HEL9ERSE ONDERWIJZERS KRIJGEN LES VAN GEHRELS H. P. UIPKES voor al Uw Levensmiddelen DAT SLAAT IN Nieuwe koers in het Zangonderwijs rPAASREIZEN- Tweede Winlerconcert van het „Stedelijk" Zes onderzeebootjagers voor Kon. Marine HET „CHRISTELIJK MANNENKOOR" UW— „Laat ons dansen, laat ons springen I CEBUTO REISBUREAUX Be'ofte voor de Feestdagen Opdracht geplaatst bij Nederlandse werven Hr. Ms. „Queen Wilhehnina" in de haven Gaf een Kerkconcert Mr. Ms. „Kortenaer" terug van proeftocht Standen Dam-competitie K.V.H.-nieuws Persoonlijke kampioen schappen biljart BISCHOFF Weekoverzicht visserij Urk Oudeschild. Bm-perlüke Stand Breezand. Concordia gaat jubileren ff. P. UIPKES noteert: ONZE VLEESSCHOTEL, VLEES-CROQUETTEN, RECLAME-AANBIEDING VERSE EIEREN Koningstraat 91 Sluisdijkstraat 58 Brakkeveldweg 69 OMZET VERGROTEN HELDERSCHE COURANT „Wy willen het Nederlandse Volk weer aan het zingen brengen!" zegt de heer W. Gehrels, de bekende Amsterdamse zangpaedogoog. „Over bodige inoeite", zegt de blozende dienstmaagd onzer buren, die onder het wassen van de vaat en het stofzuigeren van de vloer het hoogste lied zingt, „doet u maar geen moeite, want we zingen toeh?" „Over bodige moeite", zegt u misschien zelf, „leer een kikker maar eens zin gen. Neen, myn Gehrels, dat lukt u niet. Er zyn een paar Nederlanders die het al kunnen, maar de rest, de overgrote meerderheid, Is net zo muzikaal als een koolraap!" Wanneer U zo spreekt, dan vergist U zich toch. Dan had U nodig Dins dagmiddag in het gemeentelijk ly ceum moeten zijn, waar de heer Gehrels in hoogst eigen persoon zijn gedachten over de zingende en nlet- zingende Nederlanders heeft uitge sproken tegenover een zestigtal da mes en heren van ons Helderse ön- derwijzerscorps. Wij zagen in de aula van het lyceum de wethouder van Onderwijs, de heer Van Loo, de di recteur van deze inrichting, de heer Berkhouwer, de directeur van de Rijkskweekschool, de heer N^kamp. de zangleraar van de kweekschool de heer Herman Zaal, en verder een klas vol jongere en oudere hoofden van scholen en andere leerkrachten van het openbaar en het bijzonder lager onderwijs. Voor deze schare paedagogen stond de grijze, energieke zanghervormer Gehrels, en hij wist in fabelachtig korte tijd zijn ifoorders niet alleen van de juistheid van zijn ideeën te overtuigen, maar hen zelfs tot enthousiaste beoefenaren van zyn methode te brengen. Wat dat voor een methode is? Een heel logische methode, logischer dan die tot nu toe werd gevolgd. „Wan neer we een kleuter horen zingen" zo betoogde de heer Gehrels, „dan vinden we het maar rare geluidjes Helemaal niet op toon, helemaal geen leuk wijsje, en vaak van die rare woorden. En dan zeggen we gauw tegen zo'n kind: „Hou nou maar eens op, en zing eens ee? mooi versje; kom, dan zal ik 't je eens voordoen! En dan gaan we een volwassenen- versje nemen, het een beetje vereen voudigen, er wat verkleinwoordjes in stoppen, het een wijsje geven, dat we zelf leuk en lief vinden, en d a t gaan we dan aan die kleumer leren". Die kleuter kan nog niet verstandig re deneren, maar als het kind dat kon, dan zou het zeggen: „Zo, ik mag dus niet zingen wat mijn kleuterhartje me ingeeft, maar ik moet juist d i e versjes zingen, waarvan jullie grote mensen denken dat ik ze wel lief en aardig zal vinden; graag met een scheutje moraal erin verwerkt". Geen enkele kleuter redeneert zo, maar onderwerpt zich gewillig aan de leiding van de grote mensen die het weten kunnen. En mocht de kleuter eens uit de toon