Marinierskapel verovert stormenderhand Batavia Boeren ontvangen hun di CASINO ALS „THEATER PLEZIER" EIGEN LAND EN EIGEN STAD Pinksierfliisen Met de Nieuwediepers in de Wilhelmina Cantine en wat ze te zeggen hebben Prima Closetpapier 250 bl. zijdezacht 35 ct. De heer Hendriks zegt zijn eerste leerlingen vaarwel RinnenWnrt betantMinsr Bartje zoekt het geluk Toon Hermans in: „Zie ik je vanavond nog?" Den Oever Nederlandse Esperantofilms in Amerika Enorme geestdrift bij spelers en publiek pjET was druk, gisteravond voor de Wilhelmina Cantine in Batavia, druk van ontelbare auto's, die uit letterlijke alle richtingen kwamen aanrijden, druk van trucks, afgela» den met Marva's en VHK-sters, druk van officieren, onderofficieren en jongens van de Koninklijke Ma rine en het leger. Waaróm het zo druk was, na een gloeiend hete dag, die uren en urenlang Batavia nau welijks bewoonbaar had gemaakt. Omdat de Marinierskapcl voor de tweede avond optrad. Lezers, het is niet zo eenvoudig U de gevoelens te bescrhijven die men on dergaat als men zelf nauwelijks drie maal acht en veertig uur geleden in Indië is aangekomen en dan geplaatst wordt in een grote, witstenen zaal, met zoevende fans aan het hoge plafond, met in hei-rood een enorme „W", de „W" van Wilhelmina, boven het grote podium, en als zich dan (en hiér gaat het omop dat podium de Mari nierskapel bevindt, gestoken in Indisch tenue, de hemdsmouwen opgestroopt, kant en klaar voor het tweede concert in twee dagen. VELE BEKENDE GEZICHTEN. TK zat daar, een van de vele honder den mannen en vrouwen en daar zag ik ze: al die goede, bekende Hel- derse gezichten. Eén voor één haalde ik ze er uit.... daar zat Jo Dol, daar Steinroth en Jongkees, daar Smit en daar Schenkels en daar, half verborgen, Snaphaan. Ik weet niet of Nieuwedie pers groter chauvinisten zijn dan de bewoners van andere plaatsen, maar wél weet ik, en ik zal het volstrekt niet onder stoelen en banken steken, dat ik ontroerd werd, en machtig ontroerd erbij (daar, nu weet u hettoen dit alles zich voor mij ging afspelen. Ik werd er een beetje stil van, en ik was de enige niet. Met laaiend enthousiasme, met een enorme geestdrift, zijn de mannen van Gijsbert Nieuwland in Indië begroet. De eerste avond was het pleit reeds be slecht, de -erste avond al is daar een band gesmeed tussen Indië en de ka pel, die onverbreekbaar zal blijken. Wat zal ik U ervan vertellen ie- zers? Van d:.! eerste nummer. net symphonisch gedicht Finlandia van Si- belius, dat op buitengewoon verzorgde wijze werd uitgevoerd? Van de Lon- don-suite van Coats of van het nummer waarop de aandacht van dit groot pu bliek in het bijzonder gericht was: Gcishwins, Rhapsody in Blue"? Of van de knappe weergave van Van Anrooys „Piet Hein Rhapsodie"? Ieder nummer, ioder stuk, werd een verrassing en er waren ook grandiose verrassingen. Zoals die Rhapsodie in Blue, zoals de madley „AU the rhythm" en zoals de kleine serie toegiften die Nieuwland en z'n mannen werd afgedwongen. Toen ik daar de Marinierskapel zag spelen, nummer na nummer, en toen ik de sfeer voelde in die grote zaal, toen was het voo" mij of de oude „staf- muziek" aan 't spelen was. In het oude Casino aan de vroegere Kanaalwcg. Ja.... dan mis je gezichten, maar er zijn er altijd nog heel wat overgeble ven, Ik noemde ze al hierboven en ik hoop volledig te zijn geweest. Er is geapplaudisseerd, en daar begon het mee. Later deed men het anders: toen werd er geschreeuwd, door al deze mannen en vrouwen, om méér. Steeds méér, want onverzadigbaar was de geestdrift en of nu de khaki shirts van de spelende mariniers steeds donkerder gekleurd werde i van het transpireren, onverbiddelijk dwong men extra num mers af. En dan lachte Gijsbert Nieuw land, of hij keek zo'n beetje veront schuldigend wanhopig (hoe men hem dat kon aandoen....) en opnieuw werd er gespeeld. Wij waren daar samen, muzikanten en