CA ALSMEER i ph/uShave I Kinderfreinen rijden door Europa Van nabij land van weggetjes en sloten Eeuwenoude cultuur in tropisch klimaat 180 millioen bloemen per jaar philips STAALBAARD Met Pinksteren krentenbrood? i en verre Ook Nederland verstaat zijn plicht Voor de Vrouw j WENKEN VOOR KOOKSTERS van BOEK tot BOEK Utrecht wordt sprookjesstad De eerste KLM DC 6 op Schiphol Wu de honderdduizend (Van onze reizende redacteur) „Ik dacht, dat de voorsteden van Amsterdam onder water stonden", zeide de Oostenrijkse journaliste Adele Nitsche, die als eerste pas- sagiere van de nieuwe Nederland se luchtlijn van Amsterdam op Wenen Maandagavond op Schip hol arriveerde en Dinsdagochtend haar neus in Aalsmeerse bloemen stak. Zij was daar, mèt vele colle ga's uit binnen- en buitenland, om te zien waar de grondstoffen van daan komen voor de tentoonstel ling „Amstelflora" die Donderdag te Amsterdam wordt geopend. En daar zag zij behalve honderddui zenden bloemen de oplossing van het raadsel der uit de lucht waar genomen vermeende overstroming: Aalsmeer bestaat uit honderden eilandjes, gescheiden door even- zovele sloten en alle bebouwd met kassen, glazen huizen, waarin de kwekers onder hoge tempera tuur en nauwkeurig berekend vochtgehalte tropische resultaten met hun eeuwenoude cultuur we ten te bereiken. Het was wel een unieke kennisma king met Nederland, deze tocht naar het bloemendorp bij Schiphol met zijn vele eigenaardigheden. Het bestaat vcor het merendeel uit kassen, die glinsteren in de zon en reeds menig luchtpassagier in de war hebben ge bracht, omdat zij tezamen de indruk maken van een binnenzee, een meer; maar dan een meer, waaruit honder den fabrieksschoorstenen omhoog ste ken. Niet, dat men de bloemen in fa brieken „maakt", maar de kassen moeten nu eenmaal gestookt worden, want Aalsmeer is een kunstmatig stukje tropisch oerwoud. Laat ik erbij zeggen, dat het niet de er.ige plaats in ons land is, waar bloemen worden gekweekt. De ten toonstellingen „Amstelflora" te Am sterdam en „Primavera" te Rotter dam, die jaarlijks wedijveren in schoonheid enbelangstelling, be trekken haar materiaal dan ook van vele zijden, maar de kassen van dit dorp met zijn smalle weggetjes tussen de sloten, met zijn honderden minia- tuurbruggen voor elke woning één met zijn smalle lichtgebouwde brandspuit en lijkwagen normale zouden er wegzakken in de zachte bermen leveren toch verreweg het voornaamste. AALSMEER KENT GEEN SEIZOENEN Aalsmeer kent geen seizoenen. Ter wijl des winters buiten de vaarten toegevroren zijn en in geheel Neder land schaatswedstrijden worden ge houden, heerst er in de kassen de grootste drukte. Dan bloeien er serin gen, Japanse kersen, rozen, anjelieren, o-chideeën, fresia's en zovele andere bloemen, terwijl cyclamen, .begonia's "Hortensia's, cineraria's en calceolaria's, om slechts enkele der belangrijkste te noemen, de meest gekweekte potplan ten zijn. Uit jarenlange vakkundige ervaring, welk er van vader op zoon is overge gaan, ontstond een generatie van bloemkwekers, die haar vak grondig verstaat, zodat de techniek van het bedrijf aan de hoogste eisen voldoet. De duizend kwekers van Aalsmeer, dat slechts 12.000 inwoners telt, wer ken op niet meer dan 130 ha., maar daar kweken zij jaarlijks 180 millioen snijbloemen en 7 millioen potplanten. De omzet van de beide Aalsmeerse veilingen tezamen bedroeg in 1947 bij na 18 millioen