IBSEN'S „BRAND" Met vlootplan wordt voortvarendheid betracht GERARD WORM EGGEN ONDER CRITISCH OOG Stad eu Omgevitu} Het „breukenpotje" blijft bestaan Dassen-collectie gezellig Bal BISCHOFF Jaarvergadering Voorzorg 'n Mooie vindt U bij Keizerstraat DAMES- en HERENMODE WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Ouderavond Vendel III Soirée-dansante v.v. „Helder" Op naar de 25.000! 25 JAAR LEEMANS Besproken door de heer Van Vendeloo Geklede of sport Dames blouses 11.75 17.25 20.40 Van der Pol komt biljarten voor de NIWIN Ouden van dagen in Paasstemming SchagenDe Germaan A t h 1 e t i e k S.V. Zeemacht is actief Predikbeurten Min. van Marine a i aniwoordt: Landbouw-mechanisatie De Algemene Vereniging voor Zie- kenhuisverpleging en Specialisten hulp „Voorzorg", Den Helder, ook thans bij zeer velen nog bekend onder de naam van „Breukenpot je" heeft in alle jaren van haar 27-jarig bestaan gewerkt, en zal ook in de toekomst uitsluitend blijven werken in het belang van de bij haar verzekerde leden. Aldus luidde kort samengevat de toe spraak waarmede voorzitter J. van Zwijndrecht de Woensdag j.1. in de Roskam gehouden jaarvergadering der vereniging opende. Naar uit de jaar verslagen van secretaris en penning meester en de daarop gestelde vragen bleek, ontleende deze vergadering haar belangrijkheid vooral aan de vraag of, zoals een elders gepubliceerde voorba rige conclusie suggereerde, door zekere toekomstige maatregelen van de zijde onzer regering het voortbestaan van „Voorzorg" wordt bedreigd. Nu wordt inderdaad door de uitbrei ding der sociale verzekeringen in het algemeen, en die der rechten van bij een der maatschappij-ziekenfondsen verplicht-verzekerde werknemers in het bijzonder aan „Voorzorg" een deel van de wind uit haar zeilen genomen, De heer vd Mast gaf op dit punt zijn deskundige toelichting en betoogde dat niet zozeer de kans op een verbod van voortzetting harer werkzaamheden als wel de vermindering van haar draag vlak het bestaan der vereniging in ge vaar brengt. Voor de categorie der verplicht-ver zekerden kan n.L in financieel opzicht, het overgaan tot verzekering van haar extra ziekenhuiskosten en specialisten hulp bij een Mij. Ziekenfonds voorde liger zijn en de bestuurderen van „Voorzorg" als verdedigers der ge dachte van risicospreiding zullen de laatsten zijn om de verwezenlijking hunner idealen voor iedereen niet toe te juichen. Zover zijn wij echter heden nog niet en voor de zeer velen voor wie geen andere weg tot vermindering van het financieel risico door ziekte openstaat, zal „Voorzorg" haar taak voortzetten zolang de omstandigheden zulks eisen en mogelijk maken. TARIEVEN VERHOOGD. Intussen zijn door de verhoging der verpleegprijzen in het Ge meenteziekenhuis, de toename der Röntgenopnamen, het grote aantal ziektegevallen en de langere ver- pleegduur, de lasten van de ver eniging dermate toegenomen dat over het boekjaar 1947 een verlies van f 10,666.03 moest worden ge constateerd. Het reservefonds ver minderde hierdoor tot ongeveer f 17.000, hetgeen volgens de daar voor in het algemeen gestelde nor men weliswaar voldoende mag worden genoemd, doch voor het bestuur aanleiding is geweest een contributieverhoging over de hele linie voor te stellen. Nadat enige kritiek over het te Iaat nemen van deze maatregel op bevredi gende wijze was weerlegd en overigens geen bezwaren tegen deze noodzakelijke verhoging der verschillende tarieven bleek te bestaan, werd het bestuurs- Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen: Aldabi, 24-3 