Joodse luchtmacht in actie DE JAVA" HAALT TACHTIG KANTJES UIT DE NOORDZEE VERENiGDZ ÏÏGORD-ilOLLANDSE DAGBLADEN Nederland erkent Israël nog niet Zaterdar "2 Mei 1948 70ste Jaarganp, No. 7818 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Jeruzalem voort Strijd in duurt AFWIKKELING DER GELDZUIVERING Transjordanië weigert te antwoorden Verpleegster door gasverstikking omgekomen WEERBERICHT fl Dit jaar regering voor W.-Duitsland Regering acht accoord met Republiek bereikbaar Vacantie-evenement De Hollandse nieuwe is er! Met de K.W. 159 naar de 57ste parallel Eén week Israël Republikeinse conferentie te Batavia verboden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wend. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. In een Joods communiqué wordt me degedeeld, dat vliegtuigen van de Joodse luchtmacht militaire doelen in het gebied van Gaza hebben aan gevallen, waarbij grote branden wer den veroorzaakt. Arabische troepen concentraties bij Kfar Sjafet ten noord-westen van Jeruzalem werden eveneens aangevallen. Alle Joodse vliegtuigen keerden behou den terug, aldus het communiqué. Rondom de nederzetting Deganya in de Jordaan-vallei werden alle Arabi sche aanvallen afgeslagen. Vele Ara bieren bleven op het slagveld achter, zo meldt het communiqué. In het Joodse communiqué wordt voorts gemeld, dat in het oude gedeel te van Jeruzalem een hevige strijd bleef voortwoeden. De Arabieren hebben de Joden een ultimatum gesteld, zich binnen 24 uur over te geven. Herhaalde Egyptische aanvallen op de Joodse strijdkrachten, die de nederzetting Yad Mordechaiten noorden van Gaza, verdedigen, werden afgeslagen. De Egyptische troepen le den zware verliezen. Tel Aviv en zijn voorsteden werden gistermorgen op nieuw door Arabische vliegtuigen aan gevallen. Er vielen geen slachtoffers en ar werd geen schade aangericht, aldus het communiqué. IRAAKS COMMUNIQUÉ. In een communiqué van het'Iraakse minsterie van defensie wordt ver klaard, dat Iraakse vliegtuigen een aantal Joodse nederzettingen hebben gebombardeerd en „hevige schade en verliezen" aan de Joodse troepencon centraties hebben toegebracht. „Onze troepen sloegen vijandelijke tegenaanvallen op onze stellingen te Kawkab Alhawa met hevige verliezen voor de' vijand af". „Onze troepen bezetten de Joodse nederzetting Almensjia, welke wordt beschouwd als een der sterkste vijan delijke stellingen", aldus het commu niqué. Overleg met Indonesië In de gistermiddag gehouden verga dering heeft de heer Van der Goes van Naters (Arb.) de vraag gesteld inzake de erkenning van Israël. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Boetzelaer van Ooster hout, zeide in zijn antwoord, dat het voor de hand ligt, dat de beslissing over de al of niet erkenning een punt van overleg met het ministerie van Overzeese gebiedsdelen moet uitma ken. Dit overleg wordt gepleegd. De geachte afgevaardigde zal niet ont kennen aldus spr., dat over deze kwes tie verschillende en zeer uiteenlopen de opvattingen binnen het Koninkrijk mogen worden verwacht, zodat de re gering eerst een beslissing kan nemen na zorgvuldige afweging dezer advie zen. De regering, wisselt reeds van ge dachten met de Benelux-partners en de andere mogendheden van het Vijf- Landen-Pact. