Vijl landen te Brussel bijeen Ex-koning Michael herroept zijn aftreden Botwinnik bedwong Euwe Bijna 100.000 bonnen ontvreemd te Hippolytushoef Nieuwe prijzen voor de landbouw Vrijdag 5 Maart 1943. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70.te Ja«gang No. 7752 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Abdicatie geschiedde onder dvvang WEERBERICHT Staatshoofd van West- Java gekozen KEES BROEKMAN is tevreden NORMALE VOETBALCOMPETITIE OP 14 MAART Werd Frans generaal vermoord? Naar een West-Europese Unie Distributiekantoor door inbrekers bezocht Vonkende partijen Keres heeft de leiding En de stand luidt: TZscXcoJloTteA-' Hondenmoeder met leeuwerrkind? BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijisma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Ex-koning Michael van Roemenië heeft te Londen een verklaring af gelegd, waarin hij zegt, dat men hem toentertijd gedwongen heeft af te treden en dat hij zich daarom niet gebonden acht door de onder tekening van de cate van abdicatie. Wat Roemenië betreft, grijp ik de eerste gelegenheid aan, die mij wordt geboden om zelf de feiten te bevesti gen. Op de morgen van de 30ste De- cember 1947 hebben de eerste minis ter, Petru Groza, en de minister van nationale economie, 'Georghiu Dej, mij de tekst aangeboden van de acte van abdicatie en zij vorderden, dat ik die onmiddellijk zou tekenen. Zij hebben zich gezamenlijk naar het koninklijk paleis begeven, toen dit reeds door ge wapende troepen omringd was. Zij hebben tegenover mij verklaard, dat zij mij verantwoordelijk zouden stel len voor het bloedvergieten, dat het gevolg zou zijn van door hen uitge vaardigde maatregelen, wanneer ik hun tekst niet onverwijld zou onder tekenen. Deze acte is mij onder pressie voor gelegd door een regering, die de wil van het Roemeense volk niet verte genwoordigt en welker macht is ver kregen en wordt in stand gehouden door een vreemde mogendheid, waar bij door middel van terreur de demo cratische politieke' leiders, die het ver trouwen van het volk genieten, ver wilderd zijn. Deze regering heeft in ternationale verbintenissen geschon- Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: WEINIG VERANDERING Aanvankelijk lichte vorst en onre gelmatig over het land verspreide mistbanken, die plaatselijk in het Noorden des lands de gehele dag blijven hangen. Elders overdag flink oplopende temperaturen. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Droog. Raden Ario Adipati Wiranata Koe- soemah is met 54 stemmen voor en 46 stemmen tegen gekozen tot staatshoofd van West-Java. De heer Wiranata Koesoemah be vindt zich thans te Djokjakarta, waar hij de functie bekleedt vait voorzitter van de Hoge Adviesraad van Soekarno. Gelijk bekend, heeft Wiranata Koesoemah enige tijd geleden te Djokja verklaard, dat hij bereid was naar Bandoeng terug te keren, in dien zoals hij zeide „het volk mij roept". Het nieuwe staatshoofd is thans 60 jaar en werd te Bandoeng gebo ren. Hij was lange tijd regent van Bandoeng en lid van de volksraad. Gedurende de Japanse bezetting was hij directeur van binnenlands be stuur. Na de Japanse capitulatie en in de Republikeinse tijd was hij voor zitter van de hoge adviesraad van Soekarno. Direct,na de proclamatie van de Republiek op 17 Augustus 1945 was hij minister van binnenlandse zaken in het eerste kabinet van Soekarno. „Ligt er nog ijs hier?" was het eerste wat Kees Broekman vroeg toen hij ge kleed in zijn sportieve olympische trai ningspak uit het KLM-toestel uit Oslo stapte. „Jammer van die 0.3 seconde", zei Broekman verder, „maar eerlijk gezegd ben ik zelf meer dan tevreden. De 1500 meter was voor mij de grootste ver rassing. De buitenlanders hadden hele maal niet op mijn prestatie gerekend en daarom vond ik het dubbel prettig", zegt Kees lachend. Bij het weggaan zegt hij nog: „Eerst ga ik een maandje uitrusten en dan begin ik weer met mijn training, voor al op de korte afstand ga ik mij toe leggen, want