is fl# PERMANENT V&D trainingspakken JUTTERTJES Nederland is in Lissa bon niet onbekend CALVÉ'S PUDDING Tabletjes die een wereldbrand kunnen ontketenen Uw naaimachine defect? HILDERING VERKOOPSTERS Vroom Dreesmann Abonneert U op dit biad Ronald Pearson: Medici zijn economische politiek ver vooruit WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? De Schager markt Salon SCH00NH0VEK Wij vragen voor direct enige nette voor de afdeling kousen en schrijfbehoeften Aankomend Bediende Wie met MOORMAN rijdt Komt altijd op tijd. NIEUWS Personeel Te koop aangeboden Te koop gevraagd Te huur gevraagd Te huur aangeboden Ruilen Diversen -De meest actuele krant HELDERSCHE COURANT dat tanden, gepoetst met Solidox, zo uitblinken. VOOR WITTE EN GEZONDE TANDEN Professor Thomas Herbert Davey, van het Instituut voor Tropische Geneeskunde te Liver- pool, heeft de Engelse regering gewaarschuwd, dat een klein tabletje, met een gewicht van 15/100 gram de macht heeft een rampzalige nieuwe wereldoorlog te ontketenen, tenzij Engeland ernst maakt met zijn koloniale verant woordelijkheid. Toen bio-chemici van de Imperial Chemical Industry drie jaar geleden het anti-malaria geneesmiddel „pa- drine" ontdekten, juichten de geleer den dit toe als een triomph van de wetenschap. Thans zijn zij in hogermate onge rust over deze opzienbare ontdek king. Zij vrezen de consequenties van de geneeskrachtige werking in de overbevolkte gedeelten van de wereld, waar het hoge dodencijfer tengevolge van de malaria het be volkingsaantal tot nu toe laag hield. Dit geldt in het bijzonder voor de landen, die aan de rand van hon gersnood staan. Het Instituut heeft een rapport gezonden aan het Engelse ministerie van koloniën, waarin de vrees van de geleerden tot uitdrukking komt. Eén lid van de groep geleerden, die bewees, dat paludrine met D. D. T. en penicilline één van de drie grootse medische ontdekkingen van de oorlog wat,, is Brian Gilmore Maegraith, de 40-jarige rector van het Instituut, die in Australië is ge boren. Destijds verheugde hij zich ten zeerste over deze wetenschappelijke overwinning, waardoor het lijden van millioenen verminderd zou worden. Met zijn collega's verklaarde hij trots, dat de oorlog in het Zuid-Wes ten van de Stille Zuidzee werd ge wonnen in een reageerbuis. Engeland kon de malaria bevechten, de Japan ners niet. Duizenden militairen, die malaria hadden opgelopen, konden door het Instituut worden genezen. GEVAARLIJKER DAN ATOOMBOM. De geleerden hebben thans een heel ander beeld voor ogen. Zij vra gen zich af of de wetenschap het veel tragere bestuur van de tropische landen te ver vooruit geschreden is. Zal het wapen, dat de chemici hebben gesmeed om de epide mieën te bestrijden, zich tegen de mensheid keren? De professoren zijn bevreesd, 'dat millioenen hongerende kleurlingen in hun strijd om het bestaan wanhopig zullen worden, wanneer hun toch reeds laagstaande levensstandaard nog verder wordt verlaagd door schrikwekkende toename van het be volkingsaantal. Zij vrezen, dat de onrust onder deze millioenen zal leiden tot een openlijk conflict tussen Oost en West, een vreselijke strijd om het voortbestaan van individuën en vol keren. Professor Maegraith trommel de met een buisje paludrine-tabletten cp zijn bureau en zei: „Dit is het krachtigste en in