Amerikaanse Senaat reikt Franco de hand De „Volendam" bereikte haar doel De Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota GROMYKO TEGEN BEHEERSCHAP IN PALESTINA Historische St. Walburgkerk te Zutphen door brand geteisterd Aan de vooravond van het proces Rauter Woensdag 31 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7774 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Marshall-hulp aan Spanje goedgekeurd Verdelingscommissie moet verder werken 6» WEERBERICHT Auto-overvallen op Afsluitdijk^ Een Paasdrama Beroemde Librije gelukkig behouden Ontvangst van de jongens overal hartelijk Oost-Sumatra komt meer op toeren Het einde van een „Wild-West'' drama BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. De commissie voor buitenlandse za- ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft erin toege stemd. Spanje te betrekken bü de steun ten bedrage van 6.205 millioen dollar. Het besluit Is onderhevig aan de goedkeuring van het voltallige Huis van Afgevaardigden. Ook het Huis van Afgevaardigden heeft de opneming van Spanje in het Plan-Marshall met 149 tegen 52 stemmen goedgekeurd. De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van het Huis, John Vorys (republikein), zeide. dat Spanje toch nog door de andere Europese lan den zou kunnen worden uitgesloten, indien zij zulks wensten. Hij verklaar de, dat het ministerie van buitenland se zaken tegen de opneming van Span je gekant was. „Het wordt misschien in West-Europa als een verkeerde po litiek beschouwd. De wijze, waarop Spanje in het desbetreffende wetsont werp zal voorkomen, zal tamelijk on schuldig zijn", aldus Vorys. Het Congreslid Stanley Isaacson van de American Labour Party zeide, dat het besluit van het Huis het gewe ten van de wereld zou schokken. „Wtf In dit Huis hebben de fascis tische regering van Franco aan ons hart gedrukt", aldus Isaacson. Politieke en diplomatieke waarne mers te Washington, zijn van mening, dat de hulp aan Spanje geringe kans heeft werkelijkheid te worden. In de versie van de wet, die de Senaat heeft goedgekeurd, komt een amendement voor hulp aan Spanje niet voor. Het is waarschijnlijk, menen deze waar nemers, dat een aantal amendemen ten, dat slechts de steun van één der George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op de Pan-Amerikaanse con ferentie die te Bogota is geopend, de steun van alle deelnemende landen ontvangen voor een voorstel, dat de Amerikaanse Staten een onderzoek zullen iiistellen naar „het probleem van door buitenlandse mogendheden geïnspireerde opstandige activiteit gericht tegen de instellingen, vrede en veiligheid van de Amerikaanse republieken". Argentinië, Guatamala, Venezuela, Bo livia, Equador, Mexico, Panama, Chili, Paraguay en Peru hebben zich gister tegen Europees bezit van kolo niën op het Westelijk halfrond uitge sproken. Vóór: de V. S., Brazilië, Co- lumbia, Uruguay, Cuba en Nicaragua. San Salvador, Costa Rica, Haïti, Honduras en de Dominicaanse repu bliek hadden nog geen vaste mening. De verschillende standpunten zijn mo gelijk nog aan wijziging onderhevig. DE 100 000STE OP DE „AMSTELFLORA" Gisteravond 9.11 uur passeerde de 100.000ste bezoekster van de bloemen tentoonstelling ,',Amstelflora", welke Donderdagmiddag om 1 uur werd ge opend, de controle van het RAI-ge- bouw te Amsterdam. Het was mevr. Padmos uit Amsterdam, die met dave rend applaus in de hal werd ont vangen. Het tentoonstellingsbestuur offreerde haar een azalea van 70 cm doorsnede met., een vaantje, waarop 'n toepasselijk gedicht van Clinge Doo- renbos. Inval in speelhol te Hilversum De cherche van de Hilversumse po litie heeft Maandagavond onder leiding van commissaris Van Veen een inval gedaan in