MICHELIN Nederland drie jaar bevrijd De films van deze week Stad eti Omgeving. w Competitie zonder publiek BISCHOFF Hei herdenkingsprogramma AUTOMOBIEL - TENTOONSTELLING VERENIGDE HELDERSE ZANGERS geven Voorjaarsconcert Schoonmaaktijd in 't land mi Aardig idéé van de K N.M.V. bij de hand. BETER DAN OOIT" PRINSESSEDAG ABONNEERT U - OP DIT BLAD STAM STOOMT De dansdemonstraties in de feestweek Twee losse guldens WEEST GEWAARSCHUWD! Expositie bij „Sierkunst" „Oost-Aziatische Prent kunst". Opbrengst biljartavond Doktersdienst Koopt bij HERENHOEDEN Tivoli „Onder hypnose" „Intermezzo" OPENBARE WERKEN VERPLAATST 1 Mei-dag De Witte: „De Tweelingbroeders" Hr. Ms. „VULKAAN" vertrekt Maandag Schoorsteenbrand^ Telegrafische gelukwens De allegorische optocht Urk Uit het politierapport Geslaagd Opening Amsterdamse Bank Zijpe. W oonruim te-commissie Over enkele dagen zal het drie jaar geleden zijn, dat ons land van vreem de onderdrukking werd bevrijd. Het past ons allen, bij dit trieste en toch blijde jubileum terug te zien en ons de offers te herinneren, welke voor onze vrijheid werden gebracht, alsook om ons dankbaar te betonen voor die ontvangen vrij heid. Zoals bekend heeft de Helderse Gemeenschap aan de hand van officiële richtlijnen, een programma voor herdenking en viering opgesteld. Ook de Ko ninklijke Marine zal op plechtige wijze de gevallenen herdenken. Een volledig overzicht der gebeurtenissen in het kader van herdenking en viering laten wij hieronder volgen. DINSDAG 4 MEI. Namens de gehele Koninklijke Ma rine zal in de morgenuren bij het mo nument „Voor hen die vielen" op het Havenplein een plechtige herdenking worden gehouden. Daarbij zullen aan wezig zijn de bevelhebber der zee- strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, de commandant der zee macht in Nederland, schout-bij-nacht J. J. L, Willinge, de commandant der marine te Willemsoord, kapitein ter zee I. W. Reijnierse, burgemeester Ritmeester, enkele andere autoriteiten en officiële deputaties. Van 11,10 uur af zullen de vlaggen van alle schepen en inrichtingen der Koninklijke Marine halfstok wappe ren. Terwille van de uniformiteit adviseren wij de burgerij met het halfstok vlaggen niet te wachten tot de avonduren, maar eveneens om 11.10 uur de vlaggen van gebouwen en woningen halfstok te hijsen. Wjj verzoeken iedere burger met klem, teneinde *e herdenking zo waardig mogelijk te doen zijn, deze eenvou dige bezigheid niet te verzuimen, en er vooral ook aan te denken dat de vlag met zonsondergang wordt bin nengehaald. De plechtigheid bij het monument „Voor hen die vielen" neemt te 11.15 uur een aanvang. Vanzelfsprekend zul len daarbij alle officieren, onderoffi cieren en manschappen, alsmede de adelborsten, aanwezig zijn. Voor de nabestaanden van oorlogsslachtoffers (zij kunnen niet persoonlijk worden geïnviteerd, maar zijn niettemin van harte welkom) worden plaatsen gere serveerd. De plechtigheid wordt geopend met een toespraak door schout-bij-nacht Willinge, gevolgd door een toespraak met gebed door de hoofdvloot-predi- kant ds. J. H. Sillevis Smitt. Alvorens tot de kranslegging wordt overgegaan zal één minuut stilte in acht worden genomen. DE AVOND, De organisatie van de herdenking in de avonduren is door de Helderse Gemeenschap opgedragen aan de Federatieve Illegaliteit te Dép. Hel der, waarin samenwerken de Ver eniging van oud-illegale werkers, de Stichting 1940'45 en de Vereniging van ex-politieke gevangenen in be zettingstijd. Te kwart over zeven begint op het Stationsplein de z.g. Stille Tocht, waaraan een ieder kan deelnemen. Een*bepaalde opstelling zal niet wor den nagestreefd, teneinde de eenheid