HOOGTIJDAG voor „Onderling Belang" Lente Soiree Dansante C DE ZWARTE SCHADUW WAS De films van deze week Dr MEENK'S Oprichting Oir. Bond van Marinepersoneel Ridderorde voor de voorzitier Belangstelling van vele zijden G ENEESMIDD SCALDIS HOESTPO EDERS STAM STOOMT JAN SCHOUTEN SPREEKT K.V.H.-NIEUWS ZONDAG in „CASINO" Feestavond „De Postiljon" De Natuur in April Gereformeerd Jeugdwerk De Helderse tennisclub in de competitie Premieverhoging A.A.Z.A. Post voor Hr. Ms. „Kortenaer" De komende feestweek De opritten bij de Visafslag De Fotocursus STOFFEN OPKNOOPPAKJES 12.30, 15.80, 18.00 Doktersdienst IREKKING STAATSLOTERIJ O O CM Schoanmaaktijd in 't land bij de hand. „BETER DAN OOIT" Loco-burgemeester werd te licht gestraft TIVOLI „Het spookhuis" „Rhapsody in Blue" DE WITTE „De zevende misdaad" door Jan Dirk van Exter J Een hoogtijdag voor „Onderling Belang", zo mogen we de le April 1948 gerust noemen, wanneer we letten op de grote belangstelling die werd getoond ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dezer vereniging. Maar vooral ook omdat op deze dag de grijze voorzitter van de heer L. F. van Loo, de mededeling kreeg van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Allereerst was -daar 's middags de receptie in de grote, zaal van „For- mosa", waar de heren Van Loo, de Bie, Kroonstuiver, Landman, van Straaten, Meijer, Slort, Gode en Morée achter de bestuurstafel waren gezeten, en op die plaats gelukwensen van vele zijden hadden te incasseren. Persoonlijk wa ren ter receptie aanwezig burgemeester Ritmeester, de wethouders Van der Vaart en Steenlage, de gemeente-secre taris, overste Riemers als vertegen woordiger van de Minister van Marine en de directeur der Rijkswerf, de chef staf overste Velderman. verscheidene andere autoriteiten van marine, rijks werf en burgerij, en vertegenwoordi gers van diverse verenigingen en orga nisaties. Ook de heer G. Veer (één van de mede-oprichters van „O.B.") was aanwezig, terwijl in de loop van de middag het voltallige hoofdbestuur van de Centrale van Verenigingen van per soneel in 's rijks dienst arriveerde. De heer Van Loo heette hen al len van harte welkom, en hield een korte toespraak waarin hij heel in het kort op de geschiedenis van ,.O.B." inging. „Wij willen op ge paste en wettige wijze voor onze belangen strijden; voor zover wij weten hebben wij ons altijd aan dat principe gehouden." Hij wees in dit verband op de bijzondere positie van de overheidsdienaar, die steeds op zijn post moet zijn, en zijn wettige regering onder alle omstandigheden trouw moet blij ven. Nadat de heer Landman een serie schriftelijke en getelegrafeerde geluk wensen had voorgelezen, spraken en kele der aanwezigen e n woord van fe licitatie. De heer Brouwer namens het personeel der artillerie-inrichtingen, de heer Mahieu als chef van 't personeel- an loonbureau der rijkswerf, de heer Schellinger namens de Ned. Bond van .Gemeente-ambtenaren, de heer Ravelli namens het hoofdbestuur der Centrale van Verenigingen, de heer Schendelaar namens de boden van „O.B.", burge meester Ritmeester namens het ge meentebestuur, de heer Van Dok na mens de vereniging „M.V.Z.", de heer Bouquet namens het personeel der Rijksverzekeringsbank, en tenslotte de heer Wassink namens de Casino-direc tie. Zij allen belichtten eèn facet uit het leven van „Onderling Belang", en zij deden dat in zeer Waarderende trant. Deze waardering gold vooral de per soon van de voorzitter, die van ver schillende kanten de motor van de or ganisatie werd genoemd. De speeches werden afgewisseld door het serveren vrti koffie met gebak. Omstreeks vijf uur bedankte de heer Van Loo namens zijn bestuur de spre kers, waarna de receptie werd besloten. HERDENKINGSBIJEENKOMST Donderdagavond waren circa negen honderd dames en heren aanwezig op de herdenkingsbijeenkomst in Tivoli. De heer Van Loo kon hier in zijn ope ningswoord andermaal degenen wel kom heten, die 's middags de receptie hadden bezocht. Hij gaf toen, zoals