Stad en Omgeving. Jan Schouten sprak over het Regeringsbeleid Blijft Departement van Marine behouden? Binnenkort 40 jaar priester Daan Pool wacht grootse huldiging Verhouding tussen gezag en macht WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Dammers vierden leest LEGER DES HEILS Lijst „Sibajak" Pastoor VAN VEEN jubileert Hr. Ms. „0 24" binnen gelopen DE ZESTIGDUIZEND. Binnenkort „De Geisha" Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" naar zee Tijdens nachtvoorstelling te Schagen Eerste Kamer aanvaardt de begroting Anna Panlowna, Filmavond Prins Bernhard stichting Feestvoorbereiding BISCHOFF I 8.20, 12.75,, 20.75 Wieringen. Politieman gehuldigd Hèt jubileum van groepscommandant Vroom Urk Weekovérzicht visserij Texel. Visserij Purmerender Markt Voor een circa zevenhonderd perso nen tellend gehoor sprak Maandag avond in de Bethelkerk, op uitnodi ging van de Anti-Revolutionnaire Kiesveren. „Groen van Prinsterer", de heer Jan Sfhouten, leider van de A.R. Tweede Kamer-fractie. De spre ker werd ingeleid dóór de heer A. Lever, die het le vers van Psalm 97 liet zingen, deze Psalm voorlas en na het gebed een kort openingswoord sprak. De heer Schouten begon met te zeggen, dat hij zich by de keuze van zijn stof ten zeerste moest beperken. Uit de veelheid van onderwerpen had hij een viertal gekozen: het financiële beleid van onze regering .sinds de bevrijding, de verhouding tussen staat en maat schappij, het beleid inzake Indië en de internationale politiek, om met 'n en- dcele algemene opmerking te besluiten. DUISTERHEDEN. De critiek, die van Anti-Revolution- naire zijde bestaat tegen het financiële beleid na de bevrijding, vindt niet daarin zijn oorsprong, dat de regering nog steeds geen kans heeft gezien haar begroting sluitend te maken. Geen en- kele regering zou, gezien de uiterst 'moeilijke omstandigheden aan 'n der gelijke eis hebben kunnen voldoen. De critiek, die er is, wordt alleen geuit over de wijze waarop men de zaak heeft aangepakt, en wel in het bijzon der over de min of meer geheimzinnige sfeer waarin alles werd gehuld. De re gering heeft met het nemen van haar maatregelen slechts in zoverre open kaart gespeeld, als waartoe de omstan digheden haar dwongen. Zelfs de ka merleden kregen toelichtingen onder ogen, die van duisterheden aan elkaar hingen. Er is teveel binnenskamers af gehandeld, wat zeer zeker niet in over eenstemming ;s met de eisen die aan een democratische regeermethode moe ten worden gesteld. In dit verband wees de heer Schou ten op het gezag, dat de overheid daarbij steeds een dienende functie draagt. Zoals leder gezag moet het overheidsgezag door machtsmiddelen worden ondersteund. De macht moet daarbij steeds een dienende functie behouden, en er moet terdege worden gewaakt voor machtsmisbruik. De volksvertegenwoordiging dient daar om voortdurend in de gelegenheid te zijn, het regeringsbeleid volledig te controleren. Zodta deze contröle door het voeren van een meer of minder gesluierde pfolitiek wordt belemmerd, gaat het de verkeerde kant op. Zeer sterk, komt dat tpt uiting in de verhouding tussen staat en maatschap pij, tussen overheid en bedrijfsleven. Het streven naar geleide economie houdt in het toekennen- van steeds grotere bevoegdheden aan de overheid. Men wil daardoor het „kapitalisme" de grond onder de voeten wegnemen, én de bedrijfsbaten zoveel mogelijk doen vloeien in de staatskas, Waardoor het gehele volk van deze baten khn profite ren. Wanneer men dit tot het uiterste doorvoert, wat uiteindelijk toch de be doeling is, dan leidt dit tot staats- kapitalisme, waarmee nog het „kapita lisme" de ipereld niet uit zou zijn. De Anti-Revolutionnaire partij staat op 't standpunt, dat men het particuliere ini tiatief zoveel als maar mogelijk is, de vrije teugel moet laten. Slechts in uiterste noodzaak mag de leiding in één of andere vorm in hamden komen van 'ambt«iaren. INDIë GESTOLEN? riet beleid inzake Indië heeft bewe zen, dat de gezagsverhoudingen scheef getrokken zijn. De A.R.