Verkeersmysteries en ander klein goed PINKSTERREIZEN CEBUTO 142* Sanering van de Middenstand Stad en Omgeving Hogen communisten lid zijn van de V.O.I.W.? SCHOQL-HOCKEY-TOURNOOI Federatie tegen de dictatuur PETROLEUM-IDYLLE NAAR DE BLOEIENDE BETUWE NAAR DE BLOEIENDE MAASVALLEI IN LIMBURG REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Kantoren N.V. NACO, Wormerveer. STAAT VOOR DE DEUR De eerste duiven vlogen Feestvergadering Chr. Oranjevereniging Het „Stedelijk" tentconcert geeft Allegorische optocht Opbrengst Emmabloem- collecte Marinekamp Loosdrecht heeft eigen kapel WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Ned. Herv. Gem. BISCHOFF PLASTIC MANTELS Bijeenkomst georganiseerd door K. v. K. LEZING van Dr. van Muiswinkel Voor de Kantonrechter Het Andriessen-concert De cursus van dr. Tenhaeff *n de laatste vergadering van de Vereniging van Oud-Illegale Wer kers moesten wegens het vertrek van de heer Volkmaars en de ziekte van de heer De Glopper twee nieu we bestuursleden worden gekozen. Uit de candidaten, welke door het bestuur waren gesteld, werden de heren G. de Haan en S. Krijnen als bestuurslid gekozen. Zij namen hun benoeming als zodanig aan. De heer B. van Tol werd in de plaats van de heer De Glopper benoemd als gedelegeerde van de Stichting 1940—'45. De heer J. W. Biersteker deed in zijn kwaliteit als bestuurslid van Gewest 11 enkele mededelingen omtrent de be sprekingen, die kort geleden door de nationale federatieve raad van 't voor malige verzet werden gehouden over de vraag, of communisten lid mogen zijn van organisaties als V.O.I.W., Ne derlandse vereniging van ex-politieke gevangenen en gijzelaars in bezettings tijd en Stichting 1940-'45. Deze organisa ties hebben uiteraard geen politiek uit gangspunt, doch gezien het* feit dat het verzet tegen de dictatuur als zodanig één van hun belangrijkste doeleinden is, adviseerde de genoemde raad om de statuten dezer organisaties zodanig te wijzigendat personen die als princi piële voorstanders van de dictatuur kunnen worden beschouwd geen lid meer kunnen zijn. De federatie van Ge west 11 heeft een resolutie aangenomen waarin iedere vorm van dictatuur wordt afgekeurd. De afdelingsbesturen werd aangeraden, deze zaak grondig te bezien. HET MONÜMENTFONDS. De bijeenkomst werd daarna omgezet in een vergadering van de federatief samenwerkende oud-illegale organisa ties, met als belangrijkste agendapunt een lezing van de heer C. van Stam te Haarlem, provinciaal directeur der Stichting 1940-'45. Vooraf werd nog eens een klemmende oproep gedaan om de leden tot activiteit voor het monu mentfonds aan te sporen. Een bedrag van 15000 is nodig, waaraan het derde deel nog ontbreekt. Er zou een verlo ting worden georganiseerd, maar dit plan is nooit uitgevoerd. Nu zal een nieuwe commissie opnieuw aandacht daaraan besteden. Voorts zal ten bate van het monumentfonds het Wognums Zangkoor in Den Helder komen zingen en zal de president van het Surinaam se hof van justitie mr. dr. J. Buiskool een lezing komen houden. De activiteit van de leden zelf moet echter ook sterk worden opgevoerd. DE STICHTING De heer v. Stam bepaalde de aan wezigen nogmaals bij de noodzaak van het werk dat door de Stichting 1940'45 wordt gedaan. In de da gen na de bevrijding was het ge hele Nederlandse volk van deze noodzaak overtuigd, en zo is het te verklaren dat in het eerste boek jaar voor een totaal bedrag van 16.000.000 kon worden ingezameld. Het laatste boekjaar kwam men echter niet verder dan 2.000.000. Het gevolg daarvan is