Stad at Omgeving- T.E.S.O. heeft grote plannen BISCHOFF Van nabij Koopt bij A rnmmm De Grunnegers vierden feest „Pietje de Duivel" voor de oud-officieren De NIWIN-bu» Hr. Ms. „Mercuur" Afscheid Ds. Oidemans Biljarten Texel Geslaagd Hockey Parijs- Hippolytnskoe StaHTrricoi te Hippolytushoe gereed Alkmaar Kaasmarkt begint op 7 Mei Marktberichten Texel De heer Bakker opvolger van de heer Lap De laatste gele kool naar Tsjechoslówakije i en verre Ben geslaagde feestavond van de verainen. In de Roskam heerste Zaterdag avond een gezellige drukte van lachende en pratende mensen die reeds in het begin van de avond in feeste lijke stemming verkeerden. En dit ■was ook niet te verwonderen, het wa ren allen mensen van Groninger origine, die, al wonen zij in Den Helder, toch blij zijn Wanneer zij eens in vertrouwd Grunnings kunnen con verseren. De heer j. Lenstra, voorzitter van de Grunneger verainen Stad en Ommelanden" sprak het openings woord, waarin hij o.m. een voorstel deed met betrekking tot de volgende grote feestavon, waarvoor hij dan een bekend gezelschap wilde uitnodigen. En hoewel dit op zichzelf zeer prij zenswaardig is, zullen deze mensen waarschijnlijk toch de echte Grunne ger sfeer van deze feestavond moeilijk kunnen verhogen. Het programma, dat natuurlijk geheel ontleend was aan het leven in het Groningse land, Verd ingeluid door zang van de to neelvereniging onder leiding van de heer Datema. Als tweede en extra nummer ver schenen de Aspirama's voor het voet licht. Deze beide muzikale jongens brachten met hun accordeon* enige ogenblikken van aangename verpo zing. Hun repertoire was kort maar met zorg gekozen en zij werden dan ook niet een hartelijk applaus be- loond. ,Met het ietwat dramatische toneelstuk in één bedrijf „Ofloond" werden de laatste levensuren uitge beeld van een arbeider die zijn leven en zijn gezondheid gegeven had aan de zware stugge grond van iijn land in dienst van boer Dijksma. Na meer dan vijftig jaren gezwoegd te hebben #was Jan Meier een gebroken en arm man. En in deze omstandigheid werd hij na een korte ziekte door boer Dijksma ontslagen. Jan aanvaard de dit onrecht in lijdzaamheid en ver liet de hoeve, gesteund door zijn vrouw, maar helaas, even buiten de deur zakte hij ineen en stierf. Naar zijn inhoud is „Ofloond", (ontslagen) een tragisch fragment uit het harde leven van enige tientallen jaren ge leden op het platteland. •En de opvoering was niettegen staande enkele tekortkomingen zeer verdienstelijk. Na de pauze werden de bakens verzet naar het meer luch tige amusement. De „Olie Jongens" brachten met hun huwelijksplannen de nodige vrolijkheid. Beide boeren hadden in een vlaag van levenslust op hun oude dag de huishoudster en de dienstmeid ten huwelijk gevraagd, waarvan zy reeds spoedig spijt had den. Maar Jannoa, de „maid", liet zich niet met een kluitje 1» 't riet sturen en wist met behulp van een fles wijn de situatie in -de gewenste banen te lei den. De heer Groninger, als regisseur, kan tevreden zijn met de resultaten van het eerste optreden van zijn to neelvereniging. De heer Lenstra sloot dit gedeelte van de avond met een woord van dank tot alle medewerkers en bood als tastbaar blijk van waardering de dnmes-medewerksters bloemen aan. De avond werd besloten met een ge zellig bal onder muzikale leiding van het dansorkest van Jack Coomans.' Na een ledensterkte van honderd en vijftig oud-marinemannen van vóór de oorlog kwam er tijdens en na de oor log een dieptepunt in het ledental van de Kon. Nederlandse Bond van Oud onderofficieren. „Maar gelukkig zijn we nu door deze periode heen en kun nen we onze plaats in het Helderse verenigingsleven weer innemen". Dit