Prof. Schermerhorn sprak te Alkmaar Stad en Omgeving. Succesvolle Debo-avond Aanmelding voor „Nationale Reserve" opengesteld Zangkoor en Toneelgroep in aciie Loods aan de «Buitenhaven afgebrand HIN's amusementsgezelschap bracht vrolijke toneelavond WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Schoorlse Jeugdherberg nog geopend Texel. Burgerlijke Stand Anna Paulowna. De Middenstand vergaderde Callantsoog Voetbal-tournooi Welke voorwaarden? Schagen Het schoolvoetbal- tournoor O L.S. Schagen verliest van Wieringerwaard Wielrijders! Gewestelijke vergadering P. v. d A. BISCHOFF Matrozenpakjes 3 tot 8 jaar 20,50 - 22,30 - 23.50 H.R.C.-D.T.S. 3-1 Winkel A-Petten A Welpen-tournooi ieuws patste N Het Brits mandaat over Palestina m Feestavonden van personeelsverenigingen hebben alttyd hun bjjzon- dere aantrekkeiykheid. De stemming daar wordt bepaald door mensen, die elkaar dag aan dag op het werk ontmoeten, elkaar half-zakeljjk half vriendschappelijk hebben leren kennen, en nu eens gelegenheid hebben in een ongedwongen sfeer een avondje met elkaar uit te gaan. De band, die er reeds is door het gezamenlijk werken aan de belangen van het bedrijf en van elkaar, wordt op zo'n periodieke verenigingsavond ver sterkt en daardoor wordt weer de goede geest in werkplaats en kantoor bevorderd. Wanneer in Den Helder één vereniging is, waarvan de leden als het ware één grote familie vormen, dan is dat wel Debo, de perso neelsvereniging van de N.V. ^Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Het perso neel van Drukkerij De Boer kent betrekkelijk weinig mutaties, en nieu welingen, die er komen, voelen zich dra in de Debo-gemeenschap thuis, terwijl 7-ij evenmin als vreemde eenden in de bijt worden beschouwd. Op de Zaterdag gehouden feest avond hebben de bezoekers zich daar van kunnen overtuigen. In het bij zonder enkele officiële genodigden, die voor het eerst eenDebo-avond bijwoonden. Zij zullen het met ons eens zijn, dat heus het spreekwoord „het bloed kruipt waar het niet gaan t an" ni?t geldt wanneer de Helderse Courant over deze Debo-avond schrijft dat het een volledig geslaagd festijn geworden is. Het was allemaal ge slaagd en wat misschien meer zegt: het stond allemaal op hoog peil. Van de Debo-avonden, die sinds de bevrij ding werd gehouden, - mag deze laat ste gerust tle meest succesvolle wor den genoemd. In de allereerste plaats komt dat door de voortreffelijke opvoering, welke door de Debo-amateurs werd gegeven van Potgieter's „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd". Nu eens geen lichte lijk sensationeel, spannend en goed koop schlager-stuk, maar een min of méér ouderwets en hoofs toneelwerk waarin alles aankwam op spel en de coratieve verzorging. Vooral dit laat ste verdiende alle lof. Behoudens een heel enkel ana-chronisme was alles volkomen aangepast aan de dagen van trekschuit en diligence. Ook uit het geleverde spel bleek, dat de actrices en acteurs zich in de sfeer van deze vervlogen tijd wisten te verplaatsen. Met een heel enkele uitzondering wer den de personen voortdurend keurig getypeerd. Zo werd de opvoering van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holladd gevrijd werd" geen frivole af faire, zoals de titel misschien zou doen verwachten, maar een stuk met stijl, dat met lof in de Debo-anhalen mag worden vermeld. Het gedeelte van de avond vóór de pauze was gevarieerd gehouden. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer Luyendrjk, liet het Debo-man- nenkoor zich horen, dat onder leiding van de heer G. Veenstra steeds vör- deringen maakt. Er werd beschaafd en met gevoel gezongen; de heren J. Latjes en K. de Leur betoonden zich zeer verdienstelijke solisten, resp. als tenor en bas. Niet minder muzikaal was het optreden van „Die Noontjies" de dames, die onder de kantooruren advertenties voor de Helderse Cou rant aannemen, de telefoon bedienen en de talloze andere loket-bezigheden verrichten, maar die nu de feestvie rende Debo-schare in gedachten ver plaatsen naar die Ou-Transvaal. Zelfs kwamen de leerlingen van de be- drijfsschool met hun geestelijke vader op de planken in een grappig schetsje, Een felle brand heeft gistermiddag een grote loods van de scheepswerf „De Hoop" der gebr. Visser aan de Buitenhaven vrijwel geheel in de as gelegd. Hetzij doordat spelende jon gens een vuurtje hadden gestookt, hetzij tengevolge van het achteloos weggooien van een sigaret, ontstond brand in de droge sloot, die naar de scheepswerf loopt. Vlakbij deze sloot bevindt zich een oliebunker, welke vermoedelijk poreus is. De bodem van de sloot was althans doordrenkt met olie, zodat allengs het vuur zich via de sloot verplaatste in de richting van de dertig meter verder gelegen loods van 56 meter lengte en 8 meter breedte, waarin een flinke partij nieuw hout van de scheepswerf „De Hoop", alsmede plusminus 50 ton Chilisal- peter van de C.V. Keyser Co. lag opgeslagen. Het vuur werd krachtig aangewakkerd door de harde Noor- derwind en het vond in het hout van de loods een gemakkelijke prooi. Toen de brandweer om half drie met alles wat blussen kon ook de brandweer deu Koninklijke Marine verleende haar zeer welkome assis tentie was aangekomen, brandde de loods al als een fakkel: De sal peter begon te smelten en geraakte ook in brand, zodat de zaak er verre van rooskleurig uitzag. Vooral met 't oog op de harde wind oordeelde men het beter, de huizen aan de Zuidkant van de werf te laten leeghalen. Ge lukkig kon de activiteit wat deze wo ningen aangaat tot het treffen van voorzorgsmaatregelen beperkt blijven. Ook drie schepen, die vlakbij in de Binnenhaven lagen, konden tegen overslaand vuur worden beschermd. Na ruim drie kwartier hard werken had mén het vuur onder de knie, maar men had toch niet kunnen voorkomen, dat de loods bijna geheel afbrandde. Een groot deel van het niet-verze- kerde hout verbrandde of kreeg waterschade, terwijl een hoeveelheid ter waarde van ongeveer achtduizend gulden kunstmest verloren ging. waarin de aanwezigen voorzover zjj het nog niet wistenkonden zien, dat de pupillen in een jaar tijd een heel eind verder uit de kluiten waren gekomen. De heer W. Mouwe zorgde er op een vlotte en correcte manier voor, dat alles gezellig werd „opgemaakt". Vermelden wfl nog een paar niet onbelangrijke debet-posten: de avond begon op tjjd, precies op tijd was het pauze, om klokke half twaalf (de vastgestelde tjjd) kon het slotwoord worden gesproken, en er was geen verloting. De „Muscal Ramblers", die ook tijdens de pauze hadden gespeeld, verzorgden de muziek bjj het bal, dat de avond besloot. De personeelsvereniging van de in Den Helder gevestigde H.I.N.