Ongeregeldheden in de Republiek COLUMBIA BREEKT MET SOVJET UNIE Militair lesvliegtuig neergestort Vijftien jaar geëist tegen J. Visser uit Wieringen Dinsdag 13 April 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7785 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LASTEN VAN HET VERLEDEN Studenten formeren militaire corpsen Maarten Kuiper wil de kogel ontlopen Leerling moet stunts met dood bekopen 3000 jaar oude graven blootgelegd v. d Po' behoudt zijn titel Koe gaf petroleum Engelse doelman viel flauw Roosevelt-standbeeld te Londen onthuld Amerikaans voorstel voor wapenstilstand in Palestina Was revolutie een communistisch complot? Smyslov klopt Reshevsky WEERBERICHT Vergadering Bloembollencultuur BUREAU:* Koningstraat 7$80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. 6. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 3 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. (Van onze oorrespondent) Twee militaire leden van de Commissie voor de Goede Diensten een Brit en een Australiër zijn naar Solo geweest. In gezelschap van de republi keinse gouverneur van Midden-Java hebben zij er een dansuitvoering bijge woond. Dat is een nogal feestelijk bericht en men zou zo zeggen, dat het in Solo alles pais en vree is! De werkelijkheid is echter anders; het schijnt er in Solo en niet alleen daar nogal warm te zijn toegegaan de laatste da gen. Aanvankelijk was over deze broederstrijd in de republiek niets anders doorgekomen, dan dat in Solo de avondklok was Ingesteld, in verband met de zuiveringsacties, die daar hadden plaats gevonden. Het initiatief tot deze acties schijnt te zijn uitgegaan van Indonesische stu denten (op zich zelf al merkwaardig), die witte gewaden over hun kleren had den aangetrokken als symbool van de zuiverheid. Republikeinse militaire po litie en T.N.I. blijken later de actie te hebben overgenomen. De activiteit van de studenten richtte zich tegen een aantal „onruststokers", die de beschik king hadden over „lasjkars" (strijdgroe pen). Bij de poging die onruststokers gevangen te nemen, kwam het tot ge weld, waarbij aan de zijde der jonge ren één, aan die der strijdgroepen drie doden vielen. Dat het iets meer was dan een relletje, blijkt uit de republi keinse mededeling, dat de „strijdorgani satie", toen politie en T.N.I. wilden in grijpen, stellingen opwierpen, van waar uit gewapende tegenstand geboden werd. Dei toestand in de stad was zeer gespannen en het treinverkeer enige tijd. gestremd. NJEUWE WOELINGEN. Dat djt geval 'niet op zichzelf staat, leert een republikéins bericht uit Asa- Tian, waar een botsing tussen „Troepen van de Vliegende Draak" en het „Le gioen der Stoottroepers" een aanzienlijk aantal slachtoffers gekost heeft. Volgens een republikeins blad viel „ook de klei ne man ten offer aan deze krachtme ting". Het gebied heet nu te zijn „schoon geveegd" door het optreden van een majoor Bedjo, die met zijn troepen een strijd van dagen voerde tegen bovenge noemde 'strijdgroepen. Het derde bericht, dat tekenend is voor het gebrek aan discipline in de re publiek en onder voormalige republi keinse troepen, betreft vorming van 'n groep van ongeveer 3000 man Hizboel- lahs (een voormalige strijdgroep van Djokja) in het gebied van de berg Tji- remai bij Cheribon. Zij hebben- gewei gerd de wapenen neer te leggen en te evacueren en hebben zich nu in de dichte woudgebieden van deze berg verzameld, levend van roof op de be volking. TEGEN NIEUWE KOERS. Het zou geen zin hebben dit alles zo uitvoerig te vermelden als het niet van belang was voor de onderhande lingen tussen Batavia en Djokja, aan de vootavond waarvan wij thans im mers weer staan. Want de gebeurte nissen in Solo en elders zijn geen op zichzelf staande incidenten. Zij sprui ten voort uit de politieke ontwikkeling in de republiek; zij zijn een gevolg van de nieuwe koers, die de republi- Bij haar voornemen om de Ko ninklijke landmacht uit te breiden met een nationale reserve heeft de rege ring in dit verband een beroep