vallen, dan staat de volwassene wel klaar met een gezicht van: „En wat hadden we nou afgesproken?" Die volwassene is volkomen te goeder trouw. Hij weet niet beter, en wanneer zijn zang-paedagogiek geen succes oplevert, dan zegt hij: Het is ook dwaasheid om een Nederlandse jongen of een Neder lands meisje zingen te leren; ze heb ben er nu eenmaal geen aanleg voor". IS DE NEDERLANDER NIET MUZIKAAL? Nu gelooft de heer Gehrels pertinent niet, dat ons volk van elke muzikaliteit gespeend is. We behoeven heus niet naar onze Oosterburen te kijken en te zeg gen: „Die hebben wel mooie volksliederen, en daar kunnen zo tenminste zingen!" Want we kunnen het zelf net zo goed. Ieder kind komt ter wereld met een bepaald „geboorte-kapitaal" aan muzikaliteit. Ieder kind heeft een grotere of kleinere aan leg om te Ieren zingen. Om hoge en lage tonen van elkaar te on derscheiden. Om te horen of een toon lang aangehouden wordt of niet. Om bepaalde opéénvolgin gen van tonen te onthouden. Dat muzikale gehoor en dat muzikale geheugen kunnen groeien, maar ze kunnen ook verschrompelen. Wanneer het merendeel van het Nederlandse volk niet zingt, dan ligt dat niet aan onze muzikale aanleg zelf, maar aan de ver schrompeling daarvan. Wanneer dus, zoals de heer Gehrels wil, het Nederlandse volk weer een zingend volk moet worden, dan dient alles erop gericht te wor den, de muzikale aanleg te doen groeien. ZANG OP SCHOOL. De zangles op schoc# kan daarby. van onschatbare betekenis zijn. Maar al te dikwijs wordt de zang op de lagere scholen beschouwd als een gezellige franje. Wanneer de kinderen eens extra lief geweest zyn. dan gaan we een kwartiertje zingen, en wanneer ze eens een drukke schooldag achter de rug hebben, dan is het laatste half uurtje van de mid dag nog wel goed om een paar versjes af te jakkeren. Zodoende Wordt de zang op school niet be wust beoefend, er wordt te weinig aandacht geschonken aan de grote vormende waarde van dat vak. Want het is een „vak", net als aardrijkskunde en geschiedenis, die toch ook niet „voor de aardigheid' worden beoefend. De school moet de kinderen -immers wat meegeven voov het leven. Zij moeten later van het geen zij op school leerden profijt trekken in hun werk, maar ook in hun vrije tijd. Met die geiaehte voor ogen kunen de zanguren op school veel nuttiger dan - thans veelal ge schiedt, worden besteed. Maar dan is het nodig, dat by de opleiding der onderwyzers daarmede rekening wordt gehou den. Men moet niet meer uitgaan van de theorie, maar van de practyk. Men moet zichniet mee-r instellen op de geest van de volwassene, maar op de geest van het kind. Men leert het Ne derlandse volk niet zingen, door over het zingen en de muziek te praten, maar door de zang te be oefenen. Door heel eenvoudig te beginnen en b e w u st de muzi kale aanleg uit te buiten en te ontwikkelen. LAAT ONS DANSEN, LAAT ONS SPRINGEN Hoe dat allemaal kan en moet gebeuren, heeft de heer Gehrels in anderhalf uur tijds volkomen duide lijk gemaakt. Wanneer hy zijn hoor ders met „U" aansprak, dan gaf hij theorie, en wanneer hij „jij" en „jou" tegen ze zei, dan werden de onder wijzers als door toverhand in de schoolbanken teruggeplaatst. Dan konden, ze aan de lijve ondervinden, wat „meester Gehrels" bedoelde. Meester liet ze zingen van „Laat ons dansen, Iaat ons springen!" De klas zong dat netjes, maar niemand danste er en niemand sprong er! Waarom zo'n liedje zingen, als je met je armen over elkaar moet blijven zitten? En zo zyn we het toch op de meeste