Geheime agent F. W. Rouwerd schrijft zijn afscheidsbrief ZWAKTE SCHADUW- im am ei om Achter de schermen van de Oorlog v „Ik kom binnenkort naar Holland om jullie een handje te helpen XXIX Mr. OUD lijstaanvoerder V.V.D. „PAISA" film van de maand Mei Wu LUISTEREN. NAAR 1 1 door J. O. v. Exier SPAAK vroeg, maar Moskou antwoordde niet Twee doodstraffen en eenmaal levenslang door Jan Dirk van Exter TE7. Voor de Vrouw j Taai vlees TAN NABIJ te A'dam hebb n AMERIKA ZAG NEDERLAND jpREDERIK WILLEM ROUWERD, die op II Maart 1943 in Londen een af scheidsbrief schrijft aan zijn moeder In Den Haaf, heeft op dat ogenblik in feite afgerekend met het leven. Binnen weinige dagen zal hy boven het bezet te vaderland worden geparachuteerd, binnen weinige dagen zal hy geen uur van de dag of de nacht meer veilig z(jn voor het speurend oog der Duitse contra-spionnage. De gemiddelde le vensduur van een geheim agent te re kenen van het tydstip der dropping af, is drie maanden zo vertelt men el kaar in Londen. En Rouwerd realiseert zich dat scherp. Vóór hem ligt een stapeltje briefpa pier, waarop in oranjekleur een V staat. De V van Victorie! Daarnaast is de ontplooide Nederlandse vlag afge drukt en daaronder staan de trotse woorden: „Nederland zal herrijzen". Die woorden zijn een troost. Maar is iedere troost niet schamel in het aan gezicht van de dood? En is die troost niet bijster schamel als men nog zo jong en levenskrachtig, zo 'sterk en zo vol idealen is als Frederik Willem Rouwerd? Op 30 Mei 1912 is hij in Den Haag geboren. Een paar jaar later bleef zijn moeder als weduwe achter, als weduwe met opgroeiende kinderen. Freek Rouwerd is niet in weelde groot gebracht; maar zijn denken wordt een stille hulde aan Moeder in Holland, die met nimmer-aflatende zorg de strijd te gen 't harde leven heeft opgenomen en die haar kinderen met God en met er# heeft opgevoed. Freek is timmerman geworden, maar de toestanden waren slecht in de bouwvakken. In 1937 is hij naar Zuid-Afrika gegaan, heeft er werk en welvaart gevonden, is er getrouwd met het meisje, dat hij in Den Haag had leren kennen en heeft er op de hoogste toppen van het geluk ge staan, toen hun zoontje geboren werd. Hij heeft in Pretoria vrienden gekre gen in de neven Willem en Pieter van der Wilden, twee Haarlemse jongens die ook in de bouwvakken zijn en wie het in Zuid-Arika al evenzeer voor de wind is gegaan. Tot de oorlog kwamTot Hitiers horden de grenzen van het oude va derland overspoelden; tot de Neder landse regering in Londen alle man van Nederlandse stam, waar ook ter wereld, opriep naar Engeland om mee te strijden in de grote worsteling om de Vrijheid, Op 21 Maart 1943 schrijft Frederik Willem Rouwerd zijn afscheidsbrief, die eerst na de oorlog aan zijn moeder mag worden overhandigd, als hij niet terugkeert uit het vreemde avontuur, dat hem straks in Nederland wacht. „Liefste Moeder en broers en zusters. Hierbij zend ik jullie mijn laatste groet op deze wereld. Het heejt helaas niet anders mogen zijn. Moeder, Ik hoop dat jullie niet te lang zullen treuren, want het ligt niet aan ons, maar aan Hem, die over het wel en.wee van de wereld beslist. Moederlief, allereerst wil ik u bedanken voor alles wat u voor mij hebt gedaan. Nooit wös u ietsteveel, nooit was u iets te- zwaar. De vijf jaar die ik in Afrika heb doorgebracht waren voor mij een goede leertijd. Samen, Miesje en ik, hebben we er ons doorheen geslagen zoals het een Hollander betaamt. En toen na drie jaar Freekje geboren werd, was er niets meer om naar te ver langen. Helaas heeft de oorlog een eind aan ons geluk gemaakt. Be gin 1942 zijn we met de eerste groep naar Engeland vertrokken