publiek, in die Wilhelmina Cantine en ik zeg U, lezers: daar was een goed stuk Nederland èn een goed stuk Nieuwediep verenigd. Men keek elkaar san en men was dankbaar, zoals men dankbaar is voor iets heel moois dat men gekregen heeft op een feestdag. Een kostbaar cadeau: een cadeau, in ue vorm van een concert. Jan Geuzenbroek bracht de clarinet- solo, de inzet van de Rhapsody in Blue, op nét zulke technisch geraffineerde wij ze, als we ons dit herinneren uit de jaren dat hij in Nieuwediep een be kende verschijning was. En van clari- netten gesprokenik hoorde Jo Dol spelen en ik wist het weer: de naam Dol betekent ook nü nog: meesterschap op vele instrumenten. En ik mag Wim Bruul niet vergeten, die eens, jaren ge leden, Casino in vervoering bracht met de trompetsolo uit de Posthoorngalop •n die nog niets, maar dan ook niets, van zyn vaart en tempo verloren bleek te hebber. Ondanks de temperatuur.. En wat voor Wim Bruul en Jo Dol en Steinroth en Karei Kokelaar (want die was er ook! geldt, dat geldt voor allen, stuk voor stuk. Oók voor de niet- Jutters! In de pauze stonden wij allemaal bij elkaar en ik heb ze de hand geschud. We hebben elkaar eens aangekeken, want we kenden elkaar nog niet in Indische uitrusting. En er zijn handjes geschud en iedere hand bleef véél lan- gei in de andere rusten dan gewoon lijk. Maar daarvoor waren we dan ook Nieuwediepers onder elkaar en dat moet U ons maar niet ten kwade dui den. Koe ze 'n gehad hebben op de Kota Ba- rce, vroeg ik. Het bleek van matig. Reizen per troepentransportschip is niet eenvoudig en alle jongens waren blij dat het er eindelijop zat. Het schip had nogal wat oponthoud gehad, tegen slag ook, maar de ontvangst in Bata- vic had alles goedgemaakt. Die ont vangst was. geweldig en hiervoor was men oprecht dankbaar. De jongens aan boord waren stapel gek met de kapel. 60 maal is de Defi- leermars uitgevoerd en de muziekma- kende mariniers werd nauwelijks rust vergund, om te schaften en te slapen. De reis begon met boogie-woogie, maar hoe langer die reis duurde/des te serieuzer muziek werd er gevraagd.... DOOR DE ARCHIPEL. Wat de plannen zijn? Overmorgen gaan we door naar Soerabaia en daar na staat een vol programma op Öost Java op het lijstje. In totaal blijven de jongens 6 weken in Indië, en in die 6 weken zal er heel wat uit het korps ge haald worden.... want Bach en Duke Ellington in d i t klimaat is iets anders dan Bach en Duke Ellington in Casino, op een koude November-avond of in het voorjaarszonnetje in de muziektent aan de Hoofdgracht Alle jongens van Den Helder vroegen me het laatste nieuws uit Holland en Nieuwediep. Maar ik wist nauwelijks iets meer dan zij. En ik moest beloven de groeten over te brengen aan de vaders en moeders en de vrouwen en de kinderen. En of ik zeggen wilde dat ■alles bést gaat, dat er niemand ziek is en dat ze alleen een beetje last hebben van de hitte (die rot-kentering w i 1 maar niet ophouden....) en, maar welke Indiëganger heeft dat niet, oen beetje van de rode hond. Verder: alles okey-dokey entot ziens. Toen we daar zo stonden, schuin ach ter het podium, de groep Jutters, kwa men er anderen aanrennen. Dat waren óók weer Nieuwediepers, die er óók bij wilden zijn. En die me óók vroegen of ze een groet naar huis konden door seinen, via de krant, en dat ze het des noods wel betalen wilden aan de direc teur van de krant. En zo ging dat maar door, heel Je pauze. Het was veel te kort, alles bij elkaar, en ik had nog wel honderd vra gen af te vuren. En telkens kwam er dan opnieuw nog een bekend gezicht opduiken, achter die kring om me heen, en was er weer een hand die lang en warm (ja, vooral warm) gedrukt werd. En Jo Dol, mijn oude vriend, stond maar stilletjes voor zich uit te kijken en ik geloof dat hij nogal erg ontroerd was, door zo'n ontvangst en zóveel gezichten van 53 gr. noorderbreedte. En zo ging die avond, een onver