ten tijde van het verzet te symbolise ren. De tocht eindigt bij het Monu ment „Voor hen die vielen", waar door vertegenwoordigers van gemeente, Ko ninklijke Marine en 'illegaliteit kran sen zullen worden gelegd. Er zullen geen toespraken worden gehouden, maar men zal wel aan de voet van het monument een persoonlijke 'bloemen hulde kunnen brengen. Na de krans legging zal het muziekkorps van het Leger des Heils enkele vaderlandse liederen ten gehore brenger». Ingeleid door klokgelui van kwart vóór acht tot 30 seconden vóór acht, zal gedurende een halve minuut sire- negeloei de twee minuten stilte aan kondigen welke van 8.00—8.02 uur door een ieder in acht genomen moet worden. Zo men weet staat het be drijf der Nederlandse Spoorwegen ge durende deze twee minuten stil, tot zelfs iedere onderweg zijnde trein toe. Ook op straat en in de woningen dient men deze honderdtwintig seconden van absolute stilte in acht te nemen, als een symbool van het geheel uitschake len der eigen persoonlijkheid. De herdenkingsplechtigheden zullen worden besloten met, een openbare sa menkomst, aanvangende te half negen, in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, waar een herdenkingsrede zal worden gehouden, omlijst door zang van het Helderse Mannenkoor. WOENSDAG 5 MEI. Op de bevrijdingsdag zal door het personeel der openbare instellingen en -bedrijven, alsmede door het meren deel der particuliere werknemers, tot 's middags vier uur worden gewerkt. Gelegenheid voor een groots opgezette viering bestaat derhalve niet. De zang uitvoering op het voorplein der Alge mene Begraafplaats, te geven door de plaatselijke koren onder leiding van hun eigen dirigent, zal om kwart over zeven aanvangen. Het is niet de be doeling, dat kransen worden gelegd, hoewel uiteraard een ieder die daartoe de behoefte gevoelt, bloemen kan leg gen op de graven van overleden fami lieleden en vrienden. Omstreeks negen uur zullen de vier plaatselijke muziekkorpsen zich op verschillende plaatsen in de stad op stellen voor het maken van een fak keloptocht, welke om kwart over ne gen begint. De vier vurige stoeten zul len samenkomen op het Stationsplein, waar de restanten der fakkels in het vreugdevuur zullen worden gedepo neerd, De viering der bevrijdingsdag zal met een toespraak door een verte genwoordiger van het gemeentebestuur worden besloten. [K^aysys^iiii^syss^sK 30 APRIL - 9 MEI 1948 Medewerking van het Helders Meisjeskoor. - Maandagavond a.s., aanvangende om acht uur, geven de „Verenigde Hel derse Zangers" onder leiding van de heer Geert de Boer, hun voorjaarscon cert, wederom, met medewerking van het Helders Meisjeskoor dat zich thans officieel aan de toehoorders zal voor stellen. Als altsoliste wérkt aan het programma mede do Amsterdamse zan geres Riek van Veen, die reeds eerder met veel succes een concert van de Verenigde Helderse Zangers met haar soli heeft opgeluisterd. Thans zingt zij, met pianobegeleiding, van de heer Geert de Boer, een lied van Von Glück, een aria uit „Samson et Dalilah" van Saïnt-Saens en een drietal Hollandse liederen. Voor alt en man nenkoor staat op het programma de bekende altrhapsodie van Joh. Brahms. Het mannenkoor zingt a capella wer ken van Hoogerwerf, Budelman, Flipse (..Zondagmorgen"), Boedijn („Oogst") en Schubert („Der Lindenbaum"), en tenslotte met pianobegeleiding het „Ag- nus Dei" van Bizet en „Ons«Hol lands" van Zweers. Het Helders Meisjeskoor zal onder leiding van de heer Geert de Boer, aan de vleugel begeleid door mevr. W. Bruinvan Toledo, een zevental klei nere werken uitvoeren, o.a. „Zondag morgen" van Abt en „Wiegelied" van Brahms. Voor verdere bijzonderheden