Bloedig week-einde in Palestina IESBERTS EN CORDANG DEELDEN DE PRIJZEN Nederland wint drielanden tournooi Vliegramp op Corsica Vreemde duikboot voor Amerikaanse kust Bos- en heidebranden op de Veluwe Dinsdag 30 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7773 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee Joodse convooien aangevaiien Fosforregen boven Semarang Negentien doden 850 Millioen voor Ned. Indische Regering De sinielbaanraces ie Alkmaar v. AARTSEN en HARTMAN op de tweede plaats Goed rijden van de Geu$ Engelsen bij de rust reeds geslagen „Geen Russische" zegt Moskou De eerste bollendag Verlcezingen In Roemenië 80 Procent voor „Volksfront" WEERBERICHT fl BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironumnaer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers HELDERSE (Ölllïï TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mirt Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Arabieren hebben Zaterdag ten Zui den van Bethlehem een Joods convooi overvallen. Bö de vernielde voertui- gdf zouden de lichamen van ongeveer 88 Joden verspreid liggen en drie pantserwagens zouden veroverd zijn, aldus wordt van Arabische zijde ver klaard. Meer dan dertig gepantserde voer tuigen zijn vernield. Van het Joodse convooi zouden slechts tien personen de Arabische aanval overleefd heb ben. Deze trokken zich terug in een huis in dfe heuvels van Hebron, waar Arabieren hen opnieuw aanvielen. Deze werden met bommen bestookt door drie vliegtuigen van de Joodse luchtmacht. Honderden Arabieren antwoordden met geweervuur. De belegerde Joden heb ben, volgens Reuters bericht van Zon dagmorgen, reeds zestien uur stand ge houden. Een Brits observatie-vliegtuig cirkel de boven het toneel van de strijd. Toen de Joodse vliegtuigen het bombarde ment voortzetten, heeft het Britse vliegtuig radiotelegrafisch aan het Britse hoofdkwartier voorgesteld de Joodse vliegtuigen door Spitfires te laten verdrijven. Reuter meldt voorts, dat Britse strijd krachten getracht hebben het huis, waarin de door de Arabieren belegerde Joden zich bevinden, te bereiken. Er wordt aan toegevoegd, dat naar schat ting tweehonderd Engelse soldaten po sities hebben betrokken op ongeveer twee kilometer van het huis, „maar zij intervenieerden niet, blijkbaar volgens instructie". De Arabieren hebben de Britse troepen doen weten, dat zij zou den worden aangevallen, indien zij de Jóden poogden te helpen. Nog een aanval. Naar officiéél wordt meegedeeld, is Zaterdag voor de tweede maal binnen 24 uur een Joods convooi in een Ara bische hinderlaag gevallen. Het con vooi, dat uit zes voertuigen bestond, werd door 240 Arabieren aangevallen te Kabiri, nabij de Middellandse Zee kust van Noord-Palestina. Twee-en- veertig Joden werden gedood. Bij de Arabische aanvallen op de Joodse convooien zijn bijna 60 Joden gedood en ongeveer 70 gewond, zo wordt uit officiële bron vernomen. De Arabische verliezen zijn 9 doden en 20 gewonden. Bijna 40 Joodse voertuigen zijn vernield. Nieuwe aanslagen. De Groep Stern deelt mede, dat zij een huis, dat als regionaal hoofdkwar tier der Arabische strijdkrachten te Magdiel, ten Noord-Oosten van Tel Aviv dienst deed, heeft opgeblazen. Vier Arabieren zouden de dood gevon den hebben. Zondagmiddag is Semarang opge schrikt door een reeks ontploffingen op het haventerrein. Een munitieopslagplaats, bevatten