Stad m Omgeving. Wel en wee op zee, in oorlog en in vrêe Federatie van Noord-Hollandse V.V.V.'s bijeen VANDAAG BEGINT DE STRIJD TEGEN ANOPHELE BISCHOFF Luit, ter Zee der eerste klasse Van Veen vertelde zijn belevenissen „Convooi naar Malta" Avond voor de „Band" op komst Finales bandspel kleinbiljart Het circus is er! Met zangersgroeten Geld, gouden ring en textiel punten lagen op straat OPKNOOPPAKJES 4.70 6.05 12.30 Militaire wedstrijden Eerste zomerconcert Helders Fanfarecorps Petten voor de vierde maal in opbouw Wieringermeer tweemaal drooggelegd KLEINE ZAKEN voor de Kantonrechter Hoe ontstaat malaria Marktbericht Texel Hoe weinig de gemiddelde Nederlanden eigenlijk nog maar weet van de ge weldige kracht prestaties welke door onze strijdkrachten in samenwerking met die der geallieerden moesten worden verricht om de strijdmachten van het fascisme neer te slaan» ervoeren wij Maandagavond opnieuw toen wij luisterden naar de luitenant ter zee der eerste klasse U. F. van Veen, terwijl deze op een in Formosa' gehouden NIWIN-avond enkele van zijn persoonlijke belevenissen uit die angstige maar toch ook weer grootse dagen vertelde. Dit geschiedde, nadat de voorzitter van het plaatselijke NIWIN-comité, de heer Van der Braak, het helaas zeer geringe getal belangstellenden met enkele woorden had welkom ge heten en daarbij zijn grote teleurstel ling had uitgesproken, dat men in een plaats als Den Helder, die toch bjjna uitsluitend van de militairen leefde, zo weinig daadwerkelijke be langstelling voor de Niwin-uiting en het onderwerp voor deze avond aan trof. Kn wij sluiten ons bij deze ver zuchting van de heer Van der Braak aan, want voor de toegangsprijs van tien centen had men een buitenge woon interessante avond kunnen be leven Wij zeiden reeds, het waren tal rijke persoonlijke belevenissen uit een lange diensttijd op zee, welke luit. Van Veen ons vertelde. Hij deed dat op zulk een boeiende en dikwijls ook humoristische wijze, dat de zes kwar tier, die hij er aan besteedde, om vlogen en wij achter ons hoorden zeggen, dat men graag nog wel en kele uren had willen luisteren. Wij vernamen, hoe de heer Van Veen evenals zovele Hollandse jon gens op jecgdige leeftijd er al van droomde eens de zeeën te zullen mo gen bevaren. Maar zoals' ook meer gebeurt: Vader vond het een gril. Zijn zoon had een andere richting te kiezen, die van het onderwijs. Enkele jaren later vinden wij de jonge Van Veen echter toch terug als stuur mansleerling op de Jan Pieterz. Coen. De moeilijkheden aan boord waren talrijk, maar „ik kwam door de wind" en verhuisde naar de K.P. M. Dit was een bedrijf, waarop wij terecht trots waren. Men heeft er soms geen idee van wat er bij de vrachtvaart in de Indische Archipel wel kwam kijken. Hoe welkom waren wij als wij de kleine eilandjes aan deden en men er eindelijk weer eens een koele dronk en een stukje vlees ontving. Hoe wonderlijk waren onze onderhandelingen bij het opkopen van de producten van de inlandse land bouw. Onze werktijden waren niet mis. Een maand lang kwamen we op ge middeld 91 uur per week. OORLOG Toen kwam de oorlog. De Marine had ons nodig en wij gingen. Wij stonden voor een omvangrijke taak, temeer daar zich problemen voor deden, die wij nooy; eerder hadden gekend. Na Pearl Harbour waren wij op de Evertsen en voeren met vluch telingen van Singapore naar Afrika. Hadden wij onze eigen mensen maar van Java weggebrachtDe Jap drong steeds verder op. Wij konden het niet meer houden, v.n.1. door ge brek van vliegtuigen. Met de K 9, een goede tweedehandsboot, zouden we naar Australië. De eerste, die ik daar