WAS De films van deze week Stad en Omgeving. Politie en C.C.D. achterhalen clandestien geslachte varkens Propaganda-avond voor VEILIG VERKEER Wederom groots sportief festijn in uitzicht BISCHOFF iwaalfhonderd kinderen verblijd.met een plantje Vrouwe Fortuna hielp ook een handje STAM STOOMT Het is mistig, luister maar Dinsdagavond komt v. d. Pol V erwarmingsinstallatie school Tuindorp De vereniging heeft leden nodig Schoonmaaktijd in 't land Laatste stuiptrekking van een gemeentelijke dienst bij de hand. BETER DAN OOIT Zeevaartschool wordt hersteld Kazemat wordt niet gesloopt De Jeugd-schaakclub HERENHOEDEN, Wol en Haarvilt 10.5a 12.50 22.75 Het Proces-Rauter Doktersdienst SPÓRTWEEK 1948 TIV0LI: „Cobra Woman" „M'n onbekende echtgenoot" DE WITTE; „Land zonder Wet" Schoolgeld Avp- --■- ooi WILLEM ANDRIESSEN geeft piano-recital Omstreeks 10 uur Dinsdagavond stonden twee CCD-ambtenaren er gens op een rustige plek in de om geving van Den Helder wagens en andere voertuigen te controleren op het vervoeren van verboden waar. Zij hadden weinig succes, want die avond werd een aantal personen aangehouden, die geen van allen zondigden tegen de economische wetgeving. Bijna was 't tijd om op te breken toen in «de verte twee kop lampen .zichtbaar werden en met een behoorlijke snelheid naderbij kwamen. Het bekende stopteken met de rode lantaarn werd gegeven en de bestuurder van de naderbij komen de vrachtwagen verminderde gas. De ambtenaren liepen al op de wa gen toe doch plotseling schoot deze vooruit en doofde zijn lichten. HET ZAT MET „RUSTIG Dat hier iets niet in orde was lag nogal voor de hand en de nieuwsgie righeid van de controleurs naar be stuurder en inhoud van de snel in het donker verdwijnende auto was dan ook opgewekt. Jn een vertwijfelde poging de wagen toevallig ergens tegen te ko men sprongen zij op hun fietsen en zetten koers in de richting waar het donker de auto had opgeslokt. Natuurlijk zou het zoeken zijn naar een naald in een hooiberg en eyentueel succes was afhankelijk van een dosis geluk. Het eerste gunstige teken was toen zij de verkeerspolitie tegenkwa men, compleet met motorfiets én zij span. Een der ambtenaren verliet zijn karretje en dooie in de zijspan. In ra zende vaart ging het op Den Helder af, Zij stoven voorbij een garage^waar- voor zij een vrachtwagen ontwaarden die de CCD-ambtenaar niet geheel vceemd voorkwam. Gezwind kwam de motor tot stilstand en spoedig bleek dat Vrouwe Fortuna voor de tweede maal met de vertegenwoordigers van de „sterke arm" was, want op de wa gen bevonden zich twee geslachte var kens. Zij die- verantwoordelijk waren voor deze slachting en het vervoer, wa ren terecht door het geronk van de motor met zijspan opgeschrikt en Aad- den het hazenpad gekozen. Doortastend optreden van de politie was echter oorzaak dat binnen afzien bare tijd de zaak „rond" zat en een aantal personen uit pen Helder werd geverbaliseerd. Chemisch reinigen van Uw kléding volgens liet dry cleaning procédé alleen bij sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51 bén Helder. Tel. 2467 Dit opschrift moge vreemd schij nen, maar toch zult U het binnen kort kunnen zeggen: „Het is mistig, luister maar!" Nog een-paar dagen, en dan zal de nieuwe misthoorn op het Wierhoofd startklaar zijn. En wanneer dan het kopje van Noord- Holland door de watten deken van een laag-hangende wolk wordt be dekt, zal deze misthoorn luidkeels daarvan de wereld in kennis stellen. Herinnert U zich nog de misthoorn, die voor de oorlog zulk een naargeestig geloei voortbracht? Deze installatie is verdwenen. Tijdens de oorlog onder mijnde een bom het voetstuk ervan, met als gevolg dat de hele zaak tijdens een storm in het water belandde. In het wachthuisje van de TESO staat een draagbaar apparaat, dat met de hand moet worden bediend, en waarvan men in noodgevallen gebruik heeft gemaakt Nii zal spoedig de nieuwe installatie in