BH ZWAISTff SCHADUW J ssen scnoenmaKer en Keizer I i» TAXI Sanderse Sciirijfbureaux P.O.A. Ü.V. Draaiers, Kotteraars, Jaiiwerkers, Plaatwerkers en Electriscb Lassers. Het geheim van 't Noordpooi-gebied im Hutsspaarbank m Wu Algemene Ledenvergadering GEBR. STORK Co's APPARATENFABRIEK N.V. KIEST 'N AUSTIN A. 40 Abonneert U op dit blad Uranium, goud LUISTEREN NAAR.... en petroleum V/kringen. Burgerlijke Stand door Jan Dirk van Exter Zwalken miilioenen hean en weer ft>| Om door J. D. v. Exter^ Urk Fa. E. W VET Tel. 2867 Van Galertstraat 117 Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers Drie koppen voor Junior CONFERENTIE „De Wederkomst des Heren" AUSTIN A. 40 JAN MOEJES (Van onze correspondent) Moderne wereldkaarten tonen ons de aarde in een perpectief zo als zij zou worden gezien vanuit een vliegtuig hoog boven de Noord pool. De UNO heeft dit wereld beeld als wapen gekozen. De ge bieden rondom de Noordpool, die Amundsen trachtte te doorkruisen, behoren tot de moeilijkst toegan kelijke streken van de aardbol. In dit gebied raken elkaar de drie belangrijkste continenten der we reld: Europa, Azië en Amerika. Tot dusver vormden de ijsmassa's Ideale grenzen. Voor legers en oor logsschepen waren deze streken her metisch gesloten. Sedert4 echter het vliegtuig zijn mogelijkheden om in de Poolkoude te vliegen heeft vergroot, ja sedert men in staat is te vliegen, onafhankelijk van de klimaatsomstan digheden, is dat alles veranderd. De Russen hebben een voor sprong. En zo beginnen het rumoer en de twisten der mensen ook het eeuwige zwijgen der Poolkoude te verstoren. De strijd om de posities in het hoge Noorden is begonnen. De Sovjet-Rus sen hebben een voorsprong. Zij be schikken over grote ervaring in deze gebieden. Zij controleren een ontzag lijk terrein binnen de Poolcirkel en hebben actief aan de ontwikkeling hier gewerkt. Gedurende drie maan den per jaar varen hun schepen van de Sovjetrussische havens bewesten de Oeral langs de Poolroute naar de Sovjet-havens aan de Stille Zuidzee. Honderden vuurtorln zijn gebouwd sinds 1934, toen er nog slechts 5 ston den. Het aantal meteorologische sta tions is verveelvoudigd Amerika tracht zijn achterstand zo snel mogelijk in te halen. Expedities worden onder de meest fantastische namen naar de Poollanden gezonden. Verleden jaar zijn gecombineerde ma noeuvres van de Amerikaanse vloot- en luchtmacht, waaraan werd deelge nomen door vertegenwoordigers van leger en luchtmacht van Canada, in deze gebieden gehouden, waarbij een „vliegende vesting'' zelfs over de Pool zelf vloog. In Alaska werken 1500 Amerikaanse soldaten en technici ge- isoleerd en in de eenzaamheid van 't hoge Noorden. De Sovjet-Russen heb ben van hun kant vorig jaar negen nieuwe expedities uitgezonden en nieuwe radio-zendstations gebouwd tot bijstand aan scheep- en luchtvaart. Enorme rijkdommen Het gebied van Canada en Alaska ten Noorden van de 60ste breedtegraad is groter dan Europa en tot dusver vrijwel ongeëxploiteerd. Eerst de laat ste tijd wordt het toegankelijk ge maakt voor het luchtverkeer. Er zijn meteorologische- en radarstaions ge bouwd. Exploreurs hebben ontzaglijke bo demrijkdommen gevonden. Zo is 't Canadese uranium gevonden ter hoogte van de magnetische Pool. Sedert 1930 wint men radium uit het pikerts, dat onder de bevroren aardkorst van Canada op de breed tegraad van de Poolcirkel wordt ge vonden. Ook is kortgeleden een goudader ontdekt, niet minder rijk dan die van de Youkon, aan de oever van het Grote Slavenmeer. Nieuwe nikkelmijnen produceren HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om: 7, 8, 1, 8 en 11 uur. K.R.O.: 7.30 Morgengebed. 