hij zei, het woord aan zichzelf voor het uitspreken van een herdenkingsrede. Vanachter de lessenaar, rechts op het podium, haast verscholen achter de prachtige bloemstukken, gaf de heer Van Loo een overzicht van de geschie denis van „Onderling Belang". Hij moest het dan in telegramstijl gehou den hebben, zijn woorden, uitgesproken met gloed en geestkracht, gaven niet temin een uitstekende indruk van het geen door „O.B." in de afgelopen vijf tig jaar was gepresteerd. Vooral de be ginjaren zijn moeilijk geweest, maar men heeft door energiek doorzetten goede resultaten weten te bereiken. „O. B." heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat zich binnen haar gelederen een ieder kan scharen die de wettige overheid onder alle omstandigheden wil trouw blijven. Ongeacht politieke of religieuze overtuiging kan men in „Onderling Belang" strijden voor ver beteringen waar die wenselijk mochten zijn. Langs de weg van redelijk over leg en argumentering wil men bij de overheid verbeteringen bepleiten, zon der daarbij over te gaan tot het stellen van eisen. Voorop staat het gehoorza men aan de overheid. Secundair is het, de overheid ervan t- overtuigen dat de arbeidsvoorwaarden voor haar perso neel op bepaalde punten nog verbete ring behoeven. „Onderling Belang" is ervan overtuigd, dat deze weg de juiste is, hetgeen de practijk heeft bewezen. De bestuurders van „O.B." vonden steeds bij de regeringsinstanties een gewillig oor, en men heeft waar mo gelijk medewerking ondervonden. De heer Van Loo haalde in dit verband aan de keren, dat de werf opgeheven dreigde te worden. Het is voor een niet gering deel aan „O.B." te danken dat deze dreiging kon worden afge wend. Ook herinnerde spr. aan de op richting van de afdeling „Ziekenzorg" BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN Uw keest radicaal verdreven na ge- borik vee onxe welbekende Prijs per poeder 7% cent. dje voor vele leden van grote waarde is gebleken. In de oorlogsjaren heeft het er voor deze afdeling somber uit gezien. Dank zij het financiële beleid van de heer Landman, wien de heer Van Loo bij deze daarvoor hartelijk dank bracht, konden de gelden worden behouden. „Ons gebouw is gesloopt, maar wij hopen toch eenmaal weer over een eigen gebouw de beschikking te hebben", zo zeide de heer Vah Loo aan het eind van zijn rede, waarvan wij slechts enkele flitsen konden weergeven. De heer Landman nam daarop nog even het woord. Hij nodigde mevr. Van Loo-Tjepkema op het podium, en richt te toen het woord tot de heer Van Loo, wien hij bedankte voor de wijze waarop hij de leiding over de organi satie gedurende 25 jaar had gevoerd. Hij bood de voorzitter een étui met vulpen en vulpotlood aan, en mevr. Vah Loo een prachtige bloemenmand. Ter afwisseling speelde daarop de heer Jan van Loo, daarbij voortreffe lijk begeleid door Zijn echtgenote, een drietal vioolsoli, die onder grote stilte werden aangehoord. Ook tijdens deze bijeenkomst werden bestuur en voorzitter toegesproken. Eerst dopr overste Riemers, die mede namens de minister van Marine a.i. en de directeur der Rijkswerf zijn geluk wensen aanbood. Voorts door de heer P. A. Ravelli, voorzitter van de Cen trale van Verenigingen en van het Ambtenarencentrum, die nog een klein boekje opendeed uit 't organisatieleven. Spr. was op zijn verjaardag naar Den Helder gekomen, omdat hij deze her denkingsbijeenkomst niet wilde verzui men. Het bestuur van „O.B." was hier van blijkbaar op de hoogte, want ^an het eind van zijn toespraak werd de heer Ravelli een reusachtige kabeljauw aangeboden. GERIDDERD Toen kreeg de burgemeester 't woord, die al dadelijk mevr. Van Loo in de huldiging betrok. Hij richtte zeer waar derende woofden aan het adrts van de heer Van Loo, roemde diens brede kijk op zovele zaken, zijn prettige persoon lijkheid en zijn vele andere goede eigenschappen. Burgemeester Ritmees ter schetste de voorzitter van „O.B." als één van zijn meest gewaardeerde medewerkers, die altijd pal staat