VOETBALUITSLAGEN K.F.C. en Zaandijk staan er gunstig voor Helder won verdiend van B.K.C. P.S.V. spelers staakten enkele minuten B.V.V. nog ongeslagen aan de kop H.R.C. in de volgende bekerronde Ook Helder heeft een goede kans League uitslagen Watervogels verliest van Texel VAN GISTEREN Hei Landskampioenschap Manchester United wint de Cup Op alle fronten ls gisteren weer gestreden en hoewel de besiissin gen nog niet zijn gevallen zjjn we nu toch al zover, dat er reeds een ernstige candidaat kan worden aan gewezen. Promotie 2e klasse. U.V.V. wist tegen R.F.C. de stand blank te houden, waarmede K.F.C. wel bijzonder gebaat is. De Kogers staan nu 2 punten voor in theorie en de kans is dus groot, dat Noord- Holland boven het IJ weer een eer ste klasser krijgt. De stand is: K.F.C. 2 1 1 0 3 R.F.C. 3 1113 U.V.V. 3 0 2 1 2 Excelsior heeft in Dordrecht van Emma met 71 verloren. Dat bete kent, dat de Rotterdammers het vol gend jaar in de 2e klasse mogen spe len. De spanning aan de kop is hier door wel toegenomen, hoewel wij nu eerlijk gezegd Emma de beste papie ren toekennen. De stand is: Emma 3 2 10 5 S.V.V. 2 1. 1 0 3 Excelsior 3 0 0 3 0 In hetr Oosten wisten de thuisspelen- de clubs weer te zegevieren. T.E.C. won van B.E.C. met 20 en Hengelo van Vitesse met 40. Als dat zo door gaat is het eind nog niet in zicht. Voorlopig echter staan de twee win naars van gisteren er nu uitstekend voor. De stand is: T.E.C. 3 2 0 1 4 Hengelo 3 2 0 1 4 Vitesse 3 10 2 2 P.E.C. 3 10 2 2 D.O.S.K.O. zag in het Zuiden zo waar kans van Helmond te winnen, zo dat de drie candidaten nu allen weer gely'k staan. De uitslag was 21. De stand is nu: Helmond 2 10 12 D.O.S.K.O. 2 10 12 D.E.S.K. 2 10 12 In het Noorden ging de wedstrijd niet door. In Limburg wist Sittard met 4—0 van Vlissingen te winnen, zodat ook de Vlissingers een klas degraderend Sittard en Kerkrade gaan het nu ver der uitmaken. De stand is: Sittard 3 2 10 5 Kerkrade 2 110 3 Vlissingen 3 0 0 3 0 Promotie 3e klasse. Zaandijk en Alkm. Boys speelden een slechte wedstrijd in de Zaan tegen elkaar. De rust was 00. Toen wis ten de Alkmaarders een doelpunt te maken, maar 10 min. later was de stand alweer gelijk. Na afloop pro testeerde Zaandijk tegen het niet toe kennen van een penalty, welke na af loop nog even werd genomen. Kra mer kon de bal niet stoppen, zodat, wanneer. Zaandijk het protest wint, de stand 21 wordt. En dan is Zaandijk practisch 2e klasser. Maar voorlopig zullen wij nog maar even afwachten. De Meteoor verraste Vitesse. De Castricummers kregen een 41 ne derlaag, waardoor de kans voor hen ook vrijwel is verkeken. De stand is nu: Zaandijk Alkm. Boys Vitesse Meteoor Z.V.V. kwam weer eens goed voor de dag door C.D.N. met 10 te ver slaan, maar het zal wel niet meer helpen, daar Rapiditas in Schoten met 21 van Schoten won en nu het 2e klasserschap voor het grijpen heeft. De stand is: Rapjditas 4 3 10 7 C.D.N. 4 2 0 2 4 Z.V.V. 4 112 3 Schoten 4 10 3 2 Promotie 4e klasse. Monnikendam kon het tegen Rip- perda niet fedden. De derde klassers wonnen met 20, waarmede de span ning weer geheel is teruggekeerd. Misschien zit er 'voor de Zaandam mers nu wel eens een promotie in. De stand is nu: Zilvermeeuwen 2 110 3 Ripperda 2 10 12 Monnikendam 2 0 111 Om twee plaatseql in de K.N.V.B. streden nog Zeevogels tegen Uitgeest, waarbij de uitslag 22 was. Hier schieten de clubs dus ook niet erg op. De stand is: Limmen 2 0 2 0 2 Uitgeest 2 0 2 0 2 Zeevogels 2 0 2 0 2 4e