Tot bouw van 96 woningen en U.L.O.-school besloten Discussie over erfpacht J BISCHOFF CASINO Einde schoolhockey-tournooi Gemeenteraad Den Helder Brigadier Willemsen met pensioen Herdenking V. Twee honden. Zelibinders, grote sortering 1.45- 2.25- 3.75 BLOESEMTOCHT Nederlandse Reisvereniging Verloting „De Jutter" BEVRIJDINGSAVOND te Julianadorp De wederkomst van Christus aanstaande? Is hierbij iets van U? Dappere redding Geslaagd Watervogels won verdiend van Helder PRIMA VULPENNEN LUXE POST EN LUCHTPOST BOEKHANDEL EGNER - KEIZERSTRAAT 37 Hr. Ms. Vulkaan vertrokken Feestelijke prijsuitreiking LA.V.-NIEUWS GEZELLIG DANSEN BERDOS—H.R.C. Opening Watersportseizoen De marine te voet Wieringen. Verrassend snel volgde de raadsvergadering van gisteravond op de vorige bijeenkomst van onze vroede vaderen. Verrassend snel ook was het tempo, waarin de overigens weinig omvangrijke agenda werd afgewerkt. In nauwelijks «en uur tyd stelde de raad voor een totaal bedrag van rond zestienhonderdduizend gulden aan het college van B. en W, beschikbaar, w aarvan wel het leeuwendeel bestemd was vbor de bouw der 71 woningen in het z.g. „Plan Noord-West". En passant werden nog enkele tienduizenden guldens rondgestrooid over andere plaatsen In de stad, waar in de toekomst noodscholen en ja nog meer woningen zullen komen. Als eerste punt van behandeling kwam ter tafel het voorstel tot de bouw van een openbare ULO-school aan de Lorentzstraat. Aanvankelijk had den B. en W. voor dit doel een credict van pl.m. f 100.000 willen vragen, maar «ij hadden het plan nadien zodanig ge v/ijzigd, dat met een crediet van rond f 94.000 kon worden volstaan. Nadat op een vraag van de heer mr. Mulder wethouder Van der Vaart een ondergeschikt punt even had toegelicht, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Iets breder werd gesproken over het plan om 71 woningen (en 4 garages) te bouwen in Oud Den Helder. De heer Landman (PvdA) vond het niet prettig dat 39 van deze woningen bestemd zullen worden voor dubbele bewoning, terwijl hij er ook bezwapr tegen had dat de gemeente de kosten van inrichting voor deze dubbele be woning zelf zou moeten dragen. Hij drong er op aan, dat het college alle moeite zou doen om een gedeelte van het Rijk vergoed te krijgen. De heer Prins (WD) maakte een op merking naar aanleiding van de voor genomen onderhandse aanbesteding van deze woningbouw. Hij achtte 't in ieder geval wenselijk dat meerdere aanne mers zouden worden aangezocht. De heer Luijckx (KVP) was het hiermee eens, evenals met hetgeen de heer Landman had gezegd omtrent de dubbele bewoniftg. Wat dit betreft achtte hij het echter beter om meteen woningen voor twee gezinnen in te rich ten, dan misschien in de toekomst twee gezinnen te moeten onderbrengen in een daarvoor ongeschikte woning. De voorgenomen uitgifte van de grond in erfpacht achtte de heer Luijckx niet re delijk. Waarom vroegere 3e klasse grond straks uit te geven als le klasse grond? De heer Mulder (Prot.-chr.) maakte de opmerking, dat B. en W. blijkbaar waren afgestapt van hun gedachte om de woningbouw iq complexen V3n enkele honderden woningen aan te be steden. Htj had daartegen persoonlijk geen bezwaar, omdat het om de wonin gen gaat en niet om de grootte van de complexen waarin ze worden aanbe steed. Spr. vond het jammer dat de woningen boven de 265 m3 in tweeën worden geknipt, zodat nu geen enkel type meer geschikt is voor grote ge zinnen. De getaxeerde bouwkosten van t 43 per m3 (het Rijk staat maximaal f 37 per m3 toe) deden hem vrezen, dat het