v. Bahia n. R'dam; Alphard, AntwerpenRio de Janeiro, pass 24-3 Madeirar Annenkerk, 24-3 v. Melbourne te Sydney; Arkeldijk, New OrleansAntwerpen en R'dam, 24-3 te Londen; Cleodora, Sydney Miri, 24-3 50 mijl Nrd-West Towns- ville; Cottica, Popta del GadaA'dam, 25-3 te Plymouth; Dordrecht, Aba- dan-—Ipswich, 24-3 pass Kaap de Gata; Gaasterkerk, 24-3 v. Shanghai n. Kobe; Ittersum, AntwerpenCal- cutta, 24-3 v. Safaga; Johan van Ol- denbarnevelt, A'damBatavia, pass 24-3 Valetta (Malta)Kalianget, R'dam—Batavia, 25-3 van Suez; Lie- vevrouwekerk, BombayR'dam, 24-3 te Genua; Loosdrecht, 24-3 van Kara- chi te Bombay; Maaskerk, A'dam West-Afrika, 24-3 te Antwerpen, Marpessa, 24-3 van Piraeus naar Abadan; Meerkerk, 25-3 v. Singapore te Port Swettenham; Melampus, Am sterdamJava, 23-3 te Liverpool; Modjokerto, vermoedelijk 26-3 van Batavia n. Soerabaja; Nederland, BahreinR'dam, 24-3 in Rode Zee ter hoogte van Port Soedan; Sibajak, 24-3 v. Batavia n. Rotterdam; Sloter- öjjk, 25-3 v. Soerabaja te Batavia; Stuyvesant, 24-3 van Paramaribo te Trinidad; Taria, AbadanR'dam of A'dam, 24-3 in Golf van Oman; Ta- bian, A'damBatavia, 24-3 van Ge nua; Tegelberg, 24-3 van Kaapstad n. Montevideo; Ternate. Batavia R'dam, 23-3 te Belawan, vermoedelijk 30-3 n, R'dam; Tjikampek, 22-3 v. Penang te Adelaide; Tjipondok, 22-3 van Sydney te Mauritius; Volendam, 24-3 te Sabang (R'damBatavia); Willem Ruys, BataviaR'dam, 24-3 ten anker Suez; Zaanstroom, Nor fjordReykjavik', 24-3 ten anker te Keflavik; Zeeland (Kon. R'd. Lloyd), 23-3 van Bangkok n. Soerabaja; Zui derkruis, 24-3 van Palembang n. Batavia. voorstel aangenomen. De tarieven A, B er. C zullen hierdoor met 2 cent, tarief D met 5 cent en tarief E met 6 cent per week worden verhoogd. Reeds eerder was de heer Reuvers bereid gevonden zitting te nemen in de controle-commissie in plaats van de heer G. J. Eijlders. De beide aftreden de bestuursleden I. Valkhoff en D. vd Mast werden als zodanig herkozen ver klaard en de jaarverslagen waaruit wij reeds het voornaamste naar voren hebben gebracht werden goedgekeurd. Wij willen daaruit nog memoreren dat in de loop van 1947 de leden, ac tiva en verplichtingen van de vereni ging voor Ziekenhuisverpleging „Hel der" door „Voorzorg" werden overge nomen, en dat pogingen tot concentra tie van verenigingen voor Ziekenhuis verpleging boven het IJ geen resulta ten hadden opgeleverd. De rondvraag tenslotte gaf enige le den gelegenheid hun speciale ver langens naar voren te brengen en mocht, gezien het voorgaande, overi gens geheel ten onrechte, hier en daar de mening hebben postgevat dat het bestuur van „Voorzorg" de vereniging kost wat kost in stand zou willen hou den, dan werd deze opvatting wel te niet gedaan door de woorden van de heer Marinus die namens alle leden het bestuur dank bracht voor het vele in het belang der leden verichte werk. Met dank aan de aanwezigen voor de belangstelling en het betoonde ver trouwen sloot hierop de heer Zwijn drecht de vergadering. BEIDE PAASDAGEN met orkest JACK COOMANS. DE ROSKAM. ENTREE 0,25. Woensdagavond hield het Vendel III van de padvindstersgroep „De Inka's" een ouderavond in de zaal van dans school Mouton aan de Spoorgracht. De leidster, mej. M. Dekker, opende de avond. Inderdaad heeft de avond, zoals zij hoopte, 'n aar lig beeld gegéven van hetgeen de padvindsters doen. Begon nen werd met de vlaggenparade, waarna de kledinginspectie volgde. Meisjes, ge kleed als „de vier jaargetijden", kon digden beurtelings hun getijde aan. De padvindsters"lieten zien dat ze ook nog v/el