de fosforprojectielen is door onbe kende oorzaak in de lucht gevlogen. Tien personen zijn gewond, waarvan acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes zware explosies. Wegens de Zondag waren slechts wei nig personen op het haventerrein aan wezig. De projectielen legden afstanden van vele honderden meters af. In het gebouw van de staf te Semarang is glasschade aangericht. Het reddings- en blussingswerk is geleid door de mili taire poltie. Verscheidene personen ont kwamen door in het water te springen. De meeste schildwachten zijn gered, doordat de ontploffingen zich verticaal voortplantten. Uit Ajaccio op Corsica wordt ge meld, dat men vreest dat 19 passagiers van een Brits vliegtuig, dat op Corsi ca is neergestort, om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig, dat uit New Delhi kwam, zou tegen de Oostelijke helling van de Mont Cardo zijn gevlogen. Nader wordt gemeld, dat zich vijf tien passagiers in het vliegtuig be vonden en een bemanning van vier. Allen zijn om het leven gekomen. Het Britse Ministerie van Lucht vaart deelt mee, dat het verongelukte toestel behoorde aan de Indische Na tionale Luchtvaartmaatschappij. HEVIGE EXPLOSIE TE CORREGIDOR. Een explosie in een tunnel te Corre. gidor, in de buurt van Manilla, heeft aan 22 mensen het leven gekost, waar onder 16 soldaten van het Philippijnse leger. Bij een aanval op een Arabisch dorp in de omgeving van het vliegveld Lyd- da is een pantserwagen in de lucht ge vlogen. Zes Joden en een Jodin verlo ren het leven. Wapenstilstand. Het Britse militaire hoofdkwartier in Palestina deelt mede, dat het een wa penstilstand heeft tot stand gebracht tussen de naar schatting 1200 Arabie ren en de belegerde Joden buiten Bethlehem en hoopt nog 35 gewonde Joden uit Bethlehem te kunnen eva cueren. Ook de rest van de 95 Joden, die in een Arabische hinderlaag zijn gevallen, zal op grond van de voor waarde van de wapenstilstand wor den geëvacueerd. Naar het A.N.P. ter ore komt is zeer spoedig te verwachten de in diening van een wetsontwerp, waar bij machtiging gevraagd wordt aan de Nederlands-Indische regering een crediet te verstrekken van 850 millioen gulden. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK OP DE BOULEVARD TE KATWIJK Drie militaire kleine vliegtuigen waren Donderdag nabij Katwijk aan het oefenen toen een der toestellen op onverklaarbare wijze omlaag viel aan het einde van de boulevard. De machine vloog direct in brand. De brand weer die direct ter plaatse was, probeerde met schuim en zand nog te blussen, doch tevergeefs. Het toestel had twee inzittenden, n.1. de piloot Klerks uit 's-Gravenhage (sergeant-vlieger) en G. Bakker (soldaat) uit Zaandam. De piloot is met het toestel verbrand, terwijl zijn passagier ver moedelijk uit het vliegtuig is gesprongen of geslingerd. Deze is zwaar ge wond opgenomen en later aan zijn verwondingen overleden. Buitengewoon spannend waren de openingsraces op de Alkmaarse sintel- baan. Fel werd er in iedere serie gestreden en iedere duim voorsprong be streden. Dat er ook hard werd gereden, bewijst wel dat Jaap Iesberts zo onder het rijden door het baanrecord van Jan Bosman met maar liefst 0.7 sec. verbeterde en het op 26.5 seconde bracht. De grootste verrassing van deze dag was echter, dat het nu eens geen strijd was tussen v. Aartsen en Hartman, die zeker wel een belangrijke