een woning in de Weber straat, waar de politie vermoedde dat hazardspel werd gespeeld. Bij de inval wei -r, een 20-tal personen rond een roulettetafel aangetroffen. Het waren merendeels bezoekers van de 's mid dags gehouden courses. Allen werden naar het politiebureau overgebracht. De meesten van hen zijn gistermorgen vrij gelaten. Vele duizenden guldens en de roulette met toebehoren zijn in beslag geno. en. de geallieerde bestuurs raad. De Duitse nieuwsdienst meldt on der aanhaling van Amerikaanse krin gen te Berlijn, dat generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur, definitief besloten heeft de geallieerde bestuursraad op 10 April bijeen te roepen voor de volgende periodieke bijeenkomst. beide huizen van het parlement heeft, in de definitieve wet uitvalt. Officiële kringen te Washington, zo meldt Reuter nader, verklaarden, dat de Europese naties zelf moeten uitma ken of Spanje al dan niet deel zou hebben aan het Amerikaanse plan tot hulp aan Europa. Te Madrid is het besluit „met in stemming" ontvangen. Men was ver heugd over de omstandigheid, dat het Amerikaanse Huis van afgevaardig den „de werkelijke koers der gebeur tenissen onderkende in thans het land recht zou laten wedervaren". Spanje had altjjd een zeer anti-com munistische houding aangenomen, die de wereld thans tot de hare ging maken. Spanje hoopte, dat in de naaste toekomst een vriendschap met Amerika op deze basis opgebouwd zou worden, aldus deze kringen. De Paasdagen met het heerlijke weer waren aanleiding voor zeer een dagje naar de bloembollenvelden te trekken. Rijen fietsers en laden met de traditionele slingers gaven de wegen een vrolijk Andrei Gromyko, de Sovjet-afge vaardigde bjj de V.N., heeft verklaard dat de Sovjet-Unie gekant is tegen het Amerikaanse voorstel voor een tijdelijk beheer over Palestina, dat er geen redenen zijn voor het bijeen roepen van een speciale zitting van dc Algemene Vergadering en dat de commissie voor Palestina voort moet gaan met haar werk. Gromyko zei, dat het voorstel voor beheer over Palestina niet alleen niet in het belang van de internationale vrede is, maar evenmin in het belang van de Arabieren of Joden. Volgens Gromyko zal het beheer de moeilijk heden, die na het verdelingsvoorstel zijn ontstaan, niet oplossen. Hij beschul digde de V.S. er van de verdeling on gedaan te willen maken, daar zij olie en strategische belangen vóór de V.N. stelden. Gromyko legde zijn verklaring ten aanz'--i van Palestina af in de Veilig- Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets minder zacht. Hoezeer de gemoederen in Neder land zich bezig houden met het komende proces Rauter, moge blij ken uit brieven en telefoontjes, die politie-ambtenaren, belast met het onderzoek, ontvingen naar aanleiding van de publicaties van een interview in de pers, waarin zij hun indruk weergaven van Rauter's hpuding. Daaronder zijn enige reacties van aan Rauter ver wante geesten, maar meer nog re acties gesteld in de geest van: „Als Rauter de kogel niet krijgt, krijg jij hem". - Rauter zelf, zo vernemen wij, schijnt zich rustig en met een zekere zelfver zekerdheid op het proces voor te berei den. Hij heeft verklaard, dat hij zich verantwoordelijk stelt voor alle ge pleegde feiten. Ook wilde hij de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor de daden van zijn ondergeschikten daar hij, nu Himmler en Seyss Inquart van het toneel verdwenen zijn, zich beschouwt als de hoogste Duitse poli tie-autoriteit, die hier te lande nog moet terecht staan. De gezondheidstoestand van Rauter wordt redelijk genoemd. Wel onder vindt hij nog steeds hinder van de ge volgen van de aanslag, die op hem ge pleegd is. Twee kogels zitten nog in zijn