om voor het oude vaderland te vechten". Freek Rouwerd vertelt dan uitvoerig over de opleiding in Engeland. Hij en de twee neven Van der Wilden kwa men in de speciale scholen voor ge heimen agenteh; hij heeft geleerd te werken als radio-telegrafist; hij heeft inbreken geleerd, hij heeft geleerd hoe men iemand doodt met ongewapende handen. Hij heeft Engeland en Schot land leren kennen, heeft in kastelen en villa's gewoond en is, als hij deze brief schrijft, aan het einde van zijn training gekomen. Hij vertoeft reeds te Londen om gereed te zijn als het bevel komt, dat hij naar Nederland zal gaan. Het wordt nu bittere ernst. „Als ik straks naar Holland ga, krijg ik voor mijn onderhoud voor lopig 2500.— mee om de eerste tijd door te komen. Ik weet niet of 'dat nu veel is in Holland, maar als ik meer nodig heb, sein ik dat wel en dan wordt dat mij weer zo gauw mogelijk verstrekt. Zoals die NSB-schoften tekeer gaan en jullie terroriseren, dat mag toch niet on gestraft blijven. Maar één ding is zeker, Moeder en broers: zij hebben hun langste tijd geleefd. Onze or ganisatie is zo groot in Holland, dat ze niet zullen ontkomen aan hun verdiende loon. Ook daarom heb ik dit werk op me genomen." „Parachutespringen is een van de grootste sensaties, die men kan be leven. Als ik er nu aan denk, ril ik er nog van. In het toestel is een rond gat in de. bodem van ongeveer 1% meter. Je zorgt dat als je springt je benen en Voeten stijf te gen elkaar zijn geklemd, anders ga je duikelen. Eerst gaat er een rood licht branden als waarschu- wingssein. Daarna komt er een groen licht en schreeuwt de in- structor: Go! En rrrtdaar ga je. De eerste oefensprong is van 250 meter. Je valt eerst ongeveer 50 meter met een reuzevaart; dan voel je een klein rukje, je paraplu is open en je hangt vrij boven de wereld". „En nu kom ik binnenkort naar Holland, om jullie een handje te helpen. Ik zal jullie daar niet ont moeten, want. dat is te gevaarlijk voor jullie en voor mij ook. Maar al die tijd zal ik bij jullie in de buurt zijn. En Jantje, jouw ver jaardag kan ik misschien op een klein afstandje meevieren. Ik kom per vliegtuig en spring boven een zeker punt uit, waar een aantal mensen (geen NSB-ers) mij op wachten en naar een veilige plek vervoeren." „Ik had jullie nog zo graag eens gezien, want ik zou jullie alles zo graag zelf verteld hebben, maar dat heeft helaas niet mogen zijn. Hou den jullie Freekje voor, alles te doen, wat goed is, zodat ik gerust kan zijn. Liefste broers en zusters, beloof het mij als ik Boven ben. Wees goed voor Freekje en z'n Mammie, ze hebben het verdiend. Dat is alles wat ik jullie 'wilde vra gen, jongens. Moeder, mijn laatste gedachten zullen aan u zijn. Vaar wel allemaal, die mij lief zijn en kijk alstublieft naar mijn kleine jongen, die ik maar zo kort gezien heb. Vaarwel tot in een betere we reld, waar we elkander weer gullen ontmoeten. Voor het laatst, vaarwel van jullie liefhebbende zoon en broer, die al leen, zonder vrienden zal sterven. Vaarwel!" pREDERIK WILLEM ROUWERD kwam onder de naam F. W. Roeleveld irt de nacht van 21 op 22 April 1943 per parachute op Nederlands grondgebied. Hij wist niets van een England-Spiel, hij wist niets van besmette zenders, hij wist niets van ontvangst-comité's en de namen Schreieder en Van der Waals Varen hem onbekend. Hij kwam om zijn plicht te doen gelijk het eeri goed Nederlander betaamt. Hij werd gevangen, werd naar Haren gebracht, verbleef nog in Vught en is het laatst gezien in het Silezische kamp Rawicz. Dat was in Januari 1944. Sinds dien heeft men niets meer van hem gehoord. Zijn vriend Wimvan der Wilden werd in Februari 1943 geparachuteerd. Hij