gebruik worden genomen. Op hét ■puntje van het Wierhoofd is naast de oude mast een nieuwe geplaatst, waarop de hypermoderne „nautofoon" is gemon teerd. Twee geluidsversterkers onder elkaar, achter een groot klankbord dat naar de rede van Texel is gericht. Op dezelfde paal zijn de nieuwe havenlich ten gemonteerd, die van een zodanige constructie zijn dat een nieuwe lamp wordt ingeschakeld zodra de in functie zijnde lamp mocht doorbranden. Nautofoon en verlichting wo»de*i dan niet meer vanuit het groene hokje op het Wierhoofd bediend. In de oude ..kommiezenwacht" naast de voormalige visafslag (het gebouwtje dat de TEjSO thans als wachtlokaal van de gemeente in huur heeft) staat de schakelkast van de nautofoon, welke overdag door het loodswezen en 's nachts door de Ko ninklijke Marine zal worden bediend. In hetzelfde lokaaltje bevindt zich ook de klak waarmede dal havenlichten ge heel automatisch worden in- en uitge schakeld. Nautofoon en verlichtingsin stallatie zullen over enkele dagen in ge bruik worden genomen. Voor onze zeevaart is deze technische voorziening niet zonder betekenis. Voor al de nieuwe misthoorn, waarvan het geluid een draagwijdte heeft van meer dan tien zeemijlen zal het aanlopen van de Helderse haven bij mist aanzien lijk vergemakkelijken. We zeidén reeds, het geluid van de nautofoon wordt naar de rede gericht, maar toch zal liet in ge heel de stad duidelijk hoorbaar zijn. We zullen dan 's avonds, rustig binnenshuis gezeten, kunnen horen dat het buiten mistig is. Laten we hopen dat dit ge rief opweegt tegen de aanslagen die op onze trommelvliezen zullen worden ge- - De twee varkens waren voor 'n slor dige- 800.aangekocht. Door de ex pediteur M. waren zij uit De Stolpen vervoerd naar de veehouder v. d. V., waar de slachting plaats vond. Twee slagersknechten A. V. en W. V., hadden dit karweitje opgeknapt. Dezelfde ex pediteur vervoerde hierna de varkens naar Den Helder, waar zij aan een ze kere V. B. afgeleverd zouden worden. Voor deze levering staken politie en CCD een étokje. Onze vleespositie Iaat nu eenmaal clandestine slachtingen niet toe, want nog steeds moeten wij vlees impor teren cn voor iedere clandestiene slachting krijgt onze toch al schamele deviezenpot een overbodige uitgaaf. Deze overwegingen zijn al belangrijk genoeg om met kracht de clandestiene slachtingen te bestrijden, maar ook het gevaar dat schuilt in het consu meren van ongekeurd vlees, is niet te onderschatten. De demonstratie, waarnaar vele bil jartliefhebbers met grote belangstelling uitzien, zal Dinsdagavond a.s. in de gro te zaal van Formosa worden gegeven. Dan zal de wereldkampioen biljarten. Van' der Pol, een paar honderd stadge noten versteld doen staan van. hetgeen bij ot» het groene laken weet te preste ren. Als tegenspeler zal optreden de be kende Noordhollandse biljarter Veeken uit Burgerbrug, die er, naar wij ver onderstellen, niet zo heel veel aan te pas zal komen Zoals men wéét, houdt de wereldkam pioen deze demonstratie geheel belan geloos, ten bate van de NIWIN. Kaarten zijn tegen betaling van 1.25 verkrijg baar bij de heer C. Oly, filiaal S. Krom Keizerstraat 31, telefoon 2703. Men haaste zich, want de toeloop zal groot zijn, en het aantal plaatskaarten is zeer beperkt In de gemeente-begroting voor 1948 is een bedrag van f 7500 ge raamd voor het herstellen van de verwarmingsinstallatie in school Tuindorp. Er zullen o.m. twee nieu we ketels moeten worden aange bracht, en wel vóór het stookseizoen 19481949. In verband met de lange levertijd vragen B. en W. aan de raad thans reeds een crediet. Deze week werd in Formosa een propaganda-avond gehouden, teneinde meer bekendheid te geven aan het werk van de in oprichting zijnde „Vereniging voor Veilig Verkeer". Dat zulk een vereniging buiten gewoon nuttig werk kan verrichten, blijkt voldoende uit het aantal ver keersongevallen, dat nog steeds schrikbarend groot