BLOEMENWEELDE NAAR SOCIALE VERZEKERING VOOR ZELFSTANDIGEN Van nabij Nederlandse Bank genationaliseerd DmM»g 22 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7794 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Commissie stelt talrijke maatregelen voor In vacantiemaanden veertiendaagse bonnenlijst In een half uur om de wereld Samenzwering, in Paragtiay ontdekt Belangrijke schenking aan Artis De Gasperi belooft verbeteringen Benelux-Jaarbeurs bij Antwerpen Het wereldschaaktournooi v. d. Waals verried ook het Nationaal Comité De kaartverkoop vooreje Olympische spelen WEERBERICHT HARRIMAN REIZEND AMBASSADEUR Het oudste manuscript van het Wilhelmus ^A^vrouw Roosevelt weer vertrokken Nieuwe Bonnen in Noord-Kennemerland DE BOLLENVELDEN IN VOLLE BLOEI.... 6 September dè feestdag in Amsterdam Ypenburg voorlopige luchthaven voor Rotterdam? Nel van Vliet start voor Nederland Prins Bernard weer naar Zwitserland Ook Camellini aan de start i en verre BUREAU: Koningstraat 78—60 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer -±40041 Directeur: J. Bijisma Wrnd. Hoofdrad. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 6 et Abonnementen: per kwartaal 3.75. Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering, welke thans alleenloon arbeiders omvat, tot de zelf indigen Is gewenst. De uitbreiding van de ouder domsverzekering zou, evenals die der weduwen- en kinderbijslagverzekering, aanstonds tot alle zelfstandigen kunnen geschieden. De ziekte- en invaliditeits verzekering zou geleidelijk op de ver schillende groepen van zelfstandigen dienen te worden toegepast. Tot deze ccrnplusie komt de Com missie voor herziening van de sociale verzekering in haar, dezer dagen uitge brachte, rapport. De commissie is voorts van oordeel, dat ook de mogelijkheid om de ouder- domsverzelrering geleidelijk aan uit te breiden tot de bevolkingsgroepen, die buiten de kring der loonarbeiders en der zelfstandigen vallen, bij de wet moet. worden geopend. Zij meent, dat de verzekeringsplicht met uitzonde ring van die voor ongevallen- en kin derbijslagverzekering gebonden zou moeten worden aan een loon- of inko- mengrens van 6000.In een bij het rapport gevoegde minderheidsnota wordt die grens op 4500.— per jaar gesteld. De gehuwde, in haar eigen huishou ding werkende vrouw dient, naar het oordeel der commissie niet als zelfstan dig verzekerde in de regeling te wor den opgenomen. De verzekering van de man behoort mede de ouderdoms- en weduwe-verzekering van de vrouw te omvatten. KRAAMGELD ALS KRAAM HULP Voor wat betreft uitkeringen bij ziek te, stelt de commissie voor, dat de max.-duur daarvan van één op ttvee jaar wordt gebracht. De uitkering van kraamgeld, zo meent zjj, zou, eventueel in de vorm van 't ter beschikking stel len van kraamhulp, bij de ziekenfonds verzekering moeten worden onderge bracht. „Minister Lieftinck is niet voor één gat te vangen", was de waarderende uitspraak van mr. W. Rip (AR), giste ren in de Eerste Kamer gedaan. En inderdaad, deze bewindsman maakt zich nergens met een Jantje van Lei den af, en beantwoordt alle sprekers en gemaakte opmerkingen zo uitvoe rig als hij kan. Misschien al te uitvoe rig soms. Zo heeft hij één van de toe hoorders op de gereserveerde tribune zó diep in slaap gespeecht, dat deze plotseling van zijn stoel viel. Blijkbaar was het slachtoffer niet erg geboeid door de aan de orde zijnde nationalisa tie van de Nederlandse Bank, officiéél genoemd: „verklaring van het alge meen nut van naasting der aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de N. B. en de regeling daarvan" en de „nieuwe bepalingen nopens het Sta tuut'" die zonder de aandacht van de slaperige meneer echter toch wel aan genomen zouden worden. Zonder ons ook wel, was algemeen de toon van de vertegenwoordigers van de CH, AR en VVD, die zich niet met de wetsontwerpen eens konden verklaren, in gelaten besef, dat dit toch niet meer zou helpen. Met 2111 stem men werd het ontwerp aangenomen. Voor het overige stelt men voor, de weduwerente op 50 procent van het dagloon van de overleden verzekerde te bepalen. Op 65-jarige leeftijd dient het weduwenpensioen over te gaan in ouderdomspensioen. Wat verder het ouderdomspensioen aangaat, dit zou, ten behoeve van hen, voor wie in het geheel geen of nage noeg geen premiën zijn