Rijk aan de plannen zijn goedkeu ring niet zou hechten. Voorts achtte spr. het niet duidelijk, waarom de grond juist in erfpacht moet worden uitgegeven. Hij onderSteunde hetgeen gezegd was omtrent de onderhandse aanbestedingen en hetgeen naar voren gebracht was omtrent het verhalen van de kosten der inrichting voor dubbele bewoning. Wethouder van der Vaart be treurde het evenzeer dat bij dit plan Igeen woningen voor grote gezinnen zijn inbegrepen. De wijze van inrichting zal echter alle woningen (ook die voor dub bele bewoning) geschikt maken voor kleinere gezinnen. B. en W. zijn echter niet van zins, om in de toekomst alle woningen boven de 265 m3 voor dub bele bewoning te bestemmen. De ge meente zal zijn uiterste best doen, om van het Rijk een redelijke vergoeding voor de inrichting tot dubbel woonhuis te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling om alvorens de bouw onderhands aan te besteden, overleg te plegen met minstens drie aannemers voor elk object De opmerking inzake de erf pacht achtte spr. onjuist, daar het bij het bepalen van de waarde der grond vooral gaat om de omgeving waarin de grond gelegen is1. In het algemeen is grond aan straten van 10 meter breed 3e klasse grond, van 12 meter breed 2e klasse en van 15 meter breed le klasse. Wellicht kan de grond in de toekomst worden verkocht aan degenen die hun herbouwplicht daar hebben vervuld. D# heer L u ij c k x bracht daarop nog naar voren, dat hU zijn opmerking inzake de erfpacht niet louter ln ma teriële zin had bedoeld. Het volgen van een syateem behoeft toch niet on der alle omstandigheden gerechtvaar, dlgd te zijn? De mensen zijn toch al zo zwaar gedupeerd. Kunnen deze extrakosten niet beter door de ge meenschap worden gedragen? Nadat wethouder Van der blaart verzekerd had, dat met de belangen der gedupeerden in alle opzichten reke ning wordt gehouden, nam de raad het voorstel z.Ti.st. aan. Ook ging de raad accoord met het voorstel om een bedrag van f 305.200 beschikbaar te stellen voor de bouw van nog 25 woningen en een- garage in het plan Noord-West. Alleen de heer-Prins maakte-een opmerking over het uiterlijk van deze woningen,' da't hij gezien de oorspronkelijke schetsplannen niet fraai vond. De ramen waren z.i. te hoog en te srnr-1, de deur daarentegen te breed. De heer Van der Vaart zegde toe, dat dit punt nog nader zal worden bekeken. De rest van de agenda werd doorgeha- raerd, behalve het voorstel tot het be schikbaar stellen van een crediet van f 42.500 voor het uitbaggeren van on diepe gedeelten (hoofdzakelijk voor steigers gelegen) in Binnenhaven, Hel ders Kanaal en Fabrieksgracht, welke werkzaamheden thans onder gunstige voorwaarden kunnen geschieden, daar enkele baggermolens ip de gemeente aanwezig zijn. De heer Sch reuder (CPN) kwam evenals in vroegere raads vergadering te spreken over de stin kende Fabrieksgracht. Wanneer men niet het plan heeft dit water te dem- pen, dan zag hij toch graag een muur aangebracht aan de walkant nabij ie Ruyghweg en de Lijsterstraat, bestemd deze walkant te voorkomen.'Voorts ad viseerde hij het plaatsen van een bord Verboden vuilnis neer te werpen". D'e Met ingang van 1 Mei j.1. .heeft bri- gadier K. Willemse de politiedienst met pensioen verlaten. Gistermiddag werd in één der lokaliteiten van het hoofdbureau in intieme kring afscheid van hem genomen. Zijn vrouw en vijf kinderen waren daarbij aanwezig. De commissaris van politie, de heer K. Rijpma, hield een toespraakje, aan 't eind waarvan hij de heer Willemsen als aandenken een horloge