ontmoette, was bootsman Wolf van de K 16. Deze onderzeeboot was bij Ceylon ten onder gegaan. Vijf man stonden of de, brug. Zij gingen niet naar beneden," maar alleen bootsman Wolf, diè 36 uren had gezwommen, bleef in levenNa veertien dagen bereikte de K 9 Fremantle. Van Mel- bourne zouden we toen met de Bois- sevain zonder convooi naar Londen. De reis ging over de Stille Oceaan. Na 78 dagen kwamen we veilig in Engeland aan. Menig trots en zwaar beladen schip hadden wij bij onze overtocht tot zinken zien brengen en ook wij hebben verscheidene malen een Duitse onderzeeboot achter ons aangehad. Tijdens deze reis werd midden op de Atlantic onze hulp ingeroe pen door een Amerikaan. Het bleek een tienduizend tonner të zijn met een kapitein van in de zestig. Hij slechts bleek deskundige, de gehele rest van de bemanning bestond uit mensen, die voordien steeds dp de vaste wal werkten. Daardoor kwam het, dat zij na vier dagen geen olie meer hadden. Toch kwam de schuit goed op de plaats van bestemming, Sydney, terecht. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 4 Juni a.s. door het bekende gezelschap „de Ooievaar" een opvoering gegeven worden van het stuk: „Haar schuld geboet" voor leden en donateurs van de ver. de Band Nederland—Indië. De toegangsprijs is laag gehouden. Kaarten zijn verkrijgbaar op het adres Reiger straat 24. Maandagavond werd een begin ge maakt met de finale's voor het band-, spel klein biljart in café Woud Binnen- hausen. De stand na de eerste dag was: Jac. Burger (R.) 3 3 0 0 18047 3,82 6 S. Wit (Royal) 2 2 0 0 120—61 1,96 4 G Smelten (R.) 3 2 1 0 17470 2.48 4 C. Kreyne (VOG) 3 2 1 0 136—66 2,06 4 C. v. d. Rol (R.) 2 1 1 0 99—33 3,00 2 H. Veul (de P.) 3 1 2 0 124—80 1,55 2 P. Heyblok (P.) 3 0 3 0 142—74 1,92 0 Timmermans (H) 3 0 3 0 11695 1,22 0 Donderdagavond om 7.30 uur worden de wedstrijden- voortgezet. Vrijdag avond om 8 uur de finale. Luit. Van Veen bezocht vele ma len Amerika en werkte dikwijls met de Amerikanen samen. „Het zijn pracht mensen. Heel gewoon, maar uiterst efficiënt. Zonder enige drukte gaan zij op hun doel af'. „GENERAL MOTORS" HIELP DE DUITSElt. De geraffineerdheid van de Duit sers bewees het volgende verhaal. Een vrachtschip van Engels type was door de Duitsers buitgemaakt en om gebouwd. Men voorzag het van een valse deklading en schilderde op de lading met grote witte letters: Gene ral Motors. Het schip werd geladen met mijnen en ander vernietigings apparaten en zette koers naar het Zuiden. Het type van de boot en de lading bleken een beste camouflage. Op patrouille zijnde Britse vliegtuigen meenden met een vriend te doen te hebben. Radiografisch werden groe ten en beste wensen uitgewisseld. Het ging goedIn de nacht arriveerde het Duitse schip voor Kaapstad en strooide er in de baai de verderfe lijke lading uit. Resultaat: op de uit geworpen mijnen gingen 75.000 ton geallieerde scheepsruimte naar de kelderDoch het schip ging later aan zijn eigen prima camouflage ten onder. Een Duitse onderzeeboot dacht met een vijand te doen te hebben en bracht zo midden op de lueaan een eigen eenheid tot zinken. Nog veel meer interessants vertel de de spreker. Het alles te vermel den, zou ons te ver voeren. En nu staan we hier en voelen we ons Nieu- wediepersaldus de heer Van Veen. En daarmede eindigde hij zijn mét grote aandacht gevolgde cau serie. Na een korte pauze werden enkele interessante films gedraaid van de Marinevoorlichtingsdienst, welke eveneens alle aandacht hadden. Wij maakten kennis met het nuttige werk van de Mijnenveegdienst, de prachtige samenwerking van de Ca- talina's met