WAPENSTILSTAND IN JERUZALEM J De ingrijpendste grondwetsherziening in onze geschiedenis 29 April 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70** Ja*rgan* No. 7600 Dagblad voor Den Helder, Koegra&, fexel, Wieringen en Anna Paulowna VERKLARINGEN TE LAKE SUCCESS Nieuwe Bonnen V.S. OVERWEGEN MILITAIRE HULP Marshall waarschuwt Sovjet Rusland Rinkelende dankbaarheid Vijflandenpact goedgekeurd C.H. en V.V.D. zijn tot steun bereid KINDERMOORD TE ROTTERDAM? Engeland voorz et Arabieren van wapens Voor Hen, die ALLES gaven WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 76—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer «49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers TARIBVBN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Mosje Sjertok van het Joodse bu reau en Djamal Hoesseini van 't Ara bische Hoge comité, zijn het er over eens geworden, dat zij hun respec tieve organisaties zouden aanbevelen onmiddellijk een order tot staken van het vuren binnen de grenzen van de oude stad van Jeruzalem uit te vaardigen, mits de tegenpartij zich er aan houdt. Sjertok sprak in de trustschapsraad nogmaals zijn voorkeur uit over een wapenstilstand voor tenminste het ge hele gebied van de stad Jeruzalem en Hoesseini herhaalde zijn eerder geuite wens, dat de strijdkrachten der Haga- nah uit de oude stad teruggetrokken zouden worden. De Arabische en Jood- ge vertegenwoordigers zetten uiteen, dat zij zelf niet in staat waren een order tot staken van het vuren te geven. Eerder had Awni Chaldi (Irak) uit naam van de Arabische staten ver klaard, dat een wapenstilstand voor de oude stad van Jeruzalem mogelijk was en aan de algemene vergadering der V.N. voorgesteld diende te wor den. In de voortgezette vergadering van de trustschapsraad las de Voorzitter, Francis Sayre (V.S.), een verklaring voor, die in hoofdzaak overeen kwam met het voorstel van Awni Chaldi: „De vertegenwoordigers van het Arabische hoge comité van het Joodse bureau voor Palestina zijn in beraad met de trust schapsraad overeengekomen aan hun respectieve organisaties in Palestina de volgende aanbevelingen te doen. 1. van nu af aan zullen alle militaire operaties en daden van geweld in het ommuurde gedeelte van Jeruzalem ophouden; 2. een order tot staken van het vuren zal zo snel mogelijk gegeven worden; 3. een onpartijdige organisatie zal toezien op het nakomen van de wapenstilstands overeenkomst; 4. de gespecificeerde voorwaarden van de wapenstilstand zullen in overleg met de beide partijen uitgewerkt worden". Tenslotte vroeg Djamal Hoesseini waarom de wapenstilstand niet tot geheel Palestina kon worden uitge breid. Het was immers onmogelijk een wapenstilstand voor het gebied van Jeruzalem af te dwingen indien er geen wapenstilstand in geheel Palesti na was. Sjertok wenste duidelijk gemaakt te zien, dat het staken van het vuren in de oude stand eveneens zou gelden voor schieten naar buiten en voor schieten naar binnen. Sayre verklaar- Voor het tijdvak van 2 t/m 15 Mei geeft' elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 349 Algemeen 350 Algemeen 351 Algemeen 353 Algemeen 355 Algemeen 345 Reserve 348 Reserve 225 gram huishoud zeep of 180 gr. toilet zeep. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 1600 gram brood (gel dig t/m 8 Mei). 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 2 eieren. 800 gram brood (geldig t/m 8 Mei). 400 gram brood (geldig t/m 8 Mei). BONKAARTEN KD, KE 804 849 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gr. toilet zeep. 850 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 851 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 8 Mei). 853 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 855 Algemeen 2 eieren. 845 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 8 Mei). 848 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 802 43. 47 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 45 Versnap. 200 gram versnaperin gen, of 200 gram sui ker, boterh.str. enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 48 Versnap. 