gulden, waarvan 2.6 millioen voor export. De handel is nog lang niet weer op peil, al wordt er al meer uitgevoerd naar Argentinië, Bel gië, Brazilië, Curacao, Denemarken, de Amerikaanse bezetting in Duits land, Noorwegen, Spanje, Tsjecho- Slowakije, Venezuela, Amerika, Zuid- Afrika, Zweden, Zwitserland, Enge land en Frankrijk. De export is van groot belang, maar do binnenlandse omzet nog meer. In normale tijden koopt de Nederlandse bevolking jaarlijks voor 120 millioen gulden aan bloemen. Alle buitenlan ders verbazen zich erover, dat wij overal bloemen hebben staan. Toen men onlangs de Braziliaanse tekenaar Oscar Fabies vroeg een karakteristie ke prent van Nederland te maken, te kende hijde etalage van een sla gerswinkel vol ruikers anjelieren en daartussen heel bescheiden, een paar worsten. Hij had gelijk! (Nadruk verbod In) ■XM Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN De hoeveelheid in ons land aanwe zige en nog te verwachten krenten en rozijnen laat niet toe, dat deze ge droogde Zuidvruchten aan de Neder landse bevolking worden gedstribueerd. Daarom zullen bakkers binnenkort 'n toewijzing krenten en rozijnen ontvan gen ter verwerking in het brood. Door diverse omstandigheden is het niet mogelijk deze voorgenomen distribu tie aan bakkers zó tijdig uit te voe ren, dat het publiek met de Paasda gen het traditionele krentenbrood op de dis zal kunnen hebben. Vermoede lijk zal omstreeks Pinksteren het krentenbrood in de winkels verschij nen. LOU BANDY WORDT OPA. Terwijl Lou Bandy Woensdagavond op de planken van het Schuttershof het Middelburgs publiek met zijn lied jes en grappen vermaakte, werd hem de blijde mededeling gedaan, dat hij grootvader was geworden. Zijn doch ter, mevrouw BleyenbergBandy te Doorn, heeft n.1. het leven geschonken aan een dochter. Het merkwaardige is, dat Lou Bandy de geboorte van 'zijn dochter destijds eveneens oo de Zeeuw se toneelplanken vernam. Hij trad toen te Vlissingen op. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende mede: HEBT U WEL EENS GEHOORD? dat niet alleen andijvie, maar ook jonge spinazie, snijbiet en raapstelen heerlijk smaken, wanneer ze rauw in stamppot worden verwerkt? U hebt dan maar ongeveer 1/4 nodig van de hoeveelheid, die u anders gebruikt. En..., het kostelijke vitamine Cblijft behouden. ....dat kool veel minder zwaar op de maag ligt en niet de beruchte kool- geur verspreidt, wanneer u ze maar korte tijd kookt in een bodempje wa ter? Rode kool is in 45 a 60 minuten gaar, de andere soorten in 20 a 30 mi nuten. Op' die manier spaart u boven dien gas ende smaak is pittiger en frisser. Waarom wü pro testant zijn en blij ven, door C. D. Moulijn. Uitgave Boekencentrum, 's-Gravenhage. De schrijver richt zich in dit boekje tot drie categorieën lezers. Allereerst tot hen, die zich protestant plegen te noe men maar niet goed weten wat protes tantisme eigenlijk zeggen wil, vervol gens tot hen, die zich in de r.k. kerk niet meer thuis voelen en daardoor geestelijk dakloos zijn geworden en ten slotte tot die protestanten, die door de streek waarin zij wonen of door de ken nissen waarmee zij in aanraking komen telkens opnieuw geconfronteerd wor den met de vraag:'waarom zijt ge pro testant? Het boekje bedoelt hen te stevigen in hun geloofsovertuiging en bij het uit dragen van hun geestelijk bezit en is ook bestemd behandeld te worden op allerlei jeugdsamenkomsten, ouderen- catechisaties