©HAHSJE OIMC DOOt Df HEL wm mwm MASARYK's BAAR Stormloop derRodeDuivels bracht gelijk spel in gevaar Bedroefde Benesj bij Maandag 15 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HCIANDSE DAG 3LADEN 70ste Jaargang No. 7700 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna België - Nederland 11 EN NA FINLAND NOORWEGEN? D In de kleedkamers C Indrukwekkende uitvaart te Praag WEERBERICHT i Amerikaanse Senaat keurt Marshall-plan goed Nederlandse Journalisten protesteerden tegen Tsecho&lowaakse gebeurtenissen Hitier bij kaarslicht Botwinnik en Reshevsky winnen Vliegtuigramp in Alaska Iwee zigeuners pleegden moord te Bussum BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijisma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. (Van onze speciale verslaggever) Tien minuten was BelgiëHolland 1948 oud, toen Abe Lenstra een keurig aangegeven vrije schop in schietpositie kreeg en via de paal doel man Meert passeerde. Hoog' in het net caramboleerde Neerlands eerste doelpunt en het was als een vage belofte, dat er nog meer zouden komen. Want die eerste tien minuten had Oranje ongetwijfeld het beste van het spel gehad; de voorhoede flitste en sneed door de aarzelende Belgische achterhoede heen en veroorzaakte ge vaarlijk ogenblik na ogenblik. Maar allengs kregen de Rode Dui vels meer vat op het Oranjespel en helaas hadden Wilkes c.s. 't juiste ant woord daar niet voor. Het gevolg was, dat het spel zich geleidelijk verplaat ste en tot een kwartier vóór het einde zou het vervolg van deze België Hollandstrijd zich afspelen op de Ne derlandse helft, waar Kraak, Möhring en Schijvenaar wonderen zouden moe ten doen om de score beperkt te hou den tot het fraaie doelpunt van Van Steenlandt. HET VOORSPEL. Reeds Zaterdag in de vroege middag arriveerden de eersten van het dit maal wel zeer kleine Nederlandse le gioen. En zij waren daardoor in de gele genheid om in het eivolle Beerschot stadion het traditionele voorspel „Ant werpenRotterdam" te aanschouwen. Trouwens op meerdere „sportgebie den" was ér tweekamp tussen de Lage Landen. Van Vliet en Peters hielden de Hollandse eer in 't Antwerpse wie- Ierstadion hoog en de Amsterdamse zwemclub „Het Y" was gast bij de A.Z.C. Ten slotte vertrok Zondag morgen uit Pent het puikje van de Nederlandse en Belgische wegrenners voor de eerste „Grote Course" van dit seizoen „De Omloop van Vlaanderen". Maar dat alles was slechts het voor spel en de entourage van het grote hoofdnummer „BelgiëHolland". Slechts vijftigduizend toeschouwers kunnen in het Deurne-stadion worden toegelaten; honderdduizenden moesten worden teleurgesteld. De zwarte prij zen Zondagmorgen op de Keizerlei waren dan ook hoog en die stegen nog meer, toen met de ochtenduren de vele Nederlanders en Belgen zonder kaartjes naar Antwerpen waren ge togen in de hoop, daar nog zo'n „dingske" te bemachtigen. Maar al naarmate het aanvangsuur naderde, luwde daar de drukte en kreeg Deurne en omgeving de volle laag. Ook de „staanplaatsers", die reeds een paar uur van tevoren hun plaatsje hadden opgezocht, behoefden zich niet te vervelen, want 1;wee jeugd- elftallen uit heel België bijeengezocht, speelden een pittige voorwedstrijd, waaruit bleek, dat België zich niet on gerust behoeft te maken over de toe komst. DE WEDSTRIJD. Toen om even voor drie beide elf tallen door een haag van in het wit geklede Antwerp-adspiranten de „are na" binnentraden, onder een stralend voorjaarszonnetje, was er in het ei volle stadion geen plaats meer onbe zet. De volksliederen, waarvan het - Wilhelmus, krachtig meegezongen door de ruim tweeduizend gelukkigen van „benoorden de Moerdijk" en de toss, gewonnen door de Belgische aanvoer der Henriet, waren de laatste „ge beurlijkheden" vóór de aftrap van Wilkes het spel definitief deed begin- neii. De eerste aanvallen waren voor on ze Oranjehemden en al dadelijk stelde Rijvers met een lage schuiver, na een aardige combinatie met Lenstra, Meert op de proef. Even later moest de in een kanariegele trui gestoken Belgi- sche doelman ver uitlopend de toesnel