-kousenfa- brieken, organiseerde Vrijdagavond in Casino een amusementsavond, welke geheel door eigen krachten verzorgd werd. De avond werd geopend door de bedrijfsleider de heer Barto die al 'ie aanwezigen van harte welkom heette en tevens de hoop uitsprak dat het pro gramma aller waardering zou kunnen wegdragen. Opgevoerd werd 't toneel stukje „De Nieuweling", een kluchtige geschiedenis vit het leven van enige kostschoolmeisjes. Na de pauze werd vooral op de humoristische kant nog eens de nadruk gelegd door het ten tonele brengen van de eenacter „Willy's Ra dio", een vrolijk meisjesverhaal dat zich afsspeelde binnen de muren van 'n pensionkamer in één onzer grote ste' den. Het gezelschap jeugdige amateur artisten wist rtiet deze beide eenacters de aanwezigen enige uran aangenaam bezig te houden en zij oogstten beide keren dan ook een hartelijk applaus. Aan het einde van het programma sprak de heer Barto nog enige woorden tor besluit, waarna eveneens nog de di recteur der fabrieken, de heer Hin, zich nog even tot zijn employé's met hun genpdigden richtte. Als stoffelijk blijk van waardering voor hetgeen de'meisjes deze avond >o het toneel hadden gepresteerd werd hun namens de leden een mooie bloe menhulde gebracht. Dit betekende een prettig einde van het èerste deel, maar tevens ook een aardige inleiding tot het gezellige eindbal dat onder muzikale leiding van „The Musical Ramblers" de aanwezigen nog enige uren van aange name verpozing bezorgde. SANERING VAN DE MIDDENSTAND. Op Woensdag 28 April a.s. belegt de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar met de besturen van de Middenstandsverenigingen uit haar dis trict een bijeenkomst, waarin Dr. F. L. van Muiswinkel, Directeur van het Econpmisch Instituut voor de Midden stand, een inleiding zal houden over het onderwerp „Het vraagstuk van de sanering van de middenstand". Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Zaterdag 24 April: Alhena, Buenos Ayres-Rott., 23 April te Montevideo. Amsteldiep, Bat.- Port Said, pass. 23 April Sokotra. Arnedijk, Golfhaven-Rotterdam, 23 April 1 uur n.m. te Londen. Boschfontein, Amsterdam-Beira, 24 April te Genua. Celebes, Singapore-Soerabaya, 23 April te Batavia. Delftdijk, Rotterdam- Vancouver, 24 Apriil te Antwerpen. Hedel, Antwerpen-Montreal, 22 April te Quebec. Johan de Witt, Amsterdam- Java, pass. 23 April Malta. Oranje, Amsterdam-Java, pass. 24 April Gibraltar. Prins Hendrik, Rotterdam- Chicago, 22 April te Montreal. Veen- dam, 23 April van Rotterdam te New- York (13 uur). Waterman, Rotter- dam-Batavia, 25 April te Port Said ver wacht. Aldabi, Rotterdam-Rio de Janeiro, 23 April 160 rnjjl Zuid Ouessant. Alderamin, Basra-Rotterdam, 23 April te Aden. Algenib 22 April van Victoria naar Bahia. Aludra, Cal- •cutta-Rotterdam, 22 April van Djibouti. Bengkalis, 23 April van Aden naar Alexandrië. Boschfontein, Amster dam-Beira, 23 April van Marseille. Groote Beer 23 April van Sabang naar Batavia. Indrapoera, 24 April van Kaapstad te Rotterdam. Maetsuycker 23 April v. Batavia n. Singapore. Rondo 23 April v. New-Orleans n. Phi- ladeiphia. Talisse, Rotterdam-Austra- lië, 23 April v. Bombay. Tegelberg, 23 April v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam. pass. 23 April 21 uur Gibraltar. Ma- doera, Rotterdam-Londen, pass. 23 April Malta. Wij schreven reeds eerder over de jeugdherberg van de N.J.H.C., welke bij Schoorl wordt gebouwd in het voormalige Duitse radarstation. Hoewel de reeks bunkers en onderkomens al een flinke gedaanteverwisseling heeft ondergaan en vader en moeder Brou wer er onlangs hun intrek hebben ge nomen, is deze jeugdherberg nog niet geheel gereed. Vele trekkers haddfen andere gedachten en' meldden