-partij heeft steeds betoogd, dat men niet moest gaan praten, alyorens de orde, alvorens het Nederlandse gezag was hersteld. Nu kan men zeggen: „Wij hebben Indië toentertijd toch ook gestolen, laten we het maar weer zo gauw mogelijk terug geven!" Afgezien van de vraag, of Ne derland de gebieden rond de Archipel zou kunnen teruggeven aan degenen Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Dinsdag 6 April: Abbekerk, 5-4 van Karachi naar Bombay. Alcyone, RotterdamBue nos Aires, pass. 6-4 Ouessant. Aldabi, BahiaRotterdam, 5-4 250 mijl Zd. Ouessant. Algorab, Bahia—Antwer pen, pass. 5-4 Beeachy Hlad. Al- phard, R'damBuenos Airés, 5-4 te Rio de Janeiro. Alphacca, 6-4 van Ma nilla te Hongkong. Boissevain, 5-4 van Singapore naar Batavia. Cla- vella, 7-4 n.m. van Las Piedras te Rot terdam verwacht. Eemdijk, 6-4 van Havanna naar R'darrl. Groote Beer, A'damBatayia, pass. 6-4 Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam Batavia, pass. 5-4 Minicoy. Kerto- sono, R'damJava, 5-4 van Genua. Kota Baroe, R'dam—Batavia, pass 5-4 Kaap St. Vincent. Kota Gede, Ba taviaR'dam, pass. 5-4 II uur Finister- re, wordt 8-4 22 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Maaskerk, A'dam West-Afrika, 6-4 te Dakar. Ma- coma, 6-4 v§n Melbourne naar Pladjoe. Nederland, Bahrein—R'dam, pass. 5-4 Gibraltar. Parkhaven, Monte videoR'dam, 5-4 v. Funchall. Prins Willem n, 5-4 van St. John (N.B.) naar een Golfhaven. Sibajak, Batavia— R'dam, 5-4 van Aden. Stad Vlaar- dingen, 6-4 van Baltimore naar New Yêrk. Talisse, R'damAustralië, 5-4 van Marseille naar Genua. Ternate, JavaRotterdam, pass. 5-4 14 uurPoint de Galle. Tiba, AntwerpenSant-os, pass. 5-4 Vincent K. V. Veendam, wordt 7-4 om 3 uur vm. van New York aan de Hoek van Holland verwacht. Volendam. 1-4 8.25 u. v. R'dam te Ba tavia. van wie zij'indertijd werden „gestolen", is deze redenering* wel zeer simplis tisch. Wij z*n daar begonnen met het stichten van handelsvestigingen, die eerder verdedigd moesten worden tegen agressie door andere mogendheden, dan tegen de autochthone bevolking. De ontplooiing op cultureel en economisch gebied is voor hfet grootste deel niet te danken aan deze bevolking, maar aan de Nederlanders. Daarbij veerden dik wijls grote fouten gemaakt, maar deze zijn te herstellen ook zonder het Neder lands gezag in Indië geheel prijs te ge ven. X)ok wij hebben, aldus de heer Schouten, oog voor de ontwaking van de Aziatische volkeren, maar wij zijn van mening dat deze ontwikkeling nog niet zover -is, dat aan Indië zelfstandig heid kan worden gegeven. Wat de internationale politiek be treft, besprak de heer Schouten het streven naar samenwerking tussen de West-Europese staten, en de socialist! sche neiging om te komen tot een we reldfederatie. - Hij belichtte in deze het grote gevaar dat in het opdringend communisme gelegen is, waarbij hij vooral erop aandrong dat onze hou ding tegenover d^t verderfelijk' systeem niet door vrees mag worden bepaald. Het communisme moet bestreden wor den door het aannemen van een strikt principiële houding, gefundeerd op be ginselen die worden ontleend aan Gods Woord. Het socialisme kan niet worden beschouwd als een krachtige barrière tegen het communisme, omdat zij beide loten van één stam zijn. De heer Schouten wekte zijn hoor ders op, zich zoveel mogelijk te bekwa