betaald, 70 pro cent van het maximum-bodempensioen moeten bedragen. Inzake de kinderbijslag voor zelf standigen merkt de commissie nog op, dat de uitkeringen voor hen dezelfde dienen te zijn als die voor loonarbei ders, Evenals het vorige jaar zal, teneinde de winkeliers in de gelegenheid, te. stel len hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten, van 4 Juli t.m. 11 September a.s. in plaats van iedere week, eenmaal per viertien dagen een bonnenlijst wor den gepubliceerd. De eerste bonaanwijzing voor 14 da gen zal zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In de tijdstippen, waarop de detaillisten de bonnen bij de distributie diensten moeten inleveren, wordt een wijziging gebracht. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen slui ten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het hoofd van de Dienst voor Balli stiek van het proefstation te Aber- deen (Maryland) heeft verklaard, dat het Amerikaanse leger in staat is een raket te bouwen, die in 30 minuten oni de wereld kan vliegen. Te Aber- deen wordt de laatste hand gelegd aan een raket, die tweemaal krachti ger zou zijn dan de Duitse „V-2" en die een vliegbereik zou hebben van 650 km. Officieel is te Asuncion „de ontdek king van een communistische samen zwering, in overleg met elementen uit politieke partijen" bekend gemaakt. De politie heeft na onderzoek kun nen uitmaken, dat deze communistische elementen er in geslaagd waren zich bij de „regeringspartij Colorado" in te dringen. Ook is er communistische in filtratie bij de politie vastgesteld. On der de talrijke gearresteerde personen bevindt zich een politieofficier. Op 33 mitrailleurs, een zendstation, handgra naten en 15 vlugschriften is beslag ge legd. Dit materiaal wordt thans in een groot warenhuis van de stad uitgestald. Naar men gelooft, komen de samen zweerders van het Braziliaanse grens gebied en Noord-Paraguay. Volgens het communiqué staan in de ontdekte do cumenten de namen van verscheidene hoge officieren van het leger, die ver moord moesten worden. Op 30 Mei moest de revolutie uitbreken. De Nederlandse industrieel Bernard van Leer heeft een groot aantal ver tegenwoordigers uit de Afrikaanse dierenwereld aan" de Amsterdamse dierentuin geschonken. In de komen de maanden zullen vier transporten naar Nederland worden verscheept. Gisterochtend arriveerden per KLM- lijntoestel uit Kaapstad vier pinguïns op het vliegveld Schiphol. Morgen vertrekt een oppasser met de „Nijkerk" van de „Holland-Afrika- lijn" naar Nederland met een aantal grote dieren, zoals leeuwen, zebra's, kangoeroes, antilopen en poema's. Be gin Juni worden de dieren in de hoofd stad verwacht. Met de „Van 't Hof", eveneens van de „Holland-Afrika-lijn", komen spoe dig daarna een aantal giraffen, olifan ten, struisvogels, nijlpaarden en chim pansees. Gisteravond heeft de Gasperi in Romp tot het volk gesproken. „Wij hebben een zware verantwoordelijkheid," ver klaarde hij. „Voor onze partij begint de ernstigste en beslissende periode". Hij sprak over de sociale hervormingen die moeten komen. Een der zwakke plek ken in de politiek van de minister president is geweest, dat hij de boeren niet heeft kunnen winnen. Óp Sicilië en in het vrome Zuid-Italië hebben de communisten vorderingen gemaakt, al leen doordat de regering van de Gasperi niet de bitter noodzakelijke landher vormingen heeft ingevoerd. Gister beeft hij beloofd, dat het parlement rekening zal houden met de wensen van de boeren. Van 31 Juli tot en met 15 Augustus a.s. zal in de provinciale gebouwen te Boonr bij Antwerpen de eerste Bene- lux-jaarbeurs gehouden worden, die onder bescherming zal staan van het comité van Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse samenwerking. In de drie betrokken landen zal grote propaganda voor deze jaarbeurs gevoerd worden en wel door het ver spreiden van 100.000 aanplakbiljetten, 50.000 folders, 5000 autovaantjes en 125.000 sluitzegels, alsmede door re clameborden en publiciteit in de lucht, in bioscopen, schouwburgen, pers en radio. Vanuit het Groot-Hertogdom Luxemburg en vanuit Nederland zul len speciale verbindingen naar Boom worden georganiseerd. Door geniaal spel heeft Keres zijn afgebroken partij tegen Reshevsky tot een zegevierend einde kunnen brengen Na de 64ste zet gaf de Amerikaan