deelde de voorzitter van de afdeling Den Helder, de heer Mazairac mede op de feestavond welke deze bond Zater dagavond zijn leden aanbood in Casino. Enkele burgerlijke en militaire auto riteiten gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Het eerste gedeelte van de avond be stond uit de opvoering van het toneel stuk „Pietje, de Duivel" dat nu zijn tweede opvoering door „De Postiljon" beleefde, wederom met veel succes. Na afloop begon het bal waaraan het kwartet van Jaap Kwak fcijn gewaar deerde muzikale medewerlft: leende. ing ver- Het secretariaat van het plaatselijk NlWÏN-comité deelt ons mede, dat het NIWIN-huisje op het „Rialto-plein' flink rendeert. Het wordt drie maal in de week gelicht, en de oogst bestaat telkens uit een dikke stapel tijdschrif ten en boeken. Daartussen worden ech ter telkens brieven en andere poststuk ken aangetroffen, die op het postkan toor terecht hadden moeten komen. Zij komen er nli ook wel, maar het wordt enkele dagen later en het geeft boven dien degene die de bus voor de NIWIN licht, extra en onnodig werk. Wil men er even om denken, dat de PTT de NIWIN-bus voorbij lóópt, en men dds zijn post in êen officiële brievenbus moet depdheren of aan het postkantoor moet bezorgen? De vorige week is Hr. Ms. werkschip „Mercuur", na op de werf grondig te zijn hersteld van alle In Duitse dienst opgelopen euvelen, in dienst gesteld. Het schip zal als vanouds worden ge bruikt bij het inschieten van torpedo's. In een speciale dienst heeft Ds. H. J. Oidemans, predikant Van de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk Zondagmor- 1 gen het predikambt neergelegd. Nadat de dienst met het zingen van enige verzen uit de gezangen 262 en 279 was geopend en Ds. Oidemans de gemeente was voorgegaan in het gebed, hield spreker zijn afscheidspredikatie, welke gebaseerd was op het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 21, waarin staat: „En als hét nu morgenstond geworden was, stond Jezus op de oever: doch de discipelen wisten niet dat het Jezus was". Na de slotzang legde de scheidende .dominee een verklaring af omtrent zijn overgang naar de Gereformeerde kerk, I j| waaraan uitsluitend principiële rede nen ten grondslag liggen. Ik ben op een tweesprong gekomen.- aldus Ds. Öldeman, en ik ben besloten om de eens door mijingeslagen weg te blij ven volgen, omdat ik mij niet kan ver enigen met een samengaan van recht- zinnigen en vrijzinnigen. En ik zal mij nu aansluiten bij diegenen die 't werk van Luther en de zijnen voortzetten en zullen voltooien. De heer Goudswaard, ouderling van de Lutherse kerk dankte hierop- de predikant voor het vele werk dat deze voor zijn gemeente sedert zijn benoe ming in October '46 heeft gedaan, even als mevrouw Oidemans die altijd haar -hulp en steun verleende voor het werk in de gemeente. De kerkeraad heeft, nu Ds. Oidemans overgegaan is naar de Gereformeerde kerk, ps. Visser uit Rotterdam aangezocht tijdelijk in de vacature te willen voorzien, hetgeen deze predikant tot grote voldoening van allen heeft aanvaard. Verder deel de de heer Goudswaard nog mede dat er Dinsdagavond in de zaal naast bet kerkgebouw een spoedvergadering be legd zal worden, waarbij Ds. Visser tegenwoordig zal zijn. Na afloop van de dienst maakten ve len van de geboden gelegenheid ge bruik om persoonlijk afscheid te nemen van Ds. Olderrtans en zijn echtgenote. Het tournooi werd voortgezet met de Jaatste partijen VingerhoedtChasse- reau en van de PolGalmiche, van de 7e ronde: De uitslagen waren: Vingerhoedt 300 12 90 25.— 15.66 15.— 11.