De hoogste straf voor de grootste verrader Wat Nederland uit Amerika krijgt HET GEZIN De New Yorker is altijd op mars VAN VIJF Zaterdag 24 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7796 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Fexel, Wieringen en Anna Paulowna DOODSTRAF tegen v. d WAALS geëist GRATIFICATIES TÖT 2 PCT. TOEGESTAAN Botwinnink de Grote MASSALE UITTOCHT UIT HAIFA Bestuurder door slaap overmand? Wapenstilsiandscommissie in Palestina Drie hollende paarden 3600 vrachtato's voor de Benelux-landen WIJ IN NEW YORK.. De twee gezichten van de grootste stad ter wereld Pas voor kampeerders vereist WEERBERICHT t Opleiding van Gestapo bij Gepeoe? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 ct Abonnementen: per kwartaal 3.75. Na een uitvoerig requisitoir, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, heeft de advocaat-fiscaal mr. H. VV. van Doorn gistermiddag de doodstraf geëist tegen de 35-jarige Anton van der Waals. „Deze zaak tegen Van der Waals geeft het trieste verslag van de strijd tussen de illegale spionnagegroepen enerzijds en de Duitse contra-spionnage ander zijds, waarbij helaas, de Duitsers de grootste successen boekten. Schreieder en Van der Waals waren daarin de be langrijkste figuren: de eerste als de politieman met vernuft en ijver, de tweede, als de grote en meest succes volle V-man", aldus ving mr. L. W. van Doorn zijn requisitoir aan. Van de 83 verraadszaken heeft vd Waals er slechts vijf ontkend, maar het Hof zal echter moeten oordelen, dat ook in' deze gevallen het ten laste ge legde wettig en overtuigend is bewe zen, aldus mr. van Doorn. Ik verzoek het .Hof Van der Waals te veroordelen tot de hoogste straf, de doodstraf, daar ik ervan over tuigd ben, dat dit de enige straf is, die hij verdient. Men zal zeggen, levenslang is toch net zo goed. In deze politiek onzekere tijden acht ik echter levenslang een onvoldoen de veiligheidsmaatregel tegenover het Nederlandse volk. Ik zal alleen gerust zijn als deze straf wordt op gelegd en wordt geëxecuteerd. Dit is geen subjectieve wraakoefening maar een objectieve vergelding. Ik hoop, dat bij het overwegen van uw sententie u de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen hebben gestreden en zovelen hun leven hebben geofferd, door 't ver raad van deze man", aldus beëin digde mr. Van Doorn zijn requisi toir. Van der Waals heeft ook tijdens het uitspreken van dit requisitoir en bij het vernemen van de eis niet het geringste spoor van emotie vertoond en ziet er uit als op de eerste zittingsdag. HULDE AAN DE ILLEGALITEIT Voor het requisitoir een aanvang nam, verzocht de President het Open baar Ministerie zowel de verdediging met aandrang het „England Spiel" niet ter sprake te brengen. Het gaat hier uitsluitend om de strafzaak Van der Waals. Schijnbaar onbewogen heeft het Hof de getuigenissen van de moe ders en vrouwen van Van der Waals' slachtoffers aangehoord. Schijnbaar, want in werkelijkheid was zij diep bewogen. In deze zaak is de illegali teit op zijn best naar voren gekomen. Deze illegalen hebben het hoogste ge geven -wat zij hadden, met alleen dit doel voor ogen, het vaderland te die nen .Dit geldt niet alleen voor de op gerolde groepen, maar ook voor de agenten, die gedropt werden, een on zekere toekomst tegemoet. Van zee? In de Staatscourant van Vrijdag 23 April is een beschikking van het Col lege van Rijksbemiddelaars opgenomen betreffende extra-uitkeringen in 1948. Deze beschikking verstaat onder ex tra-uitkeringen: alle gratificaties, va- cantietoeslagen, winstuitkeringen of andere uitkeringen, hoe ook genaamd, toegekend boven de geldende normale lonen. Zonder voorafgaande afzonder lijke toestemming van het College van Kijksbemiddelaars i§ het geoorloofd, wanneer in het onderlinge overleg tus sen werkgevers of werkgeversorgani saties enerzijds en werknemersorgani saties anderzijds in de verschillende