iets afwisten van E.H.B.O., en dat ze aardige volksdansen konden uitvoe ren. De kampeervreugde in de zomer werd voor de geest geroepen, waarbij de geneugten van ochtendgymnastiek (onder leiding van mej. L. Verberne) en „piepers jassen" niet werden verge ten. Na de pauze werden enkele spelen gedaan. Tot Toesluit werd rond het kampvuur gezongen. Twee padvind sters speelden lang niet onverdienste lijk guitaar en accordeon. Alvorens deze alleszins geslaagde en gezellige avond werd gesloten, kregen de leidsters na mens de padvindsters bloemen aange boden. A.s. Dinsdag, aanvang 8 uur, organi seert de trainingsfondscommissie van de v.v. Helder een soiree dansante in Casino. Onder leiding van Katja van Katwijk treden tussen de dansnummers door drie artisten op. Piet Hoebe, de populaire man van dit fonds, verzocht ons even een opwekking te plaatsen. Wij vragen ons af of dit eigenlijk wel nodig is. Welk echt lid wil nu niet in eigen sfeer eens een gezellige avond meemaken? Temeer daar de gezellige avonden van Helder steeds in de smaak vallen. Kaarten voor deze avond zijn te verkrijgen bij: Piet Hoe be, De Ruyterstraat 60; café Burgers. Spoorstraat; W. Bruin, Corn. Ditostr en bij Ideco, Keizerstraat. Haast u om teleurstelling te voorko men. Wij wijzen er tevens nog op, dat de wedstrijd Alcmaria 2Helder 2 a.s. Zondag reeds wordt gespeeld, aanvang 12 uur. Het Waarborgfonds voor dé tentoonstelling. Woensdagavond zijn de heren van het voorlopig Tentoonstellingscomité bij elkaar geweest, teneinde het „grote offensief" te bespreken dat moet wor den gevoerd voor het bijeenbrengen van de waarborgsom. Vooraf werd het dagelijks bestuur definitief samenge steld. Het bestaat thans uit de heren J, F. van Wijngaarden, voorzitter (P. Quast, 2e voorzitter), C. A. C. van 't Schip, secretaris (J. A. Snel, 2e secre taris), J. J. Zoetelief, penningmeester tJ. Kreuger, 2e penningmeester). Een aantal andere heren hebben in sub commissies zitting genomen, terwijl de heer H. W. Reijnen zich in principe be reid verklaard heeft het administra teurschap van de tentoonstelling op zich te nemen. Als eerste programmapunt in het ont worpen offensief staat het bijeenbren gen van het waarborgfonds. Pas wan neer het bedrag van f 25.000 bijeen is, kan het programma verder worden uit gewerkt. Er was, zoals wij eerder be richtten, reeds voor een totaal bedrag van ca. f 3000 ingeschreven, welk be drag inmiddels aangroeide tot f 6000. Door het brengen van persoonlijke be zoeken aan onze zakenlieden van wie verscheidene reeds hebben toege zegd, voor een bepaald bedrag te zul len intekenen zullen de ontbrekende f 19.000 worden bijeengebracht. Men moet niet verbaasd kijken, wan neer over een dag of vijf nog niemand is komen praten, want het lijstje dat moet worden afgewerkt bevat heel wat namen. Een ieder komt aan de beurt, dus laat een ieder nu reeds overwegen welk bedrag hij voor het waarborg fonds beschikbaar wil stellen. Vandaag vóór vijf en twintig jaar opende de heer A. N. Leemans in de Klaas Duitstraat een bescheiden win-' kei, waar allerhande manufacturen werden verkocht. De zaak liep voor spoedig, zodat reeds twee jaar later naar een groter pand moest worden omgezien. Weldra volgde toen de ver plaatsing naar de Sluisdïjkstraat, waar al gauw de beschikbare ruimte nog te kort bleek. Juist toen de zaak haar eerste lustrum vierde, kwam een niet onbelangrijke uitbreiding gereed. De groei ging gestadig voort. Het naastgelegen perceel werd aangekocht en daar werd een nieuw winkelpand geprojecteerd. Op 18 September 