— Chassereau 188 12 42 Van de Pol 300 20 93 Galmiche 220 20 56 Na deze partijen ging Van de Pol on geslagen aan de kop met 5 matchpun- ten voorsprong op Vingerhoedt en Chas sereau. Er moeten nog 2 ronden worden gespeeld. DE STRIJD IN PALESTINA. Boven: Sheik Mohammed e! Jeabary, de Arabische burgemeester van Hebron, onderzoekt een geweer. Beneden: Een Arabisch afdeling onderneemt een aanval op een Joodse stelling in Jeruzalem. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen „Maatschappelijk 'werker" af genomen door de Vereniging voor Ge meentebelangen, de heren K. Boxmeer (werkzaam bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Den Helder), D. Ramler (werkzaam Bij: het Arbeids bureau te Schagen), P. Tigchelaar, W. Huitinga en H. Wildenberg (werkzaam bij het Arbeidsbureau te Den Heider). Laatstgenoemde kreeg op zijn diploma de aantekening voor Arbeidsbemidde ling.' Voor het op 6 April 1948 te Den Hel der gehouden, examen Machineschrij- tfen, ^fgenomen door de Vereniging van Leraren in Stenografie en Machine- schrijven slaagden voor het Practijk- diploma Machineschrijven 175 aansl. p. m. de dames M. J. Meinderman en C. Tesselaar. Voor het diploma -Machineschrijven A 140 aangj. p. r.i. slaagden de dames J. Dieclenovcn, \V. -Dijkstra, C. vr,n Hoek, B. J. Kcopmans, G. Rebel, I'. Reuvérs, C. Tesselaar en M. de Wit en de heren G. A. Ferwerda, J. F. Ham, J. H. de Jonge, G. Roos, J. H. Rijkers, L. Schaalje, H. Schenkel, H. F. Schef- fers, N. A. Snel, J. A. Steenkist, O. Visser en P. J. Weijers. Allèn waren leerlingen van Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, Den Hel der. De hockey Iandenwedstrijd voor heren tussen België en Nederland werd met 42 door de Nederlandse ploeg gewon nen. Bij de rust hadden onze landgeno ten een 20-voorsprong. De wegwedstrijd tussen Parijs en Brussel over 326 km is gewonnen doo- de Belg Sercu in de tijd van 10 uur. Sereu sloeg, in de sprint Pqels met vijf centimeter. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes A.. z. v. Pieter H. de Porto en Orfa S. H. de Grave. Piet, z. v. Jan Kooger en Hendrj Kamphof. Jan, z. v. Klaag de Waard Aaltje Visser. Adriana J„ d. v. Jacob Witte en Dieuwertje Witte. Hillegonda E. A., d. v. Willem de Graaf en Anna Barhorst. Ondertrouwd: Pieter .G. Verse put en Klaartje Frankfort. Dirk Kuip en Martha H. Hoogenbosch'. Getrouwd: Nicolaas J. van Dam en Anthonia A. Rijk. Jan H. van Boven en Pieternella van der Wulp. Overleden: Heintje Kuijper. 75 wed. v. Maarten Kooiman. Jan van Heerwaarden, 74 ja., wedn. v. Èetje Hopman. Cornelis Gieles, 81 j., wedn Frouwtje Schaatsenberg. GEVONDEN VOORWERPEN. 2 sleuteltjes, 4 portemonnaije's, 1 kin derjasje. Het grote stam-riool, beginnende bij de o.l. school en doorlopend tot bezuiden H.hoef om tot aan Ooster klief te worden aangelegd, waarop alle rool-uitmondingen van Hippoly tushoef aansluiten, ts gereed geko men. Het stam-riool voert het vuile water naar een centraal 'punt, van waar het in een voor dit doel spe ciaal gegraven afvoerleiding recht streeks naar het gemaal ln de H. hoeverhoog geleid wordt. Ofschoon de vofst bij de aanvang enige "v ertraging heeft gebracht heeft *de aannemer Jn. .Bosker Özn in de recordtijd van 4 weken het ge hele werk klaargemaakt. DIK TROM. Het bericht over de vertoning van de film van Dik Trom berustte op een misverstand. Een oplossing van de puzzle van „de Jeugdkoerier" belandde ter zetterij en kwam op deze wijze abusievelijk bij het nieuws terecht. Naar wU vernamen, is de ope ning van de Kaasmarkt thans- definitief vastgesteld op Vrijdag 7 Mei a.s. BLOKKER, 9 April 1948. „Op Hoop van Zegen". Aardappelen 8.40; Spinazie 64—84; Uien 50—64; Prei 48; Witlof 40— 65; Sla 1016; Goudreinetten 60108: Present van Engeland 68172; Jona than 80106; Gieser Wildeman 7080; Winterjan 