Fraai weer begunstigde Alkmaarse draverijen THANS OOK MOEILIJKHEDEN BIJ WEENEN britse voertuigen Aangehouden nieuw kabinet in columbia Buitenlandse vacantiereizen weer mogelijk Russisch veto verspert Italië de weg J Maandag 12 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargane. No. 7784 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna WEERBERICHT Euwe verliest van Keres Vier nieuwe spelers in Nederlands elftal Veel publiek en goede sport Zij hei op beperkte schaal Zwitsers brachten verruiming Gecompliceerd ongeluk eist twee doden Engeland verslaat Schot land met 2-0 BUREAU: Koningstraat 7880 'Den Heider Telefoon 2345 Postgironummer ±49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred: C. A. Dekkers AMANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen per kwartaal 3.75. Sovjet-wachtposten gewapend met Tommyguns, hebben Zondag alle auto's waarin zich Britse militairen bevonden in de door Sovjet-gebied lopende corridor van de Britse zóne naar Weenen bij de Semmeringspas tegengehouden. De auto van generaal Winter, de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud doorgelaten. De Britse autoriteiten hebben de zaak onmiddellijk met generaal Koerassof, de hoge Sovjet-commissaris opgeno men. Twee en een half jaar geleden werd tussen de bezettende mogendheden overeengekomen, dat een grijze pas in vier talen het enig nodige document zou zijn om toegang tot Weenen te heb ben, dat door Sovjet-gebied omringd is. De Sovjet-autoriteiten eisen nu voor het militaire personeel een paspoort of identiteitsbewijs met foto. De Britse autoriteiten hebben toege staan, dat de Sovjet-wachtposten de passen van burgerlijk personeel onder zoeken, doch zullen niet toelaten, dat dit ook bij leden van het militaire per soneel geschiedt. In de afgelopen week hebben zich een aantal kleine incidenten met mili taire treinen van Weenen naar de Britse zone voorgedaan. Tot nu toe is daardoor echter geen oponthoud ont staan. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Bi de Moeilijkheden te Berlijn is nog geen verbetering gekomen. Nieuwe maatregelen hebben de toestand tij dens het week-end weer verscherpt. De Sovjet-autoriteiten hebben de slui ting geeist van Britse en Amerikaanse service-stations voor auto's aan de verkeersweg van Berlijn naar Helm- •tedt, die door de Sovjet-zóne gaat. In de brief aan de Amerikaanse auto riteiten, waarin de sluiting wordt ge- eist, verklaren de Sovjet-autoriteiteA, dat èr langs de verkeersweg twee Sov jet-stations zullen worden opgericht op commerciële basis: Service zal worden verleend tegen contante betaling. Het Amerikaanse station verleende service aan gemiddeld 125 voertuigen per maand. Het betreft hier een Engels en een Amerikaans station, die 65 km van elkaar verwijderd zijn aan de 160 km lange verkeersweg tussen Berlijn en Helmstedt. De Russen zeggen, dat deze stations alleen des winters dienst mo gen doen. - Het Amerikaanse station zal vóór 30 April gesloten worden. GEEN NIEUWE PASSEN. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben geweigerd de sectorpassen voor de groep Britse en Amerikaanse telefoon technici in de Sovjet-Russische zóne te vernieuwen. De passen lopen Donder dag-aanstaande, 15 April, af. Tot lidmaatschap van de U.N.O. Nadat de Veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitge sproken voor' toelating van Italië tot 't lidmaatschap van de V.N., heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afge vaardigde, hiertegen ajjn veto uitge bracht. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde tijdens de debatten, dat na de ratificatie van het vredesverdrag geen schaduw van een excuus meer overgebleken waa voor uitsluiting van Italië. De Franse afgevaardigde Parodi, zeide, dat Frankrijk herhaaldelijk gestemd had ten gunste van toelating van Italië en dat Frankrijk van het begin af Italië had beschouwd als een grote natie, door welke de beginselen van de democratie in acht worden genomen. „Het Italiaanse volk", aldus - Paro di, „zal inzien wie zijn werkelijke vrienden zijn. Gromyko zeide dat het duidelijk was, dat het verzoek om toelating een „tac tische manoeuvre" betekende „om stem men te winneh bij de verkiezingen in Italië op 17 April aanstaande". De Sov jet-Unie ondersteunde het verzoek van Italië om het lidmaatschap van de V.N. doch wilde niet dat dit de toelating van andere staten in gevaar zou bren gen. Gromyko herinnerde er aan, dat ook vredesverdragen gesloten waren met Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland, en dat al deze landen hetzelfde recht hadden op het lidmaatschap van de V.N, Bij de stemming Stemden de Sovjet- Unie en de Oekraine tegen. Daarna bracht Gromyko voor de der de maal zijn veto uit tegen toelating van Italië. Warren Austin zeide, dat de Alge mene Vergadering de mogelijkheid moest overwegen van een maatregel, waardoor Italië toch éen stem zou krij gen in de V. N. Hierna weid de zitting verdaagd. Ongeldige kolenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 17 April a.s. niet meer geldig zijn: - bon 76 BV der brandstof- fenkaarten TA 707 en TB 707, de bon nen 1ste t/m 12e periode der brand- stoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B. C en D-k!einverbruikers), de rantsoenbonnen „een eenheid 1947 1948" voor brandstoffen. Een nieuw Columbiaans coalitie kabinet, waarin zes leden van de libe rale oppositie zitting hebben, heeft Zon dag zijn functie aanvaard. Onmiddellijk is de staat van beleg afgekondigd totdat de toestand weer normaal is. De revo lutie schijnt gebroken te zijn hoewel er hier en daar nog geweersalvo's weer klinken. Het leger tracht stellingen van sluipschutters In de verschillende delen van Bogota op te ruimen. Volgens een regeringsverklaring, is de orde in de hoofdstad hersteld, doch laat de ernst van de toestand niet toe, dat de cen suur op de persberichten opgeheven wordt. Het is nog niet geheel zeker, dat Gaitan tengevolge van de moordaan- ig, die de aanleiding van de revolu tie vormde, inderdaad dood'is. Volgens berichten uit het ziekenhuis waarheen hij is vervoerd zou hij nog in leven zijn. De hoofden der delegaties op de Pan- Amerikaanse-conferentie zijn in de ambassade van Honduras bijeengeko men om te beslissen of de conferentie al dan niet voortgang zal vinden. NEDERLANDSE KOLONIE TE BOGOTA IN VEILIGHEID. Op het ministerie van buitenlandse zaken is Zondag, via Washington, be richt ontvangen van de Nederlandse gezant in Columbia, dat' de Nederlandse kolonie in Bogota in veiligheid is. De kanselarij van het Nederlandse gezant schap aldaar is uitgebrand Meisje op straat doodgeschoten Zondagavond kort na negen uur is de 21-jarige schlppersdochter R. de W. in de Posthoornbreehoek te Zwol le, getroffen door zes kogels, ineen gezakt, nadat een jonge man vlak voor haar staande zijn ffevolver op haar had leeggevuurd. Hij was, toen zij met vrienden door de straat kwam lopen, uit het donker te voor schijn gesprongen. Zij is in het zie kenhuis kort na de aanslag over leden. FRANS VLIEGTUIG IN SPANJE VERONGELUKT. Een Frans „BristoT'-vliegtuig, dat op weg was van Bordeaux naar Casa-< blanca, is te Algeciras bij Gibraltar neergestort. De vier inzittenden van het vrachtvliegtuig zijn om het leven geko men. Het Russische station In de Amerikaanse sector van Berlyn werd in de spannende dagen ,die volgden op het vliegtuigongeluk boven het vliegveld Gretow, door de Amerikanen hermetisch afgesloten. De Russische wacht posten in het gebouw werden door de Amerikanen van voedsel voorzien. De jeep met het middageten arriveert voor de stationsingang. Weersverwachting tot Maandag avond geldig: ZONNIG WEER Zonnig droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en onggveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige enigszins schrale wind tussen Oost en Noord-Oost. In de eerste partijen te Moskou, ge speeld in de elfde ronde van het We reldkampioenschap schaken, heeft Euwe na 25 zetten van Keres verlo ren. Smyslovi—Reshevsky werd afgebro ken met een betere stand voor Smys- lov. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Botwinnifc 6 punten uit 8, 2. Keres 5 punten uit 9; 3. Reshevsky 4 y2 punt plus een afgebroken partij uit 9; 4. Smyslov 4 punten plus -een afgebroken partij uit 9; 5. Euwe 1 y, punt uit 9 partijen. Ten aanschouwe van tweeduizend schaakliefhebbers, afkomstig uit alle lagen der Moskouse samenleving, werd in d,e grote zaal van het gebouw der vakbonden het tweede gedeelte ge opend van het tournooi om het wereld kampioenschap. De deelnemers en hi^p secondanten namen plaats op het po dium dat met grote vlaggen van Neder land, Amerika en de Sovjet-Unie ge drapeerd was. Zij werden luide toegejuicht. Dr. Max Euwe hield onder hartelijk applaus een toespraak in het Russisch. Hij zeide verheugd te zijn enkele woorden in die taal te kunnen spreken nu hij goede vrienden terug zag met wie hij oude betrekkingen onderhield, en dankte hen voor de buitengewoon hartelijke ont vangst welke zij ook thans weer aan hem en zijn Nederlandse metgezellen bereid hadden. TSJECHO-SLOWAKIJE VERSCHIJNT NIET. Naar vernomen wordt heeft Tsjecho- Slowakije de uitnoodiging om voor Tte Veiligheidsraad te verschijnen bij de behandeling van de klacht van Chili, Van Bun, Terlouw, Engelsman en Schaap Het Nederlands 'elftal, dat Zondag 18 April in het Feijenoord-stadion te Rot terdam tegen België uitkomt is als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels) Van Bun Schjjvenaar (MW) (EDO) Stoffelen Terlouw de Vroet (Ajax) (DCV) (Fejjenoord) Rijvers t Schaap (NAC) et Gooi) Engelsman Wilkes Lenstra (Quick, N.) (XerXfes) (Heerenveen) (Reserves zijn: Landman (Neptunus), Spel (DWS), Beenhakkers (NAC) en v. Dijk (Ajax). Er zijn nogal wat veranderingen ge komen in het Nederlands elftal, dat en kele weken geleden te Antwerpen een moeizaam gelijk spel heeft weten te ver krijgen en nu Zondag a.s. te Rotterdam wederom tegen België zal aantreden. Dat op de rechtsbackplaats Spel zou worden vervangen, was duidelijk en de enige speler, die daarvoor in aanmerking kwam was de Maastrichtenaar v. Bun. Nu Möhririg wegens zijn verwonding niet kon worden opgesteld was de DCV- er Terlouw, de aangewezen speler voor de centerhalfplaats. De grote moeilijkheid was evenwel de samenstelling van de voorhoede. In Ant werpen stonden van rechts naar links Lenstra, Rijvers, Wilkes,' v. Dijk en Dra ger. Rijvers en Wilkes hebben hun plaats behouden maar Lenstra is van rechts naar links verhuisd ter vervan ging van Drager, terwijl Schaap voor de eerste maal het Oranjeshirt zal dra gen als linksbinnen. Als rechtsbuiten is gekozen de Nijmegenaar Engelsman. Spel en v. Dijk, die in Antwerpen heb ben meegespeeld zijn nu bij de reser ves terecht gekomen, terwijl Landman het spreekt wel haast vanzelf, als reser- ve-doelverdediger aanwezig zal zijn. Het draafseizoen van het Sportcomité „Vooruit" werd gisteren op het Alk maarse Sportpark geopend met een vijftal langebaan draverijen en een kortebaan. De openingsdag trof mooi voorjaarsweer met zon en 'n fris wind je. De publieke belangstelling viel be slist mee. Er werd goede sport te zien gegeven en meermalen was de strijd' spannend. De starts mislukten nogal eens. In de eerste course slaagde de derde po ging, in de derde moest éénmaal over- gestart worden. De Eigenaarsprijs was een fraaie overwinning voor Kitty Zo- ra, die, nadat Karei Pluto en Jaap Eden elkaar fel bestreden hadden, met ge wéldig elan op de finish afstoof en on bedreigd won. De kortebaan-draverij werd eveneens gewonnen door Kitty Zora uit een totaal van 19 paarden. I. AANVANGS-PRIJS I voor heng sten en ruinsj Afstand 1680 m. Inge schreven 13 paarden. Opgekomen 11. 