bedrijfstakken hierover overeenstem ming is bereikt, in de loop van het jaar 1948 een extra-uitkering of -uit keringen toe te kennen tot een geza menlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon van de betrokken werknemer, ineens of bij gedeelten uit te keren bij één of meer gelegenheden, zoals: Pasen, Kerstmis, de vacantie, 't einde van het boekjaar, enz. De vergunning als boven omschre ven wordt verleend onder voorwaar de, dat de hierbedoelde uitkeringen niet worden doorberekend in de prij zen. Zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van 't College van Rijks bemiddelaars mogen bovendien in de loop van het jaar 1948 extra-ultkerin- gen worden gegeven, indien en in de mate als kan worden aangetoond, dat zij in de betrokken onderneming in de periode van twaalf maanden, onmid dellijk voorafgaande aan 10 Mei 1940. bij dezelfde gelegenheid zijn gegeven. Andere extra-uitkeringen dan de ge noemde mogen niet worden gegeven zender bijzondere toestemming van het College van Rijksbemiddelaars. Deze toestemming zal sleiShts in uitzonde ringsgevallen worden verleend. onverwachte zijde, n.1. van getuige Schreieder hoorden wij de lof zwaaien over deze mensen, die hij moedige mannen noemde. „Als een klein land nog derge lijke mepsen heeft, dan heeft het nog een grote toekomst", aldus be sloot president van Vollenhoven zjjn rede. De verdediger, mr. J. E. v. d. Starp, verzocht het Hof te wachten tot de parlementaire commissie zijn onderzoek heeft beëindigd en te wachten tot de zaak-Schreieder is voor geweest. Op de vraag of verdachte nog iets wilde toevoegen aan hetgeen de verde diger had gezegd, stond v. d. Waals op, boog licht en zeide „Ik heb in deze zaak niets meer op te merken" en ging zitten. De president verklaarde dan het ge rechtelijk onderzoek voor gesloten en deelde mee, »dat de uitspraak op 7 Mei a.s. des middags om twee uur zal plaats vinden. De rechtszaal stroomt leeg en de lichten worden gedoofd. Het laat ste bedrjjf is ten einde. Het gordijn zal nog eenmaal worden gehaald voor de epiloog op 7 Mei, waarna de rest van het .drama zich in dien althans de zaak geen wending neemt in alle stilte zal voltrek ken. De afgebroken partij KeresBotwin- nik uit de 15e ronde is gister in het voordeel van Botwinnik beslist. Deze partij was voor de tweede maal afge broken bij de 64e zet waarna Keres een toren en een pion had tegen Bot winnik een toren en twee pionnen. Bot winnik buitte dit voordeel uit en toen een van zijn pionnen was doorgebroken gaf Keres bij de 73e zet op. De stand is nu: Botwinnik 9 uit 12; Keres 7'A uit 13; Reshevsky 6V2 uit 13; Smyslov 6 uit 13; Euwe 3 uit 13. De onderhandelingen over een wa penstilstand te Haifa zijn gisteren we derom op niets uitgelopen, ofschoon de gevechten daar zijn geëindigd. Britse ambtelijke instanties,-die hun bemiddeling voor het bereiken van een wapenstilstand hebben verleend, ver klaarden dat op de markt te Haifa nog een klein Arabisch verzetscentrum be staat. Arabieren en Joden werken te Haifa samen wat de voedselvoorziening be treft in een commissie onder voorzitter schap van de Joodse burgemeester. De zelfde commissie regelt de evacuatie van de Arabieren, die wensen te ver trekken. Een woordvoerder van het Jewish Agency te Jeruzalem heeft Vrijdag avond verklaard, dat de massale uit tocht van ongeveer 40.000 Arabieren uit Haifa is begonnen. De Haganah had, zo zeide hij, alle Arabieren, die de stad zouden verlaten een vrijgeleide beloofd. Do wapenen, die de Arabieren na de veldslag van Donderdag met de Joden hadden overgegeven, zouden door de Britse militaire autoriteiten tot 15 Mei bewaard worden. Daarna zouden zij aan de Joodse autoriteiten overgedra gen worden. Gistermorgen is de 2 tons vracht auto, geladen met bomen en planten, van de kweker Van Os uit Reeuwijk, op de Rijksweg WeertRoermond even voorbij Weert van de weg afge schoven en met de laadbak in