fUtta ZWEMFILMAVOND IN CASINO De films van deze week H.R.C. ontvangt de 2e klasser D.W.V. Stad en Omgevat# Helderse Muziekkring heeft plannen boksen Maandag a.s.Willem Andriessen Interessant programma voor Zaterdagavond Schoencrême Wrijfwas Poets-extract De plannen voor een ALLEGORISCHE OPTOCHT Dinsdagavond a.s.: Aanrijding Waar zijn de rijksdaalders? JANUS KUIPER wordt 92 jaar Het „Theater Plezier" komt in Casino BISCHOFF 10.50 12.50 22.75 ABONNEERT U OP DIT BLAD Doktersdienst Tivoli: „Mr. Jekyll en mr. Hyde" De Witte: „Spookmijn" en „Jeugd op drift" EINDELIJK! Ook de lederschoenen zonder bon!!! NU VRIJ, voor iedereen Onze uitgebreide collectie schoenen van uitste kende kwaliteit voor een aantrekkelijke prijs I U slaagt beter bij Schagen naar Grashoppers Groninger Vereniging IIOE LANG ZAL HET GELEDEN' ZLIN, dat in Den Helder voor het laatst een concert omstreeks 500 bezoekers trok? Vele jaren lang getuigde het van een haast fabelachtige moed, wanneer men ernstige pogingen aanwendde om een zo dat heet serieus concert te organiseren. Me nige pianist, violist en organist mocht verheugd zijn, wanneer de lege stoe len hem niet al te zeer aangaapten. Eii nu moeten we dan plotseling horen, dat de kaarten voor het pianorecital door Willem Andriessen niet alleen tótaal zijn uitverkocht, maar dat zelfs vele tientallen belangstellenden moes ten worden teleurgesteld. Reeds 14 dagen terug waren de vierhonderd en tien plaatsen, die in de Casinozaal be schikbaar Waren, alle toegewezen. Dank zij de medewerking der Casino-directie, yen de brandweer en.... zeker niet minder belangrijk: van de concertgever zelf konden nog vijftig plaatsen op het podium worden geprojecteerd! Andriessen verklaarde: ..De mensen mogen zitten .waar ze .willen, als ik maar ruimte heb om mijn armen te bewegen!" Het bestuur van de Helderse Muziekkring heeft er geen gras ovm laten groeien, maar bestelde onmiddel lijk nog vijftig z.g. „podiumkaarten", die ook binnen enkele dagen waren ver dwenen! Het initiatief, dat verleden jaar door een klein groepje muziekliefhebbers in intieme kring werd genomen,, is dus v/ei via het grote succes dat Thomas Magyar heeft .jnogen boeken! .be kroond met een prachtig resultaat.. De kerngroep bestaat thans reeds uit 175 personen, maar het is aan geen twijfel onderhevig dat dit aantal tot minstens 400 kan worden uitgebreid. Het Andriessen-concert van Maan dagavond a.s. kan wat dit betreft als een propaganda-avond worden be schouwd. De bezoekers kunnen een strookje van hun programma invul len en zich daarmede wanneer zij dat althans nog niet zijn - als lid van de Muziekkring Den Hélder op geven. He* bestuur van de Kring stélt zich voor, om in het komende seizoen vier concerten te laten geven door kunstenaars van naam, en dat tegen een toegangsprijs van in totaal f 7.50 inclusief belasting. Mocht het aantal belangstellenden de 450 overschrijden, dan behoeft men niet bang te ziin voor teleurstellingen, want de Muziekkring schroomt niet voor hét doubleren der concerten op de volgende avond Leden van zangverenigingen e muziekgezelschappen weten dus wat hun te doen staat. Het is heerlijk om Zaterdagavond organiseert de Held. Boksvel'. De Ring grote nationale wed strijden 'voor amateurs in Central, Ko ningstraat. De Held. boksvereniging heeft deze keer kosten noch moeite ge spaard teneinde een programma naar voren 'to brengen, waaraan niet min der dan vier kampioenen van Nederland, tlsmedë drie kampioenen van het Noor den zullen