is. Geheel te weren zijn dergelijke ongevallen nimmer, maar het staat wel vast dat het merendeel der verkeersongelukken toegeschreven moet worden aan onoplettendheid, gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en andere psychologische factoren. In het vorige jaar werden in acht maanden tijd niet minder dan 27500 Nederlanders op de een of andere wijze het slachtoffer van het verkeer. Het gemiddelde aantal ernstige en minder v ernstige verkeersongevallen bedraagt in ons land nog steeds circa 380 per dag. Dat aantal moet minder worden. Een „Vereniging voor Veilig Verkeer" kan daarbij van onschatbare betekenis blijken. Zondag J.I. overleed alhier Piefer Bontes, oud-schipper bij de N.Z.H. Reddingmaatschappij op de leeftijd van 71 jaar. Hij werkte mee aan de redding van 200 schipbreukelingen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van het comité van oprich ting, de heer W. A. Everards, het een en ander daarover mede. „Ook wij in Den' Helder mogên niet. achterblijven in de strijd tegen de onveiligheid op de weg, voor welke strijd door het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer in - vele streken afdelingen worden opgericht". Iedere weggebrui ker moet ervan doordrongen worden, dat hij zich op de weg aan bepaalde regels moet houden. Niet alleen moet gqjéoorzamen aan de ingeboren drang tot zelfbehoud, maar bovenal zich moet onderwerpen aan de van overheidswege in het belang van iedere weggebruiker gestelde regels. Wellje zijn die regels? Is het niet zo, dat iedere weggebrui ker deze regels >p zijn duimpje moest kennen,t en dat het naleven ervan voor hem tot een tweede natuur moest wor den? - Helaas zijn we zover nog niet. Nog steeds is propaganda nodig. Welnu, deze avond heeft het daar aan niet ontbroken. Maar de avond zal pas dan tenvolle geslaagd mo gen heten, wanneer alle aanwezi gen door hetgeen zij gehoord en gezien hebben warme própagandis- ten voor de vereniging zijn gewor den. Deze jonge vereniging heeft leden nodig. Mogen deze in grote aantallen toestromen! De heer J. C. Bok, hoofd van het centraal bureau van bovengenoemd verbond, heeft*op deze avond een in teressante causerie gehouden over „Het verkeersvraagstuk en de taak van een vereniging voor Veilig Verkeer". Spre ker tekende de groei van het verkeer en stipte daarbij enkele hoogtepunten uit de verkeersgeschiedenis aan. De eisen, die aan de wegen worden gesteld, worden steeds hoger. De aanwezigheid y4n uitstekende verkeerswegen alleen is echter niet voldoende. Wellicht nog belangrijker is de houding van hen, die van deze verkeerswegen gebruik maken. Aan deze houding, en aan de geestelijke achtergrond daarvan moet nog veel worden veranderd. En het is goed, dan te beginnen bij de jeugd. Het verbond heeft contact gezocht en verkregen met de Nederlandse Jeugdgemeenschap, welke meer dan een millioen jonge mensen omvat. Mén heeft een jeugd- plan A en een jeugdplan B ontworpen, teneinde de opvoeding van ideale weg gebruikers zoveel mogelijk te bevorde ren. Het jeugdplan A houdt in het stimu leren van het verkeersonderwijs op la gere en ULO-scholen, het afnemen van verkeersexamons en het inrichten van verkeerslokalen. Het jeugdplan B be helst het propaganda maken onder, de j'Sjeugd, zo mogelijk door het vormen van verkeersgroepen bestaande uit jonge mensen. Dat de jeugd voor deze dingen interesse heeft, blijkt wel uit het feit dat 18000 kinderen zich heb ben aangemeld voor hét verkeersexa- men, dat op 27 April a.s. wordt gehou den, Helderse kinderen zijn hier nog niet bij, maar deze zullen* zeker bin nenkort, ook aan de beurt komen Na een korte pauze werd door de heer R. Edzes, commandant van de verkeêrsgroep der Rijkspolitie te Alk maar, een aardig en leerzaam ver- keersfilmpje vertoond. Tot slot van de avond sprak de heer Everards een woord van dank tot de aanwezigen en tot de heren Bok en- Edzes, alsook tot de heer Van Baaren, die