dat de Stich ting per jaar rond 2.500.000 tekort komt. Ook voor de Stichting zal dus harder moeten worden gewerlct. Een contribuanten-actie, welke bin nenkort zal worden ingezet, zal ho- penlijk de inkomsten brengen op het peil van de uitgaveri. De lezing van de heer v. Stam gaf tal van aanwezigen aanleiding tot het stel len van vragen. Ten slotte kwam ter Een vierjarige peuter stond gister middag om vier uur vol bewondering te kijken naar de manier waarop het oliekajpretje van de heer Van Engels dorp Gastelaars in de Vijzelstraat werd gevuld. Naast het karretje stond een grote tankwagen vn de APC en er liep een dikke slang van de grote tank naar het kleine tankje op de -handwagen. De kleuter zag hoe de chauffeur van de tankauto manipu leerde met zijn kranen, en hij dacht: ,.Dat kan ik ook!" Nauwelijks had de chauffeur zijn hielen gelicht, of de on dernemende vierjarige stapte op de kraan van 't oliekarretje af en draai de eraan. Waarschijnlijk vond hij dat déze kraan ook nodig een beurt moest hebben! Het succes van deze buiten- gewone beurt was enorm, en de dap pere kraandraaier zag tot zijn grote blijdschap dat er iets uit de kraan ter aarde begon te vloeien. Een kostelijke dikke straal blank geurig vocht stroomde naar de aarde, vanwaar maar dat wist het jongetje nog niet die olie eenmaal gekomen was. Zestig liter kostbare brandstof stroom de zo, tot groot vermaak van de klei ne boosdoener, uit de kraan. Heerlijk spatte het op de grond en nog heerlij ker was de stank die de atmosfeer vervulde. Toen kwam de chauffeur de idylle wredelijk verstoren. Met een bruusk gebaar draaide hij de kraan dicht. Misschien heeft hij er even over gedacht, om met dezelfde hand een aai te geven over een klein broekje, maar hij deed het niet. De grote hand had medelijden met dat kleine ach terwerkje, dat er toch ook niets aan kon doen. Hier was geen opzet aan wezig. Het kind kon trots naar huis gaan en moeder vertéllen van zijn grote daden. Zoals ook volwassen kinderen nog wel eens doen. De buren schepten de olie met be hulp van stoffer en blik waar der gelijke dingen al niet goed voor zijn! uit de goot. Na een uurtje kwam de rust de alleen-overgebleven stank gezelschap houden. sprake de contactavond, die op Maan dag 10 Mei a.s. te Haarlem door de oud-illegale werkers uit Noord-Holland en de medewerkers van de Stichting 1940'45 wordt georganiseerd. De heer Eylders zal voor de deelnemers uit Den Helder het een en ander wat ver voer e.d. betreft, voorbereiden. Alvorens de vergadering werd beslo ten werd één van de stille, harde wer kers, wiens activiteit vóór en na de be vrijding een voorbeeld voor vele ande ren mag zijn, in de bloemetjes gezet. De heer C. Trap, door wiens handen thans alle financiën der vereniging gaan, vierde de vorige week zijn zeventigste verjaardag. Dit feit bood voor de ver zamelde oud-illegalen terecht alle aan leiding om de heer Trap eens in de bloemetjes te zetten. Ook zijn vrouw werd in de huldiging betrokken. Zij ontvingen een prachtige fruitmand en een boeket bloemen. Omstreeks half twaalf kwam het ein de van deze zeer geanimeerde verga dering, waarna vele der bezoekers nog even bleven napraten. 2 dg. Valkenburg 2 dg Nederland 2 dg. Zeeland 21/2 dg. Limburg 21 li dg. Valkenburg F. 41.- 41- 37.50 34 - 42.