medewerken. Als tegenstan ders voor de Held. boksers komt deze keer de in ons land zo populaire ver. School Abelsma uit Groningen op be zoek terwijl de Held. ploeg met twee eminente boksers is versterkt, n.1. A. de Wolf uit Rotterdam en Schagen. ver. Corbett, A'daih, die zich als finalist heeft geplaatst t^or het kampioenschap van Nederland, dat enige weken is uitgesteld in verband met een blessure van zijn tegenstander Nico Cramer. Indien we alle kwaliteiten zouden moeten vermelden van de boksers die Zaterdagavond in de-ring zullen aantre den, zou een apart sportblad nodig zijn. We'volstaan daarom dan slechts met enkele dezer partijen. Jan Bekker, die momenteel in grootse vorm is, zal wel alles in het werk stellen om van de kun dige en hftrdstotende Corman te win nen maar zal tot de laatste gongslag alles moeten geven. Welssenborn be proeft zijn geluk voortaan in het welter- ,-ewicht. en heeft zich buitengewoon, goed voorbereid om tegen de harde en enthousiaste Voornhout (Abelsma) een goed resultaat te bereiken. Zijn dekking heeft hij grondig gewijzigd, alsmede zijn ^Bakker, de Held. reus, staat opgesteld tegen de' nieuwe zwaargewicht kamp. van Nederland J. de Jager (Abelsma), die enige weken geleden zijn kwalitei ten toonde, door achtereenvolgens Ruik, Wiehians, kamp. van Ned. '46 en '47, de Voogd en Dijkman te kloppen. Ofschoon we niet aan eën overwinning van de Held. bokser geloven geeft instructeur van der Reyden hem een serieuze kans. Sandbrink—J. Hesseling (Abelsma) kan een mooie partij worden. Schubart, die ook deze keer zijn Ned. kampioenschap prolongeerde, treft in Schagen (Corbett), weliswaar een half- zwaargevvicht, maar gezien zijn techni sche kunnen geven wij hem een rede lijke kans om te winnen, evenals zijn clubgenoot Wagenaar tegen de Rotter dammer De Wolf. Van de Held. boksers noemen wij voorts nog de sympathieke Rol tegen Baree (Abelsma). De sterke Wisse tegen Westerhoof (Abelsma) en Roos tegen v. d. Tuin (Abelsma)- D°k Oversluizen, Zoon en ,T. Post staan in het programma vermeld, alsmede de hardstotende Josephs (De Ring) tegen Zweep (Abelsma). Gezien de gezonde rivaliteit welke sinds enige jaren bestaat tussen de Hel derse en Groningse boksers kunnen we zeker een OP hoog peil staande sport avond verwachten. Scheidsrechter is de heer J. van Soe- len, terwijl als ringarts fungeert Dr. G. van der Most. zelf te zingen en te musiceren, maar net is toch ooi goed om op zijn tijd eens een kunstenaar van professie te beluis teren. Niet alleen om van zijn kunst te genieten, maar ook om ervan te leren! Daar de voor-organisatie der concer ten veel tjd eist, worden belangstel lenden verzocht, zich zo spoedig moge lijk op te geven. Ook degenen, die de prijs van f 7.50 voor vier concerten moeilijk kunnen betalen, maar die toch graag een dergelijk concert zouden willen bijwonen, wordt verzocht hun naam en adres kenbaar te maken, on der het motto „Volksconcert"! Het be stuur van de Helderse Muziekkring overweegt namelijk ook de mógelijk heid tot het organiseren van z.g. volks concerten tegen gereduceerde prijs. Da resp. briefjes kunnen worden gedepo neerd in de brievenbus van één der na volgende' dames of heren: F. W. Schreuder, Julianapark 1; J. van Waalw jk van Doorn Lorentzstr ïat CS, mevr: Kousbroek, Javastraat 143; mevr. Hucfcshorn, Violenstr. 