Hüsvèt" in Hongarije Paasklanken in de aether De uitbeelding van Christus' lijden BELANGWEKKENDE GEGEVENS UIT AMERIKA i li li im am «i om door J. D, v. Exter mmm PUZZLE-RUBRIEK Voorstelling van kruisdood en opstanding varieert met de tijd De stijl van de kunstenaar 0,OK\ Rogier van der Weyden is een kind van zijn tijd en hij geeft een vertolking van het kruisigingsdrama, dat sterk bewogen is, rijk van kleur en verantwoord van anatomie. Hij is een kind van zijn tijd. want juist in de periode waarin het paneel ont stond, ging men zich langzaam los maken van de min of meer verstarde opvattingen van de gothiek terwijl men Op Tweede Paasdag werden eertijds de meisjes in het water geworpen Door Pal Spit, rheumatiek AKKERTJE LUISTEREN NAAR.... Vier beroemde genees middelen in één tablet. (Van onze kunstmede werker). UET is een bekend feit, dat verschil lende personen, als zij een verslag moeten uitbrengen van eenzelfde ge beurtenis. dikwijls zeer uiteenlopende beschrijvingen geven, die getint zijn door eigen emoties. Reeds in de bron, die ons het lijden en sterven van Chris tus mededeeltde Evangeliën is te bespeuren, dat de evangelisten, ieder op'zijn wijze, getroffen zijn door het geen zij meemaakten en beleefden en daarvan op voor hen specifieke wijze kond doen. Mattheus brengt in zijn evangelie het „bewijs" door steeds terug te wijzen op uitspraken van de oude profeten en uit zijn boek spreekt als het ware de triomfkreet: „Ziet mensen, alle feiten kloppen: dit is dus werke lijk de beloofde Messias". Lucas is meel de schilder met woorden, die vaak zeer duidelijke taferelen geeft, terwijl Johan- nes, de apostel die Jezus liefhad, reeds in zijn Evangelie laat zien, dat hij later de denker van Patmos zal worden, die de Openbaringen zal schrijven. Op de zelfde wijze gaat het 'rok in de kunst: de uitbeelding van het leven van Jezus varieert met de persoon van de kunste raar in het raam van diens tijd. In de eerste eeuw na Christus' dood leefde men te zeer in de verwachting van de jongste dag en men was te zeer vervuld van het wezenlijke element van Tiet Christendom, de opstanding en de wederkomst, dan dat men zich veel verdiepte in het lijden, dat aan de op standing vooraf ging. Men had geen behoefte aan het afbeelden van tafere len uit het leven van Jezus en daarbij kwam, dat men in die onzekere tijden zich veiliger kon bepalen tot symbolen (vis, palmtak, wijnrank e.d.). Eerst op de z.g. dyptichoris, fraai bewerkte twee delige snijwerkjes van been, verschij nen figuren, die faiartelaren voorstellen of figuren van de heilige familie. Over .het gelaat van Christus is men het in die tijd nog niet eens. Veelal wordt hij afgebeeld als een jonge Bachusfiguur zonder baard. Via de oud-Christelijke kunstperiode, waarin vooral de kei- zersfiguren een plaats vonden in de kerken op de wandmozaïken, komt men pas in de Romaanse stijlperiode een groter aantal afbeeldingen van bijbelse .taferelen tegen, waarbij zij opgemerkt, dat de wereldse heersers hun tol vor deren voor de inrichting van de gods huizen, door hun conterfeitsels te doen aanbrengen. I7ERST in de tijd van de gothiek met zijn grote religieuze opleving ver schijnt een ware golf van afbeeldingen in allerhande materialen die ge ïnspireerd zijn op het leven van Jezus. Aangezien het lezen nog een kunst was, waarvan slechts de geestelijkheid de geheimen kende, ontstaan in die tijd hele reeksen tafereeltjes uit het leven van Christus, de z.g. bijbel van het volk, en uit de aard van de tijd volgt, dat vooral (je lijdenstijd een bron van inspiratie vfcrmt. En uit die lijdenstijd zelve is het