aanra king gekomen met êen der langs de weg staande bomen. Door de hevige schok werd van de 3 inzittenden in de cabine de 43-jarige gehuwde tuinders knecht E. de Knikker uit Reeuwijk, naar buiten geslingerd. Hij was op slag c'ood. De twee overige inzittenden, waaronder 'de bestuurder Van Os, be kwamen nagenoeg geen letsel. Na de botsing schoot de wagen links over de weg en kwam in een greppel terecht. De materiële schade is niet gering. De vermoedelijke oorzaak van het onge val wordt geweten aan het- feit, dat de bestuurder door slaap zou zijn overmand. Reeds tevoren was onder weg 1 uur gestopt om de bestuurder enige slaap te gunnen. In de loop der bijeenkomst van de Veiligheidsraad hebben de Ver. Staten een resolutie ingediend met het voor^ stel een wapenstilstandscommissie te vormen bestaande uit alle vertegen woordigers van de raad (met uitzonde ring van Syrië) die in Jeruzalem consu laire beroepsfunctionarissen hadden. Hun taak zou. het zijn de Veiligheids raad behulpzaam te zijn bij de uitvoe ring van het wapenstilstandsbesluit en binnen 48 uur aan de voorzitter verslag uit te brengen van de toestand. Naar men meent te weten, heeft het Ameri kaanse voorstel betrekking op de con sulaire ambtenaren van de V. S„ Frank rijk en Bejgië. De Sovjet-Unie heeft in Palestina geen consul. Met acht stemmen vóór en drie ont houding is het Amerikaanse voorstel aangenomen. Er zal een driemogendhe- den-commissie worden gevormd, samen gesteld uit de consuls van Frankrijk, België en de V.S. te Jeruzalem, die toe zicht moet houden op de wapenstil standsonderhandelingen in Palestina Woensdag behandeling der grondwetsherziening De voorzitter der Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het zijn voor-' nemen is, de wetsontwerpen inzake de grondwetsherziening aan de orde te stellen in de vergadering van "Woens dag 28 April, 's namiddags 1 uur. De ze vergadering zal dan des avonds te 8 uur worden voortgezet. In tegenstelling met het bekende verhaal van de tien nikkertjes, waar van er tenslotte niet één overbleef, was er te Meppen in de gemeente Zweeloo een 'op hol geslagen paard dat zo aanstekelijk op twee soortgeno ten scheen te werken, dat er na zeer korte tijd reeds drie paarden in volle galop over de weg naar het dorp Meppen raasden, aldus het „Dagblad voor het Oosten". Het begon op het land van de land bouwer J. E. Deze was rustig met zijn paard bezig landwerk te verrich ten, toen het dier op een gegeven moment schrok en de benen nam. In de naaste omgeving was de landbou wer J. B. met zijn paard aan het werk en nadat B. door het reeds hollende paard tegen de grond was gewerkt, sloeg tot overmaat van ramp zijn eigen, plotseling ontrouw geworden viervoeter ook op hol. Dat was twee. En laat nu op de weg een kidde staan voor de melkwagen van de ven ter G. W. De in vrijheid galopperende paarden hadden blijkbaar zo'n fu neste invloed op het paardje van de melkboer, dat er even later drie paar den in de richting van Meppen hol den. Door de vaart waarmede de kidde aanzette, vielen direct reeds twee melkbussen van de wagen. De melkwagen kwam in een heg terecht, zodat het paardje gegrepen kon worden. En toen waren er nog maar twee. Het paard van de land bouwer 'E. zonk in een beerput, waar uit het gelukkig gered kon worden. En'toen was er nog slechts één. Het laatst hollende dier scheen zo geschrok ken te zijn van het onvrijwillige, doch bovenal 'onfrisse bad van zijn mede draver, dat het zich kalm liet vangen, En daarmede was de rust in Meppen weergekeerd. Wonder boven wonder deden zich bij dit alles geen persoon lijke ongelukken voor. Eén der hoogtepunten van het bezoek van Generaal König aan ons land vormde hét militaire défilé te zijner ere te Amersfoort. Hieraan namen 2400 man troepen en enige esquadrons pantser- en gevechtswagens deel. Generaal König, voorgelicht door Generaal Kruis, slaat het Voorbijtrekken van de gevechtswagens