in COMMUNISME met Evangelie strijd Israël geeft order: Staakt het vuren VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Loggervloot zwerft op de „Breêveertien Maandag 74 Mei 1948 70ste Jaargans No. 7819 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ISRAËL de spiege van de nood der wereld WEERBERICHT N.Z.H.R.M. redde 7155 mensenlevens RAF. schiet Egyptische vliegtuigen neer De lachf op de haring Leven van zwoegen en ontberingen Broodrantsoen wordt verhoogd FINS MINISTER ONTSLAGEN Landmijnen in Bakkum ontvreemd 'n Grootmoeder van 39 Ex-Koning Michael statenloos BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer i49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdredacteur ~W. Middelbeek Rayonred. C. A Dekkers HELDER.SE CÖIHÏÏ TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Abonnementen: per kwartaal f 3.75. Kanselboodschap der Ned. Herv. Kerk Vanwege de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk werd gisteren in al- la diensten der Hervormde Kerk een kanselboodschap voorgelezen, waar in o.m. wordt gezegd: Temidden van de verschrikkingen der oorlogsjaren is in verschillende boodschappen van onze kansels ge zegd, dat de Nationaal-Socialistische levens- en wereldbeschouwing in lijn rechte strijd is met het evangelie van Jezus Christus. Even klaar en duidelijk moet van de kansels worden verkondigd, dat ook het Communisme, zoals het in onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedrongen en zich in zijn ge wetenloze methoden doet kennen, in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jezus Christus. Zij, die door 't communisme bekoord mochten zijn, omdat in hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een volstrekt verwerpelijke leer, waarbij 't menselijk willen en handelen uitslui tend door maatschappelijke krachten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt eist het to tale gebondenheid aan menselijke machten, welke zich niet onderwerpen aan God, maar zich in satanische hoog moed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de prak- lijk te scheiden leer, ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christe lijk gewaad vertonen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De kerk der hervorming ziet de drang om te kiezen: „Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking. De kerk komt niet op voor menselijke rechten zonder meer, maar boven alles voor het recht Gods en daarin voor het waarachtig welzijn van de mens. Geleerd en geleid door het woord van God en zijn Heilige Geest moet de kerk de dreiging en de verzoeking van alle demoniën. ook wanneer deze zich in de kerk van Christuss laten gelden, weerstaan. Het moet ons tot zonde worden, dat wij christenen de bijbel, welke God ons in de dagen der hervorming opnieuw heeft leren verstaan, als de grootste ze gen voor kerk en volk hebben laten te rugdringen uit het openbare leven en daardoor mede verantwoordelijk zijn, dat er plaats is gemaakt voor allerlei heidense idiologieën. Daarom klinke met vernieuwde ernst de oproep van Jezus Christus in de ker ken: „Bekeert U, want het Koninkrijk der Hemelen is nabij gekomen". „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne ge rechtigheid en alle deze dingen zullen U worden toegeworpen". Het is de grootste verleiding voor de Christenen in deze tijden van dreiging en spanning hun enige hulp en heil te zoeken in wereldse machtsorganisa ties, terwijl juist thans het woord van God ons duidelijker moet zijn dan ooit: niet door kracht en geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". De christenen moeten er oog voor hebben, dat in deze zondige wereld God de overheid heeft ingesteld om de chaos te weren en recht en gerechtig heid te handhaven, maar tevens worde verstaan, dat het laatste woord niet is aan dwang of