de Marine bij het redden van op zee verongelukten in de Indi sche wateren en tot slot de gewel dige prestatie van het brengen van het grote convooi naar Malta ten tijde van de veldtocht der Italianen en Duitsers in Noord-Afrika onder de geweldige aanvallen der Stuka's. Om ruim elf uur was de schiteren- de NIWIN-avond ten einde. Deze avond bracht ons weer iets nader tot' het belangrijke werk, dat de gewa pende macht in oorlog en in vredes tijd verricht. En dat is goed. Het is een versleten gezegde, maar toch willen wij het hier neerschrijven. Zij, die wegbleven, hebben veel, heel veel gemist. Tenslotte zij nog vermeld, dat de zaal door de heer Van Baren belan geloos voor deze avond ter beschik king werd gesteld. In d® stille uren van de nacht van Maandag op Dinsdag arriveerde in onz® stad een grote file auto's *n wagens, die zich een standplaats zocht op het terrein aan de H. A. Lorentzstraat en gistermorgen vroeg zag men ze al aan het werk: de mannen, die met zulk een wonderbaarlijke routine de grote cir custent gingen opzetten en de paarden stallen boüwen. Het bedrijvige gedoe trok aanstonds veel belangstelling, niet in het minst van de jeugd. Want na tuurlijk hebben zij in hun jongensboe ken ook avontuurlijke circusverhalon gelezen en genoten van de spannende gebeurtenissen, welke nu eenmaal het circusleven met zich meebrengt. Zij zijn naar het terrein getrokken om even door een spleet in het tentzeil te kun nen gluren in de typisch ruikende stal len, waar de prachtige glanzende heng sten en de leuke ponny's een plaatsje hebben gevonden. Zij zijn gekomen om door de brede statietoegang in de grote circusruimte te kunnen zien, waar de lijnen en ringen klaar hangen voor de lopers op het slappe koord en voor de trapezewerkers, waar de piste in af wachting is van de Perzische bonte volbloeds, de orkestbak van Marius Berger en zijn mannen en de roodge- stoffeerde banken van de kijkers. Die zullen zeker naar dit circus Van Bever komen, dat in den lande een goede naam heeft en een drie uren durend prima programma garandeert. Zoals bekend wordt hedenavond om acht uur de feestelijke openingsvoor stelling gegeven. De laatste voorstelling vindt plaats op Zondagavond. Schreven wij in ons nummer van gis ter reeds het een en ander over het op j.1. Zondag plaats gevonden hebbende radioconcert van de Verenigde Helderse Zangers, thans kregen wij inzage van een aantal schriftelijke bewijzen van instemming welke de zangers uit den lande bereikten. Zo schreef mevr. A. J. te Maastricht: „Met zeer veel belangstelling en genoe gen heb ik geluisterd naar uw prach tige en sublieme koorzang. Vooral het „Agnus Dei" en „Zondagmorgen" heb ben mij zeer bekoord. Uw programma kwam hier in het zuidelijkste puntje van Holland heel goed door. Uw koor nog veel succes toegewenst...." De heer Jac. S. te Zwolle schreef: „Ondergetekende beluisterde uw door de radio uitgezonden koorzang. Zelden hoorde ik zulk een mooie mannenzar.g en wil door dit schrijven dan ook mijn bewondering geven voor uw koor. Ik zing zelf al ruim 25 jaar in het Zwolse Mannenkoor en ook wij hebben enkele van uw nummers reeds uitgevoerd. De stemverhouding was subliem en alles kwam zuiver door. Ik hoop uw koor nog eens weer te mogen beluisteren.." VERLOREN: 1 autoped (rood), enige vleesbonnetjes, donkerblauwe ceintuur (rood gegarneerd), enige zil verbonnen van 1 en een zilverbon van 2.50, 1 herdershond, 1 dames hoed (korenblauw), 1 kaart van het Amstelmeer, 1 notitieboek, 1 porte feuille met textielpunten, 1 zilveren rammelaar, 1 padvindersriem met fluit, 1 gladde gouden ring, 1 schof fel, 