- i dg. Valkenburg-Ardennen „125- 3 dg. Limburg-Ardennen 60- en vele andere, vraagt programma Prima kotels en maaltijden. Desk. leiding. Gehaele dagtocht F. 8. Per vliegtuig „4Z per vliegtuig, Irein-toemagen F. 29., Kantoren N.Y. NACO.WORMERYEER: Fa. Zwart ZAANDAM: Y.Y.Y. en Inlichtingkantoren der N.S. Daar op Vrijdag 30 April in de mid daguren geen vrij wordt gegeven is het tournooi een dag verschoven. Het programma luidt nu als volgt: Vrijdag 30 April: Veld A 5 uur: Ly ceum I—ULO I (dames). Zaterdag 1 Mei: Veld B 1.30 uur: VGLO 3—VGLO IV (mixed); veld B 2 uur: VGLO I—ULO 2 (mixed) b. veld A 2 uur: Lyceum IVGLO 2 (mixed) a; veld A 3 uur: Lyceum I Lyceum 2 (meisjes); veld B 3 uur: ULO I—ZVS I (mixed) c.; veld A 4 uur: ULO I—ZVS I (heren) a.; veld B 4 uur: Lyeeum IVGLO I (heren) voorronde; veld A 5 uur: ULO ILy ceum 2 (meisjes). Zondag 2 Mei: Veld A: Winnaar voorrondeHBS I (heren) b.; veld B 11 uur: Winnaar Mixed AWinnaar Mixed B; veld A 3.30 uur: Mixed fi nale—Winnaar CWinnaar (A-B); veld A 4.15 uur: Herenfinale Winnaar AWinnaar B. Wedstrijdduur: Mixed en meisjes wedstrijden 2x15 min. (5 min. rust) Jongenswedstrijden: 2x20 min. (5 min. rust). Bij gelijkspel zullen strafbullies genomen moeten worden. Een aan voerder (ster) wijst daartoe een drie tal spelers (sters) aan. (Bij mixed- ploegen moet tenminste één jongen of meisje er toe behoren). Iedere aange wezen speler (ster) mag een strafbul- ly als aanvaller (ster) nemen. Iedere deelnemer (ster) ontvangt een intro ductie (tevens bewijs van toegang) voor het soirée-dansante, dat op 2 Mei a.s., aanvang 8 uur in Centraal zal worden gehouden. Iedere school moet 15 min. van het programma vullen. De prijsuitreiking geschiedt in de loop van d&e avond.' De finales worden a.s. Zondag na de wedstrijd Hermes Ite Werve I ge speeld. Zondag 2 Mei: Hermes ITe Werve I (heren) aanvang 2 uur, veld A. Hermes heeft, zoals wij Dinsdag reeds opmerkten, nu heel weinig kans cm nog gelijk met Amsterdam 4 te komen. Alleen als Amsterdam 4 haar thuiswedstrijd tegen Strawberries 2 verliest, kan Hermes, mits zij alle ver dere wedstrijden wint, nog 5 punten vergaren. Het is te hopen, dat het zo looijf, maar anders moet Hermes vol gend jaar maar bewijzen, dat zij niet meer-in de derde klasse behoort. Veel geluk Zondag Hermes en laat het niet v/eer op de laatste minuten aankomen. De opstelling is: doel: Ko Zegel; achter: G. Smits en D. v. Driel; mid den: F. Schreuder, G. Bakker en I. de Boer; voor: R. Lagerveld, B. Broek huizen, M. Wiersma, D. v. Loon en T. Pottinge. Op 6 Mei 1948 (Hemelvaartsdag) zijn in Amsterdam weer de jaarlijkse ju- nioren-tournooien. Hermes gaat er met 2 junioren-elftallen heen. De opstellin gen van deze elftallen zullen wij Dinsdag 4 Mei a.s. plaatsen. Verder gaat waarschijnlijk Hei-mes I mee naar Amsterdam, om haar laatste promotie wedstrijd tegen Amsterdam IV tespe len. We zullen deze keer besluiten met opnieuw de Helderse burgers aan te sporen Zaterdagmiddag, maar vooral op Zondag naar het hockeyveld aan de Meeuwenlaan te komen om een beetje van de hockeysport te zien en haar te leren kennen. Let U eens op, hoe enthousiast de Helderse jeugd de stick hanteert! Maar laten vooral alle Helderse scholieren komen kijken om in de finales hun school aan te moe digen. Het secretariaat van de Helderse Concourscommissie deelf ons mede, dat de eerste drie vluchten, vanaf Schagen, Alkmaar en Amsterdam, zijn gehouden. Niet minder dan 1710"duiven hebben eraan deelgenomen, zodat dit begin veel goeds voordit seizoen belooft. De be langstelling van de zijde der „duiven melkers" zal zeker niet geringer wor den, nu het HCC-bestuur met algemene stemmen heeft besloten om een rijwiel en een thee- of eetservies als prijs be schikbaar te stellen! Zondag 2 Mei a.s. wordt de eerste