37; mevr. Van Waveren, 'Singel 195; A. J. Lee- wens, Javastraat 161; S. Manheim, Ko ningstraat 37. „Beter dan ooit" Enkele bestuursleden van de Heider ee Gemeenschap hebben -in het begin van deze week met de vertegenwoordi gers van een aantal plaatselijke vereni gingen van gedachten gewisseld over de mogelijkheid tot het organiseren van een allegorische optocht ter gelegen heid van het 5Q-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Van de zijde der Helderse' Gemeenschap werd ter gerust stelling* van sommige aanwezigen me degedeeld,' dat men reeds erin geslaagd was, een behoorlijk aantal costuums te huren tegen een redelijke prijs. Wan neer inderdaad de zaak, wat de costu- mering betreft, naar wens verloopt, dan kan alleszins verwacht worden dat dit onderdeel der feestviering zal slagen, temeer omdat zeker enige tientallen ver enigingen aan de optocht zullen deel nemen. Het doel van de vergadering was ech ter nog van informatieve aard. Men wil de aan de diverse afgevaardigden het plan voorleggen en uit hun midden een commissie benoemen, welkede organi serende taak van de Helderse Gemeen schap kan overnemen. Uit elk onderdeel van het verenigingsleven moesten twee vertegenwoordigers worden benoemd. Daar de aanwezigen spontaan hun me dewerking toezegden, was de commis sie weldra gevormd. Van verschillende zijden werden vra gen gesteld, o.m. door de voorzitter van de Oranjegarde, de heer De Wit. Daar op kon door de Helderse Gemeenschap jammer genoeg geen bevredigend ant woord wórden gegeven. Wij kunnen pns niet aan de indruk onttrekken, dat de Helderse Gemeenschap zich van te vo ren niet voldoende had georiënteerd, en met te weinig concrete gegevens ter vergadering was gekomen. Zo bleek men bijvoorbeeld in het geheel geen overleg te hebben gepleegd' met de di recties van grote bedrijven, zoais de Rijkswerf e.d. Mogelijkerwijze kan hier aan voor de volgende vergadering tege moet worden gekömefl. Blijkens een advertentie in ons num mer van Woensdag j.1. wordt Dinsdag 11 Mei a.s., wederom 's avonds om acht "uur, en ditmaal in één der zalen van Hotel Bellevue, een tweede vergadering gehouden, waar de leden der diverse commissies worden verwacht voor een bespreking van de a.s. Jubileumfeesten. Via het telefoonnummer 2259 kan men desgewenst vooraf nadere informaties verkrijgen. V Dat Den Helder een stad van zwem- liefhebbers is, is algemeen bekend. Om meerdere redenen verdrin kingsgevaar, volksgezondheid enz. is dat ook bijzonder prettig en toe te juichen. Maar: dat moet ook zo blij ven en dat moet ook tot nog meer mensen, tot Mie mensen, worden uiti gebreid. In de eerste plaats tot onze schoolgaande jeugd, daarnaast ook tot die ouderen, die de zwemkunst niet of niet voldoende machtig zijn. Het is een lofwaardig initiatief van de Kring Noordelijk Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond om in samenwerking met de consulenten voor de lichamelijke opvoeding en de Sportclub „Helderse Bruinvissen", in dit opzicht een goed averk te verrichten in de vorm van enkele tilmvoorstellingen op a.s. Dinsdag. Zoals wij onlangs in ons blad hebben vermeld is er een Kringschoolzwem- commissie ingesteld. Dat het deze com missie ernst is met haar taak-v.ervulling blijkt wel uit het feit, dat reeds thans de eerste plannen in daden worden om gezet. Het gemeentebestuur van Den Helder heeft haar volledige medewerking ver leend om in het komende, zomerseizoen alle leerlingen van de 5e en 6e klassen en van het V.G.LIO. en B.L.O. zwem lessen te laten geven in het gemeente- Zwembad aan de Dijkweg. De boven genoemde commissie heeft het plan op gevat om deze leerlingen door middel van een paar films iets van