ge daan öp .de Nederlandse studenten. Mede dank zij de voortvarendheid, waarmede de Nederlandse studenten wereld de voorbereidende werkzaam heden ter hand heeft genomen, zal men binnenkort de formering van de studentencorpsen tegemoet kunnen zien. Iedere Nederlandse universiteit of .hogeschool zal binnen het ge heel der nationale reserve met een eigen militair getraind corps vertegen woordigd Ajn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen ge legd van ervaren officieren. De stu denten-vrijwilligers zullen gedurende hun dienstverrichtingen geheel aan de militaire wetten zijn onderworpen. „Ik was bang mishandeld te worden en daarom heb ik verklaard, - dat ik wroeging had, mij voor zeventien moorden aansprakelijk te stellen en lie ver vandaag dan morgen de kogel zou krijgen", aldus de 50-jarige ex-politie man Maarten Kuiper uit Amsterdam. Deze man werd door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood ver oordeeld. v i In beroep van cassatie wekte zijn mededeling over dreigende mishande ling weinig opzien. K. verklaarde des gevraagd, dat hij nog altijd veel spijt van zijn wandaden heeft, doch trachtte zich met een beroep op dwang te dis- culperen. „Gezien dit weerzinwekkend samen stel van misdaden en dè aangevoerde cassatie-middelen acht ik geen termen aanwezig om het vonnis tegen K. te verzachten", zo zeide de procureur fiscaal. Deze concludeerde tot verwer ping van het beroep. De Bijzondere Raad van Cassatie doet op 8 Mei uitspraak. keinse leiders, zjj het nog aarzelend, hebben ingeslagen, moesten in slaan, als zjj uiteindelijk toch willen mee-aansitten bij de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Daarbij draagt de republiek natuurlijk de last van haar verleden mee. De ja- replang gevoerde propaganda heeft haar Uitwerking niet gemist en de massa zwenkt nu niet zo gemakkelijk mede naar een ander doel dan Hetwelk haar zo lang voor ogen is gehouden. De oude leuzen liggen als even zovele obstakels op de weg naar gezonder toestanden en de opgeroepen geesten laten zich niet zo gemakkelijk bezweren. De strijd tus sen d^teide groepen,- tussen de „rea- listen'EPfcj,-degenen die willen vasthou den aan de oude doeleinden vaak slechts uit grof eigenbelang is in vol le gang. Zij heeft, afgaande op de uit republikeinse bron stammende berich ten over de incidenten, hier en daar be denkelijk dicht de grens van de burger oorlog genaderd. Alles staat weer in bloei. De mooiste tijd van het jaar is aangebroken. Nieuw leven ontwaakt. De „Bangert" in de omgeving van Hoorn, die ieder jaar meer bewonderaars tot zich trekt, staat volop in bloei. Gistermiddag om 12 uur is te Sterk- sel, gemeente Maarheeze, nabij het klooster Providentia een militair les vliegtuig van het vliegkamp/1 Gilze- Rtjen neergestort. De piloot, de 24-jarige korporaal leerlingvlieger A. Mensirik uit Bus- sum, werd op slag gedood. Reeds diverse malen voerde htJ stunts uit boven Sterksël, waar zijn verloofde woont en ook gistermid dag was dit het geval. Door een te lage duikvlucht kwam het toestel in de fruitbomen van 't klooster terecht, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De motor werd brandend., uit het 'toestel geslingerd. Het stoffelijk over» schot van de verongelukte werd naar Gilze-Rijen overgebracht. Het toestel bevond zich reeds ge ruime tijd geschat wordt ongeveer een uur in de lucht boven het dorp,' dook herhaaldelijk tot een hoogte van vijf en twintig meter, cirkelde dan in een straal van, circa 2 km rond het klooster om daarna weer op te trek ken, aldus vertelde ons een oogge tuige. Zijn verloofde woont ongeveer een kilometer van het klooster. Bij een dezer manoeuvres raakte 't toestel de jop van een boom in de tuin van het klooster, stortte neer, èn sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de broeders van het klooster toe teneinde hulp te bieden. De Rector van het huis heeft het slachtoffer, dat zwaar gewond: was, de sacramenten der stervend*» toege diend. De brand in de wegslingerende