zich voor verblijf aldaar. Het wordt een prachtige jeugdherberg met voorlopig honderd bedden. Zwitsers, Engelsen en Fransen van de Internationale Vrijwil lige Hulp hebben er drie weken ge werkt. In Juli en Augustus komt er weer hulp van deze mooie organisatie. Verder is het wachten op het loskomen van bouwvergunningen. Maar geduld zullen de trekkers nog moeten hebben, al popelen de ouders om spoedig hun gasten op dit prachtige plekje Holland te mogen ohtvangen. Geboren: Jacobus M. T., z. van Cornelis Lexmond en Cornelia C. Veeger. Rennetje, d. van Wilhelm Visser en Tetje C. Roeper. Ondertrouwd: Arie van Dienst en Margaretha M. Keijzer. Pieter Forrer en Trijntje Boon. Willem J. Jannes en Anna Venniker. Getrouwd: Frans A. de Maes- cchalck en Anna Engel. Dirk Eelman en Aaltje Koopstra. Dirk Blom en Aaltje Mast. Dirk Kuip en Martha H. Hoogenbosch. Martinus Verijzer en Jantje Druif. Arie C. Kager en Theodora M. Witte. Overleden: Ferdinandus van Tatenhoven, 71 jaar, wedn. van Johanna Balkenende. Christoph A. Dekker, 71 jaar, echtg. van Jakoba C. Hoogerheide. Johannes H. J. Louwman, 78 jaar, echtg. van Fennf Cuperi. Willem T. Bakker, 50 jaar, echtg. van Cornelia J. Witte. Gevonden voorwerpen: 1 Pe- troleumlichtje, 2 sleutels, 1 fietssleutel- tje, 1 rood portemonnaietje. De middenstanders hielden hun jaar vergadering in Veerburg en evenals de vorige keer, toen men tegenover een spreker van het hoofdbestuur door de geringe opkomst een pover figuur sloeg en een slecht voorbeeld gaf aan de jonge middenstanders, was ook dit maal de opkomst niet daverend. Voor zitter Harder betreurde dat, want juist nu men het zo moeilijk heeft, moest men tonen te begrijpen, dat slechts door grote eendracht iets te bereiken is. Na de lezing der notulen van twee voorafgaande vergaderingen volgde het jaarverslag, dat o.m. gewaagde van de lasten, die de middenstand zijn opge legd. Het verslag van de penningmees ter vermeldde een aanwas van de kas met 8.92 tot een bedrag van 578,31. De uitgaven hadden 1376,93 bedragen. De heren De Boer en Kos werd ver zocht de controle op zich te nemen. Het verslag over de CTR, de begro ting daarvan en 'n voorstel tot kasgeld lening van 2000 ten behoeve van de CTR gaven nogal aanleiding tot dis cussie. Vooral die lening vond bezwaar. Het bestuur kreeg tenslotte machtiging rekeninghoudend met het besprokene, een en ander nog eens nader te be kijken en dan een bedrag vast te stel len, bestemd voor terugbetaling van voorschotten en ter betaling van de lopende onkosten. Van de werk-commissie van de CTR trad de heer B. M. Holtrap af (aange wezen bij loting). In zijn plaats is de •heer E. Muntjewerf benoemd. Tegen het toetreden van de heer Straathof als lid was geen bezwaar. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de heren L. Meeldijk en R. Rezel- man werden herkozen en de heer Jb. Molenaar, die zich niet meer herkies baar stelde, werd vervangen door de heer J. van Wilsem. Voorz. sprak enige waarderende woorden tot de heer Mo lenaar, die van de oprichting der af deling af een bestuursfunctie bekleedde, maar nu zijn plaats aan een jongere kracht meende te moeten afstaan. Ook' het Regeringsjubileum kwam ter sprake. Waarschijnlijk zal medewerking aan de feesten worden verleend in de vorm van versiering van zaak of eta lages. BOERENSTRIJD. Amicitia van Wieringen zal hier 15 Mei het bekende toneelstuk Boeren- gtrijd opvoeren, in de zaal van de heer De Boer. BENOEMING. Mej. M. Nap, die 