werd gevangen, ging naar Haren, later naar Mauthausen. en werd gefusil leerd. Piet van der Wilden werd in Maart 1943 geparachuteerd. Hij werd geifcn- gen. ging naar Haaren, later naar een Duits concentratiekamp en is aldaar ge fusilleerd. Drie jonge kerels, die uit Zuid-Afrika kwamen om 't vaderland te helpen in zijn nood. Zij hebben de dageraad der bevrijding zien gloren in de honger kampen der barbaren. Maar eer de vrede kwam heeft het executiepeloton een einde gemaakt aan hun bestaan. Zij hadden hun bewogen afscheidsbrie ven niet voor niets geschreven. Op alle lijsten van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zal de eerste plaats worden ingenomen door mr. P. J. Oud. De volgorde van de overige candidaten zal in de diverse kieskringen verschillend zijn. 1. mr. P. J. Oud, Rotterdam; voorts in alfabetische volgorde: H. J. .Anker smit, Deventer; J. G. H. Cornelissen, Amsterdam; mevr. A. Fortanier-De Wit, Amsterdam; F. den Hartog, Hoog Blokland; drs. H. A. Korthals, Voor schoten; dr. ir. S. L. Louwes, Wasse naar; G. Ritmeester, Den Helder; mr. G., Vonk, Haarlem; R. Zegering Had- ders, Emmen. Het bestuur van de. Nederlandse Filmclub heeft aan de Italiaanse film „Paisa" het praedicaat „film van de maand" verleend voor de maand Mei. Deze film is vervaardigd door Roberto pinden 8,05 De gewone man 8,12 Rosselini, regisseur van „Rome, open stad". De film wordt uitgebracht door „Filmex". Op 7 Mei a.s. wordt deze film voor het eerst in het Tuschinski Thea ter te Amsterdam vertoond. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om en 11 uur VARA: 8.15 De Vara feliciteert 6,30 Ne.. derl. Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Accor- öeon-orkest VPRO: 7,30 Cursus 7,50 Tien voor acht 8.05 Nationaal program ma 8,50 Jullana's Grootmoeder 9,30 Oranje-confettl 10,50 Radio feestkrant - 10.30 Concert Koninklijke Militaire ka- Pel 11,15 Gevarieerde Nederlandse me lodieën HILVERSUM IX, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6.00 Chansons Enny Mols—De Leeuwe 6,20 Orkest Klaas van Beeck 6,50 Actualiteiten- 7,15 Plechtig lof 8,05 Nationaal programma (Oranje confetti) 8,50 Feestconcert 9,30 Juliaha's Grootmoeder 10,15 Con cert Koninklijke Militaire kapel 10,30 R.'.dio-feestkrant 10,45 Zuid-Afrikaanse liedjes 11,15 Nederlandse Werken PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7,15, 8, 1,15, 6,30, 8 en 11 uur VARA 7,00 1 Mei-fanfare 7,07 Onze 1 Mei-dag 7,30 Jubelouverture 7,40 In bonte rij trekken zij voorbij 8,15 Mei-fanfares 8,16 Socialistische strijdliederen 8,22 Onze 1 Mei-dag 8,30 Orgel 8,50 Naast de man de vrouw op 1 Mei 9,00 Gra- mofoonplaten VPRO: 10,00 Morgen wijding VARA: 10,20 De Regenboog 10,45 Het communistisch manifest 11,15 Meester-trlo 11,45 Ode aan de textiel 12,00 Gramofoonplaten 12,15 Een dag is 't van vreugde 12,30 Potpburrl van Mei- en strijdliederen 1,30 Kalender I,35 Vrede en vriendschap 2,00 Tango- Rumba-orkest 2,30 Maatschappelijke planning 2,45 Beethoven-concert 3,30 Ook 1 Mei voor het platteland 3,45 Gramofoonplaten 4,15 Amateurs 4.45 Do le Mei een nationale feestdag 5.00 Omroep-orkest 5,50 1 Méi in. West- Europa 6,45 Het socialisme en de vrouw 7,15 1 Mel-feestkrant 7,30 Metropole orkest 8,05 Jubel-ouverture 8,15 l Mei te Nijmegen 9,15 Toch in Mei ge komen 10,15 Laat de mensen zingen 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Maria ter ere 7,45 Morgengebed 8,15 -Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gramofoon platen 9,30 Waterstanden 9,35 Gra mofoonplaten 10,00 Klein, klein kleuter tje 10,15 Symphonisch morgenconcert II,00 De Zonnebloem 11,45 Schoolradio 12,15 Gramofoonplaten 12,30 