getelijke, een prachtige avond, voor bij. Naast het podium leunden de Ja vaanse jongens, bedienden, en nadat ze van hun eerste schrik over zóveel geestdrift wat bekomen waren, zaten ze voor het verdere deel van de avond met wijd open monden te luisteren En in de schemer van de zaal zag je soms alleen de witte tanden. Zo ver waren die monden geopend BEKAF, MAAR GELUKKIG. Na de pauze werden de shirts van de muzikanten steeds donkerder en dat van Gijsbert Nieuwland was, ronduit, een kletsnatte vaatdoek, die om z'n magere schouders zwierde. Er moest tersluiks voor een enkele blazer, die zware partijen weggaf, een glas water worden aangedragen en ik geloof, nee, ik weet zéker, dat die 50 jongens bek en bek-af geweest zijn, om 10 uur. Maar wat doet het er toe! Holland en Indië ontmoetten elkgar die avond cn behalve dat: Jutterland en Jutterland. Na 41 die nummers, na de toegiften en de toegiften op de toegiften, was er nog één nummer: het Wilhelmus. Staande gespeeld, staande meegezon gen. U, daar in Holand, weet niet dat dit lied hier heel anders klinkt dan in de lage landenhet is aangrijpen der-, het is vooral: zinvoller. Het heeft, en zeker in deze dagen iets te zeggen, er ligt een aanmoediging en een sterk- makende belofte in: het is de hymne, die ons duidelijk, klaar en schoon zegt dat we bij' elkaar horen, en zeker als Hollanders in dit land. Indië is een vreemd land en ik ben er te kort om te oordelen over veel dingen. Maar er is een ander Indië dan dit plein, met de Cantine, met de auto's en de helle lichten. Ik weet dat er, niet zo ver weg, een rimboe is. met een donkere dreiging, met een deels be kend, deels onbekend, gevaar, loerend achter iedere boom, iedere varen van deze jungle. Het is goed zich dat steeds opnieuw te realiseren. Het is een prachtig land, een ongelooflijk mooi land, maar in dit land smeulen harts tochten, die men niet ziet, maar die elk ogenblik opnieuw blijken en duide lijk aan de dag treden. En daarom, juist daarom is het goed, als alle Nederlanders zich een gesloten eenheid weten. En daarom is het een historisch moment geweest toen de eerste klanken van de Nederlandse Marinierskapel in Batavia opklonken. Goede reis mannen, een maximum aan succes en behouden thuiskomst in pstria, over een paar maanden! ANTHONY VAN KAMPEN. (P.S.:_ Ik vergat nog één ding: alle Nieuwediepers doen speciaal Bram Lensen de groeten en ze laten hem dringend vragen of straks, bij thuis komst, nog steeds „de-koffie-klaar- staat" BOEKHANDEL EGNER, DEN HELDER. Er zjjn nog maar al te veel mensen, die van mening zijn dat iemand altijd nog wel geschikt is om boer te worden, wanneer hij bewezen heeft voor andere vakken ongeschikt te zijn. Niets is minder waar. Een doelmatig grondgebruik verantwoord zowel ten opzichte van de gebruiker als van de maatschappij met haar chronisch gebrek aan cultuurgrond kan pas verkregen worden, wanneer de boer over een behoorlijke dosis kennis en inzicht beschikt. Om hiertoe te geraken, om reeds de jeugdige boer iets bij te brengen van het uitgebreide ter rein der wetenschappelijke landbouwbedrijfsvoering, werd ook in Ju- lianadorp een Lagere Landbouwschool opgericht, die onder haar uit stekende leiding ongetwijfeld zal strekken tot heil van de jonge pol der „Het Koegras" en de vele haar omringende landbouwdistricten. Deze Julianadorper Landbouwschool bereikte Vrijdagmiddag haar eerste belangrijke mijlpaal. Onder aanwezig heid van de leden der Commissie van Toezicht, de gemeentesecretaris mr. dr. E. van Bolhuis, vertegenwoordigers van de Maatschappij Van Landbouw en van de Vereniging van Oud-leer lingen, heeft de Rijkslandbouwconsu- lent, de heer Rinsema, directeur van de Landbouwschool te Schagen, de eerste diploma's sinds de oprichting der school uitgereikt aan 24 van haar leerlingen. Openbare les. Na een openingswoord door de voor zitter der commissie van toe?ichtv wet