dat school zwemmen te laten zien. Dank zij de medewerking van diverse instanties Op het kruispunt SpoorstraatKei zerstraat heeft op de morgen van He melvaartsdag een aanrijding plaats ge had tussen een luxe auto en een jeug dige wielrijder. Deze laatste, de .14- jarige P. A., kwam met een flinke snelheid uit de richting van de Prins Hendriklaan aanfietsen. Juist wilde hij linksaf de Spoorstraat inslaap, toen uit de Keizerstraat de auto aankwam. Het voorwiel van de fiets kwam in aanra king met het linkervoorwiel van de auto, waardoor de jongen over het stuur van zijn fiets dook en met zijn hoofd tegen de linkerkoplamp van de auto aanbotste. Dr. van den Nieuwen- huizen, die juist passeerde, heeft de jongen onderzocht. Daar hij vermoed de dat A. een lichte hersenschudding had opgelopen, oordeelde de dokter het raadzaam A. naar het gemeente ziekenhuis te laten overbrengen. Daar bleek de jongen, die licht verwond was aan mond en neus, inderdaad een lich te hersenschudding te hebben. Volgens verklaringen van omstan ders treft de chauffeur geen schuld. Dat heeft waarschijnlijk de heer X. uit de Breéwaterstraat geroepen, toen bij 'n klein kartonnen doosje onder in he buffet ledig vond. In dat doosje moesten negen zilveren Rijksdaalders zitten, maar zij waren op de morgen van Hemelvaartsdag spoorloos verdwe nen, De politie werd van dit feit ip kepnis gesteld, waarbij werd medege deeld dat vap inbraak absoluut geen sprake kon zijn. Voor zover ons be kend. is mevr. X nog niet in deze zaak gemoeid. Misschien weet zij er meer van?- kan de noemde commissie aan. alle bovenge- scholieren een uitnodiging zenden om Dinsdagmiddag half tyvee in schoolverband haar „Casino" te gaan. In de avonduren aanvangende hebt ütf'r -zal dan'iri samenwerking -met de Sportclub ..Helderse Bruinvis sen" een voorstelling worden gehouden voor de leden van die vereniging, haar genodigden en- verdere belangstellen den. En onder die laatste categorie be hoort. ook U, waarde lezer en lezeres! Zijt ge zelf actief'zwemmer, dan moogt ge deze avond niet verzuimen. -Zijt ge moeder of vader van kleinere-of gro tere kinderen, dan zijt ge al evenzeer cp Uw plaats bij deze filmavond. En zwemt ge helemaal niet, dan leert deze avond U- Uw verantwoordelijkheid tegenover Uzelf en Uw medemens. Het programma is zeer aantrekkelijk. Meer willen we niet verklappen. Ver melden we alleen nog dat voor 's avonds toegangskaarten in voorverkoop ver krijgbaar zijn bij sigarenmagazijn P. Snel, Koningstraat 71 tegen de zeer pi- viele prijs.van twee kwartjes, (incl..be lasting). Dat de „MusicalRamblers" de avond zullen opluisteren is natuur lijk vermeldenswaard. Dinsdag 11 Mei a.s. hoopt de Koning der Blauwe Zeeridders, Janus Kuiper, zijn 92ste verjaardag te vieren. Het zal geen groot feest kunnen worden, want Kuiper is al enige maanden onder dok tersbehandeling. In Januari heeft hij voor het laatst op de Dijk zijn zee ge zien. Daarbij heeft hij vermoedelijk kou gevat, want 'n paar dagen later werd hij voor het eerst in zijn lange leven hard ziek. Bronchitis. Deze ziekte is over, maar Janus' lichaam heeft toch een knauw gehad. Sindsdien is hij niet meer buiten geweest, en de „Zitplaat sen voor Janus Kuiper" op de bankjes bij het monument en op het Konings plein hebben niet meer aan hun be stemming beantwoord. Wij waren gistermiddag even bij hem thuis in de Van Speijkstraat. Kui per lag juist te slapen in de achterka mer. Zijn trouwe verzorgster, mej. Janny Kuiper, vertelde dat haar