omtrent dit concert, dat gegeven wordt in Casino, zie men de raambiljetten en da advertentie. Den Helder heeft de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana gevierd door het uitsteken van de vlag, Ondanks het trieste weer bood de stad door de vele driekleuren een feestelijke aan blik. Gistermiddag marcheerden ruim driehonderd kinderen door de binnen stad naar het kerkgebouw in de Palm straat, waar de Chr. Oranjevereniging voor de kinderen van haar leden een feestelijke middag had georganiseerd. Het was aanvankelijk de bedoeling om deze middag te geven in de Legerzaal aan de Spoorgracht, maar de belang stelling bleek zo groot te zijn, dat op het laatste nippertje naar een grotere zaal moest worden omgezien. In het gebouw Palmstraat werden de kinde ren onthaald op de vertoning van en kele aardige films, o.a. over het huwe lijk van Prinses Elizabeth en Lorei Philip Mountbatten. En natuurlijk wer den ze getracteerd, Door het Stedelijk Muziekkorps werd onder flinke belangstelling van het publiek een tentconcert gegeven in het Julianapark. „Onze" defileer- mars vormde een waardig besluit van dit feestelijk uurtje onder een drui lerige hemel. Gelijktijdig (hoewel gelukkig niet door de muziek gestoord) hield de Christelijke Oranjevereniging, zoals gebruikelijk ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana, een feestelijke vergadering in de Bethelkerk. Tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, o.w. burgemees ter Ritmeester, kapitein ter zee I. W. Reynierse, kapitein-luitenant ter zee B. J. Velderman en enkele predikan ten, woonden de bijeenkomst bij. De Voorzitter der vereniging, de heer J. de Jong sprak een openingswoord, waarna het gereformeerd zangkoor „Halleluja" enkele liederen uitvoerde, De heer P. van der Bijl uit Amster dam declameerde een prozagedicht en enkele kleinere gedichten, en mevrouw Riekwel—Bruin zong enkele altsoli. Ds. M. Hamming hield een feestrede, waarin hij o.m. wees op de grote be tekenis die het Oranjehuis heeft voor ons volk, omdat het een symbqol is van vrede en rechtvaardigheid. „Het Oran jehuis", aldus spr„ „is een gave die God aan ons vaderland geschonken heeft. Op een dag als deze moeten wij opnieuw trouw beloven aan ons vor stenhuis. Wij moeten een vaste koers houden zolang God het wil". Met het gemeenschappelijk zingen van de twee bekende coupletten van het Wilhel mus werd de Samenkomst besloten. Al vorens de heer De Jong de, avond met dankgebed sloot, werden de dames Riekwel en Van der Kuijl met een bouquet verrast. We zyn inmiddels geheel gewend geraakt aan de diverse competities op sportgebied, en hebben er al een familiecompetitie in parate kennis bij gekregen, waarom zouden we geen competitie houden ln verkeers veiligheid? Aldus heeft het bestuur van de KNMV-groep Den Helder gedacht. Het is heel belangrijk wan neer men door het organiseren van competitie op competitie de sportbe oefening in het middelpunt van ve ler belangstelling brengt, en ook het stimuleren van het vergaren van 'n grote dosis parate kennis kan niet onmiddellijk kwaad, maar zeer ze ker van veel belang is het wanneer de weggebruikers tot het leveren van „pracht-prestaties" (dat wil zeg gen zo weinig mogelijk opvallende prestaties) worden aangespoord. Een motorist, die een ongeluk ver oorzaakt, vindt de volgende dag wanneer hij tenminste in leven geble ven is een uitvoerig bericht daar over in de krant. Een wielrijder die eens in het middelpunt van de belang-* stelling wil komen, behoeft slechts dwars voor een tegenligger tegen de straat te gaan liggen, en een piloot die eens zijn naam op ieders lippen wil weten behoeft slechts een al