vele opzichten nut tigste geneesmiddel, dat wij kennen". Zijn collega, prof. Davey, die reeds 19 jaar aan het Instituut is verbon den, pakte één van de kleine ta bletjes en voegde er aan toe: Paludrine kan gevaarlijker zijn dan de atoombom. De we tenschap Is te ver op de econo mische politiek ten opzichte van de tropische gebieden vooruit". „De regeringen mogen zich niet verlaten op de malaria-epidemieën bi} de beperking van het bevolkings aantal. Hun is de zorg voor een kostbaar pand toevertrouwd en zij moeten de verantwoordelijkheid, die zij voor het welzijn van de onder hun beheer staande volkeren dragen, goed begrijpen". Ter illustratie van zijn betoog voerde prof. Davey aan, dat de be volking van Java in 70 jaren tijds is gestegen van 12 tot 48 millioen zie len. „Wij moeten de natuurlijke hulp middelen van de tropische landen krachtig ontwikkelen. Er moeten in grijpende plannen worden ontworpen voor intensieve landontginning, in hechte samenwerking uitgevoerd. De lonen en arbeidsvoorwaarden moe ten verbeteren, de trouwgerechtigde leeftijd worden verhoogd. Laten wij onze verantwoordelijk heid niet uit het oog verliezen! De medici hebben hun plicht gedaan Thans is het de tjjd voor de regering om hetzelfde te doen". Giften aan Stichting '40-'45 uit geblokkeerd tegoed Het ministerie van financiën werd be reid gevonden goed te keuren, dat met vergunning van de Nederlandse Bank en behoudens fiscale bezwaren giften van f 500 en hoger ten laste van een ge blokkeerde rekening op de geblokkeer de resp. optierekening der Stichting 19401945 mogen worden overgemaakt. Aanvragen dienen via de bankinstel ling, waar ipen zijn geblokkeerde reke ning heeft, bij de Nederlandse Bank te worden ingediend. Reso'utie van Labour-partij Op de jaarlijkse conferentie van de Britse labourpartij is een resolutie aangenomen, waarin een beroep op de regering wordt gedaan, te streven naar nauwere samenwerking met de landen van Europa en met de bevrij de volken van Azië en Afrika. Archibald Fenner Brockway, die de resolutie indiende, verklaarde „Ons oogmerk is een nieuw Europa, dat zich in socialistische zin ontwik kelt. Wat Churchill wil, is een nieuw Europa, waarin het kapitalisme wordt hersteld". Cleodora, 19-5 van Port Pirie te Pladjoe; Congostroom, 19-5 van Free town naar Le Havre en A'dam; Gaas terkerk, Japan-R'dam, 19-5 te Genua: Helena, A'dam-Cristobal, 19-5 te Lis sabon; Hugo de Groot, A'dam-Java, pass. 19-5 Socotra; Java, 19-5 van Fremantle te Naaraden; Kota Gede, R'dam-Batavia, 20-5 te Antwerpen Lemsterkerk. A'dam-Perz. Golf, pass. 19-5 Kaap Finisterre; Leopoldskerk, 19-5 van Hamburg naar R'dam; Ma- doera, 19-5 van Londen naar A'dam; Malvina, 20-5 van Pladjoe te Singapo re verw.; Marken, pass. 19-5 (18 uur) Perim; Meerkerk, Shanghai-R'dam, 20- 5 te Antwerpen; Modjokerto, 20-5 van Semaring te Batavia; Molenkerk, R' dam-Japan, 19-5 te Genua; Randkerk, R'dm-Calcutta. pass. 19-5 Perim; Siba- jak, R'dam-Batavia 19-5 (16.30) van Suez; Willem Ruys, Batavia-R'dam, Pass. 19-5 (20.00) Gibraltar. Algenib, MaceioR'dam, 20-5 te Ant werpen. Lissekerk, A'damPerzi sche Golf, 18-5 van Aden. Pr. Johan Willem Friso, AntwerpenMontreal, pass. 19-5 Kaap Race. Prins Willem II 19-5 200 mijl oost van Fayal. Prins Willem IV, 18-5 van Antwerpen te Montreal. Rijn, 19-5 van