klasse B. M.F.C. moet degradatiewedstrijden spelen. De Medemblikkers wijten wel te zegevieren tegen Zouaven met 31, •maar ook De Rijp won en wel met 3—0 van L.S.V.V. Aan de kop is de spannng toegeno men. Grasshoppers speelde 11 tegen R.K.A.F.C., zodat een beslissingswed strijd noodzakelijk is tusserf V.V.W. en Grashoppers. Een pluim op de hoed van R.K.A.F.C. De beslissingswed strijd wordt waarschijnlijk a.s. Zondag in Hoorn gespeeld. Overige uitslagen: HFC 2Alkm. Boys 2 5—1; ZFC 4—HRC 2 3—1; Alcmaria 3WFC 4 12. De Alk maarders moeten nu a.s. Zondag van Purmersteijn 2 winnen om vrij te zijn van degradatie. Anders wordt Pur mersteijn 2 het slachtoffer. K.N.V.B.-BEKER. In de afd. van Helder wist Texel met 21 van Watervogels te winnen en de Texelaars gooien nu hoge ogen. Nog beter staat Helder echter, dat in de laatste 2 minuten tegen B.K.C. de enige goal maakte en daardoor de Poldersen vrijwel Uitschakelde. De stand is nu: Helder 3 2 0 1 4 6—4 Texel 3 2 0 1. 4 4—3 B.K.C. 4 2 0 2 4 7—4 W. Waard 3 1113 4-*7 Waterv. 3 0 12 1 l-£ Hieruit blijkt dus wel, dat er veel afhangt van het resultaat van de wedstrijden HelderWatervogels en TexelWieringerwaard. Er zit nog van alles in. Alleen B.K.C. en Water vogels zijn uitgeschakeld. H.R.C. won met 31 van D.T.S., zodat de roodhemden nog gaan door bekeren. Wij mogen toch aannemen, dat Berdos geen kans ziet om met 80 van H.R.C. te winnen. Berdos won nu met 52 van Randers. De stand is nu: 4 2 2 0 6 4 1 3 0 5 4 112 3 4 1 0 3 2 H.R.C. 4 «4 0 0 8 X"5 Berdos 4 2 2 0 6 12—8 D.T.S. 4 2 1 1 5 14—7 R.K.A.F.C. 3 1 0 2 2 6—8 Oudesluis 3 0 1 2 1 1—d Randers 4 0 0 4 0 3—19 De uitslagen van de wedstrijden, welke Zaterdag voor de eerste divisie werden gespeeld, luiden: Aston villa—Li verpool 2—1; Black- burn RoversSheffield United 40; ChelseaBurnley 0—2; Derby County Preston North End 21; Everton Portsmouth 0—2; Grimsby Town-Charl- ton Athletic 1—0; Huddersfiel^ Town— Stoke City 00; Manchester City Arsenal 00; Sunderland—Middles- borough 30; WolverhamptonWan- derersBolton Wanderers 10. H.R.C. b KAMPIOEN De beslissingswedstrijd tussen H. R.C. b en Succes A is in een 50- zége voor de roodhemden geëindigd. Wij feliciteren de kleine roodjes vaa harte met dit succes. De Wieringers waren de eersten die de kampioenen feliciteerden en ook B.K.C. bleef niet achter. Gisterenavond waren de jon gens eerst uitgenodigd bij Lensen voor een verrassing in ontvangst te nemen, terwijl later in het clublokaal de feestvreugde werd voortgezet. Ook de adspirantenleiders en oefen- meesters onze felicitatie. Zo maar door gaan jongens. De wedstrijd WatervogelsTexel, die gisteren in de morgenuren werd gespeeld, is in een 21 overwinning geëindigd voor de bezoekers. Door dit resultaat is Watervogels nu definitief uitgeschakeld, terwijl Texel haar kans nog in eigen handen heeft. De wedstrijd was er één van het eigenaardige soort. Een voor de 4e klasse snelle en goed gespeelde wed strijd. Vooral de Texelaars lieten goed voetbal zien, maar toch ook Water vogels bleef niet achter en na de rust werd er behoorlijk gecombineerd. Jammer was'het daarom, dat er nog enkele factoren waren deze morgen, die deze wedstrijd nu niet helemaal het praedicaat heel goed kondeA be zorgen. Er waren epkele spelers, die gebruik gingen maken van de zwak ke leiding en het niet zo nauw meer namen met het begrip sportiviteit. Het gaat ons niet aan om de namen der spelers in het openbaar bekend te maken. Het is voldoende bekend, wel