7.45 Gr.pl. 8.15 Pluk de dag. 9.Lichtba ken. 9.30 Dansen in oude stijl (gr.pl.) 10.Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Gr.pl. 10.40 Charles de Foucauld. 10.50 Gr.pl. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Het Scalakoor van Milaan. 12.Ange lus. 12.03 Muzikale melange. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 Het orkest zonder naam. 12.55 Zonewijzer. 1.25 Vervolg Orkest> zonder naam. 1.40 Gr.pl. 1.50 Bioscoop orgel. 2.Gem. Omr. A Capella-koor. 2.30 Onder ons. 3.Gr.pl. 4.De Zon nebloem. 4.30 Ziekenlof. 5.Na school tijd. 5.15 Grpl. 5.45 Het Ind. Radioge schiedenisboek. 5.53 Flitsen uit O.-Ind. 6— Ondeugende liedjes van grote meesters. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Nederl. strijdkrachten. 7.Gr.pl. 7.30 Jonge mensen vragen. 7.45 NIWIN-klanken. 7.50 Wederopbouw. 8.05 De gewone man. 8.12 Werken van Debussy en Ra- vel (gr.pl.) 8.30 In Jezus' lijden. 8.30 Le miroir de Jezus. 10.45 De Goede week II. 11.15 Het wereldkampioen schap schaken. 11.30 Pianoconcerten van Mozart. HILVERSUM II, 415 m. Nieuws berichten om: 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.15 gr.pl. 7.50 (VPRO: Dagope ning). 8.15 gr.pl. 8.45 Spaans concert. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 piano en cello (gr.pl.) 10 50 Kleutertje luister. 11.00 Werken voor kamerorkest. 11/5 Hond en mens. 12.00 Lyra Trio. 12 30 Weerpraatje. 12.33 Ons platteland. 12.43 gr.pl. 1.15 „Bre- tagne". 1.45 gr.pl. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matiné. 4.40 De schoolbel. 5.00 Dat kan jij ook! 5.30 Radio-dansorkest. 6.15' Tom Erich (piano). 6.30 AVRO's Radio filmkrant. 7.00 Het ''lokje van zeven. 7.05 Heer Bommel. 7.15 Bijzondere bezettingen. 7.45 Radiokrant voor werkende vrou wen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Contact. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.30 Constant Moerman en Pierre Palla (viool en piano). 11.15 Belgisch klassiek concert. 90 pet. van de wereldvoorraad, zink, koper, steenkool en tenslotte ook petroleum vullen deze rijkdommen van de Canadese bodem aan. Naar verhouding van de oppervlakte is het Amerikaanse Alaska minder rijk. Maar toch wordt ook hier goud, wolfram, koper, steenkool en petro leum gevonden In 1944 zijn stations opgericht tussen de Noordpool en de magnetische pool in de hoop binnen de poolcirkel een groot oliebekken te vinden. Het schijnt soms alsof de na tuur hier haar schatten in de barre koude heeft verborgen. Ook de Sovjet-zóne van de Pool cirkel is de laatste jaren systematisch doorzocht. Ook daar zijn goud, nik kel, koper, steenkool, petroleum en misschien zelfs uranium gevonden. Uiteraard ontbreken nauwkeurige ge gevens. Vroeger hadden de streken van het eeuwige ijs alleen aantrekkingskracht voor enige onderzoekers ,en poolreizi gers. Thans echter behoren de rege ringen van de machtigste landen ter aarde tot de meest belangstellenden. (Nadruk verboden.) (27 Februari tot en met 11 Maart 1948) Geboren Antonie P J, zoon van P J Reijnhout en S van, Herk Peter A, zoon van P de Graaf en T Bosker Cor- nelis J, zoon van H Oudejans en H M Blokdijk Rosa, dochter van R Wesilr- ner en M Franz Marthisca H. dochter van P Hekkema en G C Kort Herman G zoon van C Rump en A van Eeten Ccrnelis, zoon van P Mulder en J Boer horst Ondertrouwd: C Visser en G Bakker J P Bakker en E van Trijffel J Blaauboer en M Lont Getrouwd: H Edens en N Groen. H Edens en A Klein. Overleden Chr Lucasse, 63 jaar, wed. van J J J Burgel L Noordermeer, 71 jaar N Omis, 6 mnd, zoon van P C Omis en A Berkhout C Ruijter (te Alk maar), 53 jaar, weduwnaar van G de Wit C G de Bruijn, 46 jaar, echtg van D Tcor (te Sneek) J Th Fikkers, 64 jaar, weduwnaar van C C v d Veer* echtg van «I C G v d Werff (te 's-Gravenhage) M Wiegman, 69 jaar, echtgenote van P de Jong W C C E Lenghaus, 90 jaar, wed. van A A A Kraan LOOP DER BEVOLKING IN FEBRUARI Ingekomen personen: mej. S Zoethout Van Den Haag; mej. M R Gaemers van Delft; W B Ausema en gezin van Ten Boer; R Spigt van Anna Paulowna; mej M van der Meulen van Gorinchem; mevr G Hofstetter van Alkmaar; A Kresm.