gade. Het zwaartepunt van de hulp verlening aan Europa inhet ka der van het plan-Marshall ver plaatst zich naar de uitvoer, wel ke het mogelijk maakt voor Europa zich zelf te helpen. Dit blijkt bij een nadere beschouwing van een uitvoerig overzicht om trent de leveringsbronuen der goe deren en uitrustingen, welke als noodzakelijk op het programma staan voor de 15 maanden tot 1 Juli 1949. In het kader van het E.R.P. zullen de V.S. in de eerste 15 maanden 350.000 metrieken ton afgewerkt staal naar Nederland zenden. Van het totaal van 38.825 vrachtauto's t.w.v. 558.200.000 dollars in 15 maanden zul len de Ver. Staten in de eerste 3 maan den 3600 vrachtauto's aan de Bene lux-landen leveren. In de eerste 90 da gen zullen de V.S. 89 millioen bushels broodgraan naar Europa verschepen. In 15 maanden zullen de V.S. voor een bedrag van 565 millioen dollars aan machines verschepen, waarvan 68 millioen dollar naar Nederland, pok zullen zij voor 226.700.000 dollars aan olie-installaties exporteren, waarvan 18.200.000 dollars naar de Nederlandse overzeese gebiedsdelen. yOOR DE NEW YORKER is New York Amerika en de rest is jungle voor hem, zoals de Amsterdammer Amsterdam Nederland vindt en alle andere bewoners provincialen, 't Is geraden met deze wetenschap zelfs in New York heel voorzichtig om te gaan. Het kan voorkomen dat je in een overmoedige bui tegen een naar je denkt ras-New Yorker een grapje maakt over de lieden uit het Mid-westen of Westen. Hjj zal opvliegen of het helemaal niet appreciëren, omdat hij toevallig óók net uit die streken stamt. Het duurt jaren en jaren voor je de variaties in accenten kan onder scheiden. Omgekeerd is het wel vr(j makkelijk ergens buiten New York een New Yorker te ontdekken, aan de wijzewaarop h|j over zijn stad spreekt. Het „bij-ons-in-New York" ligt hem in de mond bestorven. straaltje zon komt. Waar de gebouwen boven zijn hoofd schijnen te leunen om dat ze wat slap in de lendenen lijken, Die indruk verandert niet als hij op Times Square en Broadway staat, ver loren in een menigte en een zee van enorme neonreclames. Dit overweldigt. Hij zal soms lust hebben plotseling te lachen omdat iedereen deze duidelijke idioterie serieus neemt. Omdat nie mand het gek vindt dat 's nachts de duiven nog rustig over Broadway wan delen tussen het razende verkeer door omdat de dieren het besef voor dag en nacht blijkbaar allang verloren hebben. Omdat de Heilssoldaten daar met automatische pickup op straat staan en opwindende jazz sjpelen orrt 't offeren in de collecte-pot aantrekke lijker te maken, Gezellig? Waar is het gezellig in New York? Waar kan ik op een terras je neerzakken achter een kop koffie en al het gedoe rond me eens rustig gadeslaan? Nergens. De New Yorker heeft altijd haast Waarom weet men PEN BUITENL'ANDER ziet 't 'n beetje *-> anders. New York overweldigt van het eerste ogenblik dat het schip de Hudson nadert. Wie uit zee de batterij wolkenkrabbers op het puntje van Manhattan ziet oprijzen schudt het hoofd, Het doet onwerkelijk aan, onlo gisch ook. Hij ziet niet in waarom al (Me gebouwen nu juist daar precies staan te dringen op het miezerig smal le eilandje dat Manhattan heet en dan nog precies op het uiterste puntje, als of ze elkaar in het water willen du wen. Deze indruk verandert niet als hij later .downtown" onder de wol kenkrabbers loopt, in die waanzinnig smalle tochtsleuf, die Wallstreet heet. Wallstreet, die begint op een kerkhof, eindigt in het water en waar nooit een niet. Maar hij komt altijd juist ergens vandaan en moet beslist direct weer ergens naar toe. Daarom marcheert hij een van de tienduizenden „diners" bin nen, klimt op een barkruk, giet zijn koffie naar binnen, verorbert een sandwich en verdwijnt weer haastig. De New Yorker wandelt niet. Hij duikt in de subway en laat zich kankerend in de treinen persen, ziet dan toch nog kans zijn krantje te lezen, al. is 't bo