en kringen in de gemeente terwijl het velen bij zelfstudie van dienst zal kunnen zijn. De pogingen van de commissaris der Koningin, M. A. Reinalda, als pleit bezorger voor de Utrechtse Jaarbeurs- festiviteien, hebben succes opgeleverd. Het departement van Economische Za ken heeft de bezwaren terug genomen en tóestemming gegeven de stad Utrecht gedurende de jaarbeurs fees telijk te verlichten. Men verzekerde ons, dat de verlichting en versiering, de tweedaagse reclameoptocht, maar vooral de winkelweek in elk geval doorgang vinden. De 100.000 electri- sche lampen, die reeds weken gereed liggen, zullen dus toch dienst doen en de stad Utrecht zal met lichtbanen van vele kilometers lang worden door kruist. Dag en nacht zullen de bloe misten aan het werk zijn om de ver loren tijd in te halen en de weg tussen de twee Jaarbeursterreinen in een on afgebroken allee van groen en bloemen om te vormen. Zaterdagmorgen zal de burgemeester het op de Smakke- laarsbrug verrezen tijdelijke monument onthullen. (Van onze reizende redacteur). Kindertreinen rijden door Euro pa, kindertreinen met honderden slechtgeklede en ondervoede jon gens en meisjes, geboren vlak vóór of tijdens de oorlogsjaren, opge groeid onder omstandigheden, die wel een heel schril contrast vormen met wat 'n normaal zorgeloos kin- derlevr - behoort te zijn. Zij rijden dagelijks van Oost naar West en van Zuid naar Noord en dan la ter in omgekeerde richting terug, kris, kras door het werelddeel, dat een eeuw geleden leiding gaf aan ans de wereld en dat nu de trieste rol van de verarmde tak in de vol- kerenfamilie heeft te spelen. Zij rijden van Hongarije naar Zwit serland en België, van Italië naar Zwit serland en Denemarken, van Oostenrijk naar Zwitserland en Nederland, van Frankrijk naar België en Nederland van Duitsland naar Denemarken en Nederland, leggen duizenden kilo meters af met hun lichte last, passeren elkaar op de knooppunten van Europa's spoorwegnet, stoppen aan grenskanto- ren als alle andere treinen, maar niet temin vervullen zij een heel bijzondere taak. Zij dragen bij tot de bestrijding van de honger, en de demoralisatie, zij bevorderen de gezondheidstoestand en de levenslust van Europa's hope. Bovendien vormen zij een merk waardige indicator voor de mate van verarming, waarin de landen van Eu ropa verkeren. Kort na de bevrijding gingen Nederlandse kinderen naar De nemarken, naar Engeland, naar België en naar Zwitserland; nu denkt nie mand daar nog aan, want het 4a ge lukkig! niet meer nodig.: Nederland ontvangt thans ondervoede kinderen uit Duitsland (voorlopig al leen daar wonende landgenootjes)uit Oostenrijk sinds kort en uit Frankrijk weldra. Op deze wijze vervult ons volk de morele plicht, weer goed te maken wat anderen voor onze kinderen heb ben gedaan. En het vervult die plicht van ganser harte. Bij alle bedenkelijke na-oorlogse verschijnselen, die wijzen op verval van goede zeden, is dit een goede noot. Ni~t, dat Nederland in deze uitblinkt, want ook België en vooral Zwitserland presteren op dit gebied zeer veel! Maar wij mogen met vol doening vaststellen, dat Nederland zijn plicht begrijpt en die in zo ruime mate vervult als enigszins mogelijk is. DE IRONIE VAN DE GESCHIEDENIS. Er moge aan herinnerd worden, dat dit nu al voor de tweede keer op grote schaal nodig is. Ook na de eerste we reldoorlog reden er kindertreinen ons land binnen