voor zijfi stad en zijn organisatie, maar die bovendien steeds bereid is een ieder te helpen die hem om advies komt vra gen. Het deed spreker bijzonder veel genoegen, dat 't werk van de heer Van Loo ook de waardering had gevonden van H.M. de Koningin, die hem bü deze benoemde tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Onder grote toejuichingen speldde burgemeester Ritmeester hem de onderscheiding op de borst. De zaal hief daarop een driewerf „hoera" aan op H. M. de Koningin, burger meester Ritmeester, kolonel Baren- dregt en de heer Van Loo. Na een dankwoord van de heer Van Loo werd een brief voorgelezen van kolonel Barendregt, die door omstan digheden niet aanwezig kon zijn an daarom schriftelijk zijn oprecht ge meende gelukwensen aanbood aan ver eniging, bestuur en voorzitter. Het officiële gedeelte van deze her denkingsbijeenkomst werd daarop ge sloten. De aanwezigen konden zich toen nog amuseren bij de vertoning van de film „Casablanca", welke hen voor een kleine twee uur verplaatste in de roezige sfeer van Casablanca in oorlogstijd.. Binnenkort zal ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van „O.B." een meer feestelijk samenzijn worden ge houden. IJe .datum daarvan zal nader worden bekend gemaakt. Vermelden wij tenslotte, dat na de 'sluiting om één uur een collecte werd gehouden ten bate van de NIWIN, welke de mooie som -opbracht van rond tachtig gulden. Door onze dry cleaning methode behoudt de kleding haar vorm en worden de kleuren verfrist. Wij verven in alle kleuren! sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51 Den Helder. Tel. 2467 Maandagavond a.s. Bethelkerk in de Motten! Hier baat geen protest Je gaat er aan, dank zij Funest (Ingezonden Mededeling) „In Indië zijn 4500 5000 jongens geestelijk ondergedoken, hebben zich vereenzelvigd met de wereld door gebrek aan geestelijke verzorging. En eveneens laat het contact tussen de Christelijke jongens op de sche pen en in de kazernes nog veel te wensen over. Daarom", zo vervolgde de heer Knol zijn inleiding op de Woens dagavond gehouden oprichtingsver gadering van de Christelijke Bond van Marinepersoneel, „zijn wij ervan overtuigd dat hier voor ons'een taak ligt ter voldoening aan het hoogste gebod, God liefhebben boven alles en onze naasten gelijk onszelve". Zonder het vele en dikwijls moeilijke werk der vloot-predikanten te willen onderschatten, zal men kunnen begrij pen dat 'men alleenstaand weinig kan bereiken ter tegemoetkoming aan de geestelijke behoeften der jongens. Al deze dingen overwegende besloot de heer Knol het initiatief te nemen tot het tot stand brengen van een Bond die al deze belangen voor het Christe lijk marinepersoneel zou kunnen be hartigen. En hij had spoedig contact gekregen met enige leden der zee macht, waardoor reeds op 31 Maart in het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg, een vergadering kon worden belegd welke tot resultaat had de oprichting van een belangenver eniging die zich ten doel stelt: ten eer ste, behartiging der geestelijke be langen van alle Protestants-Christe lijke leden der Kon. Marine; ten twee de, het vormen van een vast centrum van waaruit voortdurend contact ge houden kan worden met alle afde lingen; ten derde, pogingen aanwenden om te komen tot een eigen maandblad; en ten vierde het verzamelen van na men en adressen om het contact te on derhouden met ouders, kerkeraden en jongelingsverenigingen. Na een korte bespreking, waarin het vóór en tegen van een dergelijke bond overwogen werd, kwam men tot het kiezen van een voorlopig bestuur, dat de zaken zal behartigen zolang er nog geen definitief bestuur gekozen is. Voor al het administratiewerk stelde de heer Knol zich belangeloos beschik baar; het tehuis kan dan als centrum fungeren. De matroos le klas K. IJzerman werd tot voorzitter benoemd, terwijl Gouds waard de secretarisfunctie kreeg èn korp. Hoekstra de geldkist zal mogen Zondag hebben onze korfballers een drukke dag. Alle drie de twaalftallen