lichaam en aan zijn rechteroog is hij zo goed als blind. Bij de aanslag schijnt een oogzenuw geraakt te zijn. De bewaking is ondertussen nog ver scherpt. Ondanks zijn protest hij heeft zijn erewoord gegeven, dat hij geen zelfmoord zal plegen staat hij voortdurend onder toezicht. Wanneer hij zich scheert staat er b.v. altijd een bewaker naast hem en 's nachts blijft het licht in zijn cel branden, want men wil geen enkel risico lopen, dat Rau ter door zelfmoord zijn berechting zou ontgaan. De zittingen zullen worden gepresi deerd door Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; procureur-fiscaal is mr. J. Zaayer. De president <?an het Bijzonder Ge rechtshof heeft mr. K. van Rijckevorsel als verdediger aan Rauter toegevoerd. De duur van het proces wordt op drie dagen geschat. heidsraad. Hij zei, dat de Sovjet-Unie het verdelingsbesluit nog steeds een rechtvaardige oplossing acht, aangezien het in overeenstemming is met de fun damentele nationale belangen van zo- wde Joden als Arabieren. De V.S. hebben hun standpunt ten aanzien van een reeds genomen besluit gewijzigd en geheel nieuwe voorstellen ingediend, welke, aldus Gromyko, een poging zijn om Palestina te veranderen in een mi litaire, strategische basis van de V.S. en Engeland onder het voorwendsel om de orde in het land te bewaren. „Aanvaarding van dergelijke voor stellen zou betekenen het vervangen van de belangen der V.N. door de belangen van bepaalde staten ten na dele van de veiligheid". Zondagavond reed op de Afsluitdijk ter hoogte van Wieringen een Belgische auto, waarin twee dames en twee heren gezeten waren. Zij zagen een wielrijder, die hen tegemoet reed, van zijn fiets springen, toen de auto op ongeveer tweehonderd meter afstand van hem verwijderd was. De fietser ging op de rijweg staan en stak beide handen in de hoogte. De auto-bestuurder stopte, doch liet de motor draaien. De wiel rijder ging daarna op de treeplank van de auto staan en probeerde het linker portier te openen, terwijl hij zijn rech terhand in zijn colbertjasje stak. Eén van de op de achterbank in de auto zittenden kreeg argwaan en gaf de be stuurder te kennen, dat hij moest door rijden. Het was de bestuurder van de auto inmiddels gelukt het linkerpor tier op slot te doen. Toen de auto snel optrok, moest de fietser loslaten, waar na hij terstond op de banden begon te schieten, echter zonder resultaat. Geen van de inzittenden werd gewond. Door de rijkspolitie van Kornwerder- zand en Wieringen werd direct een on derzoek ingesteld. Reeds Maandagmid dag gelukte het de dader te arreste ren. Het bleek te zijn N. T. wonende te Opsterland, Hij legde een volledige bekentenis af. Hij bleek niet geheel bij zijn verstand te zijn. De Eerste Paasdag kreeg de fa milie L. te Delfgouw bezoek van een zoon met vrouw en twee-jarig dochtertje. Er kwam nog meer visite met kinderen. Het werd opa een beetje te druk en hij zei tegen de kleintjes, dat ze maar eens naar de kippetjes moesten gaan kijken. Achter het huis trok echter meer dan de kippen de beerput de be langstelling der kinderen. Eén er van wilde weten, of een steen in de put zou zinken. Het nam de proef op de som en na dit expe riment gingen de kinderen op ver der avontuur uit. De vader van het kleine meisje ging eens kijken, of zijn dochtertje zoet speelde. Hij zag het kind niet, maar wel de gassige borreling in de beerput tengevolge van de er in gegooide steen. Hij bedacht zich geen ogenblik en sprong op zijn paasbest in de put. Opa, die juist naar buiten kwam, de daad van zijn zoon zag en de beweegredenen bevroedde, volgde onmiddellijk zijn zoon in de put. Hij hielp met ware doodsverachting zoeken naar zijn kleindochterdie even la ter, benieuwd