geweld, maar aan de Heilige Geest. De christenen moeten in deze span nende tijden weer opnieuw leren om in waarachtig gelovig vertrouwen op de enige Heer Jezus Christus hun weg te gaan. De ware kerk van Christus weet, dat zij in deze wereld verdrukking zal heb ben. Zij voelt zich verbonden met de strijdende en lijdende kerk in alle lan den. Omdat haar het bevrijdend evangelie van het Koninkrijk is toebetrouwd, gaat haar boodschap uit tot allen, ook tot hen wier leer en praktijken zij be strijdt, een opdracht, die alleen door allen met ootmoed kan worden vervuld. Deze boodschap mag niet eindigen, zonder dat u een zeer bijzondere nood wordt voorgehouden. Gelijk in de oorlogsjaren, is ook thans' Israël de spiegel van de nood der wereld. Het oude volk Gods moet zeer bijzonder de zorg der kerk zijn. Voortdurend moet zij zich herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt. En in deze dagen klinke door onze gemeenten, door ons hele volk en moge het klinken door alle kerken en volke ren der wereld: „Erken Christus als uw hoofd en Heer, anders zult gij geen dageraad hebben". De ware gemeente verwacht in ge loof en gebed door alle nood van deze wereld heen met opgestoken hoofde de luisterrijke openbaring van Jezus Christus". Geschenk van de Koningin aan Rotterdam Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om aan Rotterdam een beeld ten geschenke te geven, dat de door haar verleende wapenspreuk „Ster ker door strijd" zal verzinnebeelden. De Rotterdamse beeldhouwster mej. H. J. Hans heeft thans opdracht gekre- gen van de koningin met de uitvoering van een door haar daartoe vervaardigd ontwerp te beginnen. EERSTE AARDAPPELEN VAN DE KOUDE GROND. Op de veiling te Fijnaart zijn Vrij dag de eerste aardappelen van de kou de grond aangevoerd, waarmee West- Brabant dus een landelijke primeur heeft, de prijzen voor grote Eerstelin gen waren 65, 75, 59 cent per kg, voor kriel 33, 39, 49 cent per kg. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. KOUD In het Noorden van het land: aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en later enkele verspreide opklaringen. Meest zwakke wind tussen Noord-Oost en Noord-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gister. In het Zuiden van het land: aanvankelijk overwegend droog weer, met zwakke of matige wind uit Westelijke richtingen. Later zwaar bewolkt met enige regen en naar meer Noordelijke richtingen draaiende wind. Iets kouder dan gisteren. Hanna Reitsch gearresteerd Volgens Radio Hamburg is Hanna Reitsch, de befaamde Duitse oorlogs- piiote, van wie men aanneemt dat zij in Hitiers gezelschap geweest geduren de diens laatste uren in de schuilkelder te Berlijn, gearresteerd bij een poging om naar Oostenrijk te ontkomen. Zij had valse identiteitspapieren bij zich en zal voor een Amerikaanse militaire recht bank moeten verschijnen. In 1944 werd Hanna Reitsch onder scheiden voor het meevliegen in een vliegende bom op een proefvlucht. Kinderwensen vervuld Vier kinderen, een 7-jarig Italiaans meisje, een 13-jarig Engels meisje, een 9-jarige Duitse jongen en een 8-jarige Franse knaap zijn per vliegtuig te Rome aangekomen, waar hun wensen, die zij te kennen hebben gegeven in een door het Italiaans ministerie van PTT uitgeschreven wedstrijd, in vervul ling zijn gegaan. De kleine Italiaanse wenste een rood huisje te hebben, de Engelse wilde de Sixtijnse kapel hebben gezien „voordat deze door een nieuwe oorlog wordt vernield", de jonge Duitser wenste te bidden op het graf van zijn oom, die te Monie Cassio is gestorven, en de jeugdige Fransman droomde er van een ezeltje te krijgen. Aan het thans verschenen jaarver slag van de Noord- en Zuid-Holland se Reddingmaatschappij over het jaar 1947 ontlenen wij, dat er in totaal een en zeventig diensten uitgevoerd wer den, waarbij acht