Stad en Omgeving- Slametan en Commando-overdracht Hr. Ms. „Kortenaer" gereed voor de grote reis HET KRANIGE DE LYCEUM BEREIKT FINALE Neptuniana WETHOUDER VAN L00 GERIDDERD II Vertrek: morgenmiddag twee uur Uit het politierapport Boksavond „De Ring" DAMESCONFECTIE Excursie naar Organon-Oss Predikbeurten „Morphy II" promoveert naar de tweede klasse Wielrijders Schoolvoetbal De heer Steilberg oefenmeester K.N.L.T.B. Zondag a.s. Promotiewedstrijden Wieringen. Predikbeurten Urk Weekoverzicht visserjj BISCHOFF 17.00, 19.75, 23.75 Oudeschild. Oorlog en Godsdienst Partij stroo verbrand Texel De Schager markt ABONNEERT U OP DIT BLAD Hr. Ms. wachtschip „Neptunus" zal nooit in de Indische Wateren komen; langs haar flanken zal het koele water van de Noordzee blijven, van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord. Haar beman ning zal echter wisselend blijven, zolang dit schip de eervolle taak van Wachtschip Willemsoord moet vervullen. Geen der opvarenden, die niet eenmaal zijn dienst zal vervullen in de contreien lussen Nias en Fak-Fak. Het was daarom geen dwaas idéé, om naar oud Javaans gebruik het nieuwe wachtschip in te wijden met een Slametan. Het was niet doenlijk om hieraan de traditionele eetpartij te verbinden, maar hier in het nuchtere Holland zijn nu eenmaal ook geen boze geesten, voor de verdrijving waarvan zulk een Slametan van onschat bare waarde is. Deze Neptuniaanse maaltijdloze Sla metan werd Woensdagavond in de Ma- rine-cantine gehouden. Een groot deel van de bemanning was van de partij, en sommigen hadden hun dames ge- inviteerd. Ingeleid door de O.S. en O. officier van Hr. Ms. „Neptunus", de le luitenant der mariniers A. H. Reisma, sprak de commandant van het wacht schip. de kapitein-luitenant ter zee P. Wentholt, een openingswoord, waarna hij het commando over het verdere verloop van deze Slametan overdroeg aan Jan van Ostade. Onder het motto „Dag in, dag uit' heeft Jan van Os.tade met zijn Tilburgs cabaretgroepje de Neptunus-familie n paar uur prettig beziggehouden. Ge tuige de reacties vanuit de zaal waren er vrij wat Brabanders en Limburgers aanwezig. Zij waren ver van huis, en kwamen dank zij het Zuidnederlandse dialect van Jan en zijn broer Pierre ongemerkt in de sfeer van thuis. Dat legde al direct een prettige band tussen de werkers en de kijkers. De werkers kregen het extra zwaar toen er een storing kwam in het electrisch bedrijf; ze moesten eerst hun liedje zingen en hun nummertje spelen in een Egypti sche duisternis, en later voor een ver lichte zaal waardoor het uiteraard moeilijk viel zich goed te concentreren. Met Brabantse vlotheid sloegen ze zich door deze moeilijkheden heen, en wis ten al hun toehoorders voor zich te winnen. Jan van Ostade was onbetaal baar in zijn creatie als muzikale clown; hij bespeelde zijn viool in alle richtin gen en standen, hij liet zijn instrument keuvelen en demonstreerde tenslotte zijn vaardigheden op een meer uitge breid en verbeterd sigarenkistje. Als Pietje de schooljongen vertelde hij la ter een collectie schokkende ervarin gen. Het bleek wel dat schoolmeesters en officieren (van „den Belgiek be doelde hij...) voor Jan van Ostade heel wat stof voor het maken van grapjes opleverden. Henny de Klerk zong een paar „old favourites", Pierre Busio toonde zijn vingervlugheid op de accordeon en Pierre van Ostade reeg de zaak ge moedelijk aan eikaap. Blijkens het enthousiaste applaus, dat om half twaalf de cantine deed schudden, was alles in hoge mate in de smaak geval len. Luitenant Reitsma bedankte na mens allen het gezelschap en bood de beide dames bloemen aan. Met muziek van de N.V. marineband (officieus „De kometen" genaamd) bleven allen