Terneuzen te Huelva. Salland, 20-5 van Im- mingham naar Napels. Singkep, Ba tavia—A'dan», pass. 19-5 Perim. So- crates, 19-5 van Rio de Janeiro te Per- nambuco. Sumatra, New York Java, 20-5 te Suez. Stad Vlaardingen 19-5 van Vlaardingen te Jucaro. Ta- binta, QuebecR'dam, pass 20-5 1.20 vm. Lizzard. Talisse, R'damSyd- ney 19-5 te Melbourne. Tawali, A'damJava, pass. 19-5 Kreta. Ti- biat, 19-5 van Abadan naar Singapore. Winterswijk, SfaxA'dam, pass. 20-5 Ouessant. Zeeman (KRL) R'dam Batavia, pass. 19-5 Sabang. Zuider kruis, R'dam-Batavia, pass. 19-5 op ca. 50 mijl van Kaap de Gata. SCHAGEN, 20 Mei 1948. 20 Paarden f 500f 900; 32 Geldekoeien (mag.) f 350—f 475; 18 Kalfkoeien f 600—f 850; 8 Vaarzen f 450—f 550; 4 Pinken f 250 f 300; 57 Schapen (mager) f 60f 80; 778 Lammeren f 28f 36; 51 Biggen f 40—f 65; 34 Konijnen f 2.50—f 12; 30 Kippen f 3—f 6. Voor centrale: 1 Stier, 13 Geldekoeien tvette) en 144 Nuchtere kalveren. (Van onze oorrespondent) Lissabon, Mei. Als Nederland tot nu toe nog onbekend was geweest in Portugal, dan was het nu zeker bekend geworden. Van het nieuws dat men hier in de laatste tijd in de Diario de Noticias, Novidades of an dere bladen las, vormden berichten van en over Nederland een belang rijk deel. Nederland is overigens niet onbe kend. Mijn schoenpoetsertje bijvoor beeld, dat mij dagelijks op de Praca de Comercio zo bewerkt, dat ik aan elke voet een speigel heb en intussen ver halen vertelt die ik niet versta (ik ben geen held in Portugees, laat staan in zijn dialect) had van België nog nooit gehoord, van Luxemburg helemaal niet, maar „Holandês" was voor hem een bekend begrip, zoals Francês of Inglês. Hij weet bovendien, dat het bij ons 's winters koud is, dat Nederland radio's maakt, dat er dikwijls vliegtui gen uit ons land aankomen en de Ne derlander geen Duits spreekt maar een eigen taal. De bekendheid van Nederland, radio en vliegtuig is een gevolg van de enorme reclame die men hier voor Philips en KLM vindt. Mijn schoen poetsertje leest stellig geen krant, maar ook bjj de lichtreclames zijn onze vaderlandse maatschappijen goed vertegenwoordigd. In de laat ste tijd nu verschenen behalve het nieuws over de anti-communistische maatregelen in regering, staten en gemeenteraden, de berichten over de tocht van de DC 6 naar Lissabon en de Europese conferentie in Den Haag. Voor zover ik weet heeft geen en kele Portugese krant een correspon dent in ons land. Ook in andere lan den zijn er trouwens haast geen, maar desondanks is de belangstelling voor wat zich buiten Portugal afspeelt heel groot. Het congres in „Haïfa" heeft ko lommen en kolommen gevuld, uiter aard alleen met verslagen en commen taren van Reuter, het Engelse en AFP, het Franse nieuwsbureau en de kwestie van de Europese eenheid in teresseert heel wat Portugezen. De KLM hééft hier een nieuwe goe de beurt gemaakt door de tocht van QNZE CORRESPONDENT op het Iberische schiereiland, die in de toekomst onze lezers geregeld zal voorlichten over de gebeurtenis sen in Spanje en Portugal, geeft in dit artikel 'n inleidende oriën tering omtrent het leven in Lissa bon, de Portugese hoofdstad. de DC 6. Toch heeft dit feit, ondank» de officiële belangstelling en de uit voerigheid waarmee de komst van het vliegtuig was aangekondigd, niet de indruk gemaakt, die ik