7 jaar op het PTT- kantoor te Breezand en 8 jaar op het kantoor Kleine Sluis werkzaam was, is tégen 1 Mei benoemd tot kantoor houdster te Ouderkerk aan de Amstel. We feliciteren mej. Nap van harte met deze benoeming. De vereniging Callantsoog zal zo als telkenjare gebruikelijk is op He melvaartsdag een tournooi organise ren waaraan zullen deelnemen Kaag- vogels, Callantsoog, Petten en Dirks horn. Op het bureau Militaire Zaken ter gemeente-secretarie van Den Hel der bestaat tot en met 15 Mei a.s., 's morgens tussen negen en twaalf uur, dc gelegenheid om zich aan te melden voor dienstneming bij de „Nationale Reserve". De voorlopige voorwaarden voor het sluipen van een verbintenis drukken wij hier onder in extenso af. .Een ieder, die 't gezagsapparaat door zijn dienst neming wil versterken, doet er goed aan van deze voorwaarden nota te nemen, alvorens hij zich op de secretarie vervoegt. 1. De vrijwilligers moeten dé leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. 2. De leeftijdsgrens is 60 jaar voor officeren of oud- officieren, de overigen 50 jaar. 3. De vrijwilliger zal een militaire diensttijd van ten minste zes maanden moeten hebben vol bracht. 4. In beginsel kan geen verbintenis worden gesloten door: a. dienstplichtigen van de lich ting 1945 en jongere lichtingen; b. zij, die afgekeurd zijn voor de militaire dienst; c. zij, aan wie op grond van de bestaande bepalingen gedwon gen ontslag of niet-eervol ont slag uit de militaire dienst of uit een Overheidsbetrekking is verleend. Zij, die tot vorengenoemde groe pen behoren, moeten zich niet aanmelden. 5. De vrijwilliger zal bij een in te stellen geneeskundig onderzoek geschikt moeten worden bevonden Reserve". voor de dienst bij de „Nationale 6. De vrijwilliger verplicht zich deel te nemen aan oefeningen in de avonduren en/of op Zaterdagmid dagen. Voor deze oefeningen zal geen ver- goeding worden genoten. Het aantal oefenuren bedraagt ten hoogste 300 per jaar. In deze 300 uren zijn begrepen de te houden grote (een of meerdaag se) oefeningen. Voor deze oefenin gen zal salaris (bezoldiging) wor den uitgekeerd, zoals zulks voor de Koninklijke landmacht is voorge schreven, waarbij'voor soldijgenie tenden een afzonderlijke regeling wordt getroffen. 7. Bij mobilisatie van de „Nationale Reserve" wordt salaris (bezoldi ging) genoten en een vergoeding uitgekeerd als geldende voor de overeenkomstige rangen van de Koninklijke landmacht Voor soldij- genietenden zal een afzonderlijke regeling owrden getroffen. 8. Als regel wordt de ing toegekend overeenkomstig die, welke door be langhebbende laatstelijk in militai re dienst is bekleed. 9 Wanneer de vrijwilliger militaire dienst verricht, zal hij in uniform gekleed zijn dan wel ec onder scheidingsteken (armband) dragen. 10. In geval van verwonding of ziekte, veroorzaakt in of door de uitoefe ning van de dienst, bestaat recht op vrije geneeskundige behandeling als voorgeschreven voor de Koninklij ke landmacht. 11. De sociale zorgen zullen in het al gemeen op overeenkomstige wijze wórden geregeld als voor de Ko ninklijke landmacht, zoals: a. ver goeding begrafeniskosten bij over lijden in en door de dienst; b. pensnoenregeling. 12. De vrijwilliger mag uitsluitend de iiniforrfi c.q. het voorgeschreven kenteken dragen bij oefeningen en in geval van opkomst fti werke lijke dienst bij de Nat. Reserve. 13. De officieren en adjudanten ont vangen, voor zover nodig. een velduitrusting op dezelfde wijze als de manschappen. 