ke spelers dat waren en wij voor ons hopen, dat de verantwoordelijke per sonen die maatregelen zullen nemen, die nodig zijn. Vooral het feit, dat men moedwillig hets hirt van een te genstander stuk maakt en dat terwijl er geen bal irf de nabijheid is, noemen wij een lage streek. Hier dient zeker men moedwillig het shirt van een te- betalen door de dader. Alleen een der gelijke maatregel kan de goede geest tussen Watervogels en Texel weer hecht maken. De scheidsrechter was C. G. van der Hoff. Een theoreticus le klasse, doch zodra hij in eigen om geving moet fluiten is het in de prac- tijk mis. Gelukkig voor deze sympa thieke scheidsrechter, dat hij een pri ma staat van dienst buiten de stad achter de rug heeft, zodat wij de thuiswedstrijden maar buiten beschou wing laten voor een beoordeling. De een kan dat beter dan de-ander. Wij begrijpen alleen niet, dat He bond steeds weer de heer Van der Hoff voor dergelijke wedstrijden aanstelt. Zoals gezegd was de wedstrijd zelf lang niet kwaad. De Texelaars combi neerden er aardig op los en vooral in de eerste minuten ging, dat bijzonder vlot. Tweemaal achtereen moest de lat Dirks bijstaan. Maar al spoedig bleek dat de gasten het combinatiespel te ver doorvoerden, met het gevolg dat er va.i schieten maar weinig terecht kwam. Voor de rust wilde het bij Waterv. niet erg lukken. Beekhoven had zijn tegenstander gevonden en hij had béter gedaan in deze omstandigheden iets sneller af te geven. Toch had Water vogels eenmaal succes, maar het fluitje voor buitenspel had reeds geklonkfen. De jonge rechtsbuiten van Texel zag kans met een hoog schot, dat Dirks to taal verraste, zijn club de leidingte geven (1—0). In de tweede helft waren de partijen vrijwel tegen elkaar opgewassen. De doelman van Texel kreeg wel veel meer werk, doch gevaarlijk .was het zeker niet. Hieruit blijkt dus duidelijk dat de voorhoede van W. nog niet is zoals men haar wel went. De onpame van Boen dermaker in deze linie in zeker wagrd nog een maal te herhalen. De midvoor is absoluut onvoldoende. Het tweede doelpunt van Texel was buitenspel. De midvoor schoot de bal in, terwijl de rechtsbinnen juist van de doelman te rugkwam. De bal ging er nog niet in en Wijker bewerkte hem op de grond met dé hand. Ook dat zag de scheids rechter niet. En eerst daarna schoot één der Texelaars de bal in de touwen (20) Kort vóór het einde wist Schoneveld met een uitstekend schot uit een moei lijke positie de achterstand te verklei nen. Met de stand 21 voor Texel kwam het einde van deze onaangename wed strijd. Een pluim willen wij de grens rechter van Watervogels niet onthou den. Deze man heeft een grote dosis sportiviteit,- veel meer dan verschillen de gpelers die hem steeds becritiseren. Hoewel Helder niet over een pro ductieve voorhoede beschikte en de vele opgezette aanvallen door weinig initiatief veelal teloor gingen, was het Helderse overwicht tegen BKC, voor al in de eerste twintig minuten na de lust, van die aard, dat de 10 over winning welke eerst in de laatste mi nuten bevochten werd een alleszins verdiende zege genoemd mag worden. De best spelende ploeg heeft deze niet op hoog peil staande wedstrijd ge wonnen. Vooral de geel-zwarte spil Paarde- kooper heeft in deze wedstrijd uitge blonken. De Helderse gevaarlijke midr voor Rottier werd voortdurend door hem geschaduwd zodat de laatste ge durende de gehele westrijd niet veel heeft kunnen uitrichten Beide ploegen misten over het algemeen