100 gram versnaperin gen, of 100 gram sui ker, boterh.str. enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 April worden gebruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen'. 302, 304. 305, 804, 805 melk; 310, 311, 312," 317, 814, 816, 817 reserve; 310, 819 algemeen. de zich' eens met deze interpretatie. Men had goede hoop, aldus Reuter, dat de wapenstilstand uitgebreid zou worden tot geheel Palestina en men verwachtte spoedig een belangrijke ontwikkeling in die richting. BRITTEN GRIJPEN IN. In Palestina hebben Britse troepen de Joodse strijdkrachten in en rond de Arabische haven Jaffa aangevallen. Het doel van de operatie is Jaffa, dat sinds vier dagen door de Irgoen wordt bele gerd, te ontzetten. De Engelsen werken met .tanks, artillerie en mortieren. Do Joden beschikken ook over tanks en andere zware wapens. De Joden ver klaren, dat zij de stad bijna geheel in handen hebben. De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, George Mars hall, heeft meegedeeld, dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overweegt de ondertekenaren van het Vjjfmogendhedenverdrag mi litaire uitrusting te leveren op leen- en pachtbasis. Marshall deed deze mededeling op zijn eerste persconferentie sinds de bijeen komst te Bogota. Verdere inlichtingen over de uitvoering van president Tru- man's toezegging aangaande steun voor de West-Europesê Unie wilde Marshall niet geven. Militaire bijstand op leen- en pachtbasis was slechts een der mo gelijkheden, aldus Marshall, Marshall wilde evenmin meedelen, of hij met senator Vandenberg (de Re publikeinse voorzitter van de com missie voor buitenlandse betrekkingen) gesproken heeft over de West-Europese Unie. Hij had geen plan daarover een ontmoeting te hebben met de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken. Prins Boudewiin terug naar België Naar het zich laat aanzien zal de zoon van Koning Leopold, de 17-jarige Prins Boudewijn binnenkort naar Bel gië terugkeren. In een communiqué, uitgegeven door het secretariaat van de Koning wordt er op gewezen dat Prins Boudewijn zijn studie aan het college thans vrij wel heeft beëindigd. Voordat hij de studie zal opnemen aan de Militaire Academie in België, zal hij enkele cur sussen volgen, welke speciaal voor hem zijn ontworpen. In ingewijde kringen is men de me ning toegedaan, dat deze beslissing van Koning Leopold de oplossing van het koningvraagstuk belangrijk na«/sr tot een oplossing brengt.Sommigen me nen zelfs uit deze beslissing te mogen concluderen, dat de vorst niet meer naar België zal terugkeren en dat hij erin toestemt dat zijn zoon als koning van België zal opvolgen. De lange weg van ons bloed Wist U, vraagt „Ons Ontwikke lingsblad", dat 't hart van een man van 70 jaar ruim 2 'A milliard maal heeft geklopt, en dat dit ruim 100.000 maal per dag is? Neemt men aan, dat de gemiddel- d> weg, die 't bloed door ons li chaam heeft af te leggen, ongeveer 3 m. is (dat is nog krap bere kend!), dan komt men tot de conclusie, dat 't bloed per dag 10 km aflegt; dat is in 70 jaar 275.000 km, ofwel ruim 5 x de om trek van de aarde! Schrikt u van deze cijfers? Probeer er dan aan te wennen! Koning George en Koningin Elizabeth arriveren aan de St. Paul Kathedraal, waar zij 25 jaar geleden getrouwd zijn. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag op een persconferentie voor lezing gedaan van een op schrift ge stelde verklaring, waarin tot de Sov jet-Unie de waarschuwing werd ge richt, geen schending toe te laten door de Sovjet-Russische militaire autoritei ten in Oostenrijk van hun verplich tingen of van de Amerikaanse rechten in Wenen, zoals door internationale overeenkomst omschreven, „Een der gelijke schending" aldus de verklaring, „zou niet voorbijgezien kunnen worden als maatstaf voor de goede trouw van de Sovjet-Russische regering ten op zichte van de bespreking over l}et vre desverdrag met Oostenrijk, welke thans te Londen gaande is". Marshall zeide, dat volgens de laat ste berichten uit Wenen er geen schen ding van het Amerikaanse recht op doortocht naar de stad plaats vindt. Wel waren posten ingericht langs de laatste route naar het Amerikaanse vliegveld van Tulln, doch tot nog toe kon