met duizenden Oostenrijk se, Hongaarse en Duitse kinderen. De ironie van de grillige geschiedenis heeft gewild, dat vele van de toen malige pleegkinderen twintig jaar la ter terugkeerden naar hun gastheren en pleegmoeders, maar toen in pantser- treinen en zwaar bewapend om hier, al dan niet van harte, als onderdruk kers op te treden. Nadat hun rol als zodanig was uitgespeeld moesten zij, teruggekeerd in hun gehavende steden, voor hun hongerende kinderen gast vrijheid vragen in datzelfde Nederland. En Nederland verleende het; wie kan hongerende kinderen iets weigeren? Het is maar goed, dat de kleintjes 't niet weten, dat de bijgedachten waar mee de hartelijke ontvangst gepaard gaat, wel eens uitgaan naar tien of twintig jaar verder, als deze hummel tjes forse kerels en struise vrouwen zijn geworden. Wat zullen zij dan doen? Hoe zullen zij dan tegenover ons staan? Drie maanden blijven zij hier en de ervaring heeft geleerd, dat zij vlot Nederlands sprekend terugkeren met in hun hart bijna evenveel genegen heid voor de pleegmoeder als voor Mutti thuis, dat zij nog jaren prettige herinneringen houden aan de ontvangst hier. Zou daar nu niet op de duur een prettige verstandhouding uit kunnen groeien, bijdragend tot de eenheid van Europa? (Nadruk verboden). De Rotterdamse dirigent Ed. Flipse heeft uitnodigin gen ontvangen uit Madrid en Lissa bon om daar in het begin van het komende seizoen als gastöirigent op te treden. xDezer dagen 's avonds omstreeks half acht, zagen enkele inwoners van het plaatsje Wehe boveo de woning van de heer J. E van Kampen plotseling een licht schijnsel, dat zij beschreven als een „vallende lichtkogel". Kort daarna weerklonk een hevige knal. In de tuin van de heer van K. vond men een pro- I jectiel, dat veel gelijkenis vertoonde met een mitrailleurkogel. De rijks politie heeft het voorwerp in beslag ge nomen en voor onderzoek naar Gro ningen gezonden. xNa een conflict van zeven maanden zijn directie en personeel van de meelfabriek „Hol land" te Amsterdam tot overeenstem ming kunnen komen en is besloten de staking op te heffen. xNederland is uitgenodigd tot deelneming aan het derd,e Tsjecho-SIowaakse filmfestival dat van 17 Juli tot 1 Augustus in Praag zal worden gehouden. xBij een landbouwer in de buurt van Lochem werd dezer dagen een kalf geboren met acht poten. Het dier stierf kort na de geboorte. xKommiezen hielden in Haaksbergen eei Enschedese lerares in typen en steno aan. Zij bleek niet over do noodzakelijke papieren voor haar auto te beschikken en kon voor de her komst van haar schrijfmachines geen afdoende verklaring geven. Zowel auto als schrijfmachines werden in beslag genomen. xOfficiële kringen te Ankara hebben de berichten tegenge sproken, volgens welke de Sovjet-Unie aan Turkije verzocht zou hebben met haaf een verdedigingsverdrag aan te gaan gelijk aan het aan Finland voor gestelde. xEen trein, die het sta tion te Scharling (Oostenrijk) binnen kwam is door vallende rotsblokken ge raakt. De locomotief werd in een af grond geslingerd en de machinist en stoker vonden de dood. xDe Turkse autoriteiten hebben het voornemen na de oorlog opgehelm maatregelen tegen luchtaanvallen in de gebieden van Istan- boel en de Bosporus weer in te voeren. xTe Lyon zijn op een vergadering van de R.P.F. communisten en Gaul listen handgemeen geraakt. De politie moest de zaal verschillende malen ont ruimen. xDr. Jozef