6078; St. Remie 6077. De algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. T.E.SO. (Texels Eigen stoomboot Onderneming), die eenmaal per jaar gehou den wordt is telkens een evenement voor de burgerij van Texel, waar-' aan een betekenis, wordt gehecht, gelijk of zo mogelijk nog hoger dan aan raadsvergaderingen. Welke Texelaar heeft ook geen belang bij .een goede functionering van de onderneming? Allen zijn aangewezen op haar boten en haar bussen! Bovendien verleent ook de verkiezing of herkiezing van een commissaris aan deze vergadering een bijzonder cachet. Dit jaar nog' heviger dan andere jaren, nu de aftredende president-commissaris, de heer W. H. Lap, zich niet herkiesbaar heeft gesteld. De heer Lap, die deze zomer reeds *70 jaar wordt, is bijna 30 jaar commissaris der onderneming geweest en voor de helft van deze periode president commissaris. Het is dan ook begrijpelijk, "dat de onderneming haar doorgewinterde president-commissaris node ziet vertrekken. De onderneming heeft thans 3 bo-- ten in bedrijf, de „Marsdiep" sinds 1926, de „Dr. Wagemaker" sinds 1933 in. de motorboot „Voorwaarts". Bo- êndien is in 1947 een motorboot aan gekocht („De Zeemeeuw"), waarmee tijdens het seizoen een geregelde dienst tussen Texel en Vlieland wordt onderhouden. Het afgelopen seizoen bestond voor deze dienst, vooral van de zijde van de selzoengasten veel be langstelling. Ook onderhoudt de on derneming een veerdienst TexelHar- lingen. T.E.S.O. heeft 12 bussen en 1 belwagen in bedrijf, waarmee de bus- verbindihgen over het gehele eiland in 'itand worden gehopden. Vooral in de zomermaanden hebben deze bussen zeer veel te verwerken. Niet alleen echter boot- en busver bindingen maken T.E.S.O. zo belang rijk voor Texel. Daar het een zuiver Texelse onderneming is laat de on derneming zich ook veel gelegen lig gen aan de Texelse algemene belan gen. T.E.S.O. heeft financiële steun verleend bij het aanleggen van de di verse fietspaden op Texel, die thans zoveel betekenen voor het vreemde lingenverkeer. T.E.S.O. was het, die hielp de jeugdherberg op te richten, welke inrichting zich thans zonder fi nanciële hulp kan redden. T.E.S.O. steunde de V.V.V., vooral in de begin jaren van het vreemdelingenverkeer, en voorts de instelling van een „Texels Museum", welke instelling thans ook al aardig op weg is zich zelf geheel te bedruipen.' Ook werd door finan ciële steun de vervaardiging van de film „Texel, de parel der Wadden eilanden" mogelijk gemaakt. Ten slotte mag ook niet onvermeld blijven het gratis vervoeren met de boot van kinderen, die scholen te Den Helder bezoeken. De algemene vergadering werd dit jaar gehouden ln „Hotel De Oranje boom", De vergadering werd zeer druk bezocht en de heer Lap, presi dent-commissaris, constateerde in zijn openingswoord dan ook al direct het grote verschil tussen deze vergadering en die van 18 Mei 1918,* toen spreker tot commissaris der N.V. werd geko zen. Tóen was op het vastgestelde aanvangsuur behalve het bèstuur en de buffethouder geen enkele aandeel houder aanwezig. Wel groeide dit aan tal in de loop van de avond'uit tot plm 20 personbn, maar daar bleef het dan ook bij. Hierdoor wordt wel het grote verschil gedemonstreerd in de pu blieke belangstelling op dit ogenblik en dertig jaar geleden. HET BEDRIJF IN 1947. In zijn welkomstwoord bracht spr. tevens dank aan het personeel der onderneming, die het ook dit jaar weer mogelijk heeft gemaakt tot gun stige resultaten te komen. Hieraan koppelde spr. tevens een beschouwing vast over de bedrijfsresultaten over 1947. De bootdiensten brachten een winstsaldo van ruim 47.000.