Weerover- zipht 12,30 De Ronde van Nederland 12,38 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zon newijzer 1,30 Vervolg orkest Klaas- van Beeck 1,50 Film en toneel 2,10 Gra mofoonplaten 2,20 Engelse les 2,40 Gramofoonplaten 3,15 Concert der jon geren (Kareol) 3,45 KRO-Kiosk 4,00 Gramofoonplaten 4,20 Een kwart mil- lioen brieven aan de Paus 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5,00 De Wigwam 6,00 De Ronda van Nederland —,6,10 Volksliederen-kwartet 6,25 Jour nalistiek weekoverzicht 6,40 Splnoza 7,20 Kareol-kwartet 7,50 Banden die 55. Pim, Pam en Pom zijn in hun angst de gang ingevlogen, die naar de arena van het circus leidt. En.... achter hen aan komt de tijger ge sprongen. Pim, Pam en Pom rennen dc gang door, duwen een gordijn op zij enstaan in het verblindend licht van de arena. Het publiek kijkt verbaasd toe. Wat moet dat betekenen? Maar Pim, Pam en Pom hebben al leen maar oog voor de tijger, die hèn op de hielen zit. 56. De trapeze-artisten Salto, Salta en Salti nemen verschrikt de benen. Ze zijn helemaal niet op tijgers ge steld! Vooral niet als ze los rondlo pen. De directeur grijpt zich wanho pig in het haar. „Wel alle circustenten. Wat bete kent dat? Die tijgers schoppen mijn hele voorstelling in de war! Weg jullie", schreeuwt hij. maar Pim, Pam en Pom horen hem niet. Paul Henri Spaak, de Belgische pre mier en minister van buitenlandse za ken, heeft in de Belgische Kamer tij dens een debat over het Verdrag van Brussel verklaard, dat hij in de afgelo pen twee jaar twee maal een poging tot toenadering voor een verdrag tussen België en de Sovjet-Unie heeft gedaan. „De Sovjet-Unie gaf echter geen ant woord, waaruit ik de conclusie trok, dat zij er geen belang in steldg!', aldus Spaak. Impromptu in as 8.20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten 9,00 Negen heit de klok 10,15 Italiaans Opera-concert 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten De president van de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof sprak gistermorgen het von nis uit over de drie beruchte bewakers en SS-ersuit het concentratiekamp Amersfoort. De 20-jarige W. van der Neut uit Hil versum en de 29-jarige Utrechtenaar J. J. Gombert werden overeenkomstig de eis tot de doodstraf veroordeeld.. De derde verdachte de 25-jarige J. J. A van Roessel uit Tilburg hoorde zich tot levenslang veroordelen. Ook tegen hem had de procureur-fiscaal op 15 April de doodstraf geeist. Dft drietal, dat reeds in '40 en '41 tot fle SS toe trad, had zich van April 1943 tot Maart 1945 als bewakers in het kamp Amers foort op bestiale wijze gedragen tegen over de gevangenen. ^0* ^1* CoBrritht De Chef staart nog steeds ontzet vqor zich uit alsof hij een geest heeft gezien De Rat, de Rat", mompelt hij in zich zelf. „Dat die nog leeft. De man, die mijn leven verwoest heeft". „Wat moppert U daar nou", zegt de Lange ongeduldig. „Dat is me verdikkie nog nooit ge beurd. Waarom zei U niet dat ik schie ten moest? Kende U die man?" „Ja., enfin dat vertel ik je later wel eens", zegt de Chef. „We moeten nu zien hier vandaan te komen, vóór het te laat Is". Inderdaad het wordt tijd! De smok kelaars binnenin de wagen snappen ar niets van. De chauffeur neemt het zekere voor het onzekere en slaat de motor aan om zo weg te kunnen rijden en zijn maat wil naar buiten stappen om te zien waar zijn baas Is gebleven. Ja, wil....