Lettricht, de voormalige voorzitter van de Slo- waaks-democratische partij, van wie onlangs gemeld werd dat hij naar het buitenland was gegaan, zou Tsjecho- Slowakije verlaten hebben in een grote vrachtauto van een Nederlandse trans- Om ongeveer 1 uur gistermiddag streek een nieuwe zilveren vogel neer op Schiphol. liet was de eerste van de 7 D C-6 machines, die door de •L.M. in Amerika besteld zijn. Als eerste stapte genei aal Van Bertran- tlias, vicc presi-.lent van de Douglas lij. irt 1' >o v.erd begroet door de heer H. Veenendaal, direc teur V_.i e Generaal Bertrankias vertelde dat dit geen recordvlucht was geweest maar dat de KLM-piloot, Ronald F. George, een zo economisch mogelijke vlucht had gemaakt. Over de piloot was ge neraal' Eetrandias buitengewoon tevre den, want zo zeide hij: „De piloot was geweldig, zodat ik rustig kon gaan slapen." George zelf, die sinds de bevrijding in dienst van de KLM is, was zeer te vreden over deze vlucht, die slechts 12 vlieguren vergde. George is in opdracht van de KLM naar Amerika gegaan en heeft zich daar vertrouwd gemaakt met het vlie gen met de DC 6. Nu zal hij de andere KLM-piloten de geheimen van de DC 6 bij gaan bre-gen en dat zal spoedig moeten gebeuren, want vóór eind April a.s. zullen aile 7 toestellen in Nederland zijn aangekomen. De DC 6 voerde een Paascake mee voor H. M. de Koningin. Dit is een ge schenk van de in Californië wonende Nederlandse banketbakker Van de Kamp. De directie van de KLM kreeg var de Douglas Mij. bekroonde sinaas appelen en alligatorperen. Het nieuwe toestel, dat op de lijnen naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika ge bruikt zal worden, biedt plaats aan 44 passagiers, terwijl voor 12 passagiers nachtaccomodatie aan boord is. Elk der 4 motoren heeft een capaciteit van 2100 pk, die door een z.g. „waterinjectie'1 tot 2400 pk opgevoerd kan worden. LUISTEREN NAAR.... HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. K.R.O.: 7.30 Aria's uit „The Messiah" van Handel (gr. pl.); 7.45 Morgen- portmaatschappij. Gister kwam bij de Staatsloterij de honderdduizend uit de bus. De hoofd prijs viel op No. 5267. 3. Pim en Pam luisteren naar Pom's geklaag. Nu ja, geklaag is wel een beetje overdreven, maar het is een feit dat de drie dappere honden het leven in het dorp een beetje vervelend beginnen te vinden. Moeder Woeffie wordt in vertrou wen genomen en geeft haar zoons een goede raad: „Weet je wat jullie eens moesten doen? Een bezoek brengen aan Oom Elmer in Buldogstad. Dat is een aardig uitstapje en jullie kunt dan zorgen dat je weer thuis bent voor de school begint". 4. Nu daar hebben Pim, Pam en Pom een reuze zin in. „Maar bent U dan niet erg alleen?" vraagt Pam een beetje aarzelend. „Welnee", lacht moe der Woeffie. „Ik vind het wel eens rustig hoor, om een paar dagen van jullie verlost te zijn". En zo gebeurt het, dat de volgende ochtend de drie broertjes al heel vroeg op stap gaan. Moeder Woeffie wuift hen na, zolang als zij hen zien kan. gebed; 8.15 Fluit en clavecimbel (Gr. pl.)8.30 Hoogmis; 9.45 Sonate; 10 Klein kleutertje; 11.15 Gramofoon- muziek; 11 „De Zonnebloem"; 11.45 Fuga van Beethoven; 12 Angelus; 12.06 Tenor en orgel; 12.30 Weer- cverzicht; 12.33 Orkest van Klaas van Beek; 12.55 Zonnewijzer; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 Vervolg orkest Klaas van Beeck; 1.50 Film en To neel; 2.10 The ink spots; 2.20 