en vijftig personen werden gered. Het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de maatschappij be droeg 7155 op 1 Januari 1948. Er is nog niet beslist, of Petten en 't station Posthuis (Vlieland) een motor- transportreddingboot (of vlet) zullen krijgen of alleen een lijnwerp- en wip pertoestel zullen houden. Er zijn nog motorstrandreddingboten nodig voor Noordwijk aan Zee en Oosterend (Ter schelling. De uitgaven voor nieuw materieel zullen in de toekomst grote offers ver gen, behalve de aanbouw van nieuwe reddingboottractoren voor de stations Scheveningen, Zandvoort, IJmuiden en de Cocksdorp (Texel). Voorts voor Wijk aan Zee, Katwijk aan Zee, De Koog (Texel), Noordwijk aan Zee, Oosterend en Hollum (Vlieland). Bovendien moe ten er nieuwe boothuizen gebouwd worden, eerst te Wijk aan Zee en de Cocksdorp, later te Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, De Koog en Ooster end. Van de grote motorreddingboten ko men de „C. A. den Tex" en „Dorus Rij kers" (resp. gebouwd in 1917 en 1922) het eerst in aanmerking om te worden vervangen. De plannen voor een nieuwe zelfrich- tende motorreddingboot type „Insulin- de" zijn in bewerking. De exploitatierekening sluit met f 274.735.Aan exploitatie der stations werd uitgegeven f 91.469.-, aan redding middelen f 65.441.Het nadelig saldo, dat aangevuld is uit ontvangen erfenis sen en legaten, bedraagt f 10.425. J. FEEKE, winnaar van het Alkmaarse biljarttournooi om de „Zilveren Waag" kijkt toe terwijl G. Wessels, die tweede werd aan stoot is. De voorlopige regering van de staat Israël heeft Zondagnamiddag een al gemene order „staakt het vuren" doen uitgaan, overeenkomstig de door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie. Deze order geldt alle gewapende machten van de staat Israël op alle fronten, onder voorwaarde dat de te genpartij op dezelfde wijze handelt. Reuter meldt nader uit Washington: Het Joodse bureau heeft het Ameri kaanse lid van de wapenstilstandscom missie der V. N. te Jeruzalem medege deeld, dat het bereid is de order „staakt het vuren" in Palestina te geven met ingang van Maandag 20.00 uur plaatse lijke tijd. In de resolutie van de Veiligheids raad wordt aan beide partijen bevel gegeven onvoorwaardelijk de vijande lijkheden te staken. Hieraan werd een Brits voorstel toegevoegd, waarbij aan het sluiten van een wapenstilstand in (Van onze speciale verslaggever). Het is reeds weer enige dagen geleden, dat de eerste Hollandse Nieuwe werd aangevoerd, door schepen uit Vlaardingen, uit IJmuiden en Scheveningen en Katwjjk, in een wedstrijd met de tijd, om de eerste te zijn en de hoogste prijzen te maken. Sindsdien zijn regelmatig loggers binnen gelopen en de aanvoer is gestegen. De prijzen zijn daardoor gedaald en het komt er nu niet zozeer meer op aan, of een schip een dag langer of korter weg blijft van zijn thuishaven. De vissers, die maandenlang aan de wal verbleven, zijn weer in het gareel gekomen en verrichten hun werk, dag aan dag, nacht aan nacht, in een ononderbroken strijd om het bestaan. Wij vertelden U van onze reis met één der loggers, die tot de eersten behoorde, welke binnenliepen. Dit schip de Java K.W. 159 is inmiddels weer naar zee vertrokken, nadat de bemanning twee keer 24 uur rust had gehad. kleven aan hun armen, hun handen en hun gezicht. Vaste werktijden kent hfl niet, zo lang er scholen haring zijn, trekt hl) zijn vleet. Slapen wordt tot een luxe, voor eten blijft nauwelijks een korte spanne tijds. Een kok is een function- naris, die op een logger niet - is ge kend. Een der matrozen kookt buiten zijn gewone werk om. Rust is een weelde, die een visser slechts sporadisch geniet. Als zy«- schip in repairatie moet, of als het seizoen niet gunstig is, vertoeft hjj soms een paar weken, zelden een paar maanden aan de wal, maar