verwacht had. Op het moment dat de DC 6 boven Lissabon vloog, blinkend in de zon, keken duizenden inwoners opgetogen naar demonstrerende boeren die, on verwacht, een tocht naar de hoofdstad hadden ondernomen om Salazar te huldigen. De herdenking van het 20- jarige bewind van de minister-presi dent was bijna ongemerkt voorbijge gaan: volle kerken, wat vlaggen. Hij zelf had geen huldiging gewild en geen feestelijkheden. De hoofdstede- iingen hebben zich daaraan gehouden maar niet de boeren. Het bericht dat een grote brug over de Taag een streek betere verbindingen zou geven werd de aanleiding. Alles wat rijden kon werd volgepakt met dorpsnotabe len, brandweer, harmoniën en vereni gingen met wat dies meer zij en zo ontstond een gemotoriseerde demon stratie met honderden' volgepakte en versierde vrachtauto's, onverwacht ge noeg en talrijk genoeg om het verkeer te stremmen. De wijze, waarop de feestvierende boeren hun vreugde uitten was tege lijk zo hartelijk, gewoon, van een ge zellige gedisciplineerde wanordelijk heid, en deed zo prettig aan, dat wij in Nederland heel tevreden mogen zijn als wij van de zomer onze volksfees ten op peil zullen hebben. Maar de DC 6 in de lucht had de kijkers verloren. Waaruit o.m. blijkt, dat de populariteit van Salazar bij de menig te nog steeds verre van gering geacht moet worden. (Nadruk verboden) CUSTARD MAÏZENA Plotseling is van ons weggenomen, on ze jongste lieveling ROLINA ALBERDINA, op de aanvallige leef tijd van 1 jaar en 8 maanden. Diep betreurd door haar ouders en broertje Rust zacht kleine lieveling Psalm 103-8: Gelijk het gras is ons kortstondig leven". Namens de diep bedroefde fam., B. KOENS. Den Helder, 19 Mei 1948 Asterplein 8. HANDLICHTING Heden werden wij ver blijd met de geboorte van een dochter ALBERTINA FRANCINA Fam. KRIJGSMAN. Den Helder, 19 Mei 1948 Koningstraat 31 Tijd. St. Lidwina Zieken huis. Ondertrouwd. LUCAS KALF Wij herstellen alle merken en syste men vakkundig. Machines in de stad worden gehaald en bezorgd. Koningstraat 47. Telefoon 2719 COMPLEET 6,00. VOLLE GARANTIE. SPOORSTRAAT 32-24. BANKINSTELLING vraagt voor spoedige indienst treding een (Mnl., 20 jaar). Brieven met volledige inlichtingen onder no. 519, bureau van dit blad. Ontvangen pracht kwaliteit Iftd. 10—13 jr. 10.78. LOSSE TRAININGSBROEKEN van 813 jr. vanaf 4.49. HET POLSHORLOGE is terecht. Onze dank aan de heer Visser, Herzog- straat 66b, die het gevon den enterugbezorgd heeft. Thans is een brede lederen riem aan de beurt die gistermorgen vroeg ver dween van een hegje in de Goudsbloemstraat. Ook deze s.v.p. terug bezorgen aan ons bureau. De Adressen Bureau enz., uit sluitend 's middags na vier uur. Gevraagd: zelfstandig meisje van 8—12; loon f 7,50 Br ond nr 518, Bureau van dit blad Nette Jongen vraagt een net kosthuis Br ond nr 515 Bur van dit blad Kapster of gevorderd kapster gevraagd W Kuiper, Polder- weg Een leren breukband f 3,50, papegaatenkooi f 2,50, enige fietsenframes f 2,50 en enig baby-goed f 10 Vijzelstraat 8 Een prima koffergramofoon f 50, merk Columbia, met pla- tenhouder en 6 platen en een fototoestel 6x9 met leren étui f 30 Bothastraat 36; na 6 uur Een fauteuilstel f 100,— Adr: Bureau van dit blad Kinderwagen f 46 Adres: Bureau van dit blad Als nw 4-pits petroleumstel f 14; tevens grote- tuingieter, inh, 