scholen gewend. Zestig Helderse onderwyzers en onderwyzeressen hebben begrepen, dat het een andere kant uitmoet. Zy hebben zich op genade of ongenade overgegeven aan de heer Gehrels en aan de heer Herman Zaal die de lessen verder geven zal. Onder de leiding van deze twee bekwame mu sici zal Den Helder binnen een jaar tyd een keurcorps van zangpaedago- gen ryk zyn, dat klinkt als een klok, en dat de Helderse schooljeugd zaï laten klinken als een heel carillon! Zo kan de vicieuze cirkel: onmuzi kale jeugd onjuiste onderwijzers opleiding onbekwame zangonder- wyzers onmuzikale jeugd, worden doorbroken. Zo kan het Nederlandse volk weer oor gaan krygen niet alleen voor het lied, maar voor de muziek in het algemeen. Zo kan het Neder landse volk verder komen dan het balf slapend horen van muziek, maar tot het bewust luiste ren naa-r muziek. Misschien zal dan het aantal jankende radio's, die al leen maar spelen „omdat het anders zo stil is in huis", wat minder wor den. Misschien zal dan een ieder deel kunnen hebben aan dat kostbare cul tuurgoed, aangeduid door het simpe le woordje „muziek". Een ver ideaal Zestig Helderse onderwyzers en onderwyzeressen heb ben thans in het voetspoor van de heer Gehrels de weg naar de verwe zenlijking ervan ingeslagen. Wy wen sen hun een goede reis! 2 dagen Valkenburg 2 dagen Midden-Nederland 4 dagen Nederland 3 dagen Ootmarsum Prima hotels en maaltijden. Deskundige leiding. DIVERSE DAGTOCHTEN o.a. per extra diesel naar Zeeland. Vraagt uitgebreid pragramma bij Kantoren H.Y. NACO WORMERVEER, Fa. Zwart ZAANDAM, Y.V.V. BEVERWIJK Braastr. 38 Tal. 3033 an Inllchtlngkantoran dar N.S. *opp,„s: Voor een zeer goed bezet Casino gaf het Stedelyk Muziekcorps Dins dagavond zyn tweede wintercon- cert. Toen de heer J. Bruin om tien over acht zyn openingswoord uit sprak kon hij o.m. welkom heten de beschermheer van het corps, burgemeester Ritmeester, en de ere voorzitter wethouder Van Loo. Hij deelde mede, dat het Stedelyk zicil paraat houdt voor de komende feesten, maardat de kas daar voor wel enige versterking kan ge bruiken. De corpsleden zelf hadden reeds een steentje daarvoor byge- dragen door het byeenbrengen van prijzen, die na afloop werden ver loot. Het programma voor de pauze was voor rekening van de muziek. Der tra ditie getrouw werd geopend met een mars, ditmaal de populaire „El Capi- tan'" van Sousa, die er uitkwam zoals dat moest. Pittig, veerkrachtig en cor rect. Het was een goede inzet, van de eerste tot de laatste maat. Hetzelfde uitstekende peil bereikte het corps in de ouverture „La Bohémienne" van Balfé. Deze' stelde uiteraard hogere eisen, en dat was aan de uitvoering ook v/el merkbaar, maar het corps musi ceerde toch over het algemeen trefze ker, maatvast en met élan. Het „Ballet d'Isoline" van Messager moest in deze uitvoering, wel een tikje te fors aan doen. De jjle speelsheid, die sommige passages vereisten, werd tot een luch tige bravoure, die op zichzelf epn zeer bevredigende muzikaliteit verraadde. De clarinetten vormden een goed-ge- disciplineerde eenheid, al dreigden zy in het ^accompagnement een enkele maal het juiste tempo te verliezen. Het „Intermezzo" van Coleridge- Taylor, een nieuw nummer, was een concertstuk dat hoge eisen stelde aan de nuancering. Het bleek hierby dat de noten alle correct werden gespeeld, maar dat het corps niet steeds de te kens in acht nam. Dit aantrekkelijke werkje had stellig aan kleur en sfeer gewonnen, wanneer de volumeverande ringen waren aangebracht zoals