Overeenstemming te Brussel i5on Basel zien zonder ezen r s\ IT'NIGDE NOORD-HOLLANDSE 70*. Jaargang No. 77^4 WEERBERICHT i Maandag 8 Maart 1948 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna VALUTA KWAM NIET TER SPRAKE De affiche voor de Jubileum-Jaarbeurs NIEUW MODEL TOESLAGKAARTEN Verenigd front der Joodfe organisaties J BÓN VOOR ZACHTE ZiEP Dodekanesos weer bij Griekenland Mei een dubbeltje naar Zv/iiserland Zonder geluk vaart niemand wel 10-Jarig meisje te Amsterdam vermoord 21-Jarige dader bewusteloos Beter een goede buur..., BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers i COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De gedelegeerden van de Vijflanden- conferentie zijn Zaterdagmiddag, on der voorzitterschap van Van Langen- hove, bijeengekomen. Na afloop der vergadering verklaar de sir Georges Rendel, de ambassa deur van Groot-Brittannië te Brussel, dat de besprekingen vooral gevoerd waren over economische kwesties en dat de verschillende stellingen der gedelegeerden met elkaar vergeleken waren. Er bestaat geen enkele moei lijkheid, zo zeide hij, en wat de toe passing betreft is iedereen accoord. Het wen: dat wij thans nog verrich ten betreft in hoofdzaak de redactie van de tekst van het verdrag". Aan een jounalist, die vroeg of er ook gesproken was over de valuta, antwoordde de ambassadeur: „geen moment". Sir Georges Rendel ver klaarde verder nog, dat de Zondag de leden der delegaties, die in Brussel zullen blijven, in staat zal stellen on- dering besprekingen te houden, die zeer nuttig zullen blijken voor het voltooien der werkzaamheden. Graaf de Hauteclocque, de Franse ambassadeur te Brussel, vertelde dat de delegaties van de Zondag zouden profiteren om contact te zoeken met hun respectieve regeringen. Hij ver klaarde verder dat de pn der handelin gen uitsluitend betrekking hadden ge had op de economische poblemen van het verdrag. „Mochten wij er nog toe komen ook de militaire zijde aan een onderzoek te onderwerpen, dan zal dit slechts in grote lijnen zijn", aldus zeide hij. De conferentie -zal Maan dagmorgen te 11.30 uur worden hervat. De Nederlandse en Luxemburgse delegatie hebben zich gisteren naar huis begeven teneinde met hun rege ringen overleg te plegen over de be sprekingen, die Zaterdag zijn gehou den. WEL MILITAIRE BEPALINGEN? Over de aard der besproken proble men wordt nog steeds stilzwijgen in acht genomen. Men krijgt evenwel de indruk, dat op de principiële punten een accocrd is bereikt en dat de be sprekingen nu nog gaan over de ju ridische aspecten en over de vorm van het verdrag, dat na het beëindigen De affiche, welke dezer dagen» de zakenwereld zal uitnodigen, een bezoek te brengen aan de 50ste' Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, de Jubileum-Jaar beurs, welke van 6 tot en met 15 April a.s, te Utrecht zal plaats vinden, heeft als cen traal motief een autoweg. Deze weg is aan de horizon afgeslo ten met het bekende Jaarbeurs embleem: de U, gekroond met de Mercuriushoed. Op de voorgrond bevindt zich aan de rechterzijde van de weg een mijlpaal, waarop het ctjfer 50 voorkomt. In dit sterk sprekende geheel heeft de ontwerper, Otto Treu- mann, op eenvoudige wijze wil len aangeven, dat het Neder landse bedrijfsleven op de weg naar een uiteindelijk herstel, binnenkort met veel profijt de mijlpaal van de vijftigste Jaar beurs zal passeren. Weersverwachting tot Maandag avond. ZUID-WESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt doch overwegend droog weer. Matige, aan de kust vrij krachtige zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. der werkzaamheden door de ministers van Buitenlandse Zaken der betrok ken landen zal worden getekend. Van de drie verschillende systemen van verdragen waaruit men de keuze had, schijnt men de vorm van 't mul tilaterale accoord te hebben gekozen, daar dit systeem de deur open laat vcor andere landen. Hoewel op de conferentie niet over een militaire samenwerking zal wor den gesproken, schijnt wel het princi pe van gemeenschappelijke verdedi ging tegen een aanvaller, op de wijze zoals dit in het inter-Amerikaans ver drag van Petropolis is neergelegd, te zullen worden behandeld. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere ar beid verrichten, in gebruik zal worden genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voor zien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 114 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aanduiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. vlees A 200 gram, brood A 400 gram, melk A 5 liter enz. Elke veertien dagen zal in de bon- nenlijst vermeld worden, dat van deze kaarten de bonnen van strook B. strook B enz. zijn aangewezen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst ver toont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig." De bonnen der, toeslagkaarten zijn overigens door de keur gemakkelijk te onderscheiden van rantsoenbonnen, zij zijn n.1. uitgevoerd in groen of paars en groen. Volgens een bericht nit Tel Aviv hebben de Joodse „strijdorganisa ties" Haganah, Irgoen Zwai Le- oemi en Groep Stern volledige overeenstemming bereikt over het vormen van een verenigd front te gen de Arabieren. De overeenstemming tussen de Haga nah en de „Dissidente groepen" werd bereikt kort nadat de rechtse Zionis tische revisionistische partij verklaard had, dat zij bereid was deel te nemen aan een voorlopige Joodse regering voor Palestina, indien de Joodse strijd krachten het volledig eens waren, al dus het bericht uit Tel Aviv. /Een recente foto uit Helsinki. Lihks de voormalige President Stahlberg, lid van de „Moskou-delegatie". Rechts minister-president Pekkala. Huwelijk met een ter dood veroordee Ide Jean Lucas, 'n 20-jarige lerares aan een Amerikaanse Zondags school, kwam te Nashville aan, vastbesloten in de echt te treden met de 19-jarige Daniël Budzins- ky, die dezer dagen op de elec- trische stoel de doodstraf zal on dergaan. In November 1946 werden Bud- zynski en een andere persoon we- gens moord ter dood veroordeeld. Jean verklaart, dat zij Danny nog steeds lief heeft en weet, dat hij niets met die zaak gemeen heeft. Zelfs zo hij terechtgesteld wordt, wens ik zijn vrouw te worden, zegt zij. Budzynski's familie wil van dit huwelijk niets weten, maar die van Jean keurt het goed. V.. KINDEREN TOT EN MET 4 JAAR DUBBEL RANTSOEN Gedurende het tijdvalc van 8 t/m 20 Maart is bon 189 Algemeen geldig voor het kopen van 250 gr. zachte zeep. Eon 689 Algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. Eisen in de zaak Wilt. n Feijenoord De advocaat-fiscaal bij de Rotter damse kamer van het Haagse Bijz. Ge rechtshof, mr. Hollander, eiste Zater dagmorgen in de zaak Wilton-Feijen- oord tegen de vier verdachten de vol gende straffen: tegen W. Wilton f 25.000 boete, subsidiair twee maanden hechte- n: tegen A. C. Metzelaa; een gevan genisstraf vair 13 maanden, gelijk staande aan de tijd in voorlopige hech tenis doorgebracht, plus f 40.000 boete subs. 4 maanden hechtenis, ontzetting ■uit dé beide kiesrechten voor tien jaar en ontzegging van het recht, om een leidende functie te bekleden in de scheepsbouw voor de tijd van tien jaar; tegen F. Muller 17 maanden gevange nisstraf met aftrek, gelijk staande aan de tijd in voorlopige hechtenis doorge bracht, een boete van f 40.000 subs. vier '-manden hechtenis en ontzetting uit ne beide kiesrechten voor tien jaar. Tegen C. H. Teschmacher, die de ad vocaat-fiscaal als de hoofdverdachte beschouwde, was de eis 3'/j iaar ge vangenisstraf, met aftrek van voor arrest en een boete van 75000, subs. zes maanden hechtenis. Daar de heer T de Duitse nationaliteit bezit, kon van ontzetting uit de kiesrechten geen sprake zijn. DE INSTALLATIE DER INTERIM REGERING Nader wordt bericht, dat de installa tie der Federale Interim-Regering zal plaats hebben op Dinsdag te 17.00 uur, in het paleis op Rijswijk, te Batavia. De vijftig eilanden der Dodekanesos zijn Zondag op grond van het Verdrag van Parijs (gesloten in 1946) weer aan Griekenland gekomen. Sinds 1522 zijn zij van Griekenland gescheiden geweest. Zij werden toen veroverd door sultan Suleiman. In 1912 nam Italië er bezit van. De koning en de koningin van Grie kenland zijn Zondag met de kruiser Themistokles op het hoofdeiland Rhodos aangekomen. Een grote menigte begroette hen. De Griekse vice-premier Konstantin Tsaldaris was de dag tevo ren reeds per vliegtuig gearriveerd. TREINBOTSING BIJ GELDERMALSEN Zaterdagavond 22.53 uur is te Gelder- malsen een trein van Dordrecht naar Geldermalsen op het punt waar de spoorweg van Utrecht naar Den Bosch op de lijn aansluit in zijdelingse aanrij ding gekomen met een trein die op weg was van Utrecht naar Geldermalsen. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Ten gevolge van de door deze aan rijding veroorzaakte versperring ont stond op hc' baanvak NijmegenKes- terenUtrecht vertraging. (Van onze speciale verslaggever). Als Lavarède kans zag, met een kwartje de wereld rond te' komen, zoals Paul Ivoi ons heeft verteld, waarom zou het dan niet mogelijk zijn, met een minimum aan geld Zwitserland te bezoeken, de Alpen te zien en een avond in Basel door te brengen? Want zelfs al heet geld tegenwoordig deviezen, een artikel, waarop de Hollandse douane-ambtenaren bijzonder gebrand zijn, het land van de Alpen, waar de provincies kantens heten en de steile straatjes „Gasse", blijft trekken en de drang, dit schorie land te bezoek -n is sinds de dagen van Ivoi zeker nipt minder geworden. Toen Jan ook de K.L.M. ons in de gelegenheid stefde een oefenreis mee te maken naar Zürich en Basel, overigens ouiten bezwaar van haar schatkist »n geheel op eigen risico, hebben wij geen ogenblik geaarzeld, maar dit aanbod van harte aanvaard. Het is ons gebleken, dat je een prachtige onvergetelijke tweedaagse reis kunt maken, als er drie factoren samenwerken. In de eerste plaats een allercharmantste gastvrouwe, zoals de K.L.M. zich toonde, vervolgens een dosis geluk, gekoppeld aan aanpassingsvermogen en ten slotte een heel klein beetje brutaliteit, in de gunstige betekenis van het woord. de steile wanden van de bergen. En op de achtergrond in het zuiden staat als een muur het massief van de Al pen, met de blauw-witte en zilveren toppen en de glinsterende sneeuwkap, stil en glanzend in het zonnelicht De PHTBK wendt en keert en zoekt zijn weg, nu eens naar het Westen, dan weer even om de Zuid, dan weer Noordelijker, maar altijd is daar de Alpenmuur, machtig en onvergetelijk. Over een spoorbrug met hoge stenen pijlers kruipt een electrische trein, daaronder trekt de stroomversnelling van een rivier zilveren strepen In de cabine zijn de gesprekken ver stomd. De bucket-seats hebben dit voordeel, dat je er in 'elke houding op terecht kunt en niet bang hoeft te zijn, de bekleding te beschadigen. Wij kijken en zwijgen. Het Zwitserse land schap heeft ons gevangen in een ban door zijn schoonheid, die uit de lucht nog sterker spreekt.... Het begon in Zürich, waar de heer Venema alles deed, om zijn onver wachte gasten ter wille te zjjn en 't eindigde in Zurich, toen dezelfde stationschef ons nawuifde, terwijl de PHTBK wegklom, op weg naar 't Rijndal en verder naar Amsterdam. Daartussen lag een oducht van adem benemende schoonheid over 't meer van Zurich, Glarus, Altdorf, Vier- woudstedenmeer en Luzern, over de Midden-Alpen. Bruingroen en beige liggen daar be neden ons de Zwitserse kantons met donkere plekken van de zware naald wouden. Rood steken de daken van de huizen tegen de hellingen af, de gele gevels zijn helder in de uitzonderlijk klare Derglucht. Laag scheert de Da- kota over de toppen. De meejagende schaduw over de grond komt nu eens heel dicht bij, zakt dan weer terug in de diepte, en volgt zo het accent van hei terrein. Wegen slingeren zich in haarspeldbochten door de dalen, ef fen strekken zich de meren uit tussen EERST BASEL ZIEN, DAN TERUGVLIEGEN. Later in de middag landen wij in Basel, op het Franse vliegveld. Hier zwaait de heer Klaver de scepter en die kan het niet over zijn hart ver krijgen, ons zo maar aan ons lot over te laten. De KLM is coulant genoeg, maar de zwarigheid zit bij de Neder landse Bank. Vanwege de deviezen, begrijpt U Er volgt een conferentie, c komt een telefoontje met Holland en wij brengen de nacht door in het stadje St. Louis, zeven kilometer van Basel af. Het hotel Pfiffer biedt voor vermoeide jóunalisten