altijd weer trekt hjj erop uit, de Noordzee tegemoet, des zomers, maas- ook in de winter. Die zee, die zo vriendelijk kan glinsteren, vanaf het strand, die glad en rose kan zijn, als de ondergaande zon erin wegkruipt, heeft voor de verweerde mensen van de loggers ook andere gezichten. Zjj kan verleidelijk lok ken en wiegen, maar ook bijten, nijdig en genadeloos en hard. Ook dan moet de visser erop uit. Zjjn gezin is afhankelijk van zjjn ver- diensten, zjjn verdiensten zjjn af hankelijk van zjjn werk en van de vangst. Dan staan ze daar weer, in hun gele oliegoed, in hun lange laarzen en ploeteren aan één stuk door. Dan be palen ze zich niet tot één trek, dan vissen te verder, tot alle ruimen vol zijn, tot er geen haring meer bij kan, tot hun vingers verstijfd zijn van de kou, tot hun rug kraakt van ver moeienis. Ze werken in de zonne schijn, of in striemende regenbuien, als de hagel hun gezicht openrijt, of een verblindende sneeuwjacht hun door het gebee te snijdt. Maar voort gaat de visser, trek na trek wordt gedaan, de kaakmessen kerven in de vissen, schubben en bloed en zout HAASTIGE MAALTIJD. Aan de maaltijden valt even een stilte in het lawaai. Beneden in het voorste logies zitten ze rond de tafel en zetten zich schrap tegen de onverhoedse rukken van hun varend verblijf. „Zullen we even bidden mannenDe stem van de schipper is zacht, maar beslis send. Vissers van Katwijk zjjn een godvruchtig volk. Dan eten ze haastig, uit hun tinnen en blikken schaaltjes. Ze eten vis en pap en 's middags groenten en aardappelen en vlees. En dan danken ze en trekken weer naar dek, waar de wilde wind weer om hen heen raast en hen bespringt en waar ze zich met handen en voeten moeten vastklemmen, als hun logger weer tegen de aansteigerende zeeën op springt. Waar ze lage wolkenflar den zien overjagen en waar de zee vuilgrijs loert van alle zijden. En als ze even tijd hebben en hun handen zijn nog niet al te verstijfd, draaien ze een „zware weduwe" uit 'n beduimeld pakje, en putten troost uit een snel verwaaiend rooksliertje. Hun tabak komt hen toe, met de 75 gram extra die ze in de week hebben. Die verdienen se dubbel en dwars. Wat sou een visser zijn, als hij niet af en toe een trekje kon doen? En ze ergeren zich aan mensen aan de wal, die hen henj dat beete extra-tabak nog mis gunnen....! Ze hebben één gerecht vaardigde klacht. Ze kunnen maar niet inzien, waarom zij niet, net als ieder ander zeegaand schip hun tabak en een beetje sterke drank zonder accijns kunnen krijgen. „Het lijkt wel of ze ons als smokkelaars bekijken" vinden ze en men weet geen woorden, om dit tegen te spreken. Soms mogen ze niet naar binnen, voor ze ook de vangt van één of meer collega's hebben overgenomen. Dan plakken ze hun schepen in volle zee tegen elkaar aan, en de lier ratelt zon der ophouden. Eén voor één komen de vaten overslieren, vastgehouden door de schinkelhaken. En als er dan zee staat, slaan de loggers met geweld en een wee-makend gekraak op elkan der. Soms vallen er brokken, een ver schansing loopt een deuk op, een lan- tarenbak sneuvelt. Maar de schippers hangen onverstoorbaar in hun stuur huizen en letten op de koers en op de zee en op hun schepen en op de dui zend dingen, die daar zijn en waarop een goede schipper nu eenmaal moet letten. De stuurman bedient de lier, de matrozen rollen de vaten en stu wen ze vast en de schepen boksen en stoten. THUISVAART. Maar altijd weer komt daar het ogenblik, waarop de logger de neus naar huis keert waarop de motor zijn geklop weer begint, waarop de schroef het water tot schuim maalt en rnjjl na mijl onder de kiel door glijdt. De schippers draaien hun radio-peilers, ze laten hun echolood tikken, ze kijken in de kaart en pas sen en meten. Ze kennen de Noord zee op hun duimpje. Want zij beva ren haar al van kindsbeen