1. Lancier 1680 m van Stal Idzerda, rijder J. Wagenaar, tijd 2.40.8 (1.35.7). 2. Ivan Hanover; 3. Lazuur. Lord Tod- dington had in deze course tot het laatste rechte eind de leiding, maar moest toen zwichten voor de aanval- van Lancier en werd toen nog uitge schakeld wegens springen door, de fi nish. n. AANVANGSPRIJS II voor mer ries. Afstand 1680 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 8. 1. Karoline 1680 m van R. v. Wie- ringen, rijder eigenaar, tijd 2.37.5 (1.33.8). 2. Luecie Rohda, 3. Martine van Axkit. Door Karoline met overmacht gewonnen. ni. AMATEURS-PRIJS. Prijzendra- verij intern. Afstand 2040 m. Voor ama teurrijders. Ingeschreven 7 paarden. Opgekomen 6. 1. Heny's Gold 2020 m van Stal D.H. rijder G. v. d. Wal; 2. Frits van Silladar 3. Dictator Spears. De tweede aanko- Dameshoeden met groententuinen Ex-koning Michaël van Roemenië, die op weg van New-York naar Londen op het vliegveld Shannon is aangekomen, heeft verklaard, dat zijn bezoek aan de V. S. geen politiekl betekepis had. Het Engels-Amerikaanse-Franse voorstel, Triëst aan Italië terug te geven, noemde hij een diploma tieke overwinning op de Russen. Hij verklaarde geen plannen voor de toekomst te hebben. De datum voor zijn huwelijk staat nog niet vast. Zijn moeder sprak haar verbazing uit ovqr de nieuwe modes, die zij in de V. S. had gezièn. Sommige dameshoeden vergeleek zij met groententuinen en bloempotten. Naar aanleiding van de langere rokken en het prononceren der vormen zeide ex-koningin Helene: „Ik heb er een hekel aan. Het staat vreselijk". mende Freddy Scott werd uitgescha keld wegens onregelmatig draven. IV. PIKEURS-PRIJS. Prijzendraverij voor paarden, die 750.—, maar nog geen 3000.hebben gewonnen. Af stand 2040 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 8. 1. Lady Soprana E 2040 m van H. de Jong, rijder W. H. Geersen, tijd 3.08.4 (1.32.4); 2. Leo Axkit; 3. Kitty Axvillo. De tweede aankomende Lord Gregor werd uitgeschakeld wegens te veel gq^ lopperen. V. EIGENAARS-PRIJS. Prijzendra verij voor Nederl. paarden, die 3000.-, maar «nog geen 10.000.- hebben ge wonnen. Afstand 2040 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 6. 1. Kitty Zora 2080 m van J. Wage naar, rijder eig. tijd 2238.5 (1.25.9); 2. Eton Brewer; 3. Jaap Eden. Kitty Zora maakte de beste kil-metertijd van de dag. VI. FOKKERSPRIJS Kortebaanprij- zendraverij. Afstand 690 tot 800 m. In geschreven 24 paarden. Opgekomen 19. Gelopen in 4 series 3 van 5 en 1 van 4 paarden. Ie serie: 1. Larrikin (J. M. v. d. Berg) tijd 1.05. 2e serie: 1. Johannes (J. v. Leeuwen» Jr). tijd 1.02.8. 3e serie: 1. ^iitty Zora (J. Wagenaar) tijd 1.01.7. 4e serie: 1. Abdullah Scott (J. van Leeuwen Jr.) tijd 1.05.4. Finale: 1. Kitty Zora .720 m van J. Wagenaar, rijder eig., tijd 1.01.1; 2. Larrikin. Derde en vierde prijs niet toegekend daar Abdullah' Scott als 2e uitgeschakeld werd wegen§ springen door de finish en Johannes als derde werd uitger-hakeld wegens onregelma tig draven. De volgende draverij is op Hemel vaartsdag. (Van onze Haagse redacteur). VELE NEDERLANDERS, die in de oorlogsjaren hun reis- en zwerflust hebben moeten bedwingen, hebben na de bevrijding tot hun teleurstelling moeten constateren, dat de grenzen voor de pleizier-reiziger vrijwel even gesloten bleven als zij daarvóór waren geweest. De internationale deviezen- toestand* was daar aansprakelijk voor. Die is