vooral de kruisigingsscène, die het meest wordt afgebeeld. Dit is in zoverre merkwaardig, daar toch het zwaartepunt in het Christelijk geloof uiteindelijk ligt bij het Paasgebeuren: de opstanding. Maar aangezien de op standing een gebeuren van hogere orde is en meer voorstellingsvermogen eist dan het dramatischer offer aan het kruis, waarbij -men de volgorde van de feiten aan de hand van het evangelie op de voet kan volgen, heeft het laatste door de eeuwen heen meer indruk ge maakt en zo zien we naast slechts en kele opstandingstaferelen talrijke af beeldingen van de „kruisweg", de dood aan het kruis en de Zorgvolle en eer biedige afname van het stoffelijk over schot van het vloekhout. Bij dit laatste zullen wij ons thans bepalen. Onze afbeelding geeft een altaar stuk van Rogier van der Weyden, een piëta, een treuren bij het zojuist afge nomen lijk. Veel later zullen Maria en degenen die haar in de droeve ure bij stonden, begrijpen, wat Jezus bedoelde met zijn woord, dat, hij de afgebroken tempel in drie dagen weer zal opbou wen. Thans hebben zij slechts zijn laatste woord „Het is volbracht", dat voor hen nog betekent: „Alles is nu afgelopen, er is geen hoop meer", om dat ze de heerlijkheid van de opstan- dingsboodschap nog niet hebben erva ren. Er is slechts rouw en droefheid. Maria is in onmacht gevallen en wordt door de zorgzame Johannes on dersteund. Ernst en droefheid spreken uit de gezichten van de „donorfigu ren", die Jezus vast houden. Wenende vrouwen sluiten de zijkanten af. Het lugubere aspect wordt vergroot dooi de attributen van de „Hoofdschedel plaats", Golgotha: een doodskop en een stuk been. het stijlvolle van deze periode hand haafde. De schilder is een man. die zich losmaakt van de toen geldende conventies en een eigen interpretatie geeft en niet in een bepaalde trant schildert „omdat het zo hoort". Het in dividualisme, dat in de Renaissance zijn bloei zal' beleven, kondigt zich hier reeds aan. In die glanstijd zal elk artist op ongebreidelde wijze de in drukken, die zijn onderwerp op hem heeft gemaakt, vertolken. Dan is ook de ban van de onwetendheid verbro ken en de schilder kan putten uit de rijke bron van de bijbel. Dan verschij nen de prachtige etsen van Rem- brandt, dan wordt de lijdenstijd op geheel nieuwe en rijke wijze afge beeld, die ook verwonderen. thans nog ons doet (Nadruk verboden) it 1WIET zware stappen loopt de Hon- j gaarse boer over zijn akker; het Paasfeest nadert en nauwkeurig gaat hij na wat er te doen valt. De boerin zorgt dat de woning een extra beurt krijgt, de mensen knappen zich op, de huisdieren worden gewassen, want zegt een oud-Hongaars volksliedje niet, dat op Goede Vrijdag zelfs een raaf zijn jongen wast? Pasen Hüsvèt in Hongarije geheten nadert, en dan moet alles blinken! De muren en bakovens worden gewit of blauw en geel geschilderd. Soms ko men er oeroude motieven op de bak oven te staan. De boerinnen mengen de kleuren zelf en schilderen zonder voorbeelden precies zoals het hun op het ogenblik ingegeven wordt en zoals zij het hun moeders zagen doen- IN STILTE... TN Hongarije wordt de Eerste Paas dag in stilte gevierd. Er wordt niet gearbeid en men wandelt door de dorpsstraat, in afwachting van het feestmaal. „Hüsvèt" wil zoveel zeggen alf. „vleesneming" en in beter tijden dan wij thans beleven betekende dit in Hongarije op Pasen zure lammet jessoep en gepaneerd gebakken lams schouder en -bout. De eigenlijke feestdag Tweede Faasdag wordt volgens oude Hon gaarse kalenders „visbevetöhétfö" (Maandag, wanneer iemand' in het wa ter geworpen wordt) genoemd. Het was eertijds namelijk