°r van Den Helder; K Korf van Weststelling werf; mevr G Buisman van Leiden Vertrokken personen: J v d Bovenkant en gezin naar Wieringerwerfmej. G Tromp naar Amsterdam; H N Nieuwland naar Amsterdam; J Kruit en gezin naar Wieringerwerf; mej T Voorthuijsen naar Laren; mej. G van Houten naar Laren; L Scholtens en gezin naar Wieringerwerf; N Keijzer naar Arnhem; D IJzer naar Hoorn; J Halfweeg naar Anna Paulowna, II Hooiveld naar Heiloo; mej H A Kroon naar Den Helder; A Kies naar Anna Pao lowna; O l£link en gezin naar Blokzijl; H Akkerman en gezin naar Den Helder: J P de Boer naar 's-Hertogenbos; K de Vries naar Emmen; Wed. W Kaan en gezin naar Wieringerwerf; F A de Maes schalck naar Texel; B H Oosterlaar naa* Wieringermeer; J de Krijger naar Haar lemmermeer; A Pruim naar Wieringer meer; H de Jong naar Heerlen; mej, G M Veerdig naar Schagen KERMIS 1948 Voor de kermis in 1948 zijn de volgende standplaatsen verleend: Zweefmolen (Ooms), Luchtschommel (Arjaans), Turkse Schop (Keijzer), Kinderdraaimolen (Kap- tein-, Cake Walk Golfbaan, Racebootbaan, Octopus of Spin, Kijktent met Zwemwon der, Bumpersport en Schiettent (Oomsj Suiker- en Nougatkraam (Piening) en de gebruikelijke kleinere inrichtingen, ge bakkraam, hoeplatenten, vis- en fruit- stalletjes. eet., etc. COLLECTEN Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend tot het houden van collecten in deze gemeente aan de Nat Reclassering op 5 Juni a.s. en aan de Stichting 1940—1945 in Mei a.s. CoDvrlrm R.D.I». Zodra de Chef en de Lange weer in hun auto zitten, vraagt de Chef. „En heb je nog wat kunnen opvangen? Door mijn gesprek met die beambte was ik niet in staat zelf te luisteren, maar ik hoopte maar dat jij je oren zou openzetten". „Nu; dat heb ik ook gedaan. Ze schijnen bij de douanen goed geïnfor meerd te zijn. Ze kregen tenminste een bericht door, dat er eerstvolgende Don derdag weer een smokkelwagen langs dezelfde route zal passeren.. En nu moeten alle maatregelen genomen wor den, dat de lui niet weer ontsnappen." „H'm, of het hun lukken zal, met de middelen die de Rijkspolitie ten dien ste staan, betwijfel ik", antwoordt de Chef. „Maar wij zullen ook trachten ons steentje bij te dragen". De heer Schoppen tot Aesclaver heeft de richting naar huis ingeslagen en de volgende dag zien we de Lange een bezoek brengen aan een reclame atelier. Wat moet hij daar nu weer doen? De bestelling die hij doet is ook al vrij raadselachtig. „Dus levensgroot, met een lat er achter als steuntje. Maakt u er maar een dozijn van. En denkt u erom. Overmorgen moeten ze klaar zijn". „Overmorgen, overmorgen", moppert de reclameschilder. „Waarom bestel len de mensen toch altijd op'het nip pertje?" „Ja, ik kan het ook niet helpen, overmorgen is er première". „Och, als u ons dan een vrijkaartja zou kunnen bezorgen?" vraagt de as sistente beleefd. „Ik denk niet dat het gaan zal jon gedame. Het is een besloten voorstel ling voor en door politiemannen." En met deze woorden verlaat de Lange het reclame-bureau. (Van onze reizende redacteur) HANNOVER, Febr. - Een Brits officier had een gesprek met een lid van de I.andstag, het parlement, van een