wedvlucht gehouden vanaf Dordrecht. De duiven moeten tussen 16 en 17 uur worden ingekorfd. Laat iedere deelne mer zoveel mogelijk duiven meebren gen. des te aantrekkelijker wordt de vlucht. Tegelijk met het inkorven moe ten de klokken gezet en afgplaggn worden. Der traditie getrouw belegt de Chr. Oranjevereniging op de avond van Prinsessedag een openbare feestelijke vergadering in de Bethelkerk. Het programma, dat om acht uur wordt geopend, vermeldt zang door de gere formeerde zangvereniging „Halleluja" o.l.cv. de heer* G. v. d. Kuyl, declama- matie door de heer P. v. d. Bijl uit Am sterdam, solozang - door mevr. B. G. RiekwelBruin en een feestrede door ds. M. Hamming. De toegang is vrij. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana geeft het Stedelijk Muziekkorps o.l.v. de heer D. H Steinroth Vrijdagavond om 8 uur een openluchtconcert in de muziektent Julianapark. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Wilhelmus van Nassauwe; 2. Jubelklange, maïs, Ubei; 3. La Viviandre, ouverture, Del fort; 4. Wals, Waldteufel; 5. Sem- per fidelis, mars, Sousa; 6. Intermezzo, Coleridge-Taylor; 7. Wiener Melodien, potpourri, Strauss; 8. Defileermars der Koninklijke Marine, Hazebroek. Eén van de onderdelen van de feest viering ter gelegenheid van het rege ringsjubileum zal zijn een grote alle gorische optocht. Nu reeds moeten de nodige voorbereidingen daartoe wor den getroffen. Het bestuur van de Helderse Gemeenschap nodigt alle verenigingen, die met een groep aan deze optocht kunnen deelnemen, uit om een vertegenwoordiger te zenden naar de samenspreking welke Maan dagavond a.s. om 8 uur in de zijzaal van Hotel Bellevue zal worden gehou den. De administrateur van de Helderse Commissie tot bestrijding der tuber culose deelt ons mede, dat de op brengst van de Zaterdag j.1. gehouden Emmabloem-collecte f 1188.73 heeft be dragen. Graag willen wij de dank der commissie overbrengen aan allen die als collectrice, collectant of gever tot het bijeenbrengen van genoemd bedrag hebben meegeholpen. De marine van het kamp Loosdrecht heeft een eigen kapel gekregen, die op 30 April, de verjaardag van Prin ses Juliana, voor het eerst in het open baar zal optreden en wel tijdens een militaire mars door Hilversum, ge volgd door een défilé langs Hilver- sums raadhuis. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Woensdag 28 April: Aldabi, R'damBuenos Aires, 27-4 550 mijl Nrd van Kaap Verdische Eilan den. Groote Beer, 27-4 van Sema- rang naar Soerabaya. Mapia, Am sterdamJava, 28-4 te Port Said. Talisse, RotterdamAustralië, 28-4 vm. te Colombo. Willem Ruys, werd 27-4 vn Rotterdam te Batavia verwacht. Zeeman. 27-4 van Genua naar Port Said. Abbekerk, 26 April van Fremantle naar Adelaide; Alchiba, Bahia Blanca- Rotterdam, pass. 28 April Kaap Finis- terre; Alhena, Buenos Aires-Rotter- dam, 27 April te Santos; Alwaki, Bue nos Aires-Rotterdam, pass. 2-8 April St. Vincent KV;. Aludra, Calcutta-Rotter- dam, 27 April te Suez; Annenkerk, Australië-Rotterdam, 25 April te Mel- bourne; Arnedijk, 28 April van Londen te Antwerpen; Barendrecht, wordt 29 April van San Pedro te Curagao ver wacht; Boschfontein, AmsterdamBei- ra, 27 April van Genua; Klipfontein, AmsterdamKaapstad, 28'April te Te- neriffe verwacht; Kota Inten, wordt 28 April 22 uur van Halifax aan de HdRk van Holland verwacht; Nieuw Amster dam, 27 April 17 uur van Rotterdam te New York; Perna, 28 April van Punte Cardon naar Rotterdam; Socrates, 27 April van Montevideo naar Santos; Stad Maastricht, Bona-Rotterdam, pass. 