men voor de strijd tegen staats- en godsdienstvijandige ideologieën. Een viertal personen maakte van de gelegenheid töt het stellen van vragen gebruik. Om kwart over elf werd de avond, nadat de heer Lever de spreker had bedankt, door de heer Schouten met dankgebed gesloten. HDC op de planken. Ter afwisseling op hun wekelijkse denk- avonden gaven de leden van de Helderse damclub HDC Maandag in Casino een feestavond waarop niet all|en de ver moeide hersenen van de heren dam mers een wijle rust werd geguijd maar waar tevens met een liedje en een grapje krachtig de puntjes op de i's werden gezet. Het programma werd. ditmaal niet geopend met een officieel welkomstwoord van de voorzitter, maar een kleurig gekleed mannetje luidde de feestelijkheden in met enige grappige anecdotes uit de damwereld. Een belangrijk deel in het slagen van deze avond hadden de jongens van Jaap Kwak, die met hun drum, piano, accordeon en saxofoon reeds vroeg de rechte stemming erin wisten te brengen Het eigenlijke programma dat afge wisseld werd met enkele series dan sen, werd door de leden zelf verzorgd en viel uitstekend bij de aanwezigen in de smaak. Allereerst werd het HDC- lied gezongen waarbij de pasopgerich te HDp-band haar alleszins geslaagde première maakte. „Vissersleed" was 'n aardige schets uit het leven van de Volendammer visser na de afsluiting van de Zuiderzee, en werd verdienste lijk voorgedragen door de heer José en mevrouw Tromp. Een fragment uit „Merijntje Gijzen", Flierefluiter als wonderdokter, verwekte de nodige vro lijkheid, vooral toen bleek dat. de me dicijnen van Flier zo'n perfecte uit werking hadden. Pietje Veen gaf hier bij een aardige vertolking van de de kwajongensachtige Merijntje. Met de schets „Een ieder zijn hobby" trachtten de heren hun damwoede bij hun vrouwen te verontschuldigen, wat hun op het einde nog gelukte ook, zo wel op het toneel als in de zaal, het geen wel uit het spontane applaus viel op te maken. Een bijzondere gast op deze avond was de sprekende pop die in zijn praatje tegen de heer Van Veen alle leden stuk voor stuk eens danig in het zonnetje zette en vooral de niet-serieuzen flink aan de kaak stelde. Na het laatste nummer1 vansdit af wisselende programma was de voor zitter de heer C. J. Léibbrand ook met recht de tolk van alle aanwezigen toen hij de medewerkenden bedankte voor wat zij deze avond hadden gebracht. The Musical Ramblers verzorgden nog enige tijd de dansmuziek en gaven de avond een gezellig einde. NAT. INZAMELING 1948 Het is voor de derde maal sinds de bevrijding, dat alle Heilssoldaten over het hele land staan aangetreden om hun nationale inzameling te houden voor het Leger des Heils. Ook op de bewoners van Den Helder zal een dringend beroep worden gedaan. Het werk vaft het Leger is bij een ieder wel zo bekend, dat een nadere uiteen zetting overbodig is. Wij wéten, dat er vaak en veel wordt gevraagd, maar het zal velen toch een vreugde zijn, het mooie vredeswerk van het Leger des Heils met hun bijdrage te steunen. Men lette er weL op, dat alleen bijdra gen mogen worden aangenomen door collectanten die de uniform of een duidelijk kenteken dragen, een door eomm. getekende volmacht bezitten, en voorzien zijn van een Leger des Heils- lijst met politiestempel. Op ons bureau Jigt ter inzage de pas sagierslijst van het m. s. „Sibajak", dat met 718 passagiers aan boord op 24 Maart jJ. uit Batavia is vertrokken en op Zondag 18 April a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Aan de vele vlaggen, die gisteren in de Visbuurt wapperden, was wel te zien. dat er iets bijzonders aan de hand was. Dat bijzondere was het feit, dat het precies twintig jaar