aanbood. Mevrouw Willemsen ontving uit han den van de commissaris een bouquet. bloemen. Brigadier'Nijhoff voerde het woord als oudste collega en hoofd agent Zwaneveld namens de afdeling Den Helder van de Nederlandse Poli tiebond. Deze bood een rookstandaard en bloemen aan. De sprekers schonken aandacht aan de speciale knobbel, die brigadier Willemsen steeds getoond heeft te bezitten voorEHBO en wa penleer, en natuurlijk ook aan de be langstelling die, hij stfeds bewijst en voorlopig wel zal blijven bewijzen voor de wandelsport. De heer Wil lemsen hoopt dit jaar voor de tiende maal mee te lopen in de Vierdaagse. Hij krijgt nu de tijd, om zich daar ex tra voor te trainen! Het samenzijn werd na het drinken van een kopje thee en een dankwoord van de heer Willemeen besloten. heer Van der Vaart deelde mede, dat de raad binnen afzienbare tijd plan nen betreffende de bestemming van de Molengracht tegemoet kon zien. Geen bespreking ontmoetten ,'e voorstellen tot het beschikbaarstellen van credieten yan f 94.700 en f 29.100 voor het bouwrijp maken van groid nabij de Lorentzstraat, bestemd voorde bouw van twee tijdelijke schoolgebou wen; tot het beschikbaar stellen van cvedieten van f 70.200 en f 16.000 voor hef bouwrijp maken van grond aan de Huyghweg en de Lijsterstraat, bestemd voor de bouw van 47 woningen; en tot het voeren van een rechtsgeding be treffende de verkoop van oude mate rialen, afkomstig van de water- en lichtbedrijven. Te ruim negen uur werd de /vergade ring door de voorzitter gesloten. Gepresenteerd wordt het geweer, Gebracht wordt stille hulde Aan hen die tot het laatste toe Getrouw hun plfcht vervulden. ,'n „Saluut" voor hen die vielen! Zij betaalden met hun bloed Onze Vrijheid, Onze Rechten Het hoogst en onontbeerlijkst goed! Den Helder, 4 Mei 1948. A. v. S. Weer bevinden zich op het hoofdbu reau van politie twee baas- en penning- loze honden. Wanneer de eigenaar (of desnoods iemand anders) zich niet voor Woensdagavond over zo'n blaffer ont fermt, worden de dieren afgemaakt. Koopt bij De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Reisvereniging heeft j.1. Zondag met twee touringcars deelge nomen aan een grote trip kris-kras door Noord-Holland, georganiseerd door de Zaanse afdeling, In Zaandijk werd de karavaan van twaalf grote bussen geformeerd, welke die dag als eengveelkleurige slang de kindertjes in vele langgerekte Noord- Hollandse dorpen zou verrukken. De tocht werd begunstigd door echt Hollands voorjaarsweer, wat frisjes, maar ZMnig en met steeds wisselende en boeiewde wolkenluchten. Purmerend, Hoorn, Enkhuizen en Medemblik wa ren de oude stadjes die achtereenvol gens, en niet via de hoofdwegen, wer den bereikt. Rijdend langs de fris-groene dreven van onze oude droogmakerijen Wor- mer en Beemster, met hier en daar wat bollenveldjes, de eerste appelbloesems en een weelde van Japans kers, geno ten de deelnemers onder wie Am drietal leden van de oude garde der blauwe zeeridders volop van dit lentefestijn, Het le£k wel of in alle dorpen een gouden of zilveren bruidspaar of een behouden uit Indië teruggekeerde Hol landse jongen aanleiding hadden ge geven tot erepoorten van bloemen en een zee van vlaggen, Veel tijd om te genieten van het' stedenschoon was er ditmaal niet. De natuur eiste alle aan dacht, dus voort ging het weer, van Enkhuizen langs de Zuiderzeedijk naar Medemblik, over de scheiding tussen het oude en het nieuwe land. met zijn wijde vergezichten over de Wieringer- meer en West-Friesland. De tocht ging verder naar Schagen, en dan door