doorzet tingsvermogen, de beide voorhoedert waren niet doortastend genoeg. Paardekooper is ditmaal niet geluk kig met de toss en de Helder-aanvoer- der verkiest het windvoordeel, d.w.z. de straffe wind vrijwel in de rug. Dat V.. VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland. BW—EDO 3—0 Haarlem Go Ahead 34 Heerenv.PSV 53 Promotie/Degradatie wedstrijden. Promotie Tweede klasse. DISTRICT I. UW—RFC DISTRICT II. ExcelsiorEmma DISTRICT m. TEC—PEC HengeloVitesse DISTRICT IV. DOSKO—Helm. 2—1 DISTRICT V. FrieslandVeendam Niet gëspeeld. DISTRICT VI. Vlissingen Sittard 04 DISTRICT I. Promotie derde klasse ZW— CDN 1—0 (SchotenRapiditas 1—2 De Meteoor Vitesse '22 4—1 0—0 1—7 2—0 4—0 ZaandijkAlkm. B. 11 Promotie Vierde klasse. Monnikendam Ripperda 02 ZeevogelsUitgeest 22 GEWONE COMPETITIE DISTRICT I. Vierde klasse B. Zouaven»—MFC 1—3 De Rijp—LSVV '26 3—0 Grasshoppers— RKAFC 1—1 Vierde klasse C. Zilverm.—WB 2—1 OM DE K.N.V.B.- BEKER. DISTRICT I. 1 AFCZeeburgia 11 de KennemersZFC 17 2 GooiDOS 13 HerculesVSV 14 ElinkwijkVelox 12 3 OSVVolewijckers 3—3 Volend.W.-Frisia 30 StormvogelsWFC 24 4. VelsenDWV 3—3 TOGHilversum 12 5 SDWDWS 0—1 Vriendensch.HVC 20 6 BKC—Helder 0—1 Waterv.—Texel 12 7 RandersBardos 25 DTS—HRC terr. HRC 1—3 8 Alw. Forward Hollandia 2—1 WW—Andijk 0—2 9 Sijbekarspel Purmersteyn 01 N.-Niedorp St. George 11 10 BeverwijkDEM 14 USVU—IEV 1—2 ASVODIZ 4—2 11 CSV—ADO '20 0—2 RCZ—WE 2—2 12 Kinheim—WB uitgesteld DCOTerrasv. 41 HOCKEY. Om het kampioenschap van Nederland. Heren HHYCGroningen 110 VenloDKS 4—0 Dames Promotie/Degradatie - wedstrijden. Heren Promotieklasse- eerste klasse Westen Strawberries Be Fair 02 HOCKampong 10 De grootste verrassing in de strjjd om het landskampioenschap heeft B.V.V. ons bereid door met 30 E.D.O. te verslaan. Ook de andere Haarlemse candidaat, Haarlem, heeft het laten zitten en moest met lede ogen aanzien, dat Go Ahead met de beide punten naar Deventer vertrok. Alleen de over winning van Heereuveen is vol gens de verwachtingen, hoewel die overwinning menigmaal aan een zijden draadje heeft gehangen. HEERENVEEN—P.S.V. De Zuidelijke aanvalslinie muntte niet uit door productiviteit en dit is wel de oorzaak van ""Heerenveen's overwinning. De wedstrijd had ove rigens een sensationeel verloop, het geen zich culmineerde in een staking van de P.S.Y.-spelers. Men was van mening, dat het vierde doelpunt van Heerenveen niet toegekend had mo gen worden. Onder leiding van aan voerder Scholtens: weigerden de licht stadbewoners verder te spelen, doch enkele bestuursleden wisten hen te be wegen door te spelen. In de derde minuutreeds scoorde Abe Lenstra voor de eerste maal, doch reeds wei nige minuten later bracht Kruizinga de partijen op gelijke voet. Vóór de rust werd er nog driemaal gedoelpunt, waarvan tweemaal door P.S.V. en nauwelijks was het spel weer hervat of Lenstra schoot keihard in, waar mede tevens een overwicht voor de Friezen aanving. Toen De Jong een vrije trap van Lenstra benutte staak te P.S.V. enige minuten en kort hier na maakte Hofma aan alle onzeker heid een. einde door Heerenveen's zege te vergroten. B.V.V.—E.D.O. In een onprettige wedstrijd heeft B.V.V. een verrassend grote overwin ning op E.D.O. behaald. Tot ver in de tweede helft zag de E.D.O.