ge leden was, èat pastoor K. A. H. van Veen pastoor werd van de parochie kerk OX.Vr. Onbevlekt Ontvangen, aan de Jan in 't Veltstraat, welk ju- bHeum als een voorproefje moet worden beschouwd van het veertig jarig priesterjubileum, dat pastoor Van Veen in Augustus hoopt te vie ren. Laatstgenoemd jubileum zal met enige luister worden gevierd, maar men heeft terecht gemeend, dit twintigjarig jubileum niet onge merkt te moeten laten passeren, te- - meer daar Den Helder zijn eerste en enige standplaats als pastoor is ge bleven, wat niet zo heel dikwijls voorkomt. Gistermorgen om negen uur .werd in de parochiekerk een plechtige H. Mi$ opgedragen, 's Middags om half twee werd in het patronaatsgebouw aan de Stakman Bossestraat 'n receptie gehou den, waarvan velen gebruik maakten, onder andere enkele kapelaans die vroe ger in Dgn Helder werkzaam zijn ge- wfest. Na een openingswoordje van vloot- aalmoezenier Wilmink complimenteerde als eerste spreker de zeereerw. heer deken A. H. Harst de jubilaris, waarna kapelaan De Wit namens het huldigings comité pastoor Van Veen toesprak. Aan het eind van zijn in zeer prettige toon gehouden speech bood kapelaan De Wit de jubilaris de schetsen aan van twee kleine glas-in-lood-ramen, die binnen kort in de kerk zullen worden aange bracht. De altaarlopers, die het comité ook als cadeau had willen aanbieden, waren nog niet gereed gekomen, even min als het doopkleed. Zij zullen zo spoedig mogelijk, en irf ieder geval voor de 16e Augustus!, worden overhandigd. Spr. bood tenslotte nog een enveloppe met inhoud aan. Nadat ook de heer J. Hoogenbosch na mens het kerkbestuur en pastoor Ver hoef van Breezand (een oud-studiege noot van pastoor Van Veen) de jubila ris hadden toegesproken, bedankte pas toor Van Veen met een enkel woord voor de sympathieke blijken van be langstelling, die hij reeds op dit voor lopig jubileum had mogen ontvangen; hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot kapelaan De Wit voor zijn werk zaamheden in het comité. Allen druk ten toen nog pastoor Van Veen persoon lijk de hand, waarna de receptie werd besloten. Gisteravond werd in de O.L.Vr.-kerk een plechtig lof gecelebreerd, waarna de pastoor nog door cte R.K. harmonie- kapel „Winnubst" een serenade werd ge bracht. Gistermorgen is Hr. Ms. onderzee boot „O 24", onder commando van de luitenant ter zee der 2e klasse J. C. K. Leeksma binnengelopen. De bodem kwam uit Ostende, waar de „O 24" was binnengelopen ter gelegenheid van de aanbieding van'het ereburgerschap van deze -sta# aan generaal Montgomery. Door de Belgische regering was daar bij een Nederlands en een Fraris oor logsschip uitgenodigd. Voor de Franse regering was een torpedobootjager aan wezig. De plechtigheid vond Zaterdag 3 April j.1. plaats. Hr. Ms. „O 24" zal in de loop van 'deze week weer naar Rotterdam ver trekken. Men schrijft ons: Het Nederlandse volk zal zioh onge twijfeld nog herinneren, dat door de beide na-oorlogse minister-presiden ten herhaaldelijk toezeggingen zijn gedaan, dat een einde zou worden ge maakt aan de onhoudbare toestanden waarin en waaronder de gepension- neerden speciaal de oud-gepension neerden en hun weduwen moeten leven. Men heeft in 1945 en 1946 ge tracht hierin tegemoet te komen door liet verstrekken van een uitkering, gelijk aan een extra kwartaal pensioen.' In 1947 werd echter een wetswijziging aangekondigd, inhoudende een alge mene verhoging van de pensioenen, met terugwerkende kracht tot 1 Janu ari 1947. Dit verwekte grote verwach tingen. Eindelijk, na 25-jarige actie, zou £an de oud-gepensionneerden recht, worden gedaan. Groot was de vreugde. De achthonderd leden van de Algemene