HOWIIBM Graanlevering aan overheid blijft gehandhaafd DE ZEGENRIJKE ARBEID VAN HET RODE KRUIS Hei Amerikaanse baseball Warm Pinksierweer Mensen in nood Ondanks Sandalen De ideale zomersport Overeenstemming inzake vrijstellingen, teeltpremie, enz. Dorsbrieljes en dors- tarieven afgeschaft VERVOLG STREEKNIEUWS WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? TAAK EN STREVEN Onthulling monument voor D. A. Klomp te Bergen Wieringen. Burgerlijke Stand Callantsoog. Het Heilsleger komt Texel Burgerlijke Stand Urk. Predikbeurten ABONNEERT U OP DIT BLAD "Vezcok mm veruoHukH WEET U wat honkbal ia? Hat is de 1 Hollandse naam voor baseball, de nationale sport in Amerika. Laten wij trachten u er in het kort een idee van te geven. Honkbal wordt gespeeld door twee partijen, elk van negen man. Op het veld liggen vier witte linnen zakken (honken) in de hoekpunten van een vierkant. Een rubberplaat in het mid den van dit vierkant duidt de plaats aan voor de werper. Naast een der honken, het thuishonk, komt straks de speler te staan, die het eerst moet slaan. Beide partijen gaan beurtelings „aan slag" en „in het veld". Van de partij „in het veld" zijn alle spelers tegelijk in functie. In het midden van het vierkant staat de we r p e r, achter het thuishonk de vanger en in de buurt van elk der drie overige honken een honkman. Voorts verdeeld over het gehele veld vier v e 1 d e r s, Van de slag-partij komen de spelers achtereen volgens naast het thuishonk staan, een rond slaghout in de handen. De wer per begint te gooien met een kleine, harde witte bal, en wel zo, dat de bal over het thuishonk gaat en de slagman tussen knie en schouder passeert. Lukt dit, dan geldt de worp als „slag", het geen beoordeeld en afgeroepen wordt door de scheidsrechter, die dicht ach ter de vanger staat. Gaat de bal niet over het thuishonk of is de worp te hoog of te laag, dan telt het. mits de slagman niet slaat, voor „wild". De slagman probeert iedere aoed-gewor- pen bal zo hard mogelijk recht vooruit te slaan. Slaagt hij hierin en komt de bal neer binnen de „foutlijnen", dat zijn lijnen, getrokken van het thuis honk, resp. over het le en 3e honk, dan moet hij lopen en trachten het eer ste honk, dit is het linkse honk vóór de werper, als die met zijn gezicht naar de slagman toeslaat, te bereiken vóór de bal in Üe handen is van de le honk man. De veldpartij stopt de bal en gooit hem zo snel mogelijk naar deze honkman. Is de bal eerder op het honk, dan is de loper uit, hij verdwijnt uit het veld en komt weer aan slag, als de andere acht spelers van zijn partij een beurt gehad hebben. Bereikt de loper het honk vóó»- de bal, dan is hij in. Het is nu zijn taak te trachten, terwijl een andere speler aan slag is, van het le naar het 2e honk te komen; vandaar naar het 3e en ten slotte het thuishonk te bereiken. Dan heeft hij een punt voor zijn partij gemaakt. Hij behoeft met lopen niet te wachten tot er gesla gen wordt, maar mag ieder gunstig ogenblik benutten. Tussen de honken dreigt er echter gevaar, want hij is uit, als hij door een speler van de veldpartij, met de bal in de hand wordt aangeraakt, terwiil geen deel van zijn lichaam in aanraking is met een der honken. De voortdurende strijd tussen de vel- ders en de honklopers - er kan op ieder der honken een loper zijn, die wed ijveren in snelheid en behendigheid maakt het spel bijzonder levendig en aantrekkelijk. Wordt een geslagen bal gevangen zonder de grond geraakt te hebben, dan is de slagman uit. Dit zelfde lot treft hem, als hij bij de 3e slag mist ei de vangei de bal vangt. Gooit de