naar datgene, wat zulk een spektakel maakte in de beerput, kwam kijken naar de ge dragingen van pa en opa. (Eerlijk gezegd lijkt het boven staande ons meer een Pa's en een Opa's-drama dan een Paasdrama. Red.) Tien ton suiker in beslag genomen Een chocolade- en suikerwerkfabriek in het Westen der lands bleek bij con trole door ambtenaren van de CCD circa tien ton suiker méér in voorraad te hebben dan in haar administratie was verantwoord. Deze suiker was ver kregen door in chocoladeproducten grondstoffen te verwerken, welke daarvoor niet waren toegewezen. Ook werd een hoger verwerkings-verlies opgegeven dan in werkelijkheid be stond. Het bleek, dat reeds 500 kg. suiker, die op dezelfde wijze was verkregen, zwart was verkocht. De nog aangetrof fen tien ton zou waarschijnlijk dezelf de weg zijn gegaan, indien niet tijdig tot inbeslagneming was overgegaan. Zeven brandweerkorpsen rukten uit In de toren van de St. Walburg kerk te Zutphen ontstond gistermiddag omstreeks 4 uur brand, welke in 'n kort tijdsbestek zulk een enorme omvang aannam, dat omstreeks vijf minuten vóór zes de torentop met donderend geraas omlaag stortte. Omstreeks 4 uur stegen dikke rook wolken op uit de middenbouw van de toren. Ng een half uur scheen men dit begin van brand meester, doch 20 mi nuten later sloegen uit het bovenge deelte de vlammen naar buiten. Aan gewakkerd door de straffe Oosten wind was de torentop weldra één gloeiende steenmassa. Er was geen houden meer aan. Om vijf minuten vóór zes kwam de gehele top als een vuurlawine naar omlaag. De brand zette zich voort in de ach- terbouw, waar de zware eiken binten vlam vatten. Met korte tussenpozen stortten gro te brokken van de rest van de toren omlaag. De Zutphense brandweer bestreed de vuurzee met groot materiaal, daar bij geholpen door de brandweercorp sen uit Apeldoorn, Arnhem, Brummen, Deventer, Warnsveld en Lochem. Door energiek ingrijpen gelukte 't de samenwerkende brandweren het vuur tot de toren te beperken. De brand in de achterbouw heeft weinig schade aangericht. Alleen het orgel, dat juist onder de toren was aange bracht, heeft veel schade geleden. Uit voorzorg werd de gehele inven taris uit de kerk gehaald. Vooral werd hierbij veel aandacht besteed aan de historische Librije, die tal van zeldzame boekwerken bevat. Dat de torentop zo spoedig in lich terlaaie stond was voornamelijk het gevolg van het feit, dat deze geheel van hout was. Alleen het dak was met rood-koperplaat bekleed. De spuitgasten joegen van het kerk dak af grote hoeveelheden water in de toren. Om 8 uur deelde de brand weercommandant mede dat meer hulp verlening dan de reeds gebodene verder niet gewenst was. Het mooie torensilhouet, dat van verre reeds het stadsbeeld van Zut phen beheerste, is niet meer. Nadat de bovenbouw geheel ver nietigd was, is het houtwerk in de onderbouw in brand geraakt. Over de oorzaak is nog niets bekend. De vaste spuitinrichting, die een- vcudig door het opendraaien van een kraan op de begane grond de toren bij brand nat zou moeten houden, heeft helaas niet gewerkt. Ongelukken hebben zich niet voor gedaan. EEN HISTORISCH BOUWWERK De St. Walburgkerk is reeds zeer KONING LEOPOLD NAAR ZWITSERLAND Voor zijn vertrek naar Havanna heeft koning Leopold van België te Kingston (Jamaica) verklaard, dat hij eenmaal naar België hoopt terug te keren, doch dat hij met het oog op de politieke toe stand aldaar thans het plan heeft bin nenkort naar Zwitserland te gaan om de ontwikkelingen af te wachten. In een tweedaags bezoek van een groep journalisten van het troe penschip „Volendam" aan Suma- tra's oostkust, werd in de sociëteit te Medan een contactavond gege ven, waarbij vele autoriteiten uit het