Militaire Pensioenbond in Den Helder kunnen daarvan getui gen. Maar nog groter was de teleur stelling, en bij velen de verbittering, toen bleèk, dat in 1947 niets van wets wijziging kon komen, en er op het laatste ogenblik nog om een voorschot in verdere afwachting moest worden gevraagd in een grote vergadering te Den Haag, uitgeschreven door de vier samenwerkende bonden, vertegen woordigende ruim zestigduizend le den. Thans zijn wij meer dan drie maan den in 1948 en nog steeds zijn de voorstellen niet ïfcmérrijp. Hoe lang moet dit duren? Om nog maar niet te denken aan de tijd die verlopen zal alvorens de uitvoeringsbepalingen hun beslag zullen hebben gekregen. 'Dit is nu de voartvarendheid, waarvan de minister-president spraktwee jaar geleden, om eindelijk recht te doen aan de duizenden ouden van da gen, die het rijk in Oost en West en in het moederland hebben gediend, en waarvan de meesten tussen de zeven tig en tachtig jaar oud zijn. riet wordt hoog tijd dat dit abces in ons sociaal-maatschappelijk leven eens wordt uitgesneden. Men heeft nu tijd genoeg gehad om de zaak van ^lle kanten te bestuderen. Er moet nu iets worden gedaan, willen de oud- gepensionneerden daarvan nog bij hun leven profiteren. Het secretariaat van de zang-, reci teer- en orkestvereniging „Harmonie" deelt ons mede,dat de op .veelvuldig verzoek in studie genomen populaire Engelse operette „De Geisha" op Woensdag 21 en .Donder,dag 22 April a.s. zal worden opgevoerdin Casino. Medewerking wordt verleend door so listen, groot koor en orkest. De costu- mes en het kapwerk worden verzorgd door de fa. Gerrifsen te Amsterdam. De décors werden ontworpen en ver vaardigd door het atelier Theo Groot huizen te Alkmaar. De dan sen werden ingestudeerd door Dansschool Siebe-, ling Javastraat. De regie is in handen van de heer Jb. Bruin, de algehele lei ding van de directeur, de héér Jac Bos. Voor deze prachtige operette bestaat reeds zoveel belangstelling dat het be stuur van „Harmonie" moest besluiten een tweede uitvoering te geven. Er kunnen "nu nog enkele donateurs (tri ces) worden aangenomen. Zii kunnen zich aanmelden bij de secretaris, de heer C. Wever, Meeuwenstraat 19. die eventueel gaarne verdere inlichtingen zal verstrekken. Gistermiddag om half één is Hr. Ms artïllerie-instructieschip „Jacob van Heemskerk", onder commando van de kapitein ter zee J. P. H. Perks, naar zee vertrokken. De gedurende het win terseizoen gegeven theoretische lessen zullen nu door practische lessen wor den gevolgd. Naar wjj vernemen, worden momen teel voorbereidingen getroffen voor een grootse huldiging van de popu laire Noordhollandse cabaretier Daan Pool, die, zoals reeds eerder gemeld de planken van ons provin ciale toneel gaat verlaten. Een groot aantal zaalhouders, musici, oud-me dewerkers en „supporters" heeft het plan opgevat Daan Pool te huldigen in een speciaal te organiseren nacht voorstelling, welke op Maandag 26 April a.s. van n.m. 11v.m. 4 uur in Hotel'Igesz te Schagen zal worden gehouden. De organisatoren hebben enkele vooraanstaande personen uit onze streek uitgenodigd" in een ere-comité zitting te nenfen. De definitieve sa menstelling van dit comité is nog niet bekend, al zijn reeds de eerste toezeg gingen v binnengekomen. Het ligt in de bedoeling naast de huldiging, Daan Pool een geschenk aaii te bieden, waarna een „Parade van Noordhollandse artisten" volgt en de film van het programma van Daan Pool zal worden vertoond. Ook zal van deze huldiging een film worden opge nomen. Een bal zal de huldigingsavónd besluiten. Het huldigingscomité verzoekt ons nog het volgende mede te delen, aan, welk verzoek wij volgaarne voldoen Aangezien