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) vroeg of het de volkenrechte lijke of de politieke positie betreft. De volkenrechtelijke positie kan z.i. duidelijk worden geacht. Volkenrechtelijk is juist opgetreden. Zijn er dan politieke moeilijkheden? Vanzelf zal er overleg gepleegd wor den met de voorlopige federale rege ring. Spr. meende, dat er geen moei lijkheden te duchten zijn van de zijde van Indonesië en hij is van oordeel, dat de politieke voordelen zeer sterk zijn. Tenslotte zeide de heer Van der Goes van Naters het van groot belang te achten, dat buiten twijfel wordt ge steld, dat er een staat Israël is. De minister zeide nog, dat het hem juister lijkt hierop niet in te gaan, omdat hij dan vooruitloopt op de ad viezen, die hij in zijn antwoord be doelde. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp aanhangig gemaakt, dat de afwikkeling der geldzuivering beoogt. De minister van Financiën krijgt geen nieuwe volmacht tot het treffen van regelingen, welke de mogelijk heden tot beschikking over geblok keerde vermogens verder zouden kun nen beperken. Wel wordt in de Me morie van Toelichting noodzakelijk geacht, dat de tot nu toe vastgestelde uitvoeringsbepalingen, snel en soepel aan de zich wijzigende omstandig heden kunnen worden aangepast. Houders van geblokkeerde tegoeden, die hun zekerheidsstellingen en ach terstallige belastingen en heffingen hebben voldaan, kunnen van de ont vanger der directe belastingen een machtiging krijgen, op grond waar van hun restant geblokkeerd tegoed wordt overgeboekt naar een optie rekening. Voorts wordt de mogelijk heid geopend van vermogenswisse- ling. MINISTERS LIEFTINCK EN GOETZEN TE BATAVIA. Gisteren zijn op het vliegveld Kema- joran de ministers Lieftinck en Götzen aangekomen. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig de heer Neher, raden Adboelkadir, It. generaal Spoor en dr. Idenburg. Transjordanië heeft de Veiligheids raad er van in kennis gesteld, dat het niet zal antwoorden op de vragen be treffende zijn rol in de Palestijnse oorlog. De Veiligheidsraad had de staten der Arabische liga een vragenlijst ge stuurd, teneinde te trachten een over zicht te verkrijgen van de feiten met. betrekking tot de strijd in Palestina. De Transjordaanse minister van bui tenlandse zaken, Fawzi Pasja Moelqi, zond een telegram aan de Raad, waar in wordt verklaard: 1. De V. S. hebben Transjordanië nog niet erkend, hoewel het „geduren de twee jaar zodanig was, dat alle vereiste voorwaarden waren vervuld". 2. De V. S. hebben Israël onmiddel lijk erkend „hoewel de factoren voor deze erkenning ontbraken". 3. De Veiligheidsraad heeft meer dan eens geweigerd de toelating Van Transjordanië tot de V. N. aan te be velen. „Daarom is mijn regering niet van mening, dat er gelegenheid is voor ant woord op de haar gestelde vragen", zo besloot de minister. Rijksduitsers worden over de grens gezet Op 1 November van het vorige jaar is de uitzetting van ongewenste Rijksduitsers via het kamp Mariën- bosch te Nijmegen stopgezet. Nu de winter verstreken is, herbergt het kamp sinds enige maanden ongeveer 500 Duitsers, waarvan deze week het eerste contingent van ongeveer 100 personen over de grens zal gaan. DE NIEUWE ZOMERZEGELS MUIiU NNDi 'KLEUR; SEPIA GRAVURE: J.STARH0RS1 KLEUR: GROEN GRAVURDW.VAN DIJK Op de Noordzee, tussen Noorwegen en Schotland, houdt de Engelse vloot momenteel grootscheepse oefeningen, waarbjj de samenwerking tussen vloot- en luchtmacht wordt bestudeerd. Deze foto is vanaf de „Agincourt" genomen en toont de „Duinkerken", de „Corunna" en de „Jutland". KLEURfORANJEROOD ORAVUREC.A.MECHELSE KLEUR: BLAUW GRAVURErVfVAN OIJK 0C GRAVURES ZMM NAAR FOTOGRAFISCHE OPNAMEN VAN IR.VAN N00RDWIJK Druk: PLAATDRUK Zegelgn-'30x36.6mm AESTETISCHE VERZORGING.S.L.HARTZ TEKST EN WAA RDEA ANDU/DINGJ. t.KR/MPEN i4aA»|V.PELl Een 24-jarige verpleegster uit Am sterdam, mej. H. V., die enige tijd in enkele Heerlense gezinnen werkte, is op tragische wijze om het leven geko men. Zij zou gister naar Amsterdam vertrekken en had Donderdagmiddag afscheid genomen van de verschillende gezinnen waar zij had gewerkt. In haar pension nam zij daarna een bad. Op een gegeven ogenblik hoorde men ge kreun. Daar de deur van de badka mer gesloten was, moest men via een balcon een ruit stuk slaan om zo de kamer te komen. Het meisje bleek bewusteloos te zijn geraakt door het uit een defecte geyser gestroomde gas. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is zij overleden. Bonvrije nougat, zuurballen en kaneelstokken op de kermis In de Staatscourant van gisteren werd een beschikking van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gepubliceerd, waarbij het aan houders van kermis kramen, voorzover de vakgroep „ker- misinrichtingen" voor hen bemidde ling heeft verleend, toegestaan is en kele specifieke kermisartikelen, te weten: zuurballen, kaneel- en peper- muntstoken e.d. en nougat te ver kopen zonder gelijktijdige in ont- vangstname van een suiker- of ver snaperingenbon. Weersverwachting geldig tot he denavond: NOORDELIJKE WIND. Vrij veel bewolking met op en kele plaatsen een buitje. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Noord-West en Noord. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Gezaghebbende diplomatieke krin gen te Londen hebben meegedeeld, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, de Drie Landen en de Verenigde Staten tot overeenstemming zijn gekomen over de vorming van een voorlopige rege ring voor West-Duitsland. Het ligt in de bedoeling dit plan in de loop van dit jaar uit te voeren. Kersenprijzen voorlopig vrij In verband met de eerstdaags begin nende verpachting van kersen op stam deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het voorlopig, althans voor pri meurs, niet in de bedoeling ligt de kersenprijzen aan een maximum te binden. De prijs-ontwikkeling zal nauwlettend worden gevolgd. Zouden na de primeurs-periode de prijzen ho ger komen te liggen dan in 1947, dan zullen terstond, zowel voor de teler als voor de handel, maximumprijzen worden gesteld. De onderhandelingen met de Repu bliek Indonesië inzake een politiek ac coord zijn nu zo ver gevorderd, dat van beide zijden over de meeste der'te be handelen onderwerpen zogenaamde „working-papers" zijn ingediend. Het geen betekent, dat er een overzicht is verkregen van de in bespreking te brengen materie. De eigenlijke onder handelingen zullen binenkort begin nen. Hoewel op verschillende punten nog verschil van mening is te voorzien, ziet de regering generlei reden om te veronderstellen, dat een accoord niet zou worden bereikt. Aldus de Memo rie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer betref fende de wetsontwerpen tot Grond- wesherziening. Al zal de regering harerzijds alles doen wat in haar vermogen ligt om de vestiging der nieuwe rechtsorde zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, zij moet desalniettemin erkennen, dat het ten gevolge van het uitblijven van het volledige accoord met de Republiek aan ernstige twijfel onderhevig is, of de nieuwe rechtsorde op 1 Januari 1949, welke datum in de overeenkomst van Linggadjati was opgenomen als zg. „streefdatum",- zal kunnen zijn vol tooid. WIJZIGING L.O.