(in 1946 bedroeg dit resultaat ƒ72.000. Als factoren, die de winst, vergeleken btj het vorige jaar, gedrukt hebben, noemde spr. de lange en strenge win ter van 1947, waardoor de dienst een abnormaal lange tijd over het Horntje moest wórden geleid, hetgeen met grote onkosten gepaard ging; voorts de hoge belastingen, de grote druk der soc. lasten, de hogere looneisen en de stijging der onderhoudskosten. De busdiensten gaven een winstsaldo van ƒ15.000.— (v. j. ƒ18.000.—). Spr. noemde dit bedrag echter nogal ge flatteerd, daar op 'de rekening van dit onderdeel van het bedrijf geen posten voorkomen voor aandeel ln de alge mene uitgaven der onderneming (sa laris directeur en kosten administra tie)- terwijl evenmin rente werd uit getrokken voor het kapitaal, dat door het bootbedrijf in het busbedrijf werd geïnvesteerd. Hiermede rekening hou dende raamde spr. het bedrijfsresul taat van het busbedrijf op ƒ10.000. In verhouding tot het geïnvesteerde kapitaal ln het busbedrijf (.tot op he den werd ongeveer 120.000.— in dit bedrijf geïnvesteerd), vond spr. een winst van ƒ10.000.aan de lage kant Hij had echter alle hoop', dat dit jonge bedrijf, (eerst in 1942 werd de exploi tatie der autobussen door de N.V. overgenomen) zich in de 'toekomst gunstig zou kunnen ontplooien. NIEUWE AUTOBUSSEN. In de naaste toekomst zal de N.V. vooral voor het busbedrijf nog grote be dragen nodig hebben. Er werden twee nieuwe autobussen besteld, waarmee een bedrag van ca. 44.000 gemoeid zal zijn. Voorts werd te Den Burg het pand van de heer Boekei op de Groeneplaats (thans filiaal van de fa. Zegel) aange kocht voor een bedrag van 25.000, ten einde dit pand in te richten als wacht lokaal voor de autobussen. Ook zal er een nieuwe garage moeten komen, waartoe reeds een terrein ach ter de bestaande garage san de Wil- helminalaan is aangekocht. De bouw hiervan zal ca. 50.000 vergen. EEN NIEUWE BOOT De (jlimax van de toekomstplannen tipte de heer Lap echter wel aan, toen hij mededeelde, dat door het Be stuur reeds enige tyd geleden op dracht was gegeven een tekening te maken voor een nieuwe boot. Hiervoor zullen geweldige bedragen nodig zijn. Spr. noemde in dit verband een bedrag van een half millioen of meer. „TESO vreest deze bedragen ech ter niet", aldus de heer Lap. „Wij gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet; destijds werd in scheepvaartkringen ook de aanschaffing van de ,,Dr.' Wagema ker" al een gewaagd experiment .ge noemd, en toch heeft het TESO de nek niet gebroken; integendeel de N.V. bloeit als nooit tevoren". Later op de avond circuleerde de ontworpen teke ning van de nieuwe boot langs de aan deelhouders. Het zal een motorvegrbóot worden, met een lengte van 50 meter, een breed te van 9% meter, een diepgang van'2.60 meter en een snelheid van 12 knoop. De veerboot zal uitgerust worden met 2 dieselmotoren van elk 500 E.P.K. en zal drie .dekfuimten hebbeg. Het tussendek,, op gelijke hoogte met oó- en afrit, zal geheel bestemd zijn voor .auto's, fietsen en vracht; dit dek heeft een vóór-oprit en een achterafrit. Het manoeuvreren met. de aóto's zal dus niet meer nodig zijn, hetgeen vooral voor de grote wagens een verbetering zal zy'n, daar de „Dr. Wagemaker" er niet geschikt voor is, deze te vervoe ren. Boven het tussendek zal zich hat promenadedek (bovendek) bevinden, bestemd voor passagiers, met een tweede en een eerste kajuit. Het benedendek, dat eveneens een eerste en een tweede .kajuit bevat,- is ook bestemd voor passagiers. Deze veer boot zal tegelijkertijd ruim 1000 passa giers en ongeveer 25 aulb's kunnen vervoeren. De boot is aan voor- en ach terkant gelijk en aan beide kanten met een schroef uitgerust. Het draaien m de haven zal dus niet meer nodig