de mogelijkheid bestaat dat er bij het ^erzenden van de cönvoca ties, personen zijn vergeten, delen wi.i mede, dat zij, die aan deze huldiging willen deelnemen en nog geen bericht hieromtrent ontvingen, zich in verbim ding kunnen stellen met het secretari aat „Huldiging Daan Pool", Laan D 5 te Schagen, waarna per omgaand# alle gewenste inlichtingen worden ver strekt. Ook bjj de behandeling van del Marine-Begroting In de Eerste Ka mér had de minister van Marine a.i., de heer Flevez, vele compli menten in ontvangst te nemen voor de kundige wijze, waarop hij het departement beheert. In het antwoord van de minister werd o.m. gèzegd, dat ook de rege ring het interimaat een te zware be lasting acht. De minister persoonlijk is geen voorstander van de terugkeer tot een departement van defensie. Een centraal geleide defehsle-politiek acht hj).echter wel gewenst; deze is evenwel ook op andere wijze te berei ken, zoals dat in de Ver, Staten en in Engeland geschiedt. Het instituut van staatssecretaris sen zou een oplossing kunnen geven als in Engeland. In verband met het vijfmogend- heden verdrag moet men niet den ken, dat men er door het bondgenoot schappelijk samengaan nu op een koopje afkomt. De samenwerking zal offers vragen. De minister merkt op, dat het geen zin heeft grote plannen op te stellen, waarvan een eenvoudig rekensommetje de onuitvoerbaarheid doet zien. Wat men nu* zal doen is uitvoerbaar, met inspanning van alle krachten. Onze 'deviezenpositie laat vrije aan koop van krtjgsmateriaal in Ame rika niet toe, men is dus op eigen aanbouw aangewezen. Wat wordt verkregen, moet goed zijn en duurzaam; dat is z.i. de enige goede methode. De minister vestigde er de aandacht op, dat de personeelsvoorziening ge lijke tred moet houden met de rtiate- riaalvoorziening. Hij gewaagde verder van de grote medewerking vap Engelse zijde bij de vlootopbouw. DUIKBOTEN IN BRUIKLEEN. Voor het nieuwe vliegkampschip is de betalingsperiode van vier tot twaalf Jaar verlengd. Het andere vliegkampschip, de „Karei Door man", thans weer terug naar En- gelgpd en het werkschip „Vulkaan" werden ons in bruikleen afgestaan en thans heeft de Britse regering goedgekeurd, dat twee Britse on derzeeboten in bruikleen zullen worden afgestaan. Een nieuw project voor een Ne derlandse onderzeeboot Is in be werking.' In verband met opmerkingen van de heer Molenaar verklaarde de nji- nister, dat ook hij voorstander ie van het niet onttrekken van reserve-of ficieren aan de koopvaardijvloot,' maar een consequente doorvoering tot het uiterste stuit op onoverko melijke bezwaren. Er zal naar ge streefd worden het doen van een be roep op koopvaardflpersoneel tot een minimum te beperken en dan voor namelijk tot nautisch en marine- technisch personeel. Er is overleg gaande tot het tref fen van voorzieningen ten behoeve van de marinebasis in de West, welke •daar reeds irf de oorlog was. De begroting werd daarna z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de communistische fractie geacht wi! worden te hebben tegengestemd. Prins Bernhard Stichting, Niwin R. K. Thuisfrónt en Rand Ned.-Indië stelden ons Zaterdag in de gelegenheid nader kenriis te maken met „het prachtige rijk van Insulinde, dat zich daar slingert om de evenaar als een gordel van smaragd". In Veerburg n.1, werd door bovengenoemde lichamen ten bate van de Frins Bernhard Stich ting de film „Kleur en glorie onzer tropen" vertoond, «n dat Multatuli in de aangehaalde woorden niet te veel gezegd heeft, daarover zullen allen, die de film zagen het wel eens zijn, De reis met' de Volendam, het leven aan boord, bezienswaardigheden on derweg, op Sumatra, Java (ook de