houder Van Loo, zette de heer J. Henderikx, directeur van de Landbouw school, in het kort de indeling van deze middag uitéén. Eén der leerlin gen, de heer Henk Keyzer, kreeg daar op gelegenheid om een „openbare les" te geven. Hij sprak over het onder werp „Aanleg en onderhoud van de kunstweide". Spr. ging hierbij in op het belang van de wisselbouw als on misbaar element in onze moderne be drijfsvoering, een systeem waarin ook grasgewas zal van de grondverbeteren- nomen. Niet alleen krijgt men de sa menstelling en de waarde van het ge was meer in de hand, maar ook het gasgewas zal van de grondverbeteren- de werking ten volle kunnen profite ren, Men moet het gras evenals het graan als een cultuurgewas leren zien en het als zodanig in het bouwplan opnemen. Na deze causerie ontwikkel de zich tussen de spreker en de ove rige leerlingen een levendige discus sie over de verschillende onderdelen van kunstweide-aanleg en -onderhoud, waarbij men elkaar van beide zijden niet veel toegaf! Als tweede spreker de derde moest wegens tijdsgebrek uitvallen trad op Jan Jongejan. Deze hield zich by de materie waarin hij het meest thuis is: de aardappel en selectieteelt. De aardappel werd eerst in de 16e eeuw in Europa gebracht, maar ver overde toen spoedig een belangrüke plaats op het menu der Europeanen. Toen omstreeks het midden der 19e eeuw de aardappeloogst volkomen mis lukte, dreigde er zelfs een hongers nood! Er moest wat de rassenteelt be treft, nog veel worden gedaan. Het zijn vooral prof. Quanjer, prof. Oort wijn Botjes en ir. Roosendaal geweest, die baanbrekend werk hebben gele verd op het gebied der aardappelver betering en ziektebestrijding. Nu is 't de N.A.K.. die nimmer verflauwende controle uitoefent op de teelt, de ver zorging en de aard van het pootgoed. Een belangrijke factor bij de verbouw van aardappelen is naast een goede grondverzorging de bemesting. Al is de aardappel een echte kalivrager, de andere meststoffen zoals fosfor en stikstof mogen toch ook niet wor den verwaarloosd. Aan het einde van de voordracht ontspon zich tussen een lid der Commissie van Toezicht, zelf een zeer goed aardappelteler, en de leerling een interessante gedachten- wisseling. De causeur bleek daarbij lang geen beginneling meer te zijn, wat ook wel op te maken viel uit het waarderend glimlachje van het com- missieliè. De uitreiking. Hierna kreeg de heer Rinsema het woord. Hij sprak er zyn grote voldoe ning over uit, dat hy van het gemeen tebestuur de uitnodiging had ontvan gen om de diploma's uit te reiken. Het was inderdaad een bijzondere uitrei king, want het gold hier de eerste leerlingen die de heer Henderikx van zijn school spuide, daarmede een aan tal theoretisch en practisch bekwame boeren aan de maatschappij afleve rend. Dit laatste is zeer belangryk, want door een grotere kennis van de boeren zal de zekerheid ook groter worden, dat ieder stukje gond ten volle wordt benut en dat niets van de mogelykheden tot opvoering der be- drijfsresultaten verloren zal gaan. In de voorzaal was reeds het aen en ander besproken, en de heer Rinsema kon' dan ook mededelen, dat allen die aanwezig waren, voor een diploma in aanmerking kwa men. Als eerste en tevens als eerste van de klas ontving Jan Jongejan zijn diploma en kreeg daarbij als geschenk van de Holl. Mij. v. Landbouw een prachtig boekwerk aangeboden. Nummer 2 was Piet Byi, een uitstekend leer- De allerprilste Pinksterflitsen. eei zeer luidruchtige flits, was de Luilak viering. Het merendeel van de Nieuwe diep-bevolking lag nog hevig in con centratie uit te rusten van de Vrijdagse vermoeienissen en krachten te verzame len voor de bezigheden op Zaterdag, toen een rumoerige trilling door de stad voer. Op verscheidene plaatsen werden zelfs de hanen uit hun sluimering ge wekt door de meest vreemdsoortige ge luiden, voortgebracht door allerhande metalen apparaten die over de