-defensie kans een technisch en tactisch beter spelend B.V.V. te bedwingen, zodanig zelfs, dat doelman Wille vrijwet niets te doen kreeg. Toen kregen de Haar lemmers echter binnen 4 minuten door twee doelpunten van B.V.V. de genadeslag. Het waren twee goede doelpunten resp. van v. d. Langenberg en v. d. Dungen. Acht minuten vóór het eindsignaal nam laatstgenoemde nog een doelpunt voor zyn rekening en E.D.O, mocht nog van geluk spre ken, dat het bij deze drie goals is ge bleven. HAARLEMGO AHEAD. Haarlem stond met de rust met 40 achter en zette na de hervatting een offensief in, dat drie doelpunten opleverde, waarvan het laatste kort vóór het einde gemaakt werd. Ver diend was de overwinning voor de Deventenaren, die in de eerste helft dankbaar gebruik maakten van fouten in de Haarlemse achterhoede. Welis waar begon Haarlem goed en het om wisselen van Smit en Roozen, thans respectievelijk rechtsbinnen en mid denvoor, betekende een verbetering. Roozen werd echter terstond goed bewaakt door spil Buys en later kreeg Smit rechtsbinnen Haes steeds in zijn buurt. Langzamerhand werd Go Ahead echter stérker en ten slotte werd de Haarlem-defensie meerdere malen overspeeld, hetgeen 4 doelpun ten voor de gasten opleverde. Na de rust leidde Roozen met een goed doel punt een Haarlem-overwicht in. De twee doelpunten, die dit overwicht opleverde waren echter onvoldoende om ook maar één puntje in Haarlem te houden. De stand is nu: B.V.V. Heerenveen Go Ahead E.D.O. P.S.V. Haarlem 3 2 1 0 5 4—0 4 2 1 1 5 12—9 4 2 1 1 5 7—6 3 1 1 1 3 4—6 4 1 0 3 2 7—10 4 1 0 3 2 6—9 dit een voordeel is, bewijst reeds d« eerste phase van deze wedstrijd, een periode waarin ook de zenuwen een woordje meespreken. Het Helder-over- wicht is echter duidelijk zichtbaar. Enige tijd lang houden' de withemden de Poldersen in een greep in het doel gebied. waaruit de geel-zwartqp niet dan met grote moeite tien "^minuten na het begin weten te ontkomen. Al lengs komt er echter meer beweging in het spel. De B.K.C.-ers schijnen zich een beetje te hebben losgewerkt en ook nu wordt van de geel-zwarte zijde meer aan aanvallen gewerkt. Het zijn echter voorlopig nog heel tamme aanvallen, de Helder-keeper heeft niet de minste moeite met wegwerken. Aan de andere zijde echter heeft ook De Schipper kijk op hetgeen er te doen staat en zo verloopt deze weinig emo tievolle strijd. Een enkele maal spant het voor het BKC-doel. vooral als 'n corner de bal tegen de zijkant van de lat doet ketsen, waardoor eén gevecht ontstaat op een meter afstand voor het Polderse doel. Na de hervatting verwachten wij een feller BKC, dat thans uit 't wind- voordeel kracht kan putten. Het gaat echter anders, want gedurende ruim een kwartier volgt de ene Helder-aan- val na de andere en enige malen moet De Schipper hoog opspringend ingrij pen. Ook nu weer mist de Heider- voorhoede echter steeds het doel, en hoewel het Helder-binnentrio de bal voortdurend uitstekend doorgeeft, lo pen alle aanvallen uit op buitenspel of doelschoppen. BKC verdedigt zich stug en als deze eerstè gevaarlijke pe riode voorbij is slagen de Poldersen er voor de tweede maal in het spel enigermate te verplaatsen ep buiten een sporadische aanval op het Helder- doel blijft de bal meestal in het mid denveld. Naarmate de tijd verstrijkt, wordt de strijd iets vinniger en iets forser. Enige minuten vóór het einde ont staat het winnende doelpunt tengevol ge van het feit, dat De Schipper, die uitgelopen was om een voorzet te on derscheppen, de bal niét in zijn bezit kan krijgén. Het is tenslotte Wieren, die de bal krijgt toegespeeld en op enige meters vóór het verlaten doel staande De Schipper de bal uit zijn net doet vissen.