zijn. Wel zal de nieuwe boot ongetwijfeld voorzieningen eisen, zowel aan de aanlegsteiger te Den Helder, als te Oudeschild. Hierop werd door de Directeur der onderneming het jaarverslag voorgele zen. waaruitmet navolgende wordt aan getipt. Over 1947 werden met de boot ruim 300.000 betalende passagiers vervoerd terwijl circa 41.000 personen (vooral leerlinge nvan scholen) gratis werden vervoerd. In totaal werdén dus onge veer 342.000 passagiers vervoerd, tegen over 280.000 in 1946. Voorts werden ver voerd 10.625 auto's, bijna 59.000 rijwie lèn, terwijl de bussen 433.000 pers. ver voerden. De resultaten van de zomer dienst op Vlieland zijn bevredigend, op Vlieland zijn bevredigend. Als volgende punt van de agenda kwam de vaststelling van balans, ver- hes- en winstrekening aan de orde. Aan deze bescheiden wordt ontleend, dat de vaste middelen der N.V. dit jaar met n waarde van ruim 95.000 werden uitgebreid, als gevolg van de aanschaf fing van enige bussen en de aan- 'koop van „De Zeemeeuw". De waarde hiervan is thans ongeveer 157.500 tegen 62.000 in het vorige jaar. Afgeschre ven werd op de waarde der vaste mid delen in 1947 een bedrag van circa 40.000, hetgeen met de hoge eisen, die aan de autobussen gesteld worden in het zomerseizoen en als gevolg van de slechte toestand, waarin vele wegen in 3947 nog verkeerden zeker verantwoord is Het aandelenkapitaal der N.V., groot 76.000, is ongewijzigd gebleven. Van het totale winstsaldo over 1947, ad 62.800 zal een bedrag van bijna 55.000 gulden bestemd worden voor verster king van de bedrijfsreserve. Dit reser vefonds zal hierdoor dan Aangegroeid zijn tot ruim 261.000. Vorig jaar kon 78.000 aan de reserve worden toege voegd. Met het oog op de toekomstplannen der N.V. is een dergelijk reservefonds zeker nodig. Hierop volgde de verkiezing van een nieuwe commissaris in de plaats van de aftredende, de heer Lap, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. „TESO heeft een jongere kracht nodig, iemand die 2ich ten volle kan wijden aan baar be langen, iemand met een weerstandsver mogen van 100 pet.", aldus de vitale 70- jarige. aan nviens weerstandsvermogen nog niet zoveel ontbreekt, in zijn uit eenzetting van de redenen, waarom hij zich niet weer herkiesbaar stelt. De uitslag van de hierop volgende stemming, waarbij 462 stemmen wer den uitgebracht (vorig jaar 342) was: G. Bakker 238 st., J. C. Rab 135 st. en Jn. Reij- 70 st., verspreide stemmen 19 De heer Bakker nam zijn benoeming aan. Overhemden m. vast boord 7.75,8.-, 11,2j WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen: Aardijk, 10-4 van New York naar Antwerpen en Rotterdam. Alchiba, Bahia BlancaNederland, woidt 19-4 te St. Vincent KV verdacht. Acyone RotterdamBi epgs Aires, pass 9-4 Ma- deira. Bacongan, R'damBatavia, pass. 9-4 Ouessant. Bloemfontein, AmsterdamKaapstad. 10-4 te Tene- riffe verwacht. Cottica, A'darnW.- Indië. ptss. 9-4 Ouessant. Delftland, 8-4 van Paranagta naar San Francisco do Sul. Delft, 10-4 van Antwerpen te Curagao. Esso Rotterdam, 11-4 nm van Aruba te R'dam verw. Helena, 10-4 van Curagao naar Antwerpen. Japara. 9-4 van Cêbu te Singapore. Kalianget, R'damBatayia, pass 8-4 Maladiven. Kertospno, R'dam-Bat., 9-4 te Pórt Said. Kota Inten, R'dam Halifax, pass. 9-4 Beachy Head. Leopoldskerk, Calcuttaj-R'dam, 10-4 v. Genua. Lombok, 8-4 van San Fran cisco naar Honolulu. Maaskerk, 9-4 van Monrovia naar Port Bouet Mar- pessa, 9-4 van Abadan naar Land's End Meerkerk, 9-4 vs» Penang te Colom bo. Merwede, P.ernambucoA'dam, pass. 9-4 Madeira. Muiderkerk. 