lende v. Dijk meester blijven. Het wa ren echter nog de voorpostengevech ten, want de eerste werkelijk levens gevaarlijke Hollandse aanval leverde het fraaie doelpunt van Lenstra op! Een vrüe schop, goed genomen door De Vroet, zweefde voor de doelmond, even een schijnbeweging van de kwikzilverachtige Rijvers en Lenstra had een fraaie schietkans gekregen, die „Us Abe" via de paal even fraai benutte (01)Holland had na 10 minuten spelen de leiding genomen. Nog- even bleef de Hollandse aan- valslinie het Belgische doel attaqueren, nog even konden we genieten van en kele staaltjes fraai voetbal, maar toen j doofde de genialiteit van de „Grote Vijf". Wilkes werd een te grote indi vidualist; v. Dijk bleek inderdaad in vorm te zijn achteruitgegaan en in plaats van naar de uitstekende Lenstra, ging keer op keer het leder naar Dra ger, die aan zijn Belgische confrater de handen meer dan vol had. Ook in de tweede helft werd Len stra te veel verwaarloosd, waardoor o.i. de lage score aan Hollandse zijde verklaard is. De Belgen op de tribune hadden het verflauwen van het Hollandse aanvalsspel gauw in de gaten en luide begonnen 50.000 kelen haar favorieten aan te moedigen. Lamberechts is de eerste Belg, die gevaar schept voor Kraak's veste, een vrije schop is er hét gevolg van; Chavez's poging de „Jevende muur" om ver te schieten, mislukt echter gran dioos. Toch zou dit wapenfeit de de finitieve ommekeer van de strijd be tekenen en feitelijk heeft Oranje tot vlak vóór het eind met de rug tegen de muur de 10 voorsprong en later het 11 gelijke spel moeten verde digen. In dit heldhaftige verweer moet Kraak met ere vermeld i| worden, want niet alleen werd hij zelf Ij vele malen ernstig i op de proef gesteld, doch het vooral in de 2e helft veel te :j afwachtende en j daanjloor onvoldoen- 1 de spel van debu tant Spel bracht Thirifait meerdere keren „aardig" dicht bij het doel. Dat de Belgen tenslotte de fout begingen, de zachte stee in de Holl. verdediging te veel te benutten, waardoor hun linksbuiten oververmoeid raakte, was Neêrlahds geluk. Na die vrije schop van Chevez werd de reactie der Belgen steeds feller en Möhring moest al zijn kunnen en tot misnoegen der Belgen, zijn hele li chaam in de strijd werpen om de even eens potige en goed koppende Her mans baas te blijven. De rode duivels konden in deze eer ste helft echter nog niet de juiste manier van aanvallen vinden om bres sen in de Ned. verdediging te schie ten en al kregen ze eens een kans om Kraak te verontrusten, dan bleek èn schot èn kopcapaciteit onvoldoende om de geboden kansen te benutten. Z"„ kopte Chavez eenmaal over in plaats van onder de lat en faalden Thirifayt en van Steenlandt met hun schoten. Hierdoor konden de Belgen hun welhaast „klassiek" geworden meer derheid niet in doelpunten uitdrukken en toen de rust aanbrak had Oranje nog steeds met 10 de leiding. DE TWEEDE HELFT Of de Belgen in de rust een injectie a la Karei Lotsy gehad hadden, we we ten het niet, maar dadelijk toonden de rode duivels een andere aard. Uiterst agressief en er opzittend als v/are naamgenoten uit de hel begon nen ze systematisch het Hollandse doel cnder vuur te nemen. In een oogwenk Volgens door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken uit Oslo ont vangen berichten, aldus meldt het te Londen verschijnende blad „The People", heeft de Sovjet-Unie het plan op Noorwegen druk uit te oefenen, ten einde onmiddellijk na het sluiten van het verdrag met Finland een mi litair verband met Noorwegen aan te gaan. „Dit plan zou een troef van Sta- lin zijn in het spel, dat hij speelt om de Westelijke Unie te ontwrichten, en zou tot doel hebben controle over de vlootbases in de Atlantische Oceaan te verkrijgen", aldus het blad. waren 3, 4 corners het resultaat. „The men op de tribunes" voelden de atmos feer aan en het oorverdovende aan- moedigings „lawaai" zweepte de rood- hemden nog meer op. Neerlands verde-. c'iging wankelde, maar.stortte niet ineen. Schijvenaar steeg tot grote hoog te en de manier waarop hij met een omhaal de bdl