gaan dan uit. Het eerste speelt haar laatste competitiewedstrijd tegen Roda I. Weet KVH deze in een overwinning om te zetten, dan eindigen zij nog in het midden. KHV 2 gaat naar Roda III. Ook deze wedstrijd moet gewonnen worden KVH-ers. Een nederlaag kan jullie je kampioenskansen kosten. Dus het pa rool moet zijn „winnen". Het derde speelt tegen Roda V. Zon dag wist KVH 3 te winnen. Dit kan nu ook het geval zijn. Denk er echter om KVH-ers, dat er nu zes heren meespelen. Het wegblijven van een der spelers is zeer onsportief en legt zwaardere verplichtingen op aan 'je sportmakkers. die wel spelen. Vertrek bus om 8 uur vanaf hoek Moree. beheren, Bij de vaststelling van de te heffen contributie werd besloten dit bedrag te stellen op f 0.50 per maand. Verder zijn er op de verschillende schepen correspondenten aangesteld om onder de bemanning groepjes vah Christelijke jongelui te vormen, welke dan in nauw contact zullen staan met het hoofdbestuur. Als, correspondent op de „Neptunus." is aangesteld korp. M. Hoekstra, op de „Soemba" matroos le klas K, IJzerman, op de „Heemskerk" stoker le klas J. André, op de „Kor- tenaer" korp. monteur T. Bollemijer, op de MV 35 „Hollands diep" kok 2e klas S. Pronk en voor de kleine vaar- tuigendienst de stoker 2e klas J. Wijs haken aan boord van de HW 15. Naast het behartigen der belangen van de leden geeft het lidmaatschap van de Christelijke Bond van Marine personeel ook plichten. De voornaam ste hiervan is dat ieder lid dé begin selen van de bond, die gegrond zijn op de Bijbel, het woord van God als richt snoer voor geloof en leven moet kun-' nen onderschrijven. Vanavond geeft „De Postiljon", de| amusementsvereniging van het Hel- derse PTT-personeel, een feestavond. Opgevoerd zal worden het toneelstuk in drie bedrijven „Pietje de Duivel". Er zal bal na zijn, met medewerking van de „Musical Ramblers". Op uitnodiging van de Anti-Revolu- tionnaire kiesvereniging spreekt Maan dagavond 5 April a.s. de heer Jan Schouten, 'leider van de A. R. Tweede Kamer-fractie, in de Bethelkerk aan het Julianapark. De avond wordt ge opend om acht uur. ■- Zaterdagavond (7 en 8 uur) en Zon» dagmiddag (3 en 4 uur) worden er in het Museum weer voordrachten met lichtbeelden gehouden over „De Na tuur in April". Deze kéfcr zal er in het bijzonder aandacht besteed worden aan de die ren in het water. Kinderen, die eens willen weten hoe ze het meeste ple zier van hun stopfles of aquarium kunnen hebben en ouders, die hun kinderen daarbij behulpzaam willen zijn, raden wij aan eens naar die voor dracht te gaan luisteren. Behalve de waterdieren, komen ook de bloeiende planten, de uitlopende bomen en struiken en het rijke vogel leven in deze voorjaarsmaand aan de orde. De Gereformeerde jeugdverenigin gen in onze stad beleggen Woensdag 7 April a.s. om 8 uur in de Reho- both-kerk een contact-avond, waar de bekende schrijfster, mevr. Gera KraanVan den Burg zal spreken over het Christelijk huwelijk. Het koortje van de Meisjesvereniging zai de toespraak van mevr. Kraan met enkele liederen omlijsten, terwijl daarna een- klein declamatorium „Een vaste burcht" ten gehore zal worden gebracht. De toegang tot deze contact-avond is vrij. Blijkens de indeling van de a.s. ten- niscompetitie komt het eerste team van de Helderse Tennisclub uit in de Derde klasse West, afd. I. De tegen standers zijn Inside 3, De Aemstelspe- lers 3 en Dash 3. HTC 2 speelt in de Vierde klasse tegen Bakkum, KZTV 3 en WFK 2, en HTC 3 tegen Beverwijk 2, Chandelle 2 en Heemstede 3. Zoals uit 'n advertentie in dit'num mer blijkt, 'is dè premie v'a'n het aan- vüllingsfonds van het Aigemeen Afde- lings Ziekenfonds „Alkmaar en Om streken", waarbij vele stadgenoten zijn verzekerd, verhoogd met 1 cent per week tot 6 cent per week. De opvarenden van Hr. Ms. torpe- doboofjager „Kortenaer" kunner. in Malta en Port Said post ontvangen, mits deze voor Malta uiterlijk 5 April en voor Port Said uiterlijk 9 April ter post bezorgd is. Op 21 April