ven zijn hoofd. Eerst de moorden, dan (Je sport en de stripverhalen, Dan moet hij er weer uit en laat de krant liggen. Voor de volgende rit is er wel weer een editie met verse verhalen «joor een nickeltje New York is hard voor de vreem deling. Men kan er komen zonder vriend of kennis en na een jaar heeft men er nog geen vriend of kenniÉ Iedereen is vlot en aardig, waar men ze ook ontmoet. Maar vrienden ma ken is er moeilijk, heel moeilijk. De duizenden die naar New York kwa men, er niet slaagden en teleurgesteld weer naar hun oude woonplaatsen te rugkeerden, zouden er van kunnen meespreken. De duizenden zwervers ook. Zij le ven nu op de Bowery, de miserabelste wijk van New York, of van heel Ame rika, Zij zetten een leven voort zonder uitzicht, zonder hoop, slapen in een „flophouse" voor een dubbeltje of on der een hoop kranten op straat. Daar regeren ellende, wanhoop en misdaad. Dat is ook New York. En Harlem is óók New York, al wonen er maar ne gers en al stinkt* het er in de donkere, vuile straten. Het is New York's twee de gezicht. Maar daarover spreken „wij" niet als we het hebben over „wij in New York...." Laatstgenoemde gebieden zullen in April tot en met Juni 1948 25.000 ton rubber aan de V.S. leveren en in het begrotingsjaar 1949 99.000 ton. In 't begrotingsjaar 1949 zal de Nederland se export van chemicaliën naar de V.S. een waarde van 5 millioen dol lars vertegenwoordigen. In de 15 maanden zal de door de V.S. verscheepte hoeveelheid petro leum een omvang hebben van 27.128.000 metr. ton en een waarde van 619.600.000 dollar. Daarvan is het voor Nederland bestemde deel 188.000 ton groot. In dezelfde periode gaan er 2.938.000 ton kolen uit de V.S. naar Nederland. In de periode AprilJuni krijgt Ne derland 15.000 ton katoen, waarvan 8000 ton te leveren door de V.S. en in.het volgende begrotingsjaar 59.000 ton katoen, waarvan 22.000 ton uit de V.S. In Vrijwel alle gemeenten die voor het kamperen van belang zijn, wor den thans nog slechts kampeervergun- ningen afgegeven aan houders van kampkaarten, ook het verblijven in kamphuizen e.d. wordt daarbij als kamperen beschouwd. Aan een ieder, die voornemens is te gaan karpperen wordt dan ook dringend aangeraden, zich tijdig in het .bezit te stellen van een kampkaart. Dank zij de propaganda die door de Nederlandse Kampeerraad en de A. N.W.B. wordt gevoerd, hebben nu reeds ruim 60 belangrijke kampeer- gemeenten een nieuwe verordening uitgevaardigd die aan houders van 'n kampkaart het recht geeft zonder ver gunning van B. en W. te kamperen op de officiële kampeerterreinen, dat zijn terreinen die geëxploiteerd worden met vergunning van de gemeente. In die gemeenten ls het aan houders van kampeerpaspoorten toegestaan om gedurende 48 uur zonder vergunning van B. en "W. ook buiten die officiële terreinen te kamperen, vanzelfspre kend mits de grondeigenaar dat toe staat. Deze bepaling is vooral voor trekkers van groot belang. Belanghebbenden kunnen nadere in lichtingen over kampkaarten en kam peerpaspoorten inwinnen bij de Ne derlandse Kampeerkaarten Centrale, Parkstraat 18, Den Haag en verder bij alle kantoren en agentschappen van de ANWB, waar ook de aanvraagfor mulieren te verkrijgen zijn. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: AFNEMENDE BEWOLKING In het Zuiden en Westen van het land aanvankelijk hier en daar nog enige regen. Overigens gelei delijk afnemende bewolking en iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. MAAST vele andere zaken staat de ontwikkeling van de Westeuro- pese saamhorigheid op het ogenblik meer dan ooit in het teken der be langstelling. Deze week kwam het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen de Benelux-landen, Engeland en Frankrijk in de Tweede Kamer in behandeling. Wij moeten toegeven, dat de gevoerde discussies voor het merendeel blijk gaven van een nuchtere kijk op de situatie zoals deze er thans ligt. Van