-WET GOEDGEKEURD In de gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer is de eind stemming over het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 gehouden. Het ontwerp is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook de grondwetswijziging inzake het inkomen van een koning of ko ningin, die afstand van de kroon doet, werd z. h. st. aangenomen. Hongaars voetbalelftal naar ons land Het Hongaarse voetbalelftal „Ma- teosz" zal volgende week in ons land enkele wedstrijden spelen. Dit is de eerste maal na Je bevrijding, dat een Hongaarse hoofdklasser ons land be zoekt. Na met de Pinksterdagen in Luxemburg en België te hebben ge speeld, spelen zij Zaterdag 22 Mei tegen N.A.C. te Breda en Donderdag 27. Mei tegen D.O.S. te Utrecht. „Onze Marine", het comité, dat be langstelling poogt te wekken voor al les wat op en om en van het water leeft, laat van 2 tot 7 en van 9 tot 14 Augustus een Vacantievloot varen op het IJselmeer. Jongelui (meisjes zowel als jongens) van 12 tot 19 jaar kunnen deze vloot „bemannen". Het wordt een Zuiderzeecrossing, reizen met verze gelde opdrachten, bezoek aan de oude havensteden, er wordt aan watersport gedaan, maar er is ook tijd overgelar ten om 600 jongens en meisjes, die de vloot bemannen scheepswijs te maken. Wie idee heeft hetzij op z'n eentje, hetzij in clubverband de Varende Va cantievloot te helpen bemannen wordt verzocht zich met genoemd, comité (Postbus 120, Hilversum) in verbin ding te stellen. (Van onze speciale verslaggever). De Katwqker motorlogger „Java", K.W. 159, is weer binnen. Dit schip van nog geen dertig meter lang heeft Uw verslaggever enkele dagen als onderdak gediend, schipper Van der Plas en zijn mannen fungeerden als gastheren en de 57e parallel was de operatiebasis. De 57e parallel (dit te Uwer oriëntatie) is on geveer de breedtegraad van Aberdeen in Schotland. De Java is weer terug, j.1. Dinsdag, „vlaggetjesdag" in .Jmuiden, stoomde het schip de pieren uit, met zijn driehonderd paardekrachten, om de steven naar het Noorden te wenden, en in één trek tachtig kantjes vette, Hollandse nieuwe te verschalken, te kaken, te zouten en zo snel de motor maar drlaien wilde, naar IJmuiden te bren gen en te verkopen. Wie het eerst komt, het eerst maalt, de eerste haring is de duurste, vandaar de haast. Het record vermocht de Java niet te boeken. Dat werd schipper Van der Plas afgesnoept door z(jn collega Van Oosten met de Gesina. Maar in één opzicht verrichtte de Java toch een prestatie. Tachtig kantjes in één trek is de grootste vangst geweest, die door de hele vloot werd behaald. Toch was er iets van bitterheid in de stem van de schipper, toen hy zich de eerste plaats zag ontgaan. Het scheelt hem zoveel in zün besomming Tschtig kantjes is heel wat. Dat zijn zo globaal geschat een 72.000 haringen, die stuk voor stuk door de handen gaan, om gekaakt te worden, die in de vaten verdwijnen, licht gezouten worden en in het ruim gestuwd, klaar voor de los sing, zodra het schip weer voor de wal komt. Reeds Heijermans liet in „Op hoop van zegen" Kniertje zeggen: „De vis wordt duur betaald", en daaraan is nog niet veel veranderd. Want op de 57e breedtegraad stond een „vuile bries", met een kwaad zeetje uit het wijde Noorden, onbelemmerd door obstakels aanblazend vanaf de Pool en van net fraaie voorjaarsweer was niets te mer ken. Een vleet van zestig netten ging over boord, ieder net van 25 meter lengte. Anderhalve kilometer net, met de Schotse blazen, wit geschilderd, om het drijvende te houden, met de zware „reep" van dik-geteerde hennep aan de onderkant. ZWOEGENDE VISSERS. Zestien man zwoegen in de nacht, in het overkomende buiswater, in de felle Noordenwind. Uren aaneen wer ken ze zwqgend verder. Ieder heeft zijn taak, van afhouder en reepschie ter tot motordryver en schipper toe. Onder de schijn van de deklichten glijdt net na net over de railing te water, terwijl de Java langzaam ach teruit stoomt, op koers