Helderse wegdekken werden gesleurd, onder het geroep van „Luilaaaak", m alle toonaar den en met vele modulaties. Eén van de middelpunten van di wreed concert, en in ieder geval het eerste waarmede wij kennis maakten, was de steeg onder onze redactionele sponde. Deze openbare weg mocht het klankbord zyn van ontzaglijke ketel muziek, welke in staat was iemand uit een toestand van super-slaap tot abso lute wakkerheid op te wekken, al was het nauwelijks vijf uur in de morgen. We waren er gauw mee verzoend, want de zon was ook al op, de vogeltjes kwin keieerden en de hanen begonnen reeds hun vrouwtjes attent te maken pp de nieuwe, lange dag. Wie op deze Luilak-morgen boos wei- op het Jutterkroost, dat in letterlijke zin en traditie levend hield, moest als een nurks worden beschouwd, al had den we medelijden met de zieken ei zwakken die iedere slaap bitter nodig hadden. De Zaterdagmorgen was er verder één als alle laatste morgens van iedere week, maar de middag droeg al iets Pinksterachtigs. Treinen en bussen wa ren voller dan anders, en ook het win kelend volksdeel was groter in getal dan ooit. Een ieder scheen zijn uitrus ting te willen aanvullen met hetgeen ontbrak, teneinde op zijn Pinkster-best voor de dag te kunnen komen. De he ren der schepping konden op dit gebied weinig opYallends presteren, al liep het aantal nieuws bottines en molières wel in de gaten, maar de zwakke sekse kon zich laven aan de „new look", volgens welke onder meer. de roklengte enige kilometers (van alle dames gezamen lijk) is toegenomen. Het schone Pinksterweer van de bei de Pinksterdagen bood ruimschoots de gelegenheid om deze „nieuwe kijk" on der de meest gunstige omstandigheden te étaleren. Natuurlijk kon dat gebeuren voor de specifiek Helderse décors, als de haven, de dijk en het strand, waar de drukte groot en de gezelligheid welda dig was. Het allerdrukst, zelfs nog druk ker dan in de Donkere Duinen, was het te Huisduinen, waar met veel feestelijk heid het badseizoen werd geopend. Het aantal bad-nemers bleef aan het strand vrij beperkt, want het water was nog lichtelijk arctisch. Maar toch bewees de drukte in onze badplaats, dat de zwem- iiefhebbers op het vinketouw blijven. Ditmaal bleef de gezelligheid nog ge concentreerd om de verschillende ver makelijkheden, die over een paar dagen v/eer verdwenen zijn. De aandacht is echter weer op de traditionele wijze op Huisduinen gevestigd, een aandacht die dkomende maanden ongetwijfeld nog groter zal worden. En dan spreken we last but not least over de Olympische Dag. die enige dui zenden stadgenoten in de contreien van de Sportlaan heeft gehoifden. Over deze eendrachtige manifestatie van vele sporten, in do geest der Olympische ge dachte. vindt de lezer elders in dit num mer uitvoeriger mededelingen. - 'g De afdelingen van de Raad voor het onderzoek der gemeentebegroting 1948 zijn met hun arbeid gereedgekomen, zo dat de behandeling ervan in de gemeen teraad binnenkort kan worden ver wacht. Uiteraard heeft de begroting aanleiding gegeven tot het maken 'van opmerkingen en het stellen van vragen. Het een en ander, alsmede de commen taren van het college van B. en W., zijn neergelegd in de algemene beschouwin gen, waarop wij dezer dagen terugko men. dcor Anne de Vries 5.50 p. dl. BOEKH. EGNER, Den Helder. ling, goede boer en correcte mili tair, die van de Vereniging van oud-leerlingen een prachtige pla- tertitlas van Nederland ten ge schenke kreeg. Namens de Commissie van Toezicht sprak toen nog de heer Van Loo, die hoopte dat de jongens het op school geleerde in de practijk in toepassing zullen brengen. „Ik ben ervan over tuigd", aldus de wethouder, „dat het contact tussen leerlingen en onder- wyzer niet verbroken zal worden. Ze ker zal de heer Henderikx altijd klaar staan om zijn jongens met raad en daad bij te staan, niet alleen in het belang van zyn school en de leerlingen, maar