gebruikelijk dat de jongens op die dag de meisjes in het water wierpenThans doet men het anders. Naar oud gebruik moeten de meisjes in de prille ochtend water gaan halen. Bij de put wachten de jonge mannen met emmers water en de meisjes worden dan grondig op gefrist, opdat zij later, wanneer ze trouwen, opgewekte vrouwen zullen zijn. Niet alleen moeten de jonge meisjes dit met een lach verdragen, erger nog, zij moeten de jongens'ook nog belonen met eigen gebakken cake, brandewijn en gekleurde eieren....' Ba'asz „GIETBEZOEK" JN de steden gaan de jongens en jonge mannen op „gietbezoek" bij families met dochters. Met een met bloemen versierde stok tikken zij te gen de ramen en zodra zij binnen zijn halen de kinderen uit het traditionele rode doekje een flesje rozenwater de ouderen andere soorten parfum waarmee de dochters des huizes be sprenkeld worden. Tijdens deze cere monie zeggen ze een simpel versje op over een bloem, die in dit huis bloeit en die begoten moet worden om nog mooier te bloeien. De kinderen worden dan beloond met koekjes, sinaasappe len en gekleurde eieren, de oudere be zoekers met jenever. Meestal zijn de eieren rood gekleurd, zodat de meest gebruikelijke Hongaar se naam is: „piros tojas" (rood ei). Op Tweede Paasdag is er bijna overal 'n toneelvoorstelling met bal na. Negen van de tien keer eindigt een dans in een voorstel, gedaan döor de jonge mannen, voortaan samen door het le ven te gaan. En hun grootste beloning voor de p'agerij van de ochtend,is dan een zacht gelispeld „ja" en een blik vol liefde. Binnenkort zullen verschillende Hon gaarse zendelingen naar ons land ko- njen om hun studie voort te zetten.x Op de driehonderd ste verjaardag van het verdrag tussen Frankrijk en Nederland betreffende Sint Maarten (een der Bovenwindse ei landen) is door gouverneur Kasteel 'n monument onthuld op de grens tussen het Nederlandse en Franse gedeelte. Tevens zijn liefdegaven aan de armen uitgereikt. xMet de „Johan de Witt" is te Amsterdam de honderddui zendste repatriërende in Nederland uit Indonesië teruggekeerd. xHet Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft geadviseerd aan het gebied van de Noord-Oostpolder de naam Urker- land te geven, terwijl eveneens aan vaardbaar genoemd worden de namen Urkerwaard en Schokkerwaard. Ook kan nog worden overwogen de naam Noord-Oostpolder te handhaven. Een beslissing zal nader overwogen wor den. xDe Finse premier Pekkala is. tegen het advies van zijn dokter in. per vliegtuig naar Moskou gegaan. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door Molotov en andere hoge Sovjet autoriteiten. Een erewacht was opge steld en het Finse volkslied werd ge speeld.... xAlexander Wassily- witsj Lyoebimof. Sovjet-Russisch minis ter van Handel sedert 1 Maart 1946, is van zijn functie ontheven „wegens zijn onbevredigende prestaties". xDe Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland heeft het doodvonnis, uitge sproken over twaalf voormalige leden van het zesde Duitse pantsercorps, die 70 ongewapende gealliëerde soldaten hadden gedood met mitrailleurvuur, be krachtigd. xZweden heeft prac- tisch alle export naar Roemenië stop gezet als protest tegen de socialisatie Van het Zweedse lucifersmonopolie zonder compensatie. xHet Griek se regeringsleger heeft een, volgens, generaal-majoor Fleet, hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Grie kenland, „schitterende" overwinning behaald op een guerillastrijdamcht in het gebied van de Olympus. Er zouden 1125 rebellen gesneuveld of gevangen genomen zijn. Het gevecht om het guerilla-hoofdkwartier boven de sneeuwgrens