af. Ze praten door hun radio met Scheve ningen en ze fluiten een liedje en wensen hun vrouwen en de jongens, die thuis naar hen luisteren, welte rusten. Vader is weer onderweg, hoor Dag vrouw, alles gaat prima, saluDat mag wel niet, maar och, ook een visser is graag bij zijn egzin, dat hij toch zo weinig ziet. En wie zou het hem kwalijk nemen, als hij eens een woordje zegt tot hen, die hem lief zjjn? Dan kruipt hij weer in zijn stuur huis en luistert naar de wind en tuurt, of hij het zwaaiende licht van IJmuiden nog niet ziet. Dan vaart hü thuis. Jeruzalem de voorrang zou worden verleend. In Joodse kringen heeft men slechts weinig vertrouwen, dat de Arabibiren het bevel van de Veilig heidsraad zullen opvolgen. De Joodse bevelhebbers kunnen in ieder geval gemakkelijker een order „staakt het vuren" aan hun tropen geven dan de Arabieren, wier strijdkrachten onder verschillende opperbevelhebbers zijn vrdeeld. De successen, die zij in de aanvang van hun campagne hebben behaald, en vooral de toestand in Je ruzalem hebben de Arabieren in een gunstiger positie geplaatst dan de Jo den. Daarom wordt er rekening mee gehouden, dat de Arabieren dit over wicht niet zullen willen prijsgeven door een wapenstilstand. BETHLEHEM BEZET. In Jeruzalem bieden de Joodse strijdkrachten een wanhopige tegen stand tede opdringende Arabieren. Het Transjordaanse legeioen heeft vandaag Hebron bezet en drie kilometer ten Zuiden van Jeruzalem contact opgeno men met eenheden van het Egyptische invasieleger. De Joodse nederzetting Ramar Rachel (het Graf van Rachel) werd bezet. Vanmiddag heeft het Ara bische legioen een algemene aanval ingezet op Joodse stellingen in Jeru- zalm. Het doel van de aanval was het rooms-katholieke ziekenhuis Notre Dame in de buurt van de Allenby Square. Dit grote gebouw, dat op een heuvel ligt en de hele omgeving overheerst, werd tegen de avond door de Arabie ren genomen. De Joodse wijk in het nieuwe stadsgedeelte ligt onder voort durend granaatvuur. Het leven is er volkomen lamgelegd. De mensen blij ven de hele dag binnenshuis en sla pen 's nachts in de kelders. Er heerst een nijpend tekort aan water. Elke in woner krijgt iedere dag een emmer vol Bethlehem is door de Egyptena- ren bezet. VERGISSING. De Egyptische luchtmacht heeft bij een aanval op een Brits vliegveld bij Ramath David twee Engelse vliegtui gen vernield. Vier Britse soldaten werden gedood. Drie anderen ernstig gewond. Spitfires van de RAF stegen op en schoten vier Egyptische jagers neer. In een officiëel communiqué heeft het Egyptische opperbevel mee gedeeld. dat het Britse vliegveld van wege 't slechte weer bij vergissing werd aangevallen De Amerikaanse consul-generaal in Jeruzalem, Wasson, is door een Arabi sche scherpschutter op straat doodge schoten. Wasson was lid van de wapen stilstandscommissie van de UNO. Hij werd getroffen, toen hij na een verga- rering van de commissie naar huis te rugkeerde. Het secretariaat van het Latijnse patriarchaat heeft meegedeeld, dat pater Jean Salab door kogels van een Joodse mitrailleurpost werd ge dood, toen hij op weg was naar de kerk. Radio van Israël in Nederland te beluisteren „De stem van Israël", de zender te Tel Aviv, die na de proclamatie van de nieuwe Joodse staat zijn uitzendingen begon, is Vrijdagavond voor de eerste maal ook in Nederland duidelijk te ont vangen geweest. Het station zendt uit op de golflengte 43,22 meter (6,8/72 kilo- cycles) en zendt nieuwsberichten afwis selend in Hebreeuws en Engels. De tij den van de Hebreeuwse nieuwsbulle tins zijn: 6.00, 12.30, 18.30 en 21.25 uur, van de Engelse bulletins 6,30, 13 00, 19.15 en 21.30 uur. Bovendien wordt om 11.30 uur nog een legercommuniqué van de Haganah verstrekt Meer vet voor de jeugd Met ingang van 6 Juni wordt het broodrantsoen voor de leeftijdsgroe pen A, B, C en D met 100 gram per week verhoogd. De B-groep krijgt bovendien nog 400 gram per week extra. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (B-groep) 3400 gram, voor per sonen van 5 t.m. 14 jaar (C-groep) 2600 gram en vovr personen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegre pen de op de keuzebonnen verkrijg bare hoeveelheden brood of andere artikelen. Het broodrantsoen voor zuigelingen (E-kaarten) wordt per 6 Juni met 100 gr. verminderd tot 800 gram per week. Benalve het brood wordt voor hou ders van B- en C-kaarten, dus voor de leeftijdsgroepen van 5 t.m. 20 j., het rantsoen voedingsvetten met in gang van dezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. Deze rantsoenverhogingen zijn mogelijk door verbeteringen in de graan- en vet-positie, mede in verband met de werking van het plan-Marshall. President Paasikivi van Finland heeft de communistische minister van binnenlandse Zaken en chef van de Staatspolitie, Leino, ontslagen. In zijn plaats heeft Paasikivi de sociaal democraat Eino Kilpi bgnoemd, die de functies van Leino zal overnemen tot de nieuwe verkiezingen in Juli. Leino had beloofd zijn ontslag te zullen nemen, na de -drastische beslis sing van het parlement om tegen de communistische minister een motie van wantrouwen aan te nemen in zake diens beleid als hoofd van het politie-apparaat, dat hij drie jaar lang naar Russisch model had trachten op te bouwen. Toen hij niet geneigd bleek deze belofte na te komen, werd Leino door Paasikivi ontboden. De president deelde hem mee, dat zijn aanblijven in strijd was met de grondwet. Leino werd ontslagen. In heel het land hebben de communis ten uit protest demonstraties gehou den en stakingen uitgeroepen, die hier en daar tot relletjes hebben ge leid. Uit voorzorg zijn speciale wach ten opgesteld voor het paleis van president Paasikivi en de officiële gebouwen. De communisten eisen, dat de portefeuille van Binnenlandse Zaken in handen van een communist blijft. De Rijkspolitie te Bakkum maakt bekend, dat tussen 16 en 21 Mei uit het duinterrein bij Bakkum (N.-H.) 17 kleine, ronde landmijnen zijn weggenomen. De mijnen lagen ge reed om door de M.O.D. onschade lijk te worden gemaakt. Gezien de ter plaatse aanwezige voetsporen, zijn de gevaarlijke voorwerpen ver moedelijk door kinderen tussen 10 en 15 jaar meegenomen. Opsporing en inbeslagneming van de mijnen wordt verzocht. Op het bureau burgerlijke stand te Zaltbommel werd dezer dagen in de registers ingeschreven Grietje van Willigen als dochter van K. van Willi gen en Antje Boon. Het is een telg van het vijfde nog in leven zijnde geslacht en de jonge wereldburgeres bezit in Grietje Boon-Kooyman een 39-jarige grootmoeder die in Amsterdam woont, in Berdina Kooyman-Blom een 63-jari- ge overgrootmoeder en in Grietje Blom-ter Brugge een 85-jarige bet overgrootmoeder, beide laatsten in Zaltbommel woonachtig. De Roemeense ministerraad heeft be sloten het Roemeense staatsburger schap te ontnemen aan ex-koning Mi- ctfaël, aanzijn moeder, ex-koningin en aan de andere leden van het Roe meense koningshuis. In de motivering wordt gezegd, dat zij hun plicht van trouw aan Roemenië verzaakt heb ben. Alle landgoederen, juwelen, kunstvoorwerpen en voer- of vaartui gen van het voormalige Roemeense koningshuis zijn door de Roemeense regering onteigend. Uitbreiding van staking in bloemenhandel In Amsterdam hebben- Zondagmorgen 250 bloemisten-winkeliers besloten zich met hun stakende collega's in Aals meer solidair te verklaren. Zi} zullen alleen bruids- en grafbloemwerken verzorgen. Van een algehele sluiting van de bloemenwinkels in de hoofd stad is echter geen sprake. In Gronin gen, Arnhem en Zwolle hebben de bloemisten zich eveneens b(j de sta kers aangesloten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1