ook in het algemeen belang". De heer Henderikx sloot daarop het officiële gedeelte en nodigde na een korte pauze, waarin enkele foto's wer den genomen, alle aanwezigen uit aan de broodmaaltyd, welke werd aange boden doqr de afzwaaiende leerlingen. Zo vond de middag door deze gemeen schappelijke dis een genoeglijk einde. HET ARABISCHE LEGIOEN .OEFENT. Door de Engelsen opgeleide instructeurs tonen de legionairs hoe de artillerie behandeld moet worden. Zoals men weet levert Engeland volgens een over eenkomst met Transjordanië de wapens waarmede de Arabieren de Joden in Palestina bestrijden. Het was een allerplezierigst programma, dat Toon Hermans en de zijnen Vrijdagavond in Casino ten tonele brachten. Het „Theater Ple zier van Floris Meslier" droeg zün naam niet ten onrechte. Wat Toon Hermans, Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester en al de andere ras- artisten uit dit cabaret ten overstaan van een uitverkochte zaal hebben gepresteerd, verdient niets dan lof. Deze mensen hebben een goede vierhonderdvljftig Nieuwediepers eens voor een paar uur de zorgen van alledag doen vergeten en hen eens heerlqk laten lachen. Het is onmogeiyk om een verslag van al hun bezigheden te geven. Omdat het onmogelijk is alle nonsens en alle ernst, alle humor en alle ori ginaliteit samen te persen in een kort courantenartikeltje. Op de keper beschouwd was het alle maal in het geheel niet gewichtig, in bet geheel niet diepzinnig, in het geheel niet bijzonder grappig, maar juist de manier waarop ieder zijn aandeel lever tje deed alle toeschouwers volledig en met overgave genieten. Het was vooral de figuur Toon Hermans die deze avond domineerde. Hij weet zijn conferences uit te spreken, alsof hij ze ter plaatse componeert, alsof hij zelf nog geniet van de leuke vondsten die hij te berde brengt. Zo zonder enig air, zonder dat iichtelijk hautaine dat "Wim Kan bij voorbeeld wel eens vervelend doet zyn, stond Toon op de planken. Iedereen had plezier in deze vlotte jongen, zoals men plezier heeft in iemand die thuis of pp het werk aardig uit de hoek kan komen en een zonnestraaltje doet schijnen in het grauw van de dagelijkse sleur. Wie Toon Hermans beluistert, vergeet ras dat het maar cabaret is, dat Toon slechts leuk is tegen betaling. Hij geeft zich over aan Toon en laat zich meene men door diens prettig humeur. Aan het eind van de avond behoeft hij zich niet eens te schamen, zo door die Toon te zijn overwonnen, want Toon heeft van zijn meesterschap geen misbruik gemaakt. Hij is voortdurend „in de lijn gebleven" en heeft alleen maar heel eenvoudig wat plezier gemaakt. Hoe moeilijk dat „eenvoudige plezier maken is" blijkt wel daaruit, dat we sinds de bevrijding slechts éénmaal eerder een man op het Casino-podium zagen, die Toon Hermans uit ..Zie ik je vanavond nog" evenaarde, en dat was Toon Her mans, verleden jaar. Uit het programma memoreren we nog even Toon's excursie naar de prai rie en de bosjesmannen (met de bosbes- jes), het bijzonder geslaagde optreden van Scholten en Van 't Zelfde en de ernstige schets „Fait accompli", een groot toneelstuk in een notedop. Peter Kellebach was de man, die de finishing touch aanbracht door zijn perfecte pia nospel, dat van proloog tot finale was aangepast aan het programma. Wij ho pen dit voortreffelijke clubje spoedig nog eens weer te zien in Casino. „Zien we jullie van 't jaar nog?" zouden we tot besluit willen vragen.... LEVERING STEENSLAG. Door de Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage werd aan de N.V. Steenbrekerij Holland te Borgharen opgedragen de leverantie van de benodigde steenslag voor de verbetering van de Rijksweg AmsterdamDen OeverLeeuwarden voor een som van 47.915.50. Vacant ie plannen Op uitnodiging van de Amerikaanse Esperanto Vereniging vertoefde mevr. ir. J. Isbrücker gedurende enkele maanden in Amerika om lezingen te houden o.a. over „Nederland na de Oorlog". Van het Ministerie voor de Wederopbouw had zij de beschikking gekregen over drie Nederlandse Es- peranto-sprekende films, getiteld: „De droogmaking van Walcheren", „Thuis komst in Arnhem" en „Ontluisterd Land". De films werden vertoond in New Haven, Washington, Vineland, Philadelphia en andere steden. Zij trokken zeer de aandacht en vooral de film „Ontluisterd Land" werd hoog gewaardeerd. Mevr. Isbrücker zeide: „Toen ik mijn verwondering uitdrukte over de vele belangstelling, welke ik ontmoette voor het Esperanto, kreeg ik ten antwoord: „Dat moet U niet verwonderen. Immers, de Amerikanen haten het vreemde talen leren en nu zien we de kans met het leren van één eenvoudige taal alle andere over te slaan". Meermalen bleek, dat men in Amerika totaal geen begrip had van de verwoestingen, die in ons land zijn aangericht en men was zeer on der de indruk van het geziene. Ook sprak men met respect over de snelle opbouw hier te lande. De belangstel ling was zeer groot, waarvan ook de dagbladen getuigden en een radio interview te Washington. Door tijdgebrek kon mevr. Isbrücker geen gevolg geven aan een uitnodiging uit Californië om daar de films even eens te vertonen. Ook is reeds ver zocht de films te Parijs en op IJs land te vertonen, terwyl mevr. Is brücker of haar man, met toestem ming van de regering de films zullen draaien in het internationaal Esperan- to-congres, dat deze zomer te Malmö (Zweden) zal worden gehouden. Mevr. I. is overigens overtuigd, dat deze Es- peranto-sprekende films hun weg door de gehele wereld zullen vinden en op deze wijze zullen bedragen tot meer dere kennis omtrent ons land. C. J. Het wordt nu de hoogste vacantieplannen. Velen zijn vermoedelijk reeds klaar, zullen nog twijfelen. De oorlog heeft althans goede gevolg gehad, dat eigen land meer zijn gaan ren. Vroeger was het in dat tijd voor hiermede anderen dit ene wij ons waarde- opzicht treurig gesteld: volgens velen trof men het overal op de wijde Wereld beter dan in het eigen land. Maar de oorlog kwam en het werd onmogelijk de grenzen te overschrijden. Noodge dwongen bereisde men na de bevrij ding Nederland. Het was voor velen een openbaring. De Friezen keken in Limburg en Brabant de ogen uit en omgekeerd leek voor de bewoners beneden de Moerdijk' het Friese wa terland een sprookje. Daarom is het zo goed vooral de jeugd niet te vroeg blasé te maken en de kinderen in de eerste plaats het eigen land te leren kennen. Een voetreis is wel het ideaalste. Men komt dan op plekjes, die zelden betreden worden en men heeft toch weinig last van het rumoerige stof fige hoofdverkeer. Maar ook de rij- wieltochten zijn niet te versmaden. Dank zij de onvolprezen zorgen van de A.N.W.B., kan mem de paddestoe len volgend, de mooiste toeren maken door het land. Wie een druk leven leidt, zal verstandig doen in de va- cantie rust te nemen. Hij moet voor al geen kilometer-vreter zyn. Wat let U eens heerlijk thuis te blijven en allemaal dingen te doen, waarvoor in het drukke leven van alle dag geen tijd overbiyft? Neem voldoende rust, maak lange nachten, zodat uw lichaam en geest tijd krijgen zich ge heel te ontspannen. Ga lezen, musiceren, knutselen, al naar Uw aanleg. Bezoek een tentoon stelling, die uw belangstelling heeft en bezichtig eens uw eigen stad. Het is verbazingwekkend zoveel mensen dikwijls een vreemdeling zijn in de plaats van hun inwoning. Zij lopen dagelyks dezelfde gang naar hun bureau, kantoor, fabriek of school en schynen niet te weten dat er nog an dere straten, pleinen of parken be staan. Het is best mogeiyk vacantie te houden in de stad en na verloop van ty'd totaal opgefrist en uitgerust cle dagelijkse taak weer op te nemen. Een bykomstig voordeel van deze rustperiode is, dat men er hoege naamd geen reis- en verblijfkosten voor hoeft te betalen!

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2