mijn 500 meter is nog lang niet wat het zijn moet. Daarom straks weer rondjes lopen en fietsen en het volgend jaar moet het lukken". Tsjechische gezant afgetreden Naar het A.N.P. verneemt, is de Tsjechische gezant bij het Neder landse hof, generaal Serge Ingr, at-* getreden. KONING LEOPOLD NAAR LISSABON TERUG. Uit Lissabon wordt vernomen, dat koning Leopold van België op 28 Maart a.s. uit Cuba te Lissabon zal aankomen. den, die haar verplichtten de politieke vrijheden van de Roemeense natie te eerbiedigen. De ópheffing van de mo narchie vormt een nieuwe geweld daad in het raam van de politiek van dienstbaarheid van Roemenië. Daarom stel ik het op prijs te ver klaren, dat ik mij in geen enkel op zicht gebonden acht door de mij opge drongen acte. Vertrouwend in de toekomst en on verbreekbaar gebonden met het lot van het Roemeense volk, ga ik voort al mijn toewijding en al mijn krachten in dienst te stellen van het Roemeen se volk. Naar wij vernemen, wordt voor Zondag 14 Maart, als te Antwerpen de landenwedstrijd BelgiëNederland wordt gespeeld, welke per radio zal worden uitgezonden, door het be stuur van de K.N.V.B. een normaal competitieprogramma vastgesteld, met dien verstande, dat de clubs, die spelers voor het Nederlands Elftal hebben afgestaan, vrijstelling ver krijgen. De bedoeling van het bestuur van de K.N.V.B. is om de competitie zo snel mogelijk te beëindigen, ten ein de een aanvang te kunnen maken met de bek#wedstrijden. Voorts vernemen wij van de heer L. Boeljon, hoofdconsul van de K.N. V.B., dat de voetbalterreinen van talrijke verenigingen het vorig jaar van de strenge winter zeer geleden hebben. Aangezien in de oorlogsjaren aan de verzorging van de velden uit de aard der zaak weinig kon geschie den, is het dringend gewenst, dat in de komende zomermaanden hieraan de nodige aandacht wordt besteed. Drie van de 158 Griekse partisanen, die gevangen genomen werden na de aanval der guerilla-troepen op Saloniki. In vele Franse bladen wordt twijfel tot uitdrukking gebracht of de dood an generaal Frangois Sevez, de bevel hebber van de Franse zone in Duits land, inderdaad aan een ongeluk te wijten was zoals in het overlijdensbe richt van vorige week is vermeld. Gezegd werd namelijk, dat Sevez tij dens een jacht op wilde zwijnen bij Offenburg aan de Rijn gedood was door een teruggeketste kogel. Volgens de „France Libre" zou een politieman, die de kogel voor nader onderzoek aan deskundigen ter hand gesteld had, verklaard hebben, dat Se vez gedood was door een Duitse drij ver. Gistermorgen om '11 uur is te Brus sel in het gebouw van het Belgisch ministerie van Buitenlandse Zaken de vijfïandenconferentie geopend. De conferentie werd door Paul Henry Spaak, de Belgische premier en minis ter van buitenlandse zaken, geopend. Spaak gaf daarna het woord aan de gedelegeerden. Om de Engelse en Franse delegatie de gelegenheid te geven de door de Benelux voorgestelde tekst nauwkeu rig te bestuderen is de volgende bij eenkomst op hedenmiddag gesteld. Naar te Brussel verluidt gaan de concrete voorstellen van de Bene'.ux voor een West-Europese Unie vqel ver der dan de beginselen van het verdrag van Duinkerken en het Inter-Amïs-i- kaanse verdrag van wederzijdse bij stand. In het voorstel van de Benelux wordt om wederzijdse hulp gevraagd en een vreedzame bijlegging van alle moge lijke geschillen tussen de onderteke naars. Geschillep zouden vermoedelijk aan het internationaal gerechtshof te 's-Gravenhage worden voorgelegd. Volgens waarnemers te Brussel heb ben de voorstellen te Washington een gunstige indruk gemaakt. Naar verluidt gaat het ontwerpver drag, dat door Jeblj aan de conferentie zal worden voorgelegd en het resul taat is van de laatste besprekingen tus sen Engeland en Frankrijk, verder dan het oorspronkelijke plan. Volgens het eerste communiqué over de conferentie, dat na een uur bespre kingen is uitgegegeven, wijst de door de Engelse en Franse delegaties voor gelegde ontwerpovereenkomst op