rol speel den, maar de hoofdrollen werden ditmaal vervuld door Jaap Iesberts en Piet Cordang. Opvallend goed was ook het rijden van de Alkmaarder Dirk de Geus, die uitstekend bochtenwerk liet zien en zich Tweede Paasdag in één keer onder de groten van de baan schaarde. Moest P. v. Aartsen tijdens deze races ervaren, dat hjj ditmaal geen hoofdrolspeler was, voor de jury- tafel constateerden wij, dat hij het nog wel was. Deze conclusie mogen wjj toch wel trekken wanneer er rijders als bjjv. H. de Rijk met de start niet weg kunnen komen en de rit normaal doorgang vindt en wan neer zulks gebeurt met een P. v. Aartsen een praatje en enkele drukke handgebaren voldoende zijn om een rit af te vlaggen opdat Van Aartsen het nogmaals kan probe ren. Dit is voor v. Aartsen wel erg prettig, maar dat zou het ook ge wenst zijn voor Hans de Rijk en voor welke rijder dan ook. Senioren 350 cc. De eerste serie van de 350 cc. scheen aanvankelijk weer een aangelegenheid te worden tussen Hartman en Van Aartsen, die zeer vlug weg waren en twee ronden lang aan de kop lagen. Doch nadat voor de tweede maal de finish was gepasseerd, kwam de sym pathieke Limburger Cordang over weldigend naar voren en passeerde v. Aartsen. Een halve ronde later kreeg v. Aartsen pech en werd door meer dere rijders gepasseerd. In de tweede manche nam v. Aart sen direct weer de kop, doch nog voor het uitgaan van de eerste bocht passeerde Hartman en Cordang. Toe vallig kreeg v. Aartsen weer pech, hetgeen een fluitconcert van het pu bliek te weeg bracht. Klaarblijkelijk was men van mening, dat de pech er de pech wel naar zou zijn. Hartman en Cordang zetten ondertussen de strijd voort, een strijd, waarbij zij zich ten volle gaven. Met slechts enkele meters verschil won Hartman ook deze serie. De derde ,en laatste manche was voor v. Aartsen, die hierin bewees tot grote prestaties in staat te zijn, want vrijwel onbedreigd ging hij als eerste door de finish. Wel kreeg Hart man motorpech, doch wij betwijfelen of hij zonder deze pech v. Aartsen in deze serie ernstig had kunnen bedrei gen. Cordang werd met ruim verschil ook hier weer tweede. Dit was vol doende voor de Limburger om winnaar van deze wedstrijd te worden. Senioren 500 cc. De eerste serie bracht de Alkmaar der Dirk de Geus in de toer met Van Aartsen, Coumans en Kops als pro minenten. Het was een schitterend duel, dat deze zeer jonge senior met zijn veel meer geroutineerde rivaal v. Aartsen leverde en voor dat er werd gefinished was de uitslag steeds twij felachtig. Van Aartsen ging ten slotte als eerste over de streep. Voor de tweede serie kwam Hart man, Buur, de Laat, Doorn en Iesberts in de baan. Hartman sprong direct weg en algemeen was te verwachten, dat de overwinning voor deze bekwa me rijder wel zeker was. De ervaringen in het vorig seizoen hadden wel ge leerd, dat Iesberts steeds een pech- duiveltje mee nam en hjj was wel de enige rjjder, die Hartman kan bedrei gen. Iesberts was echter zonder pech- duivel gekomen, maar wel met een gloednieuwe motor, waaraan hij de ge hele winter heeft geëxperimenteerd en met de wil om te winnen. Op het eer ste rechte stuk nam hij de kop van Hartman over om die niet meer af te staan en zelfs regelmatig te vergro ten om ten slotte met meters verschil onbedreigd te winnen. Van de herkansingsrit maakten Hans de Rijk en H. J. Coumans ge bruik om