1 vulpen (zwart met glazen pen), 1 zilverbon van f 2.50. GEVONDEN: 1 bril, deksel van een melkbus, 1 dameshoed (zwart), 1 paar dames-glacéhandschoenen, 1 horlogeketting, 1 portemonnaie met waardevolle inhoud, 1 rozenkrans in étui, 1 gouden ring, 1 bos sleutels, 1 ring met 5 sleutels, 1 pakje shag, 1 zakmes. K»opt bij Maandagavond werden de militaire wedstrijden voortgezet. Het Kon. In stituut kwam iegen de Pharmaceuti- sclie Dienst in het veld. De wedstrijd had weinig te betekenen, hoewel er spanning voldoende was. Het Kon. Instituut wist vóór de rust een doel punt te maken en hoe de Pharma- ceutische Dienst ook zwoegde, het mocht niet lukken de stand gelijk te maken. Het Kon. Instituut komt dus in de volgende ronde. De wedstrijd van gisteravond tus sen Marine Willemsoord I en Centr. Mag. 2 Leger Luchtmacht Weesp was van beter gehalte. Hier vierde de spanning hoogtij. De beide elftallen deden niets voor el kander onder. Vóór de rust waren de mannen van de luchtstrijdkrachten even sterker en zij wisten dat uit te buiten door twee doelpunten. Na de rust wist de „Navy" de achterstand in te lopen. De luchtmacht gaf het ech ter niet op en vlak daarna wist de midvoor keeper Olivier van de Mari ne, die een goede wedstrijd speelde, kansloos te passeren. Een goede om haal van de midvoor der „Navy" was te machtig voor de keeper van de luchtmacht en weer waren dé partijen op gelijke voet. Een fout van Koster, de linksback van de marine, wist de midvoor te benutten. Keeper Olivier dook tevergeefs en weer stond de luchtmacht voor (43). De marine mensen gooiden er nog een schepje op en met nieuwe energie gingen zij tot de aanval over. De rechtsbuiten kreeg de bal vrij. Hij gaf hem door naar zijn midvoor, die met een prachtige omhaal de bal in de linkerbovenhoek schoot. Twee minuten vóór het einde was het weer dezelfde speler, die het win nende doelpunt voor zijn ploeg scoor de (45) Schedsrechter Waalwijk-Van Doorn leidde goed. Maandag 31 Mei speelt het elftal van Legerluchtstrijdkrachten tegen de Marechaussee A'dam. Dat belooft een spannende strijd te worden. Zouden Dissel en zijn mannen ook cleze wed strijd weten te winnen? Aanvang 7 uur, terrein HRC. Dinsdagavond 1 Juni spelen de School K. Troepen tegen het elftal van 10-10 Reg. Infant. Haarlem. De laatste ploeg heeft tot nog toe op ons de beste opdruk gemaakt. Maar de School K. Troepen kwamen nog niet in het veld, daar zij de eerste wedstrijd wonnen zonder te spelen. Deze wed strijd wordt weer op het Helder-ter- rein gespeeld, aanvang 7 uur. Het eerste zomerconcert te 'geven door het Helders Fanfarecorps o. 1. v. de heer Joh. Bruul, zal plaats vinden op Vrijdag 28 Mei a.s. in het Juliana- park van acht uur tot half tien n.m. Het uit te voeren programma bestaat uit de volgende nummers: 1. Mont La Ville (mars) van H. Chaillet; 2. Ouver ture Romantique van O. Cordonnier; 3. Fête Orienale v. Edm. Avon (a. Mar- sche des Sultans, b. Sur le Bosphore, c. Retraite et Finale); 4. Animate (mars) C. J. N. Cori; 5. Tres Jolie v. E. Wald- teufel) Suite de Valses arr. O. Coque- let; 6. Astrid (ouverture) v. J. E. Strau- wen en Entree de Concours (mars) van C. J. N. Cori. Dinsdagmorgen kwamen in het noodcafé van de heer Vriesman te Petten ruim 70 afgevaardigden en genodigden bijeen, om de jaar lijkse voorjaarsvergadering van de Federatie van VW's in Noord- Holland boven het Noordzeeka naal bij te wonen. Onder de geno digden bevonden zich een aantal burgemeesters uit Noord-Holland, bestuursleden van de ANW en de Provinciale VW van Noord-Hol land die, tezamen met de afgevaar digden van de plaatselijke