mo tor werd door de broeders met zand geblust. Dadelijk na het origeval waren de burgemeester van de gemeente Maar heeze, de militaire politie en de Rijks politie op de plaats van het ongeval. Diep weggedoken in het ruige Bra» bantse landschap ten westen van Eind hoven, ligt het gehucht Halvemijl, dat slechts uit enkele boerderijen bestaat. Op het ogenblik staat Halvemijl echter in de belangstelling van oudheidkun dig Nederland,1$>want in de omgeving varr het gehucht zijn, over een afstand van enkele kilometers, een dertigtal grafheuvels ontdekt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hit hier graven betreft uit de midden bronstijd (ongeveer 1000 jaar voor Christus). De bewoners van ons land in die tijd cremeerden hun doden en begröeven* de as In een gat in de grond. Als versiering brachten zij- hetzij een krans van palen, hetzij een ringsloot aan. Soms werd om de ring- sloot nog een krans van palen ge plaatst. De afgraving nu hëeft aan het licht gebracht, dat de „paalkransgra- ven" soms door 600 palen waren om ringd. Van de Pol heeft te Parijs zijn laat ste partij tegen de Fransman Chasse- reau gewonnen en daarmee zijn Euro pees kampioenschap 71-2 geprolongeerd. Hij werd eerste in het eindklasse ment met 16 matchpunten, voor Vinger- hoedt met 12 en Ferraz eveneens met 12 matchpunten. Een veehouder in Hoge Texel had dezer dagen een loge op be zoek. Deze gast meende zich op de boerderij verdienstelijk te kunnen maken en hij besloot daarom 'n koe wat water te geven. Er was voor dit werkje echter geen emmer bij de. hand, zodat de hulpvaardige logé de koe liet drinken uit een bus, die nog bij na geheel gevhld was. Enige tijd later kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de bus geen water bevatte, maar pe troleum. De koe had heel plezie rig 18 liter petroleum naar binnen gewerkt. De volgende dag werd het dier gemolken en de melk bleek toen van een dusdanige kwaliteit te zijn, dat ze niet voor menselijke consumptie geschikt was en in het geheel niet op melk leek. De koe is tot nu toe in leven ge bleven. -4- Toen Swift, de doelman van het En gelse elftal, na de wedstrijd, die Za terdag j.L in Hampden Park te Glas- gow tegen Schotland werd gespeeld, over pijn in de botst klaagde, werd hij naar een ziekenhus in de Schotse hoofdstad getransporteerd. Hier bleek, dat hij twee ribben had gebroken. Toen de behandelende arts hem echter mededeelde, dat opname noodzakelijk was, antwoordde Swift, dat hij Man chester lucht nodig had om te genezen en zo vertrok hij met het gehele elf tal huiswaarts. Erg goed is dit hem niet bekomen, want toen hij Zondagnacht op het Victoria-station te Manchester aan kwam, ging de populaire reus van zijn stokje, 'zodat hij met een auto naar huis moest worden gebracht. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft gistermorgen te Londen op het Groe venor Square in het West-End, in te genwoordigheid van de Britse Ko ninklijke familie en een grote me- nigte, het broneen Standbeeld van wijlen president Roosevelt onthuld, dat het eerbetoon van Groot-Brittan- nlë aan deze staatsman tot uitdruk king brengt. Koning George leidde mevrouw Roo sevelt naar 't te onthullen standbeeld. Terwijl het doek werd weggetrokken werd het Amerikaanse volkslied ge speeld. Koning George hield een toespraak, waarin hij zeide dat dit standbeeld 't volk van Groot-Brittannië zou blijven herinneren aan het belang en de waar de van de kafheraadschap in oorlogs tijd van het Britse en Amerikaanse volk en, dat Groot-Brittannië zijn be lofte hernieifwde met het Amerikaan' se volk de idealen van, vrede en vrij heid te zullen blijven delen, waarnaar president Roosevelt heeft gestreefd. Lewis Douglas, de Amerikaanse am bassadeur, noemde^bveneens het stand beeld een teken van de Brits-Ameri kaanse samenwerking, welke tot stand was gebracht door de twee grote oor logsleiders Churchill en Roosevelt. Winston Churchill woonde, met de leden van de huidige regering, de plechtigheid bij. Het Franse persbureau