de Zijpe naar Callantsoog, waar de Amsterdatnse en Zaanse land rotten nog even konden genieten van de immer boeiende 'aanblik onzer Noordzee. En tenslotte om de landschappen te completeren - ging het binnendoor langs de Hondsbosse Zeewering naar de duinen en bossages van Schoorl en Bergen, vanwaar elk der deelnemende afdelingen na de thee naar hun resp. woonsteden terugkeerden. Het was werkelijk een afwisselende en uitnemend geslaagde trip. waarbij de stemming niets te wensen overliet, en waaraan de deelnemers met genoe gen zullen terugdenken. Een tocht waarop het principe „leert uw eigen land kennen" op prettige manier in practijk werd gebracht. De trekking is gehouden van de ver- lotin§ der wandelsportvereniging „De Jutter", ten bate van de uitzending paar de as. Vierdaagse te Nijmegen. De hoofdprijs viel op lot nummer 2934. De andere prijzen op de nummer 215, 1762, 1654, 1286, 599. 805, 2254, 1859, 1316, 2076, 2158, 984, 2384, 281, 2767, 2552, 1056, 778, 267. 979, 1418, 2957. 1663,' 10lè, 720, 1040, 131? 1267 en 1044. Zij kunnen wor den afgehaald aan het adres Hector Treubstraat 14. Op Woensdagavond 5«Mei zal te Ju lianadorp door de drie plaatselijke ver enigingen „Harmonie Kunstzin", „Zangvereniging Zanglust" en Zang vereniging „Ons eigen lied" een 'con cert worden gegeve® in de muziek tent Loopuijtpark, waarbij als spreker zal optreden de heer J. Henderikx, voorzitter van de Gemeenschap Julia nadorp. Men wordt verzocht de grootst mogelijke stilte in acht te nemen. Bezien ln het licjit van de Bijbelse profetieën, spreken de tekenen der tij den, zoals die zich de laatste jaren openbaren, een duidelijke taal. Merk waardig is de grote overeenkomst tus sen het huidige wereldgebeuren en de profetie betreffende de tijd van het eind. Dat hieraan over het algemeen zo weinig aandacht geschonken wordt, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het gebrek aan kennis omtrent de godde lijke openbaring betreffende de toe komst. Om hieraan tegemoet te komen, hoopt de heer Lucardie, uit Zeist, die dit onderwerp grondig beheerst, op a.s. Vrijdag 7 Mei te spreken in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, over: „De te kenen der tijden- in verband met Chris tus' wederkomst". Deze samenkomst, die uitgaat van de Ned, Evangelische Zending, is voor ieder vrij toegankelijk. Men zie verder de advertentie? in dit blad. Gevonden: herdershond Malthezer leeuwtje: grijze jongensjas; "kruiwa gentje en schopje; geel wollen muts blauwe alpino muts. zilveren oorbel ledige portemonnaie; portefeuille inh. bonnen voor schriften 2 padvinders riemen; tekenpasser; portemonnaie inh, 2 zwemkaarten; vulpen, zakkam metje; halve guldensbon; paar kinder klompen. Verloren: autobescheiden, zoals rij bewijs enz.; bakhanddoek. 6 bonnen van f 1 en 1 van f 2.50; Duitse herders hond; zilver armbandhorloge; zilveren oorbel met blauwe steen; portefeuille met inhoud; portemonnaie inh. f 1 en 4 doosjes zoetstof; rozenkrans in étui en f 3; rokerskaart; ring met 3 sleutels actentas inh. werkschrift; gonje(suiker) zak. Inlichtingen op het hoofdbureau ^ran politie, Mevr. B. K.