VW's een geanimeerde bespreking had den. Na afloop der vergadering werd de wederopbouw van Petten be zichtigd, waarna men zich naar de Wieringermeer begaf, eveneens met het doel de .wederopbouw te be zichtigen. Alvorens de vergadering te openen gaf de voorzitter der Federatie, mr. D. Breebaart, de heer Vriesman als prae- ses van het WV te Petten het woord. De heer Vriesman sprak zijn verheu genis uit over het feit dat men in zo groten getale was opgekomen en ver ontschuldigde zich dat WV Petten zijn gasten in het niet al te ruime noodcafé moest ontvangen. „Wij moeten echter roeien met de riemen die wij hebben en letten op de mogelijkheden maar niet op de moei lijkheden" sprak de heer Vriesman. Vervolgens opende de heer Bree baart me een kort welkomstwoord de vergadering. Uit het jaarverslag van de secreta ris, mr. Zeiler, ontlenen wij het vol gende: Een verheugend feit is, dat het aan tal buitenlandse bezoekers sterk toe neemt. De meest voorkomende buiten landse nationaliteit was de Belgische, terwijl daarnaast Engeland een steeds belangrijker plaats in ons vreemdelin- genbezoek gaat innemen. Mede met 't oog hierop overweegt de Federatie in 1948 de uitgave van een Engelse gids voor ons gebied. De wederopbouw in onze kustplaat sen en in de Wieringermeer maakt voortgang, zij het niet steeds in het tempo, dat wij bij de bevrijding had den verwacht. Te Petten kwamen dit jaar de eerste woningen van het te herbouwen dorp gereed. Bij de bouw van deze huizen is terstond rekening gehouden met de mogelijkheid van zo- merverhuur, zodat Petten in het ko mende jaar weer een, zij het nog be scheiden, logeerruimte kan aanbieden. Van de functionarissen, de heren G. J. Dinkelberg, directeur, en de heer C. G. Verwer, administrateur werd in 1947 veel werk verwacht en zij heb ben zich van hun taak tot volle tevreden heid gekweten. In 1948 zullen de bestaande lokalen in het Waaggebouw worden uitge breid met twee kamers, die daartoe van de gemeente zijn gehuurd. De heer W. Veldhuys werd als be stuurslid herkozen; in de plaats van de heer J. J. Dinkelberg, die zich wegens zijn benoeming tot directeur niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer M. T. Niele 'Egmond aan Zee). Het bestuur bestaat thans dus uit de heren: mr. D. Breebaart, voorzitter; mr. F. Zeiler, secretaris; J. Th. Schneiders, penningmeester; mr. A. Moens. W. Velthuys, D. G. G. Margadant, M. T. Niele, leden. Uit het verslag van de penningmees ter, bleek, dat 1947 sloot met een na delig saldo van f 1071.44. Nadat hier over enkele opmerkingen werden ge maakt werd de heer Schneiders ge dechargeerd voor zijn beheer. FEDERATIE BESTAAT UIT 24 AFDELINGEN Ten aanzien van het uitgebreide verslag van de directeur van het Fe deratiebureau, de heer Dinkelberg, moeten wij, in verband met plaats ruimte kort zijn. Het bleek, dat ondanks vele moei lijkheden, verbonden aan de wederop bouw van het VVV-apparaat behoor lijke vorderingen zijn gemaakt. Nieu we VW's werden opgericht te Schagen, Akersloot en Urk, zodat thans weer 24 afdelingen bij de Federatie zijn aange sloten. Enkele op- en aanmerkingen werden over het rapport van de directeur ge maakt, opmerkingen die zeker op de eerstvolgende werkersvergadering ter sprake zullen komen. De moeilijkheden van de seizoen plaatsen t.a.v. overdrukke weken, wa ren oorzaak dat men nogmaals op de noodzakelijkheid van vacantie-sprei- ding wees, doch tevens kwam naar voren, hoe moeilijk zulks zal zijn. De plaats waar de volgende algeme ne vergadering gehouden zou worden, viel nogal moeilijk uit te maken daar hiervoor meerdere gegadigden