te diepe duikvlucht te ondernemen er gens boven een bebouwde kom. Het. heel eenvoudig. De naam van'de dokter, die xemand geneest van zeven jaar blindheid kortgeleden in de naaste omgeving van Den Helder voorgekomen komt njet in de krant. Wel de naam van de man die in de kortst mogelijke tijd de meeste kilogrammen boven zijn tedere schouders heft. De naam van de winkelier die iedere dag vijftien uur ploetert om de wedstrijd met toe wijzingen, bonnen, paperassen, papie ren, bescheiden, biljetten, documen ten, pamfletten, circulaires, brochures, beschikkingen en aanverwante artike len te ovérwlnnen de naam van de ze held wordt niet gepubliceerd. Wel leest men de naam van de man, die ergens in Nederland een goal heeft doorboord, een hoge sprong heeft ge maakt, een diepe duik heeft genomen of zijn tegenstander knock-out heeft gemept. We zullen over deze vreemdigheden die er zijn en\ wel zullen blijven ook maar niet langer piekeren, en constateren alleen dat het wel een aardig initiatief is van het KNMV-be- stuur om ook eens een competitie in Veilig Verkeer te organiseren. Don derdag werd de vreedzame strijd ge streden. Er waren geen tribunes, geen luidsprekers, geen programma's, geen kaartjesknippers, geen regenwolken, zelfs geen geblokte1 shirtjes. Hier al leen maar een beperkt aantal lieden, die geconcentreerd, mentaal getraind, goed voorbereid en zonder spectacu- Chemisch reinigen van Uw kleding volgens het dry cleaning procédé alleen bij sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51 Den Helder. Tel. 2467 Van de zijde der Helderse Gemeen schap verzoekt men ons, de aandacht erop te vestigen dat er practisch geen kosten verbonden zijn aan de deelname aan de dansdemonstraties ter gelegen heid van het regeringsjubileum. De kosten van deze massale uitvoering hoopt men te bestrijden uit de op brengst van een groot bal-champêtre dat na afloop op het Stationsplein zal worden gehouden, en waarvoor de be langstelling zeker overweldigend zal zijn. Zoals wij mededeelden kan men zich vanmiddag tussen 2 en 4 uur en van avond tussen 7 en 9 uur opgeven bij de school van de heer Siebeling, Java- straat 116. I Temidden van raadseloplossingen, brieven onder nummer en andere epis tels aan de redactie troffen wij ln de brievenbus van ons bureau een tweetal losse guldens aan, kennelijk bij vergis sing daarin gedeponeerd. De eigenaar kan zich aan ons loket, over de ver dwaalde schapen ontfermèn. laire oogmerken trachtten elkander in veiligheid te overtreffen. De naam van de winnaar zullen wij in de krant zetten. Wij vrezen echter, dat Jiij zo be scheiden zal zijn, om daartegen, ernstig te protesteren. Hij zal zeggen: „Er is niets bijzonders aan. Dat ik nu al die verkeersregels op mijn duimpje ken? Dat moest met iedereen het. geval zijn! Bovendien ben ik niet vlak voor deze wedstrijd lichamelijk gekeurd, ik heb geen enkele relatie met een trai ner'. Ik wil dat niet, ik ben maar een doodgewoon burger, en aan sport heb ik nooit gedaan, behalve de sport des levens". Wij zullen ons aan zijn protest niet storen. Wij zullen zijn naam zelfs vet zetten. Bij de andere groten van het witte doek, het groene gras, het zwar te hemd, de rode "pet, het blauwe oog, het gele gevaar, het bruine monster, en de rest van de regenboog. Deze week vervoegde zich een on bekend „heer" aan de woning van de fan» D. in de Hoogstraat. De elfjarige dochter deed open, waarop de man belangstellend naar de aanwezigheid van vader of moeder informeerde. Het meisje verklaarde alleen thuis te zijn, wat haar en haar bezoeker erg speet. Mijnheer was namelijk rechercheur van politie en had juist zo graag me vrouw even