(01). Het is een gedenkwaardige Cupfl- nal geworden, die Manchester United Zaterdag met 4—2 van Blackpool won, na bij rust met 21 te hebben achter gestaan. De Engelse koning en koningin tezamen met 90.000 toe schouwers, die. zo ongeveer 40.000 pond sterling voor plaatskaarten had den neergeteld, zagen de favorieten Manchester een fantastische finish maken door het scoren van twee doel punten in vijf minuten, toen nog slechts tien minuten waren te spelen. Manchester United was zonder twijfel de beste ploeg maar net had uiteindelijk niemand kunnen verwon deren wanneer Blackpool als over winnaar uit het strijdperk was getre den. In de zestiende minuut nam Black pool de leiding, toen Mortensen, op de voor hem ongewone plaats van midvoor spelend, in het strafschop gebied op te hardhandige wijze werd gevloerd en Shinwell de toegewezen strafschop onhoudbaar inschoot, Na een half uur spelen kon Mancheste* gelijkmaken door midvoor Rowley. Blackpool zette alles op alles om de thee bij een voorsprong te kunnen nuttigen en inderdaad lukte dit. Reeds binnen 6 minuten na Manches ters gelijkmaker, wist Mortensen uit een vrije schop de stand op 2—1 te brengen. Deze stand bleef onveran derd tot de 25e minuut en het leek er al aardig op dat Blackpool de eup in de wacht zou slapen, toen er een dramatische wending aan het spel- verioop kwam. Uit een vrije schop, door Delanay genomen, kwam de ba! afgemeten bij Rowley, die met een kopbal gelijk kon maken (22). Nog tien minuten waren te spelen toen Pearson een bal, die van de paal te rugsprong, keihard inschoot en zo doende Manchester de leiding gaf. Toen was Blackpool geslagen en vijf minuten later stelde Manchester zijn overwinning zeker door een ver, goed gericht schot van Anderson. Van ruim 30 meter afstand vloog de bal in het uiterste hoekje. (4—2). OOOPj TJEEDD ADEftA 39) „Goed, dan zullen we de andere getuigen horen." Commissaris Vonkenberg drukte op het knopje en beval de brigadier meneer Bassing binnen te brengen. Inspecteur Beekman keek verrast op. Voor hem was dit verloop der gebeurtenissen nieuw. Hij droeg een stoel aan, zodat de heer Bassing naast de kellner zou kunnen zitten en zag toen zijn vroegere directeur binnen kwam, dat deze allerminst in een goed humeur was. Ook het gezicht van de commissaris betrok, toen hij de getuige herkende. Hij wenkte kortaf naar de voor deze bestemde stoel. „Gaat U daar zitten, meneer." „Ik begrijp nietzei de heer Bassing. „Wat begrijpt U niet?" „Ik begrijp niet waarvoor het nodig is, dat ik tijdens de lessen van school word geroepen." „Zo," zei de commissaris grimmig, „begrijpt U dat niet. Nou, dan zal ik U dat eens even duidelijk maken. Dat is, omdat wy U hier nodig hebben en dat is belangrijker dan elke les, die U op 't ogenblik zou kunnen geven." „Daarover kunt U niet oordelen." „Wat donder, meneer!" stoof de commissaris op. „U heeft hier „te komén en op de vragen te antwoorden, die U gesteld zullen worden en daarmee basta!" Inspecteur Beekman keek glimlachend van de een naar de ander. Hij kénde ze beiden zo goed, de directeur, die als een dictator over zjjn school regeerde en de commissaris, die bij het minste verzet als een cjjDlleman kon opstuiven. Hier botsten twee naturen, welke elkaar volkomen vreemd waren, maar* de hoofdinspecteur leidde het gesprek al spoedig in rustiger banen. „Meneer Bassing, U stond op die ongelukkige avond, dat de heer De Vries vermoord werd, in de gang met een dame