werper vier maal „wijd", dan heeft de slagman recht op een vrije loop naar het le honk. Zijn er drie spelers van de slagpartij uitgemaakt, dan wordt er gewisseld. De slagpartij wordt veld partij en omgekeerd. In een wedstrijd krijgt iedere partij negen slagbeurten. IETS UIT DE HISTORIE. Honkbal precies hetzelfde als Baseball is een spel, dat reeds 100 jaar in de Verenigde Staten van Noord- Amerika gespeeld wordt en daar ge worden is de nationale sport, met een betekenis voor het volk, als geen an dere sport, die heeft in welk land ook. Behalve in de V.S. wordt ook in Ca nada en Mldden-Amerlka baseball zeer veel beoefend, terwijl het omstreeks 1930 Japan stormenderhand heeft ver overd, waar de belangstelling gelijk zo groot was, dat 50.000 toeschouwera in Tokio en Osaka geen abnormaal aan tal was. De Nederlandse Honkbal Bond werd op 18 Maart 1912 opgericht en na een tiental jaren kreeg 't spel vaste grond in Amsterdam en Haarlem, welke ste den het centrum vormen van het Ne derlandse Honkbal. In Haarlem werd honkbal aanvankelijk door twee spe cifieke verenigingen beoefend, o.a. HHC, maar daar werkte het zien spe len en het af en toe proberen zo aan- stekelijk, dat eerst de voetbalvereni ging EDO een honkbalafdeling op richtte en daarna RCH en Haarlem dit voorbeeld volgden. In Amsterdam speelden Ajax en' Blauw-Wit reeds ja ren honkbal, evenals „the good old' AFC en de ambtenarenvereniging VVQA. Het in 1936 naar de eerste klasse van de KNVB gepromoveerde DWS richtte nog laat in de zomer een honkbalafdeling op; na 'n paar maan den oefenen gaven zich maar liefst 84 liefhebbers op, terwijl Zeeburgiaen OVVO en nog vele andere niet achter bleven, en de wens te kennen gaven honkbal als zomersport voor hun le* c'en in te voeren. De belangstelling voor wedstrijden tussen clubs van de le klasse cn de overgangsklasse is zo groot, dat het geen zeldzaamheid is, dat de belangrijkste van die wedstrij den worden bijgewoond door 2 a 3 duizend toeschouwers. Honkbal is, laat ons even resumeren, een ideaal teamspel, daar niet de bij zondere eigenschappen van enkelen een beslissende invloed hebben, maar elle deelnemers in ongeveer gelijke mate bijdragen tot het eindresultaat. Honkbal eist van de spelers grote snelheid en het is juist die vlugheid, die bij goede wedstrijden zo opvalt. Maar niet uitsluitend snelheid, kracht en behendigheid zijn noodzakelijk, naast deze lichamelijke vaardigheid stelt het spel ook eisen aan de geest. Onontbeerlijk is een juiste beoorde ling, een vlug waarnemen, het vermo gen zich te beheersen en de tegen woordigheid van geest om in kritieke gavallen juist te u«ten, wat er ge daan moet worden "Eigenschappen, die cck een voetballer in wedstrijden no dig heeft en die maar al te vaak ont breken; Voor voetbalverenigingen is 't van praktisch belang, dat honkbal ge speeld kan worden 'op een gewoon voetbalveld en dat wedstrijden onge veer twee uur duren. Voorts dat honk- bal in staat is publiek te trekken. Is r.ien eenmaal op de hoogte van de lo spelregels, dan wordt het spel, dat dik- |A wijls zeer spannende momenten heeft, met grote aandacht gevolgd. I Laatste positie Nederlandse vracht en passagiersschepen, Vrijdag 14 Mei: Alhena, Buenos-Aires-Rotterdam, pass. 13-5 Madeira. Alphacca, Japan—Rot terdam, 12-5 te Singapore. Annen- kerk, 13-5 van Melbourne naar Rot terdam. Arkeldijk, 13-5 van New Orleans naar Londen, Antwerpen en C.T.0. -s-Gravenhage. A.H.van Loon. Verklaring der letters in de afbeelding van het veld: a: Thuishonk; b: le honk, plaats le honkman; c: 2e honk, plaats 2e honkman; d: 3e honk, plaats 