vader waarschijnlijk 'Wel zijn laatste verjaar dag beleven zal. „Het lichaam is op, al is zijn geest nog helder". Roken doet hij niet veel meer. Een paar trekjes aan een pijp of sigaar en dan laat vader hem weer uitgaan. Langer dan een uurtje blijft hij nooit meer opzitten. Veel praten kan hij ook niet meer. al is zijn gehoor nog best. Zijn gezicht gaat achteruit, dus de krant moet ik hem voorlezen. Het moet maar niet te druk worden, Dinsdag, want dat wordt voor vader te zwaar. Yan de week zijn er nog 15 vrienden en kennissen op één dag ge- wees. Er komt voortdurend bezoek, ook van buiten de stad". Zo vaart het levensscheepje van de Koning der Blauwe Zeeridders lang zaam maar zeker de thuishaven tege moet. Het „Theater Plezier" van Floris Meslier" maakt op het ogenblik een tournée door ons land met de gro teske cabaret-revue „Zie ik je van avond nog". Vrijdag 14 Mei a.s. komt het gezelschap in Casino, waar men andermaal kan kennis maken met Toon Hermans, die verleden jaar in Den Helder een groot succes heeft geboekt. Inmiddels is het „Theater Plezier" nog belangrijk uitgebreid. Thans werken erin mede: behalve Toon .Hermans: Wiesje Bouwmeester, Jan van Ees, Scholten Van 't Zelfde, Andrea Domburg, Sonja van Weer denburg, Herbert Joeks en het Ballet Tiynneys. Peter Kellenbach zal het geheel aan de vleugel muzikaal il lustreren. De revue wordt opgevoerd met décors, welke zijn ontworpen door de bekende Amsterdamse tekenaar Joop Geësink, die onlangs op het wereld-filmfestival te Brussel de eerste prijs behaalde. Koopt bij Herenhoeden Wol- en Haarvllt De geneeskundige dienst wordt ge durende dit week-end te Den Helder waargenomen door de artsen dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, tele foon 2485 en G. v. d. Most, West straat 111, telefoon 2059. De Witte bioscoop presenteert deze week een gevarieerd programma waarin vooral tijdens het journaal veel aandacht wordt besteed aan de voetbal- en wielersport. Vóór de pauze wordt een enigszins ingewikkelde, maar toch spannende cowboy-film gedraaid. Blackey wordt door zijn chef in New York naar het Verre Westen gestuurd om een bevriende familie te bevrijden van een troep op lichters. Deze lieden willen de eigena resse haar eigendom (een goudmijn) ontfutselen. Maar hoe wreed en ge meen zij ook hun onwettige strijd voeren, tegen Blackey zijn zij met hun streken niet opgewassen. „De Spook mijn" zal vooral de jeugdigen enige uren opwindend genoegen bezorgen. De tweede en belangrijkste film van het programma is „Jeugd op drift" met in de hoofdrollen Gale Storm en Jackie Cooper. Deze rolprent die on der de titel van „Where are your Chil- dren" in Amerika grote populariteit verkreeg, laat een duidelijk licht val len op de vele en grote moeilijkhe den waaronder de wereldburgers van morgen opgroeien. Naast de kostbare omgeving waarin het verhaal zich af speelt wordt ook de ruwheid en onge naakbaarheid van het leven van een gedegenereerde de toeschouwer niet onthouden. i'.utherse Kerk, Wezenstraat A.s. Zondagavond half 8: Jeugddienst. A.s. Zondagavond om half 8 wordt in de Lutherse kerk, Weezenstraat, de laatste Avöndjeugddienst van dit winterseizoen gehouden in het kader van de door de Lutherse Jeugdraad georganiseerde jeugddienstenreeks. In deze laatste jeugddienst zal voorgaan Prof. Dr. P. Stegenga Azn„ voorheen te Amsterdam, thans te Er- melo, met als onderwerp „Uitverko ren tegen wil en dank". Het Lutherse Kerkkoor zal zingen, terwijl ook koor en gemeente weder samen zullen