28 April Ouessant; Stuyvesant, 28 April van West-Indië te IJmuiden verwacht (ca. 15 uur); Vanderwaals,27 April van Abadan naar Karachi; Veen- dam, 27 April 12 uur van New York naar Bermuda; Volendam, Batavia-Rot- terdam, 27 April 1.45 uur van Port Said; Westland, Buenos Aires-Amsterdam, pass. 27 April Kaap Verdische eil. De wekelijks^ gemeente-avond wordt vandaag in het gebouw Palmstraat gehouden. Ds. Borghardt hoopt te spre ken over het onderwerp ,.De dood straf"." Koopt bij alle kleuren vanaf Gistermiddag werd in het Vlctory-Hotel te Alkmaar een bijeenkomst gehouden van het dagelijks bestuur van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, kantoor Alkmaar. Voor deze bijeenkomst waren ook uitgenodigd de besturen van de middenstandsverenigingen uit alle delen der provincie, en hierdoor is een traditie hersteld, die reeds vóór de oorlog op grote prijs werd gesteld. De heer C. Kroon, vice-voorzitter van de Raad van Bijstand opende, bij ontstentenis van de heer Arntz, pres. van de Raad, de vergadering en gaf onmiddc'lijk het woord aan Dr. F. L. van Muiswinkel, direc teur van het Econ. Instituut voor de Middenstand te 's-Gravenhage. Dr. Van Muiswinkel sprak over het onderwerp: „De sanering van de middenstand", een onderwerp dat in de tegenwoordige tijd zeker in het middelpunt van de belangstelling staat. Bij de sanering van de midden stand onderscheidt men verschillende feiten, die verschillende methoden no dig maken, t.w. de inwendige sane ring, die door de bedrijven zelf ter hand worden genomen, de vestigings wet kleinbedrijf en de kwalitatieve verbetering van de middenstand. Met sanering bedoelt men in het algemeen rationalisatie, inkrimping van het aantal zaken. Reeds in 1930 werd het Economisch instituut voor de middenstand opge richt. Inmiddels heeft men te kampen met de overbezetting. Er zijn te veel bedr.jven, dus te kleine omzet. Door de pogingen van de winkeliers, toch te renderen, stijgen de prijzen. Zo wordt het vraagstuk dikwijls gesteld. Men moet niet spreken van lonen en prijzen, doch van inkomens en prijzen, aldus sps. Dit zal duidelijk zijn als men denkt aan kleine beleggers, huiseigenaren, ambtenaren. Onder de invloed van de oorlog ontstonden onder al deze groe pen, èn onder de arbeiders spanningen ten aanzien van inkomsten en prijs niveau. Al deze groepen staan tegenover een veel sterker gestegen prijsniveau. Wanneer echter de overheid het prijs niveau drukt, tast zij het inkomen van de handel aan. Als voorbeeld noemde spr. het kruidsniersbedrijf, waar in de practijk hoogstens 16V« winst wordt gemaakt. Dit is lager dan de gemiddel de arbeider verdient. Bovendien zijn daarin zekere risico's (onverkoopbaar heid e,d.) niet verdisconteerd. Daar komt dan nog het feit van de belastin gen bij. Voor de winkelier: inkomsten belasting, omzetbelasting (15 van het inkomen!) en' ondernemingsbelasting (12 pet. extra)' Hieruit blijkt duidelijk, dat de ene groep sterker belast wordt dan de andere. In sommige branches, aldus spr. is de toelaatbare grens overschreden, en het is dus de taak van de middenstand de overheid daarop met klem te wijzen. Daarbij kan het Econ. Instituut zeer waardevolle diensten bewijzen. Kan nu een sanering door beperking inderdaad een oplossing brengen, zo vroeg dr. Van Muiswinkel zich af, en ontkende daarbij, dat er een over bezetting in het winkelapparaat be staat. Sinds 1930 is n.1. het aantal win kels met 10 verminderd, de bevol king echter met ll£ millioen toegeno men. Toen was er eén winkel op 52 in woners, nu één