der zestien Duitse tanden over het begrip seif-responsibility, dat het best te vertalen is met persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel. Voor hem, de Engelsman, is het van zelfsprekend, dat hij verantwoor delijk is voor wat hij doet of nalaat. Voor de Duitser is dat iets volkomen vreemds: hij han delt immers in opdracht van een hoger, geplaatste, zodat de op drachtgever de verantwoordelijk heid draagt, tenzij die hetgeen meestal wel het geval is zich kan be-roepen op een opdracht van een nog hóger geplaatste. De Engelsman legt met veel ge duld uit. waarom dat oer-Duitse stel sel niet deugt en wat er dan voor in de plaats moet komen. Het kost de ander al de grootste moeite zich net begrip alleen maai voor te stellen Tenslotte zegt hij: „Dus u bedoelt, dat ik 's ochtends voor de spiegei moet gaan staan om me zelf een bevel te geven". Schouderophalend loopt de officier weg; een hopeloos geval Dit is geen grapje, maar een ware geschiedenis met een diep-tragische inhoud. Zij toont maar ai te duidelijk aan, dat een geheel volk van tiental len miilioenen zielen want het ge val is karakteristiek gewend is slechts te handelen op bevel, niets te doen uit eigen beweging. De Duitsers hebben nooit geleerd zich af te vra gen wat goed is en wat verkeerd zij kiezen uit huri midden een leiden de figuur en volgen hem blindelings Heinrich Kopf, minister-president van Nedersaksen, ts zulk een figuur; hij staat aan het hoofd van een coa litiekabinet, dat alle partijen omvat van communisten tot liberalen, van katholieken tbt socialisten. Dr. Kurt Schuhmacher, voorzitter van de Duitse Partij van de Arbeid, is er ook een. Beiden dragen het aureool der ex-concentratiekampgevangenen, beiden bezitten een krachtige per soonlijkheid en een paar dwingende ogen. August Schmidt, voorzitter van het Mijnwerkersverbond in de Britse zóne, behoort er ook toe. Hun volgelingen zijn veeleer bewonde raars van de persoonlijke hoedanig heden hunner leiders dan overtuigde geestverwanten, die uit hun midden die leiders naar voren hebben gescho ven, omdat er organisatorisch ergens een top moet zijn. 171. En danJa wat Gerrit Kraai dan van plan is, zullen we nooit weten, want op het moment, dat hij de sleutel in het slot steekt om eens naar zijn gevangenen te kijken, vliegt de deur open en een woedende menigte van» dieren stormt op hem af. Er <is geen ontkomen aan. „Gerrit!" roepen alle dieren stomverbaasd. „Wat doe jij bier?" Maar plotseling zien ze de sieraden, die om zijn nek hangen. van ring mijn •172. „Wat doe jij met die kettingen om je nek", zegt de beer dreigend. Maar plotseling klinkt de stem Betty Big boven alles uit. „Mijn mijn ring", krijst ze. „Hij heeft trouwring om zijn poot. Geef je terug lelijke dief", roept ze verontwaardigd. Oh, daar is gelukkig ook de veldwach ter. Vastberaden treedt hij naar voren en zegt: „In naam der wet arresteer ik je Gerrit!" En Gerrit Kraai begrijpt dan wel, dat het voor hem afgelopen is VERONTRUSTEND GEVAARLIJK. EN Dit verschijnsel is enerzijds door innerlijke leegte veront rustend, anderzijds gevaarlijk, om dat een fanatieke machtswelluste ling onder zulke oppervlakkig^ massa's gemakkelijker iets berei ken kan dan \yanneer hij temidden van nuchterlingen zijn stem ver heft. In het Roergebied is het al tijd zo geweest, dat dertig procent der arbeiders voortdurend zoekt, haar een politiek onderdak en net tot dusver niet blijvend gevonden heeft. In 1931 stemde deze dertig pro cent bij de vakbondsverkiezingen de revolutionnaire oppositie, in 1933 vóór de nationaal-socialistische bedrijfsgezellenorganisatie, in 1945 op de communistische candidaten. Zij kunnen de socialisten aan de ab solute meerderheid helpDn, maar ook de katholieken, doch men weet nooit tevoren wat zij doen. Meestal volgen zij hen, die het meest beloven. Giste ren Hitier, vandhag Rieck, mor gen Dr. 