zingen in de zgn. „cantus firmus et figuratus", waarbij de gemeente d« gewone gezangmelodie zingt en het koor een tegenmelodie daar boven uit. Het orgel wordt bespeeld door mevr. A. GraaffKamp. De-dienst, die ditmaal niet litur_ gisch is, is voor ieder vrij toeganke lijk. Ieder is hartelijk welkom. Orden van dienst worden gratis uitgereikt. Natuurlijk zijn wij niet direct uitverkocht, maar... als U het eerste komt heeft U de beste keuze Nog enkele weken en het voetbalsei zoen 19471948 behoort tot het ver leden. In deze weken is'er voor een aantal clubs echter nog spanning te wachten. Wij denken aan Schagen, dat juist a.s. Zondag haar kans krijgt, om een gunstige positie in te nemen, Promotie 2e klasse. In het Feijenoord- stadion in Rotterdam krijgt RFC be zoek van KFC. De Kogers hebben aan een gelijk spel genoeg om Noord-Hol land boven 't Y aan een eerste klasser te helpen. Een gelijk spel! Hoe moei lijk is dat in deze omstandigheden. KFC heeft, als het er op aan komt, steeds iets ongewoons in haar spel, Zal het ook nu weer mislopen? Wij kunnen niet zeggen met vol vertrouwen wach ten we af. Wij hopen slechts op een goede afloop. In afdeling 2 is de wedstrijd Emma— SVV haast nog interessanter. Hier is de winnaar eerste klasser. Op Emma durven wij eerder te rekenen dan op de Schiedammers. In afdaling 3 heeft TEC de leiding met 6 punten, gevolgd door Vitesse en Hengelo met 4 punten, Met één der concurrenten kunnen de Tielenaars afrekenen. Hengelo komt n.1. op be zoek en wij vrezen voor de bezoekers. Vitesse zou dan nog een serieuze kans maken de TEC'ers in haar thuiswed strijd te benaderen. Maar dan moeten de Arnhemmers eerst in Zwolle winnen- van PEC, En zover is het ook nog niet. In afdeling 4 spelen Dosko en Desk tegen elkaar, waarbij de bezoekers aan een. zege genoeg hebben. In het Noorden speelt Veendam te gen Zwartemeer, waarvan in eerste instantie ook reeds werd verloren. Zelfs een gelijk spel is onvoldoende voor de Veendammers. District 6 biedt de strijd Sittard— Kerkrade. Een gelijk spel is voldoende voor Kuppen en zijn mannen. En dat zit er toch wel in. Promotie 3e klasse. CDNSchoten 'èn Rapiditas—ZVV zijn niet meer be langrijk. Promotie 4e klasse. Onze vertegen woordiger Schagen gaat bij Grashop pers op bezoek. .De geel-zwarten heb ben de rustperiode goed gebruikt en vooral de friendly-game tegen Always Forward was van goeyl gehalte. Een Schagen in normale vorm achten wij iets sterker dan Grasshoppers. Maar bij dergelijke wedstrijden spelen an dere factoren mee en dus wagen w^j ons niet aan een voorspelling. JOS—VVZ is het laatste bedrijf in deze promotie-afdeling. Of de Zaan dammers moeten zich zo goed weren dat zij door het publiek teruggeklapt worden. Want bij een Zaanse overwin ning komt er nog een beslissingswed strijd. RipperdaMonnikendam is de laat ste wedstrijd in de afd. van Ripperda, Monnikendam en Zilvermeeuwen. De wedstrijd is niet" meer belangrijk, daar Zilvermeeuwen reeds gepromoveerd is. Promotie naar de 4e klasse. Spor ters speelt haar 2e wedstrijd tegen MFC. Verleden week werd het 00, zodat de tvinnaar nu 4e klasser is. Wij zijn geneigd de Hoornsen iets meer kans te geven. Veel verschil zal er echter niet zijn. In de groep van drie, Zeevogels, Limmen en Uitgeest ont moeten nu Zeevogels en Limmen el kaar. Limmen heeft aan een gelijk spel genoeg om 4e klasser te zijn, maar ook Zeevogels staat er uitstekend voor. Voor Uitgeest is het beter wanneer Zeevogels wint. Voor de res. klasse is het