nog tot één uur bijeen voor het maken van een dansje, waarna deze Slametan met het Wilhelmus besloten werd. ALLE HENS. Tijdens een alle hens op het achter schip van de „Neptunus" heeft gister morgen de kapit '---luitenant ter zee P. Wentholt het commando over het wachtschip overgedragen aan de ka pitein-luitenant ter zee D. J. Kommer. De vertrekkende commandant hield vooraf een toespraak waarin hij de aanwezigen bepaalde bij de algemene omstandigheden in de wereld, die ieder marineman nopen tot het uiterste zijn plicht te doen. Hij bedankte allen voor hun gedrag tijdens de periode dat hij het commando had, eerst over de ka zerne en naderhand over het wacht schip, en las tenslotte de officiële be schikking voor van de Minister van Marine, waarbij overste Kommer het commando werd opgedragen. Alvorens deze het commando offi cieel op zich nam, sprak overste Kom mer een persoonlijk word van dank, mede namens de Commandant Marine, voor de prettige samenwerking die steeds tussen de staf en de kazerne leiding had bestaan. De nieuwe com mandant verklaarde toen het comman do op zich te hebben genomen Hij hield daarna nog een korte rede, waar in hij zijn nieuwe bemanning wees op de verantwoordelijkheid, die ieder dra ger van de uniform der Koninklijke Marine heeft. Meer dan ooit moet ieder thans zijn beste krachten geven voor het algemeen welzijn. De korte plechtigheid werd hierna besloten. Gisteravond werd in het Tivoli- theater een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de vereniging van persoeel in 's Rijks dienst „Ons Be lang". Daar werd o.m. het woord gevoerd door burgemeester Ritmeester, die de verheugende mededeling kon doen dat het H. M. de Koningin had behaagd de voorzitter van Ons Belang, de heer L. F. van Loo, die reeds 35 jaar een bestuursfunctie in de vereniging be kleedt, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij felicite ren de grijze voorzitter en wethouder van harte met deze vererende onder scheiding Blijf rustig xitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon stratie. PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Donderdagmorgen brak in het per ceel Hector Treubstraat 38 een schoor steenbrandje uit ten gevolge van het ontbranden van de roetlaag in de pijp. De brandweer rukte onmiddellijk uit en wist het vuur met behulp van een iamoneur spoedig te blussen. De scha de ie gering en wordt door de verze kering gedekt. Wederom zijn er twee honden ten politieburele, in afwachting van hun doodvonnis dat ongetwijfeld voltrokken zal worden als er niet spoedig een eigenaar komt opdagen. Het zijn twee levenslustige slachtoffers van de zoge naamde hondenvrienden, die louter voor de aardigheid zo'n beestje, dik wijls nog zeer jong, tot zich nemen om het korte tijd later aan zijn lot over ta laten. En dit betekent dat het dier na enig gezwerf, geheel verwaarloosd, op het politiebureau terecht komt waar het dan na enige tijd onvermij delijk moet worden afgemaakt. Laten d* eigenaars bedenken dat het hier geen dood materiaal betreft, maar die ren, met gevoel en aanhankelijkheid, die bovendien geheel van ons afhan kelijk zijn. Gistermiddag moest de brandweer uitrukken, omdat op de scheepswerf „De Hoop" een brandje was uitgebro ken. Bij het doorsnijden van een staalplaat, bestemd voor de reparatie van de „Texel 14", geraakte een vonk van de snijbrander in een vat olie, dat in brand vloog. De brandweer be hoefde echter niet op te treden, daar het personeel van de werf het vuur zelf reeds had geblust. Zaterdag 3 April a.s. organiseert de Held. Boksvereniging De Ring we derom bokswedstrijden in De Roskam alhier. Als tegenstander van de Hel- derse club komt ditmaal de Sportschool