op de lijn achter een reeds geslagen Kraak nog wist te stop pen, was subliem. Maar keer op keer kwam de vloed golf der Belgische aanvallers terug; geen ogenblikje konden Kraak c.s. uit- rusten en toen na plm. 11 minuten spelen Lamberechts voor de zesde maal zijn op de centimeter nauwkeu rig gerichte corner voor het Holland se doel liet neerdalen, bezweek Oran je. Chavez kopte door naar v. Steen- lanci en deze dook de bal van flinke afstand onhoudbaar langs Kraak in het net (11). De gelijkmaker was er! Meti moest op dat moment wel een koppig'optimistisch Hollander wezen als nmn de gedachten had, dat dit de enige „Break-down" van onze verdediging zou zijn. Het ongelooflijke echter geschiedde. Wel luwde het Begische offensief nog geen moment, maar door enkele overi gens onbetekenende tegenaanvallen, waarbij Wilkes veel te veel „pingelde", kreeg de achterhoede even lucht. En dat „goedje" hadden Kraak c.s. dringend nodig, vooral in verband met het feit dat Schijvenaar vaak voor twee moest spelen, daar de Vroet toch nog last had van zijn oude blessure en bo vendien zoals reeds gezegd debutant Spel een zwakke plek was en bleef. Dit half uur zullen de Nederlanders, die ditmaal Deurne mochten bijwonen, niet licht vergeten en de meesten zullen wel een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen scheidsrechter Scherz het einde aankondigde. Want reeds direct na de gelijkma ker stonden de Belgen weer gevaarlijk voor Kraak, een enorme kogel van een vrijgekomen Lamberechts „plukte" on ze nationale doelman als was het een rijpe appel uit de lucht; even later deed hij hetzelfde met een hoge voorzet van Thirifayt en zelfs het Belgische publiek uitte zijn voldoening over een dergelijk goed „keepwork". Met het goede werk van Kraak kwam de zekerheid van afweer weer in de Hollandse verdediging terug en wat er ger voor de Belgen was; de vermoeid heid en de moedeloosheid over het feit, dat het o.i. wel verdiende winnende doelpunt uitbleef deed zijn intrede in de rode duivels-gelederen. Dat bracht andermaal Nederland ten aanval. Plotseling lukte het weer even in de voorhoede en de twee aanvallen, die Wilkes, Lenstra en Rijvers opzet ten, waren van een dusdanig gevaarlijk karakter, dat de Belgen nog hun hart vasthielden. Twee minuten vóór het einde kwam het tot een geweldige schermutseling voor het Hollandse doel: Kraak, uitge lopen, werd gepasseerd, doch Möhring redde op de doellijn; weer werd de bal ingeschotentegen de paal en toen ontfermde Kraak zich haastiglijk over het bruine monster. Was het een won der, dat de Belgen zich van pure te leurstelling op de knieën sloegen? Even later kondigde de Zwitserse re- feree midden in een nieuwe Belgische aanval het einde aan en had Holland een zwaarbevochten gelijk spel uit Deurne weggesleept. In de kleedkamers der Oranjehemden was het na afloop van de wed strijd heel rustig. Ieder een was tevreden met dit gelijke 1 spel. Lotsy niet het minst, want om in de hbl van Deifrnë een ge lijk spel te bevechten, zo zeide hij, is altijd een zeer verdienstelijk re sultaat. Herberts de voorzitter van de Keuzecommissie, was het met de bondspraeses eens. „De kracht van on ze achterhoede moet ho ger worden aangeslagen dan die van de Belgische voorhoede", zo luidde zijn mening. „Die achter hoede stond als een rots in de branding, zij heb ben fors maar volkomen fair gespeeld en die kracht was nodig tegen de terugkerende Belgen. Onze voorhoede daar entegen was te licht, te weinig stormram om de Belgische verdediging stuk te spelen en doel punten te scoren. De bes ten waren Möring, Kraak, Schijvenaar en de Vroet", vond onze zegs man. In de Belgische kleed kamer toonde aanvoerder Henriet zich erg te leurgesteld. „Wij hadden kunnen en moeten win nen", verklaarde de klei ne Belg, „maar het Ne derlandse doel zat, geloof ik, dichtgespijkerd". Trainer G r o m 1 i e was niet ontevreden, Anoul en Aernoudts vond hij de beste Belgen en Schij venaar, Kraak en Wilkes de beste Nederlanders. Hij voorspelde evenwel enkele veranderingen in het elftal, dat over een