werd in een hevige sneeuwstorm gevoerd. x3 April zal Montgomery in Duitsland aan komen voor o.a. een kort bezoek aan Berlijn. x— België verhoogt de be lasting op auto's en op hazardspel, ter wijl ook de weeldebelasting aanmerke lijk wordt opgevoerd. Men verwacht er 900 milioen francs van. xIn te genstelling tot een kortgeleden geno men besluit zal de Amerikaanse lucht macht nu toch uitgebreid worden met 25.000 man. xHet onder Russische controle verschijnende Duitse blad „Berlin am Mittag" is in de Westelijke zones voor goed verboden. xOp een conferentie van ministers van bin nenlandse zaken van de Sovjet-zone van Duitsland is besloten de nationa lisatie van fabrieken in de zone met spoed ter hand te nemen. x:Vol gens Amerikaanse persberichten zou Eisenhower nu toch wel weer als can- didaat voor het presidentschap willen optreden. xBrood gaat in Zwit serland per 1 April van de bon. x De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Frankrijk, Nosek, wil zijn land onder de tegenwoordige omstandigheden niet langer vertegenwoordigen en is afge treden. Doelmatiger bestrijding van tandbederf Een nieuw prophylacticum tegen tandcaries: FLUORG AAN Wat zijn eigenlijk de oorzaken van tandbederf? Caries een kwaal van de „beschaafde" mensheid. Een knagende kiespijn is een van de zekerste middelen om iemands ge woonlijk rooskleurig humeur grondig te bederven. Merkwaardig is het dat, hoe geciviliseerder de mens werd, hoe meer hij had te lijden van caries (tand bederf). Schedels van mensen uit vroe gere tijden, die men opdolf, be vatten over het algemeen gezon de tanden en kiezen. Natuurlijk kwam er wel eens een geval van tand bederf onder voor, maar toch bij lange na niet in die mate als bij de huidige mensheid. Personen boven de veertig jaar1, bijvoorbeeld, die nog nooit met een tandarts in aanraking zijn geweest, zijn NU met een lantaarntje te zoeken. Wij zien zelfs genoeg gevallen om ons heen van jonge mensen, wier tanden en kiezen in vrij grote mate carieus zijn. Het pantser Uwer tanden. Zelfs bij zorgvuldige reiniging van de mondholte blijven dikwijls voedselres- ten tussen tanden en kiezen achter, vaak verborgen in microscopisch kleine groefjes en gleufjes van het tandopper- vlak. Schadelijke bacteriën, die hierop goed gedijen, ontwikkelen door gisting bij tende stoffen, welke een eerste aanval op het tandglazuur het pantser Uwer tanden ondernemen. Als de bres eenmaal is geslagen, is de weg vrij. De -bacteriën dringen door het vaak minieme gaatje verder naar binnen en tasten het wekere tandbeen aan. Dit wordt uitgehold, de bovenlaag van het glazuur bezwijkt en zie daar de holle kies is een feit. Nauwlettendemondverzorging een eerste vereiste. Hoezeer men daarvan overtuigd is, bleek uit een onderzoek, waarbij 74.1% der ouders zich voorstanders verklaarden om de kinderen op school de juiste wijze van mondreiniging bij, te brengen. Bepaalde voedselbestanddelen zoals koolhydraten vormen een voor scha delijke bacteriën gunstige voedings bodem. Men zou dus kunnen zeggen: „verorber niet te veel koolhydraten". Dat zoetigheid slecht is voor de tan den, is een wijsheid ons door overleve ring reeds bekend. Maarkoolhy draten komen ook in het gewone eten voor en zijn hoogwaardige caloriebron nen. Wij kunnen, en willen, deze dus niet uitschakelen. Wel is het goed „stevige" kost te nut tigen. Wanneer tanden en kiezen eens flink „hun best moeten doen", bijten en malen, dan komt dat hun over het algemeen zeer ten goede. Vandaar dat natuurvolken, die vaak harde vruchten of taai brood en andere spijzen nutti gen, meestal gezegend zijn met een mond