3e honk man; e: Werpplaat, plaats werper; f, g: Slagperk; h Korte Stop (een der buitenvelders)1: Linksvelder; k: Midvelder; 1: Rechtsvelder; m: Ruimte, waarin de vanger zich mag bewegen, met achter zich de SCHEIDSRECHTER. (Van onze Haagse redacteur) Gezien dc internationale betalings moeilijkheden en politieke span ningen wil de Nederlandse rege ring ook dit Jaar nog geen afstand doen van het systeem, waarbij de overheid van zoveel mogelijk graan verzekerd is, aldus heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mans- holt, aan de Stichting voor de Landbouw laten weten. Zij is zelfs niet te vinden voor een soepelere regeling, waarop herhaaldelijk van de zijde van het bedrijfsleven is aangedrongen. De Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw, die de zer dagen in vergadering bijeen was, heeft met teleurstelling van dit stand punt kennis genomen en zich verder bezig gehouden met de onderscheide ne wensen ten aanzien van de vrij stellingen. Tot het bijwonen van deze bespreking was de directeur van het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Fculvruchten uitgenodigd. DE REGELING VOOR ZELF- VERZORGERS Ten aanzien van de zelfverzorgers kon overeenstemming worden bereikt over een gelijke vrijstelling als vorig jaar, en wel 150 kg tarwe per persoon. Eveneens werd in principe overeen stemming bereikt over de telerspre mie. Ook dit jaar zal waarschijnlijk weer 50 kg per gezinslid van boer en arbeider worden vrijgesteld. Met betrekking tot de arbeiders van de oogstcolonnes werd geen vaste re geling getroffen. Incidenteel kan hier wel een en ander geschieden. Ook over de vrijstelling van 600 kg graan voor fokzeugen kon men tot ac- coord komen. Evenzo over de hoeveel heid haver voor de paarden. Voor paarden van een jaar en ouder zal een vrijstelling van 1200 kg worden gege ven, zowel voor de zware als voor de lichte gronden. Oorspronkélijk was voorgesteld voor de klei meer vrij te geven dan voor de lichte grond. Op de klei echter gaan de paarden over het algemeen ouder aan het werk dan op het zand; de jongere paarden, die niet meewerken, krijgen dan toch hun kwantum haver vrijgesteld, zodat men er op de klei gemiddeld 'toch wel mee gal komen. Voor hengsten van een tot drie jaar wordt eveneens 1200 kg ge geven, voor oudere hengsten 1800 kg. Tenslotte kon men ook tot overeen stemming komen over de vrijstelling voor peulvruchten. Deze zullen bedra gen 10 kg per persoon met een mini mum van 200 kg per bedrijf. Rotterdam. Barendrecht, 13-5 van Curajao te Shellhaven verwacht. veelomvattender is. In de eerste plaats Het Nederlandse Rode Kruis werd opgericht door een Koning. Koning Willem III was een warm voorstander van de ideeën van Henri Dunant, die h' te lande sedert 1863 door de mili taire arts Dr. J. H. C. Basting werden gepropageerd. Er werd vergaderd, ge debatteerd, overwogen, gerapporteerd etc. etc., maar in 1867 was Z.M. het ein deloze gedelibereer moede en hij hakte de knoop door met een Koninklijk Be sluit (19 Juli): „Er zal zijn een Neder landse Vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, het zij Nederland er ai dan niet bij betrokken is". Een paar dagen later werden de voorzitter, de secretaris en de leden van het Hoofdcomité benoemd eveneens bij K.B.; en precies drie jaar later brak de Frans-Duitse oorlog uit, waar voor het eerst de hulp aan gewonde krijgs lieden werd verleend. Al spoedig werd de taak van het Ne derlandse Rode Kruis uitgebreid met een vredesopdracht, die veelzijd yer en Blommersdijk, 13-5 van Rotterdam te New York. Boschfontein, Amster dam-Kaapstad, 