14. De vrijwilliger valt gedurende zijn dienstverrichtingen onder de militaire wetten. Hij is verplicht aan elke oproeping tot het verrichten van militaire dienst, waaronder alle bevolen oefeningen vallen, te voldoen. (Ongecorrigeerd) Zaterdag werden de schoolvoetbal wedstrijden te Schagen voortgezet en het is net half tien als de eerste wed' strijd een aanvang neemt. Het is Sint Maartensbrug tegen Winkel. Reeds na één minuut neemt Winkel de léiding en vlak vóór het eindsignaal verhoogt dit zelfde elftal de score tot 20, waarin geen verandering meer komt. De volgende wedstrijd werd gespeeld tussen Oudesluis en Breezand; het was een matige wedstrijd, waarin Breezand iets sterker was. Zij weet dit tot uit drukking te brengen door een 10 overwinning. 's Middags wordt er dikwijls een pit tig® partijtje voetbal gespeeld, waarbij de doelpunten goedkoper zijn dan een week geleden. Als eerste wedstrijd staat op het programma OLS ^chagen 2 tegen Bar singerhorn. Al spoedig neemt Schagen de leiding met een prachtig doelpunt. Maar direct daarna komt de tegenpartij opzetten en maakt gelijk. Na de rust is Barsingerhorn aanmerkelijk sterker en weet de stand zelfs op 14 te bren gen. Ook het eerste elftal van de OLS Schagen moet in een vaa% spannende strijd het onderspit delven en. wel te gen Wieringerwaard. Jammer dat de Schager doelman het enige doelpunt van deze wedstrijd cadeau gaf. De eind stand was hier 01. Een felle strijd wordt daarna geleverd tussen de RKS Schagen 1 en Schagerbrug. Snel. flitsen de watervlugge spelers van de Kath, School er steeds weer tussen door. Ze weten verdiend te winnen en liefst met 50. In de laatste wedstrijd moet het tweede elftal van d® RKS Schagen in Lutjewinkel met 04 zijn meerdere erkennen. Aanstaande Zaterdag 1 Mei wordt het programma 's middags om één uur ver volgd en worden de volgende wedstrij den gespeeld: In de verliezersronde: CNS SchagenBreezand. WinkelLutjewinkel. In de winnaarsronde: KolhornBarsingerhorn. R.K.S. Schagen 1Wieringerwaard. De fietser is „bij nacht" verplicht, te rijden met rood achterlicht! Onder voorzitterschap van de heer W. van de Kappelle hield het gewest Noord-Holland van de Party van de Arbeid Zaterdag in het Wapen van Heemskerk een jaarvergadering, waarvoor goede belangstelling be stond. Vit het openingswoord van de voorzitter bleek, dat het ledental zich na een inzinking weer in stygende lijn beweegt en dat er een grote acti viteit wordt ontwikkeld. Dit, aldus spr., is ook nodig, want men moet overgaan tot de aanval. Het jaarverslag van secretaris P. S v. d. Vaart werd, evenals het bestuurs beleid, goedgekeurd. Vervolgens kwa men de afdelingsvoorstellen aan de orde, waaruit wij aanstippen, dat het voorstel-Langedijk, inzake onderzoek naar grotere bestaanszekerheid voor de tuinders werd verwezen naar de agra rische commissie. Het voörstel van de afdeling Wijdenes, om wijziging in de kinderbyslagregeling zal aan het Pro vinciaal bestuur worden gezonden, te- samen met het voorstel-Wieringermeer. dat aandrong op rechtvaardiger inde ling der gemeenten. De begroting 1948 sloot in inkomsten en uitgaven op 12431.91. De heer M. Coerts, wethouder van Alkmaar, werd gekozen in de vacature- Metselaar als penningmeester. De ove rige aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer J. Hendrikx te Ju li anadorp zag zich gekozen in plaats van de heer Schroevers, die niet her