te praten,' toen er gebeld werd. Kunt U zich dat nog herinneren?" „Hmjais dat misschien van enig belang?" „Wat dromviel de commissaris in, maar de hoofdinspecteur bezwoer andermaal een uitbarsting door het stellen van zijn volgende vraag. „Er kwam een man binnen, die met de portier in degang heeft staan praten. Kunt U zich dat ook nog herinneren?" „Ja, dat geloof ik wel." „Was dat de man, die U hier voor U ziet?" De heer Bassing keek nieuwsgierig naar het gezicht van de Rat en haalde daarna zijn schouders op. „Dat kan wel, ik weet het niet zeker. Zo goed heb ik natuurlijk niet op hem gelet." „Heeft U ook niet gehoord, dat er naar de heer De Wit vyerd gevraagd?" „Neen, daar weet ik niets van. We stonden te ver weg om iets van dat gesprek te kunnen horen." „Dat is erg jammer, meneer Bassing." „Waarom is dat jammer?" „Bent U nou schoolmeester of bent U 't niet!" riep de commissaris met verheffing van stem. „Schoolmeester?" vroeg de heer Bassing gepikeerd. „Ik ben directeur van de bijzondere H.B.S. Dat heb ik U trouwens al meer gezegd. U schijnt heel kort van memorie te zijn, meneer." „Laat my U dan vertellen, waarde heer," zei de commissaris, „dat 't me geen laars kan schelen of U directeur van een kleuterschool is of» van een bijzondere H.B.S. 't Enige bijzondere, dat ik op 't ogenblik kan ontdekken bent U zelf. Wat drommel, als U de kinderen wilt Ieren, dat ze moeten op-' letten, waarom kijkt U dan zelf niet beter uit?" ..Impertinent," zei de heer Bassing nijdig. Hij keek eens op zy' en herkende de jonge inspecteur, die vyf jaren zyn discipel \vas geweest. „Hier, deze jonge man," zei hy, „kan getuigen, dat ik „Dat U een paeddagoog van 't jaar nul Is!" riep de commissaris woedend. „Ik wens me over U te beklagen," zei de heer Bassing opstaande. „Hoe is Uw naam?" „Mijn naammijn naambulderde de eommissaris Hy drukte woedend op de bel en beval de brigadier deze manhm deze heer langs de kortst mogelijke weg uit het bureau te verwijderen en de heer Bassing werd tot zijn grote verontwaardiging bij een arm gevat en op min of meer oneerbiedige wijze de kamer uitgeleid. „Neem mij niet kwalijk, commissaris," zei de hoofdinspecteur, toen de heer Bassing verdwenen was, „maar zo kan ik niet werken." „Tja," zei de commissaris, een beetje timide, „dat begrijp ik ook wel, maar die kerel werkt op mijfl zenuwen." H\j keek eens naar de Rat en de kellner en bedacht blijkbaar spijtig, dat hij in tegenwoordigheid van deze mensen te ver was gegaan. Hij haalde een grote zakdoek te voorschijn, veegde zijn voorhoofd af en drukte andermaal op het belletje. „Laat de dame binnen!" beval hy de brigadier. Inspecteur Beekman keek belangstellend naar de deur en herkende de stem van de getuige nog vóór zy de kamer had betreden. „Is die -verschrikkelijke man hier ook weer?" „Ik weet niet wie U bedoelt, mevrouw," bromde de_brigadier.- „Gaat U hier maar binnen." Hij deed de deur wijd open en mevrouw Jaarsma stapte aarzelend over de drempel. „Dacht ik het niet!" riep ze, toen ze de commissaris ontdekte. „U is toch die vreselijke man, die gezegd heeft, dat hij mij hier zou laten komen om afdrukken van mijn vingers ts maken?" „Juist, mevrouw," zei de commissaris grimmig. „Hoe kon U zulke dingen zeggen!" riep mevrouw Jaarsma hoofdschud dend. „Maar misschien komt het door Uw omgeving. Nu ik hier geweest ben, kan ik me dat best begrijpen. Ik heb eens een dienstbode gehad, die (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3