waren. Tenslotte verkreeg Langedijk. dit pri vilege (najaar 1948) terwijl Schoorl de voorjaarsvergadering 1949 kreeg toegewezen in verband met het 40-ja- rig bestaan. Den Helder en Texel kwamen in aanmerking voor de ver gaderingen in het najaar van 1949 en voorjaar 1950. Punt 8 van het programma liet de mogelijkheid open dat de voorzitter iets ter tafel zou brengen. Mr. Bree baart liet dit echter over aan de café houder, die de vergadering op uit stekende koffie en sandwiches ver gastte. Ook de rondvraag bleek tal van opmerkingen uit te lokken die vrijwel allen op de werkersvergade ring besproken dienen te worden. Hierna ging men Petten in. Zestien nieuwe woningen omgeven door barakken en puinhopen, een erfenis van de bezetting. Spoedig waren w(j uitgekeken in het dorp dat de bezetter met de grond heeft gelijk gemaakt. Petten blijkt echter onverwoest baar want in 1421 is het eens ver zwolgen door de zee, hetgeen zich 3 eeuwen later herhaalde. Ruim 5 Er zijn voor een goede gang van on ze samenleving verschillende voor schriften en regelen waaraan de bur ger zich moet onderwerpen, en dit geldt ook voor caféhouders. De caféhouder C. P. V. uit Den Helder stond Dins dagmiddag voor de Kantonrechter te recht wegens het feit dat hij deze re gelen bewust in de wind had gesla gen. Binnen de veertien dagen had hij zich tweemaal schuldig gemaakt aan de overtreding van de sluitingsvoor schriften. Zijn verdediging, dat hij dé tweede maal gepoogd zou hebben zijn klanten buiten de deur te zetten werd niet door de ambtenaar van het O.M. aanvaard en deze achtte de zaak wet tig en overtuigend bewezen en requi- reerde twéémaal f 8. De uitspraak luidde voor de eerste overtreding f 8, voor de tweede f 8 of 4 dagen met 14 dagen recht van hoger beroep. Men mag geen persoon bij zich op de fiets nemen die ouder is dan 10 jaar. P. A. N. uit de Zijpe meende zich niet aan deze regel behoeven te sto ren, met het gevolg dat hij zich nu voor de kantonrechter moest verant woorden. De uitspraak luidde f 2 boe te. Mevrouw N. H. K. S. stak, bij het links afslaan op het Koningsplein, niet op tijd haar hand uit en liep hiermede een proces-verbaal op. Haar verdedi ging kon niet verhinderen dat zij f 2 moest offeren aan Vrouwe Justitia. De 18-jarige Texelaar A. D. was zo van de eerlijkheid van zijn dorps genoten overtuigd, dat hij er in het geheel geen bezwaar in zag om zijn trouwe twee wieier een nachtje buiten te laten staan. DeKantonrechter be keek helaas de zaken van een ander» kant en meende in deze daarom een terechtwijzing te moeten geven van f 8 met 14 dagen tijd voor het aante kenen van hoger beroep. Het spreekt haast vanzelf dat men zich als er in de muziektent of waar ook gemuciseerdwordt, rustig houdt en andere mensen die naar de muziek luisteren niet hindert. Op 30 April moest de politie toch, door het gedrag van de jongeman S. B., 'n proces-ver- baal opmaken. Bovendien had ver dachte bij zijn aanhouding een arrogan te houding tegenover de politie aan genomen. Hem werd een boete van f 5 opgelegd. W. te B. passeerde de vluchtheuvel op het Koningsplein aan de verkeerde kant. hetgeen voor de dienstdoende agent van politie voldoende aanleiding was om verdachte een bonnetje te ge ven. Uitspraak, conform de eis, luidde f 2. De chauffeur uit de Anna Paulowna- polder M. K. had gebruik gemaakt van een tweewielig motorvoertuig zonder een daartoe geldig bewijs bij zich te hebben. Wel was hij in het be zit van rijbewijs A, maar dit geeft nog geen recht om een motor te bestijgen. De eis was f4, uitspraak conform. Als laatste van deze serie misdrij ven kwam de zaak