AFP meldt uit Washington, dat het^eschil tussen de mijnwerkers en de mijnbouwonder nemingen is bijgelegd. Reuter meldt nader, dat John Lewis de 400.000 stakende mijnwerkers heeft meegedeeld, dat hun verzoek inzake de pensioenen is ingewilligd. Men verwacht, dat de op 15 Maart begonnen staking thans zal eindigen. De radio van de Columbiaanse rege ring heeft bekend gemaakt, dat Co- lumbia de- diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie heeft ver broken. Volgens' de regeringpradio hebben de afgevaardigden ter conferentie be sloten hun zittingen te Bogota voort te zetten, zodat het communisme niet kan zegevieren over Columbia en de rest van de volken van liet halfrond". William Hardcastle, Reuters speciale correspondent, seint uit Bogota, dat hoge functionarissen van - de Ameri kaanse delegatie ter Pan-Amerikaanse conferenti! ervan overtuigd zijn, dat de revolutie in Bogota een communis tisch complot is. Zij menen, dat de bedoeling er van was, de conferentie te doen mislukkeri, Marshali's presti ge te schaden en misschien zijn leven in gevaar te brengen. Gok ?ou het in de bedoeling gelegen hebben een Pan- Amerikaanse actie tegen het commu nisme te verijdelen. Zij bevestigen de berichten van de Columbiaanse rege ring, dat 2 Sovjetrussen en 13 andere buitenlandse communistische agenten zijn* gedood of gevangen genomen. Het lijkt Waarschijnlijk, dat het Ame- iika^jse vasteland 't communisme zal veroordelen, nu radio Bogota lieeft be kend gemaakt, dat de Pan-Amerikaan- se dbnferentie in die stad zal worden voortgezet, aldus Hardcastle. De Amerikanen nemen hierbij het initiatief en willen de wereld tonen, dat de Pan-Amerikaanae eenheid aal zegevieren door in de eerste plaats het nieuwe inter-Amerikaanse „orga nische pact", het voornaamste doel van do. conferentie, te voltooien eu in c^e tweede plaats door een in buitengewoon krasse bewoordingen vervatte resolu tie aan te nemen, die het communisme door het gehele westelijke halfrond veroordeelt en ieder der 21 republiekén plechtig laat beloven maatregelen te nemen om het uit te roeien. In het centrum van Bogota wordt nog sporadisch geschoten. Het- zaken leven staat nog stil. Het leger neemt geleidelijk het gezag in handen. Voed sel is schaars, doch de toestand is niet ernstig. De voedselvoorziening van de Amerikaanse en Venezolaanse delega ties wordt per .vliegtuig verzorgd. De Columbiaanse regering heeft beloofd de volledige veiligheid en verzorging van alle delegaties te zullen yerzeke- ren. Om de voedselposities voor de de legaties te verbeteren worden jongere leden van het personeel der delegaties per vliegtuig naar Panama gebracht. De eerste krant, die sinds de op stand verschenen is, „El Tiempo", ver meldt in een kop, dat Bogota half ver woest is. De brandweer is nu in han den van het leger. De meeste lijken zijn van de straten verwijderd. De tweede partij van de elfde ron de, Smyslov—Reshevsky. die Zondag avond werd afgebroken, werd na de 52e zet door Reshevsky opgegeven. De stand luidt: Botwinnik 6 uit 8, Keres en Smyslov I uit 9, Reshevsky uit 0 en Eu we 1* uit 9. De procureur-fiscaal, mr. Keune, eiste voor het "Bijzonder Hof te Amsterdam Maandagochtend vijftien 'jaar gevan genisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten tegen de 58- jarige J. Visser uit Wieringen. Aan deze was ten laste gelegd, -dat hij te Wieringen vah 1942 tot Mei 1943k aan leden van de Duitse politie, J. Hinrich- sen en Rathjen inlichtingen heeft ver schaft omtrent personen, die door hem (verdachte) politiek onbetrouwbaar werden geacht, onder meer en dan gaat de tenlasteleggng tot de letter J. van het alphabet dat Jiij in Mei 1944 mededeelde, dat op de zolder van een school te Hippolytushoef de onderdui ker Rotganë verborgen moest zijn; (jat M Snoodijk naar een verborgen zender luisterde en ,had uitgelaten, dat hij H. A KroonObreen zou afmaken; dat Lageveld een radiotoestel in zijn bezit had; dat Weiland spionneerde; dat Kui- -per zich niet had gemeld voor terug voering