a.s. zullen B. en W. *s middags om 2 uur ten raadhuize in 't openbaar verpachten de standplaatsen gedurende de feestweek, welke zal worden gehouden van 5 t/m 11 Juli a.s. De inrichtingen en kramen zullen evenals verleden jaar worden geplaatst op het Koningsplein, in de Prins Hen driklaan, op het Stationsplein, in het Julianapark, in de Stationsstraat, Spui straat, Spoorstraat en Keizerstraat. Binnenkort zullen van gemeentewe ge de béide opritten nabij de Visafslag, welke resp. in Zuidelijke en Noorde lijke richting lopen van de havendijk «aar de steiger, worden herbestraat. tot een breedte van vier meter. Ondanks de onvoldoende deelname gaat de fotocursus, die de heer R. Da- tema voor de Volksuniversiteit geeft, door. Dinsdag, 6 April a.s. wordt de eerste avond gegeven in het Museum (aanvang 8 uur). Er kunnen zich op deze avond nog nieuwe deelnemers la ten inschrijven. Koopt bij De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen A. J. F. Thorbecke, 'Javastraat 113, telefoon 2103, en J, j. Fahrenfort, Westgracht 9, .telefoon 2981. -503e Staatsloterij, 5e klasse, 8e lijst. 1000 10021 15250 18568 20972 400 2437 3105 3213 3720 7252 10033 12582 2762 12054 12758 15009 20938 100 2957 4433 5170 8561 86Ö9 9195 10164 11135 15686 17011 19184 20134 Voor de derde maal stónd Woensdag j.1. voor het Alkmaars tribunaal terecht Daniël S„ de man die tijdens de be zetting de functie van loco-burgemees ter van Den Helder en Schagen aan vaardde. Door de Tweede Kamer was hij on langs veroordeeld tot 3 jaar interne ring benevens een half jaar voorwaar delijk. De Hoge Autoriteit achtte dit vonnis te licht, en dit was de reden dat thans de Eerste Kamer onder presidium van mr. Schenkeveld de zaak in behande ling nam. Nauwgezet werd ieder punt der ten lastelegging onder de loupe genoryen, en dat was niet weinig. Want behalve het feit dat hij lid van de NSB was geweest, werd hij beschuldigd van Jo- denterreur. Uit diverse schriftelijke verklaringen bleek dat S. in de bezet tingstijd zijn euveldaden niet onder stoelen of banken stak' en deze zelf aan Jan en alleman vertelde. Thans ontkende hij dat, hetgeen hij toen gezegd had, inderdaad gebeurd zou zijn. „IK HEB EEN SLECHTE GEWOONTE". zei beschuldigde, „ik voer n.1. de men sen graag om te horen hoe ze op mijn Woorden reageren. Niets van wat' ik toen gezegd heb, is waar". De verdediger, mr. Visser, voerde aan dat verwachte's vreemde houding tijdens de bezetting een psychologisch gevolg is van een verkeerde opvoe ding. Hij verzocht het tribunaal het vonnis van de Tweede Kamer te handhaven. Uitspraak over 14 dagen. is de een Vanavond en morgenavond Tivoli-bioscoop herschapen in spookhuis, waar griezelgeluiden klin ken, benige handen langs halzen krie belen, fletse ogen door de schemer loensen en revolverschoten ijle spoken- lijven trachten te doorboren. Het pu bliek kan intens meeleven met de dolle avonturen, van Chuck eri Ferdinand (Bud Abott en Lou Costello), die de gelukkige bezitters van „Het Spook huis" zijn geworden. Toen ze nog arm waren, en van het ene baantje naar het andere werden geschopt, maakten ze het al vrij bont, maar hier in het do mein des spooks gaan hun belevenis sen de perken van normale ervaringen t? bditéifi Hun 'erflater had Verklaard, dat - zijn schatwas bewaard in zijn hoofd;. Ze 1 vinden deze millioeneri- erfenis inderdaad in een- hoofd; en wel van. een eland, juist op tijd om haar aan de handen van twee gangsterben des te ontrukken. Middelerwijl is ech ter hun gids óm zeep gebracht, maar dat kon de vreugde om de erfenis niet vergallen. Als de spookgeluiden zijn gestild en de bankbiljetten zijn gebun deld, kopen de vrienden een établisse ment, waar ze de Andrews Sisters en de band van Ted Lewis engageren. De Andrews Sisters zingen, voor Chuck en Ferdinand en voor de liefhebbers in de zaal. En dan komt gauw het einde van deze komische affaire, die niet meer pretendeert dan het biedèn van ander half uur gezellige ontspanning. In het