de zaaf ge heel belangeloos voor deze avond had afgestaan. Elk insect verdelgt U 't best Met D.D.T. van 't merk Funest. (Ingezonden Mededeling) Op 7 April 1920 besloot de raad der gemeente Helder zo luidde toen officieel de naam van onze ge meente een ophaal- en stortings- dienst voor 'de belastingen in het leven te roepen. Na afloop van de proeftijd van een Jaar werd deze dienst, die getoond had in een be hoefte te voorzien en naar behoren had gefunctioneerd, definitief opge richt. Een verordening voor deze dienst werd bij raadsbesluit van 20 Juni 1922 vastgesteld. Gedurende óuim tien jaar heeft deze dienst de gemeenschap gediend, tot hij met In gang van 1 Januari 1931 werd opge heven. Bij die gelegenheid werd de verordening echter niet ingetrokken. De proeftijd daartoe heeft thans blijkbaar lang genoeg geduurd, want nh stellen B. en W. aan de raad voor alsnog tot intrekking van de „Veror dening betreffende de Ophaal- en Stortingsdienst voor de Belastingen fn de gemeente Helder" over te gaan. Deze laatste stuiptrekking zal Dins dagavond t?r raadszitting kunnen worden waargenomen. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de verbouwing van de Zeevaartschool ten behoeve van de onderbrenging van het Internaat, dat, zoals men weet, nog steeds tij delijk aan de Binnenhaven gehuis vest is. B. en W. achten het wense-» lijk, dat tegelijk met deze verbouwing de gedurende de oorlog aan de Zee vaartschool ontstane schade wordt hersteld. Op de gemeente-begroting 1948 is een bedrag van 13.596 ge raamd voor het uitvoeren van schil derswerkzaamheden, het herstel der dakbedekking etc. Daar deze begro ting nog niet in de Dinsdag a.s. te houden raadsvergadering zal worden behandeld, stellen B. en W. voor, thans reedshet bedrag, ter voorko ming van vertraging, ter beschikking te stellen. Het slopen van de kazemat tussen Bankastraat en Singel, waartoe de raad op 16 December 1947 een cre diet verleende, zal geen doorgang kunen vinden, daar de directie van de wederopbouw van mening is, dat de te bouwen noodschool enige me ters meer naar voren kan worden geplaatst. Het slopen van de kaze mat moet dus voorlopig achterwege blijven, en de noodschool zal voor ot naast de kazemat worden geplaatst. De jongelui, die zich willen aan sluiten bij de jeugd-schaakclub helpen wy nog even herinneren aan de «op richtingsvergadering, die vanmiddag om 'drie uur begint in het HDC-ge- bouwtje aan de Hoogstraat. Koopt bij In het voorprogramma van beide theaters draait, deze week de'reporta ge van het Rauter-proces, een gevolg' pp 'de korte inleiding in het journaal van dè vorige week. De Polygoon-ca mera volgt het proces van Rauter's binnentreden tot het moment waarop de celwagen na de zitting wegrijdt. De toeschouwer beluistert een gedeelte van het verhoor, hij ziet Rauter's ner veuze bewegingen en voelt zijn ge spannen concentratie, hij maakt vluch tig kennis met de ijzerharde sadist Schreieder, die zelfs voor het Hof zijn kalmte niet verliest en in gebroken Nederlands de president de eed na zegt, hij hoort het getuigenis van Van Geelkerken en beluistert het scherpe Requisitoir van mr. Zaayer. Terwijl diens stem blijft doorklinken dwaalt de camera door Westerbork, langs trei nen met gedeporteerden en concentra tiekampen, en dan concentreert het filmbeeld zich weer op de hoogharti ge Pruis die in nuchter Nederlands de doodstraf tegen zich hoort eisen. Van mr. Van Ryckevorsel's pleidooi wordt een kort except gegeven, waarna Rau- ter nog éénmalal in raffelende zinnen zyn juridische verantwoordelijkheid be twist. Dan verklaart de president de behandeling van de zaak voor gesloten mededeling doende van het tijdstip der uitspraak, waarbij hij verklaart dat de definitieve uitspraak nog wel enkele weken op zich kan laten wachten. De genen die de persberichten van giste ren gelezen hebben, weten dat de pre sident. mr. Van Meeuwen, Donderdag