Cor van Oosten (Hilversum) in samen werking met de Weesper boksver. naar Den Helder. Deze ploeg, welke is sa mengesteld uit het beste materiaal van het Gooi zal voor onze boksers zware partijen brengen. Ook de vereniging Kriegel- A'dam werkt met drie van- haar leden aan dit programma mee. Van de hoofdpartijen noemen we Brons—Noordijk. De Hilversummer is een sterke jongen en bokst zeer goed, terwijl de aanval zijn sterkste wapen is. Ook de partijen Weissenborn—Mo lenaar en Sandbrink—IJsbrander kun nen interessante partijen worden. Op grond van een onjuiste inlich ting van officiële zijde publiceer den wij Woensdag j.l„ dat Hr. Ms. „Kortenaer" reeds morgenochtend de haven zou verlaten. Wel zeer ten gerieve van degenen, die graag bij dit vertrek aanwezig willen zijn, is echter het vertrektijdstip van 2 uur gehandhaafd. Hierdoor zullen velen, die anders door hun werkzaamheden verhinderd zouden zijn, getuige kunnen zijn van het begin der grote reis van Hr. Ms. „Kortenaer" naar de Oost. Dit vertrek is vooral daarom van historische betekenis, omdat het de eerste maal is sinds de bevrijding van ons vaderland, dat vanuit Nieuwediep een oorlogsschip de reis naar de over zeese gebiedsdelen aanvaardt. Was de „Kortenaer" het eerst schip, dat recht streeks uit de Oost in Den Helder thuisvoer, zij zal ook de eerste bodem zijn die door haar vertrek de weder opbloei van Den Helder als marine basis zal illustreren. Gistermorgen om tien uur is het schip verhaald van de werf naar de Buitenhaven, waar het ligplaats kreeg ten Zuiden van de Lange brug. Nog steeds bevinden zich werklieden aan boord, nog steeds worden er plekjes gevonden waar een grijze kwast nuttig werk kan verrichten, nog steeds ko men er Jantjes met grote koffers over de valreep, en nog steeds is het min of meer een chaotische toestand aan boord. Dat zal wel zo blijven tot de laatste minuut. Terwijl morgenoch tend de commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht J. J. L. Wil- Iinge, zijn afscheidswoord zal spre ken, zullen nog wel ergens in het GA VOOR iaet uw punten naar: ESKA, Spoorstraat 103. schip nijvere handen bezig zijn om nog even een kleinigheidje in orde te ma ken. Dat zal pas ophouden, wanneer de turbines eenmaal afgesteld zijn op economische vaart en de uiterton van het Schulpengat uit het zicht zal zijn verdwenen. Dan zal het niet lang meer duren, of de ruim tweehonderd marinemannen op deze grijze jager zien de laatste streep kust van het moederland. Wij spraken nog even met de eerste officier, de luitenant ter zee der le klasse J. G. M. D. van Grondelle, die ons verzekerde dat de stemming aan boord niets te wensen overlaat. Hij gaf ons inzage van de drukproef van ,,'t Allemanseindje", het scheepsorgaan van Hr. Ms. „Kortenaer", dat regelma tig zal verschijnen onder redactie van dc heer Van Grondelle Ongetwijfeld zal gedurende de uitreis daarin meni ge bijdrage voorkomen van onze me dewerker Anthony van Kampen, die ook onze lezers van het wel en wee tijdens de reis op de hoogte zal hou den. Toen de heer I. Kristensen deze winter zijn cursus over Hormonen en Vitaminen voor de Volksuniversiteit beëindigde, opperde hy' het plan in het voorjaar een excursie te maken naar de bekende Organon-fabrieken te Oss. Dinsdag 30 Maart werd aan dit plan uitvoering gegeven er^ een dertigtal deelnemers aanvaardden per autobus onder leiding van de heer Kristensen de tocht naar Oss. Na een buitengewoon hartelijke ont vangst, waarbij van het gezelschap een foto genomen werd, die de deel nemers reeds 's middags cadeau kre gen en waarbij hun een uitstekend verzorgde warme lunch werd aange boden, volgde een rondgang door de fabriek onder leiding van