een excellent comfort, waarvan een copieus diner zeker niet het minste onderdeel was er. tussen de koele lakens, onder don zen dekbedden is het goed rusten. Wij zouden, om dit mede te maÉen, graag op een stoel hebben geslapen, maar ie KLM toonde zich een te perfect gast vrouwe. om zulks toe te laten. De heer Van Ulsen, chef-vliegdienst-Europa, die de reis meemaakte, toonde zich 'n v/aardig lid van het KLM-gezin door een aanbod in het hotel in Basel te overnachten, af te sla? i ..Ik blijf bij de jongens" zei hij en hij werd met 'n hoeraatje begroet. Bij sommigen lokte het bed, maar 't verlangen, nog iets van de stad Basel te zien was toch sterker. Samen uit. samen thuis en dus met z'n allen naar de stad. Tramlijn vijf is geen gewone tram. Het is een internationale lijn. Zij passeert de Frans-Zwitserse grens. Uitstappen, Franse douane, Zwitserse douane, instappen, verder rijden, «let is een beetje ingewikkeld, maar aan de Verenigde Staten van Europa zijn we nu eenmaal nog niet toe. In Basel stralen de etalages van het Neon-licht. In de brede hellende stra ten flaneert de menigte, trams bellen, taxi's zoemen. Onder de Rijnbruggen stroomt de rivier, breed en stil, voor bij. De Winkels liggen vol. Maar de deviezen ontbrelfen ons. Jammer, want een herencostuum komt op 85 gulden en textielpunten zijn hier onbekend Zo zwerven wij over Barfusserplatz. door Steinenvorstadt en Leonardsgra- ben en voelen ons arm en berooid. Materieel arm en berooid, maar rijk en gelukkig aan nieuwe ervaringen en indrukken. Iemand komt op het idee, een kranten-bureau op te zoeken. De politie moet uitkomst geven. Op de po litiepost bezorgen wij drie agenten 'n vrolijk half uurtje. Ze zaten zich net zo stierlijk te vervelen en lopen het vuur uit hun sloffen, om ons van dienst te zijn. Wel twintig telefoonge sprekken voeren ze voor ons, in hun zangerig, onbegrijpelijk taaltje. De te lefoonlijnen dampen ervan. Maar de heer Biriwachter, stadsredacteur van de Nationalzeitüng vangt ons op en trekt met ons mee, opnieuw Basel door. Hij maakt ons jaloers, door ons van zijn krant te vertellen die hon derdduizend abonné's heeft en die da gelijks met 36 pagina's uitkomt. „Pa pier hoab'n wir genug. Wir hoab'n uns're eigene Fabrik" zegt hij zo langs zijn neus weg. En zijn hoofdredacteur verdient 45.000 franc. Wat een land, wat een land! EEN KLEIN BEETJE BRUTAAL Wij slenteren door de „Gassen", waar in elke straat een „Brunnen" staat met ijskoud, glashelder water en waar de lichtreclames van de nacht een dag maken, waar bioscoop-paleizen lok ken en waar in 't( Stadt-theater Schil- ler's „Die Rauber" gegeven wordt. Kris-kras doorkruisen wij de stad, tot onze gids ons binnen brengt in de Kunstler-Klause voor een koel glas bier. „Der Hans Moser kommt hier auch jed'n Aobend". Maar vanavond komt Moser niet. Hij is vroeg naar zijn bed gegaan. Hoef je ook al niet rouwig om te zijn, politiek was hij naar onze begrippen toch volkomen fout. In Zwitserland denken ze fiaar anders over. „Man muss doch leben" is de mening. En de „Liebespakete" met varkensvlees, gecondenseerde melk en chocolade vloeien in stromen over de grens Wij zeiden het reeds, een klein beet je brutalitiet hoort erbij. Maar erg bezwaard voelen wij ons niet. Wel-is- waar heeft Biriwachter onze biertjes betaald, maar daartegenover staat, dat wij hem een primeur bezorgden. Al leen zijn krant kreeg een verhaal van een gezelschap Hollandse journalisten, dat Basel bezocht en het te zien kreeg ook, zonder een cent op zak. En voor wat, hoort wat. Later, boven het aan flarden ge bombardeerde Frelburg, boven het gehavende Duitsland, vervagen de indrukken van het bezoek aan Ba sel voor een poosje. Er is veel te zien. Maar één gevoel blijft over heersen, het gevoel van erkentelijk heid jegens de KLM, die ons in staat stelde, deze reis te maken. Als de KLM er niet geweest was, hadden wij U er ook niet van kunnen ver tellen; Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur is in de Woestduinstraat te Amsterdam een 10-jarig meisje, Anneke Hagel, dat zich alleen in het ouderlijk huis be vond, aangerand en volgens officiële mededeling