voorprogramma nieuws uit binnen- en buitenland, een Popeye- ervaring, een reclamefilmpje en een alleraardigste reportage over tamme otters aan de kust van Californië. Van Maandag t.m. Donderdag draait in -Tivoli de Warner. Brosfilm „Rhap sody. in Blue", de levensgeschiedenis van de componist dezer rhapsody, Ge- orge Gershwin. De Amerikanen heb- ben kosten noch moeite gespaard om hun „nationale componist" in deze film alle eer te doen toekomen. Vol romantiek is de geschiedenis van een arme kleine jongen, wiens muzikale talenten gelukkig worden ontdekt, en die via vaudeville-theaters een grote toekomst tegemoet gaat. Zijn carrière heeft de nodige ups en downs. Tever geefs tracht het zwakke geslacht zijn liefde voor de muziek te doen vér- f.(au wen. George Gershwin (Robert Aïda) blijft trouw aan zijn klavier, hij componeert en speelt, door nie mand minder begeleid dan door Paul Whiteman en zijn orkest. Niet ver wonderlijk dat in deze film de sympho- nische jazz hoogtij viert. Een parade van songs en revue-scenes trekt voor bij: The man I love, Swanee, Lady be good, Delicious, Love walked, en.... de Rhapsody in Blue. Een echte Ame rikaanse film, vol show en bravoure, waarin uitstekend spel wordt gele verd. Bij het aannemen van zijn beroep als beul heeft William Coolebrooke zich geen voorstelling kunnen maken van de gevolgen» welke deze daad voor zijn nakomelingen heeft. Door een ge lukkig huwelijk van zijn zoon bleef deze gespaard voor de gevolgen van zijn aangeboren moordlust, maas het slachtoffer hiervan wordt Victor Cocf- lebrooke, Williarrits kleinzoon. Gedre ven .door een innerlijke drang begaat Victor verschillende moorden en gaat hierbij zodanig te werk dat de Lon- dense politie voor een bijkans onop losbaar raadsel staat. Victor voert eert voortdurende strijd tegen deze doof hem zo verafschuwde misdadigheid, maar het is een verloren strijd.. En 't wordt de moordenaar niet gemakke lijker gemaakt als Scotland Yard zich met deze zaak gaat bemoeien. Er ont wikkelt zich eert gevecht van intelli gentie en scherpzinnigheid tussen Vic tor Coolebrooke en de inspecteur vail Scotland Yard die naar het aanvanke lijk schijnt door de eerste wördt ge wonnen, als niet de liefde in deze 'n rol speelde. Het verhaal speelt zich af in het centrum van Londen en in hét bekende Hyde Park. De film geeft de sensatie weer die met 't „groot alarm" der politie gepaard gaat en de dik wijls onverwachte gebeurtenissen die nog net de zaak in juiste banen kun nen leiden. De 7e misdaad is een de tective- en liefdesfilm die, met in de hoofdrollen Eric Portman, Dulcie Cray en Derec Farr, enige uren span nend amusement kan bezorgen. Coorrliht R.D.F. De Chef en de Lange hebben hun eigen wagen bereikt, die een eindje verderop geparkeerd stond. Eri even later verlaat de wagen van de heer Schoppen tot Aesclaver het kleine stadje en niemand denkt er aan om die luxe wagen in verband te brengen met de marktkooplui van daarstraks. „Een geluk, dat we' die emmers nog hebben kunnen meenemen, dat levert tenminste een aardig duitje op", zegt de Lange tevreden. „Ja, maar die duitjes zijn niet voor ons, Lange. Die zullen we op een goede wijze besteden. Hoe. weet ik nog niet, maar 'er zal zich eerstdaags wel een geschikte gelegenheid voor doen". Nu, die gelegenheid doet zich al eerder .voor. Na een kwartiertje rijden moet de autè stilhouden voor een overweg. Bij de overweg staat een stalletje voor een collecte. Een juf frouw gaat beleefd glimlachend alle wagens af. Terwijl de Chef en de Lange de juffrouw zien naderbijko- men, kijken ze elkaar aan. Een zelfde gedachte flitst in hen op. „Zullen we??" vraagt de Lange. De Chef knikt. Luid rammelend verschijnt de col lectebus voor het raampje. Maar er wordt geen muntje in de bus gegooid. Nee, inplaats daarvan doet de Lange het portier open en zet voor de ver baasde juffrouw twee emmers neer tot aan de rand gevuld met guldens, dubeltjes en kwartjes.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2