van J. S. Deze burger vond het overdreven om naar een zekere plaats op 't Stationsplein te lopen als er in de Wezenstraat zo veel steegjes zijn, terwijl bovendien de torenklok reeds middernacht sloeg. Maar zelfs duisternis vermag het spie dend oog van de patrouilerend politie man niet te weerhouden. J. S. ging op de bon en hoorde, toen hij op het matje verscheen, f 4 tegen zich eisen. Reeds enige tjjd geleden kondig den wjj aan, dat ook in onze ge meente de strijd tegen de gevaar lijke z.g. malariamug zal worden aangebonden. En thans is het dan zover. Gistermorgen ontvingen de met dit werk belaste mannen hun laatste instructies, werd nog eens met het speciaal voor dit doel vervaardig de materiaal geëxperimenteerd en vandaag dan zal de grote aanval op Anopheles, de bloedzuigende mug, 'n aanvang nemen. De huismoeders, dit willen wij nog even ter geruststelling zeggen, be hoeven niet bevreesd te zijn, dat het behang in de kalmer of de verf op het plafond van deze spuiterij te lij den zal hebben. Hoogstens ontstaan er.kele vlekken, die echter door de vluchtige aard van de vloeistof snel en volkomen verdwijnen. Het zou kunnen zijn, dat op een bepaalde plaats wat D.D.T.-kristallen een witte plek geven, doch ook dit' ver dwijnt na enkele dagen. Kortom, men zal van een „behandqjing" geen na delige gevolgen, maar slechts groot voordeel ontvangen: n.1. verdrijving van de mug en verbetering van de volksgezondheid, die de laatste tijd ook hier ter plaatse weer door Anopheles werd aangetast. GEEN „KWADE DAMPEN". Nu het onderwerp malaria-mug in verband met de thans te beginnen bestrijding iets meer dan normaal ook hier zal worden gesproken, lijkt het ons niet oninteressant op deze plaats enkele bijzonderheden te geven jaar geleden werd het door de Duit sers afgebroken en telken male ver scheen er weer een nieuw Petten. Het Petten wat wij nu zagen was nog niet groot, maar de plannen, zoals burge meester Breebaart die ontvouwde, zijn zeker groots. Wij zijn er van overtuigd dat Petten een goede toe komst tegemoet gaat. Het volgende punt van het programma was de Wieringermeer. De polder waar van de voorzitter van het V.V.V. al daar, de heer K. Schenk en de burge meester van die gemeente zeiden, dat zij niet kon bogen op natuurschoon. Natuurlijk is het zo, dat, waar men dag in dag uit verkeerd, alle dingen rondom heel gewoon worden. Maar zij die zo bij tijd en wijle eens in „de Meer" komen, hebben genoten van die middag op die 20.000 ha prachtige bouwgrond, die in 1930 aan de zee werd ontrukt. Weinigen zullen toen hebben gedacht dat diezelfde zee 15 jaar later weer zou krijgen wat na moeizame arbeid was Verkregen. Het was een zwarte dag voor de Wieringermeer, die 17e April 1945, waarop de bezetters hun onmacht in een waanzinnige daad demonstreerden door een deel van de zeedijk te laten spriflgen. Ruim anderhalf jaar van hard wer ken onder moeilijke omstandigheden waren nodig de Wieringermeer weer terug te schenken aan zijn bewoners en aan de Nederlandse bevolking. Binnen een jaar kon men weer oogstten, en niet alleen kon men weer oogstten, 1946 leverde vrijwel een volledige oogst. Voor de bewoner mag dan de Wie ringermeer geen natuurschoon bezit ten, hetgeen wij bovendien nog be twisten, die Wieringermeer heert iets dat je stil maakt en tot nadenken stemt. De Wieringermeer is een le vend symbool van de kracht van de Nederlandse bevolking en speciaal van die van de Wieringermeer. Een rondgang door de polder leerde dat er hard wordt gewerkt. 