in krijgsgevangenschip eh voorzien was van valse «papieren; dat schipper de Jongh per schip onderdui kers vervoerde naar Friesland; dat bij bakker de Vries onderduikers waren; dat er in Hippolytushoef personen wa ren die propagande maakten tegen de Duitse Weermacht. Een eh ander had tot gevolg gehad de dood van M. Snoodijk en C. de Jongh en de vrijheidsberoving voor langer dan een maand van P. Rotgans, M. Weiland, J. d$ Jong en W. Kuiper. Verdachfe bekende in de gevallen de Jongh en Rotgans. Ofschoon verdachte geen lid was van de NSB, bevond zich onder de stuk ken in het dossier een brief van een der leden van de Beweging, die ver dachte daarin met „kameraad" beti telde. 'President: „U was dus wel geen lid, maar u sympathiseerde volkomen?" Verdachte: „Bc dacht, dat het begin sel mij heil zou brengen." President: „/Jawel, en dat was op Wieringen volkomen bekend, öok on der de Duitsers!" Verdachte dréef een winkel in galan terieën, sigaren en drogisterij-artikelen. president: „Hinrichsen kwam regel matig bij u thuis en had met u regel matig gesprekken over ingezetenen?" „Onbewust", antwoordde verdachte. President: „Het was anders een soort samenzwering in uw woning". Verdachte had het wel „vreemd" ge vonden, dat hij 'oor Hinrichsen op een keer werd verrast met een douceurtje van 250.H. had toen gezegd: „Wil je daar even voor tekenen?" President: „Ik vind dat ook vreemd, maar niet meer, als de getuigen zeg gen, dat U'Hinrichsen inlichtingen gaf". Verdachte had van twee dames, Ol- dersma en Hoetjes gehoord, dat Rot gans op die jrolder van de school zat. Hij had dat aan Hinrichsen gemeld, omdat naar hij thans zei, er reeds an dere Duitsers naar hadden gevraagd. Hij voelde zich daardoor bedreigd. President: „Als die dan alles "wisten, behoefde u niets meer te vertellen!" Verdachte: „Ik dacht, anders loop ik er tegen op". President: „Heeft u ook over Snoo dijk gesproken?" Verdachte: „Ben ik niet bewust". President: „Er gebeurd wel meer in uw woning, waarvan u zich niet bewust was. Wat verstaat-u daar eigenlijk on der?" Verdachte hield dan vol, dat hij niet wist, dat Lageveld een toestel ln huis had. Van de zoons van Pakes had hij gehoord, dat Weiland van plan was een aanval te doen op de woningen van notaris v. d. Spek-Obreen en van ver dachte. Toen Weiland op een avond iets kwam kopen, had hij hem mee genomen in de kamer, waar Hinrich sen zat en hem dqpr gevraagd, waarom hij spionneeerde. Hierbij wendde ver dachte voor een anonieme brief te heb ben, waarop Weil§nd tegen de lamp liep. Deze wilde toen Keen gaan, doch Hinrichsen zei: „Nee, nee". President: „En vond u het niet ge vaarlijk, die vraag te doen, waar Hin richsen bijzat?" Verdachte: „Daar heb ik niet bij ge dacht". Toen het voorwendsel van de anonie me brief ter Sprake kwam, merkte een der raadsleden op: „U had zeker goed les gehad van jjw Duitse vrienden, hoe u zoiets moest aanleggen?" Over de lijst met namen van men- sen die onder de arbeidsinzet «vielen, met achter enkele, '„zoekgeraakt", kon verdachte zich niets herinneren. President: „U doet nu wel zo on schuldig en weet van niets, maar da naam Langeveld stond daar ook op". Wat het geval de Jonge betreft, wist verdichte niet, dat deze onderduikers vervoerde. Hij ihad alleen maar aan Hinrichsen verteld, dat deze paarden vervoerde. Ook was hem helemaal niet bekend, dat bij de Vries onderduikers zaten. President: „U wist toch ook wel, dat in Hippolytushoef "getuigen van Jehovah rondliepen?" Verdachte: „Daar heb ik geen ver stand van". President: „U bent toch bij notaris van der Spek-Obreen in huis geweest, toen daarover werd gesproken. En als U iets wist, stak U dat niet onder stoelen of banken" Wederom komt er een brief op de proppen, die -een vrouw graag wilde hebben dat verdachte schreef. Hij had, er echter nooit iets mee gedaan en daarom zette hij er „Houzee" onder. Dit deed hij „voor de aardigheid". Dan geeft de kroongetuige Hinrich sen zijn lezing van het geval. Hij was met verdachte in contact