maand te Rotterdam zal verschijnen. Scheidsrechter Scherz, die voor de eerste maal een HollandBelgiëwed- strijd leidde, verklaarde op onze opmerking, dat hij het spel wel heel vaak onderbroken had, dat het steeds overtre dingen waren geweest waarvoor hij floot, zui ver dus bij een inbreuk öp de spelregels. En of dat nu gebeurd was door onbesuisdheid of te groot enthousiasme, dat deed er zijns inziens niet toe. Overtredingen zijn over tredingen en daarvoor moet worden gefloten. Het spel vond hij overi gens niet op hoog peil staan, maar dat kon hij best begrijpen, gezien het speciale karakter, dat de ontmoeting tussen beide landen nu eenmaal heeft. Projectiel doodt 13-jarig knaapje Een vijftal kinderen heeft bij het spelen op het strand van Terschelling een projectiel medegenomen. Tqen de kinderen in het dorp Hoorn kwamen, is het projectiel ontploft, waardoor het 13-jarige zoontje van het hoofd der school op slag werd gedood, terwijl nog drie kinderen zwaar werden ge wond. De toestand van eenis levens gevaarlijk. De drie gewonde kinderen zijn per extra boot naar het ziekenhuis te Harlingen overgebracht. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Jan Masaryk ter aarde besteld. Bij de plechtigheid in het Pantheon van het Natio naal Museum te Praag, welke aan de begrafenis vooraf ging, was president Benesj tegenwoordig. De communistische minister-president Clement Gottwald hield hier een herdenkingsrede, waarin hjj na mens de natie de laatste eer bracht aan Jan Masaryk, voor een gehoor van enkele honderden ere gasten. De tragische dood van Jan Masa ryk, aldus Gottwald, kwam voor mij en mijn politieke vrienden als een don derslag bij heldere hemel. Ik kan ge tuigen, dat Masaryk zich van het be gin van de crisis af duidelijk van de uitlokkers er van gedistancieerd heeft. Gottwald zeide verder, dat Masaryk „geheel en al instemde met de nieuwe regering". Gottwald herhaalde de beschuldi ging, dat de verwijten uit het westen de gevoelige Masaryk er toe gebracht zouden hebben zich het leven te bene men. Hij eindigde met te zeggen: „In Masaryk is niet alleen een groot staatsman en een groot Tsjechoslo- waak heengegaan, doch ook een goed, een te goed mens." Het stoffelijk overschot van Masa ryk was in tegenwoordigheid van zijn zuster Alice en zijn nicht mevrouw Lipova in een houten kist gelegd en uit het Czernin-paleis naar het Pan theon gebracht, waar honderden kran sen en een massa bloemen werden ge bracht. Op de katafalk werd een krans van president Benesj gelegd. De kist was bedekt met de nationale vlag. BENESJ BEDROEFD. In het met zwart en vlaggen gedra peerde Pantheon brandden zes lichten. Soldaten, oudstrijders en Sokols hiel den er de wacht. Na de plechtigheid nam president Benesj, die er bedroefd uitzag, afscheid van de familie, mevrouw Benesj om helsde Alice Masaryk. Daarna vertrok de stoet van het Pantheon naar het Czerin-paleis. De plechtigheid werd besloten met het zingen door een kinderkoor van het lievelingslied van wijlen president Thomas Masaryk „Ploeg uw land, mijn zoon". De kist met het stoffelijk overschot werd vervolgens door legerofficieren naar buiten gedragen en op een affuit geplaatst, terwijl door rondcirkelende vliegtuigen militair saluut werd ge bracht. Achter de kisten liepen, op de weg naar het Czernin-paleis, de fami lieleden van wijlen Jan Masaryk en mevrouw Benesj, alsmede minister president Gottwald als vertegenwoor diger van de president van de repu bliek. Voor de nationale schouwburg werd halt gehouden. Op het balcon van de schouwburg speelde het orkest een rouwhymne. Van het Czernin-paleis, het departe ment van buitenlandse zaken af, werd het stoffelijk overschot per auto over gebracht naar het kerkhof van het dorp Lany, onder geleide van familie leden en enige officiële genodigden. Weersverwachting tot Maandag avond geldig: WEINIG VERANDERING. Droog weer, met over het alge meen weinig bewolking en onge veer dezelfde temperatuur als gis teren. Zwakke tót matige, naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. PRINS BERNHARD, BEATRIX EN IRENE IN ZWITSERLAND Prins Bernhard is met zijn twee oudste dochtertjes per vliegtuig in 't Zwitserse kanton Valais aangekomen, waar hij begroet werd door Staatsraad Pitteloud. Per trein zijn de Prins en d« Prinsesje* naar Zermatt vertrokken. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp voor het verlenen van hulp aan Europa goedgekeurd. Na het debat van meer dan 11 uur werd het wetsontwerp Zondagmorgen vroeg met 69 tegen 17 stemmen aan genomen. Het wetsontwerp gaat nu naar het huis van Afgevaardigden. Onder de voorstellen en amende menten bevond zich een voorstel van Senator Joseph Ball (Republikein) tot het oprichten van een lichaam buiten de V.N., dat in staat zou zijn alle le- den-staten te verdedigen tegen agres sie of omverwerping, die hun onaf hankelijkheid of vrijheid zou bedrei gen. Het veto zou in deze internatio nale opperraad niet van toepassing zijn. Het voorstel werd verworpen evenals een voorstel tot instelling van een financiële neven-instantie voor 't wereldherstel. Men verwacht, dat het Huis van Afgevaardigden ernstige pogingen zal doen, de voor het plan-Marshall uit getrokken som te verlagen. De Repu blikeinen zouden voorstellen het plan- Marshall en de fondsen voor China, Turkije en Griekenland met elkaar te verenigen. Tijdens de Zaterdagmiddag gehou den algemene vergadering der Neder landse Journalistenkring in Krasna- polsky te Amsterdam is de volgende motie met grote meerderheid van stemmen aangenomen: „De Nederlandse Journalistenkring, 13 Maart 1948 in jaarlijkse vergadering bijeen te Amsterdam, spreekt er zijn scherpste afkeuring over uit, dat Tsjecho-Slowaakse journalisten op grond van hun niet-communistische in stelling uit hun betrekkingen worden gestoten en dat hun wordt belet hun journalistieke beroep verder uit te oefenen. De Nederlandse Journalistenkring doet een beroep op de Internationale Organisatie van Journalisten om zo spoedig mogelijk stelling te nemen te gen deze onmiskenbare aanslag op de persvrijheid. De Nederlandse journalistenkring be sluit deze motie ter kennis te brengen van de Nederlandse en Internationale pers". Het in de Britse zone verschijnende partijloze blad „Die Welt", dat uittrek sels uit het dagboek van dr. Göbbels publiceert, heeft een anonieme brief afgedrukt, waarin wordt gezegd, dat de Führer en „onze onvergetelijke dr. Göbbels" gelijk hadden. „Indien alle Duitsers hun plicht had den gedaan", zo gaat de brief voort, „zouden wij de overwinning behaald hebben en zouden zulke zielige inkt koelies als u niet in staat zijn geweest thans de dagbladpolitiek te vormen. U bewees ons een dienst door Göbbels' dagboek te publiceren. Nu kan ieder een zien, dat hij het bij het rechte eind had. Waarvoor hij leefde en stierf zal nog bewaarheid worden." „Kleine groepen getrouwen worden door uw publicaties uit het dagboek in staat gesteld drie maal per week bijeen te komen om ernaar te luisteren onder de portretten van de Führer en dr. Göbbels, die door kaarsen worden belicht". Zaterdagavond zijn de afgebroken partijen uit de vijfde ronde van het Wereldschaaktournooi te Den Haag voortgezet. Euwe gaf zonder verder te spelen zijn partij tegen Reshevsky op, terwijl Botwinnik na 58 zetten Keres tot op geven dwong. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 3 y, pt„ 2. Reshevsky 2pnt„ 3. ën 4. Smyslov en Keres 2 pnt. en 5. Dr Euwe 0 pnt. Een vliegtuig komende uit Sjanghai is In Alaska tegen een berg gevlogen. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning 24 passagiers, zo wordt van officiële zijde medegedeeld. Daarna is bet toestel nog ongeveer twee en een bali duizend meter omlaag gestort. Red dingswerkzaamheden zijn onmogelijk en men moet aannemen, dat alle inzitten den gedood zijn Het wrak is inmiddels reeds waargenomen. Dad ar sloeg oude man met stengun neer Zaterdagavond heeft de Amster damse recherche in samenwerking met collega's uit Bussum, de twee daders van de in de afgelopen week gepleegde moord op de 71-jarige an tiquair Koldijk uit Bussum, gearres teerd. Het zijn twee zigeuners uit het woonwagenkamp te Bussum, n.1. de 23-jarige A. Adel en de 21-jarige J. Wijs, beiden muzikanten. Reeds enkele dagen geleden had de politie twee andere zigeuners gearres teerd. Intussen is gebleken, dat zij niet bij de moord betrokken zijn geweest, zodat zij op vrije voeten zijn gesteld. Volgens verklaringen van Wijs bel den beide zigeuners Maandagavond om half elf bij 'de antiquair aan. Toen deze opendeed, vroegen zij of hier de heer Jansen woonde. De oude Koldijk merkte op, dat hij op een dergelijk laat tijdstip niet meer met zo'n vraag wenste te worden lastig gevallen, waar op het tweetal heenging. Om half een des nachts kwamen zij terug en trachtten door verbreking va# een ruit binnen te komen. Wijs merkte een openstaand raam op de eerste 'ver dieping op. Aangezien hij trapezewer ker in het circus is geweest, kostte het hem weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen. Eenmaal boven gekomen trok hij Adel naar zich toe, waarna beiden zich door het huis naar beneden begaven. De oude antiquair sliep in de ach terkamer. Hij werd wakker door het gerucht, trok op onderzoek uit en trof de beide inbrekers aan. Naar Wijs verklaart, was het daarop Adel, die de grijsaard met een smids hamer, welke hij bij zich droeg, een hevige slag op het hoofd gaf. De oude man viel op de grond, doch kwam ter stond weer overeind. Ook na een tweede slag met de hamer bleef de an tiquair zich verweren. Adel, die bo vendien een stengun bij zich droeg, velde de grijsaard daarop met een derde hevige èn dodelijke slag. Vervolgens namen de mannen da portefeuille met f 350 uit één der kle dingstukken, die over een stoel hin gen en doorzochten de kamer. Bij de arrestatie trof men op Wijs slechts één cent en op Adel nog 5 gulden aan. De rest van het geld was in Amsterdam verbrast. Hoewèl Adel nog ontkent, is de re cherche van zijn schuld overtuigd. „Hervorming van het recht" in Tsjechoslowakije Dr. Alexey Cepicka, de Tsjecho- Slowaakse minister van Justitie, heeft in een rede te Olumouc een drastische hervorming aangekondigd van de rechtspraak in Tsjecho-Slowakije, in het kader waarvan de rechtbanken zouden worden gezuiverd, de processen tegen collaborateurs weer aanhangig gemaakt en volksrechtbanken voor korte gedingen zouden worden opge richt. Voorts zou het advocaten in de toekomst onmogelijk gemaakt worden „misdadigers te verdedigen en hen voor de wet te verbergen". De nieuwe rechtsorde in de geest van de volksdemocratie zou de oude wetten, gebaseerd,.op de uitbuiting van de ene mens door de andere uitscha kelen. Tenslotte verklaarde Dr.-Cepicka. dat de Tsjecho-Slowaakse verkiezingen in Mei de gebeurtenissen van Februari zouden rechtvaardigen. PAPANEK BLIJFT AAN Toen Jan Papanek Zaterdag in ken nis werd gesteld van een besluit van de Tsjechoslowaakse regering hem te ontheffen van de functie van permanent Tsjechoslowaaks vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, verklaarde hij tegenover Reuters corespondent: „Ik zal dit besluit gewoon negeren. Ik er ken niet de huidige zogenaamde ver tegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije Ik zal doorvechten voor de vrijheid van mijn land". Het ontslag werd Papanek overge bracht door Joseph Hanc, de Tsjecho slowaakse zaakgelastigde te Washing ton, in een telegram aan Trygve Lie, de zaakgelastigde van de V.N. 30.000 ITALIAANSE VROUWEN BETOGEN 30000 vrouwen zijn Zondag in optocht in het kader van een massabetoging door de straten van Rome getrokken tegen de oorlog. Er werd geroepen: „Weg met de atoombom" en „Geef ons de vrede". De vrouwen, die uit vele delen van het land kwamen, waren vertegenwoordigsters van de nationale vrouwenorganisaties. Voordat men door de straten trok, werd door ver schillende spreeksters, o.w. mevr. Irene Joliot Curie, het woord gevoerd. Een speciale afvaardiging van vrouwen overhandigde de Italiaanse president, Enrico de Nicola. 'n oorkonde, gewijd aan de vrede en voorzien van de hand tekeningen van twee millioen vrouwen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1