medegedeeld heeft dat het onderzoek in de zaak-Rauter nóg niet volledig is geweest. Het zal worden heropend op Donderdag 22 April a.s. Met spanning wacht het Nederlandse volk op de uit spraak in deze zaak, die zoals mr. Zaayer bij de aanvang vatl zijn requi sitoir zeide met die van Mussert voor de historie van de grootste bete kenis is, omdat de figuur Rauter de Duitse onderdrukking symboliseert en de figuur Mussert £et verraad aan Ne derlandse zijde.' De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit weekend te Den Helder waar genomen door de artsen dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712, en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telef. 2485. Het zal iedere sportliefhebber in Den Helder groot genoegen doen, te vernemen, dat ook dit jaar onder auspiciën van O. en O. weer een militaire sportweek zal wordeh gehouden. Dat is een eenvoudige meded'Ung, die niets verraadt van de ontzaglijke hoeveelheid werk, die door de «mmissie voor O. en O. inmiddels geworden: bestuur van de Stlchtjrs o. en O. moest en moet worden verzet. Een buitenstaander heeft geen flauw idéé van hetgeen bij de organisatie van een sportief gebeuren als een Sport week komt kijken. Honderden brieven moesten worden geschreven e» tal van besprekingen met militaire en burgerlijke autoriteiten gevoerd, al vorens men kon zeggen: de Sportweek gaat door! Zij zal dit jaar plaats vinden op Za terdag 19 Juni en van 21 Juni tot en met Zaterdag 26 Juni a.s. Teneinde de 'sportwedstrijden nog beter dan vorig jaar te doen slagen, zullen reeds op 5, 12, 19 en 26 Mei en 2, 9 en 16 Juni voetbalwedstrijden worden gehouden, teneinde Het programma tijdens de sportweek zelf niet over te belasten. De laatste wedstrijden om de burge meester Ritmeester-beker zullen ech ter wel in de sportweek worden ge speeld. Zo men weet kunnen aan deze sportweek alleen militaire elftallen uit de provincie Noord-Holland deelnemen. Nu is echter de bekerhoudster, het elf tal van de kaderschool Zeeburg, thans Gelders onderdaan geworden, daar de school is overgeplaatst naar Harder wijk. Voor dit elftal heeft men terecht De vreedzame strijd, waaraan ruim 1250 Helderse schoolkinderen telkenjare deelnemen, is weer begonnen. Al deze kinderen, uit de hoogste klassen van alle lagere scholen, hebben op de gemeente-kwekerij achter de Soenibastraat een jong plantje in ontvangst genomen. Gedurende enkele maanden zal de schooljeugd deze plantjes met liefde en zorg omringen, wantvan de zomer worden hun kwekerstalenten beoordeeld op een tentoonstelling! De jongens en meisjes die de mooiste Afrikaan, Coleus, Petunia, Geranium, Ageratum of Begonia hebben ingesonden, zullen dan met een prijsje worden beloond. Gezien het enthousiasme, waarmee de jeugdige kwekers zich het vo rige jaar hebben geweerd, behoeven we er niet bang voor te zijn, dat de nu aan hun verzorging toevertrouwde plantjes sullen verkwijnen! Precies om half vier meldden de eerste gegadigden zich bij de overdek te plantentuin in de gemeentekweke rij en al spoedig groeide de ry van potjes-dragende jongens eh meisjes aan tot een ware stroom van adspi- rant-kwekers. In bonte wanorde regen de het grote en kleine, hele en gebro ken bloempotten op de tafel van tuin man Striens, die ze bij wijze van kas sier innam. Als uit een hoorn des overvloeds deelde voorman Meuleman de netjes aaneengerijde plantjes uit aan de grote schare kinderen, die zich om hem heen verdrongen. Van alle kanten werden hem grijpgrage handjes toegestoken, vooral wanneer een erg mooi plantje aan de beurt was. Want het kroost bleek heus niet alleen de leuze „vooruit, opschieten" te huldi gen! Wel degelijk kwam er zoiets als vrije teeltkeuze aan te pas! Het was een vrolijk gezicht, él die bloemen en planten, de lachende, kindergezichten en de beweeglijke handen. En wat een gesnap en gesnater uit al die rustelo ze monden. Maar opzichter Vah der, Lijn