-want verder dan willen komt hij niet. De Lange, die op dit ogenblik gewacht heeft, pakt de smok kelaar bij zijn been en slingert hem de weg op. De chauffeur, die ook naar buiten komt, wordt al opgewacht dooi' de Chef. ood TJEEBD ADEMA 42) HOOFDSTUK 3JII. „Laat hem lopen". Toen inspecteur Beekman aan de achterzijde het gebouw van „Het Nieuws blad" binnen ging, bleef hy een ogenblik gefascineerd naar de drukte van het bedryf kijken. De rotatiepersen waren in volle werking. Zij leken op scheepsmachines, waarbij mannen in blauwe overalls langs ijzeren ladders naar verschillende verdiepingen konden klimmen. Kamraderen grepen overal in elkaar, cylinders draaiden en brede rollen wentelden om hun assen en schoven tegelijkertijd langs elkaar om de inkt uit de zwarte bakken zo gelijkmatig mogelijk te verdelen eer die met de courantenvormen in aanraking zou komen. Brede papierlinten liepen door het mechanisme. Ze werden afgewikkeld van reus achtige rollen, die achter aan de machine hingen en kwamen, na bedrukt te zijn uit alle etages in trechtervorm aan de voorkant der machine te voor schijn. Ze werden doo^r wentelende messen op maat gesnelen en in een appa raat dubbel gevouwen, waarna ze als afgewerkte kranten op een transport band werden geschoven. Vandaar werden ze naar de expeditie gevoerd waar vlugge handen ze in ontvangst namen en naar de gereedstaande auto's brach ten, die op het punt stonden ze naar de agentschappen in alle delen van het land te vervoeren. Mannen en vrouwen wachtten op de stadeditie, die aan de huizen der abonné's bezorgd moest worden. Ze keken met ogen, die weinig zagen naar de machines en hadden hier en daar uit verveling een clubje ge vormd, dat in afwachting van de distributie een kaartje legde. Het lawaai van de persen was zo groot, dat de inspecteur zich bijna niet verstaanbaar kon maken. Hy schreeuwde wat in het oor van een man in een blauwe kiel, die met een oliespuit om het mechanisme liep en werd naar de stype-afdeling verwezen waar gesmolten lood in de matrijzen werd gegoten. Vandaar belandde hij bij de pragmachine, die de matrijzen met grote kracht op de loden vormen druk ten, wandelde langs lange rijen zetmachines, die rikketikkend hun letter- matrysjes lieten vallen en kwam via een rustige handzetterij in 'n kantoortje, waar een man in een stofjas hem naar boven verwees. Over trappen en gangen, langs lokalen waar heren in hemdsmouwen achter hun bureaux zaten en meisjes, die nauwelijks opkeken haar schrijfmachines bewerkten, vond hy de portiersloge waar een man met een bies van gouddraad om de rand van zijn kraag een kop thee zat te. drinken en hem, op zijn vraag naar de heer Van den Berg, in een spreekkamer liet, waarvan de deur weer achter hem werd gesloten. Enkele ogenblikken later stond zijn oude vriend voor hem. „Een bof, dat je me treft," zei hij. „Ik was juist van plan de stad in te gaan." ,Leo, de onvindbare," declameerde de inspecteur glimlachend., „Je hebt wel een eigenaardige weg gezocht om hier binnen te komen," zei de reporter, „maar politiemensen willen nu eenmaal achter de schermen kijken en misschien zul Je nu wel tot de conclusies komen, dat we 't hier allemachtig druk hebben." „Laat ik je dan niet storen," zei de inspecteur opstaande, maar de verslag gever drukte hem haastig op zfo'n stoel. „Je kent toch het spreekwoord," zei hij, „van de goede vrienden, die altijd te laat, maar nooit te vroeg komen, hoewel" hij keek op zyn horloge „als Je een kwartiertje eerder was gearriveerd, had ik het grote nieuws, dat je me natuuriyk komt brengen, nog net in de stadseditie kunnen meenemen. Wat is er aan de hand, Henk? Heeft je Rotterdamse vriend misschien be kend? Je hebt toch zeker nog geen van onze concurrenten gesproken?" „Ben je vry, Leo?" ,,Natuurlijk, als je wat bijzonder voor me hebt. Een ogenblik, dan zal ik even op Binnenland laten weten, dat ik weg ga. We kunnen een biertje in D« Poort nemen." (Wordt