twee leden van de wetenschappelijke staf. Het is onmogelijk van deze rondgang, die drie uur duurde, een volledig verslag te geven. De stallen met de duizen den proefdieren, de fabricage van verschillende hormoonpreparaten, het biologisch testen hiervan, de zorg vuldige verpakking der geneesmidde len, de bibliotheek en nog veel meer werd getoond, waarbij de leiders steeds een duidelijke toelichting ga ven en niet moede werden te ant woorden op de vele vragen. Indruk wekkend was vooral de minutieuze en herhaalde controle, waaraan ieder preparaat wordt onderworpen voor het van de fabriek naar de apotheek verhuist. Tot slot werd de deelnemers thee aangeboden, waarbij de voorzitter van de V.U., de heer Nijkamp, na mens de deelnemers een woord van hartelijke dank sprak tot de rond leiders voor deze bijzonder geslaagde dag. ZONDAG 4 APRIL 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gern., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17. uur ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur lees- dienst. Chr. geref. kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. C. C. G Visser, van Rotterdam. Baptisten- gem„ 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer Van Leeuwen, 12 uur Zondags school, 19.45 uur zangdienst, - 20 uur evang. Hofhuis; Maandag 20 uur vrou- weukrans Californiëstraat 8; Donderdag 20 uur jeugdclub Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bid stond Ooievaarstraat 54. Öud-kath kerk, 10 uur Heilige dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur evang. L. J. Pasman, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst; Maandag 14 uur vrouwen krans; Dinsdag 19.30 uur Bijbelbespre king; Donderdag 20 uur heiligings samenkomst o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur sa menkomst. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 15 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Het tweede tiental van de schaak club Morphy, dat in de afgelopen competitie ongeslagen het kampioen schap van haar afdeling behaalde, moest voor de promotie naar Aarts woud om daar de club van die naam te bekampen. In een spannende strijd werden de punten gedeeld en werd het volgende resultaat behaald: Morhpy Aartswoud W. J. GeusJ. Runeman 10 G. J. GeusJ. Grootes 01 Th. AdriaanseJ. Zander 01 D. de LangeC. van Scheyen 01 J. v. AmesfoortJ. Groeneveld M14 R. Ruiten—P. Slagter 01 E. Knopper—J. Koning 1—0 C. J. BoschJ. Baron *4 D. PrinsJ. Silver 10 C. BuysP. Langedijk 10 5—5 Om nu te kunnen prombveren moest Morphy haar tweede wedstrijd winnen en zo werd Woensdagavond de tweede wedstrijd gespeeld. Ook nu weer geweldige spanning totdat Morphy geleidelijk uitlieo om ten slotte de wedstrijd met 73 te win nen, waarmede haar promotie een feit was geworden. De uitslag was: Morhpy Aartswoud W. J. GeusJ. Runeman 10 G. J.' GeusJ. Grootes 10 D. DokterJ. Zander 10 Th. AdriaanseC. van Scheijen 1O D. de LangeJ. Groeneveld 01 J. v. AmesfoortP. Slagter 10 B. KnopperJ. Koning J4H C. J. BoschJ. Baron (214 R. RuitenJ. Silver 10 G. J. Brandhof—P. Langedijk 01 De fletser is „bü nacht" verplicht, te rijden met rood achterlicht! Sinds het vertrek van de Ijgër Engel de Zeeuw naar Zuid-AfriliS bevond zich in Den Helder geen gediplomeerd oefenmeester voor de tennissport. De toekomst zag er echter niet zeer som ber uit, daar de heer J. Steilberg zich voorbereidde voor het examen vanwege de Kon. Nederl. Lawntennis Bond. Woensdag is hij in Den Haag voor ge weest, en hij heeft daar tegelijk met elf andere candidaten zijn capaciteiten moeten tonen ten overstaan van een deskundige commissie. Het mag voor de Helderse tennissers, en voor de heer Steilberg in het bijzondei', een