de zijde der C.P.N. werd de mening geuit, als zou dit Pact ons land tot een speelbal maken m handen van buitenlandse mogend heden. Het einde van onze souvereini- teit en onze onafhankelijkheid zou met dit alles in zicht zijn. Wij geloven dat niet. Dit Pact geeft ons juist de volle gelegenheid om met andere sta ten, waaronder nu ook Engeland en Frankrijk, aan de conferentietafel plaats te nemen niet alleen, maar doorlopend een 'op samenwerking en coördinering gerichte politiek te voe ren, o.a. door middel van het perma nente orgadn, dat in de Consultatieve Raad belichaamd wordt. Deze samenwerking zal zeker vruchten afwerpen indien; zoals de heer Serrarens (KVP) het juist uit drukte „het Pact niet wordt tot een bond van staten, geleid door een be paalde staat (Engeland o.i.), maar men leert bondgenoten te zijn met eigen rechten en verantwoordelijk heid. Geen politiek van machtseven wicht en machtsoverwicht." Het moet inderdaad worden een naar elkaar toegroeien van de vijf volkeren, waarin de een bereid is voor de ander zo nodig een offer te bren gen, als men inziet, dat dit objectief beschouwd de gezamenlijke kracht kan versterken. De Vijf moeten als het ware een gezin gaan vormen, dat alle factoren van het harmonische in zich wil verenigen. De Consultatieve Raad moet zijn een Gezinsraad, waar in alle leden in volkomen wederzijds vertrouwen en met volle waardering overleg plegen om het peil van het gezinsleven op hoger niveau te bren gen. En dit in alle opzichten. Het moet ook weten hoe men één of meer leden van het gezin zal bijstaan, in dien zij door welk gevaar ook worden aangetast. Dat gevaar kan bestaan uit een ziekte, die een der gezinsleden treft; dat gevaar kan ook van buiten het gezin komen en b.v. ontstaan door jaloersheid op de goede harmonie en het geluk in het gezin. DE onderlinge belangen zijn zeker van betekenis. Zo zullen Enge land en peetoom Uncle Sam reke ning hebben te houden met de wen sen van België en Nederland inzake de kwestie der doorvoerhavens naar Duitsland en meer gehoor moeten geven aan de economisch natuur lijke hang naar samentreffen met West-Dultsland, welke uit de aard der zaak bestaat. Zo zal Frankrijk, gedreven door een zeer belangrijke historische angst voor het Duitse militarisme, zijn wensen niet botweg afgewimpeld moeten zien. Voorts bestaat er mogelijkheid van gezinsuitbreiding. Het nieuwe lid zou de naam Italië krijgen Van belang is in dit verband ook het Congres van Europa, dat uit gaande van de z.g. Federalisten van 710 Mei in Den Haag zal worden gehouden. De medewerking van dit Congres van Churchill, Eden, Spaak en Ramadier is veel betekenend. Het Congres zal ongetwijfeld voor het gezin leerzame woorden uitspreien. Dit alles verheugt ons, omdat daarmede duidelijk wordt getQpnd, dat Europa nog over een ongedacht grote vitaliteit beschikt, die goede hoop voor de toekomst zeker wettigt. AD INTERIM. Een getuige décharge in het proces tegen de I. G. Farben. te Neurenberg heeft verklaard, dat leden van de Duitse Gestapo een speciale cursus hadden meegemaakt aan scholen, welke waren opgericht door de Gepeoe, de Sovjet- Russische geheime politie. De getuige, Gèrhard .Stephany, zegt in de betreffende schriftelijke verkla ring, dat in 1934 en 1935 leden van de Gestapo door de Sovjet-Unie werden uitgenodigd studie te komen maken van methodes tot opsporing van geheime politieke organisaties en sabotagegroe pen en van het gebruik van regeringb en politiespionnen. Stephahy zou over deze cursus vernomen hebben van ken nissen bij de Gestapo, die zelf de cursus medemaakten. Hij verklaart verder, dat de cursus vier weken duurde en ex cursies naar de door de Sovjets geleide scholen en strafkampen omvatte, en dat de Sovjets-Russische kampen, evenals in het begin de Duitse concentratiekam pen, aanvankelijk waren opgericht als verbeteringskampen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1