gekomen, voordat hij van zijn ondergeschikten had gehoord; dat deze deutschfreundlich was, Juffrouw Veenstra, die getuige ken de, had hem verzocht, eens aan te lo pen bij Visser, langzamerhand waren toen uit de gevoerde gesprekken de inlichtingen losgekomen, die in de dagvaarding reeds vermeld zijn. Die 250 moesten niet worden ge zien als beloning voor een bepaald feit, nlaar omdat verdachte hem be hulpzaam was. Visser vroeg wel eens, als hij be paalde namen opgaf: „Waarom zijn ze niet gearresteerd?" Juffrouw Veenstra en Oldersma kwamen er eveneens re gelmatig. Over Snoodijk was gezegd, dat deze regelmatig naar de Engelse zender luisterde. Toen Snoodijk langs het huis van verdachte fietste, zei de ze: „Daar gaat Snoodijk dat is die ke rel die Hetty Kroon zou afmaken". Het verhoor van Weiland was door verdachte begonnen en door getuige voltooid. Over die onderduikers in het z.g. „Kooibos" kon getuige zich niet zo precies meer het gebeurde herin neren. President: „Ik begrijp wel, u hebt zoveel adressen van Visser opgekre gen. dat u zich dit speciale geval De Vries niet zo precies meer herinnert." Wel wist getuige nog, dat Visser hem attent gemaakt had op de bijbelvor sers, van wie hij een bijbel had ge kocht en dat hij verteld had, dat deze mensen de bewoners tegen de Duitse Weermacht ophitsten. In dezelfde geest waren ook de ge tuigenverklaringen van de andere vijf getuigen, die alle een bevestiging in hielden van de in de beschuldiging ge noemde feiten. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. v Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: DROOG WEER. Droog en nog vrij zonnig weer met tijdelijk wat toenemende bewol king. Matige tot zwakke wind tus sen Noord en Oost. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Amerikaanse mijnwerkersstaking ten einde De Verenigde Staten hebben tijdens een officieuze bijeenkomst van de Vei-' ligheidsraad, waar alle leden behalve de Sovjet-Unie tegenwoordig waren, een ontwerp voor een wapenstilstand in Palestina ingediend. Een Ameri kaanse woordvoerder noemde de voorwaarden „gebaséerd op de prac- tieebe mogelijkheden". In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur werd met 234 tegen 105 stemmen hei'voor stel van de afdeling Anna Paulowna aangenomen, om over te gaan tot op heffing der vrijwillige inkrimp met ingang van het plantjaar 1948/49. De inkrimp heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord en daarom had de afdeling het voorstel ingediend. Alvorens het besluit werd genomen, was een uitvoerige gedachtenwisse- ling gevoerd, waarbij enige amende menten van dè afdeling Heemstede, die inhielden op welke wijze tot af schaffing zou kunnen worden overge gaan, ter sprake kwamen. Deze amen dementen verkregen geen meerderheid. Verder is van gedachten gewisseld over het voorstel van de afdeling Haarlem, om de machtiging aan het hoofdbestuur verleend, om het gebouw en de zetel te verplaatsen van Haar lem naar Hillegom, in te trekken. De voorzitter, Jhr. van Nispen tot Pan- nerden, deelde mee, dqt het hier' niet gaat om een strijd tussen beida ge meenten. Overwogen moet alleen wor den, welke plaats het beste is vcror bet vak. Hillegom is een uitstekend centrum en het bestuur van die ge meente heeft zijn medewerking toege zegd. Haarlem toonde aanvankelijk weinig interesse, doch heeft nu mee gedeeld, dat het bereid is te bevorde ren, dat de zetel in Haarlem wordt gevestigd Inmiddels is een motie van orde van de afdeling Texelingeko men, om de beslissing aan te houden en hét hoofdbestuur uit te nodigen in contact te treden met het gemeente bestuur van Haarlem. In 'de volgende vergadering kan het hoofdbestuur ver slag uitbrengen en dan het voorstel van de afdeling Haarlem aan de orde stellen. De afdeling Haarlem verklaar de zich tegen. De afdeling Hillegom was van mening. dat het vroegere besluit uitgevoerd moet worden. Met 179 tegen 146 stemmen nam de vergal dering de. motie Texel aan. 0

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1