heeft ook nog wel een beetje schoolmeesterstalent, en dus liep het bij de uitreiking aardig op rolletjes. De talrijke verzegelde Afrikanen, Be gonia's enz. waren al spoedig van eigenaar verwisseld, zodat nog vóór half vijf de rust in de kwekerij weer keerde. De wedstrijd, die nu begonnen is, zal er stellig veel toe bijdragen de jon gelui meer waardering te geven voor alles wat leeft en groeit, envoor het werk van onze gemeentelijke tuin lieden, die dag aan dag in de perken en plantsoenen bezig zijn om 't uiter lijk van onze stad zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het voorjaar Is aangebroken, bomen en struiken be ginnen uit te lopen, en straks zal het gras In de perken weer, zachtgroen van kleur worden. Moge de jeugd dan veel eerbied tonen voor het werk van de tuinlieden, die dat allemaal te ver zorgen hebben. Wij zijn er zeker van: deze eerbied zal groeien, zoals het plantje dat aan hun zorgen is toever trouwd. een uitzondering gemaakt, zodat dit in 1948 kan probreren voor de tweede maal bekerhoudster te worden. Als extraatje vermeldt het voetbal programma ook ditmaal een wedstrijd van groot formaat, waarbij de toe- schouyers het puikje van. het puikje in actie kunnen zien. Nadere bijzonder heden daaromtrent volgen nog, Het uitgebreide sportweek-program ma omvat verder de afdelingen Athle- tiek (wedstrijdbepalingen KNAÜ), Schermen, (wedstrijdbepalingen KNA SB), zwemmen (wedstrijdbepalingen KNZB), boksen (wedstrijdbepalingen NBB) en een marswedstrijd voor ge wapende detachementen. Voor indi^duele deelnemers wordt eerP veldloop georganiseerd, welke voor een groot deel door Den Helder zal lopen, teneinde de burgerij zoveel mo gelijk bij dit evenement te betrekken. Er staan trouwens" de bevolking van Den Helder nog enkele verrassingen te wachten, waarover we nog geen na dere gegevens kunnen publiceren. Men kan er echter wel van over tuigd zijn, dat het harde werken van het O. en O. bestuur ook dit jaar weer zal worden beloond met een daverend succes in de vorm van een Sportweek die klinkt als een klok. Moge het weer daarbij medewerken! Het voorprogramma in Tivolf geeft deze week, behalve bovengenoemde re portage, enkele tekenfilms, wereld nieuws en een aardig filmpje over een rashondenshow. De hoofdfilm is t/m Maandagavond een technicolor van de Universal, met in de hoofdrollen Maria Montez, Sabu en Jon Hall. Het is een sprookjesachtige Oosterse film, waarin vele schone vrouwen de revue passeren. Het is een romantisch verhaal, dat knap in scene is gezet en vele spannende momenten heeft. Het beschrijft de lot gevallen van een blanke,die heel wat moet verduren aleer hij de beeldschone inlandse, prinses Torea de zijne kan noemen. Vele druppelen bloeds moeten worden geplengd en Kado (Sabu) moet menigmaal als redder in de nood optre den. Interessant in deze film hoewel slechts een bijkomstigheid is de mentaliteit van een kudde menselijk vee, die zich door fanatisme gedreven critiekloos door gewetenloze leiders laat opzwepen. Interessant' In het theater is de reactie van een groot deel hoofdzakelijk het jeugdige deel van het* publiek, dat zich grotelij kg amuseert om de capriolen van dan sende inlanders. Wellicht zouden deze inlanders zich grotelijks amuseren wan neer zij de capriolen van sommige dan sende blanken konden bewonderen. Van Dinsdag i/m Donderdag is in Tivoli „Mijn onbekende echtgenoot" de hoofdfilm. Eveneens een Universal-pro- duct, waarin Deanna Durbin een lief tallige hoofdrol vervult. Als Jiapanse bommen een missiehuis in China heb ben verwoest, is Ruth Kirke (Deanna Durbin), een Amerikaanse onderwijze res, gedwongen, negen kinderen die evacueren moeten onder haar hoede te nemen. Zij schepen zich in naar San Fr.ancisco, maar het schip wordt getor pedeerd. Opgepikt door een ander schip komen ze toch in Frisco aan, Ruth als bruid van Tom (Edmond O'Brien).. Tom's grootvader (Harry havenport) meent echter ook rechten op Ruth te hebben. Wie weten wil hoe het afloopt, tijge de volgende week naar Tivoli. 