbestuur te Hippolytushoef ter bekoming van gelden uit de ge meentekas voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen voor de v bijzon dere lagere school te Hippolytushoef werd goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer Bodde (CPN) vraagt B. en W. de oude woningen en de z.g. ke ten welke leegkomen en weinig meer voor bewonir. geschikt zijn, als on bewoonbaar te verklaren. Verder zag de heer Bodde gaarne, dat er meer toezicht wordt gehouden op de Smidsteeg daar zelfs motorrij ders, ondanks het verbod, deze steeg onveilig maken. Het zal onder de aandacht der po litie worden gebracht. De heer Visser informeert naar de te bouwen muziektuin te Den Oever en uit het antwoord van de voorzitter blijkt, dat, gezien de resultaten welke werden bereikt, deze binnen niet al te lange tijd zal verschijnen. Verder informeert de heer Visser naar de waarheid van een hem ter ore gekomen bericht, dat de brandweer te Den Oever in een slechte toestand verkeert. Dit onderwerp is reeds in een ver- HEDENAVOND met medewerking van: Een gezellige dansavond, afgewisseld met cabaret. ENTREE 80 cent. Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft voor zijn leilen een interessante a\<nd op touw gezet. Het is er namelijk in geslaagd, voor Maandag 8 Maart a.s. beslag te leggen op de bedrijfsfilm der Neder landse Spoorwegen. Alle leden hebben een circulaire thuis gekregen, met er aan verbonden een strook die, zij uiter lijk morgenochtend moeten posten. De niet-leden, die graag deze avond wil len bijwonen, doen het beste, even naar het Verkeershuis, Koningstraat 2 te stappen en zich als lid van de VW op te geven. Dat kan desnoods ook te lefonisch (nummer 2468) gebeuren. Hoe meer leden, hoe groter vreugd, niet alleen op de komende filmavond, maar ook in de toekomst. Den Helder zal straks tên zeerste gebaat zijn bij een krachtige en actieve VW! De filmavond wordt Maandag a.s. gegeven in De Roskam, en begint om acht uur. gadering van B. en W. besproken en er zijn reeds pogingen in het werk ge steld een nieuwe motorpomp met een waterverplaatsing van 900 liter per min. voor de prijs van f 1350 aan te kopen. Wanneer er nieuw kledingma- teriaal voor de brandweerlieden is aangekomen, zal worden begonnen met een reorganisatie. De heer Borgdorff (AR) meent dat bij de plaatselijke bioscooponderne ming te weinig op de leeftijdsgrens wordt gelet. Wie is hier belast met 't toezicht? De voorzitter antwoordt, dat hem hieromtrent nog geen klachten bereik ten, doch dat in eerste instantie de directie hierop toezicht moet uitoefe nen en in de tweede plaats de politie. De heer Kooy (arb.) heeft van ver schillende zijden het tegengestelde ho ren beweren, hetgeen de heer Lukkien (CPN) beaamde. Verder vraagt spr. of er al vorde ringen zijn gemaakt met de verbinding tussen Wieringermeer en Wieringen, door de brug van Poldersteiger weer te "doen herstellen. Spr. is van mening dat met de reparatie van deze brug de belangen der beide gemeenten worden gediend. Het een en ander is reeds onder aandacht gebracht van de We deropbouw en andere officiële instan ties, terwijl ook minister Mansholt zich hiervoor geïnteresseerd heeft. De heer M. Kooy (Arb.) zag gaarne dat de toestand aan de Gem.landsweg tot de .Slingerweg door middel