1937 kon dit worden geopend. Weinige ja ren later kwam ook voor de fa. Lee mans de grote terugslag, toen de oor log uitbrak. De gebeurtenissen namen wel een heel tragische wending, toen op de fatale 19e Februari 1943 één der vele bommen het winkelpand van de fa. Leemans trof, waarbij de eigenaar van de zaak het leven liet. Dat betekende echter niet het einde van een drukbeklante zaak, want de heer M. J. Leemans zag kans reeds op 12 Maart d.a.v. het oude pand te heropenen en daarin het bedrijf voort te zetten. Zelfs toen heel Den Helder evacueerde, bleef de winkel in de Sluisdijkstraat geopend, alleen kwam er in Breezand, ten gerieve van de clientèle die in de polder de wijk had genomen een noodwinkel bij. Onmiddellijk na de bevrijding werd begonnen met de restauratie van het beschadigde winkelpand, welke in Augustus 1945 gereed kwam. Thans heeft „Leemans' Textielhuis" 'n kwart eeuw van succesvol zakendoen achter de rug. Deze mijlpaal wil de heer Leemans niet ongemerkt laten voorbij gaan. Het spreekt vanzelf, dat buiten sporigheden in deze distributie-tijd niet kunnen worden verwacht, maar wel heeft de heer Leemans aan al zijn vaste klanten een circulaire gezonden waarin hij hen in de gelegenheid stelt met een wens te komen. „W;zoudt u het liefst hebben, en waarom zit u het meest verlegen?" vraagt hij. De klan ten kunnen hun wens schriftelijk in dienen, en dan zal de heer Leemans extra moeite doen om het begeerde artikel op de kop te tikken. Op deze* wijze kunnen ook de vaste klanten bij de sobere viering van dit jubileum worden betrokken. „Een profeet Is niet geëerd in 7.yn eigen vaderland", zegt het spreek woord. En daarom valt het niet mee om met succes te streven naar culturele „autarkie", hetz(j in het groot, hetz(j in het klein. De Hel- derse Volksuniversiteit tracht thans op haar terrein zulk een autarkie te bereiken. Reeds veie interessante en belangwekkende cursussen werden gegeven, voor het merendeel door docenten van buiten. Er zijn echter ook ln Den Helder dames- en heren, die voldoende kwali teiten bezitten om een Volksuniversiteits-cursus tot een succes te maken. Dat heeft o.m. de cyclus „Inleiding tot de beeldende kunst" van de heer Klapmeyer bewezen. Koopt bij De lezing, die Dinsdagavond door de heer J. W. van Vendeloo, leraar aan het gemeentelijk lyceum, werd gehouden, zal de aanwezigen ervan hebben overtuigd dat het niet noodza kelijk is, voor de behandeling van 'n literair onderwerp een docent van el ders in inviteren. Den heer Van Ven deloo besprak op deze „extra avond" het drama „Brand" van de Noorse schrijver Ibsen. Allereerst plaatste hij deze auteur in het kader van zijn tijd en tekende hij zijn persoonlijkheid. In Ibsen's dagen werd het Noorse volkskarakter gekenmerkt door een halfheid, een besluiteloosheid, welke Ibsen inspireerde tot werken die hem gemaakt hebben tot de grootste dra maturg van de negentiende eeuw. Eén van deze drama's is „Brand", wel eens genoemd het „hooglied van de wil". Ibsen creëert een figuur, Brand ge naamd, die geen halfheid kent, maar steeeds van het principe uitgaat „alles of niets". Een man met zo'n natuur, met zo'n sterk wilscomplex zal tal van conflicten moeten verwerken. Hij laat zich niet meenemen door de ge stadige stroom, maar neemt voortdu rend een eigen standpunt in, wat hem in conflict brengt met zijn omgeving, en vaak ook met levensbeginselen. In dit drama komt Brand in conflict met de „aesthetische levensbeschou wing", welke door hem volkomen wordt teruggewezen omdat hij zijn morele verantwoordelijkheid