14-5 te Mombassa. Boskoop, Cuba-Antwerpen, pass. 14-5 Vlissingen. Eemdijk, 13-5 van Rot terdam te Galveston. Hedel, Mon- treal-Rotterdam, pass. 13-5 Lands End. Jaarstroom, 12-5 van Kaap Palmas naar Sinoe. Japara, 14-5 van Ran- goon te Calcutta. Johan de Witt, 14-5 van Sabang te Soerabaya. Ka- jnerlingh Onnes, Antwerpen-Batavia, pass. 13-5 Gibraltar. Klipfontein, Teneriffe-Kaapstad, 13-5 geankerd na bij Port Elisabeth. Lemsterkerk, Amsterdam-Perzische Golf. 13-5 te Londen. Limburg, Colombo-Los Angelos, 13-5 van Cebu. Maaskerk, 13-5 van Lagos naar Takoradi. Mal- vina, 13-5 van Balik Papan te Pladjoe. Meerkerk, Shanhai-Rotterdam, pass. 13-5 Gibraltar. Muiderkerk, 13-5 van Marseille naar Antwerpen. Mij drecht, Bandarmashur-Danzig, pass. 13-5 Perim. Nieuw Amsterdam, 14-5 van Port of Spain te Bahia. Niger- stroom, 14-5 van Freetown te Monro via verwacht. Stuyvesant, 13-5 van Madeira naar Paramaribo. Tamo, Leixoes-Rotterdam, 14-5 t» Plymouth. Veendam, New York-Rotterdam, 17-5 II uur te Sout„ampton verwacht. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam, pass. 12-5 18 uur Perim. door de hulpverlening bij rampen. BIJ RAMPEN Bij rampen komt het Rode Kruis in actie. Of het nu een oorlog of een. over stroming, een ontploffing of een aard beving of een epidemie betreft, het Ro de Kruis moet paraat zijn. Niet alleen krachtens zijn ideeële doelstelling neer gelegd in zijn statuten, maar ook krach tens de Beschikkingen van de Kroon, waarbij het Ned. Rode Kruis een zeer belangrijke taak in de vrijwillige hulp verlening bij rampen is toegewezen, die het in samenwerking met bijv. het Oranje Kruis zal vervullen. Om paraat te kunnen zijn op het ogenblik dat de hulp van het Rode Kruis wordt ingeroepen, moet men zich voorbereiden. Dag en nacht is er bij voorbeeld een Rode Kruis-hulpcolonne gereed om uit te trekken naar een ge bied waar dat nodig zou kunnen zijn. Deze colonne is niet alleen op de mo dernste manier uitgerust, zij is ook be mand met personeel dat zich voortdu rend oefent om zijn taak op de beste manier te kunnen vervullen. Bovendien zijn er in 133 Rode Kruis-afdelingen ge trainde helpers en helpsters, te zamen vormende het Rode Kruis Korps van ruim 7300 toegewijde mannen en vrou wen, die met het hun ter beschikking staande materiaal ambulancewagens, brancards, bedden, verbandmiddelen en medische uitrusting voorbereid zijn op alle eventualiteiten. HET WERK IN INDONESIË In Indonesië werken honderden man nen en vrouwen in de medische Rode Kruis teams, die noodhospitalen, laza retten en hulpposten leiden, of die on der zeer moeilijke omstandigheden de rimboe intrekken om „onze jongens", maar vooral de Indonesische bevolking hulp te bieden op ieder gebied. Want het is niet alleen medische hulp die daar nodig is hoewel een zeer be langrijk deel van he* Rode Kruis-werk daaraan gewijd is er wordt aan de bevolking kleding en voedsel verstrekt, terwijl de militairen geregeld lectuur ontvangen van de BARK, die, in sa menwerking met de NIWIN, in 1947 één millioen tijdschriften en 320.741 boeken naar Indië verzond. Ook de betrekkin gen van de soldaat in Nederland kun nen daar om hulp en raad vragen. IN DE HOSPITALEN In de militaire hospitalen, hier zo wel als overzee, werken de z.g. welfare werksters van het Rode Kruis, die de gewonde en herstellende militairen voorzien van lectuur uit de onder haar leiding staande bibliotheken, die hen helpen met handenarbeid, waarvoor zij materialen ter beschikking hebben en die een open oor hebben voor eventuele problemen die zij in samenwerking met de betrokken instanties voor