zich in de finale te plaat sen. Coumans kreeg deze plaats ca deau, daar Riard in tweede positie kwam te vallen, gelukkig zonder ern stig letsel te bekomen, maar daar mede de 2e plaats verspelend om de plaats in de finale. De finale bracht de verrassing. Hartman, Iesberts en v. Aartsen waren zeer vlot weg en op de 7e plaats lag D. de Geus. Toen voor de tweede maal de finish werd gepasseerd, lag het bovengenoemd drietal nog in de zelfde volgorde, maar de Geus had zich daarbij gevoegd, rijders als de Laat, Kops, Coumans en de Rijk door buitengewoon goede bochtenwerk passerend. Telkens probeerde Iesberts om Hartman te passeren, doch deze wist de aanvallen steeds op te vangen. Iesberts gaf echter niet op en royaal buitenom passerend schoot hij voor G. Hartman en bij het ingaan van de vierde ronde lag hij aan kop. Ies berts werd onbereikbaar en de strijd speelde zich verder af tussen Hart man, v. Aartsen en de Geus, die met miniem verschil in deze volgorde aan kwamen. Langebaan senioren 350 c.c. Bij de start voor deze wedstrijd vertrok het gehele veld tegelijk, doch alleen v. Aartsen bleef staan. v. Aartsen stapte even naar de jury, er werd gesproken, enkele ogenblikken later met rode vlaggen gewaaid en weer over gestart. Nu was van Aart sen bij de eerste drie en twee ronden later lag hij aan de kop. Het was of het noodlot er .nee speelde, want prompt kreeg hij motorpech en ver dween uit de baan. Hartman en Cor dang jtwamen nu in duel en het was hèt duel van deze middag. Bij het in gaan van de vijfde ronde had Cordang Hartman naar de tweede plaats ver wezen en, naar later bleek, nog wel met een lekke achterband. Aanval op aanval zette Hartman in, doch de Limburger was "niet te vermurwen en ging als eerste door de finish. De brokken binnenband vlogen hem toen om de oren, waardoor hij aan zijn gelaat werd verwond, doch enkele minuten later reec. hjj met een glun der gezicht zijn ererondje, waarbij hi) een ware ovatie van het publiek in ontvangst moest nemen. Langebaan senioren 500 c.c. Geen pech voor v. Aartsen, maar desondanks geen eerste prfls. Het werd een rit, waarin de ren ners alles gaven, niets en niemand ontziende, in het minst niet zich zelf, schoten zij over de rechte einden en lagen zij soms vrijwel plat in de bochten. De eerste ronden vochten Hartman en Iesberts om de eerste plaats, een gevecht, dat Iesberts in zijn voordeel wist te beslissen om deze plaats niet meer af te staan. Aanvankelijk lag v. Aartsen in vierde positie, doch Van Doornik kon hem niet de baas blijven en vrij veilig scheen v. Aartsen de 3e plaats in te zullen nemen. Vanuit de staartgroep schoot toen ineens De Geus naar voren, drie, vier renners passerend en raakte slaags met Van Aartsen. De oude rot bleef echter overwinnaar en passeerde in de laatste ronde nog Hartman, die even uit de baan vloog. Dirk de Geus zag hier zijn kans om de derde plaats nog in te nemen en perste alles uit zijn motor wat er in zat. Twee aan twee vlogen zij op de finish af en bereikten nog angstig de koplopers Iesberts en Van J trtser.. Met misschien enkele mili- meters verschil, of was er helemaal geen verschil, ging De Geus als derde met een zelfde tjjd als Hartman, over de eindstreep. B(j de junioren, werd Vermeulen in de kwartliters in drie manches onbedreigd winnaar. Vermeulen zelf vond dit nogal verve lend, want toen hij in de derde man