gevoelt. De halfheid van de slavenkudde sym boliseert hij door het ten tonele voe ren van een jonggetrouwd paar, dat luchthartig en dansend het leven in gaat. Al dansend naderen zij de rand van een afgrond, en dan is het Brand die hen waarschuwt. Zij luisteren niet naar hem. Geven uiterlijk wel aan zijn woord gevolg, maar hun wezen blijft onveranderd. „Zoveel als voldoende is". Zijn hele leven door worstelt Brand met dit conflict, dat zijn hart ver scheurt, maar waar hij nooit uit komt, tot hij tenslotte erkent de wijsheid van het „quantum satis", „7---eel als vol doende is". Is immers niet het leven een voortdurend vibreren tussen twee po len, een stee maar positie kiezen tus sen twee uitersten? Brand was een on gelukkig man, omdat hij zich niet kon losmaken van een niet te verwezenlij ken ideaal. Ibsen heeft deze figuur niet voor niets gecreëerd. Hij moet met deze Brand veel gemeen hebben gehad. Pas blijkt uit zijn later werk dat het „quantum satis" niet alleen voor Brand, maar ook voor Ibsen zelf een wijs- Onder auspiciën van het plaatselijk NIWIN-comité komt Dinsdag 20 April a.s de wereldkampioen biljarten 1947, P. J. van der Pol, een biljart-demon stratie geven in Formosa. Als zijn te genspeler zal optreden de heer H. Veeken uit Burgerbrug. De heer Van der Pol stelt zich voor een partijtje te spelen van 700 caramboles, welke hij in twee beurten hoopt te halen. Nadere bijzonderheden zullen binnen kort volgen. De bewoners van het gemeentelijk verpleeghuis te Huisduinen werden Woensdagavond in Paasstemming ge bracht door ds. Papineau Salm, die 't Paasevangelie predikte, Het Huisdui- ner Dameskoor zong enige liederen met orgelbegeleiding van mevr. Boon. In de pauze werd getracteerd op cho colade met koekjes. Het was een ge zellig en stichtelijk samenzijn. heid werd van hogere orde dan het „alles of niets". De heer Van Vendeloo las ter illus tratie van zijn causerie enkele citaten uit een Nederlandse bewerking van „Brand", welke bewerking, naar het ons toescheen, op enkele plaatsen de vorm heeft gekregen van een jambisch keurslijf. Waar dat keurslijf al te nauw dreigde te worden, heeft de bewerk ster haar toevlucht genomen tot een ander metrum, daarmee onbewust be wijzend dat ook hier het „alles of niets" moeilijkheden kan veroorzaken. Na de lezing was de heer Nijkamp de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer Van Vendeloo bedankte voor de wijze waarop hij een stukje we reldliteratuur onder de aandacht had gebracht. De invitatie, die de heer Nijkamp tot de docent richtte, om te zijner tijd ook Ibsen's „Peer Gijnt" te bespreken, zal de heer Van Vendeloo naar wij hopen niet lang in beraad houden. Wij vernemen nog juist, dat Maan dag a.s. Schagen haar eerste promotie wedstrijd speelt en wel tegen de der- de-klasser De Germaan. Voor de geel-zwarten een belang rijke strijd. Het zal ons benieuwen of de Schagenaars in staat zijn hier 'n succesvol resultaat te bereiken. De athleten Hessels en Bentink van de Mar. Spcstver. Zeemacht hebben Zondag j.1. deelgenomen aan een 4 km. veldloop. Deze vond plaats in Vucht en werd georganiseerd door de A.V. Adelaar. De resultaten waren uitstekend. Hes sels kwam als tweede aan, terwijl Bentink de vijfde plaats innam. Op Maandag 29. Maart nemen drie lopers van Zeemacht deel aan de Ned. Veldloopkampioenschappen over 5 km. Veel succes! EERSTE PAASDAG. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat 10 uur ds. J. Borghardt, koorzang, 19 uur dienst met de Zondagsschool. Geref. kerk, Be- thelkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hart kamp. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Geref. gemeente, Janzendwarsstr. 8, 10 uur en 16 uur leesdienst; Donderdag 19.30 uur de heer H. van Gilst, van Den Haag. Oud-geref. kerk, Hoogstraat, 10 uur en 17 uur leesdienst; Donderdag 19.30 uur ds. Van Dijk. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur as. H. J. Olde- mans, koorzang. Doopsgezinde ge meente, 10.30 uur ds. T. Kraft—Roth- fusz. Baptisten-gemeente, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen, feestgodsdienstoefening, 15 uur Paasfeest met de Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis. Oud-kath. kerk, 7 uur vroegmis, 10.30 uur hoogdienst, 19 uur vespers. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur de heer De Waal Malefijt, 12 uur en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur bidstond. Le ger des Heils, 10 uur inzegening van soldaten, 19 uur openluchtsamenkomst Spoorstraat, 20 uur Paasfeestsamen komst; Dinsdag 19.30 uur Bijbellezing; Donderdag 20 u. heiligingssamenkomst. JULIANADORP. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur evangelist Donker; 14 uur Zondagsschool. TWEEDE PAASDAG. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. v. d. Winden, van Wieringen; Palm straat 10 uur ds. W. Wesseldijk. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur Paas- zangdienst. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 uur ds. J. Rebel. Geref. gemeente, 10 uur leesdienst. Oud- geref. kerk, 10 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 11 uur Paasdienst, kinderkerk. Baptisten-gem., 19.15 uur zangdienst, 19.30 uur Paasfeest voor iedereen; Vrijdag 20 uur getuigenis avond en bidstond Ooievaarstraat 54. Oud-katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, 8.45 uur ds. F. Tollenaar. Veertien bunder geploegde grond lag ter weerszijden van de Zwinweg te wachten tot de tanden der eggende kluiten zouden verkruimelen. Voordat de mand de eerste maal aan de paal gehesen werd, stonden tracto ren en jeeps in een langgerekt gelid, met achter zich de eggen, waarom het deze middag begonnen was. Van hein de en ver waren handelaars en land bouwers gekomen om zelf de presta ties van de eggen te bekijken. Bijzon der druk was het niet op het land van Wilms, maar toch zagen wij auto's en motorfietsen uit zes provincies, zelfs uit Noord-Brabant. De eggen waren in twee rubrieken onderverdeeld: 1. oppervlakte bewer king voor granen, fijne zaden en bie ten; 2. diepe bewerking, speciaal voor aardappelcultuur. De eerste rubriek was vertegen woordigd door de volgende eggen: de vier- en zesvelds zig-zag tandemegge, die bij de aardappelteelt eveneens Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Marine a. i. op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 8b (Dep. van Marine) der Rijksbegroting voor het dienst jaar 1948 is het volgende ontleend: De minister kan de verzekering ge ven, dat met het opstellen van een vlootplan voortvarendheid zal worden betracht, dij meent er echter reeds thans op te moeten wijzen, dat indie ning en zelfs aanvaarding van een vlootplan nog niet betekenen, dat dit op korte termijn kan worden gereali seerd. Het is de minister niet duidelijk, waaraan enkele leden de indruk ont lenen, dat de oorspronkelijke opzet der drie smaldelen niet zal worden ver wezenlijkt. De minister kan voorts de verzeke ring geven, dat hij ten zeerste ontvan kelijk is voor de gestadige ontwikke ling van de techniek, welke ontwikke ling door de deskundige instanties van zijn departement