400 van de 500 verwoeste schuren zijn weer gereed gekomen, 350 woningen zijn vrijwel klaar om de bewoners weer te ontvan gen, evenals een 6-tal scholen. Het was goed te vertoeven in de Wieringermeer en een waardig besluit van de Alge mene Vergadering van de Federatie van V.V.V.'s. over het ontstaan van de berucht» koortsen. Zeer lang was men van mening, dat de ziekte werd veroorzaakt door schadelijke dampen, welke opstegen uit sloten, grachten, vaarten en der gelijke. De werkelijke oorzaak werd echter aan het einde van de vorige eeuw bekend, dank zij onderzoekin gen van Lavéran en Ross. De eerste was officier van gezond heid in Frankrijk en ontdekte in 1830 de malariaparasiet in het bloed van een zieke. Het duurde echter zoals gewoonlijk lang, eer men hem gelijk gaf. Intussen zaten ook andere ge leerden niet stil en ontdekte Ross aan het einde van de negentiende eeuw, dat een mug een belangrijke rol speelde bij de overbrenging van de ziekte. Op deze resultaten werd ook door Nederlandse onderzoekers voort gebouwd. Tenslotte werd het raad sel van de malariamug voor een groot deel opgelost. DE BESMETTING. De malariaparasiet dringt in het menselijke lichaam, doordat de mala- flamug in de huid prikt en het bloed opzuigt. Daardoor geraakt het speeksel van de mug, waarin zich de parasieten bevinden, in het bloed. Daar zijn het de rode bloedlichaam pjes, die het .moeten ontgelden. De parasieten vallen de bloed lichaampjes aan en deze barsten. Na twee etmalen ontstaan dan de be ruchte koortsaanvallen. De parasieten komen in de mug door het prikken van een malariapatiënt. Dit schetst dus ook de sterke verbreiding, die de ziekte maar al te vaak kenmerkt. Bestrijding van de malariamug (Anopheles maculipennis), die zeer veel lijkt op zijn neefje onze gewone mug (Culex pipiens), is dus een eer ste eis. Anopheles is van de gewone mug te onderscheiden door de wijze waarop hij tegen de wand zit. Het neefje heeft het lichaam evenwijding aan de wand, de malariamug zit in schuinse richting, dus in duikhouding. EN DE BESTRIJDING. Als veel bekend staand middel tegen de koortsen wordt de kinine gebruikt, waarvoor de malariapara siet heel gevoelig is. Toch is dit niet altijd afdoende en kunnen, hoewel de ziekte niet direct naar buiten treedt, toch nog enkele parasieten in het bloed blijven leven. Deze personen blijven dus „verdacht". Bloedonder zoek brengt dan de parasietendragers aan het licht. Daarnaast hebben we de verdelging van de muggen zelf. Dit kan dan 'ge schieden door het doden van de mug- gei» ook in de woningen en andere vertrekken waar zij zich ophouden. Het nieuwe wondermiddel D.D.T. doet hier uitnemende diensten. Het wordt gebruikt in' een bepaalde oplossing, zoals wij reeds eerder schreven. Wij willen met deze uiterst be knopte uiteenzetting volstaan en hopen, dat men de mannen, die als strijders tegen Anopheles gaan optreden, bij hun mooie taak zoveel mogelijk behulpzaam zal zijn, op dat de ziekte worde verdreven en de gezondheid ook in onze stad haar bekende hoge peil zal kunnen be houden. DEN BURG, 24 Mei 1948. Van daag werd te Den Burg de tweede giole lammerenmarkt gehouden. Over het algemeen is men meer tevreden dan bij de eerste markt. Hoewel de prijzen vrijwel gelijk waren, was de handel vlot. Dit zal ongetwijfeld zijn oorzaak wel vinden in het grote aan tal kooplui. De aanvoer was deze keer veel groter dan bij de eerste markt. Aangevoerd werden: 3700 lammeren. De prijzen liepen van f 27 tot f 35, ter wijl de middelprijs f 30 was. Verder werden aangevoerd 34 biggen van f40 tot f 70; 1 paard f 300 en 4 koeien van f 400 tot f 650. Voor de levering 23 nuchtere kalveren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2