civiele, militaire en economi sche leven aanwezig waren. De tweede dag maakte het gezelschap een autotocht van 420 km door ge heel Oost-Sumatra, waarby ook plantages bezocht werden. Men kreeg de indruk, dat hier hard wordt gewerkt. Iedereen is ent housiast. De middelen, waarmee men werkt, z(jn beperkt, doch de resultaten zün verbluffend. Volgens de opinie der autoriteiten werd door de politonele actie nog veel gered in dit gebied, dat een grootte van het tweederde deel van Nederland heeft. De ondernemingen waren toen zeer verwaarloosd. In vijf maanden echter werden 150 ondernemingen weer op toeren gebracht. De eerste tabak van goede kwaliteit is reeds geoogst. Reeds vóór de oorlog had de uitvoer uit Belawan (de haven van Medan) een waarde van anderhalf millioen gulden per dag of het vierde deel van de totale export uit Nederlands-Indië. De uitvoer omvatte onder meer tabak, rubber, palmolie en sisal. Gedurende de Japanse bezetting werd geen rijst ingevoerd, zodat de ondernemingen gedeeltelijk veranderden in rijstvelden. Sumatra ie dun bevolkt, er heerst groot gebrek aan arbeidskrachten. Vóór de oorlog werden Javaanse ar beidskrachten ingevoerd. Thans is dit niet mogelijk. De kwestie van arbeids krachten speelt een dergelijke belang rijke rol, dat thans reeds de productie bepaald wordt door het beschikbare aantal arbeidskrachten. De prijzen zijn zeer hoog. De prijs van de palmolie te Medan bijv. bedroeg vóór de oorlog twaalf cent per kilogram. Thans be draagt hij f 2.50. De tabaksopbrengst bedraagt momenteel het tiende deel van het vóóroorlogse kwantum. SPOORWEGEN WEER DREEF. OP De spoorwegen functionneren bijna normaal, vooral door de goede mede werking van het inheemse personeel. Momenteel zijn 400 van de 550 km in exploitatie. 1510 van de 2000 rijtuigen zijn thans in rij vaardige toestand. Het vrachtvervoer bedraagt 37.000 ton per maand tegen 70.000 ton vóór de oor lof. Het gebied is volkomen rustig. Nog voortdurend keren geëvacueerde Indonesiërs terug. STEMMING VOORTREFFELIJK. De jongens van de „Volendam" zijn in twee dagen gedebarkeerd en reisden direct door naar de plaats van bestem ming. Het schip kwam in de nacht in de haven aan. De stemming was voor- trekkelijk. De troepen, die te Belawan van boord gingen, zijn Zaterdag vroeg in de ochtend in de stellingen aan het Tobameer in de omgeving van Prapat aangekomen. Hun eerste daad was om zes uur 's ochtends in ft et Tobameer zwemmen. De algemene stemming was opperbest. Zowel de legering als de dienst en het natuurschoon waren bo ven alle verwachtingen. De reis van Belawan naar Prapat per trein en auto duurde vijftien uur. Overal waar ge geten en gedronken werd was de ont vangst hartelijk. De afwachtende hou ding bq de ontscheping veranderde in pure tevredenheid. De dienst bestaat uit bewaking van de demarcatielijn, die midden over het Tobameer loopt, voorts uit controle der grensgangers en bestrijding van de smokkelhandel. Prapat ligt op zevenhonderd meter hoogte boven de zeespiegel. Het kli maat is zoals in Nederland aan het eind van het voorjaar. Vroeger was Prapat een vacantieoord. Nieuwe atoombomproef Uit Amerikaanse congreskringen verluidt, dat in April in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoom bommen zal worden genomen. oud. Heel vroeger kende men een 13e eeuwse St. Walburgkerk te Zutphen, welke evenwel in 1446 door een grote brand belangrijk werd beschadigd. Hetzelfde jaar nog werden de res ten verbouwd tot een driebeukige hal lenkerk met een dwarspand, waarvan de Noordelijke arm in 1492 en de Zui delijke arm in 1499 werd verlengd. Van bijzondere betekenis is vooral de tegen de Zuid-Oostzijde van de om streeks 1371 gebouwde kooromgang opgetrokken boekzaal