een grote overeenkomst van zienswijze der vijf delegaties over de principiële kwesties, die door het voorgestelde verdrag worden opgeworpen. Vernomen wordt, dat Engeland en Frankrijk heden een nieuw ont werp voor een West-Europese Unie zullen indienen. Dit voorstel, dat voortkomt uit de jongste Brits- Franse besprekingen, zal door de Benelux-landen, wier eigen ont werp reeds een goede Ontvangst te beurt is gevallen, worden overwogen. (Van onze correspondent) 60.000 textielcoupures, 35.000 tabaks-, vermicelli- en boterbonnen, ruim 890 schoenenbonnen, meer dan 460 levensmiddelenkaarten, bijna 300 brandstoffenka&rten, en 240 levensmiddelenkaarten voor zieken, het ge heel op de zwarte markt een waarde vertegenwoordigende van 500.000. Ziehier de buit, die inbrekers in handen viel, toen zij in de nacht van Woensdag op Donderdag een inbraak pleegden in het Distributiekantoor te Hippolytushoef. den zij veel van hun gading. De uitzet van een geëvacueerde distributie-amb- tenaresse, die aldaar was Opgeslagen, werd geplunderd. Keukenuitzet, karpet koffers en manden met serviesgoed wa ren naar beneden gesleept en voor het medenemen gereed gezet. Tenslotte hebben de dieven deze goederen toch laten staan, mogelijk, ook met de be- doeling nog dezelfde nacht eenmaal terug te komen. De laatste maanden zijn verschillen de Inbraken en pogingen tot braak in Hippolytushoef geconstateerd, o.a. bij een textielhandelaar, een slager en een kapper, zodat de politie het vermoe den heeft, dat men hier met een goed georganiseerde en' met de plaatselijke omstandigheden uitermate op de hoog te zijnde bende te doen heeft. Het distributiekantoor, ressorterende onder de distributiekring Den Helder, is gevestigd in een villa. Door het in drukken van een raam hebben de in brekers zich toegang verschaft. Met 'n breekijzer werd 't hout onder de kluis verwijderd, waarna men vervolgens het slot van de safe lichtte .Ook op de bo venverdieping werd een kast openge broken. Een der ambtenaren, de heer C. Met selaar die 's morgens het kantoor be trad ontdekte, dat de deur van de kluis was geforceerd en de distributiebe scheiden waren verdwenen. Op het distributiekantoor was men de laatste tijd bezig met het uitreiken van nieuwe kaarten, waarvan reeds tweederde aan de bevolking van Wie- ringen was uitgereikt. Gezien het feit, dat de vorige dag juist een nieuwe voorraad kaarten was aangekomen, bestaat het vermoe den, dat de inbrekers van de toestand ter plaatse uitstekend op de hoogte waren. De politie o.l.v. opperwacht meester Vroom heeft onmiddellijk 'n uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de daders ontbreekt echter nog ieder spoor. De ongenode gasten hebben hun be langstelling niet tot de kluis beperkt, doch hielden een systematische ver kenningstocht door het gehele gebouw. Zelfs de zolder werd geïnspecteerd en alle deuren geforceerd. Ook hier von- Overleg van belang Volgens „Trouw" heeft de rege ring, na overleg met de georgani seerde landbouw, nieuwe prijzen voor melk- en akkerbouwproducten voor de boer vastgesteld en enige toeslagen tot een totaal-bedrag van 85 mil- lioen gulden, bepaald Uitgaande van een aanstaande verhoging der basisyurlonen van 64 tot 68 cent en een tegelijkertijd in te voeren verlaging der tariefionen, waarvoor het College van Rijksbe middelaars nadere voorstellen zal doen, heeft de regering de volgende prijzen voor de oogst 1948 vastge steld: De tweede ronde heeft korte, maar voor kenners en zij waren -in af wachting van het duel Botwinnik Euwe in groten getale naar de Haag se dierentuin gekomen - zeer scho ne partijen opgele iïerd Botwinnik won van Euwe in 32, Keres van Smyslov in 27 zetten, zodat beide partijen reeds in de eerste zitting tot een beslissing kwamen. Vooral de prestatie van Keres, die zijn tweede winstpunt boekte, is bewon derenswaardig, een overwinning in echte Keres-stijl. De stelling van Smyslov scheen heel gezond, doch op de twintigste zet begon Keres een