van de Amsterdamse po litie, met een mes op beestachtige wijze vermoord. Als vermoedelijke dader is in diezelfde nacht een 21-jarige jongeman uit Amsterdam, een zekere M. W„ gearresteerd. Naar de politie mededeelt „schijnt deza jongeman geestelijk niet geheel nor maal te zijn" en volgens hetzelfde be richt „verkeerde hij bij zijn arrestatie in trance". Zaterdagavond omstreeks 9 uur was de oudere broer van het slachtoffertje de eerste die na de moord thuis kwam. Hevig ontsteld over zijn ontdekking spoedde hij zich naar de naburige fa milie de Boer met de mededeling, dat er iets met zijn zusje was gebeurd. Me vrouw de Boer begaf zich daarop naar het huis van de familie Hagel, waarop zij na de gruwelijke ontdekking haar echtgenoot waarschuwde. Terzelfdertij d arriveerde een groep kennissen van de familie Hagel bij het huis. Nauwelijks hadden deze van het voorgevallene kennis genomen of en kelen onder hen maakten hun positieve verdenking kenbaar tegen M. W., die eveneens tot de groep van kennissen der familie behoorde. In hoeverre het bekend was, dat W. die avond de fami lie Hagel een bezoek zou brengen, staat niet1 vast. Gezamenlijk begaven de ken nissen zich daarop op weg naar de wo ning van W., terwijl de buurman de politie waarschuwde. Het groepje kennissen trof W. thuis aan. Een van hen stelde hem de vraag of hij wenste mee te gaan naar de Woestduinstraat, waarop de jongeman hoewel nerveus zich gereed maakte aan dat verzoek gevolg te ge ven. Volgens mededeling van politie zijde werden er later in zijn woning bloedsporen aangetroffen. Met de anderen onderweg naar de Woestduinstraat raakte W in een toe stand van bewusteloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt was. De intus sen verschenen rechercheurs hebben hem daarop naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. Het mes, waarmede de moord is gepleegd, was Zondagmiddag nog niet gevonden. De politie deelde gisteravond om 9 uur mede, dat W. zich nog steeds in trance bevond. In deze toestand wa» derhalve na ruim 24 uur nog geen ver andering getreden. LANGEDIJKSE INGEZETENEN HELPEN GEDUPEERDE BAKKER Enige weken geleden brandde te Z.- Scharwoude de bakkerij van de heer J. C. v. d. Zei geheel uit. De verzeke ring "was voor de huidige omstandighe den te laag, zödat de betrokkene- zwaar gedupeerd was. Reeds direct na de brand kwam er van vele zijden hulp opdagen, zodat het gezin, dat plotseling van al het nodige verstoken was, zich weer enigszins kon redden Een hulpac tie, die later op touw gezet werd, on dervond de steun van practisch alle ingezetenen. De Langedijker vrijwillige brand weer in het bijzonder toont zich hulp vaardig. Het overgrote deel van dit 60- man sterke corps heeft besloten bij het afbreken van de verbrande resten en bij de opbouw van het nieuwe pand één man twee dagen ter beschikkeing te stellen. De uit de ruïnes te voorschijn gehaalde bruikbare gereedschappen en bakkerijmachines worden door de brandweerlieden in hun vrije tijd schoongemaakt en zo nodig gerepareerd. De vaklieden, leden van de vrijwillige brandweer hebben bovendien bouwma terialen, o.a. steen, hout, lood, zink, electrische materialen enz. tegen in koopsprijs ter beschikking gesteld, op dat hun mede-lid straks zijn bedrijf weer zal kunnen voortzetten, zonder al te zwaar betast te zijn. ZWITSER LEIDT BELGIE- NEDERLAND De Zwitserse scheidsrechter Eugen Scherz uit Bern is uitgenodigd de lan- denwedstrijd BelgiëN ederlano, welke op 14 Maart te Antwerpen wordt gespeeld, te leiden. H.M. WOONT IJSHOCKEY- WED STRIJD BIJ Onder aanwezigheid van H. M. de Koningin en de Belgische Ambassadeur Z.exc. L. C. Nemry, werd Zaterdag avond op de Hokij te Den Haag de in terland ijshockey-wedstrijd Nederland- België gespeeld, een uitermate span nende en faire strijd, die in een gelijk spel 55 eindigde. BOM ONTPLOFT IN HUIS VAN MOEFTI Zaterdagavond is in het huis van Haj Amin el Hoesseini, de moefti van Je ruzalem, te Cairo een bom ontploft. Door de ontploffing zouden twee per sonen gedood zijn. Naar verluidt zou de moefti vroeger op de dag per vliegtuig

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1