op 70. Spr. kon zich niet voorstellen dat overbezetting zou leiden tot verhoging van het prijsniveau. In België zijn 65000 kruideniers, d^ gemiddeld 10l/? bruto winst maken, in Nederland 26000 met een hogere winst. Dit moet leiden tot zwarte han del, die in België dan ook welig tiert. Spr. haalde een vaak genoemd voorbeeld aan over de sanering in de Deense melkhandel, welk voorbeeld echter mank gaat, zoals duidelijk werd aangetoond. De Helderse. kantonrechter, mr. J. Blankers 't Hooft, heeft weer eens een hele serie lichte wetsovertredingen be recht. Diverse wielrijdersperikelen, zo als het rijden zonder bel of rem, het geen richting aangeven, maar ook en kele vrij ingewikkelde verkeers-af- faires kwamen voor dé balie. Zij wer den hier in een zo duidelijk mogelijk licht gesteld, opdat op de juiste wijze recht zou worden gesproken. Zoals gebruikelijk waren de gegeven ver duidelijkingen dikwijls verre van dui delijk, maar toch kon tenslotte een uitspraak worden gedaan, waarmede zelfs de verdachte zich scheen te kun nen verenigen.. De eerste zaak die werd behandeld, was de op 23 Maart geschorste geschie denis van de zware tank, die tenge volge van de centrifugale kracht in de bocht van S.'s vrachtauto werd ge slingerd en in de berm van de Sloot weg terecht kwam. Aangenomen werd dat de heer H. J„ bestuurder van een personenwagen, het incident veroor zaakt had. Uit de getuigeverklaringen e i uit hetgeen verdachte J. zelf naar voren bracht, kon echter geen enkel bewijs getrokken worden over de wer kelijke oorzaak van het gebeurde. De heer J. had, alvorens de bocht te ne- •men, zich ervan overtuigd dat achter hem geen andere auto aankwam. De tankwagen S. uit Enkhuizen was zijns inziens ver genoeg verwijderd om zonder enig risico linksaf te kunnen slaan. Het was echter ande<£ uitge pakt, daar S. met een vaartje van on geveer 25 kilometer geprobeerd had, J. nog vóór de bocht te passeren. Er mocht worden aangenomen dat J. zijn richtingwijzer had uitgestoken, daar ven het tegendeel het overtuigend be wijs niet werd geleverd. Toen J. links af sloeg, deed S. alle moeite om een aanrijding te voorkomen. Hij gooide eveneens zijn stuur om en remde uit alle macht, met als gevolg dat de tank /van zijn voetstuk brak en een rust plaats zocht in de grasberm. J. was heelhuids uit de strijd gekomen en had pas bij het horen van de val ge merkt dat' er achter hem iets gaande v/as. De ambtenaar van het O.M., mr. Reus, achtte verdachte schuldig, dSar het uitsteken van 'de richtingwijzer een chauffeur niet ontslaat van het nemen van andere veiligheidsmaatre gelen. Hij eiste daarom f 6 subs. 3 dagen. De verdediger van J., mr. J. Mulder, was echter een andere me ring toegedaan. Hij trok de tenlaste legging als zou J. het verkeer in ge vaar hebben gebracht, in twijfel 'én hij vroeg derhalve vrijspraak. D» kan tonrechter was blijkbaar evenmin van J.'s schuld overtuigd, en hij sprak ver dachte tenslotte vrij. Een ander verkeersconflict had op 2i Januari j.1. plaats gevonden in Slootdorp, tussen de auto's van D. de G. uit Julianadorp en S. de R. uit Zaandam. De heer De G. reed met een gangetje van ongeveer 60 kilometer in de richting van Slootdorp. Binnen de bebouwde kom gekomen minderde hij vaart, echter te weinig om met succes de wagen van de heer R. te kunnen ontwijken. Ter rechtszitting werden «beide bestuurders gency>dzaakt voor het een en ander te boeten door het verlenen van een geldelijke bij drage aan 's Rijks schatkist. De heer De R. kreeg f 4 subs. 2 dagen hechte nis, en de heer