—de Z. uit de Ceram straat heeft het leven gered van een tweejarig meisje, Theodora B. uit de Joubertstraat. Mevr. K. liep te wande len in het Timorpark, en zag toen plotseling dat de kleine The'a kopje onder in de vijver ging. Zonder te aarzelen sprong mevr. Z. het kind na. en zij wist het veilig op het droge te brengen. Zij nam het mee naar huis, waar het kind van schone kleertjes werd voorzien. Thea werd enkele uren later door hasr dankbare ouders af ge haald. Voor een in Alkmaar gehouden mu ziek-examen behaalden de Junioren van het Stedelijk Muziekkorps, I, Cor- nelissen en R. Schendelaar, hun diplo ma in afdeling A. Belde waren leer lingen van de heer Steinroth. De wedstrijd tossen de withem- den en i wart jakken is gestreden. Op volkomen faire wljse hooft Watervogels kans gerfen een l—l overwinning te behalen, oen over winning die zeer zeker als ver diend beschouwd mag worden. Het is altijd moeilijk voor een be stuur. trainer en elftalcommissie om een verliezend elftal weer op het juis te pad te brengen. Men gaat experi menteren) spelers vgn plaats verwis selen en jeugdige krachten worden r.aar voren gehaald. Zo ging het ook bij Helder en of de heren nu op de goede weg zijn moeten wij. in twijfel trekken. Het verband, dat zo nodig is in een elftal, blijft zoek en o.i. is dit een der eerste vereiste om tot 'n goed elftal te komen. Beter lijkt het ons om eerst eens een vastomlijnd plan vast te stellen hoe een wedstrijd ge speeld zal worden. Bij Helder man keert Bet juist daaraan. Elf goede spelers, die allen wel hard werken, maar er niet in slagen om een elftal te zijn. Het systeem le totaal zoele, ja dig om te constateren welk 'systeem er gespeeld wordt. Toen Schoneveld al enige malen was doorgebroken gisteren, dachten wij wie moet deze speler nu houden, Eerst later begrepen wij dat het de taak was van Himpers, die deze mid dag dan wel buitengewoon te kort sehoot. In de achterhoede was Toes best op dreef, hoewel ook hij al de foutf wil gaan maken om een bal te lang] bij zich te houden. In de middenliniel werd wel hard gewerkt, maar het mid denveld werd door de witjakken maar zelden beheerst. Veelal was dat voor de binnenspelers van Watervogels,! Hoogvorst en Snijders. In de voorhoe-' de was Wieren aardig op dreef, zon der meer Beekhoven werkte voor twee maar wij zien hem in deze omstandig heden liever als midhalf optreden. Rottier deed twee minuten mee eni Werd toen door Pater vervangen, die nog niet zo slecht was. En Water vogels? Ja, de Waterpieten spelen een, klasse lager, maar veel viel daar 'niet van te bespeuren. De spelopbouw was beter dan van Helder en een ieder wist zijn taak. Een stevige echterhoe-, de met Van der Hert aan het hoofd, doch ook de invaller rechtsachter! Starink was niet slecht. De voorhoede was ook nu' niet groots maar men stond op zijn plaats en wist precies de weg naar het doel te vinden. Geen getreuzel, maar goed combinerend' direct op dé vijandelijke linie af. De uil cv t cy uc vijandc-i-ijzvc men heeft minstens een kwartier no- binnenspelers deden uitstekend werk, PRODENT 11 krt. gouden pen Import - Met garantie Prachtig uitgebreid sortiment luxe mappen, dozen en' casettes U slaagt steeds naar Uw zin bij: (Ingezonden Mededeling) Gistermiddag om.tien minuten over twee passeerde Hr. Ms. werkschip „Vulkaan", op weg naar Rotterdam, het Wlerhoofd. De bemanning maakte front naar de wal, waar de comman dant der marine, kapitein ter zee I. W. Reynierse, het uitvaren gadesloeg. En natuurlijk waren er ook verscheidene jongedames, die met weemoed in het harte hun Adonis het ruime sop zagen kiezen. De „Vulkaan" trok zich er niets van aan, en spuwde verachtelijk een dikke pluim rook uit haar schoorsteen. Om drie uur was het schip achter Kaap Hoofd verdwenen, Zondagavond organiseerde de Hei deree hockeyclub „Hermes" een soirée- dansante in „Centraal", ter gelegen heid van het schoolhockey-tournooi. Met de'muzikale medewerking van de band van Jack Coomans werden