voortdurend wordt gevolgd. Aan de beide kruisers was per 1 Ja nuari 1941 besteed een bedrag van 13.217.191. Dit bedrag is gebaseerd op vooroorlogse prijzen. Om tot een uiteraard ruwe waardering op het huidige prijsniveau te komen, moet men een drievoud van bovenstaand be drag worden gerekend.. Voor 1946 en 1947 werden verbintenissen aangegaan tot 'n bedrag van omstreeks 17.500.000 tot '942 moet nog een bedrag van 66.500.000 worden verwerkt. Aangezien momenteel geen moderne kruisers te koop zijn, is het de minis ter tot zijn leedwezen niet mogelijk de verhouding van de kosten van aan bouw tot die van aankoop van twee (of meer) reeds gebruikte kruisers te verstrekken. De noodzakelijkheid van de kruisers staat ook thans voor hem nog onom stotelijk vast. Wellicht ten overvloede wordt nog maals verzekering gegeven, dat de opbouw van de Koninklijke Marine zo veel mogelijk in Nederland zal geschie den. De leden, die verzochten nader te worden ingelicht omtrent de eigenlijke taak van de bninklijke Marine kan worden medegedeeld, da' deze onge twijfeld primair zal zijn het in bond genootschappelijk verband leveren van met onze positie als zeevarende mo gendheid overeenkomende bijdrage in de bescherming der koopvaardij. Je vloot zal echter tevens bruikbaar moe ten zijn voor de onmiddellijke verdedi ging van Nederlandse belangen bij een onverhoedse aanval. Op de begroting 1948 zijn inderdaad geen bedragen voor vliegtuigen uitge trokken. De 25 „Seafuries", welke in stede van in 1947, in 1948 zijn aange schaft, worden in licentie gebouwd bij de Nederlandse vliegtuigindustrie. Hiervan is een latere aflevering het ge- volr Na rijp beraad is besloten, dat deze in verband met het grote belang van de instandhouding van een Neder landse vliegtuigindustrie moet worden aanvaard. DE PERSONEELSSTERKTE Een opgave dér reserve-officieren, die op 1 November 1947 met groot ver lof waren, is. korps- en rangsgewijs ge rangschikt, neergelegd in bijlage a van de Memorie. Deze bijlage geeft een totaal aan van 394. In Januari van dit jaar resulteerde de z.g.n. verkorte opleiding (18 maan den in plaats van de gewone 3-jarige opleiding) in de benoeming van 138 adelborsten tot officier, thans zijn op het Koninklijk Instituut voor de Mari ne in opleiding 2 jaarklassen, gezame- lijk omvattend 208 adelborsten. Het ligt in de bedoeling in September een volgende klasse te beginnen met 87 adelborsten. Op 1 November 1947 was het aantal in vaste dienst overgenomen reserve officieren 140; op 1 Maart j.1. bedroeg dit aantal 152. Het getal der uit de rangen van de beroepsonderofficieren voortgekomen Op het bedrijf van de heer Wilms aan de Zwinweg te Anna-Paulowna werd gistermiddag een zeer interessante egge-demonstratie gehouden. De technische commissie van de Stichting voor de Landbouw in onze provincie heeft deze demonstratie georganiseerd, teneinde vast te stellen, welk type egge het meest in aanmerking moest komen, wan neer gelet werd op de voortbeweging, de grondsoort en het te zaaien gewas. goede diensten kunnen verrichten. Het gewicht der egge en de lengte der tandenpijn resp. 180 kg en 57 cm. en 10 cm. Van dezelfde fabrikant was de elfbalksegge die waarschijnlijk op de lichtere gronden minder op zijn plaats is. Beter geschikt hiervoor is de schom- melegge van de Fa. Dreesman te Wil- dervank. De resultaten waren vrij gunstig, vooral wat betreft de diepte bewerking en de verkruimeling der kluiten. Voorts werd een demonstra tie gegeven met de 165 kg zware Krebbekx sleepegge van de proefboer- derij „Oostwaard". Dit werktuig is voor de iets zwaardere gronden uit stekend geschikt en bij het gebruik van een trekker levert het in het ge heel geen bezwaar bij het breken der wielsporen. De Fordeggeframe drie- velds van Blaauwboer en Kossen te Schagen levert ongetwijfeld op de lichtere gronden goede resultaten op. Voor oppervlakkige bewerking en on- kruidbestrijding werkt de vijfvelds scharnieregge van de Fa. Havelaar te Moerkapelle zeer bevredigend, even als de drievelds Lipsia scharnieregge van de Fa. Kerremans Co. Voor de diepe bewerking, speciaal voor de pootaardappelcultuur waren verschillende inzendingen gekomen van een aantal vooraanstaande fabri kanten van landbouwmachines. De Fa. W. Kuiper te Halfweg demonstreerde een vijfbalksegge van 70 kg met een v/erkbreedte van 1.70 m. en 3 vijf- balkseggen achter hitch met een ge wicht van 210 kg, 87 tanden en een werkbreedte van 4.50 m. De viervelds kromtandegge van de fabrikant Joh. de Vos uit Rijk-Haarlemmermeer had een werkbreedte van 3.50 en een tand- lengte van 22 cm. Iz. Cappon te Hein- kenszand had ingezonden een zeven- balks schudegge, met een tanden-aan- tal van 42 en een tandlengte van 28 cm. en een 3 zesbalksegge van 300 kg en een aantal tanden van 108. Deze zeer belangrijke demonstratie is vooral opgezet om hen die na 1945 met mechanische tractie zijn gaan wer ken de gelegenheid te geven, zich een indruk te vormen over de geschiktheid der verschillende typen werktuigen naar de aard van hun bedrijf. De be oordeling van het geleverde werk is in handen van ir. P. A. v. d. Ban, Rijkslandbouwconsulent te Wagenin- gen, ir. Corstiaensen, Rijkslandbouw consulent en directeur van de proef- boerderij „Oostwaard" te Wieringer- meer, de heer C. Blaauboer, landbou wer te Anna Paulowna. de heer H. Droog, landbouwer te Beemster. Hun uitvoerig rapport zal te zijner tijd in de landbouwvakbladen worden, gepu bliceerd. Wij willen nu reeds de aan dacht op deze ongetwijfeld zeer be langrijke publicaties vestigen. officieren van vakdiensten was op 1 November 1947: 38 en op 1 Maart 1948: 38. Het aannemen der beroepsofficieren is gericht op de vlootsterkte gericht op deze vlootsterkte per 1 Januari 1943 en wel op de oorlogsterkte daarvan, uiter aard is ook de organisatie van de korp sen reserve-officieren gericht op deze vloot van 1 Januari 1953 en wel op de oorlogssterkte daarvan. Met de aanvang der opleiding van buiten de koopvaardij afkomstige re serve-officieren voor de zeedienst werd in Januari van dit jaar een aanvang gemaakt. De opleiding, die ongeveer 6 maanden zal duren, geschiedt op het Koninklijk Instituut voor de Marine en omvat een 40-tal jongelieden; het ligt in de bedoeling jaarlijks twee van deze opleidingen te voltooien. Omtrent de aanvang van het beroep op de koopvaardij als hierbedoeld en de wijze van uitvoering daarvan, is door de ministc- een plan uitgewerkt, dat een punt van nader overleg zal uitma ken. Behalve de hierbedoelde vorming van reserve-officieren buiten de koopvaar dij om, wordt op het Koninklijk Insti tuut voor de Marine een speciale groep reserve-officieren, n.1. codeer-officieren opgeleid. Deze opleiding duurt onge veer 3 maanden, gevolgd door een cur sus in code-dienst bij een der inrich tingen van de zeemacht, omvat per klasse ongeveer 20 jongelieden en wordt tweemaal per j-ar gegeven. Het gebruik van koopvaardijschepen als hulpkruisêr ma-kt bij de minister nog een punt van overweging uit; ter zake kunnen nog geen mededelingen worden gedaan.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2