volgende programma vastgesteld: Promotie 2e klasse: 't Gooi 2Stormvogels 2. VSV 2AFC 2. Promotie 3e klasse: Alkm. Boys 2HFC 2: Watergraafsmeer 2 West Frisia 2; Volendam 2—HMS 2 en WMS J—Meteoor 2, OM DE NEDERL. CUP. Morgen begint de eerste ronde. Voor zover het bekend is geven wij hier het programma. DWSZandvoortmeeuwen; Vrien denschaarwinnaar Alw. Forward Velsen. Texelwinnaar Purmerend— Tybb; BloemendaalRK WA of TDO. HRC—DWV. Het is al een 12 jaar geleden toen HRC met DWV en Kin- heim vochten om een plaats in de 2e klasse. De verwachtingen van HRC v^a- ren niet zo hoog gespannen. Vooral niet nadat de eerste wedstrijd inNieu- wendam werd verloren met 20. De thuiswedstrijd tegen Kinheim werd echter gewonnen en de kansen stonden weer gelijk toen Kinheim van DWV won. De Amsterdammers kwamen toen in Den Helder en nadat HRC eerst met 31 voorstond, was men tenslotte te vreden met een 3—3 resultaat. Kin heim verrichtte echter een wonder, want ook in Amsterdam zegevierden de Velsenaren, zodat de wedstrijd Kin heimHRC de beslissing moest brengen. HRC won met 3—3. DWV volgde een jaar later naar de 2e klasse. En de Amsterdammers werden zelfs eenmaal kampioen in de 2e klasse. De Nieuwendammers hebben steeds een belangrijke rol gespeeld, Maar had HRC ook niet een gunstig seizoen! We weten wel dat Racing een klasse lager speelt, maar is dat een bezwaar om een pit tige partij te spelen. Wij zijn optimis tisch. Ook nu weer en daarom achten wij HRC nog geenszins kansloos. Dan moet er ook gespeeld worden vol vuur en als één geheel. Als vóórwedstrijd speelt HRC b— HRC c, de twee kampioenen. Daar moet U ook heen gaan. 22 pittige jongens. Aanvang 1.15 uur. OEFENWEDSTRIJD JUNIOREN. Het Helders Junioren-elftal speelt op de Helderse Olympische Dag, dus 2e Pinksterdag, tegen het Noord-Hollands Junioren-elftal. De jongens gaan eerst oefenen. Deze oefenwedstrijd, waar bij Helder, Watervogels en HRC met elkaar en tegen elkaar spelen, is vast gesteld op morgenochtend, aanvang 10 uur. i i -AL De mens is een mengsel van goed en kwaad. Dat staat als een paal boven water. Een mens doet verkeerde din gen en hij doet ook wel goede. Handelt hij eens goed, dan zijn op dat moment de goede eigenschappen de meerder» van de kwade, en handelt hij slecht, dan voert het kwade de boventoon. Meestal denkt en handelt de mens' op grond van een wonderlijk „mengsel van goed en kwaad". Het is dus voor de mens zaak, om zo mogelijk het kwa de uit dat mengsel te verwijderen en er zoveel mogelijk scheutjes goed bij te doen. Zo wordt dikwijls gedacht, al is dat allemaal zeer de vraag. Een ieder, die een klein beetje scheikunde geléérd heeft, weet dat keukenzout niet een mengsel is van natrium en chloor, maar een geheel nieuwe stof, een ver binding van natrium en chloor. Wan neer we keukenzout willen leren ken nen, komen we er niet door de natrium en chloor van elkaar te scheiden, want dan weten we nog niets van het keu kenzout en staan we alleen voor de nieuwe opdracht, thans natrium én chloor te leren doorgronden. Deze beide alinea's mogen een tikje vreemd lijken, in deze geest heb ik toch gedacht toen ik gisteravond in Ti- voli enige uren van beklemming be leefd heb door het zien van „Mr. Je kyll en mr. Hyde". Inderdaad beklem ming, en dat wel van de meest bizarre en onmenselijke aard welke een geraf fineerd opgezette en geraffineerd gé- speelde film kan verschaffen. Mr. Je kyll is 'n geleerd dokter, die de men selijke ziel beschouwt als zulk een mengsel van goed en kwaad. En