gesproken, want er was iets niet in orde met de distributie bonnen. Op verzoek van de „recher cheur" was het meisje zo welwillend om moeders tas met distributiekaarten even van binnen te halen. De bezoeker sloeg er een blik in en verklaarde, de situatie niet .ogenblikkelijk te kunnen overzien. Hij zou de bescheiden het liefst even meenemen naar het hoofd bureau, vanwaar ze tegen de avond weer konden worden afgehaald. Het meisje was zelf te eerlijk om aan de eerlijkheid van haar bezoeker te twij felen, zodat de man met de tas (in houdende vijf levensmiddelenkaarten, vijf kaarten van de nieuwe periode, een brandstoffenkaart, een versnaperingen- kaart en eeh bedrag van vijftien gul den) zijns weegs kon gaan. Hij is nog Steeds niet op het hoofdbureau gear riveerd.... Dit voorval mag als een waarschu wing gelden. Weest op uw hoede voor schijn-rechercheurs! In het atelier Sierkunst aan de Sluisdijkstraat wordt Maandag a.s. weer eens een kleine expositie van schilder stukken geopend. De collectie omvat doeken van Leo Gestel, Harrie Kuijten,. Piet van Wijngaerdt, Colnot, Martin Uitenbosch en C. Boendermaker. Vooral het grote doek „Chrysanten" van Van W'ijngaerdt, geëxposeerd in de étalage, zal de aandacht trekken döor zijn brede opzet en fijngevoelige uitwerking. Van Eoendermaker is de technisch zeer knappe, sterk naturalistische „Franse geranium". Van Leo Gestel zijn enkele producten uit zijn impressionistische pe riode te bewonderen, evenals een specimen van zijn expressionistische kunst. Van Harrie Kuijten zijn er enke le op 't landleve#geïnspireerde werken alsmede een tweetal zeer suggestieve portretten. Een houtskool-portret van Colnot voltooit deze kleine, maar door het uitéénlopend karakter der ondèr- werpen en hun uitwerking toch belang wekkende tentoonstelling, welke gedu rende veertien dagen geopend zal zijn. Lezing voor de Noorder Kunstkring Op uitnodiging van het bestuur der Noorder Kunstkring zal de heer J. v. Loenen Martinet Maandagavond a.s. in Formosa een lezing houden over de Oost-Aziatische Prentkunst". Een col lectie Chiftese en Japanse houtsneden zal ter illustratie aanwezig zijn. Het en- trée voor deze lezing, die om acht uur begint, bedraagt voor donateurs en belangstellenden vijftig cent. De opbrengst van de biljartdemon stratie, door de heer Van der Pol in Formosa gegeven ten bate van' de NIWIN, heeft f 180,05 bedragen. De» geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. v. d. Most. Weststraat 111, telefoon 2059 en P. Schoorl, Timorlaan 18, telefoon 3108. 10,50 12 50 - 22.50 Na een interessant voorprogramma, met o.m. een reportage van het pro ces-Van der Waals en van de voetbal wedstrijd Holland-België en een fan tasierijk kleurenfilmpje geïnspireerd op de notenbalk, brengt Tivoli deze week (behalve Dinsdag en Donderdag) het circusdrama „Oinder hypnose". De bezoeker kan genieten van adem benemende circus-nummers, waarin de staalharde hypnotiseur een belangrij ke rol speelt. De liefde speelt een rol die niet minder belangrijk is, en om zweeft het gegeven met een roman tisch waas. Anne Crawford vervult de rol vaa Mary, die onder de invloed van „Dr." Torg (David Farrar) tot verbluffende toeren in staat is. Zo geeft de film en-passant een kijkje in de wondere wereld van de para-psy- chologie. De dood van Torg zou men, zo men wil, als een waarschuwing kunnen opvatten pm met het buiten- zintuigelijke geen spel te gaan spelen. „Onder hypnose" is een film die aan leiding geeft tot bespiegelingen, even als trouwens het leven zelf. Op Hemelvaartsdag wordt in Tivoli een middag- en avondvoorstelling ge geven van de veelgeroemde film „In termezzo", waarin Ingrid