op. De daarop volgende voortzetting van de partij KeresBotwinnik had voor Keres een minder goed verloop. Voor de tweede maal werd de partij afgebro ken, thans na 68 zetten. Botwinnik's stolling is hier te prefereren. Paul Hoffman (links), administrateur van het Marshall-Plan, werd door de president van het Gerechtshof Fred. M. Winston beëdigd. President Truman woonde o.m. deze plechtigheid bij. De vierde zittingsdag in het proces tegen Van der Waals bracht in de mor gen een der belangrijkste illegale groe pen, het „Nationaal Comité" voor het voetlicht. Ook nu demonstreert Schreieder zijn uitnemend geheugen. Hij noemt uit het hoofd de namen en voornamen op van de agenten die in 1942 en '43 „gedropt" zijn, alsmede de data en 4e verschillende golflengten, welke zij benutten. In de arrestatie van Koos Vorrink, burgemeester Ritmeester van Den Hel der en andere leden van het Nationaal Comité had v. d. Waals weer het be langrijkste aandeel. De aartsverrader achtte de getuigenverklaringen in deze zaak in grote lijnen juist. Tevens kwam in deze zitting v. d. Waals' reis naar Stockholm ter sprake. De verdachte zeide wederom in op-| dracht van Schreieder te hebben ge werkt teneinde contact te leggen tussen Stockholm en Nederland en zo belang rijke gegevens te krijgen. Schreieder herinnerde zich die opdracht. Veel re sultaten had het evenwel niet opge leverd, aldus getuige. Morgen wordt de zaak voortgezet. Blijkens een mededeling van de heer E. J. Holt, die met de leiding van de organisatie der Olympische Spelen be last is, zal de helft van de 2.250.000 toe gangskaarten aan het buitenland wor den toegeweze De monetair sterke landen hebben op grote schaal aanvra gen ingediend, met Amerika als voor naamste koper, maar sommige van de zwakke landen hebben hun toewijzin gen nog niet opgenomen. Ze zullen dit nog tot eind April kunnen doen. Tal van landen, die achter het z.g. ijze ren gordijn zijn gelegen, zoals Roeme nië, Bulgarije, Tsjecho Slowakije en Zuid-Slavië, zonden lijsten voor toewij zingen naar Londen. Voor athletiek, zwemmen, boksen en de pentathlon-nummers is alles uitver kocht, maar er zijn nog'kaarten be schikbaar voor voetbal, basketbal, tur nen, gewichtheffen, worstelen, scher men en hockey. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WARM WEER. In het Zuiden en Westen van het land tijdelijk meer bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Matige wind tussen Oost en Zuid. Averell Harriman, de Amerikaanse minister van handel, zal tot „reizend ambassadeur" voor het Europese her stelplan worden benoemd, aldus is te Washington bekend gemaakt. Charles Ross, perssecretaris van pre sident Truman, deelde na een confe rentie van de president met Harriman mede, dat het voorstel tot benoeming heden naar de Senaat zal gaan. De president betreurt het, dat Harriman uit het kabinet zal treden, doch ziet in, dat zijn benoeming van allesover heersend belang is voor dif nieuwe werk, aldus Ross. Op de in Juni te houden tentoon stelling ter herdenking van de vrede van Munster in het Prinsenhof te Delft zal de oudste geschreven tekst van het Wilhelmus worden geëxposeerd. Het is een prachtig handschrift, versierd met afbeeldingen van de ruiters van 's Prinsen regiment. De hertog Ber- wick y'Alva, die langs de vrouwelijke lijn van Alva afstamt en één der rijk ste mensen van Spanje is, stuurde voor de tentoonstelling een 3-tal onbe kende portretten van de in ons land eens zo gevreesde hertog. Mrs. Roosevelt heeft gisterochtend haar tweedaags bezoek aan Nederland beëindigd. In gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard is de echtgenote van de vorige Amerikaanse president om half tien met het eigen vliegtuig van de Prins van vliegveld Soesterberg naar Engeland vertrokken, waar zij scheep zal gaan naar de Verenigde Staten. Geldig tot en met 8 Mei 1948. BONKAARTEN KA, KB, KC 804 331 Melk 5 liter melk. 333 Melk 7 liter melk. 336 Vlees 100 gram' vlees. 337 Vlees 300 gram vlees. 338, 339 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 352 Algemeen 400 gram brood of één rants. pudd., verm. e.d. 354 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 356 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 1 Mei). 357 Algemeen 50 gram thee. 358 Algemeen 250 gram kaas of 312'/: gram korstloze kaas. 359 Algemeen 125 gram koffie. 