van rioolbuizen wordt verbeterd. De gem. opzichter zal een raming maken van deze werken. De -heer Bosker (Gem, belangen) stelde voor, om in plaats van de vele reparaties aan het wegdek, waarvoor in 1945 een bedrag van f ^g00 en in '47 een bedrag van f 13.000 werd uit getrokken, dit geld te besteden voor een nieuw wegdek, desnoods in ge deelten. Spr. zag gaarne dat het Col lege pogingen deed om de Poelweg bij het Wegenfonds onder te brengen, daar door de overgang naar het zwa re verkeer de onderhoudskosten zeer hoog worden. Er zal een bedrag van f 39.000 gemoeid zijn met een nieuw wegdek van de Hollebalg tot de Belt, en een bedrag van f 248.000 voor hét gedeelte van Zandburen naar Ooster land. Dit zal dan een wegdek worden van 7 cm. dikte. De hier genoemde kosten kunnen automatisch worden afgelost door de jaarlijkse herstelkosten, welke anders uitgetrokken dienden te worden. B. en W. zullen een en ander in overweging nemen. Hierna volgde sluiting. JVC-NIEUWS. Het was voor JVC weer een slechte dag. Alleen het tweede elftal behaalde een verdiende 30 overwinning op Geel-Zwart 2. Jongens nog even vol houden dan is er nog een kans om de rode lantaarn te ontlopen. Hierna kwanr JVC 1 tegen Watervogels ln het veld. Deze match liep weer op een ne derlaag uit. Toen de rust inging stond Watervogels met 20 voor. Na de thee zette JVC alles op alles, maar moest genoegen nemen met een mooie goal van J. Blaauboer. Er ont stonden nog verschillende kansen maar deze werden door treuzelen verknoeid. Een gelijk spel had beter de verhou ding weergegeven. JVC a verloor met 5—1 van Helder b. Op Woensdagavond 10 Maart houdt JVC een test-avond voor leden, dona teurs en supporters. PURMEREND, 2 Maart. Aange voerd 427 runderen, o.a. 24 vette koeien, 2 stieren, 1 pink, 645 nuchtere kalve ren, 8 vaarzen, 30 vette varkens voor de levering.. 107 melk- en kalfkoeien 525—850 (kalm); 253 geldekoeien 350— 525 (matig); 25 kalfpinken 300—410 (kalm); 15 graskalveren 160—220 (stil); 95 nuchtere kalveren (fokken) 36—65 (iets beter); 681 schapen 40-110 (kalm); 79 bokken en geiten 10—100 (stug); 336 biggen 40—80 (matig); 60 paarden 250650 (heel stug)1; 3200 oude kippen en hanen (rode en witte) 2.40—2.75 p. kg.; 150 blauwe 3.754.00 p. kg.; 500 jónge hanen 3.60—3.90 p. kg.; 500 jon ge hennen 610 p stuk; 550 eenden 3.506 p. stuk; 300 konijnen 318 p. stuk; 80 ganzen 12—15 p. stuk; 2 zwa nen 20 p. stuk. W ARMENHUIZEN, 1 Maart 1948. 74600 kg Rode kool f 12.50—f 16 70; 33400 kg Gele kool f 7—f 9; 4400 kg Witte kool f 13.40—f 19.50. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Maart '45. 73000 kg Rode kool f 13—f 18; 294000 kg Gnïe kool f 7—f 9.10; 13000 kg Deense witte kool f 9.40—f 19.50; 1200 kg Uien f 44—f 45.10; Grove uien f 45.50—f 46.40; Drielingen f 22.10—f 22.50 1600 kg Peen II f 14.30; Peen III f 15.30; 3000 kg Bie ten I f 6; Bieten IV f 11.80; 620 kg Wit lof I f 33—f 38; Witlof II f 15. LANG. GROENTENCENTRALE, 3 Maart. 1000 kg Witte kopl f 18; 25000 kji rode kool f 14.20—f 18.20; 306000 kg gele kool f 7—f 7.10; 2500 kg Bieten: I f 6.70—f 6.90 en II f 6.10; 1750 kg Peen: II f 11.80—f 14.90, III f 17 en IV f 11.40; 5900 kg Uien f 42.80—f 44.10; 1400 kg Witlof I f 30.90—f 34.30.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2