De G. f 3 subs. 1 dag. De garagehouder C. B. te Anna Pau- lowna had op het kruispunt Zandvaart Molenvaart door het teveel uitwijken naar links een aanrijding geforceerd met de wagen van de garagehouder De G. uit Breezand. Mijnheer de ambte naar was van mening, dat de heer B. inderdaad te veel links had aangehou den en hij had daarom de eer te requi- reren f 6 subs. 3 dagen. Uitspraak con form. De chauffeur W. D. uit Callantsoog reed op de morgen van de 12e Januari met zijn vrachtauto op het weggedeelte tussen de overweg en de Sluisdijkstraat. Een lange file wielrijders noopte hem het midden van de weg op te zoeken, waar hij in aanrijding kwam met een auto, komende van de Parallelweg. Uit de getuigenverklaringen bleek het hier een ongelukkige samenloop van om standigheden te betreffen, en de kan tonrechter sprak derhalve D. vrij. De monteur T. K. reed zonder rijbe wijs met een motorvoertuig van de ene garage naar de andere. Hij kwam er met f 2 subs. 2 dagen af. Voor het met een bakfiets in verbo den richting door de Keizerstraat ped delen kreeg H. B. een boete van f 2 subs 1 dag. Een Helderse vader had zonder toe stemming zijn zoontje van school thuis gehouden. Zoonlief had volgens pa's verklaringen een oorvijg van meester gehad, hetgeen voor de jongeman aan leiding was geweest om de diploma tieke betrekkingen met de schoolwe reld te verbreken. Vader, die nu een maal verantwoordelijk is voor het doen en laten van.zijn kroost, kreeg f 5 subs. 2 dagen. Zonder bel mag men geen gebruik maken van een rijwiel. J. H. C. R. sloeg deze verordening in de wind en hoorde nu f 2 subs. 1 dag tegen zich eisen. Uit spraak conform. Venten zonder vergunning levert niet altijd winst op, zelfs niet wanneer men het met vis probeert. Dat ondervond de vishandelaar M. de V. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie deed uit komen, dat de beslissing over het uit reiken van ventvergunningen aan de bevoegde instanties moet worden over gelaten. Hij vroeg daarom een boete van f 1 subs. 1 dag. De kantonrechter nam echter genoegen met een schuldig verklaring zonder oplegging van straf, mits De V. zo spoedig mogëlijk zijn pa pieren in orde laat maken. De schoenmaker P. P. had zijn knecht in verboden tijd laten werken. Boete f 4 subs. 2 dagen. De Callantsoger bakker A. B. had brood gebakken van grondstoffen die daarvoor onder normale omstandighe den niet worden gebruikt, en dat bo vendien nog zonder vergunning. De ambtenaar van het O.M. vond het een ernstige overtreding en eiste f 20 subs. 8 dagen. De kantonrechter maakte er f 20 subs. 5 dagen van. De zaak tegen de brandstoffenhande- laar W. R. uit Grote Keten werd aan gehouden tot de volgende zitting. Ce aannemer Th. V. had zijn chauf feur J. O. opdracht gegeven om met een vrachtauto goederen te vervoeren, ter wijl V. Uaartoe geen vergunning bezat. Ter zitting kwam V. echter met een vergunning aandragen. Mr. Reus nam hiermede geen genoegen en eiste f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. Mr Blankers 't Hooft wijzigde de straf in f 5 subs. 10 dagen, mits verdaente voortaan niet tegen beter weten in met ongeldige paperassen bij de rechter zou aankomen.,., Voordeel van sanering. Toch was spr. een voorstander van sanering, maar het geeft geen daling van het prijsniveau, omdat er 20% zou worden „weggesaneerd" die de winst en omzet van de overige 80 niet verbeteren. Sanering is alleen noodzakelijk om de kostprijs te druk ken, cn zal ten goede kunnen komen aan de arbeidstijden. Spr. voerde aan dat sanering zoals bij