343 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 1' Mei). 346 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). BONKAARTEN KD, KE 804 12 liter melk.' 100 gram vlees. 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 400 gram brood of één rants. pudd., verm. e.d. 200 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). - 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 400 gram brood (geldig t/m 1 Mei). 833 Melk 836. 837 Vlees 838 Boter 839 Boter 852 Algemeen 854 Algemeen 859 Algemeen 858 Algemeen 843 Reserve BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, MD, MF, MG, MH 804 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Matzes en toast zijn voortaan zon der bon verkrijgbaar. Het is echter niet mogelijk ongelimiteerde hoeveel heden te kopen. In de Domkerk te Utrecht heeft in tegenwoordigheid van de Kon. Fa milie* de aanbieding van het ere doctoraat van de Utrechtse Univer siteit aan Mevrouw Roosevelt plaats gehad. Mevr. Roosevelt, begeleid door de Rector Magnificus Prof. Dr. U. G. Blijsma, verlaat na de plechtigheid de Domkerk. Wie bollenvelden zegt, zegt Hillegom en Lisse en Vogelenzang. En vooral in het voorjaar, zo tussen Pasen en Pinksteren trekken duizenden en nog eens duizenden per trein en per bus naar de streek achter de duinrand, om te genieten van de weelde van kleuren en geuren, die de bloeiende velden bieden. Ook uit de provincie Noord-Holland zijn er nog altijd te veel men sen, die aan het spreekwoord denken: „Wat je ver haalt is lekker". Want in Noord-Kennemerland, in de naaste omgeving en gemakkelijk per fiets of per auto te bereiken, bezitten wij in de velden van Heiloo, van Limmen en Egmond een brok natuurschoon, dat zijn weerga niet vindt en dat zeker niet onderdoet voor de bollenstreek in Zuid-Holland, al wordt deze'" dan ook honderdmaal genoemd in de prospecti, die over de hele wereld worden uit gezonden. Wacht niet te lang, maar pak uw fiets, of als U zo gelukkig bent, stap ir uw auto maar dan niet op Zon dag en zoekt de oi g^ving van Hei- loó en Limmen op. Na een zeven pf acht kilometer begint het al. Links en rechts van de weg de velden in laaiende kleuren. Eerst hier en daar een mozaiekje van paars en rood, dan steeds* meer en steeds kleuriger. De narcissen hebben hun tijd ge had, maar de tulpen staan er te pron ken en te wuiven op hun lange sten gelis in het „oele voorjaarswindje en de kleinere hyacinthen heffen hun kaarsjes boven het heldere groen van de bladeren. Als een bonte lappendeken ligt daar het land, verdeeld in keurige, rechthoekige vakken en met een ver scheidenheid van tint, die het oog te gast doet gaan, zover het zien kan. Buig dan bjj het Shell-statlon rechts of en neem de weg naar Castricum-aan-Zee en dan later, na het spoorwegviaduct, de Egmonder- weg, die daar kronkelend onder de duinen langs voert. Hier zijn de vel den kleiner, maar ze liggen beschut ter'en de kleuren zijn er even fel en stralend als daarstraks. Een kleurengamma spreidt over het land, cerise, fel-geel, paars, wit, oranje, crème, lila, hei-rood, rose, met als kantljjflen de hagen ertussen, waar hier en daar een jasje hangt te wachten tot een arbeider klaar zal zijn met zjjn werk. In groepjes schar relen ze tussen de perken door, de mannen en jongens, met hun man den en schoffels en ze plukken tul pen en hyacinthen en verzamelen ze b(j, duizenden. Soms richten ze zich •ven op en heffen hun haqd in een zwijgende groet. Hun hoofden en nek ken zijn nu al bruin en verweerd on der de zonnehoeden. En om hen heen hangt als een weldaad de zwoele geur van de millioenen bloemen. Ginds zfln de velden al leeg. Daar hebben narcissen gestaan. Een gier- kar wordt gestort, de inhoud ver spreid. In een hoekje van het land rookt en smeult een hoop afval met een zoete lucht, die echter over stemd wordt door de hyacinthen- en tulpengeuren. En langs de weg staan kleine jon gens en houden' uitnodigend bossen bloemen in de hoogte, met een ge baar dat uitnodigt tot kopen. Zij ver dienen hun kostje met de producten van hun velden, van de bollenvelden van Heiloo en Limmen en Egmond, die daar liggen met de rosblonde duinen op de achtergrond. Het comité Kroningsstad 1948 deelt mede, naar aanleiding vaft' het bericht van Dinsdagavond 20 April, dat de nationale feestdag voor het gehele land bepaald is op 31 Augus tus de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-Jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, in de hoofd stad het hoogtepunt zullen bereiken op de dag der huldiging, n.1. 