Engel se les; 2.40 Evangelie van de H. Pas sie; 3.15 Concert der jongeren; 3.45 K.R.O. kiosk; 4 Gr.pl.; 4.20 „Het Ned. Blindencongres; 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans5 „De Wigwam"; 6 Duo André de Raaff (piano en orgel); 6.15 Journ. week overzicht; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 Voor Nederlanders in Duitsland; 7.30 Gr.pl.; 7.50 „Banden die binden"; 8,05 De gewone man; 8.12 „Wie weet, hoe deze plaat heet?"; 8.30 Lichtba ken; 9 Omroeporkest en omroep- operakoor; 9.30 „Pluvier knapt het op"; 10 Weekend serenade; 10.37 Ac tualiteiten; 10.45 Avondgebed; 11.25 Symphonisch weekeinde (Gr.pl.) HILVERSUM II, 415 m. - Nieuws berichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 u. V.A.R.A. 7.15 Gr.pl.; 8.18 Lichte mor genklanken (gr.pl.); 9.30 Waterstan den; 9.35 The Kentucky Minstrels; V.P.R.O. 10 Morgenwijding; VARA. 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Constant van de Elshoudt; 11 Voor de continu bedrijven; 12 Bekende orkestwerken (gr.p)..); 12.30 Weerpraatje; 12.33 „Vincentino"; 1.20 Malando en zijn Tango-Rumba orkest; 2 Als een bon te vogelvlucht; 2.15 Harmonie-orkes ten; 3. Rondom het Paasfeest; 3.15 Gevarieerd programma (gr.pl.); 4 De soc. partijen en het plan-Marshall; 4.15 Binnen zonder kloppen; 4.45 Ar tistieke staalkaart; 5.05 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 5.15 Om- roepkamerorkest; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Om en nabij de twintig; 7 Octer van Mendelssohn; V.P.R.O. 7.30 Cur sus „De kerk nu"; 7.45 „Jean Phul Sarthre in Amsterdam"; V.A.R.A. 8.15 De notenkraker; 9.15 Soc. com mentaar; 9.30 Weekend-orkest; 10 De vrouw in de mist; 10.30 The Ramblers; 11.15 Hobby-hoek; 11.30 Melodie en sfeer. oord TJEERD ADEMA J Hij legde met een zucht van verlichting de hoorn weer op de haak. Het was net of het zwaarste deel van zijn taak voorbij was nu hij de verdere maatregelen aan zijn chef kon overlaten. Haastig begaf hij zich weer naar de salon, waar de knecht voor de tweede maal met het blad was rondgegaan. „Waar ben je geweest, Henk?" vroeg de gastheer, nerveus een over zijn voorhoofd gevallen haarlok achterover strijkend. „Ik heb het bureau opgebeld, mijnheer De Wit, ze zullen zo dadelijk wel hier zijn." „Ik wil naar huis!" riep meneer Bassing. „Zolang mijn chef hier niet is, zult U mjjn orders moeten opvolgen, mijnr heer," zei de inspecteur. „Bespottelijk!" riep mevrouw Bassing met schelle stem. Inspecteur Beekman haalde zijn schouders op. „Het spijt mij, mijnheer De Wit," zei hij, „dat ik in uw huis zo dictatoriaal moet optreden." „Neen, neen," riep de makelaar haastig, „je hebt je niet te verontschul digen, beste jongen. Ik begrijp dat volkomen." Hij streek vermoeid met de hand over het voorhoofd. „Het is verschrik kelijk," zei hij, „dat juist op deze dag en hier in mijn huis „Laten we hopen," zei de inspecteur, „dat alles op een misverstand be rust, ik bedoel, dat niemand uit dit gezelschap Hij keek met een gevoel van onbehagelijkheid de kring rond, want hij was cr, ondanks zijn bemoedigende woorden, van overtuigd, dat een van deze mensen een moordenaar moest zijn. De dolk was blijkbaar met grote kracht in het lichaam gestoten. Ogenschijnlijk had alleen een man dat kunnen doen. Enfin, dat zou wel blijken. De advocaat wilde wat zeggen, maar bedacht zich, toen er een zware wagen voor het huis stopte. Het geluid van de grote