che weer een vijftig meter vóór lag, wachtte hij bij de laatste ronde zijn concurrenten op om voor de eindspurt nog even strijd te kunnen geven. In de 350 cc. viel het rijden van A. Siewertsen op, die in zeer goede stijl de 2e en 3e manche won. Het was jam mer, dat deze rijder in de eerste man che kwam te vallen, waardoor hem zeker de eerste plaats ontging. Hij moest nu genoegen nemen met de tweede plaats en de eerste plaats kwam aan C. J. F. Bisschops die in verschillende manches 1, 2 en 3 werd. De 500 cc. werd voor Kreukniet, gevolgd door Verselmans en Janssens. De belangrijkste uitslagen zgn: Korte baan: Senioren 500 cc: Eerste manche: 1 Pi?t van Aartsen (Eysink) Amster dam 1 min. 54 sec. 2. De Geus (Jap) Alkmaar 1 min. 54.5 sec. 3. Kops (Rud- ge) Rotterdam 1 min. 56.2 sec. Tweede manche: 1 Iesberts (Triumph) Hilversum 1 min 54.5 sec. 2. Hartman (Hartman Special) Amsterdam 1 min. 56.6 sec. 3. Van Doornik (Jap) Utrecht 1 min. 57.4. Herkansing: 1. Hans de Rijk (Jason) Nieuwer Am- stel 1 min. 56.9 sec. 2. Coumans (Jap) Geleen 1 min. 58.7 sec. Finale: 1 Iesberts 1 min. 53.1 sec. 2. Hartman 1 min. 54.5 sec. 3. Van Aartsen 1 min. 55 sec. 4. De Geus 1 min. 57.4 sec. Senioren 350 cc: 1. Hartman (Hartman Special) Am sterdam 1 min. 56.2 sec. 2. Cordang (Norton) Swalmen 1 min. 58 sec. 3. De Rijk (Jason) Nieuwer Amstel 1 min. 59.1 sec. Tweede manche: 1. Hartman 1 min. 53.8 sec. 2. Cordang 1 min. 54.2 sec. 3. Thijsse (Jap) Rot terdam 1 min. 57.4 sec. Derde manche: 1. Van Aartsen (Matchless) Amster dam 1 min. 51 sec. 2. Cordang 1 min. 56. 2 sec. 3. Thijsse 1 min. 58.5 sec. Totaal 1. Cordang 6 pnt. 2. Hartman 8 pnt. 3. De Rijk 11 pnt. Lange baan: Senioren 350 cc: 1. Cordang (Norton) Swalmen 2 min. 50.4 sec. 2. Hartman(Hartman Speci al) Amsterdam 2 min. 50.6 sec. 3. Thijsse (Jap) Rotterdam 2 min. 56.4 sec. 4. De Rijk (Jason) Nieuwer Am- stel 3 min. 0.2 sec. Senioren 500 cc: 1 Iesberts (Triumph) Hilversum 2 min. 45.4 sec. 2. Van Aartsen (Eysink) Amsterdam 2 min. 46.1 sec. 3. De Geus 'Jap) Alkmaar 2 min. 47.2 sec. 4. Hart man (Hartman Special) Amsterdam 2 min. 47.2 sec. Nederland heeft op sensationele wij ze het drielanden-voetbal-tournooi ge wonnen door Engeland met 5-2 (rust 3-0) te verslaan. Sensationeel, omdat hier een volkomen gewijzigde Neder landse B-ploeg, technisch en taktisch, klassen hoger speelde dan Zaterdag te gen Luxemburg. De enige verklaring voor deze gedaanteverwisseling kan gevonden worden in het feit, dat de tegenstander een opbouwend spel de monstreerde en ook, niet zo hard speelde als Luxemburg. Hierdoor ge ïnspireerd trok het herboren Neder landse elftal tot de aanval en het wonder van een algemene ommekeer voltrok zich op zo regelmatige wijze, dat het technisch behoorlijk spelende Engelse elftal, dat echter de bezieling miste, die later het hoofdkenmerk van de Nederlandse ploeg zou worden, volgens de regelen der kunst geslagen werd. De Nederlandse ploeg, die Zaterdag een ondoordacht en primitief voetbal gedemonstreerd had, waarbij vrijwel elke pass onzuiver was, speelde thans de bal, zoals het behoorde, over de grond, terwijl de passes de juiste lengte hadden, waardoor een eenheid in de aanval ontstond, die onze spelers een 3-0 voorsprong bezorgde. Het eer ste Nederlandse doelpunt na een kwartier spelen was het gevolg van zo'n zuiver gecombineerde aanval, waarbij Van der Tuin, die