het Amerikaanse verkeer vrijelijk langs die route passeren. Een matroos kreeg door toe doen van het spoorwegpersoneel van Oosthuizen zijn muts terug, die op de lijn AmsterdamHoorn uit het coupéraamje was gewaaid. Daar dit een dankbare matroos was, wilde hij zijn erkentelijkheid jegens de eerlijke vinders beto nen en pakte daartoe een doosje sigaretten, verzwaard met een steen, in een krant. Toen hij weer langs Oosthuizen kwam gooide hij met een welgemikte worp het'pak- je in het seinhuiswachtershuisje. Niet in de deur, maar in de rui ten. De seinwachter dacht aan een moordaanslag en werd door de glasscherven vrij ernstig gewond. De dankbare matroos zal nu voor de rechter móeten verschijnen. Ja, het leven is strijd Qnze delegatie te Londen De Nederlandse delegatie op de Vrij dag te Londen te houden conferentie van ministers van Defensie zal bestaan uit de ministers kolonel Fievez, de chef van de Generale Staf, luit.-gen. Kruis, de chef van de vlootstaf vice- admiraal Jhr. v. Holte en de chef van de luchtmachtstaf gen.-majoor Giebel Van de Engelse delegatie maken o.m. deel uit minister Alexander, Lord Mont- gomery, admiraal Cunningham en Lord Tedder. 21 baby's vliegen naar Batavia Het vervoer van gezinnen door de lucht naar Indië, in het kader van de gezinshereniging vindt nog steeds voortgang. De KLM constellationPh- TDB die gistermiddag naar Batavia vertrok had 21 babies en 13 kinderen aan boord, behalve de resp. moeders. FINS-RUSSISCH VERDRAG GERATIFICEERD. Het Finse parlement heeft gisteren het pact van vriendschap en militaire bijstand met de Sovjet-Unie met 157 tegen 11 stemmen geratificeerd. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gister gestemd over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Verdrag tussen België, Frank rijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk Groot-Brittanmë en Ierland, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948. Het wetsontwerp is aangenomen met 8i stemmen vóór en 6 stemmen tegen. Platts Mills uit Labourpartij geroyeerd De Britse Labour-partij heeft John Fiatts Mills geroyeerd. Platts Mills was een der geestelijke vaders van 't telegram met goede wensen, dat aan de vooravond van de algemene verkie zingen in Italië door zeven-en-dertig leden der Britse Labour-partij werd gezonden aan Pietro Nenni, leider der Italiaanse meerderheidssocialisten, die met de communistische partij ter ge legenheid van de verkiezingen ver enigd waren in het volksfront. Negen-en-twintig andere leden der partij, alle parlementsleden, (gelijk de overige ondertekenaars van het tele gram) is aangezegd, dat zij tegen 6 Mei a.s. beloofd moeten hebben de partij-politiek te steunen, anders zul len ook zij geroyeerd worden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer behandelde giste ren de grondwetsherziening. De Kamerleden waren ditmaal geluk kig in bevredigenden getale naar het Binnenhof getogen. Uit de schriftelijke voorbereiding en het verslag der Staats commissie was reeds genoegzaam be kend, hoe de papieren lagen en dus hoefde het niemand te verbazen, dat Woensdagmiddag zowel van Anti-revo- lutionnaire als van Communistische zijdu scherpe zij het vanzelfsprekend verschillend geaarde critiek is ge hoord. Voor de A.R. geschiedde dit door de heer H. J. W. H. Meijerink, als eer ste spreker van de middag en later door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot Eerst genoemd* toonde zich als de heer Schouten in de Staatscommissie gedaan heeft tegenstander pur sang. Hij ont wikkelde nog eens alle bekende bezwa ren die zijn partij van meet af aan te gen het regerings leid in Indonesië heeft gehad. De heer Meijerink besloot duidelijker dan van A.R. zijde tot dusverre is geschied en op bewogen wijze met de conceptie van 'n Neder lands-Indonesische Unie te verwerpen, daar zjj z.i. elke kans op welslagen mist. Had de heer Meijerink zich beperkt tot het afwijzen van deze grondwets herziening op dit ogenblik, dr. Bruins Slot heeft een ge tailleerde critiek ge leverd op de tekst zelve van het rege ringsvoorstel. Interessant waren de bijdragen, die de heren H. W. Tilanus (CH) en mr. G. Vonk (VVD) aan dit debat leverden. Van beider partijen is bekend, dat zij zich in de Staatscommissie, wier voor stellen door de regering vrijwel onge wijzigd zjjn overgenomen, met d« ge vonden positieve oplossing accoord heb ben verklaard. Wat in het verleden gebeurd is, al dus spr., is geschied en wij «moeten verder. De heer Tilanus bleek bereid, het voorstel te steunen, waaraan ook zijn ervaringen ter conferentie met de West hun deel hebben bijgedragen. - De heer Tilanus maakte vervolgens plaats voor de ongeveer in gelijke si tuatie verkerende mr. Vonk. (Deze af gevaardigde staat toch bekend als wel de meest felle tegenstander van de re- geringspolitiek ten aanzien van Indo nesië). Zijn argumenten kwamen met die van de heer Tilanus overeen; al leen behield hij de steun van zijn frac tie voor, in afwachting van nadere ophelderingen van de zijde der rege ring. Voor de KVP heeft dr. W. L. P. M. de Kort het regeringsvoorstel be houdens enkele desiderata gesteund er. tot slot heeft het communistische lid der staatscommissie, mr. dr. Benno Stokvis, een herhaling gegeven van de bezwaren, die hij reeds in een minder heidsnota aan het verslag der staats commissie heeft toegevoegd. In de Delfshavense Schie hebben jongens gistermiddag een kinderlijkje ontdekt, dat in een zak ronddreef. Zij zagen ter hoogte van de Mathe- nesserbrug de juten zak, die geheel gevuld scheen op de oppervlakte van het water eri niet vermoedende, wat de inhoud was, begonnen zij met ste nen er naar te gooien. Toen zij de zak enige keren geraakt hadden barstte deze open en tot hun grote ontstelte nis kwam er het beentje uit van een kind. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die de omgeving af zette. Vermoedelijk heeft men hier te c oen met een afschuwelijke moord op een kind van naar schatting twee jaar. Bevin had gistermiddag weinig re den om trots te zijn, toen hij de vra gen over Palestina in het Lagerhuis beantwoordde. Hij vertelde wat men verwachtte. Na 15 Mei wast Engeland zijn handen in onschuld. Het zal be reid zijn zijn bijdrage te leveren voor de handhaving van de orde als op tijd een oplossing gevonden wordt, die voor Joden en Arabieren aanvaard baar is. Ondertussen zalEngeland doorgaan wapens te leveren aan de Arabische landen volgens de verdragen die geslo ten zijn. Bevin beschikte over inlich tingen, zoals hij zei, dat de Jóden op het ogenblik betere wapens bezitten dan de Arabieren. In elk geval zal Engeland geen wapens leveren aan de Joden, En daarmee beschouwde de Britse minister van Buitenlandse e Za ken de kwestie als afgedaan. Daders van doodslag te Naaldwijk gegrepen Op verzoek van de Naaldwijkse po litie zijn door de politie te Kerkrade aangehouden en opgesloten de ver moedelijke dader en diens medeplich tige van de moord op A. 't Hoen, die Zaterdagavond j.1. te Naaldwijk in zijn woning na twee schoten zodanig was gewond, dat hij de volgende morgen in het ziekenhuis overleed, Keres verliest van Reshevsky De partij uit de 18e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken tussen Keres en Reshevsky, welke werd afgebroken, werd zonder verder te spelen door Keres opgege ven. De afgebroken partij tussen Botwin- nik en Smyslov eindigde na 18 zetten in remise. De stand is momenteel: 1 Botwinnik 10 uit 14; 2 Reshevsky uit 14; 3 en 4 Keres en Smyslov elk 7 Y, uit 15; 5 Euwe 314 uit 14. Engelse scheidsrechter voor NoorwegenNederland Voor de interlandwedstrijd Noorwe genNederland, die op 26 Mei te Oslo gespeeld zal worden, heeft Noorwegen met goedvinden van Nederland bij de Engelse Voetbalbond een aanvraag in gediend voor een Engelse scheids rechter. Deze bond wees R. J. Leafe uit Nottingham als arbiter voor de wedstrijd te Oslo aan. Geen spoorwegstaking in Amerika De vakverenigingen der Amerikaan se spoorwegarbeiders hebben de na tionale bemiddelingsdienst medege deeld, dat zij het tegen 11 Mei uitge vaardigde stakingsbevel intrekken. H M. DE KONINGIN ZAL OP 4 MEI GEEtf RATOREDE HOUDEN. Wij vernemen dat H.M. de Koningin, om Haar krachten te ontzien, op 4 Mei a.i. geen radiotoespraak «al houden. QELD ONTVANGEN de meeste men sen graag. Zodra