inmiddels nog niet veel beter geworden, maar desondanks is geleidelijk aan weer enig tourisme mogelijk geworden en voor deze zomer zijn dfc mogelijkheden voor de Nederlandse tourist zelfs weer enigszins verruimd. Waarbij echter voorop blijft staan, dat alles nog slechts op zeer beperkte schaal kan geschieden en dat de lief hebbers er goed aan zullen doen, er tijdig bij te zijn! Sinds de bevrijding was het touris- tenverkeer alleen toegestaan op uit wisselingsbasis. Dat is voor een aantal landen nog zo, maar er is enige ver andering gekomen dank zij Zwitser land. Toen de Zwitsers n.1. destijds een handelsovereenkomst met Nederland sloten, hebben zij van hun kant be dongen, dat voor touristenbezoek aan Zwitserland een bedrag van twee mil- lioen Zwitserse france moest worden opgenomen. Een compensatie-transac tie waarmee het officiële Nederland tegen wil en dank genoegen heeft moeten nemen maar waarvan een aan tal Nederlanders individueel een dank baar gebruik heeft kunnen maken. NAAR ZWITSERLAND Op 12 April zullen inmiddels in Den Haag vwr besprekingen mot Zwitser land aanvangen over een nieuw han- delsaccoord, daar het eind van het oude in zicht is. Het laat zich aanzien, dat de Zwitsers weer de belangen van hun vreemdelingen-industrie zullen willen behartigen én dat zij daarbij naar uitbreiding van het bedrag zullen streven. Tot dusverre was het zo, dat per dag 40 Zwitser: francs mochten worden opgenomen tot een maximum van 400 francs. De aanvragen liepen en lopen over de Nederlandse Bank, die aldus ongewild tot centrum van het officiële Nederlandse tourisme is geworden en de gegadigden aanwijst door een lotingssysteem, dat1 strikt eer lijk wordt toegepast en dat in het ver leden een winstkans van 1 op 20 op leverde. ENGELAND Met Engeland is een overeenkomst op ruilbasis gemaakt, waarbij het mo gelijk is tot een maximum van 10 da gen 3 pond per dag op te nemen. Het ziet er naar uit, dat deze toewijzing op een dergelijk ruime schaal zal kun nen plaats vinden, dat de meesteaan vragers een toewijzing zullen ontvan gen, daar vele Engelsen te kennen hebben gegeven naar Nederland te zullen komen. De aanvragen dienen te geschieden in perioden en \lvel vóór 13 April, in dien men wenst te reizen in. de periode van 1 Mei30 Juni; vóór 25 Mei (1 Ju li31 Aug.) en vóór 25 Augustus (1 Sept.21 Dec.) FRANKRIJK. De deviezen regeling voor Frankrijk is afhankelijk van het gewoonlijk geringe aantal Franse touristen, dat ons land bezoekt. Er is dus geen vast bedrag voor aanwezig. Men kan de aanvragen het geh 'e jaar door voor het gehele seizoen indienen, maar ten gevolge van de devaluatie in Frankrijk zal de .rorpst van Franse touris' ~n naar Nederland waarschijnlijk niet op grote schaal plaats vinden. BELGIE EN LUXEMBURG Een sombere noot vormen België en Luxemburg. Het is zeer te be treuren, dat het v.erkeer naar deze buurlanden practisch onmogelijk is, omdat er nog geen deviezenregcling bestaat en voorshands ook nog niet te verwachten is. Met België kan al leen een z.g. ruiltoerismeplaats vin den. Dit betekent b.v., dat de Neder landse Reisvereniging groepen ver zorgt voor België en naar gelang van. de omvang dier groepen Nederlan ders naar België mag laten reizen. Eenzelfde soort ruilsysteem bestaat met Denemarken en Zweden. Voor dergelijke ruilreizen is echter ook de toestemming not^ig van de betrokken Staatsbanken en deze is voor dit jaar gelukkig weer verleng Helaas maakt de Noorse Bank bezwaar tegen het ruilsysteem, zodat het land van de fjorden, althans dit jaar, voor Neder landers gesloten blijft. Ook is o.a. de toestand van de Nederlandse scheep vaart nog niet zodanig, dat weer de bekende fjordenkruistochten georga niseerd kunnen worden. JODELEN IN TIRÓL De nieuwste verschijning op het eventuele reisprogramma is Tirol. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat, waar de vrede tussen Nederland en Oostenrijk officieel nog steeds niet ge sloten is, officiële betrekkingen tussen beide landen ook nog niet bestaan. In particuliere handelsovereenkomsten is van Oostenrijkse zijde echter ook een zekere hoeveelheid Schilling voor tourisme bedongen en dit deviezen- tegoed is in handen van de Nederland se Reisvereniging gekomen. Deze or ganiseert thans weer reizen naar Tirol, waarmee zij in het verleden al zulke vruchtbare banden heeft onderhouden, en wel naar het in de Franse en Ame rikaanse bezettingszone gelegen ge bied. De levensmiddelenvoorziening van de lïederlandse gasten zal uitste kend zijn: zij kunnen rekenen op een rantsoen van 3000 calorieën fcan buiten landse levensmiddelen, terwijl de Oos tenrijker zelf er slechts 1600 ontvangt. Hoe het tourisme zich in de volgen de jaren ontwikkelen zal, is uiteraard nog niet te voorspellen. Het laat zich evenwel aanzien, dat er op de duur door het systeem van compensatie transacties zoveel uitbreiding zal plaats vinden, dat het aanbod niet meer voor de vraag heeft onder te doen en het vrije tourisme dus niet ver meer weg zal zijn, Voor het 'ïeden geldt nog de juiste beperking, dat elke gegadigde niet meer danéén buitenlandse reis per jaar zal mogen maken. (Nadruk verboden.) Maatregelen tegen R.K. kerk in Tsjechoslowakije Een correspondent van Reuter meldt, dat- op het Vaticaan verontrustende berichten uit Tsjecho-Slowakije bin nenkomen wat betreft de houding van dq regering ten aanzien van de katholieke kerk. Vernomen wordt, dat' in vele onder di rectie en administratie van nonnen staande ziekenhuizen de nonnen gelei delijk door lekezusters worden vervan gen. Het college van katholieke studenten te Pralg, zo gaat de correspondent voort, is reeds door de communisten overgenomen en het is duidelijk, dat de eerste klap tegen de katholieke actie in Tsjecho-Slowakije niet -de laatste zal zijn. Enkele katholieken, „ambitieus en moreel zwak", hebben, naar gemeld wordt, de zijde van de commünisten ge kozen. Volgens het Vaticaan bereikende be richten wordt de positie van de Grieks- katholieke kerk in Oost-Europa hoe langer hoe moeilijker. Ten Vaticane komt men tot de conclusie, dat deze kerk daar in feite heeft opgehouden tc bestaan. Zaterdagmorgen reed een vrachtauto van de firma Heybrock.op de Beuken weg in de richting van het Beuken plein te -Amsterdam. Plotseling stak een voetganger de rijweg over, doch weifelde toen hij de auto ?ag naderen. De autobestuurder week snel naar rechts uit en reed daarbij een daar toe vallig fietsende, ongeveer 35-jarige vrouw aan, die aanhankelijk tussen trottoir en auto werd bekneld en even later onder de auto geraakte. Zij was nagenoeg op slag dood. De auto reed vervolgens het trottoir op. vernielde enige fietsen, een lan taarnpaal en een winkelruit. Het onge luk wilde, dat daar eveneens een twaalfjarig jongetje werd gegrepen. Het knaapje was ook op slag dood. Oud-illegaal stelt, eis tot schadevergoeding De uit de bezettingstijd bekende cen trale figuur en ohef van de noor delijke spionnagedienst, de heer C. Stolwijk bijgenaamd Oom Cor te Betjum, die in 1946 zeven weken in de Groninger strafgevangenis werd opge sloten, doch nadien onvoorwaardelijk buiten vervolging .is gesteld; heeft bij de Groninger arrondissementsrechtbank een proces tegen de Staat aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoe ding van f 200.000 eist. De internationale voetbalwedstrijd 'ussen Schotland en Engeland die Za terdag te Glasgow gespeeld werd, ein digde in een 20-overwinning voor de Engelsen, waarmee zij tevens het Britse voetbalkampioenschap veroverden.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1