de heer Steinroth dat wenste en ook aangaf. De totaalindruk van dit vierde num mer was niettemin zeer gunstig. In de „Rigoletto"-fantasie legde het Stedelijk eenzelfde tekortkoming aan de dag. Wij zijn er zeker van, dat het corps gemakkelyk dit struikelblok kan overwinnen. Het is meer een kwestie van temperen dan van opvoeren! Het enige instrument, dat wel een tikje mag worden opgevoerd is de piccolo, die af en toe de homogeniteit verbrak door een minder uivere stemming en een onstandvastig volume. Het laatste nummer, de Sousa-mars „Semper Fidelis", en ook de toegift, geven weinig aanleiding tot commen taar, of het moest zyn dat wy de feest dagen met een gerust hart tegemoet zien wanneer het Stedelyk Muziek corps zyn aandeel op een zo enthou siaste en muzikale wijze weet te leve ren. Toneelstukje toe. De bezoekers kregen een toneelstukje toe. Laten we het zo maar opvatten, want wij vonden „De gedrésseèrde echtgenoot" geen daverend nummer. Noch qua inhoud, noch qua spel. Zelfs dr heren Van Straaten en Bruin kon den deze ..komische éénacter" niet tot een succes maken. Niet dat de gehele zaal een half uur lang met uitgestreken gezichten heeft zitten wachten tot het uit was. De prettige stemming ook tijdens de éénacter was slechts een bewijs van de grote welwillendheid van het publiek, dat het corps met zyn vlotte en frisse concertprogramma veroverd had. Nadat de prijzen aan de man en aan de vrouw waren gebracht, be stond er nog gelegenheid voor een dansje met muziek van Jaap Kwak's ensemble. Het ministerie van marine heeft by vier Nederlandse werven opdrachten geplaatst voor de bouw van zes onder zeebootjagers voor onze zeegaande vloot. Zij zullen dienen om de thans in dienst zijnde, voormalige Britse tor pedoboot jagers te vervangen, daar deze zoals reeds eerder is meegedeeld omstreeks 1952 versleten zullen zijn. Van de nieuwe jagers zullen er drie gebouwd worden door „de Schelde" te Vlissingen, een door Wilton-Feijenoord te Schiedam, een door de Rotterdamse Droogdok Mij. te Rotterdam en een door de Ned. Dok en Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam. De nieuwe jagers zullen groter zijn dan de torpedobootjagers, die tot dus- vei in dienst zijn geweest. Met een standaard-waterverplaatsing van 2.097 ton overtreffen ze niet alleen de acht jagers van de z.g. admiralenklasse, die alle in de laatste oorlog zijn onder gegaan, doch ook de thans varende voormalige Britse jagers, waarvan de waterverplaatsing 1628 ton bedraagt. In grootte en bewapening zijn zy te ver gelijken met Hr Ms „Van Kinsbergen". Deze bewapening is ingesteld op de onderzeebootbestrijding. De nieuwe schepen worden uitgerust met vier kanons in dubbeltorens van 12 cm, 5 mitrailleurs van 40 mm en een aantal dieptebom werpers, die deze jagers bij uitstek geschikt maken voor de be scherming van convooien. De onderzeebootjagers worden 111,30 m' lang en 11,30 m breed, de diepgang bedraagt 3.83 m, turbines met een ver mogen van 45.000 apk zullen de sche pen een snelheid geven van 32 mijl per uur. De bemanning zal 258 koppen tellen. Hr. Ms. onderzeebootjager „Queen Wilhelmina" is gistermorgen omstreeks elf uur binnengelopen. In de loop van vandaag zal het scheepje de haven weer verlaten. Gistermorgen om kwart voor twaalf is Hr. Ms. torpedobootjager „Korte naer" teruggekeerd van haar techni sche proefvaart. Het schip heeft naby het eiland Wight de volle krachtproef met succes afgel^Jd en ook voor het overige is de r.