Bergmann één van haar briljante rollen speelt en waarin ook de populaire (enkele jaren geleden omgekomen) acteur Leslie Ho- ward optreedt. Het is een film met ?en boeiende intrige, ontroerend spel en meeslepende muziek. Met ingang van vandaag zijn de bu- reaux van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken, omvattende de afde lingen Gemeentewerken, Reiniging, Plantsoenen, Zwembad en Grondbë- örijf, alsmede het Bouwtoezicht en de Stedebouwkundige afdeling, verplaatst van Kerkgracht 10 naar het voormalig kledingmagazijn in de Dorus Rijkers straat. De bureaux zijn op werkdagen voor het publiek geopend van 's mor gens'10—12 uur. Zij zijn telefonisch te bereiken onder de nummers 3041 en 3042. ,Do.qr het afdelingsbestuur van de Partij: van de Arbeid en de Helderse Bestuurdersbond is" een prograxjama op gesteld voor de viering van de 1 Mei dag in Den Helder. Eén van de onder delen daarvan is een kinderfeest, dat vanmiddag om half drie op het sport terrein aan de Meeuwenstraat wl wor den gehouden. Daar dit terrein dan echter in gebruik is voor de school- bockeywedstrijden, heeft men op het laatste ogenblik moeten besluiten om het kinderfeest te geven op het HRC- terrein aan de Sportlaan. De ouders dienen hiermede zo mogelijk nog re kening te houden, teneinde de kinde en een onnodige wandeling te be-, sparen. Vanavond om zeven uur begint een muzikale rondgang door het Helders Fanfarecorps, dat de route volgt: Brak- keveldweg, Crocusstraat, Goudsbloem straat, Violenstraat, Begoniastraat, Hector Treubstraat, Middenweg, Java- straat, Van Galenstraat, Joubertstraat, Krugerstraat, Van Galenstraat, Emma- straat, Koningstraat (café Centraal). Zo men ziet een route door straten welke niet al te dikwijls door een mu ziekkorps worden bezocht. Te acht uur begint in Centraal, Ko ningstraat, de avondbijeenkomst, waar aan medewerken de arbeiderszangver ei.'iging „Kunst aan het Volk", de heer Joh. Laperre met voordrachten, de A.J.C. en de D.S.J.V. De heer J. Iiarmsen zal een toespraak houden over de Meileuze. Deze week (behalve Dinsdag) wordt ln De Witte „De Tweelingbroeders" vertoond, een filmische versie van Alexandre Dumas' onsterfelijke ver haal. Het is Douglas Fairbanks Jr„. die in deze film excelleert. Een spannende, romantische film, waarin men van uit stekend spel kan genieten. Het moederschip van de Mijnen- dienst, Hr. Ms. werkschip „Vulkaan", vertrekt Maandagmiddag om 2 Uur naar Rotterdam. Het wordt binnenkort te IJmuiden gestationneerd, vanwaar de werkzaamheden voor het verbre den der geveegde vaargeul zullen worden ondernomen. Gisteravond om 19.36 uur werd de brandweer gealawpserd, omdat in hét perceel Gravendwsuresiraat 14 een schoorsteenbrand was uitgebroken. De man met de ramoneur wist ook in dit geval uitbreiding van de brand te voor komen. Het bleek „dat de situatie ter plaatse niet van gevaar was ontbloot, omdat niet minder dan vier rookkana len in dezelfde schoorsteen, die boven dien nog lek was, uitmondden. Geluk kig heeft een en ander niet tot ern stige gevolgen geleid. Om 20.22 uur was de brandweerwagen terug in de ka zerne aan de Javastraat., Het bestuur van de Christelijke Oranjevereniging te Den Helder heett gisteren aan H.K.H. Prinses Juliana een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Het bestuur der Chr. Oranjevereni ging te Den Helder moge Uwe Konink lijke Hoogheid, mede namens hare fe- cten, onder betuiging van onwankel bare trouw aan het Huis van Oranje, eerbiedig hare gelukwensen aanbieden op Uwe verjaardag (w.g.) J. de Jong, voorzitter; H. G. Moen, secretaris". Men verzoekt ons de aandacht der verenigingsbesturen erop te vestigen, dat de