do unelkhandel, waar maar één slijter per wijk mag komen, fout is. Daar wordt n.1. het concurrentie-elemént uit geschakeld. Tot besluit waarschuwde dr. Van Muiswinkel nogmaals met aandrang te gen de opvatting, dat sanering door in krimping de oplossing van het kwaad zou betekenen. Vragen, Een aantal vragen kwam naar aan leiding van deze redevoering naar voren. Onder meer werd gevraagd, of er geen paal en perk diende te wor den gesteld aan het groot-winkel bedrijf en de coöperaties. Dr. Van Muiswinkel zag hiervoor geen nood zaak. Concurrentie door de particu liere bedrijven is zeer wei mogelijk, aldus spr. Deze bedrijven zijn volkomen in staat zich te handhaven. Elke macht,, gege ven aan het bedrijfsleven zonder scherp toezicht leidt tot ontoelaatbare toestan den. Welke rechtsgrond kan de overheid aanvoeren tot sanering, zolang er nog ondernemers zijn, die liever een kleine baas zijn, dan een grote knecht. Spr. vermocht deze grond niet te zien. Öe vestigingswet-kleinbedrijf. Vervolgens was het woord aan mr. H. M. S. van Oers, hoofd van de afde ling Middenstandswetten van bet Departement van Economische Zaken, die naar deze bijeenkomst was geko men, om vragen te beantwoorden, die uit de vergadering zouden worden ge steld. De heer Van Oers .had geen gemakke lijke taak, want zo ooit, gold hier: „Zo veel hoofden, zoveel zinhen".Het be hoefte-element, aldus spr. is in de practijk onuitvoerbaar, welke stelling hij met voorbeelden aantoonde. Het behoefte-element dateert van 1943. Het doel van de Vestigingswet is alléén de verheffing van de Middenstand. Op de vraag, waarom de politie niet meewerkt bij overtredingen, antwoord de de heer Van Oers, dat het kern punt bij de rechterlijke macht moet worden gezocht. Zelfs was het nodig, dat één der juristen van het Departe ment het land afreisde om de arrtbtena- ren O.M. voor te lichten. Het B.A.V.K. dient zo spoedig moge lijk te verdwijnen, aldus spr. Dit zal met de nieuwe Vestigingswet dan ook geschieden. Er dient op gelet te worden, dat de Vestigingseisen niet te zwaar worden. Een middenstander studeert niet voor professor. Het zal intussen niet moge lijk zijn, de diploma's van de ambachts scholen aan te passen aan de eisen van de Vestigingswet, daar deze weliswaar hier voldoen aan die eisen, maar elders weer een te gering terrein bestrijken. De Hoogovens. Aan de kant zetten van de Vestigings wet zou betekenen, de klok .terug te zetten. Met vragenstellers, die hierom trent hun mening deden horen, was mr. Van Oers het volkomen eens. Het bleek, dat bij de Hoogovens allerhande artikelen verkocht worden, zoals rij wielen en textiel, en dan nog wel cp afbetaling, en hiertegen werd ernstig geprotesteerd. Het schijnt zelfs, dat de Hoogovens toestemmipg hebben hun •goederen te betrekken van het Rijks- inkoopbureau, daar zij beschouwd wor den als semi-overheidsbedrijf. De plaatsbespreking voor het planoconcert, dat Willem Andriessen op Maandag 10 Mei a.s. voor de Hel derse Kunstkring hoopt te geven, zal worden gehouden op Zaterdag 1 Mei a.s., 's middags van 23 uur, in Ca sino. Men verzuime deze gelegenheid niet, daar de zaal tot de laatste plaats (zelfs op het podium worden vijftig stoelen neergezet!) zal zijn be zet. WK willen er nog eens de aandacht op vestigen, dat hedenavond in Vakschool voor Meisjes dr. Tenhaeff zijn eerste lezing voor de Helderse Volksuniversiteit houdt over „Het geloof in een persoonlijk voortbe staan na de dood in' het licht der pa rapsychologie", Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2