^s volgens de verwach tingen verlopen. De „Kortenaer" is di rect de werf opgegaan, teneinde daar de finishing touch te ondergaan. De be manning heeft thans veertien dagen tropenverlof. De lezer dankt het niet in de eer ste plaats aan ons, dat vele der re gels op deze pagina gewijd zyn aan muziek en zang. Deze min of meer muzikale editie kon niet uitblyven na de artistieke gebeurtenissen bin nen een tydsbestek van dertig uur. Hoorden wij Dinsdagmiddag de heer Gehrerts en Dinsdagavond ons Stedelyk Muziekkorps, gisteravond richtten wy met ongeveer vyf- honderd stadgenoten onze schre den naar de Nieuwe Kerk om te gaan luisteren naar het Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer J. A. van der Vliet. De voorzitter van het koor, de heer Goudswaard, opende dit Kerkconcert met gebed en een enkel woord van welkom. De solist van deze avond, de heer Jan Willems, gaf daarop een kleine toelichting op enkele door hem te zingen liederen, waarna de zangers hun plaatsen innamen. Als eerste nummer voerden zij uit Andriessen's bewerking van Psalm 84, een verre van eenvoudige compositie, die een geenszins vlekkeloze uitvoering genoot. Het koor „zakte" aanmerkelijk, zodat het voor de bassen in haast onbereik bare diepten terecht kwam. Het vol gende koorwerk, „Jesu dulcig memo* ria", was evenmin van smetten vrij, maar in „Benedictus" en „Ecce quo- modo moritur" begon het koor zich merkbaar te herstellen. Er werd be hoorlijk genuanceerd gezongen, ter wijl het aantal ongelijke inzetten tot een zeer aanvaardbaar minimum be perkt bleef. De climax werd voort gezet, want in -Bonset's „Kerstklok ken" bereikte het koor reeds een zeer behoorlyke hoogte, om in Heinze's wij zouden haast zeggen: populaire „Omhoog" een werkehjk uitstekende prestatie te verrichten. De heer Van der Vliet had zijn mannen goed in de hand en bleek bovendien gezonde muzikale opvattingen te bezitten. Het laatste werk, uitgevoerd door koor en tenor, met pianobegeleiding van mevr. A. GraaffKamp. mocht als de slot apotheose worden, beschouwd. Mede dank zy de zekere en slagvaardige wijze, waarop mevr. Graaff het koor ondersteunde. genoot Grieg's „Land- herkenning" een uitvoering waarmede het Christelyk Mannkoor tevreden mag zijn. Natuurlyk blijft er nog veel te studeren over; in het bijzonder de uitspraak en de toonvastheid bleken nog enige correctie en training te be hoeven. De koorwerken werden afgewisseld door tenorsoli van de heer Jan Wil lems, die werken van Verdi, Mendels- sohn, Handel, Rettich en Mozart uit voerde. Behalve Mozart's „Alleluja" zong de heer WillerAs met orgelbege leiding van mevr. Graaff. Over het algemeen had de organiste een iets te zware registratie gekozen, waardoor het op zichzelf kunstzinnige orgelspel een te krachtige achtergrond vormde. Het „Alleluja" zong de tenor op het podium, waar de accoustiek beter was en waar de piano het begeleidend in strument was. De heer Willems toon de hier volgzaam gesecondeerd door mevr. Graaff een grote technische vaardigheid en éen bewogen voor dracht. In dit werk kwamen ook geen gevaarlijke slot-medeklinkers en on geronde vocalen voor, die voor de heer Willems een enkele maal nog wel eens moéilijkheden opleverden. Om half tien werd het concert door de heer Goudswaard met gebed be sloten, nadat hij bloemen had aange boden aan mevr. Graaff en mevr. Van der Vliet. Hieronder volgen de standen van de dem-competitie der Helderse Dam club, bijgewerkt tot en met 11 Maart j-1 1ste klasse. 