kiesbaar was. Tot plaatsvervangend lid der Partijraad werd gekozen de heer H. Steenhifis te Texel. INLEIDING PROFESSOR SCHERMERHORN. Professor ir. W. Schermerhorn sprak vervolgens over het onderwerp: „Waar staan wy", en wei in het bij zonder als party. Spr. betoogde, hoe in 50 jaar zeer veel veranderd is. Wü leven in een grote tyd, waarin alle gebeurlijkheden veel heviger en in tenser zyn dan vroeger. Een oorlog wordt direct een wereldramp, waar door de vorming van grotere groepen in de hand wordt gewerkt. De ver andering bracht ook mee de vraag naar geiyke rechten en daardoor de afschaffing van het koloniale sy steem. Steeds sterker wordt het stre ven naar federatieve eenheden, zodat bepaalde zaken centraal geregeld kunnen worden. Wat de techniek voortbrengt, aldus I rof. Schermerhorn, zal harmonisch moeten worden geleid, anders gaat de techniek overheersen-en de mens zou geestelijk lui worden. Als daardoor het begrip voor hogere geestelijke waarden zou verloren gaan, zou dit voor de mensheid een ramp betekenen. De tech nische vervolmaking moet dienen tot het bereiken van hogere idealen. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van het verkieizingsprogram van de P v. d. A. Nationale planpolitiek is niet meer te verwezenlijken. Alleen kunnen wij hét niet meer volbrengen. De Indo nesische politiek bepaalt zich niet tot bet formele, doch richt zoch op de ge meenschappelijke huishouding. Het te genwoordige regerings-apparaat is te veel verouderd. Op dit onderwerp ging spr uitvoerig in, evenals op de cultuur politiek en het onderwijs, waarbij hü opmerkte, dat het toch zo te betreuren valt, dat er geen geld genoeg is voor beter kleuteronderwijs. Voor de taak op feestelijk en zedelijk gebied, moet geld gevonden worden. Deze taak is van ontzagwekkend belang. Op het gebied van sociale politiek breken zich nieuwe begrippen baan, wat spr. als een lichtpunt in donkere tijd beschouwde. Echter, zo zeide professor Schermerhorn, vastgehouden moet worden aan idealen en voortgegaan on danks alles, wat die tijd nu eenmaal meebrengt. Tot besluit van de bijeenkomst sprak de heer Thomassen over zijn verblijf in Zwitserland, waarbij hij opmerkte, dat wij met de P. v. d. A. een voorsprong hebben op dat land en op Zweden en op Zwitserland, om maar enkele te noemen. Koopt bij H.R.C. heeft met 31 van D.T.S. gewonnen. Aangezien de cijfers bij 't voetbalspel hepalen, wie er heeft ge wonnen en H.R.C. ditmaal weer aan het 'langste eind heeft getrokken, is de kans groot dat H.R.C. mag door bekeren. Zoals echter beide clubs gis teren speelden zal zij het wel niet verder brengen dan nog één wed strijd, zelfs daarbij aangenomen dat er tegen een behoorlijke vierde klas- ser wordt geloot. Zowel H.R.C. - als D.T.S. liet weinig fraais zien. Het is waar de wind was hinderlijk, maar dat is voor ons nog geen volledig excuus. Neen, het gaat er veel op lij ken, dat de wedstrijden van H.R.C, tegen ogenschijnlijk mindere clubs haar spel niet ten goede komt. Van Dalen bijvoorbeeld was gisteren nergens. Hij kwam feitelijk niet eens in het pro gramma voor. Trouwens, meerdere spe lers liepen naar hun vorm te zoeken en wanneer de gasten beter voor de dag waren gekomen, dan had H.R.C. zeker haar eerste nederlaag geïncas seerd. Zelfs wisten de Langedijkers twee maal achter elkaar niet te profiteren van een verkeerd teruggespeelde bal, waarbij zij alleen voor Dijkshoorn kwa men te staan. Slikker was nog de beste man