9-4 van Melbourne naar Aden. Neder-, land (tanker)", AbadanR'dam, 10-4 v. Plymouth. Nieuw Amsterdam, New YorkR'dam, wordt 13-4 5 uur v.m. te Southampton verwacht. Oranjefon tein, KaapstadA'dam, 10-4 te Antwer pen. Overijsel, 8-4 van Los Angelos te Kaapstad. Ridderkerk, R'dam— Japan, 8-4 van Suez. Riouw, Austra liëLonden, pass. 9-4 Gibraltar. Sa- latiga, 9-4 van Alexandrie naar' Batavia. Sibajak, BataviaRotterdam, 9-4 te Suez. Stuyvesant, 9-4 van Paramari bo naar Port of Spain; Taria, Aba danAmsterdam, pass. 9-4 Bougie. Tiberius, 9-4 van Limaspl naar Istan- bul. Walvisvaarder Willem Barendsz 11-4 te Kaapstad verwacht. Willem Ruys, RotterdamBatavia, pass. 10-4, 2 uur Ouessant. Zijpenberg, 9-4 van Cienfuegos naar Rotterdam. De onderhandelingen, die enig® maanden geleden met Tsjecho-Slo- wakije plaats hadden, o.a. over d® levering van Nederlandse gel® kool aan genoemd land, leidden aanvan kelijk niet tot definitieve resultaten. Onlangs is hierin echter een ver» andering opgetreden. Op het in De cember 1947 overeengekomen han delsverdrag met Tsjecho-Slowak(J« is thans een aanvullend verdrag tot stand gékomen, dat o.m. voorziet in de levering van Nederlandse bewaar» kool en peen', In het kader van ge noemd aanvullend verdrag zal Ne derland maximaal 300 ton gele kool, 300 ton peen, benevens 5000 ton con sumptieaardappelen en eenzelfde kwantum pootaardappelen naar Tsje- cho-Slowakija kunnen exporteren. Dit betekent een gunstig slot In zake de afzet van gele kool, welk® afzet zich in de afgelopen winter aanvankelijk zeer somber liet aan zien. De voorraad gele kool is hier mede thans zo goed als uitgeput. .Naar het ANP .verneemt, is een wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen met 'n toeslag, dat aan sluit aan de wet van 28 Januari 1947 tot toekenning va® een uitkering ineens aan gepension- heerden, de minsterraad gepasseerd. x—In de nieuwe serie van -postze gels (type v. Krimpen) is thans de waarde van 5 cent verschenen. x De zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall, zullen 18 April op nieuw vergaderen, aldus meent men te weten, nu Bevin deze datum als ge schikt tijdstip voor de aanvang der con ferentie heeft aanvaard. De vargade- ring zal worden gehouden te Parijs, —x— Op 25 April zullen de Belgisch® spoorwegen een extra trein laten rij den voor bezoekers naar de Nederland se bloembollenvelden. xNadat de aanbiedingen van Denemarken en de V. S. voor het léveren van spek waren afgeslagen, daar dit voor Duitse smaak niet vet genoeg is, zijn duizenden ton nen bijzonder vet spek voor de mijn werkers in het Ruhrgeblecl besteld om tot hogere productie aan te zetten, x— Op de internationale jaarbeurs te Brussel (17 tot 22 April) zullen 3251 stands zijn tegen 1644 in 1939. Neder land heeft extra-ruimte gehuurd voor een officiële inzending. x— Van een verzamelaar van kunstschatten te Ro- me is een miniatuur van Raphaël, „de Madonna met het boek" gestolen. De waarde van dit kunstwerk, dat werd bewaard in een koffertje met het wa pen van Paus Leo XIII, die het aan d® prinses van Aragon had geschonken, wordt geschat op 50.000.000 lire. x— De Joegoslavische regering heeft ®m- nestie verleend aan alle gedetineerde Italianen in .Joego-Slavië. Deze amnes tie is ook van toepassing op ter dood veroordeelden. x— Er gaan geruch ten, dat België voornemens zou zijn te Brussel een vrye goudmarkt in te stellen...xTe Ilainsacker, nabij Re gensburg, zijn 9 Duitse arbeiders om hei leven gekomen, drie ernstig gewond en een licht gewond tengevolge van een ontploffing in een munitieopslag plaats. xMaarschalk Stalin heeft ter ere van de Finse deleatie in het Kremlin een groot diner aangeboden. Een ongewoon groot aantal vooraan staande Sovjet-functionarissen wa» aanwezig.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2