vol sterke, blinkend witte tan den. Ook in bepaalde streken van de beschaafde wereld blijkt een bevolking die haar tanden en kiezen goed ge bruikt (door bijvoorbeeld het eten van *hard brood) minder last te hebben van tandbederf. Doch de huidige mens die het voedsel van de moderne samen leving te nuttigen krijgt, stond vrijwel machteloos tegenover de oorzaken van caries. Slechts de eerbiedafdwingen- de vaardigheid van de tandarts staat hem ten dienste om de gevolgen van het tandbederf binnen redelijke per ken te houden. Vermindering van gistende kool hydraten in de mond, •het verster ken van, het tandglazuur en het bestrijden van de schxideUjJie stoffen die het tandglazuur aan tasten, ziedaar een drietal geboden voor VEILIGE MONDVERZORGING waarmëe V het werk dat de tand arts voor V doen moet, kunt helpen verlichten. FLUORGAAN. Tijdens de oorlog is in Amerika het uiterst belangrijke feit vastgesteld, dat fluoriden een zeer gunstige werking uitoefenen bij de bestrijding van het tandbederf. Men heeft wetenschappelijk kunnen aantonen, dat de fluoriden niet alleen het tandglazuur versterken, maar ook de zo schadelijke gistingsproducten, die door bacteriën gevormd worden, tegengaan. Daardoor is Fluorgaan een fluoride bevattend orgaanpre paraat het tweesnijdend zwaard in de actieve cariesbestrijding. Een belangrijke gebeurtenis in de ontwikkeling der mondreinigingsmid- delen. Het Fluorgaan moet dagelijks met de tanden en kiezen An aanraking worden gebracht. Dit is thans mogelijk, doordat de Medinos Laboratoria te Amersfoort het Fluorgaan aan de Medinos tandcream hebben toege voegd. Door de „capillair-actieve" wer king komt Medinos ook daar, waar de borstel geen vat heeft. Juist in die verborgen hoekjes van het tandopper- vlak (waar tandbederf het eerst kan optreden) doet het Fluorgaan zijn zegenbrengende invloed gelden. Voor het eerst kan bij de dagelijkse mondreiniging het tandbederf nu actief worden aangegrepen. De toevoeging van Fluorgaan aan de Medinos tandcream is een omwente ling in de ontwikkeling der mond- reinigingsmiddelen. Slecht, de mens is het gegeven zijn levensblijheid te uiten in een stralende lach. Welk een kostbare gave! Wat een aantrekkingskracht gaat er niet uit van een parelende lach rond blanke, goed verzorgde tanden. Laat ïedeë zijn kostbaar bezit gezonde, blanke tan den zo goed mogelijk verzorgen. Medinos met FLUORGAAN* is een perfect moridreinigingsmiddel en te vens een actief cariesbestrijder. Patent aangevraagd. (Ingezonden Mededeling) Puzzle 25. Namen en Beroepen. De 10 bedoelde beroepen waren: 1. Dameskapper. 2. Accountant. 3. Herbergier. 4. Journalist. 5. Decorateur. 6. Öberkellner. 7. Oogarts. 8. Boek binder. 9. Chauffeur. 10. Stationschef. Deze puzzle scheen nog al heel wat moeilijkheden te hebben opgeleverd. Toch waren er weer tal van goede op lossingen, waaruit wel blijkt, dat onze oplossers voor geen moeilijkheid terug- ZONDAG. Hilversum I, 301 M. Nieuwsberich ten om 9.30, 1, 7.30 en 10.30 uur. N.C. R.V.: 7.30 „Chris tus brengt over winning" (Paas- 8.30 Kerkdienst. 5. „Hè, ik ben blij dat ik naar een vreemde stad ga", zegt Pim. „Je kunt nu toch wel zien, dat we een stuk groter zijn geworden, anders had Moeder ons nooit alleen laten gaan". ;,En dan gaan we echt lol maken", zegt Pom uitgelaten „zouden ze ons daar kennen?" „Welnee", antwoordt Firn. „Ja. maar ze lezen in Buldog- stad toch zeker ook de krant", zegt Pam. „En dat verhaal over ons heeft er vast wel ingestaan". 