gister middenvoor speelde, zuiver langs de uitgelopen Engelse doelman inschoot, een doelpunt, dat de Nederlandse ploeg zodanig inspireerde, dat Enge land in feite niets vermocht in te brengen voordat 18 minuten later eerst Schaap en twee minuten daarna Engelsman met prachtige onhoudbare schoten gedoelpunt hadden. Het der de doelpunt was het werk van het drietal Schaap-Van der Tuin-Engels- man. De eerste speelhelft was de belang rijkste van de wedstrijd, want hier werd niet alleen de hechte grondslag voor de uiteindelijke overwinning ge legd, maar hier zagen de 15.000 toe schouwers op het veld van Dulwich Hamlet F C ook een vrijwel machte loos Engels elftal tegen een betere ploeg ten onder gaan, zonder dat En geland er ook maar iets tegen wist in te brengen. Engeland begon heel wat agressie ver in de tweede helft tegen een Ne derland, dat nu wel wat te veel op de voorsprong bouwde. Het viel te be treuren, dat de Engelse rechtsbuiten gewond raakte en na enige minuten 't veld verlaten te hebben verder maar zo'n beetje meehuppelde. Landman bevestigde zijn reputatie van Zaterdag door alle Engelse aan vallen af te slaan, maar Terlouw, die Zaterdag als spil goed had voldaan, en gister linksback speelde,, was op de nieuwe plaats lang niet zo betrouw baar, hetgeen dikwijls tot moeilijke situaties aanleiding gaf. Nadat Engeland ook in deze of- fensie e periode geen succes had be haald, zakte het peil van het aanvals- spel opnieuw tot dat van vóór de rust, met het gevolg, dat onze voorhoede respectievelijk door Engelsman (20 minuten na de rust) en Van der Tuin (28 minuten na de rust) de voorsprong op 5-0 wist te brengen. Een hernieuwde spurt der Engelsen bracht hun doelpunten: het eerste door een strafschop (wegens hands van Schaap) en het tweede door een uiterst snelle doorbraak, waarbij mid denvoor Mcllvenny Landman te snel af was. Wij laten hier de samenstelling van de beide ploegen volgen: Engeland: Wilson, doel; Wheeler en Childs, achter; Hardisty, Paviour (aan voerder) en Fright, midden; Hopper, Noble, Mcilvenny, Rawlings en Jo- seph, voor. Nederland: Landman, doel; Van Bun en Terlouw, achter; Fanger, Beenhak kers en Temming, midden; Engelsman, Rijvers, Van der Tuin, Schaap en Cla- van, voor. Nederland heeft dus het tournooi ge wonnen met vier punten uit twee wed strijden, vóór Engeland met 2 punten en Luxemburg 0 punten. Door de bemanning van een Ameri kaans vliegtuig is 32 km uit de kust van Californië een duikboot waarge nomen, die onderdook toen het vlieg tuig overvloog. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard, dat het geen Amerikaanse duikboot kan zijn geweest. De marine heeft vliegtuigen uitge zonden, „dia zolang een onderzoek zul len instelllen totdat de districtscom mandant tevreden is gesteld". Later werd gemeld dat de Ameri kaanse marine de opsporing van de duikboot van vreemde nationalitiet, die 60 mijl ten Zuid-Westen van San Francisco zou zijn waargenomen, af gelast heeft. Er is geen commentaar geleverd om trent de mogelijke nationaliteit. Toch heeft Radio Moskou Maandag avond officieel ontkend, dat Russische duikboten zich bij de Westkust van de V.S. zouden ophouden. De bloembollendorpen langs de rijksweg HaarlemDen Haag hebben op Tweede Paasdag een bijkans ouder wetse bollenzondag beleefd. Dulzen den automobilisten uit vrijwel alle provincies profiteerden van het