dit onderwerp ter sprake komt, zet het gelaat van de a.s. ontvanger (uitgesloten dan de' man van de belastingen) zich in een vriendelijke plooi. En dat is begrijpelijk. Geld is een vreemde materie, iets dat geluk en on geluk kan brengen. En toch kan geld weggeven ook geluk schenken, niet al leen aan de ontvanger, maar ook aan de gever. Het van ouds bekende spreek woord: „Het is beter te geven dan te ontvangen" is feitelijk juist. Toen de Duitse terreur het verzet van het Nederlandse Volk tegen knechting, misdaad en vernedering trachtte neer te slaan, stonden in het gehele land vrouwen en mannen, oudore en jongere klaar om deze terreur met tegenter- reur te beantwoorden. Het ging hard tegen hard. Deze Nederlanders vochten voor de vrijheid van hun land, voor-de vrijheid van ons, van u en van mij. Mede door hun houding en hun strijd mogen wij weer onbevreesd onze "Weg gaan. Zeer velen offerden het hoogsté: hun leven voor hun idealen, die mede gericht wa ren op onze toekomst. Door heel het land vindt men de plaatsen aangeduid, waar zij vielen voor Duitse vuurpele- tons. En onzegbaar is het leed, dat ge leden werd in de kampen binnen en buiten onze grenzen. £)UIZENDEN GEZINNEN bleven ach ter. Ook hun toekomst werd onzeker bij het verlies van vader of zoon. Een ere-plicht werd daarmede gesteld voor ons volk. De plicht, de achtergebleven vrouwen financiëel te steunen en de kinderen in staat te stellen de "gewens te opvoeding te ontvangen. Door de organisatievorm „Stichting 19401945" kan deze hulp geboden worden. Er is veel geholpen. In 32 maanden werd bijna 19 millioen uit gekeerd. Ongeveer 4500 gezinnen ont vangen steun, waarvan meer dan 1000 in onze provincie. Dat eist maandelijks een bedrag van 700.000. Nog meer steun is nodig. Maar de aangeboden kwitanties werden door hen, die eerst hulp toezegden, voor een zeer groot deel geweigerd. 53.000 kwamen binnen het jaar onbetaald retour... Dat mag niet meer gebeuren. Nu de Stichting in deze dagen van herdenken opnieuw aanklopt, moet geen deur en geen beurs gesloten blij ven. Een nieuwe actie wordt gevoerd: „Geeft één uur van uw werk voor hen, die alles gaven". Laat dit in elke werkplaats, op elk kantoor, in elke fabriek het motto worden. Dan voldoet ge aan uw plicht. Dan zal de Stichting haar .werk kunnen doen. Dit geld moet gegeven worden. Komt het er niet, moet de Stichting ineenschrompelen of wellicht in de toe komst onverhoopt haar uitbetalingen staken: Het zou een schandvlek zijn op het'blazoen van het gehele Nederlandse Volk! Men wete (jus zijn plicht en vervuil* hem straks vrijwillig en enthousiast. AD INTERIM. Prijzen van eierkolen verlaagd en van anthraciet verhoogd Met ingang van 1 Mei a.s, wordt de prijs van eiérkolen met f 0.40 per hl verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meest courante anthra- cietsoorten met f 0.35 per hl worden verhoogd. Door deze wijziging wordt de ver houding tussen de prijzen ,van anthra ciet en eierkolen, die vóór de oorlog bestond, grotendeels hersteld. De nieuwe verbruikersprijzen zijn: voor nootjes resp, f 4.50 en f 4.40, voor 2.3 f 4.70 en f 4.55 en voor eierkolen f 2.90. Tragische afloop van een training Een 4I-jarige kantoorbediende en oud-soldaat uit Lundellsands (Gr.-B.) vertelde dezer dagen één zijner vrien den, dat hij maar niet kon leren om onder water te zwemmen; het lukte hem niet lang genoeg zijn adem in te houden. Toen hij dezer dagen des avonds naar bed ging, wilde hij zich blijkbaar trainen. Hij trok een tas voor toiletbenodigdheden over neus en mond en bond die stevig vast. Naast zich legde hij een horloge om de tijd te controleren. Zijn vader vond hem de volgende dag gestikt in zijn bed. SCHOTLAND—BELGIë 2—0 De voetbalwedstrijd SchotlandBel gië, welke gisteravond te Glasgow werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor de Schotse ploeg. Bjj de rust leidden de Schotten met 1—0. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANZIENLIJK KOUDER. Afnemende wind uit Westelijke richtingen, wisselend bewolkt met vooral aan de kust enige buien Aanzienlijk kouder dan gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1