30 liter, f 10 Oostsloot- straat 81 Z g a n kanariekool f 8, hob belpaard f 5, babygoed met 2 pr schoentjes f 5 en z g a n Ond.Off-pet f 5 Janzenstr 70 Een z g a n dameszomerman tel, beige, 1 25 Huigenstraat 45 Wegens plaatsgebrek: nieuw bankstel f 675,— Adres: Bu reau van dit blad Drie markiezen voor erker, 1 breed 1,56 mtr en 2 breed elk 0,78 Koningsweg 54, al hier Een strandtent f 40 en een handzaag f 5 Begoniastraat 46; na 6 uur Kleine electrische ijsmachine f 75 Te bevr; Spoorstraat 73 Een filmontwikkeltoestel m Kodak donkere-kamer enz. v or 6x9 en 6'/i X 11 film f 20. 1 lange regenjas f 20, 2 tennis rackets f 30, 3 tennisballen f 7,50 en 1 Jongensfiets zonder banden f 10 Te bevr: Graven straat 10; na 5 uur 's avonds Strandtent, met of zonder stokken Adres: Bureau van dit blad Kampeertent, liefst met prtj: opgave Adres: Bureau va dM blad Dooi' dame: zit-slaapkamer met geheel of gedeeltelijk pen sion, b b h h Br ond nr 520, Bureau van dit blad Pension voor twee heren, gebruik van badkamer; goede stand Br ond nr 518, Bureau van dit blad Spoed. 3e bovenwoning te Amsterdam-C, bev: gr huis kamer, 2 slaapkamers keuken met veranda, mooie zolderka mer en kolenbergplaats, huur f 6 per week, voor dito woning te Den Helder Br ond nr 517. Bureau van dit blad Net persoon, 19 jaar, vraagt degelijk kosthuis met vrij ka mertje bij particulier Adres: Sternstraat 4 Wie ie genegen mijn deel namesom van Bouwkas Hypo over te nemen, toewijzing dit Jaar Nadere Inlichtingen: C. de Vries, Burg Lovinkstraat #1 Breezand voor Den Helder ea omgeving is de en GRIET TIGCHELAAR Huwelijksvoltrekking op Woensdag 9 Juni a.s. des voorm. 11 uur te Den Helder. Janzenstraat 2, Den Helder. Loopuytpark 24, Julianadorp. 18 Mei 1948 Receptie te Julianadorp 30 Mei van 3—5 uur en te Den Helder 6 Juni van 3—5 uur. Toek. adres: Schagen- straat 85. Den Helder. Prachtig zijn ze, dank zij sulfo-ricin-oleaat, het unieke middel tot het bestrijden en voorkomen van tand steen. Solidox bevat dit heilzame middel, vandaar '2. x daags Solidox met sulfo-ricin- oleaat en ga 2x per jaar naar de tandarts. Zó krijgt en houdt U witte en gezonde tanden I so 11-O O» Bij beschikking van de Kantonrechter te Den Helder d.d. 19 Mei 1948, is aan GOVERT JOHAN- NES DE JONG, van be roep veehouder en land bouwer, wonende te Dan Helder, Dahliastraat no. 98, beperkte handlichting verleend, waarbij hem als rechten van meerderja righeid zijn toegekend de bevoegdheid tot het zelf standig uitoefenen van het veehouders- en land bouwbedrijf, daartoe de nodige aankop en van vee, veevoeder en verdere be nodigdheden te doen, gel den te ontvangen en betalingen te doen, per soneel aan te nemen en te ontslaan en alle an dere handelingen te ver richten. die voor de uit oefening van voormeld bedijfr nodig of gewenst zijn. De Griffier bij het Kan tongerecht te Den Helder. K. KIEVIT, wnd. RUIME VERDIENSTE. Net persoon gevraagd om als agent op te treden met prima artikel voor zaken en kantoren. Br. aan KROL, Hoofd straat 31, Uithuizen (Gr.) TE K OOP: 2 keukenstellen 6, 1 pits petr.toestel 3, 4 messen. 6 vorken, 6 lepels 3,— 1 Wandkoiliemolen ƒ7,30 1 snijbonenmolen 3, 1 mooie koperen ganglamp ƒ10,— 1 zijden kamerlamp 5, 1 strijkplank I,— KEIZERSTRAAT 54.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4