de talrijke jeugdige danslustigen spoedig in een feestelijke stemming gebracht. De series dansen werden onderbroken door het optreden van enkele adspi- rant-artisten uit de hockey-gelederen, die onder enthousiaste bijvalsbetuigin gen voor het voetlicht verschenen. Hoe prettig de stemming ook tijdens het soirée-dansante was, het hoogtepunt vormde toch de prijsuitreiking. Want er was, zoals we in de aanhef reeds lieten uitkomen, aan deze ge zellige avond een moeilijke strijd voor afgegaan. Het schoolhockey-tournooi was na een onderbreking van vijf jaar weer in zijn oude glorie hersteld en het zal zich, naar voorzitter Lastdra ger hoopte, volgend jaar in een nog groter belangstelling mogen verheur gen. Toen riep de Hermes-voorzitter de aanvoerster van Lyceum I, Jopie Maasland, op het podium, waar zij de lauwerkrans in ontvangst- kon ne men. Evenals de?ë lauwerkrans moet ook de beker, welke werd uitgereikt aan de aanvoerster van het lyceum- mixed team Bep van der Braak, drie maal achtereen of vijf maal in het ge heel gewonnen worden alvorens men hem zijn eigendom noemen kan. Twee afgevaardigden van de VGLO, Truus Belsen en Ati van Doqrn, namen de aan hun club toegekende troostprijs in ontvangst, terwijl de kleine beker, ge wonnen door de Zeevaartschool, in handen gegeven werd van Bastiaan Bijlaard, hetgeen natuurlijk even als het voorgaande gepaard ging met de nodige vreugde-uitingen, Na dit feestelijk intermezzo werd 't programma weer voortgezet onder de rhytmische tonen van het MULO- bandje ,De Elarco's",«dat, de band van Coomans korte tijd heel aardig wist te vervangen. Enkele schetsjes werden ter afwisseling opgevoerd, zodat het nog ongemerkt over twaalven werd, alvorens deze gezellige avond werd besloten. Wij laten nog de gespecificeerde uitslagen volgen. Lyceum I—MULO I (meisjes)- 6—0; VGLO 3VGLO 4 (mixed) 31; VG DO I—ULO 2 (mixed) 10; Lyceum I—VGLO 2 (mixed) 5—1; Lyceum I— Lyceum 2 (meisjes) 4—0; ULO I— Zeevaartschool I (mixed) 2—1; ULO I—Zeevaartschool 2 (jongens), 0—2; Lyoeum I—VGLO I (jongens) 6—0; ULO I—Lyceum 2 (meisjes) 3—1; Ly ceum I—HBS I (Jongens) 10—0; Ly ceum I— VGLO I (mixed) 2—0. Fi- Lyceum I—?ULO I nales. Lyceum I—Zeevaartschool (jongens) 0—1; (mixed) 10. Te Hoorn werd Zondag j.1, de Horna - Cup verspeeld. Aan dit tournooi na men de twaalf sterkste dames en de zestien sterkste heren uit Noord-Hol land deel. Het bestuur van Horna '48 had 2 IVA-spelers uitgenodigd, n.1. mevr. Sinjewel-van Gemert en de h'eer Sinjewel Jr. Om ongeveer 12 uur opende de voor zitter van Horna '48 het tournooi. De heer Sinjewel was zo ongelukkig om in een sterke poule ingedeeld te wor den. Jammer genoeg kwam hij deze poule niet uit, al heeft hij goed spel geleverd. Het was in ieder geval voor hem een zeer goede training. Mevr. Sinjewel-vön Gemert was bij zonder goed op dreef. Zij speelde rus tig en wist al haar partijen in twee sets te winnen. Dit was een uitstekende prestatie vooral daar er dames met naam uit Amsterdam meespeelden, die als tegenstandster zeker niet te onder schatten waren. De einduitslag was volgt: la prija damei mevr, Sinjewel-van Gemert, IVA, Den Helder,.wisselbeker plu» medaille (Horna-Cup), 2e prijs dames mevr.. Van Alngelo, Horna '48, medaille. le prijs heren: Falkena, Amsterdam, wisselbeker plus medaille (Horna-Cup) 2e prijs heren: Muller, Amsterdam, me daille 3e prijs heren: Wals, Amsterdam.' verchroomde boekenlegger. De prijzen werden uitgereikt door de Bondsgedelegeerde, de heer C. r. d. Laan Jr. WOENSDAG 5 MEI (Nationale Feestdag) DONDERDAG 6 