grote voldoening heten, dat hij behoorde tot de twee geslaagde candidaten. Wij willen hem met dit succes van harte gelukwensen, en behoeven nu niet meer te vragen, wie in de Helderse Tennis club de officiële opvolger van de heer De Ze&uw zal worden. Naar ons wordt medegedeeld, zal 3e heer Steilberg zich in de toekomst op het terrein van de sport en speciaal natuur] ijik van de tennissport gaan specialiseren, en zich 'geleidelijk aan uit zijn kruideniersbranche terugtrekken. DE OPLEIDINGSSCHOOL BREE- ZAND EVENEENS. Het was gisteren guur weer aan de Sportlaan. Maar voor de jongens was dit geen bezwaar, integendeel, er was een reden meer om zich tot het uiterste te geven. Nu van daag de voorlaatste dag van het tournooi is ingegaan zijn de finalis ten bijna allen bekend. In Afd. A, de afdeling van de klei nere deelnemers, heeft de opleidings school Breezand reeds de finale be reikt. De Poldersen wonnen met 10 van de Rehobothschool. Een kleine, doch waardevolle overwinning. Nu dient nog afgewacht te worden, wie haar tegenstander wordt. Deze beslissing valt vandaag in de wedstrijd TuindorpSchool 4. De aanvang van dit treffen is 10.15 uur, zodat de wed' strijd bij het uitkomen van de cou rant reqds geepeeld is. In de finale van de verliezersronde komen Chr. Opleid.school en de R.K. Jongensschool tegen elkaar in het veld. Deze wedstrijd wordt hedenmiddag om 3.15 uur gespeeld. De Rehobothschool komt Zaterdagmorgen om 10.15 in het veld tegen de verliezer van Tuindorp School 4. School 10 en Huisduinen spelen hedenmiddag om 2 uur tegen elkaar in de verliezersronde. In afd. B 2 kan alleen Lyceum 3 het VGLO I nog lastig maken. Deze wedstrijd wordt gespeeld Zaterdag morgen om 10.15 uur. De stand in de ze afdeling is nu als volgt: VGLO I 3 3 0 0 ABS 6 3 1 i 1 VGLO 3 3 111 Lyceum 3 2 10 1 ULO 4 3 0 0 3 Zaterdagmorgen om 9 uur ABS 3 tegen ULO 2 om de eerste en tweede plaats in afd. C. Beide wisten zij de voorlaatste wedstrijd te winnen van resp. ABS 4 en Chr. Ulo. 9-0 2—3 2-4 5—1 0—10 speelt Deze laatste verliezers spelen reeds hedenmorgen om 10.15 uur. In de C- afd. won het Lyceum de strijd tegen HBS. De storm was een handicap voor goed voetbal en toen de Lyceïsten met de rust een 30 voorsprong had den was het pleit feitelijk reeds be slecht. In de tweede helft konden Swart en Hoogerwerf en hun jongens de achter stand niet meer inlopen. Integendeel, Bouwma wist zijn doel schoon te hou' den en de 30 zege vinden wij een knappe prestatie. Vermelding verdient nog een schot van het middenveld van Swart, waarbij de bal van de lat weer In het veld sprong. Lyceum speelt dus a.s. Zaterdagmid dag in de finale. De tegenstander is dan de winnaar van Avondvakteken- school—ABS I, welke wedstrijd heden middag. om 3.45 uur wordt gespeeld. De finalewedstrijd vindt dus morgen plaats en wel om 3.15 uur. Wij raden een leder aan deze unieke wedstrijd te gaan zien. Wij zijn er van overtuigd dat het een spannende en faire kamp zal worden, waarbij met geen moge lijkheid te voorspellen valt wie uit eindelijk kampioen 1948 wordt.' De verliezersronde wordt dan Zaterdag gespeeld, waarbij ons het aanvangs- uur niet bekend is omdat dit de enige fout is in het deskundig samengesteld programma Morgenmiddag wordt dus het school- voetbaltournooi 1948 beëindigd. Laten velen aanwezig zijn en niet in het minst de spelers zelf, omdat het voor de commissie een genoegen zal zijn om deze laatste dag nog eens gezel lig door te brengen. Na afloop wor den de prijzen uitgereikt door Burge meester Ritmeester. En de praktijk heeft geleerd dat een prijsuitreiking van 't schoolvoetbaltournooi op zich zelf al een gang naar de sportvelden waard is. 7—3 De voorzitter van