1 c. J. J. Leibbrand 20 11 9 0 31 2 J. Stoll 18 12 5 1 29 3 A. J. José 19 11 5 3 27 1 A. A. Bremer 21 7 9 5 23 5 P. van Veen 20 7 5 8 19 6 W Wieren 18 7 4 7 18 7 J. v. d. Molen 20 7 4 9 18 8 J. W. Bezemer 19 7 7 17 9 D. Dissel 13 6 4 3 16 10 J. Vink 18 5 5 8 15 11 O. Ottevanger 20 2 10 8 14 12 S. Slort 18 4 4 10 12 13 M. Kwast 19 5 2 12 12 14 E. Molema 19 3 5 11 11 2de klasse. 1 A. v. d. Sloot 19 12 4 3 28 2 A. Ouwens 18 11 5 2 27 3 J. C. Zijderveld 19 10 6 3 26 4 J. Jagel 19 7 10 2 24 5 A. v. Ooien 19 9 5 5 23 6 P. Geus 17 6 9 2 21 7 J. Bouwman 18 8 4 6 20 a P. Kwast 19 7 6 8 20 9 P. Verkerk 18 5 9 4 19 10 L. Siemonse 15 4 4 7 12 11 D. Groot 17 2 7 8 11 12 P. Arends 20 1 7 12 9 13 A. v. Veen 18 0 7- 11 7 14 A. J. Bezemer 15 2 0 13 4 3de klasse 1 F. Post 22 17 5 0 39 2 A. Bekebrede 22 15 1 6 31 3 P. Oost 21 13 4 4 30 4 P. Slort 21 9 5 7 23 5 G. te Boekhorst 20 8 4 8 20 '6 J. Broersen 21 8 4 9 20 7 H. Kraan 20 9 1 10 19 3 H. Rietveld 22 7 5 10 19 P D. Bethlehem 19 5 8 17 10 W. Ouwens 21 7 3 11 17 11 H. D. Louwerens 21 8 1 12 17 12 J. J. Amiabel 18 5 2 11 12 1? J. Dijman 20 4 4 12 12 14 W. Slort 18 5 0 13 10 4rie klasse 1 J. Halfn 8 5 1 2 11 2 J. J. Vinke 8 5 1 2 11 3 P. Schippers 5 2 0 3 4 4 H. Koger 6 12 3 4 5 P. Kooiman "'7124 4 De bovenste twee spelers eindigden gelijk, waardoor dus een beslissings ronde noodzakelijk was. De eerste der drie beslissingswed strijden had het volgende resultaat: J. Halm—J. J. Vinke 2—0. Zondag speelde KVH 1 tegen het sterke OKV. Daar onze stadgenoten nog steeds gevaar liepen om de onder ste plaats ,te bezetten, hebben ze dit gevaar keurig afgewend en zich defi nitief in veiligheid geplaatst. Zij wis ten deze wedstrijd met 21 te win nen, wat jeen keurige prestatie is. Nu rest haar nog een uitwedstrijd tegen Roda, en dan zit ook voor haar de com petitie er weer op en heeft zij haar 3e klasse Nederl. weer voor een jaar ge prolongeerd. A.s. Zondag speelt KVH 2 thuis te gen Zaandam-Zuid. Deze wedstrijd moet gewonnen worden willen de kam pioenskansen gewaarborgd blijven. Dus KVH doe je plicht en bindt ook Z. Z. aan je zegekar. Be uitslagen van de tweede ronde waren: J. vd Steen 146 32 4,56; Jb. Smit 200 32 6,25. A. Kersbergen 133 38 3,50. Jb. Woud 200 38 5,26. G. Karman 67 14 4,78; L. Tjittes 200 14 14,28. G. Snelten 152 30 5,06; J*. Tiesen 200 30 6.66. De stand na 2 ronden is aldus; 1 L. Tjittes 4 punten gem. 12,12; 2 Jb. Smit 4 punten gem. 7,27; 3 J. Tiessen 4 punten gem. 5.63; 4 G. Snelten 2 punten gem. 5,77; 5 Jb. Woud 2 pun ten gem. 4,50; 6 G. Karman 0 punten gem 6.62. 7 A. Kersbergen 0 punten gem. 4.39; 8 J. vd Steen 0 punten gem. 4,13. Koopt bij OVERALLS A LLEKLEUREN 8.20 - 10.30 12.73 De vorige week werd uit het IJssel- meer alleen voorn en snoekbaars aan gevoerd van de staandnetvissery. Prij zen waren goed, vangsten zeer matig. Door onze Noordzeevissers werden maar matige vangsten ingebracht door de steeds teruglopende pryzen der vis. In het laatst der week liepen de pry zen der schol III zelfs terug tot 8 cent per pond. Er marktten hier 10 vaartui gen met Noordzeevis. De vorige week (8 tot en met 13 Maart 1948) werd aan gevoerd: 4424 pond voorn, 656 pond snoekbaars en 36028 pond Noordzee vis. KERKBOUW GEGUND. Maandag werd aan de Urker Combi natie van aannemers de bouw gegund voor het kerkgebouw der Ger. kerk (Vrijgem.) Een schip met stenen 'is reeds onderweg, zodat dadelijk na aan komst daarvan met de bouw begon nen kan worden. WINKELSLUITING. De winkelsluiting is thans officieel op Urk ingevoerd. Op werkdagen zijn de winkels om 6 uur gesloten, Zater-. dags om 7 uur *s avonds. De politie oefent scherp toezicht op het nakomen hiervan. ER STAAT GESCHREVEN Geboren: Gerritje, dochter van Al- bert Brouwer en Antje Metz. Roe lof je, dochter van Gerrit Woort en Cornelia Schenk. Ondertrouwd: Frederik Romkes Jannetje Visser. Peter J. Jansen en Neeltje ter Beek. Door Klein Toneel van Oudeschild werd Zondagavond een heropvoering gegeven van het toneelstuk van Jaap v d Poll, genoemd „Er staat geschreven" Met dit stuk had Klein Toneel in de deze winter gehouden toneelwedstrijden te Den Burg een 2de prijs behaald Door omstandigheden was er toen geen verslag van gegeven Wat het spel nu betreft, zijn allen vol daan huiswaarts gekeerd De voorzitter, de heer C. Bakker, kon aan^feen geheel bezette zaal het welkom toeroepen en vond, zulks naar aanleiding van de spontane huldiging bij de eerste opvoering, het een plicht om voor Oude schild op te treden Hierna was het de beurt aar. Klein To. neel, riaf van het stuk een prima vertol king heeft gegeven De inhoud mag zo danig bekend worden verondersteld, dat wij hierop niet verder behoeven in te gaan Een gezellig bal besloot de avond TRAGISCH EINDE Toen de 72-jarige J Dogger zich Zater dag J.l. bij zijn werk op de Visafslag onwel voelde, begaf hi.1 zieh naar huis Onderweg viel hij en moest naar huis wor den gedragen De ontboden geneesheer heeft Dogger toen nog een injectie gegeven Dit heeft echter niet mogen baten, want kortêrr tijd later trad de dood in Dogger is jarenlang badmeester en lid van de reddingboot De Koog geweest VISAFSLAG Er werden aangevoerd van 8 tot en met 13 Maart: 7675 kg bot; 2022 kg garna len, 66 kg kaan, 488 kg kabeljauw, 8 kg' rog, 5696 kg schar, 14,021 kg schol, 522 kg tarbot, 2506 kg tong, 1708 kg wulken. 451 kg wijting en 435 kg kreukels De Muziekvereniging „Concordia" her denkt op 28 Mei haar 30-jarig bestaan. Ongetwijfeld zullen velen deze vereni ging, die zelf zo menig feest opluisterde, bij die gelegenheid willen bejubelen. De mogelijkheid daartoe bestaat, want op 30 Mei houdt de harmonie receptie! Mogen we hun, die Concordia een goed hart toedragen, die haar bereidheid ora steeds voor de gemeenschap klaar te staan waarderen en dat op de receptie willen laten blijken, een tip geven? Een klein corps als Concordia heeft altijd moeite, ■t hoofd boven water te houden Instrumen ten en mumuziek zijn duur en al zal de penningm. niet alle jaren somber heb ben moeten kijken, meestal toch zal het hem veel moeite gekost hebben om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Daarom menen we, neen, weten we er goed aan te doen' als we hen, die hun waardering ook op stoffelijke wijze wil len doen blijken, adviseren: een bloeme tje hoort bij zo'n feest, maar meer dan met een kostbaar, vugl verwelkend groot bloemstuk zult ge Concordia plezieren met een kleine enveloppe, waarin wat „slijk der aarde" is gestopt IN FUNCTIE Aan de heer M J Japinga, die als on derwijzer benoemd werd aan de School met de Bijbel, doch thans nog als reserve eni' 2e luitenant in militaire dienst ls, wordt onbepaald groot verlof verleend, zodat hij op l April aan genoemde school in func tie kan treden per 500 gram 40 cent per 500 gram 24 cent per 500 gram 2» cent per 500 gram 40 cent Bruine bonen groene-erwten split-èrwten wltte bonen 250 gram op 1 ons vleesbon, voor 59 cent zeer fijn, zonder inlevering, per stuk 19 cent. gezouten slabonen, fijne kwaliteit, 2 pond voor 75 cent. op al uw bonnen. direct leverbaar. V Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2