bel echode door de gang en aller blikken richtten zich even later op de salondeur, die langzaam werd geopend. Op de drempel stonden commissaris Vonkenberg, in een donkere overjas, inspecteur Maas en brigadier Wolters, beiden in de uniform der hoofd stedelijke politie. Goeden avond," zei de commissaris met een grafstem. Slechts enkelen gaven antwoord en de commissaris keek min of meer verbaasd naar het bonte gezelschap, mannen in rok of smoking, vrouwen in avondjaponnen, waarop bij sommige nog een verkreukte corsage prijkte. Inspecteur Beekman trad zijn chef haastig tegemoet. „Ik ben blij, dat U er is, commissaris." „Hm," bromde de commissaris. „Heeft niemand het huis verlaten?" „Niemand, mijnheer." „Kwam U toevallig hier, of is U geroepen?" „Ik behoor tot de gasten, commissaris. Dit is meneer De Wit, onze gast heer." De commissaris maakte een bijna onzichtbare buiging voor de makelaar, die wat naar voren was gekomen. „Blijft U allen rustig zitten," zei h(j, de kring rondziende. „Ik vrees, da mes en heren, dat er nog wel een uurtje overheen zal gaan voor U toestem ming krijgt van hier te vertrekken." „Daar kunnen wjj niet op wachten," zei de heer Bassing. „Ik ben direc teur van een H.B.S. Ik wens zo spoedig mogelijk te vertrekken. Mijn vrouw is nerveus!" „Het spijt me, meneer," zei de commissaris een beetje sarcastiscn. „Zelfs U zult zich aan de voorschriften moeten onderwerpen. Waar is het slacht offer, Beekman „Ik ga met U mee, commissaris." De inspecteur ging de commissaris voor, sloot de kelder open en stond enige ogenblikken later met zjjn chef over het lijk gebogen. „Een vreemd zaakje, Beekman," zei de commissaris naar het heft van de dolk kijkend. Wie is deze man ook weer?" „Tandarts De Vries uit de Leidse straat," legde de inspecteur uit. „Onge huwd voor zover ik weet. Hij woonde op kamers." „Kunnen er vrouwen in het spel zijn?" De inspecteur aarzelde. Hij dacht aan de gil, welke na de moord door het gewelf had geklonken en aan mevrouw Van Bremen, die was flauw ge vallen. „Kwestie van „cherchez la femme?" drong de commissaris aan. „Voor zover mij bekend niet, commissaris." „Enfin, dat zal wel blijken. Sluit de kelder weer af en houd de sleutel bij je. Kan iemand hier inkomen?" „Het pakhuis komt aan de achterstraat uit," zei de inspecteur, „maar het is gesloten. Ik geloof, dat alleen meneer De Wit een sleutel heeft, maar dat kan ik hem wel vragen." „Ken je al deze mensen?" „De meeste wel." „Is er iemand bij, die je zoudt verdenken?" „Niemand," antwoordde de jonge man. „Het zijn vrijwel alle te goeder naam en faam bekend staande Amsterdammers, mensen van een zekere standing. Er zijn er maar enkele, die ik vanavond voor het eerst ontmoet heb, maar ik zou niet weten wie „Heeft iemand het lichaam aangeraakt?" „Alleen de dokter. We moesten weten of er nog hulp „Is er verder niets aan de ligging veranderd?" „Ik heb de kelder dadelijk afgesloten, mijnheer." „Dokter Zadelhoff moet gewaarschuwd worden. Ik vrees, dat de gasten vannacht niet vroeg in bed zullen komen, maar dat zou waarschijnlijk ook niet gebeurd zijn al dit hier niet was voorgevallen. Wie en wat is de gast heer?" „Makelaar De Witt, commissaris. „Hij woont hier met zijn zuster en zijn zoontje. Vader en moeder zijn al jaren met hen bevriend. Het is niet prettig als een verjaarspartijtje op de ze wijze eindigt." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3