6 Sep tembe». Naar de Volkskrant verneemt, zal de directie van de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen, die, zoals bekend, het vliegveld Ypenburg exploiteert, bin nenkort de Haagse gemeenteraad om een renteloze lening van 2 tot 2J4 mil- lioen gulden verzoeken ten behoev» van de uitbreiding van het vliegveld. De directie van Diepen heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van de verklaring van minister Vos in de Eerste Kamer, dat de Regering bij haar oorspronkelijk voornemen ten aanzien van Schiphol en Schieveen zal blijven. Ypenburg zou dan de voorlopige luchthaven van Rotterdam kunnen worden, totdat Schieveen gereed is. De wereldrecordhoudster Nel van Vliet is scheep gegaan naar Nederland. De moeilijkheden met de Kon. Ned. Zwembond schijnen volledig opgelost te zijn en de vrede hersteld. Nel zal de Nederlandse kleuren op de Olympische Spelen te Londen ver dedigen. Wanneer zij weer naar Ame rika zal vertrekken, is nog niet be kend. Naar het secretariaat van Z.K.H. Prins Bernhard ons mededeelt, zal de Prins van Londen, waarheen hij me vrouw Roosevelt in zijn vliegtuig heeft begeleid, rechtstreeks doorvlie gen naar Zwitserland. Voor volledig herstel van zijn gezondheid wordt een verlenging van het verblijf in de hoge lucht gedurende korte tjjd nood zakelijk geacht. In de ploegen, die deelnemen aan de Ronde van Nederland, zijp nog de vol gende wijzigingen gebracht. Limburgse ploeg: Schweizer vervangen door Tacken. Zaanse ploeg: Jan Lust ver vangen door Schoenmakers. Bra bantse A-ploeg: Van der Heyden en Luyendijk vervangan door Theuns en Stuyts. Franse ploeg: Forlini vervan gen door Roland. Italiaanse ploeg: Georgetti vervangen door Camellini. .Door de radio controledienst in samenwerking met de Rijkspo litie te Groenlo .is opgespoord en in beslag geno men een clandestiene radiozender, wel ke regelmatig op Zondagm. uitzond, -x- Het Engelse s.s. „Elysian Coast", ko mende uit New Castle, heeft op 60 mijl ten Noorden van IJmuiden het Noorse s.s. „Henken" opgepikt, dat zonder brandstof ronddreef. De Noor, die op weg was van Rouen naar zijn thuishaven in Noorwege- zal in IJm. bunkeren. xDe min. v. soc. zaken heeft in de vergaderzaal van zijn de- partement de „gemengde commissie departement van sociale zaken, Stich ting van de Arbeid inzake noodvoor ziening kinderbijslag zelfstandigen" geïnstalleerd. xToen te Bari be richten de ronde deden, dat gelovigen in de kathedraal van Gallipoli de ogen van het Mariabeeld hadden zien he- wegen, stroomden hele menigten men sen toe. De kerkelijke autoriteiten staan zeer gereserveerd tegenover dit voorval. xIn de Palestijnse stad Tiberiufc heeft de Haganah een onaf hankelijke Joodse stadsregering ge proclameerd, nadat de Arabische be volking was geëvacueerd. x— India en Pakistan hebben een verdrag geslo ten volgens welke zij alle propaganda tot vereniging van India en Pakistan of -delen daarvan zullen tegengaan. xIn Hongarije zou een geheime or ganisatie zijn ontdekt, die erop uit was Hongaarse militaire geheimen, uitvindingen en zelfs technici naar Amerika over te hevelen. xTe Praag is een proces begonnen tegen Jan Ursiny, voormalig leider van de Slowaakse democratische partij, en vijftien anderen, beschuldigd van hoogverraad. x— Een orkaan, die Zuid-Oost Australië geteisterd heeft, heeft een schade van 1 millioen pond sterling veroorzaakt. xEngelse geleerden zijn erin geslaagd een abso luut onontbrandbare smeerolie te fa briceren. xIn een Franse mijn ten Zuiden van Rijssel werd een groot aantal mijnwerkers door een ontplof fing ingesloten, Een groot deel slaagde er in bovengrond te komen, maar elf mijnwerkers vonden de dood en velen werden gewond. xEen directeur van een Londens restaurant, die aan een niet-blanke (een West-Afrikaanse lector aan de Londense universiteit) geweigerd had een maaltijd in zijn in richting te verschaffen een aange legenheid. welke veel stof heeft doen opwerpen - heeft zijn spijt betuigd en verzeker'' 'at zich zoiets niet zal he>- halen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1