de zieke militair trachten op te lossen. De Bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis verzendt iedere maand tweeduizend flessen bloedplas- ma naar Indië, dat daar gebruikt wordt om het leven van zieken en gewonden te redden. Uit het wetenschappelijk werk van die Bloedtransfusiedienst is de onlangs opgerichte Moedermelk- centrale ontstaan. Daar wordt moeder melk op dezelfde wijze geconserveerd als bloedplasma en de daardoor verkre gen moedermelkpoeder bevat vrijwel alle voedende en beschermende bestand delen die een zuigeling in de verse moedermelk geniet. Er zijn tijdens de oorlog honderden babies gestorven om dat hun moeders niet in staat waren hen te voeden. Nu zal dat niet meer kunnen gebeuren, want met de hulp van de Nederlandse moeders kan het Rode Kruis het kostelijk product in voorraad hebben. NOG ENKELE MOEILIJKHEDEN Ten opzichte van enkele andere on- dci werpen kon men elkaar niet vin den, Dit had met name betrekking op de huisslachtingsvarkens en op de kip pen. Met betrekking tot de varkens bleef de commissie op haar standpunt van 500 kg staan, doch deze wens werd niet ingewilligd. Er is nog speciaal ge wezen op de varkens van de landar bei ders en van de kleine bedrijven Voor deze en zeer in het bijzonder voor de laatste achtte de commissie een verbetering dringend noodzakelijk Zij heeft deze wens aan het Be drijfschap in ernstige overweging ge geven en toegezegd, dat het niet nodig is dorsbriefjes voor te schrijven voor koolzaad. De vraag van de burger naar dit product is thans nagenoeg verdwenen, terwijl de prijs, f 70 per 300 kg zo hoog is, dat de boer waar lijk wel zijn koolzaad zal inleveren. Ook deze aangelegenheid werd in de aendacht van het Bedrijfschap aanbe volen. De verbruikersprijzen van de zaai zaden vormen eveneens een onder werp, dat reeds verschillende malen op de agenda heeft gestaan en dat ook thans weer aan de orde was. Het voor stel van de commissie om geen prijzen meer vast te stellen voor zaaizaden is door bevoegde instanties onderzocht en lijkt voor verwezenlijking vatbaar. Tenslotte werd nog mededeling ge daan, dat verschillende officiële in stanties met de Akkerbouwcommissie van mening zijn, dat de tarieven voor ioondorsen, loonsproeien, loonmaaien, c d. kunnen worden afgeschaft. Men hoopt nu met kans op succes dit voor stel aanhangig te kunnen maken ter bovoegder plaatsen, (Nadruk verboden) EEN VEELOMVATTENDE TAAK Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdverkeers wegen in stand. Het werkt mede aan het opsporen van Nederlandse kinderen in Duitsland; het heeft een informatiebureau dat in lichtingen tracht te verstrekken over Nederlanders die na de oorlog niet zijn teruggekeerd; het heeft zijn diensten verleend bij de repatriëring van Ne derlanders uit Duitsland en uit Indië en de Afdeling Intendance heeft in 1946, 1947 en 1948 voor de NIWIN de gehele technische verzorging op zich genomen voor het verzenden van 764000 pakket ten. We zouden nog evenveel taken kunnen noemen en diensten die het verleent, maar dat is niet nodig, want wie het nog niet weten mocht, reali seert zich nu toch wel dat het teken van het Rode Kruis HULP betekent. Het Nederlandse Rode Kruis krijgt geen subsidie. Daarom is het in zijn ar beid aangewezen op de hulp van het Nederlandse volk. Helpt u dus het Rode Kruis om te kunnen helpen. Gedurende de laatste dagen is de luchtdruk in West-Europa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing in Noord- Oostelijke richting van het Azoren-ho- gedruk-gebied. De verschillende tame lijk actieve Oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen een Noord- Oostelijke koers te volgen van het mid den van de Oceaan over IJsland naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwik keling in de luchtdrukverdeling is, dat de aanvoer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen geleidelijk weer hoger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen op vorming van verspreide onweers buien door de verwarming in de na middag uiterst gering, pas in de loop van Tweede Pinksterdag wordt de kans hierop groter daar verwacht kan wor den, dat tegen die tijd de invloed van de Oceaandepressies zich weer meer over het vasteland van West-Europa gaat uitbreiden. Het ziet er dus naar uit, dat het weer met Pinksteren over het alge meen fraai zal zijn met tamelijk ho ge temperaturen, 'ange perioden van zonneschijn, niet veel wind en pas in de loop van de tweede Pink sterdag kans op vorming van ver spreide warmte-onweders. Men verzoekt ons opname van hst vclgende: Ginds in de West ligt het land Suri name, sedert bijna drie eeuwen Neder lands bezit, en tot 1863 een slavenland, waar tiend -'zenden mensen het droeve lot van wrede slavernij deelden. Duizenden van deze gepijnigde men- ser. vluchtten het oerwoud in om daar door aan de onderdrukkers te ontko men. Hun nakomelingen leven nog daar in de haast ontoegankelijke oerwouden achter bruisende watervallen. Daar wa ren zij veilig. De blanken konden hen immers daar niet bereiken. Zo ontstond hier een volk onder eigen opperhoof. den, bijna geheel gescheiden van de overige wereld. De .zendelingen der Broedergemeente volgden hen echter wel in de verste hceken van dit „dodenland", dat spoe> dis het „kerkhof der Zending" werd ge noemd, omdat dozijnen van deze dap pere mensen hun leven opofferden bij de poging, de vluchtelingen geestelijk, medisch en maatschappelijk te hulp te komen. Meer dan tweehonderd jonge strij ders van de Zending der Broeder gemeente gaven in Suriname hun leven, De negers zelf moesten echter ook hun vrijheid duur betalen in dat „do denland". Vreselijke tropische ziekten hielden op een ontzettende manier huis onder hen. Lepra, framboesia, malaria, dysenterie, wormziekten, oogziekten »'n walgelijke wonden namen spoedig zulke' afmetingen aan, dat men het niet kon aanzien zonder door een machtig schuldbewustzijn gegrepen te worden. De Zending der Broedergemeente kon deze ellende niet blijven aanzien Zij heeft er nu een zendingshospitaal gebouwd, genaamd „Het Prinses Ju- liana-Zendingshospitaal der Evang. Broedergemeente". Vele bosnegers, die ten dode gedoemd waren, komen nu hier en vinden vaak in een paar weken tijds genezing van hun vreselijke ziek ten. Er is blijdschap in het Bosland van Suriname, en er is blijdschap bij de leiding van 't Zendingsgenootschap der Evang. Broedergemeente te Zeist, dat dit werk der barmhartigheid mocht be ginnen. Maar de blijdschap wordt overscha duwd door het feit, dat er nog een halve ton schuld op deze inrichting rust, die f 140.000 heeft gekost. Hier ligt een taak voor heel het Ne derlandse volk om dit hospitaal schuld- vrij te helpen maken en daardoor iets van onze schuld aan het Surinaamss volk af te betalen, een schuld, die zeer groot is. Giften kunnen gestort worden op postgiro 24696 van het Zeister Zendings genootschap, Broederplein 27, Zeist. Ook overschrijvingen van geblokkeer: do rekening worden met dank aan vaard en kunnen overgemaakt worden op het conto van het Zendingsgenoot schap der Evang. Broetiergemeenschap bij Vlaer Kol, Oude Gracht 158, Utrecht. Eveneens worden giften in na- tura van allerlei aard gaarne en