gehouden door het voorste roer. Dan, als de hele vleet te water is, maakt de logger erop sast en gaat liggen wachten. Van slapen komt niet veel, er is nog zo veel werk te doen. Vaten worden aan dek gebracht, de kaakbanken worden klaargemaakt. En reeds na luttele uren begint de trek. De eerste netten gaan gemakkelijk ge noeg. Twee man grijpen in de vleet, een maakt de blazen los, de ander slaat de reep af en hand over hand komt het net binnen boord, waar met rukkende bewegingen de haring eruit wordt ge slagen, zodat de zilverglanzende vissen her en der over dek vliegen. Dit is nog maar een peuleschil, bij wat komen gaat. Hoe verder het werk vordert, hoe zwaarder het wordt. De handen doen pijn van het koude water, de zeetjes vliegen over dek en besproeien de ke rels, die in hun olie jassen en zeelaarzen zweeten van inspanning, ondanks de koude. De tanden op elkaar bukken ze steeds weer opnieuw; halen, wat ze ha len kunnen. Iedere haring, die met de kieuwen in het net zit, is prijs en komt aan boord, hoe de vis ook spartelt. Uren later is de vleet binnen en ligt het stampende, slingerende dek vol haring, waarin de vissers rondwaden. MARTELWERK. Dan begint het kaken. De kaak messen (schryf maar gerust „martel messen" zegt er een) komen voor de dag. Met koude handen, soms met wonden van het zoute water wordt de haring gekaakt, een voor een, alle 72.000, tot er geen haring meer aan dek ligt en de vis is geborgen in de „krebben" aan dek. Maar voort moet de visser, rust kent hij niet op zee. Slapen en eten zün bükomstigheden, waarover niet wordt gepraat. De haring moet worden gezouten en de vaten in. Ondertussen wendt de Java de steven naar het Zuiden. De drie honderd paardekrachten in de buik van het schip beginnen hun werk en slinge- tend koerst de logger terug naar IJmui den. Zal de Java de eerste zijn? De Java is niet de eerste. Helaas, maar buiten eigen schuld. Ook andere schepen, die in combinatie varen, wensten een deel van hun vangst aan de wal te brengen en zo laadt da logger slingerend en sto tend in volle zee nog honderden kantjes over van de Dirk, de Wilhelmina en nog meer collega's. Deze collegialiteit breekt Schipper Van der Plas de nek. Hij mist zijn kans. De grote prijzen, die de eerste kantjes opleveren, ontgaan hem. De besommingen van ruim vier honderd gulden per kantje zijn niet voor de Katwijkers dit jaar. Reeds in de loop van Vrijdag zakten de prijzen in tot 240 gulden. „DURE" HARING? De vis wordt duur betaald, zeiden wü. Als u haring koopt, die voorlo pig nog „duur" is, denkt u dan eens aan het werk, aan het bloed, het zweet en het zout, aan de gierende Noordenwind, het buiswater en het slingerende schip, aan de dagen en nachten zonder rust, die de vissers uit Katwük, uit Scheveningen, uit Vlaar- dingen en IJmuiden moeten doorma ken, om die vis op uw tafel te bren gen, de vis die wü het Hollandse nieuwe zeebanket noemen. Waariyk, het werk van deze zwoegers is nog té weinig gekend. DE DRUKTE OP DE VIS-AFSLAG De nieuwe Joodse Staat, welke na beëindiging van het Engelse man daat in Palestina met als hoofdstad Tel-Aviv ongeveer een week geleden werd uitgeroepen, heeft gedurende de zeven dagen van zijn bestaan zeven maal vier en twintig uren harde strijd gekend en nog zijn de beproevin gen niet ten einde. Elke maatregel, welke binnens lands of door andere staten werd voorgesteld, heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd. Na het vertrek van de Britse Hoge Commissaris Sir Allan Cunningham, waarbij een doe delzakspeler een Schotse klaagzang pijpte (hoe juist bij deze beklagens waardige stand van zaken), was