MEI (Hemelvaartsdag» bij „TEJE MUSICAL RAMBLERS", Zo is dan voor Berdos de laatste beker-wedstrijd gestreden. De laatste, tevens het hoogtepunt van deje serie wedstrijden, omdat de Bergenaren deze Zondagmiddag 'n bijzonder sterke dèrde-klasser te bekampen kregen. Welnu, de groen-witten hebben zich uitstekend van deze zware taak ge kweten, en al is hun dan de eerste plaats van deze competitie ontgaan, ze zijn in ieder geval ongeslagen ge ëindigd. Reeds 10 minuten na de aanvang van deze boeiende wedstrijd hadden de Berdos-vóórwaartsen succes, toen Bij waard 'n onvoldoende afwerken van de H.R.C.-doelman aftrapte door zuiver in te schieten (10), Kort was de vreugde over deze voorsprong, want vier minuten later maakte de r.-binnen van H.R.C. gelijk (1—rl). Even leek het er toen op, dat Berdos het onderspit zou moeten delven, daar H.R.C. na keurig veldspel de leiding nam (1—2). Vier minuten voor de rust, toen Ber dos 'n machtig offensief ontketende, wist Jb. Schmidt de gelijkmaker te scoren (22), Wederom was de vreugde der talrijke Berdos-supporters kort, want nog geen minuut later slaagden de Heldenaren er in door 'n misver stand in de Berdos-defensie 'n derde goal t« scoren (2—3). Na de pauze begon de Berdos-machine pas op volle toeren te draaien; aanval op aanval werd op de Helderse veste ondernomen, en wat niemand verwacht had, geschiedde: de H.R.C,-achterhoed? begon zwakke plekken te vertonen, en de Bergenaren profiteerden hiervan op „handige" wijze. Eerst wist Jb. v. Diepen 'n bal in 't doel te werken (eerlijk gezegd; met be hulp van z'n handen, ofschoon 't leder de lijn reeds had gepaseeerd), en ver volgens slaagde dezelfde speler er in met 'n formidabel schot z'n club de leiding te geven. Zouden de Groen-witten H.R.C. de eerste nederlaag bezorgen? Neen, dat weyd da Heldenaren toch te erg, want 10 minuten voor het einde brachten zij de balans in evenwicht (4—4), Scheidsrechter v. d. Schilde leidde deze sportieve wedstrijd onberispelijk. Zoals wij reeds berichtten zal op Hemelvaartsdag het watersportseizoen op de traditionele wijze door de wa tersportvereniging „Helder-Willems- cord-Nieuwediep" worden geopend met zeilwedstrijden op 't Amstelmeer. Cm negen uur 's morgens wordt eerst ofyeieel het seizoen geopend in het clubhuis aan de Buitenhaven, met het hijsen van vlag en wimpel. De wed strijden zullen evenals vorig jaar be staan uit races voor alle klassen zeil achten. De motorboten kunnen dit maal meedoen aan een wedstrijd in '1 oppikken van een aantal boeltjes en voor de kano's is een prestatietocht naar Van Ewijcksluis en terug ultge schreven. Verscheidene detachementen uit de Kon. Marine zullen deelnemen aan de jaariykse mars van het Nat. Jonge - renverbond,die op Hemelvaartsdag wordt gehouden met het Schevening- se Kurhgus als uitgangspunt. Zo zul len o.m' 80 adelborsten van het Kón. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, 45 Marva's van het com- mandement Den Haag, een peleton matrozen van de oiyie Alexanderka- zerne, twee peietons mariniers en 20 man van de Marine Luchtvaart Dienst deel uitmaken van dit spor tief gebeuren. jammer dat Hoogvorst tegen het einde uitgespeeld raakte. Watervogels was dus uitstekend en zo kon het dat het een gelijkwaardige strijd werd, waarbij Helder de meerderheid had, do«h Watervogels gevaarlijker voor doel bleek. Zoals gezegd was Helder over het algemeen iets sterker. De eerste pa-: riode was daar wel een uitstekend bewijs van. Drie corners achtereen op de W, veste doch Dirk* bleef baas en het gevaar was geweken. De