6. „Ach maar dat zijn ze daar al lang weer vergeten", antwoordt Pim. Buldogstad is geen dorp, zoals bij ons. „Nee jongens, alles is daar veel gro ter. Ze kennen elkaar daar niet eens". „Nu, ik ben benieuwd of Oom Elmer- het verhaal gelezen heeft", zegt Pam. „Ik hoop maar dat Oom thuis is". „Natuurlijk is Oom Elmer thuis", antwoordt Pim. „Waarom zou hij niet thuis zijn?" zangdienst). K R O.: 9.45 Gedeelten uit „The Mes- s:ah" van Handel .(gr.pl.). 9.55 K.R.Q.-trio. 10.30 Hoogmis. 11.15 Apologie. 12.30 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 1.25 vervolg Metropole-orkest. 1.40 Tito Schipa zingt (gr.pl.) 1.55 Harmonie „Vlijt en Eendracht". 2.15 Het Omroep- kamerorkest. 3.30 „De jongeren en de politieke activiteit". 3.40 Muzikale Tombola. 4.10 Fantasia (gr pl 4.25 Vespers. N.C.R.V.: 5.00 Kerk dienst. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.00 Ned Kamerkoor. K.R.O.7.45 Bing Crosby (gr.pl.) 7.50 „ïn 't Boeckhuys". 8.05 De gewone man. 8.12 Licht pianospel. 8.35 The charm of the Waltz. 8.45 Paaspoë- zie. 9.30 „De Zilvervloot". 10.15 Avondgebed. 10.45 Avonconcert (gh'.pl.) Hilversum II, 415 M. geeft nieuws berichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. "Pe domklokken luiden het Paas feest in". 8.15 Paasklokken. 8.30 t Is Pasen. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. V.P.R.O.: 10.00 „De Paasboodschap". 10.30 I.K.OR.Kerkdienst. 11.45 „Tussen kerk en wereld". A.V.R.O. 12.00 Uitzending onder auspiciën van de Federatie van Harmonie- en Fan farecorpsen. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Schiedams vrouwenkoor. 1.15 Het Virtuoso-sextet. 1.50 De spoorwegen spreken. 2.00 gr.pl. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Het Radio Philh. orkest. 4.10 A.V.R.O.'s re portagedienst. V.P.R.O.: 5.00 Ge sprekken met luisteraars. 5.20 „Een gedicht". V.A.R.A.: 5.30 Ome Keesje. 5.50 Turnen. 6.15 Om roeporkest. 7.00 Radiolympus. 7.30 Stradivari-sextet. A.V.R.O.: 8.15 Operafragmenten. 9.00 Voor dracht Louis Gimberg. 9.15 The Ro- mancers. 9.45 „De kinderen van kapitein Grant". 10.30 Een muzi kale tocht door twee' eeuwen en vijf landen. 11.15 Franse melodieën- stroom. MAANDAG. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws berichten om 8, 9.30, 1, 7 en 10.30 uur. K.R.O.8.15 Clavecimbel (gr.pl.) 8.30 Hoogmis. N.C.R.V.: 9.45 Wog- num's Zangkoor 10.00 Paasdienst voor buitenkerkelijken. 1.30 Het N.C.R.V.-koor, het Radio Bachorkest en Meindert Boekei. 2.00 Beiaard concert. 2.15 Concertgebouw koper kwartet. 2.30 Ensemble „Eupho- nia". 1.15 Orgelconcert. 2.00 „Sangh en spel". 2.45 gr.pl. 3.00 Sopraan en piano. - 3.30 Mozart- kwartet. 4.00 „De vreemdeling is opgestaan". 4.30 Busch strijkorkest. 5.00 „Het kleuterklokje tingelt". 5.15 „Vrij en blij". 5.45 Menuet en serenade (gr.pl.) 6.00 N.C.R.V.- kwartet. 6.15 Sport. 6.30 Ned. strijdkrachten. 7.15 Onder de N.C. R.V.-leeslamp. 7.30 Het actueel ge luid 7.45 gr.pl. 8.Liturgische Paasdienst. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Als de lente komt. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Het Bach- koraal. 11.05 gr.pl. 11.35 Slot- accoord. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws berichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. A.V.R.O.: 8.15 gr.pl. 8.30 Morgen wijding. 8.45 Symphonie. 9.10 Zang klasse „Noord". 930 Het divertimen to-orkest. V.P.R.O.: 10.00 Paasdienstje voor de kinderen. I.K.O.R.: 10.45 kerkdienst. A.V.R.O.: 12.00 Paas klokken. 12.15 St. Paul's suite. 12,30 „In 't spionrtetje". 12.35 Pier- re' Palla (orgel). 1.15 A.V.R.O.'s reportagedienst. 1.30 The metro poletan Police central band. 2.00 Don-Kozakkenkoor (gr.pl.). 2.15 Pasen. 2.30 Ré Koster en Isja Ros- sian (zang en piano). 3.00 Cabaret „De Paashaas". 