combinatie, waarbij hij twee pionnen offerde. Drie zetten later „hingen" alle stukken van zwart en weer drie zetten later kon Smyslov opgeven. Hij was door een bliksem straal van het schaakgenie neerge slagen. Euwe heeft tegen Botwinnik be vangen gespeeld. Lang dacht de Rus in de openingsfase na (ander half uur voor de eerste vijftien zetten), doch deze bedenktijd le verde zijn rente op. Euwe moest een eindspel ingaan met allerlei nadelen (Botwinnik had de enige open lijn, het loperpaar en twee sterke 'centrumpionnen) en de stootkracht van Botwinnik was voldoende om deze voordelen in de kortst mogelijke tijd in winst om te zetten. Merkwaardig is de overeenkomst in beide partijen, waarin de storm- pionnen in het centrum de be slissing brachten. De genadestoot van Keres was 21. f5 en die van Botwinnik 28. e6. „De super-uitgeruste Rus tegen de door de nare nederlaag in de eerste 1. KERES 2 PUNTEN 2. BOTWINNIK 1 PUNT 3. RESHEVSKY V. PUNT 4. SMYSLOV PUNT 5. DR- EUWE 0 PUNTEN 24. Tdld6 Lc8a6 25. fl—f2 La6b5 26. e4e5 Pg6e7 27. e3e4 27. c6c5 28. e5e6 f7—f6 29. Td6xb6 Lb5—c6 30. Tb6xc6 30 Pe7xc6 31. e6e7+ Tf8—f7 32. La2d5 Zwart geeft op ronde ietwat gedeprimeerde Euwe?" of wellicht „de door het lange niets doen wat vermoeide Botwinnik te gen een naar rehabilitatie dorsten de Nederlander?" Dit was het psychologische dilem ma, dat talrijke toeschouwers sterk bezig hield. Reeds de eerste zetten toonden aan, dat het bij beiden zou gaan om een strijd op de lange af stand. KeresSmyslov £)E PARTIJ KeresSmyslov was een Engelse opening waarvan zwart een soort konings-Indische verdediging maakte. Er ontstond een gecompliceerde stelling, met vreemdsoortige stand der pionnen. Keres offerde twee pionnen, waarna Smyslov meende de kwaliteit te kunnen geven, om zich van een lastige druk op f7 te ontdoen. Maar Keres zette de aan val op fijne wijze voort en Smyslov, die in geweldige tijdnood begon te verkeren (hij moest nog 15 zetten doen in 3 minuten) zag zich genood zaakt de vlag te strijken. Een zeer fraaie partij. Wit: Botwinnik Zwart- dr. Euv 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 e7e6 3. Pglf3 Pf8—f6 4. Pblc3 c7c6 5. e2e3 Pb8d7 6. Lfld3 Lf8—b4 7. a2a3 Lb4a5 8. Ddlc2 Dd8^e7 9. Lel—d2 d5xc4 10. Ld3xc4 e6e5 11. 0—0 0—0 12. Tal—el La5c7 13. Pc3e4 Pf6xe4 14. Dc2xe4 a7a5 15. Lc4a2 Pd7—f6 16. De4h4 é5e4 17. Pf3e5 Lc7xe5 18. d4xe5 De7xe5 19. Ld2c3 De5e7 20. f2—f3 Pf6—d5 21. Dh4xe7 Pd5xe7 22. f3xe4 b7—b6 28. Tel—<H Peï—«6 Copyright AD—Held. Crt. Nadruk verboden. Tarwe 21.per 100 kg (de richtprijs oogst 1947 was 20. rogge 21.per 100 kg (1947 20.gerst 19.per 100 kg (ƒ19.—-), haver 17.50 17.50), fa- br.aardappelen 4.75 per 100 kg (f4.75), suikerbieten ƒ32.p. 1000 kg (ƒ34.—). Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling, te komen tot een enigszins lager algemeen prijspeil, echter met dien verstande, dai wijzigingen van de prijsverhou dingen en van de bewaarlonen wor den voorbehouden. De richtprijzen voor de broodgranen zijn dus een weinig verhoogd. De regering lost hiermede haar toezegging in, dat het prijsverschil tussen broodgranen er voedergranen van de komende oogst groter zal worden dan het thans bestaande verschil. Voor een aantal producten voor de komende oogst zijn geen richtprijzen vastge steld. Het ligt - niet in de bedoeling, ae prijsvorming van deze producten door bepaalde maatregelen, eventuële voorschriften voor de afzet in bin nen- of buitenland uitgezonderd, te binden. Wel zijn richtprijzen vastge steld voor peulvruchten, koolzaad, b'anwmaanzaad en karwijzaad, lijn zaad, geel mosterdzaad, bruin mos terdzaad en kanariezaad. MELKPRIJS. Voor de melk, waarvoor sinds No vember 1947 een voorlopige prijs was vastgesteld, is thans de defini tieve prijs bepaald op 18.3 cent per kg melk van 3.3 procent vet. Dit zal betekenen, dat de winterprjjs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomermelkprijs, die ongeveer eind April ingaat, op 17.5 cent per kg melk van 3.3 procent vet