Vorstenlanden), Madoera en Bali (dan* sen en lijkverbranding) werden in prachtig gekleurde beelden vertoond, verduidelijkt door het woord van de heer Tang en met heel mooie muziek opgeluisterd. De heer Weeda had vooraf de ver toner van de film en de heer Vrees wijk, de vertegenwoordiger van de Prins Bernhard Stichting, verwelkomd. Ook zette hij het doel ëer Stichting piteen en beval dit lichaam, dat reeds veel geholpen heeft waar het de be hartiging geldt van de sociale belan gen van achtergebleven gezinnen, in de belangstelling van het publiek aan. Ook het sluitingswoord werd door de heer Weeda gesprokén. "Het was 'n woord van dank aan de heren Vrees wijk en Tang en aan de heer Jonker, die zijn zaal gratis beschikbaar stelde maar ook een belofte, dat en dan hopenlijk meer publiek dezelfde film in de herfst nog eens vertoond zaP worden, aangevuld met één, die het Indonesië»van thans laat zien. Daar mr. H. Jonker Hz. verhinderd was, leidde de heer Folge de bijeen-' komst van het hoofdbestuur der Pol- derse pemeenschap met de afgevaar digden van de secties, die verslag zou den uitbrengen van hun werkzaamhe den in verband met de voorbereiding der Jubileumfeesten. Bij de besprekingen kwam sterk de moeilijkheid naar voren iets op touw te zetten zonder dat men weet over hoeveel geld te beschikken is. Als in Juni de collecte gehouden is, zal dat gemakkelijker gaan. Speciaal het His torisch spel, dat men als nummer op het feestprogramma wilde plaatsen, kan bij flinke opzet veel kosten mee brengen. De sectie zang, muziek, to neel kreeg toestemming zich hiervoor in verbinding te stellen met de heer Van Alphen (die ook de Polder-revue maakte). Om de kosten van het feest te verlagen werd voorgesteld de derde dag te schrappen, maar het program ma van die dag brengt er juist de duurte niet aan, of het moest het vuurwerk zijn. Besloten werd voorlo pig voor .verschyiende onderdelen van 't feest twee plannen te maken, een groot en eèn eenvoudige)-, minder kostbaar van opzet. Als men wat beter over zicht over de financiën heeft kan dan een beslissing genomen worden. Het zal dus grotendeels van de giften der bevolking afhangen hoe het feest ge vierd wordt! De opening van het feest door de ontsteking van een Vreugdevuur zal vrijwel zeker doorgang vinden. Ver scheidene sportverenigingen, elk met een tiental lopers, zullen aan de esta fetteloop deelnemen. Van plaatsen in de gemeente, gelegen op 5 km afstand van het raadhuis, zal gestart worden, zodat elke loper 500 m. moet afleggen. De eerstaankomende valt dan de eer te beurt het vreugdevuur met zijn fak kel te ontsteken. Als,datum voor de volgende bijeenkomst» werd Vrijdag 7 Mei vastgesteld. Koopt bij OVERHEMDEN met 2 boorden Maandagmorgen heeft ten raadhuize de huldiging plaats gevonden van de jubilerendeopperwachtmeester-groeps commandant der Rijkspolitie, de heer C J. Kroon, bij welke gelegenheid, vooral vanuit politiekringen, grote be langstelling werd betoond. De raadszaal had een min of meer feestelijk aanzien,» terwijl ook de vlag gen in de Beltstraat er op wezen, dat dit jubileum niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Naast de jubilaris, vrouw en kinde ren en zijn bejaarde vader, waren o.in. vele superieuren in de raadszaal aanwe zig, toen wachtmeester Eits een kort openingswoord sprak. Kapitein-districtscommandant mr. J, P. v. d. Steur was hierop de eerste spreker, die na in het algemeen de taak van de politie te hebben belicht de rangen naging, welke de heer Kroon bij het corps had bekleed, tot nu deze dag een mijlpaal voor hem was. Hij sprak de wens uit, dat er met de heer Kroon nog lang en prettig zou worden samengewerkt. Het hoofd van