Aartswoud be hoorde tot de eersten, die het tweede tiental van Morphy met haar promo tie geluk wenste. Vermeldenswaard is, dat de kleine W. J. Geus al zijn wedstrijden in de afgelopen competitie voor Morphy heeft gewonnen. Beverwijk: Strawberries 2Hermes 1. Zonder aanvoerder Verfaille, die momenteel in het ziekenhuis ligt, staat Hermes een buitengewoon zware wed strijd te wachten. De heren zuHen zich wel tot het uiterste moeten inspannen om in Beverwijk een kleine overwin ning te toehalen. Behalve Strawberries doen aan de promotie-competitie mee: Te Werfe 1 uit Den Haag en Amster dam 4. Vertrek per bus om 9 uur van af garage Moorman. Bloemendaal: BDHC 6Hermes (dames). Willen de dames een kleine kans op promotie behouden, dan moe ten ze Zondag een puntje mee naar Den Helder nemen. Vertrek om 9 uur per bus vanaf garage Moorman. 4 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. HIPPOLYTUSHOEF, 10.30 u. de heer v. d. Berg. OOSTERLAND, 2.30 uur, de heer v. d. Berg. BARSINGERHORN. 10.30 uur. ds. v. d. Winden. Heilig Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. HIPPOLYTUSHOEF, 10.30 uur, ds. A. P. Goudsbloem. CURSUS E.H.B.O. Zoals we reeds meldden, had <ie jeugdraad Wieringen het plan opgevat een cursus E.H.B.O. te organiseren. Naar wij thans .pfficiëel kunnen mede delen, zal deze cursus Maandag 12 April aanvangen. De cursus wordt gehouden in de o. 1. school te Hippolytushoef en zal om 7.30 uur aanvangen. POLITIE. Gevonden: een glacé herenhandschoen. Verloren: een zilveren broche. Inlichtingen bij de gemeentebode. Nu het voor de staandwantvisserij en kuilvisserij gesloten vistijd is, zijn velen al begonnen met de lijn- en beugvisse rij. Ongeveer 30 vissers zijn hier al mee bezig. Voor het begin is deze visserij zeer bevredigend. Per etmaal werd soms al meer dan 100 pond ljjnaal bo ven water gebracht. Gemiddeld was de prijs 2.— per pond. De kuilvisserij op paling kan eerst per 1 Mei beginnen. De fuik-aalvisserij gaf nog zeer geringe uitkomsten. Over het algemeen was er weinig vangst van fuikaal en spiering. Resultaten ten hoogste 300.per fuikvisser. Voor onze grote Noordzee- vloot waren de resultaten niet hoog. Vooral was de schol laag in prijs. Tong bracht gemiddeld 1.per pond op. De weekbesommingen varieerden van 500800 per vaartuig. Voor de snurre- vaadvisserjj waren de weekresultaten zeer gering n.1. soms minder dan 100.- per vaartuig. Aan de afslag werd de vorige week voor 13000 besomd. KERKBOUW. Dinsdag is men beginnen met de eerste werkzaamheden voor de bouw van de Ger. kerk (Vrijgem.)' Na het leggen van fundering zal allereerst het hou ten noodgebouw geplaatst worden. Daarna kan begonnen worden met de buitenbouw. Koopf baf ZOMERJAPONNEN Voor een aandachtig gehoor besprak de heer Termaat uit Oudeschild in het Eigen Gebouw, aldaar, het onderwerp „Oorlog en Godsdienst". Spreker wees op de noodzaak, dat iedereen zijn of haar standpunt t.o.v. oorlog, bezetting, verzet en collaboratie bepaalt. H. was dankbaar dat „Klein Toneel" deze problemen door de keuze van het stuk „Er staat geschrevenweer eens aan de orde had gesteld. Hij meende echter dat in het stuk de houding der kerk onvolledig wordt ge tekend en dat daardoor misverstanden kunnen ontstaan. Er is geen eenstem mige kerkelijke mening over de prac- tische levenshouding die de Christen t.o.v. de oorlog past. Wel is men het er in de kerk over eens dat de oorlog een gevolg is van de zonde, de zelfzucht der mensen; dat er verlossing mogelijk is door het ge loof in Jezus Christus, die zonde, dood en wereld overwon. Ook -deze overwin ning echter willen mensen misbruiken om er vóór alles eigen zaligheid door te winnen of hun groepsegoisme (na