vergadering met het bestuur van de Helderse Gemeenschap be treffende de voorbereidingen voor - de allegorische optocht in de feestweek, door bijzondere omstandigheden niet kan worden gehouden in de zijzaal van Hotel Bellevue. Deze wordt nu gehouden jn de Vakschool voor Meis jes. ujt tie^a De heer J. W. ujl de Dahliastraat heeft bij de politie^aangifte gedaan, dat zijn vijftienjarige zoon was mis handeld. De diefstal van de tulpenbollen in Koegras is opgehelderd. Enkele kleine jongens bleken de schuldigen te zijn. Zij hebben een paedagogische predi katie te incasseren gekregen, terwijl de ouders zich bereid verklaard heb ben de schade te vergoeden. Tegen een caféhouder, wiens zaak na sluitingstijd geopend was, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Zijn klanten kregen van hetzelfde laken een pak. Een begin van brand aan boord van Hr. Ms. „Neptunus", ontstaan door 't breken van een olieleiding, kon met eigen middelen wordén geblust. Bij de te Amsterdam en te Haarlem op 14 en 24 April j.1. gehouden exa mens slaagden voor kantoorstenografie Ned.130 lettergrepen per minuut, mej. Tromp en mej. L. C. Coster. Het practljkdiploma machineschrij- ven werd behaald door: mej. G. Wes- terbaan, mej. G. M. Kooy, mej. W. C. van Leeuwen en mej. A. G. Spaans. Allen waren leerlingen van mej. D. M. de Vroome, lerares, Van Hogen- dorpstraat 24, Den Helder. Bij de Donderdag j.1. te Amersfoort gehouden examens voor het Politiedi- ploma slaagden de heren A. Aberson, Bak, H. Jellema en L. van Duijn. Laatstgenoemde ontving het diploma met aantekening. D« vijfde candidaat moest afgewezen worden. Woensdagmiddag had de officiële opening plaats van het nieuwe gebouw der Amsterdamse Bank. De heer Du Pon, onderdirecteur van het hoofdkan toor, sprak het openingswoord. Spreker memoreerde hoe hij 25 jaar geleden op Urk kwam. Toen per zeiljacht, nu per auto. Dit geeft duidelijk de ontwikke ling aan van Urk, ook op financieel ge bied. Daarom moet deze Bank ook als noodzakelijk gezien worden. Burgemeester Keyze'r sprak namens het gemeentebestuur. Hij gaf aan hoe belangrijk deze Bank was voor de ge hele plaats. In het bijzonder sprak hij toe de heren Du Pon, de directeur der Amsterdamse Bank te Enkhuizen, Klok, die het initiatief voor Urk genomen had, en C. Zeeman, directeur van het bijkantoor te Urk. Nadat de heer Zeeman dank had ge bracht voor het in hem gestelde ver trouwen, kreeg de heer Klok het woord en besprak te totstandkoming van dit kantoor sinds 1936. Op 18 Febr. .1946 werd op Urk een permanente zitdag geopend. Na deze plechtigheid werden de be zoekers in het gebouw rondgeleid. In één woord kunnen wij zeggen: Alles in dit gebouw is af. Zowel kantoor als woonvertrekken zijn prachtig, naar de eisen des tijds, ingericht. De Aanne merscombinatie te Urk verdient voor dit prachtig stuk werk alle lof .Onder d» aanwezigen merkten wij op een verte genwoordiger van de Aannemerscom binatie, verschillende zakenmensen, de directeur van de Visafslag, enz. Aan 4 begin van deze plechtigheid kwam een felicitatietelegram bipnen van de schip per der U.K. 244, die op de Noordzee aan het vissen was. De Amsterdamse Bank kan op een schitterend uitgevoerd werk terugzien, wat ook aan het uiterlijk van de ge meente Urk ten goede komt. Door de benoeming van de heer P, C. Muntjewerf te Oudesluis tot lid der Commissie van advies ingevolge de woonruimtewet is deze commissie thans weer voltallig. In haar laatstle den gehouden, vergadering werd tot voorzitter benoemd de heer C. Vries man Cz. te Petten en tot yice-voórzit- ter de Keer D. Eriks Az. te Burgerbrug

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2