de plaatselijke politie, burgemeester Kolff, feliciteerde hierop de familie Kroon, en herinnerde er aan, dat men de jubilaris had leren kennen als hij van andere plaatsen bij bijzon dere gebeurtenissen tn Wieringen gede tacheerd werd. Ook nu hij de taak van opperbrandméester vervult heeft de gemeerfte een grote steun aan hem ge kregen. De commissaris van politie te Den Helder zeide steeds prettig met de ju bilaris te hebben samengewerkt. Ook de Voorzitter van de afd. Den Helder van de Politiebond bracht zijn geluk wensen over. De heer Tj. Brouwer sprak als oud collega en zeide in de heer Kroon altijd iemand bewonderd te hebben die uit het ware hout was gesneden. Dat is ook in de oorlogsjaren wel gebleken. Als oud-collega sprak ook de heer Nipperus. De brigade-commandant, de heer Twuijver, sprak er zijn vreugde over uit, dat de verdiensten van de jubilaris erkend zijn. Als laatste spreker bracht wacht meester Eits namens het Wieringer po litiecorps zijn gelukwensen over en wees er op hoe Re jubilaris er toe heeft medegewerkt dat er een kame raadschappelijke geest in het corps is gegroeid, waarom men spontaan tot deze huldiging had besloten. Hij felici teerde eveneens mevrouw Kroon en de familie van de jubilaris. Het treffendste geschenk voor deze, was een bouquet rode rozen van zijn zoon uit Engeland. Vele gelukwensen gingen vergezeld van cadeaux *en bloemen en zeer velen hebben deze populaire jubilaris nog van hun welverdiende hulde doen blijken. De vorige week kon er wegens het stormachtige weer in het geheel maar twee maal gevist worden. De vangsten vgn de lijn- of beugaalvissers- varieer den per etmaal van 25—100 pond per vaartuig. De gemiddelde prijs was f 2.05 per pond. De weekbesommingen waren f 70 tot f 135 per lijnaalvisser. Met de fuikaalviSsers gaat het dit jaa^ bijzonder slecht. Weinig vangst van paling. Besommingen ten hoogste f 100 per fiiikaalvisser. Verleden week maakte men hier 9 vaartuigen met Noordzeevis. De vissoor ten die niet maximaal waren, werden over de prijzen verkocht, daar er ook te_ Urk vanwege het Bedrijfsschap van Visserijproducten een verdelingssy steem van Noordzeevis is ingevoerd. t Deze verdeling is alleen van toepas sing bij maximale prijzen. De besom mingen van de Noordzeevissers waren f 150 tot f 500 per vaartuig. JJe vorige week (29 Maart tot en met 3 April) werd aangevoerd: 9896 pond lijnaal- of beugaal: 282 pond. Spiering 22920 pond. Nest eri 1143 pond Noordzeevis. Er werd van f 13600 verhandeld aan de afslag. OUDESCHILD. Visafslag. Aangevoerd- van 29 Maart tot 3 April: 951 kg Bot; 3096 kg Garnalen; 5 kg Fint; 2991 kg Haring: 13 kg Kaan; 103 kg Kabel jauw; 492 kg Kruikels; 4322 kg Schar; 12602 kg Schol; 461 kg Tarbot; 1985 kg Tong; 560 kg Wulken; 6787 kg Wijting; 12 kg Zalm. PURMEREND, 6 April 1948. Aange voerd 902 runderen, w.o. 370 koeien, 1 stier, 782 nuchtere kalveren, 6 schapen en 35 vette varkens; 173 melk- en kalf- koeien f 52:—f 850 (kalm); 85 Gelde- koeien, f 325—f 600 (stug, duur); 24 Kalfpinken f 380—f 475 (matig); 60 Graskalveren f 185—f 245 (kalm); 12 Stieren f 450—f 1100 (goed); 180 Nuch tere kalveren (fok) f 36—f 85 (vlug); 649 Schapen (fok) f-85—f 135, (weiders) f 48f 72, matig; 80 Bokken en Geiten f 20f,80 (stug); 495 Biggen f 35f 80 (kalm); 61 Paarden f 320—f 650 (stug); 3400 oude kippen en hanen rood en wit f 3.50; 250 oude kippen f 3.50f 3.75 per kg; 250 oude kippen en hanen (blauwe) f 3.50—f 4 per kg: 1600 jonge hanen f 3.50—f 4 per kg; 300 jonge fcennen f 6—f 10 p^r stuk; 300 eenden f 4f 6 per stuk; 250 konijnen f 1.50f 16 per stuk; 1000 kievitseieren f 0.25 per stuk.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2