hij meent er goed aan te doen, te trachten de beide elementen van dat mengsel te scheiden. Wij weten dat zoiets in de practijk des leVens niet mogelijk is, maar het is ook „slechts een film", waarin de producer voor het bereiken van zijn doel de meest wondere mid- delen mag gebruiken. Victor Fleming gebruikt in deze film een geheimzinnig elixer, dat hij dr. Jekyll laat samenstellen. Dr. Jekyll drinkt van deze stof en hij verander^ zienderogen in een duivel in mensen gedaante, in een personificatie van het kwaad. Gelukkig heeft Jekyll ook 't tegengif bereid, dat de duivel „Dr. Hy4e" weer veranderen kan in de mens dr. Jekyll. Dr. Hyde demonstreert zijn demonische aanleg op de méést weerzinwekkende wijze. De toeschou wer kan zich daarvan overtuigen. Hij ziet en voelt de verandering, en wordt gegrepen door de verbijsterende gees telijke achtergrond van dit alles. En dat in nog heviger mate, wanneer dr. Jekyll de controle over zijir elixers verliest. Wanneer hij tenslotte zonder elixer in de duivel Hyde verandert. En dan aan het einde van de film in zijn Hyde-incarnatie wordt neergeschoten. Victor Fleming tracht het ontzetten de van dit drama te verzachten, door- het lijk van Hyde langzaam te trans formeren in het lijk van dr. Jekyll, daarmede als het ware symboliserend dat dr. Jekyll wel goed heeft gehan deld, en wel vergeving verdient en vinden zal. Ook dit is zeer de vraag.... Ik val niet over de wijze waarop deze film de menselijke geest sugge reert te zijn een mengsel van goed en kwaad. Zelfs scenario-schrijvers en re gisseurs kunnen zich vergissen.Ik val ook niet over de vondst van het elixer. Wanneer men eenmaal op een bepaalde weg is. moet een composito risch handigheidje maar door de vin gers worden gezien. Ik val ook nog niet eens over de afzichtelijke onmenselijk heid van die dr. Hyde. Er zijn wel zulke onmenselijke mensen, en het mag de makers van deze film alleen maar ten goede aangemerkt worden dat zelfs zij het kwaad niet kennen zoals het is. We moeten 't hun echter wel hoogst kwalijk nemen, dat zij de schijn willen wekken, het kwade te hebben door grond, en vooral dat zij in geen enkel opzicht hebben getracht een incarnatie van het goede te geven. Dr. Jekyll is normaal, „een beste man", zou ik wil len zeggen, maar toch altijd om in de stijl van de film te blijven een mengsel van goed en kwaad. Dr. Hyde is een mens, die bedoeld wordt te zijn een personificatie van uitsluitend het kwaad. Het evenwicht in deze film wordt verstoord, doordat er geen dr. X wordt gecreëerd als de personificatie van het goed. Het mag als een bewijs gelden van de onmacht van de menselijke geest, van de tragische armoede (of rijkdom?), dat de mens zich de personificatie van het goede niet eens kan voorstellen. En het mag gezien worden als 'n de monstratie van zijn verdorvenheid, dat hij zich slechts waagt op het terrein van het kwaad. Slechts wanneer deze film ons kan leren, dat de mens niet tot enig goed in staat is, en bovenal dat de mens niet moet trachten het ge heim van goed en kwaad te doorgron den, dan heeft „Dr. Jekyll en dr. Hyde" nog enige waarde. Wie deze les niet kan of wil accepteren, mijde deze beklemmende film. ALEX OVANSA. Voor de leden der Groningen Ver eniging treedt Maandagavond a.s. IS „Centraal", Koningstraat, op het „Draaimolen-cabaret", waarin mede werken Pauline Wesselman, André Bakker, Jack Venini Pastello en Ap van Gilpen.é De avond begint om echt uur.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2