tionalisme) er afhankelijk van te stel len. Met deze misvattingen leven ook de mensen in het toneelstuk. Zij zijn Christenen, maar denken in vredestijd niet na over de realiteit van de zonde en de realiteit van Godsliefde, die zich openbaart in de gekruisigde Jezus. De ze mensen worden anti-militarist als het leed hen treft, maar vergeten dan, dat de zonde ook in henzelf machtig is en zowel binnen als buiten de kerk macht heeft. Er is geen partij meer die de oorlog afwijst. In de kerk nu zijn er, die de oorlog als zonde willen bestrijden, terwijl de meerderheid, zij het met tegenzin vaak de oorlog aanvaardt om groter kwaad te voorkomen en als middel in de hand der overheid om orde en recht te hand haven. Men moet beide standpunten ernstig nemen. Spreker wekte op, om goed over de ze dingen na te denken. Ieder staat voor een persoonlijke keuze. In de nabespreking kwam wel dui delijk uit hoe benauwend deze vragen het de ernstig levende mens maken. Door onbekende oorzaak geraakte een partij stroo, welke zich in een groot pakhuis van de firma Van Gelder na bij de haven bevond, in brand. Door tijdig blussen door omstanders werd erger voorkomen. De brandweer van den Burg,' die inmiddels was ge arriveerd behoefde geen dienst te doen. Aangevoerd van 22—27 Maart 1948: Bot 3570 kg, garnalen 3303 kg, haring 7153 kg, kaan 21 kg, kabeljauw 110 kg, schar 7061 kg, schol 1151 kg, tarbot 346 kg, tong 4072 kg, wulken 1351 kg, wij ting 3751 kg, kreukels 227 kg, zalm 15. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. De in de raadsvergadering van 23 Januari j.1. vastgestelde verordening op de heffing van een vermakelijkheids belasting in de gemeente Texel, is bij Koninklijk besluit goedgekeurd. De verordening is op 1 April 1948 in wer king getreden. Met ingang van die datum bedraagt de belasting: a. voor concerten, zang- en muziek uitvoeringen, toneelvoorstellingen, sportwedstrijden en alle overige ver makelijkheden niet onder b of e genoemd 2Q b. voor bioscoopvoorstellingen 45 c. voor bals, danspartijen en sporteve nementen, welke een overwegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke inkomsten voor de deelnemers hoofdzaak zijn 50 De z.g. oppervlaktebelasting is onge wijzigd gebleven en gehandhaafd op het vroegere tarief. De belasting voor bioscoopvoorstel lingen wordt verminderd tot 35 in dien in een bioscoopvoorstelling naast andere films, Nederlands journaal en/ of films, uitsluitend betreffende de we tenschap, nijverheid, landbouw en han del, welke als zodanig door de centrale keuringscommissie zijn goedgekeurd tot een gezamenlijke lengte van ten minste 500 meter, worden vertoond. TEXELSE MARKT. DEN BURG, 30 Maart. Aangeyoerd 23 biggen 1,501.80. Voor de levering 71 nuchtere kalveren. VESTIGINGSVERGUNNINGEN. Aan de heren J. C. Keesom, Molen straat te Den Burg; G. M. van Boven, Het Noorden en R. Henstra te De Koog, werd door de minister van Economi sche Zaken vergunning verleend tot 't vestigen van een pensionbedrijf in de vorengenoemde percelen. VISSERIJ. URK, 30 Maart 1948. Door 32 vaartuigen werd heden aan gevoerd 2124 pond lijn- of beugaal, van 13—145 pond per vaartuig, prijs f 1.88—f 2.47 per y, kg en 10.000 pond J nest, prijs f 1.37 34 per 90 kg. SCHAGEN, 1 April. 9 stuks paar den 300—650; 25 pinken 200—250; 2 stieren, centr.; 57 geldekoeien (mag.) 375540; 24 geldekoeien (vette) centr.; 30 kalfkoeien 550—700; 12 vaarzen 350 425; 1 pink, centr.; 2 graskalveren, centr.; 334 nuchtere kalveren, centr.; 46 schapen (mager) 80—110; 1 vet schaap, centrale; 35 overhouders 40 65; 7 bokken en geiten 3—80; 17 biggen 4565; 36 konijnen 2,5018; 15 kippen 28.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2