vervolgd) Het kan gebeuren dat het vlees taai is, hetzij omdat het van oude dieren af komstig is, dan wel door een te diepe bevriezing. In 't laatste geval moet U hét langzaam braden. Maak Uw oven niet te heet, zet uw gasvlam wat getemperd' en bedruip het vlees vaker dan U anders doet. Doch zorg, dat het vóór het op het vuur komt, totaal ontdooid is. Langzaam braden kost natuurlijk meer tijd en zorg, maar het resultaat loont deze extra moeite ten volle. Ongeveer 20 minuten vóór Wfet vlees gereed is, kunt U de warmte opvoeren, opdat het vlees een' lekker korstje krijgt en de jus mooi bruin wordt. Men kan het vlees ook „brezen", dat is een uit het Engels overgenomen woord en het betekent dat U het vlees braadt in een goed gesloten pan met andere ingrediënten erbij. Wanneer men een mooi stuk rundvlees heeft van 1 kg voegt men er twee grote wortels, twee knqllen en twee uien aan toe; verder twee theelepeltjes bloem, wat zout, peper en water met een paar bouillonblokjes of wat aroma. Men moet het vet van het vlees afzonderlijk smel ten. en als het rokend heet is wentelt men het vlees erdoor, tot Jiet aan alle kanten bruin ziet. Nu snijdt men de groente in grote repen en bakt -ze luchtig aan. Daarna legt men de stuk ken op de bodem van een pan en giet er zoveel water bovenop, dat de groen ten juist bedekt zijn. Bovenop legt men het vlees omgekeerd worden. Men dient en de inhoud zachtjes aan de kook brengen. Nu de vlam temperen en het gerecht 2l/z of 3 uur zachtjes laten doorkoken, af en toe wat vocht erbij voegend. Op de helft van de tijcf moet vlees aan één zijde en de groente aan de dit gerecht op een hete schaal op, het aan een zijde en de groente aan de andere. Van het resterende vocht maakt men er vrat jus bij. \gi i I De broodbezorgers ICU VCD DE de bevolking ver" Cn TEKItC zocht geen brood ÏSSSESSSm i meer zonder bon te vragen. Zij heb ben minister Drees om een onder houd verzocht, ten einde' te spreken over hun moeilijkheden in verband met „bonnentekorten. xHet is de laatste tijd voor gekomen, dat schilderijen te koop werden aange boden, welke voorzien waren van de signatuur Van Meegeren. Bij onder zoek kwam vast te staan, dat deze schilderijen geen werk waren van H. van Meegeren. x— De broodprijs in Haarlem e.o. is met 2ct. p. brood van 800 gr. verlaagd. xDe kustvisser IJw. 316 „Kralingen" bracht in IJm.'n steur van 55 kiló aan, die niet min der dan f 231 opbracht. xEr heeft zich een commissie gevormd, welk# het nagelaten werk van talentvolle, in het verzet omgekomen, jonge schrij vers en andere kunstenaars wil ver zamelen. xOngeveer 500 Brits# onderdanen, die van plan waren hun vacantie in Tsjeehoslowakije en Joego slavië door te brengen, zullen van de Britse autoriteiten de mededeling ontvangen, dat zij geen passen voor deze landen zullen krijgen. xVol gens geruchten zouden de ministers van financiën der vyf Brussellanden het scheppen van een gemeenschappe lijke valuta overwegen, waarbij aan vankelijk d# nationale valuta welis waar blyven bestaan, maar in elk land een vastgestelde koers zou gelden. x De communisten in W-Duitsl. heb ben 'n centr. bestuur voor de driezö- nes gekozen. Het hoofdkwartier zal vermoedelük in Frankfort gevestigd worden. xJoegoslavië heeft dc diensttijd voor soldaten teruggebracht van drie op twee jaar. De filmopnamen, welke in 1947 in opdracht der ANVV, ten behoeve dei- journaals in de bioscooptheaters in de Verenigde Staten, werden vervaardigd, werden volgens betrouwbare schat tingen gezien door 32.890.000 Amerika nen benevens door 2.000.000 Canadezen en 15.000.000 toeschouwers in Zuid- Amerika.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3