bij de Deetjes, maar alleen kon hij het ook niet doen. Was dus de wed strijd niet veel bijzonders, er waren toch nog wel enkele punten die even de aandacht vroegen. De pass die Nieuw- stadt gaf aan De Vries bijv. vóór de rust was precies volgens de Leavy- sthool. En toen de Vries aaarna goed naar binnen kwam en tot ieders verrassing de bal aan de teruggetrokken Nieuw- stadt speelde, ging ons voetbalhart weer sneller kloppen. Om het geheel volmaakt te doen. worden knalde Nieuwstadt toen het leder zuiver in de hoek en was de stand dus 1—0. Veel meer was er toen niet te vertellen, totdat Roomeijer wees eens een vrije schop kreeg te nemen. Spijkerhard verdween de bal in het net, hoewel het ons voorkwam dat de doelman wel een poging had mogen doen (2—0). In de tweede helft had Van Dalen al spoedig door een misverstand van de backs en de doelman de stand op 3—0 gebracht, zodat het pleit dus fei telijk wel beslecht was. Wij zagen nog twee vrije schoppen. De eerste van DTS belandde achter Dijkshoorn, waar bij midhalf Schoenmaker de richting veranderde en de tweede was weer van Roomeijer. Ditmaal stopte de doel man de bal, waarvoor hij zeker een pluim verdient. Het is voor Roomeijer toch wel eêh winstpunt dat hij een meester is in het nemen van vrije schoppen. Een dergelijk belangrijk be zit kan juist genoeg zijn om hem nog een jaar te handhaven in het eerste elftal, want. zijn vorm is momenteel wel iets gedaald. Vermelden we nog, flat scheidsrechter Meijer de teugels goed strak hield, wat waarschijnlijk wel heel goed was. Vooral Carnas deed nog al eens iets wat niét prettig aandeed. Komt meer voor met spelers die het niet meer kunnen bijhouden. DTS maakte dus ook niet veel indruk. Het komt ons voor dat er teveel oude re spelers in het elftal spelen. Een beslissingswedstrijd welke werd geleid door de heer Wit met als grensrechters de 'heren Sannes en Flapper. Niettegenstaande de jon gens van de „kustplaats in opbouw" zeer goed voetbal lieten zien, kon den ze niet verhinderen dat Winkel reeds vóór de rust tweemaal hun net kon vinden. Na de rust trok Win kel zich wat in de verdediging terug en daardoor waren de jongens van meester Geense nog meer in de aan val, maar steeds was er een Winkel-been om erger te voorkomen. Een merk waardigheid was dat gedurende de competitie beide elftallen alle wed strijden wonnen, maar de kamp tegen elkander tweemaal in een puntloos gelijk spel eindigde. Het was voor de spil van Petten a jammer dat hij in de wedstrijd tegen Oudesluis z'n been had gebroken en nu thuis in bed lag. Het was zeker van invloed geweest indien hij had kpnnen meedoen. De eindstand was 2—0. Wij vernamen van de voorzitter van de adspiranten-afdeling van de v.v. Schagen, de heer Kip, dat het in het voornemen ligt binnenkort een welpentournooi te houden op het ter rein van de v.v. Schagen. Wij den- ken hierbij terug" aan het enige jaren geleden tournooi, waaraan grote ver enigingen hun medewerking verleen den. Toen waren hier o.m. de welpen elftallen van Alcmaria en Volewij- kers. Er wacht de jongens dus 'n zeer gewichtige dag. Op grond van uit Palestina ontvan gen berichten heeft de Britse regering besloten- haar mandaat in het Heilige Land op 5 Mei inplaats van op 15 Mei neer te leggen, zo meent de „Daily Mail" te weten. De Verenigde Naties zouden binnen enkele dagen van deze „ernstige be slissing" op de hoogte worden ge bracht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2