bijzon' der fraaie voorjaarsweer en van het feit, dat voor deze dag het rijverbod niet gold. Zij kwamen een kijkje ne men in de bollenstreek, waar de bloe men evenwel hun volle luister nog niet hebben ontplooid. Het geheel der narcissen kleurde echter reeds menig veld en ook de verkopers waren pre sent om de auto's met de traditionele kleurige slingers van de voorjaarsbo den te tooien. Opvallend was het grote aantal Bel gische auto's. Dat de fietsbanden geen probleem meer vormen, bleek wel uit de schier onafgebroken stroom wielrij ders, die de gehele dag de wegen tus sen de velden bevolkte. Ook de badplaatsen profiteerden van de drukte. Het Zandvoortse strand vertoonde bijna het beeld van een zo merse dag en zelfs waren er enkele stoutmoedigen, die zich in zee bega ven. Ook trein en tram brachten dui zenden bezoekers naar de aee. In Roemenië hebben Zondag verkie zingen plaats gehad voor een nieuwe constituerende vergadering. In Boeka rest was het rustig. Buitenlandse cor respondenten hebben in het gehele land toestemming gekregen de vér- kiezingen van nabij gade te slaan. Meer dan vijf millioen mensen hebbf n aan de verkiezingen deelgenomen. Het „Democratische Volksfront", dat wordt gevormd door de vier regerings partijen de Arbeiderspartij, het Ar beidsfront, de Volkspartij en de Hon gaarse Volksunie kwam met een gemeenschappelijke candidatenlijst uit. Leider van het Democratische Volks front is de eerste-minister dr. Groza. De oppositie, die van weinig beteke nis is, wordt gevormd door de libe.ale partij en de Democratische Boeren partij. De laatst bekende resultaten, aldus Reuter, wijzen een meerderheid van achtenzeventig procent voor het De- mocratisch-Volksfront aan. Meer dan tachtig procent van de ongeveer acht millioen kiezers heeft zijn stem uitge- In Roemenië hebben ondag verkie- candidaten stelde, heeft de liberale partij van Petru Bejan ongeveer tien procent der stemmen gekregen. Onge veer tien procent der stemmen bleek ongeldig. Het fraaie weer heeft op de Eerste Paasdag duizenden bezoekers doen ge nieten van het natuurschoon, dat de Veluwe in zo rijke mate biedt. Jam mer is het echter, dat er nog zovelen zijn, die achteloos een brandende luci fer of een smeulend sigarettenpeukje in de heide gooien. Hoewel het meestal toch nog goed afloopt, gebeurt het meermalen, dat korte tijd later de om geving in vuur en vlam staat. Dat is op de Paasdag niet minder dan tienmaal gebeurd. Het begon met een kleine heidebrand onder Kootwijk en daarna kon men vrijwel aan het werk blijven tot de duisternis viel. Bij Woeste Hoeve, Beekbergen. Ede, Otter- loo, Barneveld, in het Harskamperbos, in de Dennenhorst te Lunteren en na bij Hulshorst, braken branden uit. De commandant doet een zeer ern stig beroep op de bezoekers van de Veluwe om voorzichtiger met vuur om te gaan of het roken op de heide en in het bus geheel achterwege te laten. ZANDZUIGER LOSGESLAGEN VAN SLEEPBOOT. Ongeveer ten zuiden van Landsend en Plymouth'in Engeland is de Neder landse sleepboot Ebro in een storm ge raakt. Doordat de tros brak is de zand zuiger, die dpor de Ebro werd ge sleept, losgeraakt. De zuiger drijft in Noordwestelijke richting. TOENEMENDE WIND Krachtige, aan de kust wellicht harde wind tussen zuid en zuid west. Meest zwaar bewolkt ipet later enige regen. Minder zacht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1