9 Ten Zuiden van onze Indische Ar- ahipel rijst uit de woelige oceaangol ven 't reusachtige werelddeel Austra lië op. Eeuwenlang strekten de vrucht bare gronden langs de Stille Oceaan zich uit, wachtende op de nijvere han den van Europese kolonisten. Maar 't vormde door zijn onmetelijke en ver laten uitgestrektheid vbor de Engelse regering ook een zeer goede gevange nis voor allerlei misdadige elementen. Misdadig althans in de ogen van de rechters die rechtspreken uit het wetboek. En dit geschrevene geeft niet altijd een juist beeld van dingen zoals zij zijn. „Cap tain Fury". een dappere Ier, wordt tot langdurige vrijheidsstraf veroordeeld en gaat tezamen met tientallen ande ren naar het zuidelijk arsenaal. Maar hier zijn de misdaden nog groter en nog gemener dan in het moederland en dit maakt op de Captain een diepe indruk. Hij weet zich spoedig het ge zag te veroveren over zijn medege vangenen en legt* hierdoor een vaste basis voor zijn grote plannen. In het „Land zonder wet" maakt Fury een eigen wet, die de rechten van de kolonisten waarborgt. Deze film is niet zonder meer een aardige „schietfilm", zij krijgt door de onver mijdelijke romance een soms szeer hu moristische inhoud die haar maken tot een amusante en goede pioniers- ■lilm. Brian Aherne vertolkte de sym pathieke rol van Captain Fury, ter wijl Victor Mc Laglen de onverbeter lijke zakkenroller weergeeft, welk be roep hij tot in alle bijzonderheden be heerst. De geluidloze grappenmaker Char- ley Chaplin verschijnt in het voorpro gramma op het doek in een van zijn sensationele liefdesdrama's. Volgens de thans geldende regejing bedraagt het schoolgeld voor de Avondvaktekenschool'f 2 per leerling per cursusmaand, of f 12 per cursus. B. en W. stellen thans aan de raad voor, deze bedragen voor de aanvang van het nieuwe cursusjaar (1 October 1948) te verhogen tot resp. f 3 en f 18- De Helderse Kunstkring, die onlangs v/erd opgericht, heeft voor de Helderse muziekliefhebbbers een zeer bijzondere verrassing in petto. Zij is er namelijk in geslaagd, de fameuze pianist Willem Andriessen bereid te vinden om op Maandag 10 Mei a.g. een pianoconcert te geven in Casino. Dat de belangstelling daarvoor groot zal zijn, staat nu reeds vast, daar het sublieme concert van Thomas Magyar in bre'de kring sympa thie voor het werk van de Helderse Kunstkring heeft gewekt Wij zijn er van overtuigd, dat op de avond van de tiende Mei 1948 voor het eerst na vele jaren "het aantal liefhebbers van een concert in dit genre groter zal blijken dan het aantal beschikbar-) plaatsen. Andriessen zal werken uitvoeren van Beethoven. Chopin, Debussy en Albeniz, en zijn instrument zal een vleugel zijn van de fa. IJpma uit Alkmaar. De toe gangsprijs is vastgesteld op 2.— per persoon, inclusief belasting, wat voor een avond van dit gehalte zeker een uit zonderlijk laag bedrag mag worden ge noemd. Aan de programma's bevindt zich een strook, welke men kan gebrui ken om zich op te geven voor de abon nementsconcerten, die de Kunstkring zich voorstelt in het volgende seizoen te organiseren. Zeer waarschijnlijk zullen dan vier concerten wordengegeven, waarvan de gemiddelde toegangsprijs tussen de 1.50 en 2.— is geprojec teerd. Het mag zeer verheugend heten, dat deze mogelijkheden zijn gegroeid uit de bescheiden huisconcerten in kleine kring, waarmede de initiatiefnemers vo rig jaar hun loffelijk streven zijn be gonnen. Volledigheidshalve geven wij nog even de huidig? samenstelling van het Kunstkring-comité: dr. Schreuder, voor zitter; J. van Waalwijk van Doorn, se cretaris, H. A. Lorentzstraat 66; mevr. Kousbroek, penningmeesteresse; mevr. C. W Huchshorn en A. J LeewenS, ar tistieke adviseurs; mevr. Van Waveren en S. Manheim, leden. - I

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2