nieu we rechtsbuiten van Watervogels mag dan nog geen geslepen speler zijn, hij liet toch verschillende goede dageneden en Hoebe had moeite ge noeg met hem. De wedstrijd was tien minuten oudj toen Hoogvorst uit het vrije middenveld! een juweel van een bal gaf aan de vrij staande Schoneveld. Eigenlijk raakte deze snelle buitenspeler de bal nieti goed, maar hij kwam toch voor doel, waar Boendermaker goed naar binnem was gekomen en zijn club de leifhng gaf. Het was opvallend dat de W-spelers over het algemeen veel sneller waren dan Helder en steeds iets eerder bij de! bal ■waren. Daarnaast was het frappant om te constateren dat bij een duel steeds de verhouding 3—1 was in heti voordeel van Watervogels. Waaruit dus valt op te maken dat de Waterpieten veel meer élan in de strijd wierpen. Toen Himpers weer eens ouderwets wilde treuzelen, nam Beers de bal van hem over en door tijdig uitlopen van Boogaard, was het resultaat dat Beers tegen de paal schoot. Het enige gevaar van de kant van Helder kwam van Wieren, die nog wel eens een schot op doel gaf. Toch zou Helder scoren, toen Beekhoven een bal' over alles heen gaf en Wieren op zijn: post trof. Keurig stopte hij de bal en schoot toen met 't rechterbeen in doel. Maar scheidsrechter Prins gaf buiten-! spel voor Puhl, een beslissing die voor discussie* vatbaar is, maar door ons niet te beoordelen was. De tweede helft gaf weer ongeveer hetzelfde spelbeeld. Helder iets sterker en Watervogels gaf haar antwoorden met gevaarlijke uitvallen. Een hoog schot van. Snijders beoordeelde Boo gaard verkeerd, maar hij kwam er met; een corner af, die niets opleverde. Toen i Dirkt de bal niet kon wegwerken, had Wieren bijnt succes, maar ook nu weer kwam de bal niet in het doel terecht. Een goede omhaal van Bater tipte Dirk? i juist over de lat. In deze periode was het niet vree^id geweest als Helder de gelijkmaker had gemaakt. Het liep ech ter anders. Snijders passeerde op het middenveld twee tegenstanders, liep naar binnen, maar vergat de bal te trekken. Hij schoot op doel, maar kreeg het leder direct weer terug. Nu maakte Snijders zijn tweede fout door weeh top doel te schieten, doch Boogaard maakt* .pok een fout door de bal tus sen lijn benen te laten glippen. 2—0. Helder gaf het nog niet gewonnen en wJJ kregen nog enkele aardige aanval len. Eindelijk na 35 minuten wist Wie ren uit een moeilijke positie de bal langs de grond voor het doel te plaat sen. De toestormende Puhl liep de bal in bet net, 2—1. Even leek het nog of de wedstrijd een spannend einde zou krijgen. Breda kreeg een bal op het be kende presenteerblaadje, doch hij ver gat ia te schieten. Met een verdiende 2—1 «egt voor Watervogel* kwam het einde, verdiend door harder werken en een betere spelopvatting. p (Reeds in een gedeelte vorige editie geplaatst). van orize PROGRAMMA BEVRIJDINGSDAG De bevrijdingsdag zal door de Oran je-vereniging Midden- en West-Wierin- gen op gepaste wijze worden gevierd. Des middags 2uur zal voor de kleuters, de lagere klassen van de o.L scholen en om 3.45 uur voor hogere klassen en het v.g.l.o. een filmvoor stelling worden gegeven in Cinema de Haan. Vertoond zullen worden „On schuldige Jeugd" en „Sportief Hol land", alsmede een tekenfilmpje. Öm 7 uur zal een bevrijdingsmar» door Hippolytushoef worden gehou den, welke aanvangt op het Kerk plein, alwaar ook het eindpunt zal zijn. Na afloop van deze optocht, waar aan door de verenigingen kan worden deelgenomen, zal burgemeester Kolff spreken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2