of Librije, die gebouwd werd van 1561—1563. Hedennacht om 1 uur brandde de toren van de St. Walburgkerk nog als een fakkel. De brandweer was nog voltallig aanwezig en vocht met alle mogelijke middelen voor het behoud van de kerk. Ook in de kerk zelf werd geblust. De brandweerlieden werken daar bij het licht van verschillende schijnwerpers. Om ongeveer half tien is de eerste klok onder donderend ge raas naar beneden gestort. De klok, die 2000 kg weegt, kwam achter het orgel in de kerk terecht. Even na 12 uur volgde een tweede klok, die van 3000 kg. In angstige spanning wacht men nu af wanneer de zwaarste van de drie klokken naar beneden zal komen. Deze klok weegt 3500 kg. De wild-west burgers van Amby, die in de late avond van 4 Januari van dit jaar een overval op het poli tiebureau aldaar hadden beraamd, en met knuppels, stokken en loden buizen de manschappen van de Rijkspolitie te lijf waren gegaan, zodat er een ware veldslag was ontstaan, hoorden Dinsdagmorgen voor de Maastrichtse rechtbank hun straf voor deze „uit spattingen" uitspreken. De 44-jarige opperman G. M., die het initiatief tot de overval had genomen, werd ver oordeeld tot 1 jaar en drie maanden (eis 2 jaar), de 23-jarige boomkapper J. A K., die de eerste slag had toege bracht en dus het gevecht opende, kreeg 10 maanden (eis 1 jaar en 3 maanden), zijn vader P. A. K. hield 6 maanden van het jaar dat tegen hem geëist was. De broers P. H. M. en P. H. F. M., beide vrachtrijders, tegen wie elk 9 maanden was gevraagd, wer den veroordeeld tot resp. 6 en 8 maan den, terwijl tenslotte vrouw P. P. F., die door haar verzet tegen de politie het gehele relletje had uitgelokt, 2 maanden kreeg (eis 4 maanden). Ernstig ongeluk in IJmuider binnenhaven De 17-jarige ULO-scholier J. van L. uit Velsen, die gistermorgen in de IJmuider binnenhaven op een met ko len geladen schuit meevoer, geraakte, toen hij een stootkussen wilde uit brengen en hierbij uitgleed, met één zijner benen tussen de kolenschuit en een ander vaartuig bekneld. In het ziekenhuis moest zijn been worden ge amputeerd. Terugkeer 7 Dec. divisie Naar aanleiding van geruchten, dat naar verwachting alle voor de z.g. 7 December-divisie in Indië aangekomen troepen van de Koninklijke Land macht, vóór October a.s. in Nederland zullen zijn teruggekeerd, deelt de dienst voor legercontacten te Batavia mede: Volgens de hier te lande beken de gegevens is genoemd tijdstip aan de optimistische kant. Men zal er dus goed aan doen, dit bericht niet als een betrouwbare maatstaf te beschouwen. Atoomcommissie op dood spoor De Commissie voor controle op de atoom-energie der V. N., aangewezen om een internationale overeenkomst tot het instellen van een controlerend lichaam voor de atoomkracht voor te bereiden, bleek, zo meldt Reuter, ge heel op een dood spoor te zyn geraakt. Het ene lid na het andere verklaarde, dat discussie verder geen nut zou heb ben, gezien „de vasthoudendheid van de Sovjet-Unie". De Sovjet-Unie en de Oekraine poogden de besprekingen voortgang te doen vinden, terwijl de Verenigde Staten, gesteund door Bel gië, Canada, Frankrijk en Groot-Brit- tannië het voorstel deden de commis sie te ontbinden. De zittingen der commissie zijn voor onbepaalde tqd verdaagd. Ds Zuurdeeg naar Parijs Ds. J. Zuurdeeg, predikant van de Nederlandse Protestantenbond te Hil versum, heeft besloten het beroep, dat op hem is uitgebracht door de afdeling Parjjs van de Nederlandse Protestantenbond te aanvaarden. Ds. Zuurdeeg, die 12 jaar lang pre dikant te Hilversum was en voorts o.a. voorzitter is van de V.P.R.O. en van de N.P.B., zal op 2 September naar zyn nieuwe standplaats ver trekken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1