met dank aangenomen voor een ten bate van dit doel te houden bazar. Deze kun nen worden gezonden aan het Zeister Zendingsbureau. Broederplein 27. Zeist. God heeft een blijmoedig gever lief. Het monument voor de heer D. A. Klomp, dat door de beeldhouwster me vrouw J. KouwenaarBijla is vervaar digd cn waarvan wij onlangs een uit voerige beschrijving hebben gegeven zal Zaterdag 22 Mei a.s. des namiddags half vier onthuld worden op het graf op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkedijk. i Geboren: Leonardus, x, v. P. F. Schoonen en D. C. Oudt. Nicolaas Johannes Cornells, z. v. C. J. Mole naar en C. J. Stoop. Anna Wll- helmina, d. v, L. Zutdema en C. Ekelmans. Marjolün, d. v. G. A. A. van Mdstrigt en R. Hofker. Maria Lucia, d, v, A. van Eekelen en C. Boersen. Divera Cornelia, d. v. A. van Eekelen en C. Boersen. Ondertrouwd; J. Lont en A. J. T. Kalfsvel. E, Veling en J. Veling. Gehuwd: C. van de Kreeke *n E. Ellens. ONDERWIJS. Voor de betrekking van onderwijze res aan de O.L. School te Hippoly- tushoef (vacature mej. J. H. de Groot) heeft zich één sollicitante aangemeld. Voor de betrekking van 7e leer kracht aan genoemde school reflec teerden tot dusverre 2 gegadigden. NOG GEEN WACHTLOKALEN VOOR BUSPASSAGIERS. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het gemeen tebestuur op een desbetreffende vraag doen weten, dat in verband met de materiaalpositie dit jaar nog geen toestemming voor de bouw van wachtlokalen voor buspassagiers kan worden verleend. Zijne Excellentie heeft wel toege zegd een daartoe strekkende aan vrage in het volgende voorjaar in be handeling te willen nemen. Op Tweede Pinksterdag brengt de rijwielbrigade van het Leger des Heils, korps Den Helder, een bezoek aan Callantsoog. Het ligt in de bedoeling, om in de middaguren een korte straat- zangdienst te houden en daarna in een openluchsamenkomst het Pinkster evangelie te verkondigen, 's Morgens zijn de Heilssoldaten te Juliankdorp om daar hun liederen te doen klinken en met korte toespraken de betekenis van het Pinksterfeest toe te lichten. Geboren: Jan C., zoon van Corneiis Joustra en Boukje de Boer. Maria A. B, dochter van Corneiis Hin en Agatha M. Bakker. Anna H., dochter van Jacob Schraag en Theodora E, de Porto. Alberdina M, dochter van Hendrikus W, Keesom en Nelly Log- man. Afina K„ dochter van Harm Nieboer en Dina K. Eelman Ondertrouwd: Lambertus J. Weijdt en Klazina C. Witte. Getrouwd: Willem J, Resoort en An na M. Kraai, Willem J. Zijm en Ca- tharina Riteco Willem J. Jannes en Anna Venniker Hubertus M. Moonen en Annetje Witte. Alle Koolstra en Yke Jilderda. Gevonden voorwerpen: 2 bankbiljet ten, 1 doos shag, 1 unster. 1 leren riem, 1 wit glacé handschoen, 1 zw. porte- monnaie. VISEXPORT. Te Den Haag is officiëel opgericht de stichting tot bevordering van Vis- export en Groothandel te Urk. Voor zitter is hiervan burgemeester Keyzèr, Verder hebben In deze stichting zit ting de heren Itterzon uit Den Haag en KI. Jelle Hakvoort te Nunspeet, De laatste als visexporteur. VISSERIJ. URK, 13 Mei 1948. Door 80 vaartui gen werd heden aangevoerd: 13396 pond paling, van 67628 pond per vaartuig, prijs f 1.20—f 2.40 per y. kg en 4000 pond nest, f 1.37 per 50 kg. TWEEDE PINKSTERDAG HUISDUINEN. Ned. herv. gem. 10 uur ds. Salm. KLEINE SLUIS, half 10 ds. De Hoest. (Nieuwe lidmaten). de geweldige vraag naar zomerschoeisel, ontvan gen wij geregeld de nieuwste artikelen ln Tinnen- en lederen-uit voering. Ook onze van ouds bekende met neus vsn 39—47en in populaire prijsklassen!

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5