Het hek volledig van de dam. Joodse strijders stonden tegenover, een groot aantal soldaten uit de landen van de Arabische Liga zonder een enkele tussenkomst van de Britten zoals vroeger, ook zonder enig daadwerke lijk ingrijpen van de Ver. Volkeren. Doch spoedig werd dit anders, toen Amerika (dat zich onlangs nog tegen het z.g. verdelingsplan van Palestina had gekeerd) bij monde van presi dent Truman bekend maakt de nieu we Joodse staat te erkennen. Deze stap bracht wel enige op schudding in UNO-kringen, maar werd prompt gevolgd door een erken ning van Israël door Moskou. Enkele andere kleine staten volgden het voorbeeld der groten en ook in de Tweede Kamer van onze volksver tegenwoordiging zijn dienaangaande door de heer Van der Goes van Na ters vragen gesteld, zij het voorlopig met negatief resultaat. Intussen is de strijd in alle delen van het Heilige Land fel opgelaaid. Troepen uit vijf Arabische landen hebben de grenzen van het voormalige protectoraat overschreden en doen op talloze fronten aanvallen op de in Haganah verzamelde strijdkrachten van Israël, wier sterkte op ongeveer 100.000 man wordt geschat. £N Engeland levert wapens aan de ArabierenDit laatste en de gehele houding van Londen is vaag en onduidelijk. Welke stappen zal Engeland in deze kwestie verder on dernemen? Of zal de Brit nu alles maar aan het bittere lot overlaten Of zullen zij de bij hun „bescherm heerschap"' opgedane ervaring in het Palestijnse land aanbieden aan de Ver. Volkeren bij een poging tot op lossing van het geschil? Want een oplossing, hoe dan ook, zal er moeten komen. Dit vuur, dat het Beloofde Land verschroeit, dat de sinaasappel- velden vernietigt en lekt langs de eeuwenoude muren van de Heilige Stad, moet neergeslagen worden. Wij verwachten niet, dat deze haard van onrust vonken zal doen overspringen op de onder spanning staande verhouding tussen de grote mogendheden, daar door de erken ning van de nieuwe staat door Mos kou en Washington in dit opzicht een bepaalde ontspanning is inge treden. De Veiligheidsraad heeft de kwes tie opnieuw in bespreking, waaroy een weerspiegeling van de tweespalt ir. het land zelf naar voren komt,, doch waarbij de Oekrainse afgevaar digde scherpe critiek oefende op En- gelands houding, welke zeker niet van enige grond ontbloot is Voorts zullen de Ver. Volkeren de bekende Zweed Graaf Bernadotte als hun bemiddelaar naar Palestina af vaardigen. En de Nederlandse Joden schrijven in hun blad: „De Stem van Judea": „De kracht van ons volk is gegroeid. Het strijdt voor zijn toekomst. En de nieuwe Joodse mens heeft reeds ge toond niet alleen in vrede, maar ook in oorlog te kunnen winnen." Het Joodse Volk zal haar doel zeker nooit loslaten. Eén week IsraëlDe wereld kon weten wat er zou gaan gebeuren. De verantwoordelijkheid voor wat er ge beurt is daarom niet alleen aan Jo den en Arabieren. En de taak een snelle oplossing te brengen, evenmin. AD INTERIM. Bij besluit van de Nederl.-Indische regering gedateerd van 20 Mei is het houden van de „Panitya konferensi Nasisonal Indonesia" (d.i. de republi keinse conferentie als tegenhanger van de federale conferentie te Bandoeng) verboden. De overwegingen luiden o.m. dat uit de opzet, het karakter en de leiding van de voorbereidende vergadering duidelijk blijkt, dat het initaitief uit gaat van personen, die tot de republi keinse regeringsorganisatie behoren of daarmede nauw verbonden zijn en die dus de in Batavia verleende gastvrij heid misbruiken voor politieke agitatie in het door Nederland gecontroleerde gebied.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1