zal komen. Tenslotte zal de bestaande toeslag voor de in het Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer een half procent per kg melk worden verhoogd. TOESLAGEN. Naast deze prijzen komen in het bijzonder ten behoeve van bepaalde melkveehouders en van bedrijven op de lichtere gronden toeslagen. In Diergaarde-Blijdorp was een der leeuwinnen Dinsdag j.1'. moeder ge worden. Tot verbazing van iedereen weigerde mama echter haar kinderen te voeden en liet ze links liggen. Wat men ook probeerde, het mocht niet ba ten. Zou er iets met de welpen aan de hand zijn, vroeg men zich af. Een on derzoek werd ingesteld en toen kwam aan het licht, dat twee van de drie welpen zonder gehemelte geboren' wa ren en daarom niet konden zuigen. Zij waren dus ten dode opgeschreven en inderdaad zijn ze inmiddels gestorven. Het derde leeuwtje, dat normaal was, dreigde echter de dupe» te worden van moeders 'afkeer- voor de anderen. Mama weigerde n.1. ook dit kind te accepte ren. Om dit beestje in het leven te houden trachtte men nu kunstmatige voeding toe te passen, maar dit ging niet naar wens en er moest raad ge schaft worden. Per radio werd daarom een oproep gericht tot eigenaars van een grote zogende hond. Het is n.1. niet de eerste maal in de geschiedenis, dat het ene dier het andere groot brengt. Reeds enkele minuten na- de radio-op roep rinkelde in Diergaarde-Blifdorp de telefoon. Een dame in Oude Wete ring stelde onmiddellijk haar hond be schikbaar. Gistermorgen is een oppas ser met het jonge leeuwtje naar de adspirant-pleegmoeder getrokken, om te zien of de hond het ongewone kind wil adopteren. Lukt het, dan is het zo goed als zeker dat het leven van de jonge telg gered kan worden. EEN BLIJVENDE HERINNERING VORMT DE TOURNOOIBODE En.zjj geeft u een v o 1 Ie d i g beeld van de titanenstrijd In Den Haag Zij, die deze schaakuitgave ad 2.50 wensen te ontvangen, worden alsnog de reeds verschenen nummers toegezonden. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening- Argentinië duldt geen yreemde schepen in Zuidpoolgebied Reuters speciale correspondent aan boord van de Britse kruiser Nigeria meldt, dat, volgens aaii tóoord ontvan gen berichten, een officier van de Ar gentijnse mijnenveger Parker het Noor se vissersvaartuig Brategg (486 ton) heeft betreden met de mededeling, dat dit vaartuig geen recht had om in de Zuidpoolzee te vaten. De Argentijnse autoriteiten hadden daartoe geen toe stemming gegeven. De kapitein heeft het incident aan de Britse autoriteiten op Deception gerap porteerd. De Britse havenmeester heeft de door de Argentijnse officier in het logboek van de Brategg gemaakte no titie, dat het schip zonder Argentijnse toestemming geen recht had in die wa teren zich op te houden, verwijderd en verklaard, dat de Argentijnse officier geen recht had het schip te betreden. De havenmeester heeft een protest ge zonden aan de kapitein van de Argen tijnse mijnenveger en aan de Argen tijnse leider van de Argentijnse basis op Deception. Bouwvakstakingen in Amsterdam breiden zich uit Behalve de 42 arbeiders, die het werk neerlegden bij de bouw van 126 woningen aan de Jan van Galen straat te Amsterdam, zijn eveneens ongeveer 40 arbeiders in staking ge gaan, die werkzaam waren bij de bouw van 132 arbeiderswoningen van de woningbouwvereniging „Rochdale" aan de Kamperfoelieweg aan de overzijde van het IJ. Gisteren zyn wederom 2 objecten toegevoegd aan de ltfst Van de stilgelegde bouwwer ken in de hoofdstad. 18 man, die voor de firma Meyerink aan de fundering van 200 „Eigen Haard"-woningen aan de Hoofdweg werkten, hebben na een beraadslaging van 2 uren beslo ten het werk na de vorstperiode niet te hervatten, indien de eis 25 pet. vaste toeslag boven het basisioon niet wordt ingewilligd. Tenslotte werden ook de werkzaamheden aan de confectiefabriek in de Nieuwe Kerkstraat stilgelegd, waar onge veer 40 man voor de aannemer W. J. Galjaart werkten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1