4.00 Het Haags Matrozenkoor. 4.20 ,,'t Is Pasen". 5.00 Het Vaudeville strijkorkest. 5.30 A4V.R.O.'s reportagedienst. 6.15 The Aurolean's. 7.00 Het Kamer orkest. 7.45 Inleiding tot muziek begrip. 8.05 Radioscoop. 10.30 „Paaseieren in pastelkleuren. 11.15 gr.pl. DINSDAG. Hliversum I, 301 M. geeft nieuws berichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 u. K.R.O.7.30 gr.pl. 7.45 Morgen gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Ochtendconcert, (gr.p.) 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.15 gr.pl. 10.40 „Het kruis aan de hemel". 10.55 Qoncert (gr.pl.) 11.30 „Als de ziele luistert" 10.40 gr.pl. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Het orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 1.25 Vervolg Orkest zonder naam. 1.40 gr.pl. 2.00 Vocale duetten. 2.30 Onder Ons. 3.00 De „Gooise kring". 4.00 „De Zonnebloem". 4.30 Ziekenlof. 5.Na schooltijd. 5.15 Int. cabaret (grpl.) 5.45 Het Ind. Radiogeschie denisboek. 5.53 Flitsen uit O.-Indië. 6.00 Vaudeville-strijkorkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Ned. Strijd krachten.7.15 Enny Mols de Leeu- we. 7.30 Jonge mensen vragen. 7.45 NIWIN-klanken. 7.50 Weder opbouw. 8.05 De gewone man. 8.12 „Blijde 'dagen". 10.15 Avond gebed. 10.45 Piano (gr.pl.) 11.00 Ned. kamerkoor. 11.30 Kwartet. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws berichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. A.V.R.O.7.15 gr.pl. 7.50 Dagope ning. 8.15 „Aubade", 8.45 gr.pl. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Mandoline (gr.pl.) 11.00 Orgelcon cert. 11.45 Uit de wereldpers. 12.00 Het Lyra-trio. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Ons platteland. 12.43 gr.pl. 1-15 Radiodansorkest. 1.45 Orgel (Pierre Palla). 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio matinee. 4.25 gr.pl. 4.40 „Zo'n domme jongen" (hoorspel). 5.00 Dat kun jij ook? 5.30 The seven schrikken. Na loting onder de inzen ders van een goede oplossing is de prijs van 5.— ditmaal ten deel geval len aan den Heer D. Blaauboer, Karei Doormankade 10, Alkmaar. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 26. Welke woorden en welke dag? Hieronder vindt men 13 dubbele let tergroepen. Door de letters van elke twee naast elkaar staande lettergroepen samen te voegen en te verschikken, kan men telkens een goed zelfst. nw. vormen. Heeft U dan de 13 goede woorden onder elkaar staan, dan vormen de eerste letters, van boven naar beneden gelezen, de naam van een'dag, die naar wij hopen voor U heel prettig zal zijn. 1. BEEN KOKET. 2. NADER LA WA. 3. GROEST KOE. 4. HEDEN TRAC. 5. SODAL TEGAR. 6. GEEN LEVIA. 7. SADRO POBA. 8. DAN BOL VAD. 9. TRIK LEA. 10. RASP TOPA. 11. ALT FIDES. 12. GAZEL RINA. 13. NEGEN SIVAG. Welke woorden zijn bedoeld en wat geven de eerste letters van boven naar beneden te lezen? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 1 April (geen mop), aan de Redactie van ons blad. (Er wordt weer een prijs van 5.ver loot). Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al Is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Prijs f 0.75 per 20 tabletten. wings. 6.15 Piano. 6.30 Wonde ren der scheikunde. 7.00 Het klokje van zeven. 7.15 Bijz. bezettingen. 7.45 Radiokrant voor werkende vrou wen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Brieven over hersengymnastiek. 9.40 Fugo. 9.45 Willem KIoos- herdenking. 10.00 Jo Vincent en Louis van Tulder. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.30 Cor de Groot (pia no). 11.15 Russisch concert (gr.pl.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3