'Schuhmacher probeert mij uit te leggen, hoe belangrijk de politiek in Duitsland wel is; het blijkt, dat hij bittere verwijten heeft te richten aai. het adres van Jakob Kaiser, zijn katholieke tegenspeler. Heeft hij ge lijk? Het is moeilijk voor mij het te beoordelen, want Kaiser krijg ik niet te pakken. Schuhmacher wordt op de handen gedragen door een groeiend aantal oudere arbeiders, die oude normen trachten terug te vinden. Kaiser wordt als Duitslands toe komstige grote man beschouwd door personen uit zeer uiteenlopende krin gen. Hecht er geen waarde aan, zeggen de Britse politici, over twee jaar zul len geheel andere figuren naar voren zijn getreden. Wacht u voor alle grote mannen in Duitsland, zeggen de Fransen, want zij zullen wraak nemen als zij er kans toe zien. Met politiek maakt men geen slui tende rekening, is de opvatting der Amerikanen, die liever met pientere zakenlieden te doen hebben en het partijgedoe als een onschuldige aflei ding beschouwen. Wij hebben onze eige'n plannen en onze eigen mensen, denken de Rus sen, maar zij laten er zich niet over uit. Tussen de schoenmaker en de kei zer zwalken de zowel materieel als geestelijk haveloze millioenenmassa's heen en weer, tastend in het duister, zoekend naar een houvast, vervuld van te veel zorgen, belast, met te veel verleden om de dingen zuiver te kun nen zien. VISSERIJ URK. 11 Maart. Heden werd aan gevoerd: 984 pond voorn 1617 ct p. pond en 26 pond snoekbaars 62 ct per pond. De Heer en Mevr. SMITH—GEERTSpMA geven met blijdschap ken nis van* de geboorte hunner Dochter MARIANNE. Den Helder. 12 Maart 1948. Billitonstraat 2. Tijdelijk: Gem. Ziekenhuis. EimnB gevr. Bekendh. met naa;enstr. t. aanbev. Spoorstraat 116 Komen aanlopen „Barsoi" Tegen adv.-kosten af te halen bij Th Wijnker, Doggersvaart 25 Deri Helder" De 20.000ste spaarder is inge schreven. Zegt het Uw vrienden! DEURWAARDER PRINS zal op Donderdag 18 Maart a.s. om 9 uur in de Palmstraat, publiek an contant verkopen: DIVERSE MEUBILAIRE EN HUISHOUDELIJKE GOEDEREN. In te brengen goederen op te geven aan de makelaar D- GROOT, Prol; Zeemanstraat 7 en aan de „SCHAKEL" Molenstraat Bezichtiging Woensdag 17 Maart van 2 tot 4 uur. Schrijf machine tafels. Dossierkasten. Bureaustoelen. Buismeubelen. Bureaulampen. PAYGLOP 7, ALKMAAR. DEN HELDER. op MAANDAG 22 MAART 1948 te 8 uur, in de Vakschool voor Meisjes. Aller opkomst dringend gewenst. HET BESTUUR. GEVRAAGD: voor spoedige indiensttreding bekwame en aankomende Aanmelden mondeling of schriftelijk aan de fabriek. BOORSTEAAT AMSTERDAM (N.) NUTROGEN smaakt zo lékker naar cacao en het is zo gezond. Ook op de boterham. Het bevat in rijke overvloed cacao, melk, eieren, mout en voe- dingszouten. Juist wat kinderen in de groei zo nodig hebben, om gezond en sterk te worden en te blijven! Drink 's morgens Maar... drink bet voor- Nutrogen om fit al 's avondsOm gezond te worden. en heerlijk diep te slapen. Dinsdag 17, Woensdag 18 en Donderdag 19 Maart a.s., des nam. 8 en 7.30 uur, in het Evangelisatiegebouw „Marana- tha", Vijzelstraat 73. Onderwerp Sprekers Ds. WAARDENBURG en Evangel. KLAVER en NAUTA. Ieder hartelijk welkom. VRIJE KEUZE, SNELLE AFLEVERING. Onafhankelijke voorwiel vering kopklep- motor vlotte lijn smaakvol en degeljjk Interieur. Minimale bedrijfskosten. H.-HUGOWAARD TEL. K 2264—226. AU STIN-DE ALER.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4